N°. 8816. A". 1888. Qeze dCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 10 November. (Dit nommcr bestaat uit DELE i Ei aden. Eerste Blad. Kikeriki. Bewaring van krankzinnigen. Feuilleton. Brandtmann's Dochter. LEIDSGHDAGBLAD. nève vordert daarentegen de inmenging van een luitenant van politie, enz. Dit alles zjj echter bijwijze van adstructie genoeg, dewijl in de practyk de faculteit er zich bjj neerlegt, al heeft een geneeskundige kring in het afgeloopen jaar eene poging aan gewend om de medische verklaring buiten controle van den kantonrechter te stellen. Ziehier hoe men te handelen heeft, wanneer in de verpleging van een krankzinnige door het plaatsen in een gesticht moet voorzien worden. Men overtuige zich ef er gelegenheid daartoe is in een bepaald gesticht. Een bloed of aanverwant in de op- of nederdalende lyn, Of in de zyiyn tot den derden graad in be grepen, de echtgenoot, de voogd of de curator (niet de toeziende voogd of de toeziende curator), schryft op een gewoon vel papier, een ver zoek aan den kantonrechter, waar de patiënt woont of verblyft, om dezen te mogen doen opnemen in het gesticht, dat uitdrukkelyk moet genoemd worden. Een dokter is er natuuriyk eerst over geraadpleegd en die moet (maar het mag niet do geneesheer zyn van het gesticht) eene verklaring geven, dat de patiënt lijdt aan die of die soort van krank zinnigheid, onder anderen biykende uit de omstandigheid, dat hy of zy zich zelf her- haaldeiyk trachtte te verwonden met een mes, dat hy met een vuurwapen iedereen dreigt, dat hy zich de kleeren van het ïyf scheurt, of iets dergelyks, zoodat de kanton rechter, als hy niets vooraf van de zaak weet of gehoord heeft, die feiten kan laten nagaan of onderzoeken. Deze verklaring wordt kosteloos geregistreerd en met het verzoek aan den kantonrechter overhandigd, die er zoo spoedig mogeiyk eene beschikking op zet: Wy, kantonrechter (dat noemt men de pluralis majestaticus) gezien, gehoord enz., machtigen den verzoeker den patiënt in het gesticht zoo en zoo te doen opnemen. Hiermede is de zaak afgeloopen en op vertoon van dit stuk opent zich de poort van het gesticht. In kleine plaatsen doet men het veiligst, er den kantonrechter of den griffier van het kantongerecht over te gaan spreken, in grootere plaatsen heeft men gelegenheid ge noeg overal inlichtingen in te winnen. (JV. v. N.) Hoort, lieve menschenl hoort myn bede. "Wat ik eens was maakt my het weer. Ik juich graag met uw kleinen mede. Maar 't schaamle kind doet mij zoo zeer. Noen, weert hem niot, waar 'k sta te pryken. Ook hy noemt me een goed heilig man. Geeft aan uw kroost myn feest, o ryken. Maar denkt ook aan den armen man. Deze regelen, door onzen volksdichter, door W. J. Van Zeggelen in zyn „Sint-Nikolaas" geschreven, heeft op het oogenblik de com missie der volksbyeenkomsten tot de haro gemaakt; ook zy roept thans den meerge- goeden onzer stadgenooten die woorden toe; ook zy vraagt hulp en bystand voor het feest, dat zp den 7den December a. s. het schaamle kind wil bereiden. Zij stelt zich buitendien voor die hulpe te beloonen; zy wil ook den schenkers een ge notvollen avond geven, welken zy bepaald heeft op den 3den December a. s. Dan zal de door ons publiek zoo dikwyls bewonderde, de zoo ontelbare malen toege juichte tooneelspeler "Willem Van Zuyien, voor het voetlicht verschynen met een aantal boeiende en humoristische voordrachten, dan zal eene in ons land zeer bekende zangeres eenige liederen ten beste geven, terwyl het orkest van den heer J. G. H. Mann dien avond op waardige wyze zal besluiten. Dat velen, zeer velen aan de bede van den ouden Sint gehoor zullen geven, dat zij het streven der yverige commissie cToor flinke bydragen zullen steunen, de hun aan te bieden inteekeniysten met naam en cyfers zullen vereeren, hiervan houden wy ons dan ook overtuigd. Eene gezellige soirée, een blij, tevreden ge moed en duizenden dankbare kinderharten, die den milden schenkers een harteiyk „dank" toe roepen, dat alles kunt gy, lezers, koopen voor slechts wat gy geven wilt; maar vooral, toont bij uwe gaven eerbied te koesteren voor den schepper van ons Volkslied, toont dat gy van dien bard, van Tollens, nog meer kent en o. a. ook zyne regelen Geeft burgers, geeft allen wat En geeft wat veel, gij ryken Wat gy ook betaalt, 't biyft steeds buiten gewoon goedkoop. Toegelaten is tot de evangeliebediening voor het Prov. Kerkbestuur van Drente de heer Cornelis De Hoog, cand. te Leiden. De officier van gezondheid 2de k). J. A. Tamson, van het O.-I. leger, zal den 24sten November per stoomschip „Prins Fre- derik" naar Indië vertrekken. Mr. Van Buren, oudste advocaat van Rotterdam, in 1824 tot docter in de rechts wetenschap bevorderd, is aldaar overleden. Herhaalde malen deed hy in gewichtige ge dingen van zich spreken. PRIJS DEZER COURANT: ViM.r Le.ueu per S muloden1.10. >»*licu pob.t1.40. AiKonderlyke Nomuera0.06. Aan de Abonné's daarop, wordt by dit nommer verzonden No. 7 van Kikeriki. OÖlcïieele Kennisje vinden. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen ter algemeeno kennis dat door HENDRIK PETRUS TREL, alhier woonachtig, een verzoekschrift is inge diend om vergunning voor den verkoop van storken drank in het klein, in het perceel Jodenkerksteeg No. 8. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 9 Nov. 1888. E. KIST, Secretaris. Veelmaals gebeurt het dat, wanneer in kleinere centra, stad of dorp, voorzieningen noodig z.yn in het belang van individuen, wier abnormale geestestoestand plotseling tot on- verwyld handelen noodzaakt, niemand juist weet wat er gedaan moet worden, althans de man niet terstond gevonden wordt, die in dat geval bevoegd en bekwaam is raad te verschaffen. Men loopt rechts en links en do tyd, welke dikwerf kostbaar is, verstrykt. De oude Wet van 1841 vorderde dat men zich door een procureur tot den voorzittor dor rechtbank by request wendde, met verzoek den lyder in een gesticht op te nemen. „Men," dat zy'n alle bloedverwanten of aangehuwden van don patiënt, zyn echtgenoot, voogd of curator. De voorzitter stelde het stuk in han den van den officier van Justitie, die zyn oordeel over de zaak moest zeggen, natuur lyk na onderzoek van het geneeskundig attest, dat by het request moest overgelegd worden. De nieuwo Wet van 1884, 27 April, Staats blad No. 96, vereenvoudigde do zaak, tevens meer waarborgen eischende, door alleen aan familieleden in op- en neergaande linie onbe perkt en in de zyiinie tot den derden graad ingesloten, liet recht toe te kennen om de verpleging van een patiënt aan te vragen, en wel aan den kantonrechter, dewyl deze voor allen meer bereikbaar is. Ook hier dient «one geneeskundige verklaring by te zyn, doch die moet zóó zyn ingericht, dat do kanton rechter zelfstandig kan oordoelen. En juist dit vindt soms bezwaar, dewyl er geneesheeren zijn, die meenen te moeten volstaan met eene 11) Novelle. Naar het Duitsch van Gravin M. Keyserling. „Neen," zei hy haastig, „het moet vandaag gebeuren. Je moet mij dadelyk aanhooren." „Hier?" vroeg Mining geërgerd, „op den publieken weg?" „Waarom hier niet? Niemand stoort ons hier." Met moeite bracht hij de woorden uit en Mining ziet hem ontevreden aan, maar zy schikt zich in haar lot. „Nu dan, als het waarlijk geen uitstel kan lyden: wat is het?" Hy ziet vóór zich on het bloed stygt hem naar het hoofd. „Ik ik wil je tot vrouw hebben," zegt hij stotterend. Mining heeft dat verwacht, maar toch klopt baar hart onrustig. Zy ziet hem echter vast beraden aan en antwoordt flink „Fred, zet je dat uit het hoofd." Ook hy heeft dat antwoord verwacht, maar y kon zyn hartstochtelyk verlangen niet be dwingen en hy drukt zijne hand op haren arm wetenscbappelyke omschryving der kwaal, waaraan de krankzinnige ïydt, terwyl de wet uitdrukkelyk eene met reden omkleede verklaring vordert, zóó, dat de kantonrechter daaruit, dat is uit de daarby opgegeven omstandigheden en feilen, zich een zelfstandig oordeel kan vormen. Niet onbegrypelyk is het voorwaar, dat ge neeskundigen spotten met het oordeel van een rechtsgeleerde en verlangen dat hunne uit gesproken meening ongecontroleerd worde aangenomen. Het is natuuriyk dat oerlyke, overtuigde en bekwame medici als dr. N. B. Donkersloot, geneesheer aan het krankzinni gengesticht te Dordrecht in 1870, zich in dien zin uitspraken, maar in alle corporatiën zyn onwaardige leden en tegen dezen moet de Wet wapens smeden, wier gebruik eerlyken lieden niet scbaadt. Evenmin kan men zich verwonderen dat een gedeelte van het publiek vraagt: Waar toe al dien omslag? Ais een deskundige zegt die persoon is krankzinnig, dan moest het uit zyn. Zie de wetgeving in andere landen Het is waar, daar is de zaak minder om slachtig. In Frankryk heeft een bekend persoon zich slechts by het bestuur van een gesticht aan te melden met eene aanvrage, vergezeld door de verklaring van een geneesheer, en oen krankzinnige wordt opgenomen. Maar Frankryk, "het land der romantiek, op den publieken weg? Men komt er daar ver mee. Nauwelyks is het schandaal ver geten, en dat geschiedt spoedig, der aan houding van den opgewonden baron De Reil- lierre, die, na 15 millioen franken bydeLon- densche bankiers Coutts te hebben gedepo neerd, te Parys terugkeerende, door zijnezuster, de Prinses De Sagan, werd opgelicht en vast gezet, of de geschiedenis volgt van den Ma joor Hóriot, eigenaar van de Grands Magasins du Louvre, die revolverschoten had gelost op zyne vrouw en op ziclizelven, omdat de generaal Boulanger zich te veel met zyne vrouw zou hebben ingelaten. De majoor wordt op zyn buiten La Boissière, by Versailles, onder toezicht geplaatst, welk toezicht het beheer der millioenen medebrachtmaar eene dame, aan hem verwant, die zelve het beheer wilde voeren, tracht hem van hare zyde op te lichten met behulp van paarden, rytuigen, gehuurde worstelaars, enz. Is deze uitkomst zoo aanbevelingswaardig? In Engeland is de voorzorg iets scherper, dewyl er de verklaring van twee genees heeren gevorderd wordt (8 en 9 Vict, c 100 45). De wet van 1838 in het kanton Ge en waagt haar wanhopig aan te zien. „Waarom niet „Omdat - omdat ik je niet liefheb," wil zij zeggen, maar zij krygt medeiyden met heb: en verandert den" zin„Omdat ik nooit trouwen wil." Nooit? Hy gelooft haar niet. „Zou je dat ook gezegd hebben, als die vreemde kerel, die stuurman, je gevraagd had Hare oogen schieten vonken en haar gelaat wordt doodsbleek„Wat gaat je dat aan Heb ik je rekenschap te geven en zy stoot zyne hand van haren arm. Haar fcy klemt zich vast en roept harts tochtelyk uit„Dan wilde ik je maar zeggen „die komt nooit weerl nooit! en dat nooit is zoo vast als eene rots." „Geloof je dat?" vroeg zy toornig. „Hy hoeft het myzelf gezegd!" roept hy triomfeerend; „dus moet ik het toch wel weten." Met eeno haastige beweging richt zy zich op, als wilde zy zich van hem stooten en doorryden. Maar eensklaps houdt zy op. Met bliksemsnelheid, met de helderziendheid der liefde komt de gedachte by haar op en zy roept„Dan is het jou schuld dat hy my verliet Zij ziet hem doordringend aan en hy wordt bleekzyne lippen zelfs verliezen hare kleur, maar hy staart haar brutaal in het gezicht. „Ik laat my geen verwyt maken," zegt hij, opgewonden. „Hy vroeg my of ik oudere rechten op je had. Daarop kon ik zeggen ja. Als hy niet ware gekomen.Voordatje hem zaagt, hield je wel van my. Het schokt Mining meer dan zy zelve ge dacht had. Zy zit een paar minuten sprake loos en staart Fred aan. Toen zegt zy lang zaam: „God vergeve hot je, Fred! Ik kan het niet." En met vaste stem„Ga uit den wegWy tweeén hebben niets meer met elkander te maken." Hy gehoorzaamt werktuiglijk en zy rydt weg. Hy ziet haar niet meer, maar baar bleek, van verontwaardiging en smart verwrongen gelaat heeft hy nog steeds voor oogen. Zij treurt dus nog om dien stuurman, dien vreem den kerelEn Fred balt de vuisten en slaat zich voor het voorhoofd. Hy gaat op een steen aan don weg zitten. Hy ziet in gedachte don stuurman ook weer, zooals by op dien noveli- gen morgen na het bal by hem op den mo len kwam. Do herinnering aan hetgeen er toen tus- schen hen verhandeld is, heeft Fred's geweten niet met rust gelaten. Men heeft hem tot nu FRIJ8 DEB ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regel» 1.08. Iedere regel meer/0.17J. Grootere lettere nur pUeternlmte. Voor het in- o&eeeeren buiten de eUd wordt 0.10 berekend. toe weerhouden om Mining te vragen. Hy heeft bijna een jaar laten verloopen, voordat hy de beslissende stap gewaagd heeft, en nu hebben vrees en dwaze yverzucht er hem toe gedreven. Hy meende den stuurman gisteren gezien te hebben, niet hier, maar te Straalsund. Het was zoo vluchtig geweest, hy had hem nauwelyks gezien en het kon iemand zyn, die op hem geleek, maar de vrees, welke zyn bloed in oproer bracht, liet hem geene rust meer. Het kon Hendrik toch ook geweest zyn en dan.In een slapeloozen nacht vormden zich allerlei schrikbeelden en den mor gen daarop ging hy naar Brandtmann's woning. Hy had alles bedorven, als een echte dom kop, en nu zat hy hier hopeloos, terwyl Mi ning's wagen voortreed. Een oogenblik kwam de dolle begeerte bij hem op haar na te ren nen om haar tegen te houden. Toen boog hij het hoofd onder het drukkend gevoel van zyne éigen verachtelykhoid en bleef bij in stomme, wanhopige woede zitten. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1