N°. 8820. Vrijdag 16 November. A0. 1888. JPrij sr stads el. I De oplossingen, van duidelijke handteekening voorzien en met ver gelding van woonplaats, worden iwacht van lieden al' tot Morgenmiddag, 16 Novem- )er, te één uur, van hen, die tinnen de stad wonen, en tot in den loop des avonds van dien dag- van hen, niet alhier woon achtig. I Als pi-ij zon voor die goede oplos singen, welke daartoe door het lot worden aangewezen, zijn gesteld feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Eon- en feestdagen, uitgegeven. 25 ste! Busten Tan let BiBlc DmiscMp: Yan Limburg' Stirum, Yan Hogcndorp, en Yan der Duyn Van Maasdam, T7den November Terra-Cotta-Fabriek den HeerJ. C.STOELLERWzn Leiden, 15 November. Feuilleton, Brandtmann's Dochter. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenl.ro. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommera0.05. Den Abonné's op het „Leidsch Dagblad" wordt aangeboden een JP* S*ij S a a cl el waaraan alleen door hen of door één lid uit hun gezin kan worden deel genomen. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedoro regel meer/0.17^. Orootere letters naar plaatsruimte. Voor hot in- cas8eeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. fiat in 1813 bij de bevrijding van ons Vaderland van het juk der overheer- scliing getoond heeft zooveel vader landsliefde en moed te bezittenvan die drie mannen, die den stoot gaven tot het herstel van het geliefde Vorstenhuis op den Troon, tot de zege van Oranje; van de drie edele figuren uit onze geschiedenis, door wier toedoen het „Oranje bovenden 1813 reeds door de straten van eenige steden weerklonk. De fraaie busten, drie verschillende dus, zijn vervaardigd in de te Arnhem. Zoo spoedig mogelijk zal de afzen ding dier busten plaats hebben. Die, welke Zaterdag, na de loting, te twaalf uren, aanwezig zijn, zullen nog dien dag bij de winners aan huis bezorgd worden. PRIJSRAADSEL. Wordt gevraagd: Een twaalftal woorden zoodanig onder elkander te rangschikken, dat hunne begin- of eindletters, door ze (nl. die woorden) het eerste van rechts naar links, het tweede evenzoo. het derde, vierde, vyfde, zesde, zevende en achtste van links naar rechts, het negende van rechts naar links, het tiende van links naar rechts, het elfde en twaalfde van rechts naar links te lezen, aan de voorzijde, onder elkander, van boven naar beneden, en aan de achterzijde van boneden naar boven, don vol- ledigen naam samenstellen van een man, die zyn vaderland groote diensten heeft bewezen. Het eerste of bovenste der bedoelde woor den geeft te kennen wat een goed onderwij zer behoort te zijn; het tweede is de naam oener soort fabrieken liet derde leest men wel eens boven note- balken het vierde is de naam van een regeerings- lichaam in een der Europeesche staten; het vijfde die van eene vesting; het zesde liseft gewoonlijk plaats hij bezoe ken van keizers aan vreemde hoven; het zevende is voor zekor dier, wat voor den mensch het bord is; het achtste woord is do naam van oen berg in Duitsch-Oost-Afrika; hot negende is een vrouwennaam tegen het tiende wordt door menig moeder in hot belang harer kinderen gewaarschuwd; hot elfde woord is de naam eener ziekto; het twaalfde die eons grooten dichters. Do 1ste luit. der veld-artillerio Van Kuyk is van 's-Hage bjj de batterijen alhier over geplaatst. Hedenochtend werd aan den sergeant Teemans der 4de comp. 2de bataljon 4de regt. inf. alhier, de bronzen medaille voor 12-jarigen trouwen dienst uitgereikt. Naar men ons mededeelt, wacht den leden der mannen-congregatie, behoorende aan de parochie van 0. L. V. H., aanstaanden Zondag weder oen feestelijk samenzijn. Dien dag nl. zal hot vijf en-twintigjarig bestaan der congre gatie feestelijk worden herdacht. Gedurende deze woek werden in het kerkgebouw aan de Haarlemmerstraat repetitién gehouden voor de op genoemden dag ten gehoore te brengen zangen. Met) schrijft aan het „Rott. Nbl." uit Apeldoorn Dinsdag had een der stukrijders, tijdelijk gedetacheerd by het remonte-depot in het kamp van Millingen, de onvoorzichtigheid H. M. de Koningin in gestrekton draf voorbij te ryden, waarover H. M. zeer verontwaar digd was. Gisteren is er reeds een order uitgevaardigd dat voortaan hier in het dorp door ken niet dan stapvoets zal gereden worden. Do stuk rijder, hoewel onwetend gehandeld hebbende, is gestraft. Z. M. de Koning is, hoewel zwak, steeds vooruitgaande. Naar men zekor met genoegen zal verne men, heeft dezer dagen Z. M. wederom te zamen met de Koningin en de Prinses het middagmaal gebruikt, wat gedurende goruimen tijd niet was geschied. De minister van buitonlandsche zaken in België, Prins Caraman De Chimay, heeft dezer dagen eene voor een onzer landgenooten hoogst vereerende verklaring afgolegd. Bij de uitreiking der pryzen aan de gelau- werden in den jongsten wedstrijd van het conservatoire te Brussel, heeft ZExc. in züne toespraak tot do bekroonden medegedeeld dat de klasse voor harp zulke uitmuntende resultaten had opgeleverd, dat de heer S. E. Meerloo, vroeger ingezetene van Den Haag en harpist by den Kon. Franschen schouwburg, thans met het onderzoek op do harp belast, binnenkort zyne definitieve benoeming tot profossour kan verwachten, een voornomen, dat schier algemeen wordt toegejuicht. Do koning van België woonde ue plechtige pryzenuitreiking by. Men verzoekt ons de vrienden der Zen ding nogmaals te wyzen op do pogingen, welke worden aangewend door de financiêele commissie der Nederl. Geref. Zendingsvereeni- ging tor verkryging van de gelden, noodig voor den bouw van do te stichten Keuchenius- school, en tevens, te herinneren aan den datum, zynde heden, 15Nov.,doordecommis sie vastgesteld, ter inning van de gecollec teerde gelden. 1 Best zal zijn dat de vrienden zeiven de busjes openen en den inhoud (voor hen, die buiten Amsterdam wonen, per postwissel) overmaken aan den penningmeester, den heer J. H. Stoové, Amsterdam, Vijzelstraat No. 89. (Stand.) Het stoomschip „Prinses Amalia," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 14 Nov. van Genua; de „Rotterdam,"vanNieuw-York naar Rotterdam, is 14 Nov. Lizard gepasseerd; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, is 14 Nov. Perim gepasseerd; de „Schiedam" arriveerde 14 Nov. van Amsterdam te Nieuw- York do „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 14 Nov. van Port-Said; de „Drente," van Java naar Rotterdam, passeerde 12 Nov. Sagrosdo „Prins Maurits," van Amsterdam naar Suriname, passoerde 13Nov. Dungeness; de „Semarang," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 14 Nov. van Port Said. net kerkelijk conflict tc Leiderdorp. Yoor het gerechtshof te 's-Gravenhago word gisteren in hooger beroep gepleit in zake as. Ylug, bezittor van de pastorie dor Hervormde Kerk te Leiderdorp, togenlo. de Noderlandsch- Hervormde Kerkvoogdy te Leiderdorp en 2o. ds. Pyzel, predikant by die gemeente. Geiyk men zich wellicht herinnert, hadden de beide laatstgenoemden ds. Vlug gedag vaard voor do Haagsehe rechtbank, ton einde zich te hooren veroordeeien tot ontruiming der pastorie en tot schadevergoeding. Zij deden dezen eisch steunen op do bewering dat ds. Vlug zonder eenig recht of titel in de pastorie te Leiderdorp, welke in eigendom toebehoort aan de Nederl. Hervormde gemeente aldaar, woont en weigert die te ontruimen ten behoeve van ds. Pyzel, die als wettige predikant dier gomeente te Leiderdorp, recht heeft op het gebruik van die aan zijne stand plaats verbonden pastorie. Die vordering werd door den gedaagde be antwoord in de eerste plaats met de ontken ning dat zy, die als vertegenwoordigers der eischendo gemoente optraden, uitmaakten het college van kerkvoogden te Leiderdorp, ter- wjjl in de tweede plaats word ontkond dat de tweede eischer, ds. Pyzol, inderdaad wettig beroepen was tot de bediening als predikant der Ned.-Hervormde gomeente ter genoemde plaatse, nl. door het bestuur, dat bevoogd was dat beroep te doen. Daarbij werd gestold dat, al ware een en ander bewezen, dit de vorde ring der eischers nog niet voor toewyzing vatbaar zou maken, daar de pastorie behoort tot de kerkeiyke gemeente te Leiderdorp met bestemming voor haren predikant en de ge- 17) Novelle. Naar het Duitsch van Gravin M. Keyserling. De laatste woorden waren nauweiyks ver staanbaar en by vermeed zyne dochter aan te zien, maar zyn gelaat teekende vastbera denheid. Mining voelde dat hy leed. Zy had mede lijden met hem. „Het kind mag niet oordeelon over zyn va der!" Dat klonk haar steeds in deooren.Kon hy geen geiyk hebben? Kon de goede God Hendrik niet tot hen gevoerd hebben, opdat zy hem teruggaven, wat eens den zynen had toebehoord? „Ik ik heb veel menschen gered veel voor één doode," begon de oude man weer, ren ik wil er nog meer redden, zoolang zoolang ik kan. Maar mijne eer weggooien en zeggenIk bon een.NeenWie zouden my rechten? AVat weten zy er van, waarom ik het gedaan heb? Zy zouden niet begrijpen, dat ik het doen moest." Hy zweeg on zijn blik rustte een oogenblik op haar gelaat. „Maar," zei hy heesch, „je kunt het zeg gen: „Hy heeft hy heeft den vreemden man het geld ontnomen myn vader! Hy is een dief. Er volgde eene stilte. „Je kunt het doen als je wilt. Zy snakte naar adem. „Ik zwyg. God moge my helpen 1 Goeden Dacht!" Zy ging heen. Brandtmann bleef alleen en staarde in de vlam. „Ik kan den dood niet tegenhouden. Maar is het dan ook eeno misdaad, als men iemand laat sterven, die niet is te redden?" Hy had het gezegd en die woorden verlieten hem niet. De vlam werd eene groote, oogver blindende plek wit, schitterend zand, waarop een menschelyk lichaam lag. Het bewoog zich niet meer. Had hy vlugger geloopen, den vreemdeling opgenomen, hom naar zee gedragen, in het water verkoeld, gebaad.Had by het drink water sneller gehaald en het den man ingego ten.Had hy de hand maar omgedraaid en het water niet uit de flesch laten loopen. Zelfs do dood laat zich somtyds overwinnen door oen ornstigen wil en menigeen zou men hebben kunnen redden, die hulpeloos is ge storven. Brandtmann steunde. Do nacht was nog lang en de gedachten, welke hem verontrust ten, konden tot in het oneindige voortduren. Met klamme, bevende vingers nam hy een stuk kryt en begon te rekenen. Drie dagen lang had het gestormd on do dorpsbewoners haddon met onrust hot wassen van do zee gezien. Daar er op de Noordzee ook hevige stormen hadden gewoed, dreigde het gevaar, dat het water by vloed door hot Kattegat zou teruggestuwd worden. Den vier den dag werd de wind minder en woei niet meer uit hot noorden, maar uit het oosten. Dat gaf hoop en de bewoners waren rustiger. Mining ging dadelyk na tafel met Hendrik naar het strand, om naar den waterstand te ?ien. Het stroomde tot aan de voorste duinen, welke anders nog een veertig a vyftig pas van de zee afstonden. Als het niet verder ging, bleef het dorp ongedeerd. Mining hield Hendriks arm vast en zag naar de zee. Zij deelde de vrees der kustbewoners by het zien van den stormvloed. Zy wist boe gevaarlyk die kon worden. Hendrik was zelfzuchtiger; hy dacht niet aan de zee, maar zag haar aan. De wind speelde om haar frisch, mooi gelaat en in hot blonde, fladderende haar, zooals in het uur, toen Hendrik haar voor hot eerst gezien had. De storm had hem tot haar gebracht, dacht hy glimlachend; hoe kon hy nu den storm nog vreezen? Zy ging dikwyh en gaarne met hem naar buiten. Dan herdachten zy ook dikwyls het uur, waarin hunno harten elkander hadden gevonden en Mining schudde alle zorg van zich af, welke haar thuis drukte. Sedert den dag, waarop Hendrik van zyne ouders had verteld, was Brandtmann weer evon stil en gedrukt geworden als vroeger en Mining ge voelde de kracht niet om haren vader tot spreken aan te moedigen. Zy waren niot weer zoo vroolyk en gezellig by elkander als de eerste maal. Hendrik meende dat het vader en dochter onaangenaam was goweostdathy zoo spoedig de ziekte van den eerste had ont dekt. Daarom vroeg hy niets; hy zou lang zamerhand wel leeren zich in alles te schikken. Na Kerstmis zou hot jonge paar trouwen. Mining wenschto dat haar man eene eigen hoerdery zou besturenzy scheen liever niet by haren vader thuis te willen biyven. Maar op zee wiido zy Hendrik niet meer laten gaan en hyzelf wenschto ook niet meer van haar te scheiden. Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1