N°. 8817. Dinsdag 13 Noyemb er. A0. 1888. Dit nommor bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. feze (Courant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 12 November. Feuilleton. Brandtmann's Dochter. LEIDSCH PB.IJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden..1.19. Franco per post.".T.'.V.V.. 1-40. Afeonderlgko Nommers.V.V. 0.05. De vereeniging „het Nederlandsch Natuur- in Geneeskundig Congres" zal hare tweede rjeenkomst houden te Leiden op Vrydag 26 >n Zaterdag 27 April a. s. Tot voorzitter is >enoemd prof. dr. W. F. K. Suringar, terwijl ot secretarissen zyn gekozen dr. A. W. ïroon Jr. en prof. dr. H. Treub. Bjj het dagelijksch bestuur alhier is in gekomen een verzoek van mejuffrouw A. M. iaptaijn, om eervol ontslag als leerares in de 'eschiedenis en aardrijkskunde aan de hoogere jurgerschool voor meisjes, tegen 1 Febr. 1889, m een verzoek van den heer G. Rijkaart Az., Dm eervol ontslag als onderwijzer aan de jongensschool 1ste klasse. it Zooals wjj bereids mededeelden, zal en wel op a. s. Vrijdag-avond de Hoogduitsche epora in don Schouwburg alhier de „Freischütz" komen opvoeren. Wij maken het publiek op deze voorstelling opmerkzaam om twee rede- ion. Eerstens is de bijwoning van deze opera ion waar genot en in do tweede plaats wij weten dit uit goede bron zal, wanneer de Schouwburg goed bezet is, het opera-gezel schap het bjj deze voorstelling niet laten, maar Leiden nogmaals bezoeken. Wij meenen dat dit eeno aansporing moet zijn deze welbe- konde opera te gaan hooren. Het personeel bestaat uit geheel nieuwe solisten en ook het oor heeft algeheele verandering ondergaan. Bij de heden gehouden openbare verkoo- ing van cokes, in partijen van 100, 60, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste prijzen 42, 21.50, f 4.40 en 2.15de laagste f 42, f 21, f 4.20 en 2.10. In de vorigo week hield de heer A. Van Leeuwen, Rijksveearts te Leiden, eene voor dracht te Sassenheim voor de leden dor af- deeling Oegstgeest en omstreken der Holland- sche Maatschappij van Landbouw. Spreker meende dat, daar de landbouw in innige betrekking staat tot den boerenstand, hij geen onnut werk zou verrichten, als hij eeno beschrijving gaf van eene in deze stre ken herhaaldelijk voorkomende ziekte onder 't vee, namelijk het afwerpen van het kalf. Nadat hy eene duidelijke, door platen op gehelderde beschrijving had gegeven van 't proces der bevruchting, besprak hy do oor zaken der door hem genoemde ziekte en gaf d> middelen aan de hand om deze te bestryden of te voorkomen. Afzondering van het aangetaste dier was, zyns inzions, in de eerste plaats noodzakeiyk, torwyi ontsmetting der stallen hem hoogst noodig voorkwam. In de eerste plaats noemde hy als middelen ter voorkoming: eene geregelde, krachtige voe ding, zonder dat deze de vetvorming te zeer mocht bevorderen. Het te verstrekken hooi moet geheel viy van schimmel zyn. By ondervinding kon speker verzekeren, dat dit middel hem dikwyls de beste resul taten had opgeleverd. Spreker had het genoegen een aandachtig gehoor te vinden, dat met de meeste belang stelling zyne duideiyke voordracht volgde. De Voorzitter was dan zeker ook de tolk van de opgekomen leden, toen hy den heer Van Leeuwen in harteiyke woorden dank- zeide voor zijne voordracht. Een auditorium van zestien personen is zeker iets hopeloos voor hem of haar, die optreedt. En toch telden we er niet meer by de uitvoering, welke we hedennamiddag bywoonden en trots dat gering aantal op- gekomenen toch doorging. De uitvoerder was echter helaas blind. Naar we vernamen, was dan ook op de lyst, welke dezer dagen was aangeboden geworden voor de orgelbespeling van den heer B. Van der Kaa vry voldoende getee- kend geworden. Het orgel in het kerkgebouw der Doopsge zinde gemeente leent zich voor het spel van dezen oud-élève van het Amsterdamsche Blinden-Instituut uitstekend. In werken, welke hy van Mendelssohn, Niels "W. Gade, C. H. Rinck en eigen compositie voordroeg, toonde hy het instrument volkomen machtig tezyn. Hedennamiddag ontvingen we por Engol- sche mail de Indische bladen van 6-13 Oct. Beroepen is te 's-Heerenborg de heer F. C. A. Pantekoek, cand. te Amsterdam. Uit het antwoord van den minister van koloniën op het afdeelingsverslag der Tweede Kamer over de Indische begrooting blykt het volgende Omtrent de concessie aanvraag tot exploi tatie van eene reparatie-werf met dokgelegen heid te Tandjong-Priok is de minister in overleg getreden met den Gouv.-Generaal. In geen geval zullen in de conbessio begrepen kunnen worden de hangars en de magazynen, welke onder toezicht staan van het beheer der in- en uitvoerrechten. Het denkbeeld om aan ondernemers van spoor- en stoomtramwegen subsidie te verleenen tot een bedrag, gelyk aan de besparing op het vervoer van gouvernements reizigers en goederen, is nog in overweging. De minister overweegt nog welke maatre gelen zijn te nemen ten aanzien van de officieren van het Indische leger, die zich aan de hun opgedragen werkzaamheden in de borri-ber.i- commissie hebben onttrokken. Het plan tot oprichting van een corps hier te lande gestatiónneerde vrywilligers voor den Indischen dienst heeft nog geen bepaalden vorm aangenomen; wel meent de minister dat dit zeer dienstbaar zal kunnen zyn aan de belangen, ook ter verdediging van den vaderlandschen bodem. Do oindcyfers der begrooting zyn thans: uit gaven 136,263.491middelen f 127,792.204 het tekort dus f 8,471.287. Volgens de „Stoompost", is eene proef neming met derde-klassetelegrammen in overweging genomen, nl. het tegen vermin derden prys overseinen vanniet-spoedeischende berichten op de voor de telegraaf meest ge schikte tydstippen. In de zitting van den Iloogen Raad, kamer van strafzaken, nam de nieuwbenoemde advocaat-generaal, mr. J. G. Patyn, heden voor 't eerst zyne functiën in 't openbaar waar. Prinses Von Wied is hedennamiddag weder uit Amsterdam te 's-Hage gekomen en denzelfden avond naar de hoofdstad terug gekeerd. De gezant van Z. M. den Koning van Italië by ons Hof, markies Spinola, zal, te beginnen met de volgende week, eene reeks van diplomatieke diners aanbieden. De afgetreden gouverneur-generaal van Ned.-Indiö, de heer O. Van Rees, die den 5den dezer te Genua aan wal is gestapt op zyne terugreis naar Nederland en daarna een zgner familieleden in Duitschland bezocht, word heden in de residentie verwacht. Detacheering is aangevraagd by het leger in Oost-Indiö door den lsten luit. C. M. G. Kroesen, van het 4de reg. inf. te Delft. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is, voor het jaar 1889, benoemd tot adsistent aan de Rykslandbouw- school de heer J. P. Strieker Jr., te Wageningen. In de Groote kerk te 's-Hage werd gisteravond bevestigd ds. Oorthuys, vroeger predikant te Katwyk aan Zee, om Woensdag avond in dezelfde kerk zyne intreerede te houden. De feestviering te Scheveningen zal op 30 November voortgang hebben, ter herdenking PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.171. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het in- eaeeeeren buiten do etad wordt 0.10 berekend. van den dag, waarop dan 75 jaar geleden, de Prins van Oranje aldaar, na eene 18 jarige bal lingschap, weder den vaderlandschen bodem betrad. Dit feit zal door een optocht worden voorgesteld, waarop dan zegewagens volgen, do voornaamste bedryven der zeeplaats ver- toonende. Ook eenige ouden van dagen, die in 1813 den Prins hebben zien aankomen, zullon in rijtuigen aan den stoet deelnemen. In de Keizerstraat komen aan beide zyden eere- bogen, verbonden door groen en wimpels. Do jeugd zal liederen zingen en de behoeftigen zullon worden bedacht. Ook hoopt men eene illuminatie te houden. In den gemeenteraad van Gouda is plechtig herdacht dat het Raadslid W. J. For- tuyn Droogleever die betrekking 50 jaar be kleedde. Onder eeno harteiyke toespraak van den voorzitter, mr. Van Bergen IJzendoorn, werd den jubilaris eene medaille vereerd (in het goud, zilver en brons) met zyn borstbeeld en met toepasseiyke inscriptie. Op het Stedelyk Museum is eene dergeiyke medaille gedepo neerd. Door het prov. kerkbestuur van Drente zpn toegelaten als candidaten tot den Heiligen Dienst do hooren G. Mansvelt en N. L. Den Burger, beiden theol. candidaten te Leiden. Door wyien jonkvrouwe E. A. L. Rutgers van Rozenburg is aan de Sophia-Vereeniging tot bescherming van Dieren te Amsterdam een legaat vermaakt van ƒ500. Do „Amstelbode" bevat in een buiten gewoon nummer het antwoord, dat door- kardinaal Rampolla, in de Latynsche taal, aan pastoor Brouwers, te Bovenkerk, is ge zonden om namens den Paus dank te be tuigen voor de besluiten, die voor 14 dagen te Rotterdam in do vergadering van Katho lieken zyn gonomen ten gunste van het her stel der wereldiyke macht. Het blad wekt de andere katholieke bladen en kiesvereenigingen op, zich by de Rotter- damscho verklaringen aan te sluiten, om dan den tekst van deze „in prachtletter ge drukt op oud-Hollandsch papier, in folio formaat" met de namen der onderteekenaars naar Rome te zenden. Naar aanleiding der in de vorige week te Utrecht gehouden byeenkomst van belang stellenden in het oprichten van een bond ter bestryding van h. i. verkeerde toepassing der Coöperatie, werd Woensdag-avond aldaar eene vergadering gehouden tot stichting eener afdeeling Utrocht. Tal van particulieren en neringdoenden waren aanwezig]; een voorloopig bestuu 14) Novelle. Naar het Duitsch van Gravin M. Keysorling. „Hadt je dat dan vroeger wel?" vroeg Mi ning, vol belangstelling voor alles, wat Hendrik betrof. „Ja, dat is eene treurige geschiedenis, welke ik toch moet vertellen, want je dient toch iets van myne ouders te weten. Myn vader was een welgesteld man. Hy had het geld zuur verdiend op zee. Maar toen hy het eens bezat, wilde hy het by elkander houden en de boerdery koopen van den bloedverwant, by wien ik thuis was. De eigenaar was, helaas, een dronkaard, die zyn tijd in de kroeg door bracht en zich weinig bekommerde om zyne zaken, zoodat de boerdery publiek zou ver kocht worden. Myn vader, die toentertyd in het Mecklonburgsche woonde, bood myn neef echter eene som en wilde het goed uit de hand koopen om den gerechtelijkeu verkoop te verhinderen. Hij droeg al zyn geld by zich om dadolyk alle zaken te vereffenen en had ons al laten weten op welken dag by wilde komen. Myn neef ging hem tegemoet, lomdat hij van de haven te Althagen wilde 'oopen. Tegen den middag zouden zy beiden terugkeeren en wy wachtten hun met het eten. Maar 's middags kwamen zy niet en 's avonds kwam myn neef alleen en zei dat hy myn vader niet had kunnen vinden. In Althagen was hy met het schip aangekomen, maar waar hy na dien tyd gebleven was, wist nie mand. De man was, als gewoonlyk, dronken en wy dachten eerst dat hy myn vader mis- geloopen was en deze den volgenden dag zou komen. Maar hy kwam niet niet den vol genden dag en ook later niet en nooit hebben wy iets meer van hem gehoord. De tien dui zend thalers, welke hy by zich had, waren ook spoorloos verdwenen. Had myn neef hem vermoord om zich meester te maken van zijn geld? Myne moeder nam my van hem weg en klaagde hem aan. Toen hing hy zich op.... Sedert dien tyd zyn wy geslagen vyanden met zyne familie, welke ons de aanklacht nooit vergaf. Zy hebben getuigen bygebracht, die myn vader hier achter Wavoro in do dui nen nog hadden gezien. Hy had ec-n schipper naar den weg gevraagd. Myn neef was by het begin van den weg in de herberg te Warth gebleven. Hy had hem dus niet kunnen ont moeten. Wy hebben den vermiste gezocht en gezocht, maar geen spoor van hem gevonden. En daar hy al zyn geld by zich had, waren wy verarmd en hebben honger en armoede leeren kennen.En God moge den schurk straften, die die ellende over myne moeder heeft gebracht Hendrik had onder het spreken vóór zich op den grond gezien. Nu zag hy echter ver wonderd op. Brandtmann stiet een rauwen kreet uit; zyn glas viel in scherven, de wyn liep over de tafel en hyzelf stond wankelend op en wierp den stoel achter zich om. Zyn gezicht was bleek en do oogen staarden gla zig rond. Mining sprong op en wilde naar hem toe snellen, maar hy maakte een afwerend gebaar: „Laat my gaan! Ik moet weg! Spreek niet! Zwyg!" Die woorden waren nauweiyks verstaanbaar. Toen wankelde hy naar buiten. Mining bleef bleek en ontsteld achter. Zij zei geen woord, maar veegde den wyn van de tafel en Hen drik was ook stil. Hy had in het eerste uur van zyne verloving een blik geworpen in den donkersten schuilhoek van het huis en het spook gezien, dat daarin was verborgen. Nu was hem een licht opgegaan. Brandtmann was ziek, dat verklaarde zyn wonderlyk ge drag, lichamelyk misschien niet, maar gees- telyk. krankzinnig? Nu nog wel niet, maar niet ver daar af.Zouden die aanvallen aich dikwyls by hem herhalen? Zyne geslo tenheid, zyne rekenmanie, zyn rustelooze blik, dat alles deed aan waanzin denkon. Hendrik had Mining gaarne gevraagd of zyne onder stelling gegrond was, maar de knechts en de meiden kwamen nu van hot land en de mees teres moest hare plichten vervullen. Zy ging in de keuken en zette het avondeten op. Het prettig samenzyn was verstoord. Hen drik zei dat hy naar het logement wilde gaan om logies te bestellen en nam voor vandaag afscheid. Brandtmann verscheen ook niet aan tafel en Mining verwachtte hem niet. Zeer laat lag zy nog wakker, totdat zy eindelyk den zwa- ren tred van haren vader op de trap hoorde. Hy stak licht op in zyne kamer en ging aan tafel zitten, maar hy zocht den slaap niet, want hy wist dat die toch niet zou komen. Hy dacht aan het uur, toen hy het geld in bezit had genomen, dat hem en do zynen voor ellende had behoed. Hy had daardoor byna vergoten, dat het onrechtvaardig was verkregen. Toch had het goede vruchten ge dragen het geluk was hem steeds gunstig. Hy behoefde huis en hof niet te verlaten, maar bleef er op wonen als een welgesteld raa^, totdat hy het met veel winst kon verkoopen. [Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1