- -a-^garrjscccw-ri-i .t^gatrat.-v^AMoa tMOtg y-^«allM»a Voorafgegaan door: „Hst Turfschip van Breda," geschiedkundig tooneelspel in 3 'oednjven. Tot rapporteur's over het wetsontwerp, houdende maatregelen tegen overmatigen arbeid van jeugdige personen en vrouwen, zijn door de afdeehngen der Tweede Kamer gekozen de hoeren Van Alphen, Goeman Borgosius, Van Houten, Schaapman en Ileldt. Prinses Von Wied, die in onze hoofd stad vertoeft, bracht gisteren weder een be zoek aan 's Gravenhage. De luitenants ter zee der 2de klasse A. J. M. A. ridder Van der Does de Bye en H. A. C. Heydeman, uit Oost Indië in Neder land teruggekeerd, zfjn op non activiteit ge steld. Het bestuur van het „Koninklijk Neder- landsch Handelsmuseum" hoeft bekend ge maakt dat het voornemen bestaat in het voorjaar van 1889, omstreeks het midden van Haart, te Amsterdam oen moubelwodstryd met ten toonstelling, op zoo uitgebreid mogelijke schaal, te houden. Terwyl de aanmoedigingsprijzen in vorige jaren zich uitsluitend tot zooge naamde middelbare meubelen bepaalden, wordt thans ook eone bekroning uitgeloofd voor meer kostbare ameublementen, terwjjl ook voor afzonderlijke meubelen eene nieuwe mededinging naar twee prijzen is ontworpen, en voor bet smaakvolst ingericht appartement eene bekroning beschikbaar zal zijn. Vóór 15 Dec. a. s. zal door het bestuur worden bekend gemaakt, of de deelneming voldoende is om den wedstrijd te houden. De minister van financiën brengt ter kennis van belanghebbenden dat geon personen meer tot deurwaarder of adsistent-deurwaarder der directe belastingen zullen worden benoemd dan na het afleggen van het examen, bedoeld by 3 der resolutie van 2 October 1888, No. 7 (Verzameling van wetten enz. No. 111). Dat examen loopt over de volgende punten geschiktheid om in het Nedorlandsch zijne gedachten mondeling on schriftelijk ge- makkeiyk mede te deelen kennis van de vier hoofdregelen der reken kunde in geheelo getallen en tiendeelige breu ken en van maten en gewichten; c. kennis van de wetten on algemeene voorschriften omtrent de directe belastingen en hare invordering. Wat de grondbelasting botreft, bepaalt het onderzoek zich tot de voornaamste bepalingen der wet; d. kennis van de bepalingen van het Wet boek van Bu gorlyke Rechtsvordering, voor zooveel betreft de tenuitvoerlegging van von nissen het schryven van eene nette en gemakkeiyk leesbare hand is een vereischte. Wie twoomaal is afgewezen, wordt niet meer tot het examen toegelaten. Tot hot examen kunnen, by gebleken licha melyke geschiktheid, worden toegelaten: a. klerken van provinciale inspecteurs, con troleurs en ontvangers der directe belastingen, invoerrechten en accynzen; b. klerken van ontvangers dor registratie en domeinen, notarissen, advocaten of procu reurs of werkzaam op do griffie van een der rechteriyke colleges binnen het Ryk. Overigens wordt verwezen naar de oproeping in de Nederl. Staatscourant van 8 November 1888, No. 265. De minister van binnenlandsche zaken heeft, krachtens art. 4, 2de lid, van het koninkiyk besluit van 26 Mei 1888 (Staats blad No. 86), waarby bepalingen worden vastgesteld omtrent hot vervoer van vee langs spoor- en tramwegen en met schepen en de reiniging en ontsmetting van vervoer middelen, toegestaan dat jong of klein fok vee langs spoorwegen vervoerd wordt in andere dan uitsluitend voor het vervoer van vee bestemde wagens, en dat de wagens, waarin dat fokvee langs spoor-of tramwegen is vervoerd, niet na elk gebruik worden ge reinigd en ontsmet; onder voorwaarde dat de volgende bepalingen worden in acht genomen: a. het vervoor geschiedt in goed onderhou den roine hokken van voldoende ruimte, voorzien van het opschrift „fokvee"; b. de hokken moeten een voor vocht ondoor- dringbaren bodem hebben en van vorsch lig- stroo zyn voorzien; c. do hokken moeten na elk gebruik ge reinigd, en, wanneer de distriets-veearts dat in oen byzonder geval noodig acht, ontsmet worden. Acht do distriets-veearts het in zulk een geval noodig, dan moet ook de plaats, j door het hok in den wagen ingouomen ge- j veest, ontsmet worden. De reiniging geschiedt op het station van j do ontsmetting op g van veewagons een voor de aangewezen aankomst, ontsmettin station; d. het vervoer mag niet geschieden in wagens of afgezonderde gedeelten van wagens, waarin tevens veevoeder of stroo is geladen. de»i8&g>d tVfoasxts. Een oolyke dief, zou men den koopman uit 's Gravenhage kunnen noemen, die gisteren voor do arrond.-rechtbank aldaar zich wegens verduistering te verantwoor don had. Op don 29sten September 11. leende hy, na met den eigenaar verschillende borrels „gekocht" en gedronken te hebben, van een zyner kennissen, met een „dronken kop" eene bruine merrie met een „klein koldertje op het hoofd"; aldus zyn verhaal. Hy ging ver volgens naar een smid, die voor een ander een dog-cart te verkoopen had, bekeek den wagen, vroeg of hy goed veerde, „omdat er druiven mee uit het Westland moesten haald worden", vroeg het wagentje te mogen probeeren en, nadat de smid mede was inge stapt, reed men naar het Bosch, derwaarts getrokken door het bovenbedoelde paard, dat de bekl. inmiddels was gaan halen. Voor eene der tenten in het Bosch word stilgehouden; de smid steeg af en zou oen glas bier bestellen en nauwelyks was hy in het koffiehuis of.onze vriend ging aan don haal en verkocht paard en wagen. Voor de rechtbank verklaarde hy de be dooling gehad te hebben het rytuig te koopen en het paard „zou toch verkocht zijn", want zyn kennis had het plan gehad het paard van de hand te doen. Of bekl. nu het geld van den verkoop ontving, of do eigenaar, daarin zag hy blykbaar geen verschil. Subst. off. van justitie vorderde één jaar gevangenisstraf. Mr. Witsius H. De Savornin Lobman riep de clementie van de rechtbank voor bekl. in. De koetsier, tegen wien het O. M. by de rechtbank wegens het toebrengen van een messteek zes maanden in de vorige week vorderde, werd gisteren tot drie maanden gevangenisstraf veroordeeld. Voor de arrondissements-recht bank te Haarlem stonden 2 jongens uit de Haarlemmermeer terecht, H. D., oud 16, en L. R., oud 14 jaar, beschuldigd van op den 22sten September 11. een paard, toebehoorende aan een landbouwer aldaar, uit baldadigheid in eene sloot te hebben gejaagd, alwaar het dier is verdronken. Zij beweerden dat zy, met eene hondenkar rydende, het dier hadden opgejaagd om plaats te hebben om door te ryden. De getuigen echter verklaarden anders; dezen hadden gezien dat zy het dier tot tweemalen van den dyk hadden geduwd. Do subst. officier van justitie, mr. E. M Von Baumhauer, achtte daarom de feiten wettig en overtuigend bewezen, doch meende dat de 14 jarige L. R. geacht moest worden zonder oordeel des onderscheids te hebben gehandeld en vroeg voor hem ontslag van rechtsvervolging; tegen den oorsten beklaag de oischte ZEA. echter op grond van art. 305 W. v. S. eene gevangenisstraf van 8 dagen. Uitspraak 22 dezer. De Czech en te Praag hebben ter eere van Sarah Bernhardt eene groote bo tooging gehouden ten gunste van Frankryk tegenover Duitschland. Reeds by hare aan komst word Sarah Bernhardt letlorlyk naar haar rijtuig gedragen. Voor haar hotel was een levensgevaarlyk gedrang, zoodat de politio slechts met moeite de orde kon handhaven. Een foestolyk gekleed publiek was in het Czechische volkstheater verschenen, waar,na elk bedryf, door deputatiön onder elkaar, en met Sarah chauvinistische redevoeringen ge houden werden. Na de voorstelling was er een feest, waarby Czechische liederen gespeeld, Czechische dan sen gedanst on de heldin van den avond met geschenken vereerd werd. Gisternacht is de wapenfabriek te Chatellerault door brand gedeeltelyk ver woest. Monschenlevens zyn niet te betreu ren, maar de materiëele schade is aanzienlyk. Nu is de reparatie van het „nieuwe geweer", naar de minister van oorlog in den minister raad mededeelde, belemmerd, daar het gebouw daarvoor totaal vernield is. Het verlies schat men op twee millioen frankon. Do fabriek is gesloten en vierhonderd werklieden zyn daar door zonder werk. Over de oorzaak van den brand is tot hoden niets met zekerheid bekend. Behalve Murphv, heeft de Lon- densche politio nog een verdacht persoon in de buurt van Spitalsfield in hechtenis genomen. 's Nachts om één uur sprak hy achtereen volgens twee vrouwen aan, die liy trachtto over te halen hem te volgen naar een der sloppen, welke do markt omgeven, maar zy weigerden. Een agont nam hom in hechtenis en bracht hem naar het bureel in Commer cial street. Daar hy zich telkens tegonsprak en geene inlichtingen kon geven over zijne woonplaats, is de man voorloopig in hech tenis genomen. Aan een der stations werden nog twee per sonen gevat, omdat zy geleken op het signa lement, dat van don vermo6delyken moordo naar is gegeven. Beiden konden zich echter voldoende rechtvaardigen en werden dan ook terstond woer vryg6laten. In zako den moord is verder een zeer zon derling getuigenis afgelegd door een fruit- vorkoopor, zekere Packer. De man vertelt dat Dinsdag-avond tweo mannen in zijn win kel waren en druiven kochten. Een van ben verklaarde te geloovon dat de moordenaar niemand anders was dan een neef van hem, een vermetele knaap, die pas uit Amerika was teruggekeerd. De politie doet onderzoek, maar hecht aan dit verhaal evenmin groote waarde als aan de vorige. Als aanstaand hoofd dor Engelscho politie wordt genoemd lord Charles Beresford, de bekende zeeofficier, die wegens het afstemmen zijner hervormingsplannen voor oenigen tyd zijn ontslag nam als lid der admiraliteit. In de plaats van Sir Charles Warren wordt met hem ook genoemd het hoofd der geheime politie van Birmingham. De minister van binnenlandsche zaken zal oen zynor secretarissen naar Parys zenden om aldaar do inrichting der veiligheids-po- litie te bestudeeren. Den 3den Novomborjl. vonden twee boeren by Chantilly het lijk van een man, die, blykens zyne wonden, was vermoord. Men onderzocht zyne papieren en daaruit bleek dat hy heette Hippolytus Hoyos. De direc teuren van eenige Parysche levensverzekering maatschappijen herinnerden zich, toen zy den moord vernamen, dat op naam van Hip polytus Hoyos verzekeringen waren gesloten, o. a. eene by do „Phénix", voor 100,000 fr. Men kreeg toen argwaan on onderzocht de zaak nauwkeuriger. Het lyk van den vermoorde word opgo- graven en toon bleek het dat z(jn uiterlijk geenszins beantwoordde aan dat van Hoyos. Tevens bleek dat het slachtoffer was gekleed in kleoron, welke hem veet te groot waren. Blykbaar had dus de moordenaar met zyn slachtoffer van kleeren verwisseld, ten einde de politie op het dwaalspoor te brengen en het bedrag der levensverzekering in handen te krygen. De echto Hoyos werd toon spoedig opgespoord en gevat. Hy woonde te Valen ciennes en leidde daar een vroolyk leven. De agenten der maatscbappyen herkenden hem als den man, die onder drie verschillende namen verzekeringen had gesloten of willen sluiten op naam van Hippolytus Hoyos, met bepaling dat deze som 'ook "aan don ge machtigde van Hoyos kon "worden uitbetaald. De naam van dien gemachtigdo zou Hoyos in zyn testament aangeven. De vermoorde is de handlanger van Hoyos, oen Belg, Baron gonaamd, die voor zyn be diende doorging. Toon alles klaar was, ruimde Hoyos zyn knecht uit den weg. Onder een of ander voorwendsel, liet hy hom zyne eigen kleeren aantrekken en vermoordde hem tydons eene wandeling in het boscli van Chantilly met een dolk. Het doel was natuuriyk den vermoorde te doen doorgaan voor den verze kerden persoon, en dan als diens gemachtigde de 100,000 fr. te innen, waarvoor de „Phénix" do verzekering had gesloten. Misschien zou ook nu, evenals indertyd met dl'. Castelnau, dit plan, dat reeds byna geheol was uitgevoerd, gelukt zyn, indien niet een der inspecteurs der „Phénix" arg waan had opgevat en de opgraving van het lyk had verlangd. Het bedrog werd dus nog bijtyds ontdekt en do schuldigo zal nu de gerechte straf zeker niet ontgaan. B'i het binnenkomen der haven te Dublin, is gisteren eene sleepboot tegen een kaaimuur aangevaren; de boot zonk onmid- deliyk en niettegenstaande dadelyk bystand werd verleend, kon niet voorkomen worden dat drie dor opvarenden verdronken. Te San-Francisco hoeft een fa- brikant ïykkisten met treurmuziek in den han del gebracht, die psalmen en gewyde gezangen doen hooren zoolang de kist in beweging is by het vervoer naar en het neerdalen in het graf. Met hot oog op de feesten i Engeland ter herdenking van de landing van Willem van Oranje on zyne komst op den Engelschen troon, wordt niet onaardig de vol gende anekdote in herinnering gebracht. Graaf Stair werd de gezant van koning Willem in Den Haag. Eens was er diner den Franschon zaakgelastigde, en de gastheer stelde een dronk in op „de zon, mijn meester zinspelende op het devies van L^dewyk XIV De Oostenryksche ambassadeur antwoordds met een toost op „de maan", ter eere van zyne Keizerin. De beurt kwam aan graaf Stair. Dezt toonde zich een waardig vertegenwoordiger in zijne soort. Hy stelde den politieken toe stand van 't oogonblik kernachtig in het licht in den dronk, welken hy wijdde aan Jozua den zoon van Nun, „die èn de zon èn do maan stil deed staan." Omslachtig. (Plaats der han deling: het Centraalstation te Amsterdam Tal van reizigers, waarvan velen beladen met tasschen, valiezen, parapluies; tyd: tien min vóór het vertrek van een boemoltroin.) Juffrouw Panvisch, met een pakje, waarom een bruin, vetachtig papier en parapluie, voor het plaatsloket: „Moet ik hier plaats nemen naar Leiden?" Klerk: „Welke klas, juffrouw?" Juffr. P.: „Stopt deze trein te Leidon?" Klork„Hij stopt ovoral. Welke klas juffrouw?" Juffr. P.: „Moet ik ergens overstappen?' (De klork helpt onderwijl andere reizigers stampt ongeduldig en smyt het geld neer.) Juffr. P., met een gulden op hot marmeren plaatje tikkende: „Hei, jonkman!" Klerk: „Waarhoon, juffrouw?" Juffr. P.„Hoor eens, ik moet kwart over vieren te Leiden zyn. Ben ik er gauwer, ah ik op oen sneltrein wacht, of thans met den boomeltroin ga?" Klerk: ,,'t Is nauwolyks tien minuten ver schil. Welke klas?" Juffr. P.: „Wat is de goedkoopste manier? Klerk, nydig: „Als u loopt." Juffr. P., nydig: „Onbeschaamde! Ik zal eene klacht over u indienen, zoo zeker als ik. Reiziger, die achter haar staat: „Zeg eens juffrouw, zoudt u die parapluie liever niet in myn oog steken?" Juffr. P. keert zich woodend om. „Wat doet u zoo vlak achter my (Tot den klork „Het is immers de trein naar Leiden, welke nu gaat?" Reiziger achter haar: „Scheer je nu weg oud wyf!" Juffr. P. doet alsof ze niets hoort: „Nu als u zeker weet dat de trein te Leiden stopt geef my dan een kaartje derde klasse." Klerk: „Enkele reis of retour?" Juffr. P.: „Is een retour voordeeliger?" Klerk, woedend„Niet als u niet terug komt, juffrouw!" Juffr. P., met waardigheid: „Pas op, mijn heer, ik zal eene klacht tegen u indienen. Ik vraag u, of een retour voordeeliger is." Klerk„Vyftig cents voordeeliger." Juffr. P.„Geef my dan een retour naar Leiden, derde klasse. Hoevoel is dat?" KlerkÉén gulden vyftig." Juffr. P.: „Hoe lastig! Ik dacht dat het niet meer zou zyn dan een gulden. Waar is myne beurs nu (Zy gooit haar pakje en parapluie neer, zoekt in den zak en vindt de beurs, waaruit zy nog vyftig cents neemt.) „Hier, mynhoor!" Klerk: „In orde, juffrouw!" Zij gaat naar het perron. Tot een beambte: „Waar staat de trein naar Leiden?" Beambte: „Die is al tien minuten weg; er gaat er geen meer vóór tien uren." Zoo zyn er! (Amsl. Crt Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 4 tot 10 November. Datum. Uur. Aantal. j Go™'E,f Sl-andk. 4 November. 5 G 7 9 10 5.45 5.45 5.45 5.45 5.45 5.45 5.45 7.30 7.30 7.45 7.45 7.45 7.45 7.15 36.7 16.7 1G.8 15.8 17.0 1G.3 17.2 Dit beteelcent: Wanneer men 5 cubic feet 141.6 liters per uur vau zulk gas verbrandt in een Sugg'e Londor.-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes een licht wordt verkregen, dat in 6terkte gelijk staat met 16.7, 1G.7 enz. Standaardkaarsen, waarvan elke kaars 20 grains 7.8 grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10