Leiden, 16 November. hage en andere, aanstalten om do biyde dagen te herdenken, waarop het vaderland weder begon te herleven en zyne vrijheid en onaf hankelijkheid onder het geliefde Huis van Oranje te hernemen. Dankbaar zjjn wij, dat onze Koning Willem III het voorrecht mag genieten, beide gedenkdagen mede te vieren. Moge het tegenwoordige geslacht uit het Verleden de wijze les trekken, dat verdeeld heden een volk ten val leiden, opdat het nooit door vernedering leere te bedenken do waar heid van de sprouk, welke in vroeger eeuwen op de munt te lezen stond: Eendracht maakt macht, eene waarheid, waarvan zoo menige roemrijke ^bladzijde in 's lands historie bladen getuigenis draagt. Heden is aan do universiteit alhier de heer Foeke Foekens, geb. te Harlingen, bevorderd tot doctor in de rechtswetenschap, met aca demisch proefschrift, get.„De Zondag in het Nederlandsch privaatrecht." Aan de universiteit alhier is met goed gevolg afgelegd'-het aanvullings-examen in de planten- en dierkunde door den heer H. C. Los. In het departementsgebouw der afdeeling Leiden van de Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen,had gisteravond de eerste verga dering in dit seizoen plaats van de leden mot hunne dames. Voor een vrij -talrijk auditorium trad als spreker op prof. 'dr. Jan Ten Brink, die tot onderwerp had gekozen: „Over Engelsche, Fransche en Nederlandsche Robinsons." Dit onderwerp behandelde spr. breed voerig en hy achtte het uoodig een blik te werpen in de oudheid wat betreft de be schrijving van reizen, liefst zoo avontuurlijk mogeiyk, zoo in poëzie als in proza. H(j bracht de reizen van Ulysses, in de Odussee door Homerus bezongen, In herinnering; die van Antonius Diogenes naar Thule; die van den ferschen monnik St.-Brandanus, strek kende om zijn verloren geloof te herkrygen. De heer Ton Brink ging vervolgens na wat er op letterkundig gebied in do middeleeuwen was verschenen, tot motief hebbende het doon van verre reizen, en noemde als Engelsche Robinson do reis van John Mandeville; hy wees op de Nederlandsche reisbo- schryvingon van Olivier Van Noort en van Schouten en Lomaire, op de wondorbaariyke van Willem IJsbr. Bontekoe en vestigde de aandacht op Dante's wonderschoons „Inferno." Eenigen tyd stond spr. stil by de levens beschrijving van Daniël Defoe, den bekenden auteur van den echten Robinson, waarvan het eerste deel in 1710", het tweede in 1724 ver scheen. Dit werk van den beroemd geworden Engelschman werd het model, waarnaar tal van andere Robinsons werden vervaardigd, met de noodige en onnoodige variatiön. Zoo verscheen er een Robinson op Duitschen bodem van Johann Gottfried Schnabel. Deze schry ver voorzag zyn held van eene gade, en een dus danig werk werd ook geschreven door den Zwitser Richard Wyss (De dominee op het eiland), ook iots zeer nieuws. In 1758 zag het licht do Haagèche Robinson, ryk aan avonturen, als opvolger van den Hollandschen. Na de pauze toonde spr. aan, dat het by alle schry vers van Robinsons niet alleen was te doen geweest om de reizen, maar veeleer om de aandacht to vestigen op verkeerdheden in de regeering, öp misbruiken in de maat schappy, enz., getuige o. a. het werk van den Engelschman Swift, een tydgenoot van Defoe, dat kenneiyk diende om Oud-Engeland de les te lezen, dat van den Deen Ludwig Hol berg, in het Latyn, en later in andere talen overgezet, ook in hot Nederlandsch, dat kan beschouwd worden als eene satire op de Franschen, en dat van Bulwer „The coming Race", dat eveneens eene satire is en wol op de vorderingen der wetenschappen, op den vooruitgang der maatschappy, op allo nieuwe instellingen. De mededoeling door den spr. uit dit work aangaande de vleugelmenschen was zeer boeiend. Na eene beschouwing over eenige van Jules Verne's werken, 19de eeuwsche Robinsonades, besloot de geachte spr. zyne leerryke lezing. De commissie, in 1888/89 belast met het afnemen van de practische examens van apo theker, zal zitting houden op Donderdag 22 November 1888 en volgende dagen te Leiden. Hedenmiddag ontvingen we per Neder landsche mail, over Genua, de Indische bladon van 11 en 12 October. Wy achten hot niet overbodig te her inneren aan het bezoek, dat „Nyvorhoid" Woensdag a. s. aan de Nederlandsche Gist en Spiritusfabriek brengen zal. Het bezoek aan de zilverfabriek van de heeren Van Kem pen te Voorschoten heeft zulke aangename herinneringen achtergelaten en de bezoekers waren inderdaad zóó uiterst voldaan over de ontvangst en over hetgeen zy zagen, dat het te verwachten is dat het bezoek aan de Spiritus fabriek volstrekt niet minder groot zal zyn. Blykens do advertentie van deze week, is eene schriftelyke opgave vóór Zondag a. s. aan den secretaris voldoende om op do lyst gebracht te worden, welke aan de directie van de fabriek wordt ter hand gesteld. Er bestaat gelegenheid tot verzending dor correspondentie naar Noord-Amerika, door middel van het stoomschip „Amsterdam", van Rotterdam vertrekkende. Ten postkantore alhier moeten de brieven enz. uiterlyk Zaterdag ochtend om 7.55 bezorgd zyn. De wyze van verzending behoort duidelyk op het adres vermeld te worden. Mr. A. D. Van Assendelft de Coningh heeft de benoeming tot burgemeester van Lei derdorp aangenomen en zal op Woensdag, 21 dezer, 's namiddags te halfdrie, in eene buiten gewone raadszitting als zoodanig worden ge ïnstalleerd. Gisteren is in de vergadering van burge meester en wethouders der gemeente Katwyk door den correspondent der Nederlandsche Maatschappy tot redding van drenkelingen de zilveren medaille, benevens eene belangryke gratificatie op de meest plechtige wyze uitge reikt aan den gemeente ambtenaar H. A. Gebuys voor het redden van een kind in de maand Augustus 11. uit het P. H.-kanaal te Katwyk aan Zee. - Ook een paar dagen ge leden mocht genoemde Gebuys het voorrecht smaken een kind uit dat kanaal te redden. Door den minister van waterstaat, handel en nyverheid is bepaald dat de nagenoemde ambtenaren by de administratie der posteryen hunne functién zullen uitoefenen als volgt: de commies 2de kl. K. J. L. Bolomey te Roermond, ingaande 1 December; de com miezen 3de kl.A. G. Boekwyt te Leiden, ing. 1 Dec.; J. W. Ten Cate te Deventer, ing. 16 Oct.; D. Snyder te Amsterdam, ing. 16 Oct.; H. Boonacker te Nymegen, ing. 1 Dec.; J. J. C. De la Sablonière van Eelde te '8 Qravenhage, ing. 1 Dec.; J. F. Damstó op het spoorwegpostkantoor No. 2, ing. 1 Dec.; de commiezen 4de kl.: mejuffrouw M. W. C. De Koning te Eindhoven, ing. 16 Nov.S. Beumée te Dokkum, ing. 1 Nov.; J. G. Pot- jewyd te Rotterdam, ing. 1 Nov.; G. H. Mul der te Doesburg, ing. 16 Nov.; Ph. Van Zuiden te Rotterdam, ing. 16 Nov.; de sur numerairs: H. Van der Meyden, te 's-Gra- venhage, ing. 1. Nov.; J. M. Neujean te id., ing. 1 Nov.; G. O. Kluit te Scheveningen, ing. 25 Oct. De minister van marine is lydende aan een z. g. negenoog aan don hals en is onder behandeling van den inspecteur van den genees kundigen dienst der zeemacht, dr. F. J. Van Leent. De toestand van den minister was gisteren zelfs vry zorgelyk. Nader vernemen wy dat do toostand heden, naar omstandigheden, wel is. Z.Ex. heeft gisteravond met gunstigen afloop eene operatie ondergaan en bracht den nacht rustig door. Het stoomschip „Conrad", van Amster dam naar Batavia, vertrok 15 Nov. van Suez; de „Rotterdam", van Nieuw-York naar Rot terdam, arriveerde 15 Nov. in den Nieuwon Waterweg; de „Zuid-Holland", van Rotterdam naar Java, vertrok 15 Nov. van Marseille. Gemeigd Nlenwa. Do ijsbaan van de „Leidsche IJs club" nadert nu langzamerhand hare algeheele voltooiing. Hield de ingevallen vorst de werk zaamheden tegen, het eenigszins zachtere weer, dat er op volgde, stond toe dat weer met spoed kon doorgewerkt worden. Zonder tegenspoed komt de geheele dyk deze week klaar; de duiker tot het inlaten van water is reeds gereed. De restauratietont is zoover gevorderd, dat men overmorgen met het buitenwerk gereed zal komen, zoodat be hanger en schilder do plaatsen van timmer lieden en zinkwerbers zullen innemen. Eene kleine bestnnrstont staat eveneens reeds op hot terreinmen is nu bezig aan de brug, welke toegang tot het geheel zal geven. Wy waren heden in de gelegen- heid inzage te nemen van het volledige pro gramma der feestelijkheden, welke te Rotterdam zullen plaats hebben ter herdenking van het herstel van Neerlands onafhankelykheid. Dat programma belooft, by eenigszins gun stig weer, om de uitgebreidheid der feestel yk- heden (w. o. groote optocht en schitterend vuurwerk) en de flinke wyze, waarop deze blyk- baar op touw zyn gezet, heel wat aangenaams en heel wat schoons. Het is te verwachten dat menig Leidenaar, nu hier en ook in Den Haag niets te doen is, een snoepreisje naar Rotterdam zal ondor- nemen. Het openly k feestbetoon ter herinnering te 's-Hage aan den gewichtigen dag van 17 November, bepaalt zich tot eene nationale versiering van de Gedempte Gracht, waar de bewoners zich niet verkozen te voegen by hen, die, omdat 't jaargetyde er zich niet toe zou leenen, meenden dat eene feestviering in de residentie achterwege kon blyven. De bewoners van die wyk hebben hun best ge daan om de straat te versieren en zy hadden eer van hun werk. Aan de twee ingangen tot de Gedempte Gracht staan hooge voetstukken, met groen bekleed en versierd met wapenschilden en vlaggen, die van het eene naar het andere einde der straat slingers van sparregroen, door masten gehouden, zenden. In het midden, naby het kruispunt van d* zystraten, verheft zich eene fraaie eerepoort, saamgesteld uit vier pylers, omwoeld met dennegroen, waartegen de kleurenryke wapenschilden en tropeeën goed uitkomen, welke kolommen boogfrontons dra gen, waarop de jaartallen 1813 en 1888 pryken. Deze borden met de jaarcyfers zyn omlyst door een garnituur van nagebootste bloemen, terwyl de wapens van Nederland en de pro vinciën langs de randen loopen. Het geheel biedt eene statige figuur en vooral de vlaggen- draporieën en de afwisseling met kleuren geven aan dezen eereboog een levendig aanzien. Evenwydig aan de groenslingers, zullen Zaterdag-avond guirlandes van licht langs de geheele straat ontstoken worden, terwyl een muziekcorps het bezoek aan de versierde wyk zal verlevendigen. De schuit van den reeder Mee r- burg te Katwyk aan Zee, bracht gisteren slechts 170 kantjes haring aan en heeft een verlies van de halve vleet, p. m. 30 netten. Te Haarlemmermeer is Woensdag avond door de veldwachters Kooy en Luyendyk aan den IJweg, by Halfweg, gearresteerd Jan De Vries, oud 25 jaren, afkomstig uit Elzas- Lotharingen, ter zake van diefstal van kippen ten nadeele van A. Van Wieringen. Met den sneltrein van Rotter- dam, welke om 2 u. 50 m. te Amsterdam aan komt, werd in de enmiddellyke nabyheid van laatstgenoemde plaats gisteren een lampenist overreden. Het hoofd werd hem letterlyk van het lichaam gescheiden. In den nacht van 13 op 14 dezer, is te Woerden eene woning met schuur aan den Utrechtschen straatweg afgebrand. De spuit van Breeveld heeft verdere onheilen voorkomen. Men heeft grond te vermoeden dat eene petroleumlamp de oorzaak der ramp was. Het verbrande was slechts gedeelteiyk verzekerd. Een hevige brand woedde in den nacht van 13 op 14 dezer te Papendrecht, by Dordrecht. Twee hofsteden werden in de asch gelegd, terwyl nog een tiental arbeiders woningen eene prooi der vlammen werd. Men schry ft aan „Het N. v. d. D.:" Gisternamiddag, omstreeks 2 uren, dus op klaarlichten dag, had een onbekend man de brutaliteit ten mynen huize, op de 2de ver dieping, Prinsengracht, tegenover het Paleis van Justitie, No. 673a, te Amsterdam, de trappen op te komen en op eene myner kamers (het was eene slaapkamer) de lade der wasch tafel na te zien, of er zich iets van zyne ga ding in bevond. Hy werd daarby door myne vrouw verrast, en op de vraag wat hy daar te maken had, is hy ylings haar voorby- en de trappen afgeloopen, het hazenpad kiezende, zonder herkend te zyn. Door burgemeester en wethouders te Rotterdam is lj»aald dat alle koffiehuizen en tapperyen in den nacht van 17 op 18 November a. s. tot 3 uron na middernacht voor het publiek mogen openblyven, alsmede dat er tot dat uur in die inrichtingen muziek mag worden gemaakt. KOLONIËN. BATAVIA, 11 en 12 October. Volgens een te Semarang den 12den Octo ber ontvangen telegram uit Solo, zyn van daar dertig man troepen en veertig man van het Mangkoenegorosche legioen hedenochtend te vier uren in rytuigen vertrokken. Vermoedelyk gingen zij naar het Sragensche. Een later telegram van denzelfden dag meldt: By Karang Pandan (Mangkoe Negaran), naby de grens van Madioen, is een oproer uitgebroken. De resident, de controleur en Prang Wedono zyn naar Karang Pandang vertrokken met reeds gemelde troepen. Het „Bataviaasch Nieuwsblad" van den 12den October scliryft het volgende: „Men zal zich herinneren dat het „Leidsch Dagblad", de „Haagscho Courant" en nog andere Nederlandsche bladen eenigen tyd ge leden particuliere telegrammen uit Indië ont vingen, meldende o. a. dat te Sragen (Solo) de toestand kritiek was. „Met de gewone „eigenaardigheid", die reeds zoolang de officieels waarheid der groote en kleine Indische goden heeft gekenmerkt, werd daarop door den heer Van Rees geantwoord, dat er „niets van aan was". „De thans uit Middel-Java ontvangen tele grammen doen het ergste vreezen. „Als er iets gebeurd is, dan zal er après coup wel flink op gehakt en geschoten wor den. Natuurlyk; en dat is ook goed. „Maar bestuurders, d. w. z. menschen, die preservatief wilden handelen, endiewen- schen dat hun ondergeschikten in die richting werkzaam waren, bestuurders heeft Indië tot en met den heer Van Rees niet gekend. „Het is altyd geweest: rustige rust, tot.... de spaanders vlogen, en eenige arme drom mels met vrouwen en kinderen voor de offi- ciëele waarheid het gelag betaalden, het gru- weiyk gelag. „Ainsi va le monde oriental De „Soer. Crt." sehryft het volgende Het blyft zyn gangetje gaan met de ziekte op 't- oogenblik wat meer onder do kinderen der Europeanen, zou men zeggen, en onder wat met de militaire wereld in verband staat. Zaterdag namiddag stierf in het hospitaal een Europeesch kanonnier, dio slechts twee uren te voren was opgenomengisteren (7 Oct.) een werkman van den constructiewinkel en een inlandsch soldaat. Vanmorgen in de vroegte twee fuseliers en eene vrouw uit de Djotan- gan-kazerne. De diep beklagenswaardige echtgenoot en vader, die te Semarang binnen het tyds- verloop van drie dagen vrouw en drie kinderen verloor, de heer H., is thans zelf overleden. De droefheid over zyn geleden verlies was zóó groot, dat zyne veerkracht hem niet langer kon staande houden en hy eenige dagen ge leden in een hotel te Salatiga overleed. Ongelukkig uiteinde van een gezin, dat nog kortelings vol hoop Java's bodem betrad 1 (Tel.) Door den gouverneur-generaal van Ncd.-Indtë 2ijn de volgende beechikkingen genomen.- Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarigver lof naar Europa, wegens ziekte, aan do hulponder wijzeres bij het op. lager ond. voor Europeanen en met dezen geljjkgestelden, joukvrouwc E. Van Raders. Departement van Oorlog. Bevorderd: Bij de militaire administratie: Totkapitein-kwartiermeevter, de 1ste lnit.-kwartiermeester G. P. Van der Waart Van Gulik; tot lsten luit.-kwartiermeester, de 2de luit.-kwartiermeester, J. H. Bongaerts. V o r 1 o e n d Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den lsten luit.-kwartiermeester bij do militaire administratie G. De Voogt. Departement van Marine. Benoemd: Tot 2den bewaarder bjj de marine-magazijnen te Soerabaia.de op verzoek eervol uit Zr. Ms. zeedionst ontslagen eonstabel in 't vaste corps C. P. Waago, thans tijde lijk met de waarneming dier betrokking belastmet bepaling dat deze benoeming zal gerekend worden te zijn ingegaan met 1 October 1888. BUITENLAND. Frankrjjk. Nadat de Kamer van Afgevaardigden in hare zitting van gisteren met 284 tegen 44 stemmen had geweigerd, tot de onmiddellyke behandeling over te gaan van het voorstel des heeren Basly, strekkende om do toepas sing der wet van 29 Maart 1887 betreffende de douanerechten op tarwe en meel te schor sen, trok de heer Basly zyn voorstel in. Op verzoek van den heer Floquet werd daarop de beraadslaging over het budget van openbare werken hervat. In den loop der discussie werden zeer scherpe woorden ge wisseld tusschen de heeren Floquet, Rouvier en De Cassagnac. Ziehier de oorzaak van die hevige woorden wisseling. Toen de heer Rouvier de tribune had be stegen, zeide hy„Ik antwoord op den waar den heer De Cassagnac „Laat dat „waarden" maar achterwege'." riep de heer Salis, afgevaardigde der Haute- Garonne. Kort daarop zeide de heer Rouvier in zyne redevoering: „Ik treed uwe woorden met voeten. Ik ben niet van hetzelfde maaksel als myne lasteraars."

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2