N*. 8819. Donderdag 15 November. A0. 1888. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. j Burgemeester en Wethouders van Leiden Leiden, 14 November. Feuilleton. Brandtmann's Dochter. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden......1.10. Franco per poet.THT;1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Ofllcieele Kennlsgeyingen. Gezien art. 8, lsto alinea, der Wet van 2 Juni 1875 (Staatsblad No. 05), tot regeling van het toe zicht hij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, 4? -hade of hinder kunnen veroorzaken Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen vergunning is verleend aan M. SPRUYT, te Leider dorp, en rechtverkrijgenden, tot het oprichten van eeno melk- en boternering met eene locomobile voor do boterbereiding in het perceel aan de Korte Mare No 2. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Loiden, DE KANTER, Burgemeester. 14 Nov. 1888. E. KIST, Secretaris. Heden is aan de universiteit alhier de heer P. J. A. A. U. Van Nispen tot Sevenaer, .geb. te Arnhem, bevorderd cot doctor in de rechtswetenschap, met academisch proefschrift, get.: „De invloed der armenwet op de rechts persoonlijkheid." Gisteravond gaf de Vereeniging „Recht en Orde" in het gebouw der St.-Jozefs-Gezellen- Vereeniging, voor hare leden de eerste lezing in dit winterseizoen. Werden tot heden die lezingen slechts voor lieeren gegeven, de avond van gisteren maakte hierop eene uitzondering, wyl ook dames ware* geïntroduceerd. Als spreker voor dezen avond was uitge- n'oodigd de heer Th. A. Koelman, van Amster dam. HU schetste ons de geschiedenis van het Tooneol. We zagen het Tooneel by de oude Grieken in wording, bloei en eindelUk ook zyn ondergang, toen de Macedonische over weldigers zich van Griekenland meester- maakten. Van Griekenland werden we in gedachten overgevoerd naar Italië, waar we ook onder de Romeinen met het Tooneel kennis maakten. Toen eindelUk de Romeinen zich van geheel westelUk Europa meestermaakton en het Christendom al meer en meer werd ingevoord, zagen we uit het Tooneel geboren de Passie spelen, welke door de geestelijkheid van dien tüd werden opgovoerd om het volk eenige mysteriën van hot Geloof duidelüker voor oogen te stellen. Vervolgens schetste de spreker het ontstaan van R9derykerskamers en toekende hy daarby aan hoe onze groote Vondel de meeste zyner werken dichtte voor de Amsterdamsche Rede- ró'kerskamer„In Liefde bloeyende", uit welke Redery kerskamers ons tooneel is voc r:gekomen", Aan het einde zyner rede zette de geachte sprokor in duideiyko trekken uiteon hos vol gens zyne overtuiging het tooneel in onze dagen geheel is ontaard, hoe weinig het be antwoordt aan het oorspronkeiyk doel. De heer Damen, als president der vereeniging dankte ten slotte den heer Koelman voor zyne flinke en leerryke lezing en riep hem van harte een„Tot weerziens 1" toe. Tot leden van de commissie voor de maskerade, welke in 1890 alhier zal gehouden worden, zyn gekozen de heeren R. C. Six, W. L. F. C. Van Rappard, G. Michiels van Kessenicb, C. A. A. W. Van Lynden en H. W. Van Pallandt. De heer A. W. Sythoff alhier hoeft een fraaien gëillustreerden catalogus van feestge schenken doen verschynen. Men vindt daarin een aantal werken vormeld, welke de heer Sythoff uitgaf en die zeker, als men eene keuze doen wil, in de eerste plaats voor geschenken in aanmerking verdienen te komen. Aan het departement van marine werd heden o. a. aanbesteed de levering van 2100 stuks wollen dekens. Minste inscbryver was de heer J. Scheltema Jz. te Leiden, voor f 6,688.50. De uitslag van de verkiezing voor een lid van den Haagsclien gemeenteraad (aftre ding 1889) Is geweest dat zyn ingeleverd 1491 stemmen, blanco 42, geldig 1449. Ge kozen is de heer J. W. Witsen Elias met 1313 stemmen; de heeren J. J. Van Kerkwyk erlangde 59, mr. M. W. baron Du Tour Van Bellinchave 34 stemmen. Voor de verkiezing van een lid van den gemeentoraad, aftredende in het jaar 1893 en ter voorziening in de vacature, ontstaan door het overlydon van den heer Huygen9, z(jn ingeleverd 1494 biljetten. Van onwaarde zyn er verklaard 69; aantal geldige stemmen alzoo 1425, volstrekte meerderheid 713. Hier van bekwamen: mr. M. W. baron Du Tour Van Bellinchave 1031, die door de vereenigde kiesve-reenigingen candidaat was gesteld; de heer J. J. Van Kerkwyk, lid van de Tweede Kamer, door geene enkele kiesvereeniging candidaat geproclameerd, 289 stemmen en de heer "Witsen Elias 42 stemmen, zoodat de oud-wethouder baron Du Tour tot lid van den Raad gekozen is. In de hedenmiddag door de Tweede Kamer gehouden zitting is de heer Brantsen als lid beëedigd. Op morgen is bepaald het sectie-onderzoek van het wetsontwerp op den kinderarbeid. Vrydag komt de Indische be grooting aan de orde. Te 's-Hage zyn heden geslaagd als onderwijzers de heeren: J. A. J. Van Gin- hoven, van Alfen; B. J. Avenarius en G. De Btnin, van Koudekerk aan den Rijn, en als onderwyzeres mejuffrouw A. M. Koetter, van Warmond. Het kerkelijk conflict te Leiderdorp werd heden in appèl voor hot gerechtshof te 's Gra- venhage behandeld. De advocaat van ds. Vlug, jhr. mr. "Witsius H. De Savornin Lobman, ontwikkelde zyne grieven tegen het vonnis der rechtbank, terwyt mr. F. Was, der tegen- party, die grieven bestreed. De commissie uit de Prov. Staten van Zuid-Holland, belast met het onderzoek van het voorstel tot toekenning van subsidie voor eene Leerhoeve voor zuivelbereiding, heeft de vraag, of er aan eene dergelyke inrichting in Z.-Holland behoefte bestaat, eenparig bevesti gend beantwoord. Zy acht het verleonen van geldelyken steun uit de openbare kas vol komen strookende met de goede behartiging der provinciale belangen en de plaats, waar de school wordt opgericht, uitmuntend ge kozen, omgeven o. a. door drie bloeiende go- meenten, in de onmiddeliyke nabyheid van Bodegrave. Zy stelt mitsdien voor in overeen stemming met het voorstol van Ged. Staten te besluiten. Met het voorstel om de noordeiyke sluis- hoofden enz. van de Naakte sluis te Leiden van de gemeente in onderhoud over te nemen, kon de commissie ad hoe zich wel vereenigen, maar zy betwyfolde of de in het voorstel ge noemde cyfers niet te laag waren. By de verkiezing voor een lid der Pro vinciale Staten van Noord-Holland vsrkroeg de heer H. C. A. Henny 2358 stemmen, de heer L. Bonnike 1419, de heer "W. Hovy 993 en de heer J. H. A. A. Kalff 474 stemmen, zoo dat tusschen beide eerstgenoemden te Amster dam moet worden herstemd. Tot lid der Provinciale Staten van Over- ysel is in het kiesdistrict Deventer gekozen de heer mr. S. Van Delden Pz., (lib.) met 608 van de 803 stor.< men. De heer J. T. Kemps verkreeg 212 en de heer J. Vermeer 128 st. Het wetsontwerp tot rogeling der reis- en verblyfkosten van de leden dor Eerste Kamer en der reiskosten van de leden dor Tweede Kamer luidt aldus: Artikel 1. De leden van de Eerste Kamer der Stat en-Generaal ontvangen als vergoeding voor reis- en verblyfkosten, telkens wanneer zy tot het houden van vergaderingen of tot het bywonen van commission worden byeen- geroepen PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regol8 1.06. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lottere naar plaateruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Voor kosten der door hen afgelegde reizen a. de vracht en de terugvracht, verschul digd voor eene plaats 1ste kl. in de openbare vervoermiddelen, welke gebezigd moeten wor den om langs de kortste route van de woon plaats van den declarant tot de plaats, alwaar de Staten-Generaal vergaderen, te reizen b. hetgeen op do heen- en terugreis betaald is voor het vervoer van reisbonoodigdheden en voor het gebruik van byzondere vervoermid delen tusschen de woning van den declarant en het station of de aanlegplaats van het openbaar vervoermiddel, bedoeld sub a. Op de in te dienen doclaratiën wordt eene door den declarant onderteekende verklaring gesteld, ten blyke dat hy wegens reiskosten niet meer in rekening heeft gebracht dan daarvoor door hem is uitgegeven. Deze verklaring strekt tot bewys, dat de gedeclareerde sub b bedoelde kosten werkeiyk betaald zyn. Voor kosten van verblyf gedurende den tyd waarin zy de vergaderingen hebben bygewoond, tien gulden per dag, en zulks van den dag af, tegen i\ eiken de vergadering is byeenge- roepen, tot op dien, waarop zy tot nadere byeenroeping uiteengaat, of tot op den dag van de sluiting der zitting. Deze verblyfkosten worden ook genoten door leden, die, nadat de vergadering tot nadere byeenroeping is gescheiden, in commissie werkzaam blyven, totdat die commissie is afgeloopen. Zy worden niet genoten door de leden, met terwoon gevestigd in de plaats, alwaar de Staten-Generaal vergaderen. Art. 2. De leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal ontvangen als vergoeding voor reiskosten, éénmaal gedurende elke door hen bijgewoonde zitting, het bedrag, dat daar voor by art. 1, litt. a en 6, dezer wet is vastgesteld. De tweede zinsnede van dat arti kel is op de door hen in te dienen declaratiën van toepassing. Art. 3. Deze wet treedt in werking op den lsten Januari 1889. Met dien datum vervallen de bepalingen der wet van 26 Mei 1849 (Staats blad No. 17), met dien verstande, dat, wegens de aan de tegenwoordige leden van de Tweede Kamer der Staten Generaal voor het zittingjaar 1888/1889 nog toekomende reiskosten, de helft der by art. 2 bedooldo vergoeding zal uitge keerd worden. - De 1ste luitenants J. A. NebbenB Sterling, en A. W. Bos, alsmede de 2de luits. P. A. M. Hackstroh en J. Meier zyn van het corps 16) Novelle. Naar het Duitsch van Gravin M. Keyserling. Hy had het geloofd, ja, hy was overtuigd geweest dat hy zyne zonde had geboet. En nu nog vandaag, toen Mining in de vreugde van haar geluk tot hem was gekomen, had hy gemeend dat hy een deel van dat geluk zou genieten. Hy had zich eene toekomst voor gespiegeld, welke aan het schoonste verleden herinnerde. Vroolyke kinderstemmen zouden door het huis weerklinken. Hy had een zoon weergekregen en niets scheidde hem meer van zyne dochter. Ook zy had geleerd te vergeten. Het kon zoo worden, het moest zoo worden. Hy wilde alles terug hebben. Eer, vroolykheid, liefde. Alles! Hy wilde hetl En het geld, dat hy den doode had ontno men, gaf hy diens zoon terug. Dan was alle3 verzoenddat nam alle schuld van hem weg. Brandtmann sprong op. Er klonk een door dringende gil door het huis. Hy luistert. "Wat was dat? Mining? Hy nam het licht op en wilde de kamer uitgaan, maar de deur ging al open en hot meisje stond met loshangend haar, in nachtge waad, voor hem. Een oogenblik zagen vader en dochter elkan der aan. De oude man hield het licht boven zyn hoofd; op Mining's golaat waren doode- ïyke schrik en ontsteltenis te lezen. Zy had lang wakker gelegen en hetzelfde gedacht als hy. Toen zy zyne voetstappen op de trap hoorde, had zy echter het licht uitge blazen. De maan scheen in hare kamer. De lucht was bewolkt en de maan dreef op de nevelen, als een lykKeurig gelaat op sombere watoren. Mining schrikte over de vergeiyking en met kloppend hart trachtte zy den slaap te vatten. Zy sloot de oogen en draaide zich om. Zy dacht aan morgen en aan de gelukkige uren, welke zy dan met Hendrik zou doorbrengen. Maar het was vreemdOpeens zwom bet lykachtig gelaat tot aan haar venster, richtte zich op en zag naar binnen. En zy wist wien het toe behoorde en voelde hoe de doode oogen haar dreigden. Ja, zy dreigden haar of was het eene waarschuwing Het was of haar bloed stilstond. Zij lag als verlamd. Eensklaps gaat het venster open door de kracht derzwellende golven en hot bleeke gelaat naderde hare legerstede. Zij gilde, sprong van het bed op en vloog naar de deur. „Vader, do doode!" „Wat is het?" „Hy kwam by myi" „Stil," zei hy ernstig; „je hebt gedroomd." Hy zette het licht neer. Zy deed nog een paar schreden en leunde bevend tegen de tafel. „Het was toch alsof by my dreigde," fluis terde zy angstig: „God! God! Alles zal ont dekt worden Brandtmann zag zyne dochter aan met eene uitdrukking van afkeer. „Door wien?" vroeg hij ruw, „door jou?" Maar zy was geen kind meerzy was niet bang meer voor hem. „Wie weetl" riep zy uit. „Ik zal zwygen als ik het kan. Maar of ik het zal kunnen, myn leven lang, tegenover hem, dien ik liefheb? Moet ik altyd dat vreeselyk geheim in myn hart dragen en het zóó verbergen, dat hy het nooit vermoedt?" „Wat wil je? Wat weet je?" vroeg de oude man heesch. Hy bedacht zich, of hy de mis daad niet zou kunnen loochenen. Zy begreep hem verkeerd. „Zeg hem alles zelf', smeekte zy, „dan zyn wy zeker. Hy heeft my lief. Hy zal u nooit verraden." „Nooit," antwoordde Brandtmann en zyne gelaatstrekken waren als versteend. „Dan moet ik kiezen tusschen vader en ge liefde," zei zy dof. „Want ik voorzie geen ge luk, wanneer ik onwaar moet zyn. En wan neer ik uwe schuld verheel, ben ik immers uwe deelgenoote Maar hebt ge dan zelf geene behoefte om uw geweten te verlichten? Wilt gy het vreeselyk gohoim dan mot u in het graf nemen?" „Wat weet je?" vroeg hy op yskouden toon. „Het kind mag niet oordeelen over zyn vader, hem niet aanklagen voor God en men- sc-hen. Je meent gezien te hobben, maar je waart toen nog oen kind. Ik ik kan den dood niet tegenhouden. Is het dan eene mis daad iemand te laten stervon, die niet te red den is En de doode wat kon de doode met het geld doen? Neemt de eerste het niet, die het vindt, misschien zou de tweede het ne menEn wat bekommert hy er zich om, waar hy ligt? Als de golven hom verslinden, ligt hy diep op den bodem. Niemand stoort hem. Hy heeft rust. En wie in de duinen valt, wordt door het zand opgenomen, en.... En het geld De zoon krygt het terug, tiendubbel, wat den vader heeft toebehoord. Ik houd niets terug niets, omdat by het is." Wordt vervolgd

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1