Rieten Koffers H. VAM GELDER, Zondagsblad van het Leidsch Dagblad. IS 1)61' MUD IIKUI TE KOOP: JONGGEHUWDEN. KLIKSPAAN, Executoriale Verkoop, DISSOLVING-VIEWS, Aanbesteding Vervolg der Advertentiën. Lederfabrikant, AAAAAAAAAAAAAA 'YYYYYYYYYY Bibliotheek Met platen, in linnen Band fa.öO. ACADEMISCHE Mr. P. BROOSHOOFT. Ikh oud Nieuwe Uitvinding. a. Levensmiddelen en verdere be- noodigdheden; b. Geneesmiddelen en Apotheekbe- hoeften. c. Linnen en andere Goederen. Leiden, ter Boekdrukkerij als altijd by soortgelijke gelegenheden, keurig in haren feesttooi uit. (iV. R. C De minister van waterstaat, handel en nijverheid heeft, krachtens de koninklijke besluiten van 9 November 1869 en 15 October 1873, waarbij de stempelmerken en het af- kouringsmerk voor den ijk der maten, ge wichten en gasmeters zyn vastgesteld, lo. bepaald, dat het goodkeuringsmerk gedurende het jaar 1889 te bezigen, zal zyn: Bij den ijk en herijk der maten en gewichten de letter Z in don gewonen drukvorm, schuin gestold by den ijk van gasmeters de koninklijke kroon 2o. ter algemeene konnis gebracht, dat hot mork van het kantoor waar de eerste stem peling heeft plaats gehad, volgens de minis- teriëele beschikkingen van 12 Januari 1873 en 22 November 1878 (afdeeling handel en nijverheid), voor elk der nagenoemde kantoren bestaat uit het cijfer achter den naam van elk kantoor uitgedrukt: 's-Hertogenbosch 1, Breda 2, Arnhem 3, Nijmegen 4, 's Graven- hago 5, Rotterdam 6, Leiden 7, Dordrecht 8, Amsterdam 9, Alkmaar 10, Hoorn 11, Middel burg 12, Utrecht 14, Leeuwarden 15, Zwolle 16, Groningen 17, Assen 18, Maastricht 19. Do minister van buitenlandsche zaken moet onlangs aan een der gemeente besturen hebben te kennen gogeven dat buitenland sche passen enkel mogen worden afgegeven aan Nederlanders, en dat aan vreemdelingen, al zijn deze ook ingezetenen des rijks, eerst dim passen mogen worden afgegeven, als 's ministers machtiging daartoe zal zijn erlangd. Toegelaton is tot de evangeliebediening in de Ctir. Ooref. kerk de heer F. Rispens, beroopon predikant te Noordwijk aan Zee. Naar men meldt, hoeft de heer P. Van Rjjt, onlangs overleden, 40,000 vermaakt aan de H. Hypolituskerk te Delft. Z. M. heeft goedgekeurd dat de burge meester "van Lisse, jhr. P. F. A. J. Von Bünninghausen, is benoemd tot secretaris dier gemeente; aan mejuffrouw H. P. Fiüh- messer, geboren te Düsseldorf (Pruisen), mits zjj overigens aan de bjj de wet gevorderde vereischton voldoet, vergunning verleend tot het geven van lager onderwijs- verleend de volgende pensioenen, als aan: F. Van Asperen, brievenbesteller te Amsterdam, ƒ439; A. Reatsch, brievon- en telegrambe steller to Heusden, 111; F- Dikkers, brie vengaarder te Holton 149; H. Katerberg, postbode te Leeuwarden, 148; R. L. Jansen, directeur van het rijkstelegraafkantoor te Middelburg, 927; aan Th. Laurentius, eervol ontslagen opzichter van den waterstaat lste kl. te Nijmegen, een pensioen verleend van 1000 'sjaars; den heer F. W. Van Haeften, arts, benoemd en aangesteld tot officier van gezondheid 2de kl. bij het per soneel van den geneesk. dienst van het leger in Nederl.-Indiê; mr. H. Reuyl, te Gro ningen, benoemd tot leeraar aan de Ryks- hoogero burgerschool aldaar. Gomengd Nieuwi. Ter gelegenheid van den 17den November is uit het cantinefonds alhier aan eiken soldaat 25 cents verstrekt en zal de muziek zich doon hooren in de cantine der infanterie-kazerne. De infanterie alhier oefent zich tegenwoordig wekelijks in de Gevangenis laan in het slaan van bruggen over de langs die laan loopende vaart. Het water in de Haagschegrach- ten gaat verbazend vooruit. Ving men tot nog toe een enkel katvischje, thans werd door een jongen aan den Noord wal een goud- visch gevangen. (Vacl.) Volgens „Haarlems Dagblad", bevindt zich een oppassend timmerman uit een dor dorpen by Haarlem al twee jaar in de gevangenis, omdat hy door een likeur stoker wegens schulden (door zijne vrouw gemaakt) gegijzeld is. De schuldeischer moet verzekerd hebben, dat hjj den man de volle 5 jaar zal laten uitzitten. In verband met de vergiftiging te Geldersch-Venendaal is door den adjunct- inspecteur bfj hot geneeskundig staatstoezicht in de provinciën Utrecht en Gelderland, bjj een der bakkers, die het brood had geleverd, dat het kind het laatst vóór zijn overlyden had gebruikt, koren en meel medegenomen, om te Arnhem te onderzoeken, omdat de knecht van het gezin, die geen brood had gegeten, alleen niet ongesteld is geworden. Bij de jacht op waterwild op de Schelde voor Bath heeft eergisteren een jager zich bij het afschieten van een kanongeweer, dat waarschijnlijk te zwaar geladen was en daardoor sprong, zóó ernstig verwond, dat hjj een paar uren later overleed. De ongelukkige was een oppassend man en laat eene vrouw met drie jeugdige kinderen achter. Gistermorgen s t r a n d d e o p d e n Razenden Bol, bij Nieuwediep, een klein twee mast-stoomschip. De sleepboot „Hercules", die zich bij het gestrande schip „Gayton" be vond, kwam onmiddellijk naar de haven en vertrok met de reddingsboot op sleeptouw naar de strandingsplaats. Aldaar aangekomen, was van de oquipage echter niets te ontdek ken, zoodat deze ongetwijfeld reeds vóór de stranding van boord was gegaan. Van den naam of de nationaliteit van het schip kon men niet het minste bemerken; het heeft een rooden schoorsteen met zwarten bovenrand. Het achterschip zit reeds geheel onder water, zoodat van afbrengen wel geen sprake zal zyn. De heer A. Koene, te Rotterdam, ontving voor de kinderen, die van zijne koste- looze spijsverschaffing aan behoeftige school kinderen gebruik maken, weder van verschil lende personen eenige kleedingstukken, welke door hom aan de hoofdonderwijzers dor koste- looze scholen ter uitreiking zijn afgegeven. Zoo o. a. ontving hjj van mevr. v. R. en van S., gedragen kleederen, en van den heer v. Veen De Groen 145 jongensbroeken en 145 jongenspetten. Tegen heden, den nationalen gedenkdag, waren alle schoolgaande kinderen (oen duizendtal) in de gemeente Smilde door den burgemeester, den heer M. A. Hooger- brugge, uitgenoodigd om voor zyne rekening het beroemde kunstmuseum en panorama van de wed. C. Van Laaten, dat zich juist in die gemeente bevindt, te gaan bezichtigen. De 2 7 Tesselsche blazerschuiten, welke naby de oostkust door het ijs waren ingesloten, zijn gisteren vlot geworden en terstond in veiligheid gebracht. Schade van beteekenis werd door geen der vaartuigen geleden. Eene vrouw, die haren echtgenoot by de mynontploffing te Pittsburg verloor, heeft in een vlaag van waanzin haar huis ver brand en kwam met hare 4 kinderen in de vlammen om. Een hevige brand heeft te Brooklyn de graanpakhuizen der firma Watson vernield en voor byna 1£ millioen schade aangericht. Te Caumer-Heerle heeft het driejarig dochtertje van den werkman Hei dens, by afwezigheid der ouders en terwy het aan de zorgen van een achtjarig zusje was toevertrouwd, door het vlamvatten der kleederen zulke hevige brandwonden bekomen, dat het aan de gevolgen is overleden. Het Britsche vaartuig „Algerine" heeft op de noordkust van Madagascar een groot slavenschip, met 200 slaven aan boord, aangevallen. De beide booten der Engelschen sloegen om, doch men richtte ze weer op en zotte de jacht met een geweer en 4 revolvers voort. De Arabieren slaagden er echter in zich met al de slaven op 27 na uit de voeten te maken. Uit Salgo-Tarjan wordt bericht dat de twintig arbeiders, die in de onderge- loopen myn vermist werden, gered zyn. Acht- en-veertig uren haddGn zy in doodsangst ver keerd. Thans heeft de overstrooming geen enkel menschenleven gekost. Te Parys heeft de politie einde- lyk eenige personen gevat, die er hun werk van maakten 's nachts belknoppen af te draaien. Zy deden dit zóó handig, dat heton- mogelyk was hen te betrappen. Aan Sarah Bernhardt komt de eer toe, dat de heeren eindelyk gevat zyn. Zy wilden ook in de wo ning der actrice op den Boulevard Pereire den belknop „moeren", maar hier was alles anders ingericht dan in gewone huizen. Nauwelyks had één hunner den belknop even aangeraakt, of eone reeks schollen maakte in het huis zulk een helsch leven, dat de portier onmiddellijk te voorschyn kwam en de boosdoeners naliep. Een paar agenten lie pen mee en na een hardnekkigen wedloop werden alle drie gevat. Een hunner had in den zak niet minder dan 27 belknoppen, welke hy reeds in dezelfde buurt had buit gemaakt. In de Steel. Werklnr. zijn opgenomen DATUM. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Totaal. 11 Novemb. Zondag 47 8 55 12 Maandag. 69 14 83 13 Dinsdag 77 14 91 u Woensdag 92 24 116 15 Donderdag 92 21 113 16 Vrijdag 86 17 103 17 Zaterdag. 82 18 100 Al degenen, die iets te vorderen hebben van of verschuldigd zijn aan de nalatenschap van Vrouwe MARIA 4'ATSIA- R8SIA WK EÏEER, Weduwe van den Hoer HENDRIK COENRAAD LEONARD SANDER, in leven particuli jre, gewoond hebbende te Warmond, en aldaar overleden den lOdon October 1888, gelieven daarvan opgaaf of betaling te doen vóór of op den lsten De cembor o. k ten kantore van den Notaris W. F. KAtSER, te Leiden, Nieuwsteeg No. 1. op Maandag den I9den November 1888, des voo middags te halfclf, ten woonhuize van den Bierhandelaar J. W. DE BRUIJN, te Stompwijk, ten overstaan van den Deur waarder J. F- TEUNIS, van: een bruin Merriepaard, oen gryze Merriehit, een Brik- wagentje op Voeren, eene Tilbury op Veeren, een Bier- of Vrachtwagen op Voeren, Tuigen, Kippenvoortseen Biljart met 4 zakken, 4 Biljartballen, Queuenrek met Telbord, 12 Queuen, Bierpomp, Kachols, Lampen, Koffie huisinventaris, eenig Huisraad en Inboedel en hetgeen moer ten verkoop zal worden aangeboden. Alles wordt verkocht om contant geld, zonder opgeld. ALOËL.AA1V as. bij LEÏDEIV, bericht hiermede zjjn geachten Stadgonooten dat hf1 door de oprichting zyner nieuwe fabriek, Witte Rozenlaan, woer in staat is pulk Zeemleder te leveren en zal hy èn door puike quailteit èn door civiele bediening aan alle eerlijke coneurreulle het hoofd kunnen bieden. Kantoor: Aloëlaan 38. By A. W. SIJTUOFF te Leiden is ver schenen E. M. A. Otto. De kunst om met 1500 in komen 'sjaars, gehuwd, fatsoenlyk te kunnen leven, ƒ0.60. F. A. Van Suchtelen Jr. Waar biyft myn geld? Handleiding voor huishoudeiyk book houden, 0.75. Johanna. Dat getob mot onze Dienstboden, 0.75. Elise. Hoe juffrouw Severn leerde koken, 0.60. Emma. Hoe ik myne kinderen groot bracht, ƒ0.60. Elise. „Hoe en Waarom?", Wenken en Raadgevingen op allerlei gebied, 0.75. Het book voor Iedoreon over spijzen en dranken, kleeding en huisraad, en hon derden dingen die dagolyks gobruikt worden, 0.75. E. Von Feuchtersleben. Do macht van den geest, Gezondheidsleer der ziel, 0.60. Huishoudboek voor Nederlandsche Vrou wen, 1 0.75. Bij alle Boekhandelaars zijn verkrijgbaar: STUDENTEN-TYPEN EN -LEVEN, Vierde Druk. DOOR I. Groenen, Groentyd en Inauguratie. II. Den eersten dag Student. III. Vogel perspectief. IV. O goest van 't goede, be scherm hem. (De laatste avond tehuis. - Het eerste jaar. Getapt. - Een corpsvergadering. Een contuberriaal. Vacantiewerk. Propaodeu- tisch. Een vriend „over". Twee wegen gaan uiteen, twee andere vereenigen zich. Jeugdige phïlosophen. De kring sluit zich aaneen. Het wordt vervuldDe droom). Prijs ƒ3.60. tegen fabrieksprijs, onverslijtbaar en zóó licht, dat de koopprys door vrachtbesparing wordt teruggewonnen. Uitsluitend eenig adresby JT. IJ, STEIiV Jr., lste Wagenstraat 24, Ben Haag. Al degenen, die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zyn aan de nalatenschap van den Edelachtb. Heer GER- RIT VABf GEER, Oud Burgemeester der gemeente Leiderdorp, gewoond hebbende te Leiderdorp en aldaar overleden den 2den No vember 1888 gelieven daarvan opgaaf of betaling to doen vóór of op den lsten De cember e. k., ten kantore van den Notaris W. F. KAISER, te Leiden, Nieuwsteeg No. 1. van leveringen ten behoeve van bet Ziekenhuis der Rijks-Universiteit te Leiden. Op Zaterdag den lsten December 1888, des namiddags te één uur, zal in het Zieken huis der Ryks-Universiteit te Leiden, by enkele inschryving, worden aanbesteed de levering gedurende het jaar 1889 van: De gedrukte voorwaarden zyn te ve.kry- gen aan hot Bureel van het Ziekenhuis. Eene byna 4- a 5-jarige bruine Merrie, bekroond in 1887 op do Tentoonstelling te Wassenaar. Te bevragen by P. MOOIJMABT, Papelaan, Wassenaar.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 14