J. B. A. Yan Gils, notaris aldaar, een man, die gedurende zjjno vooljarige praktijk z;ch do algemeene achting had weten te verwerven. By beschikking van den Minister van Binnenl. Zaken is aan don heer A. Soiffert, op zyn verzoek, mot 1 Jan., eervol ontslag verleend als leeraar aan do Korunklyko Muziek school te 's-Hage. Vanwege het departement van marine zal op Woensdag 14 November a. s. te 's-Hage aanbesteed worden do levering van 2100 stuks wollen dekens. Tor viering van de onlangs te Amsterdam behaalde overwinning in don zangwodstrjjd, werd gistoravond door de leden van de Kon. Zangvereoniging „Cecilia" te 's-Hage eene feest- bijeenkomst in den foyer van 't Gebouw gehou den, besloten door oen souper, den zangers aan- goboden door hun voorzitter, don heer mr. W. J. Snouck-Hurgronje. Door dozen werd by list nagerecht met oene zeer harteiyke toe spraak namens de leden aan den directeur, den heer Richard Hol, een souvenir aange boden ter herdenking van hot feit dat deze gedurende een tiental j'aren „Cecilia" heeft aangevoerd. Het geschenk bestond uit eene groots gouden medaille met inschrift, gesla gen op den stempel der vereeniging. De heer Hol was ovor dit bljjk van waardeering zeor gevoelig en betuigde daarvoor zyn innigen dank. Aan den secretaris de Vereeniging, den heer S. Lankhout, werd eveneens door de loden een fraai geschenk vereerd, als bewys van erkentelijkheid voor zyn buitongewonon yver by de behartiging van „Cecila's" belangen betoond, te weten een paar majolica, met zilver gemonteerde kannen uit de fabriek van de heeren Van Kempen en Zn. te Voor schoten. Het stoomschip „Bromo", van Rotterdam naar Java, arriveerde 7 Nov. te Port Said; de „Prinses Amalia", van Batavia naar Amster dam, vertrok 7 Nov. van Port Saidde „P. Galand", van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 8 Nov. Scilly. Z. M. heeft D. J. W. Crommelin baron Van Heeckeren, met ingang van 1 Dec. 1888, benoemd tot burgemeester der gemoento Ame land, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van Schiermonnikoog; ver leend de volgende pensioenenB. Hartsema, zich ook schryvondo B. F. Hartzema, weduwe P. J. Cleveringa, in loven commies 1ste kl. by 's Rijks belastingen, f 155J. Van Sons- boeck, bewaarder der hypotheken enz., f 3000 C. W. Folmer, commies 1ste kl. by 's Ryks belastingen f 356; J. C. J. Romang, idem, ƒ426; H. Slothouber, id. 2de kl., f 478; don eorsten luit. der infanterie W. Carbentus, thans op non-activiteit, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op f 1020 's jaars; bjj het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht benoemd tot officier van gez. 2do kl., den student in de geneeskunde (arts) R. C. K. Ilcken; met ingang van 1. Jan. 1889, bevorderd: tot commies der posteryen van do tweede klasse K. J. L. Belomey, thans derde kl.;on tot id. dorde kl. J. F. Damsté, thans vierde klasse. Geaengd Nlenwa. Do Leidsche Studenten-Carrou sel vereeniging is voornemens in het begin van het volgend jaar eene uitvoering to geven, waartoe nn reeds tweemaal per week oefe ningen worden gebonden. De directie van de Rottardam- sche Tramwegmaatschappy alhier, heeft aan het bestuur van do IJsclub welwillond toe zegging verleend, het openen van do ysbaan den leden kenbaar te maken door het aan brengen van twee vlaggetjes op iedere tram. De toestemming van het polderbestuur, tot het in- en uitlaten van water voor do ysbaan, is verkregen. In don vroegen ochtend van den 18den September jl„ toen de zon nauwe lijks aan den hemeltrans was verrezen, had in de Schevoningsche duinen een tweogevecht plaats tusschen don jeugdigen baron Van H. on den commissionnair in offecten, tevens kapitein der Haagsche schuttery, D. De door do justitie ter zake van tweege vecht tegen beide heeren ingesteldo vervolging werd hodon in de strafzitting van de recht bank te 's-IIage behandeld. Slechts één hunner, de heer D., was ter terechtzitting verschonen. Do verwikkelingen tusschen do duellanten waren ontstaan op de Witte Sociëteit, ten gevolge van oeno woordenwisseling over de vraag of de schuttery officier zich hot gezel schap van den baron en zyn vrienden had opgedrongen, bewerende D., de tweede be klaagde, dat hy genoodigd was een grogjete drinken. Hoe dit zjj, de tweede beklaagde achtte zich door een klap, hem door den baron toegebracht, zoodanig boleodigd, dat hy hem eene uitdaging zond, wolke beantwoord word met eene aanbieding van verontschuldiging namens den lsten bekl. In plaats van daarin to berusten, kwam D. oenige dagen later zyn tegenparty in de Boorlaan tegen en sloeg hem toen met den handschoen in het aan gezicht. Dit voorval was de naaste aanleiding tot het duel. De voorwaarden waren door de getuigen aldus geregeld, dat tot wapen go- kozen word de cavalerio-sabel en het gevecht een einde zou nemen zoodra er blood vloeide. Baron Van H. pareerde dapper den eersten uitval en toon hy zich gereed maakte om op zyn tegenparty toe te treden, wondde de officier der schuttery zichzelvon door eene onhandigheid, waarop, overeenkomstig de voor waarden, het duel voor geëindigd werd ver klaard. De wonde bleek niet gevaarlyk en geen beletsel om te werken. Ben van de twee secondanten, heden als getuigen gehoord, verklaardo, dat de heer Van H. op zyn aanradon, do eerste uitdaging had afgewezen, doch dat na de tweede be- leediging, geen vergelyk meer mogeiyk was. Ook de tweede bekl., D., erkende dat het tweede voorval de naaste aanleiding was en dat hy hot duel had geprovoceerd, al had zyne schrif teiyke uitdaging ook eene van zyn tegenparty toevallig gekruist. Op het terrein was een van de twee ge- neesheeren verschonen. By de toelichting van zyne vordering zette de subst.off., mr. baron De Vos Van Steenwyk, uiteon dat in deze voor den lsten bekl. niets afdeed hot feit, dat de wonde niet moedwillig, doch by toeval ton gevolge eener onhandigheid, is toegebracht. Hy was echter van, oordeel, dat in deze de zwaarste straf aan den tweeden bekl. moest worden opgelegd, omdat deze, nadat hem reeds verontschuldiging was aangeboden wogens het eerste voorval, in hot publiek den baron v. II. een slag in het aangezicht had gegeven, iets wat te veel gevergd is van de zelfbo- heersching van een jongmensch van 23 jaren, als baron v. H. Daarom vorderde hy ter zako van tweege-. vecht togen den eersten bekl. 3 dagen en tegen den tweeden bekl. 7 dagen gevange nisstraf. By zyne verdediging erkende de tweede bekl. opnieuw dat hy, na hot gebeurde tor sociëteit, veilig de zaak had kunnen laten rusten, maar de rechtbank moost bjj de ver dere beoordeeling wel in aanmerking nemen, dat hy was officier van de schuttery. En nu deelde hy mode dat hem verwittigd was dat hy by een diner van officieren niet aan tafel zou kunnen verschynen, of dat zyne kameraden, waro hy komen aanzitten, den disch zouden verlaten, indien hy zich de vroegere beleedi- ging liet welgevallen. Bekl. meonde nu dat hy rekener.de mot de maatschappy verschul digd was deu degen te kruisen. De president der rechtbank betreurde 't, dat bekl. die reden niet in de instructio had op gegeven, opdat alsdan het onderzook ook over deze aanzetting tot tweegevecht had kunnen loopen. De uitspraak is bepaald op heden over 8 dagen. De kassiers bediende te Sche- veniDgen, die zich vrijwillig in arrest had begeven, is buiten voorloopige heehtenis gesteld. Een jongetje van 7 jaren te Wad dingsveen viel door een rukwind van de loop plank in hot water. Bewusteloos werd het er uit gehaald en Is oenige uren daarna overledenj De heer Van Houten adverteert door middel van do tram z;jne cacao, tegen aanzienlijke vergoeding. Nauwelyks hoort Blooker dit, of hy gaat heen en bericht der Maatschappy, dat hy voor veel hooger ver goeding advertoeren wil dan Van Houten, doch onder diens advertentie, wolke ongeveer luidt„Van Houten's cacao is do beste en goedkoopste in 't gebruik", wil geplaatst zien: „Als Blookor uitverkocht is". Blooker bood 7500 guldon moer dan Van Houten. Do Maatschappy ochtor weigorde aan Bloo- kor's verlangen te voldoen, daar dit in strjjd zoudo zyn met de voorwaarden, waarop het contract mot Van Houten gesloten is. Rolt.Nbl Men schryft uit Enschede e, or der dagteekening van 7 dezer: De wevers staken het werk nog on hebbon hot verdiend loon ook niet afgehaald. Hedenmorgen is aan de fabriek aangeplakt, dat die inrichting voor do werkstakers gesloten is. Maandag in den namiddag is ook nog de Commissaris des Konings hier geweest. Er bestaat eene commissie uit de fabrikanten om de oorzaken enz. der werkstaking te onderzoeken. Voor de vacante betrekkingvan machinist by het stoomgemaal van de Neüer- waard zyn niet minder dan 96 sollicitanten opgekomen. Dozo betrokking wordt bezoldigd met f 600 en vrye woning. Onder een grooten toevloed van belangstellenden, had gisterochtend op do R.-K. begraafplaats te Kralingen do begrafenis plaats van het stoffelyk overschot der 3 kin deren van den broodbakker U1., die Zaterdag nacht op zoo noodlottige wyzo hot leven verloren. In do kork wachtten de mede-scholioren der overleden kindoren den treurigen stoet op, en op de begraafplaats waren velen aan wezig, die de laatste -eer wilden bewyzen aan hot stoffelyk ovtrschot der slachtoffers van de ramp. Op de kisten waren eenige kransen neergelegd. In den toestand van de vrouw is eeno kleine verbetering waargenomen. Uit Harlingen en andore plaatsen meldt men dat de lage waterstand in zee oorzaak is dat or in geen drie dagen stoom- booten uit Holland zyn aangekomen. In eons steenkoolmijn te Kettlo- Creek, in Ponnsylvanië, hoeft eene gasont ploffing plaats gehad, ton gevolge waarvan 21 personen het leven verloren hebben en 4 gekwetst werden. Zondag-avond is aan het sta- tion van den Ceintuur-spoorweg te Menil- montant (Parys) eene vrouw met haar kindje deor een waggon overreden. De moeder werd letteriyk in tweeën gescheiden; van het kind werden beide beentjes verplettord. Hot is naar een hospitaal overgebracht. Uit Lunteren, gemeente Eede, wordt aan het „A. H." gemeldWerden hier de voorgaande week de vrouw van T. v. d. B. on haar knecht H. O. gevangengenomen en gevankeiyk naar Arnhem overgebracht, als verdacht de aan v. d. B. toebehoorendo boor- dery in brand te hebben gestoken, waardoor alles in den nacht van 25 op 26 September eene prooi der vlammen werd, thans biyft het by die ééne ton lastelegging niet, maar zullen zij zich ook te verantwoorden hebben omtrent een brand, die van 10 op 11 September plaats had, toen dozolfae boerderij in de asch werd gelegd. De eerste maal was het pand by de Zwolsche Brandwaarborg-maatschappy vorzekord, thans voor 8350 by die onder directie van de hoeren De Jongh Co., te Amsterdam. Dezer dagen vertoefden toGrave oenige Duitschers, die de winkels rondgingen, ten einde geld in te wisselen tegen rijksdaalders en guldens, dio de beeltenis van Willem III en het jaartal 1873 droegen. By onderzoek bleek dat men met sluwe oplichters had te doon; de politie, van een en ander in kennis gesteld, bracht hen Zondag jl. over de Duit- sche grens. Do Parjjzoniars, die wonen in de nabyhoid der „Halles Centrales", werden gisterochtend in hunne zoete rust gestoord door eone hevige ontploffing, in do rue du Pont Neuf, welko spoedig gevolgd word door eene tweede ontploffing in de Rue fran?aiso. Van de beide huizen, waar de slag werd ge hoord, was de benedenverdieping verhuurd aan agenten, die den kellners plaatsen bezorgen. Blijkbaar gold het dus eene wraakneming togen de gehate agenten. Niemand werd door do ontploffing gedood of gewond, maar de bewuste huizen werden byna geheel vernield en zelfs de belendende perceelen werden ge ducht beschadigd door de dynamiot-patronen, welke de daders onder het raam hadden ge- schovon en door eene lont hadden doen ont ploffen. De politie was spoedig ter plaatse, maar de daders hadden reeds het hazenpad gekozen. Sedert eenige dagen heerscht er groote spanning in de prefectuur van politie te Parijs. Een onderzoek, ingesteld op verlangen der politie agenten van de zooge naamde centraal brigade, heeft namelyk aan het licht gebracht dat een officier de paix (de officiers de paix hebben het opperbevel over de agenten van politie) zich oen groot gedoelle hoeft toegeëigend van de gelden, welke der politie worden uitgekeerd voor do diensten, welke zy verricht by feestelijkheden van particulieren aard, by wedrennon, dans partijon enz. De officier de paix, wien dit geldt, bevindt zich met verlof te Monte-Carlos, maar is nu onmiddellijk naar Parys ontboden. In de yzergietory en machin fabriek van H. Bolzo Co., te Brunswjj bobben allo vormers, 32 in getal, den art* gestaakt. Die werkstaking is alleon ontstaa omdat door de firma is geweigerd te voldoi aan het verlangen der vormers om een wer man, in dienst gonomen zonder tussche komst van hot bureel voor inlichtingon oi trent vormers, te ontslaan. Olflcieele Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leidt op Zaterdag 10 Nov., des namiddags to tweo uren Punten tor behandeling: 1®. Suppletoirs staat van begrooting voor 1888. (2 en 222) 2°. Voorstel tot voldoening van eon bedrag t 10.37 uit den poat Onvoorziene uitgaven d bogTOoting voor 1888 (221 en 223) 3°. Idem tot oprichting van een doolhof op d Burg. (219) 4®. Idom tot het anngaan van oeno 3t/o pct.-c< versieïeeniug, groot nominaal /"GOO,OOO.f225en2; Burgemeester en Wet oudora der gemeente Leid brengen ter algemeene bonnis dat, ingevolge art. van het Koninklijk besluit van 9 November IS (Staatsblad No. 142) in verband met Zijner Majeek besluit van 11 Augustus 1839 (Staatsblad No. 8 op Zaterdag den 8steu December a. s., des tuidih te twaalf uren op bot Kaadlinis eono vergaden van kiesgerechtigden zal worden gehouden om plaatsen aan te vullen van de hcerou: C. J. LEEMBRUGGEN, A. HARTEVELT JZ., L. O. LE TOOLE, H. C. JUTA en A. DE KOSTER, dio mot het einde dezes jaars als leden van de Kan van Koophandel en Fabrieken moeten aftreden, do ingevolge art. 7 van eerstgnmeld besluit opnies benoembaar zijn cn van don heer W. F. Van Harti Tzu., dio wegens vertrek uit de gemeente heeft o gebonden lid dier Kamer te zijn en in 1890 moi aftreden; dat de lijst van kiesgerechtigden, wa! tegen bezwaren kunnen worden ingebracht bij I Gemeentebestuur, gedurende acht dagen, terekei van don dag der aankondiging, ter inzage ligt op Secretaiie dezer gemeente en dat do inlevering i stombriefjes op bovengenoeraden dag geschiedt t 12 tot 2 uren des namiddags, waarna de bus ge digd wordt en do stemopneming plaats heeft. Burgemeester en Wethouders voornoen Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 8 Nov. 18S8. E. KIST, Secretaris. KOLONIËN. BATAVIA, 1-5 October. Bij de voortzetting te Seir.arang van 1 getuigenverhoor in de Chateau-Laffito-zaa werd het eerst voorgeroepen Sarpan, mando van het agentschap der Internationale. Deze ging zelf met hot cognossoment v Scipio den wyn afhalen. De verificateur Akker gelastte do openii der kisten, waarop do aanwezigheid van opiu in looden fiesschen word geconstateord. Vroegor was dit nooit gebeurd, eu toch w meestal 50 percent der ingevoerde artikeli geopend. Aan getuige Motgor wordt verzocht en de belooft dadelijk te zullen verstrekken, eei juiste opgaaf van Bauer's particuliere schulde Vervolgens wordt door Chineesche arbite en den gotuige Douwos, verificateur, de eet held bevestigd der aanwezige kisten en van daarin aanwezige opium. In zyn requisitoir signaleert de officier v justitio de vroegere firma Graszhoff zeer o gunstig. Hy neemt do verklaring van Scij aan als oen sterk bewijs evenals de ontb hngon, gedaan door gotuige Machiolsehy ac overtuigend bowezen dat Bauer schuldig aan het sirtokkeleavan opium, daarby pogen te varen onder de vlag der Internationale. De officier van justitie oischfc de schuld verklaring van Bauer door don Raad en zü veroordeeling van tweo jaren gevangenisstr en twoo geldboeten, elk groot f 2500 en vi oordeeling in de kosten van het geding. De vertegenwoordiger, tevens vordedi? van den beklaagde, mr. Caesar Voute, bij diens schuld ontkennen. In zyn pleidooi ze hy o. a. dat Bauer het cognossement a Scipio moot hebben ter hand gesteld of ni De eerste onderstelling is niet bowezen. Doch al was dat zoo, vloeit daaruit d voort dat Bauer wist wat met de kisten mof ingovoerd worden? Het gebeurde kan dus alleen worden schouwd als eene onstrafbare poging tot invoel Als Bauor alles wist, dan toont bovendi® de ontdekking aan don Boom, dat desbewusB onwettige invoer en debiet van opium nfl hoeft bestaan. Na het pleidooi, wordt onder protest rl den verdediger nog gehoord do getuige Mot?® dio nu de beloofde mededeolmgen doet omtrefl Bauer's schulden, ingevolge hot door getu® Macbielse daaromtrent onthulde. I Zaterdag a. s. uitspraak.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2