De 1ste luit. van het 4de reg. infanterie C. M. G. Kroesen heeft detacheering aange vraagd bi) het Oost-Ind. leger. De Belgische Maatschappij, welke de con cessie uitvoert voor den aanleg van de stoom tram van Antwerpen naar de Belgische grens, heeft besloten aan de Nederlandsche regee ring concessie te vragen voor het verlengen dier baan tot Breda. Den telegrafisten, die uit ons land naar de Z.-Afr. Republiek zijn vertrokken, gaat het daar lang niet slecht. Twee hunner, die hunne gezinnen tijdelijk hier hadden gelaten, hebben reeds in ettelijke maanden zooveol verdiend, dat niet alleen zyzelven en hunne gezinnen er van konden leven, maar deze laatste nu ook kunnen overkomen. Dezer dagen zullen weder oenige telegrafisten en andere personen naar de Z.-Afr. Republiek vertrekken. Door den minister van koloniën zijn de heeren F. W. Steenstra Toussaint, H. J. Do Groot, N. A. Van Barneveld, J. W. E. \Vessel3, J. C. S. Van Kraayenoord, W. C. Blanken, C. J. Feith, A. Ardesch, W. M. Brouwer en H. J. Waleson gesteld ter beschikking van den gouverneur-generaal van Ned.-Indiö, om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. Door denzelfden minister is ook ter beschik king gesteld van den gouv.-gen. de heer J. Z. Van Dijck, leeraar aan de hoogere burger school met vijfjarigen cursus te Haarlem, om te worden benoemd tot leeraar in het teekenen en schoonschrijven aan de hoogere burgor- school met vijfjarigen cursus te Soerabaia. Het stoomschip „Drente", van Batavia naar Rotterdam, arriveerde 6 Nov. te Mar seille; de „Zeeland" vertrok 6 Nov. van Padang naar Rotterdamde „Zuid-Holland", van Rot terdam naar Batavia, vertrok 6 Nov. van South ampton; de „Burgemeester Den Tex", van Amsterdam naar Batavia, passeerde 6 Nov. Perim. Z. M. heeft mr. W. A. P. Verkerk Pis- torius, op zijn verzoek, eervol ontheven van de functiën van waarnemend Nederlandsch Rijnvaart-commissaris, onder dankbetuiging voor de in gemelde hoedanigheid door hem aan den lande bewezen dienstenaan den eervol ontslagen schipper op een Rijkswerk vaartuig te Willemsoord W. Bruin, sedort overleden, een pensioen toegekend van f 423 'sjaars; - met ingang van 1 December 1888 benoemd tot ingenieur van don waterstaat lste kl.W. Verwey Az. en C. Do Bruyn, thans 2de kl., met handhaving ten aanzien van eerstgenoemde van het hem by konink lijk besluit van 4 April 11. verleend onbe paald verlof; tot id. 2de kl., N. A. M. Van den Thoorn, thans 3de kl.benoemd: tot heemraad van hot waterschap Mijnsheeren- land van Moerkerken, (Zuid-Holland), J. Van de Erve; tot id. van den polder het Land van Essche, Uiterdijk en Nieuw-Strijen, (Zuid Holland), C. Schelling Jzn.; tot gezworen dor gecombineerde Krabbe- en Graspolders (Zuid- Holland), B. Lievaart; benoemd tot ont vanger der directe belastingen en accijnzen te Noordwyk C. J. Van do Watering, thans te Warnsveld; te Baarloo (gem. Maasbree) J. W. Knottenbelt, thans to Well; te Gouda jonkheer 0. W. Van Weiier, thans te Har- lingente Ette en Leur G. M. A. Passtoors, thans te Blokzijl; te Hoijthuisen N. P. A. Koemans, thans te Wieringen; te Stoenwyk J. C. Bekker, thans te Steeg; te Bemmel H. J. Van Gelder, thans te Lemmer; te Dom burg O. Vorhagen, thans te Aalten; tot ont vangers der rechten en accijnzen te Goede reede J. H. Coolhaas, thans te Maurik; te Zevenaar J. J. H. Quaedvlieg, thans te St.- Maartensdijk, en te Terschelling C. Rambon net, thans te Dieren. Nieuws. Het paard, voor een vierwielig, licht rijtuigje, uit de manége alhier, gespannen, verwisselde hedenmiddag den gewonen draf mot zulk snol draven, dat men hollen noemt, en kwam daardoor in zeer onzachte aanraking met een stilstaanden vrachtwagen met paard in het Noordeinde. Deze botsing had de beteu geling van eerstbedoeld ros tengevolge, waar door wel één der twee heeren van het rijtuig viel, maar onheilen voorkomen werden. In do beide laatste nachten, zegge in de nachten van 6 en 7 Novembor, heeft het reeds dermate gevroren, dat er op het ijs der slooten rondom onze gemeente heden geloopen werd, niet door kraaien of door ander niet zwaarwegend gevogelte, maar door jongens, 't Belooft veel, vooral voor de „Leidsche IJsclub 1" De voortvluchtige jongste be- j diende van het kassierskantoor te Schevenin- j gen heeft zich bij de politie in een onzer provinciën vrijwillig in arrest begeven. Hy is gisteren naar 's-Gravenhago overgebracht. Een te Scheveningen ontvangen telegram uit Haamstede, by Brouwershaven, meldt dat op den Banjaard is verongelukt de logger VL 85 „Zeemeeuw," schipper C. Westerduin Pz., hebbende 20 last haring aan boord. De equipage is gered. Morgen hoopt de bode der Neder landsche Handelmaatschappij te Amsterdam, Van Grasstek, zijn 80sten verjaardag te vieren. In 't jaar 1830 maakte hij den tiondaagschen veldtocht mede als student der Leidsche Hoogeschool en behoort derhalve nog tot het geringe aantal dergenen, die gerochtigd zjjn tot het dragen van het Metalen Kruis. LT1850 trad hij in dienst by de Handelmaatschappy. Allen, die met den krassen grijsaard in aanraking kwamen, weten dat hy een voor beeld is voor jongeren en nog dagelyk3 met jeugdigen yver zyne plichten vervult. (HW.) Gisternacht werd te Haarlem door oen agent van politic een man aanga houden, die oen zak met levende konynen droeg. Aan zyn verzoek hem naar het politie- bureel te volgen, weigerde de man te voldoen hy haalde eensklaps een mes te voorschyn, waarmede hy den agent, die hem inmiddels had vastgegrepen, een aantal sneden over de rechterhand toebracht, zoodat deze hem moest loslaten. Ook stootte hy den agent den signaal hoorn uit den mond en ging daarna op de vlucht met achterlating van den zak met konynen. Een Amsterdammer, die deon voorzichtigheid heeft gehad den 30sten Sept.jl. een brief met f 500 aan bankpapier, bestemd voor Hongeloo, in de brievenbus op het J.D.- Meyerplein te werpen, heeft die daad met het verlies van zyn eigendom moeten betalen. De brief toch is niet aan zyn adres gekomen. Woensdag 14 November zal do eerste huweiyksinzegening by het „Leger des Heils" in Nederland plaats hebben, in don Heilstempel, op het Rapenburg te Amsterdam. Twee paartjes zullen in den echt worden verbonden: „stafkapitein" Goovaars trouwt met „kapitein" Wilson en „adjudant" Rankin met „kapitein" Garden. De plechtigheid zal geleid worden door „commandant" Railton, die daarvoor expres selyk uit Engeland overkomt, terwyl „majoor" Hedder en „staf kapitein" Mischell er by tegen woordig zullen zyn. Des avonds om halfzeven zal een groot brui loftsmaal plaats hebben, dat a f 0.60 entrée toe- gankeiyk zal zyn. Of daar de vertering onder be grepen is, meldt de „Heilsoldaat" niet. De rechtbank te Amsterdam veroordeelde gisteren, onder aanneming van vele verzachtende omstandigheden, De Vries, wegens verwonding van Van der Grafft op 11 Januari in een komenyswinkel op 4e Bloemgracht aldaar, tot 4 maanden gevange nisstraf. De eisch was 2 jaar. Tegen dit vonnis wordt hooger beroep aangeteekond door den verdediger, die ontslag van vervolging pleitte op grond van zelfverdediging. Gisterenving mevr. L. v. L. haar liefdewerk weder aan, door in de Jacob-Van- Lennepslraat en aangrenzende straten te Am sterdam dagelyks 500 brooden en wekelijks een ons koffie aan behoeftige gezinnen te doen uitreiken. Tweo zeemiliciens, die mot groot verlof naar huis gingen, kregen gister middag onder het reizen tusschen Helder en Alkmaar twist, zoodat men aan den noodrem trok, waardoor de trein tot stilstand word gebracht. Te Alkmaar gekomen, werden de twistzoekers door de politie uit den trein ver- wyderd en in verzekerde bewaring gebracht. Naar gemeld wordt, is er hier te lande nog een afstammeling van den admi raal De Coligny in leven, nameiyk de heer F. T. Guichenon de Chastillon te 's Hage, sinds ongeveer 24 jaren ambtenaar by do telegrafie. Hy is de eenige overgebleven zoon van den indertyd veelbesproken schoenmaker in den „Mallemolen" te 's-Hage, en mag zich in het bezit van één zoon en drie dochters verheugen. Omtrent de werkstaking te Enschedee schryft men van 6 dezer des avonds De heeren G. Jannink en Zoon hebben heden am hunne fabriek eene kennisgeving doen aan plakken, nagenoeg van dezen inhouddat zy, die tot hedenavond de werkstaking voortzet ten, allen uit hun dienst ontslagen zyn; dat zy, die zich hedenavond nog aanmelden, weder kunnen geplaatst worden, zoo hunne getouwen nog onbezet zyndat zy, die heden tusschen 3 en 4 uren hun loon voor in de vorige week ingeleverde stukken nog niet afgehaald hebben, dit kunnen krijgen bij den burgemeester, wien hot zal worden ter hand gestelddat de namen van de ontslagen arbeiders aan de overige fabrikanten zullen worden medegedeeld. Alles is tot nog toe rustig. U i t V1 i s s I n g e n wordt, dd. 0 N o v., geschreven Er bestaat grooto vrees dat op zee met de bemanning van het Hollandsche loods wezen eene ernstige ramp heeft plaats gehad. De loodsschoener No. 6, schipper Streef kerk, die gisteren vertrokken is, zond om streeks tien uren 's avonds, in zee eene sloep voor de bemanning eener stoomboot, waarin zich de zoeloods en drie matrozen bevonden. Deze sloep is nu evenmin aan de stoomboot aangekomen als by den loods schoener teruggekeerd, zoodat groote vrees bestaat dat de vier personen zullen zyn ver ongelukt, waaronder twee met groote go- zinnen. De loodsschoener No. 6 keerde heden in de haven terug om eene sloep en de be manning er voor aan boord te nemen. Te Zevenaar is de machinist by de Geldersch Overyselsche spoor wegmaat- schappy H. met don arm tusschen de machine geraakt, waardoor hy ernstig werd verwond. H. had do onvoorzichtigheid, terwyl de machine in gang was, het werk te smeren. De IJsvereeniging te Gronin gen telt thans ruim 1300 leden; haar activa bedroeg 31 Oct. jl. f 8564.59, het passiva f 5700. Het plan bestaat dezen winter te hou den: eene internationale hardrydery op de korte baan te Paterswolde, waaraan een Ameri kaan en een Hamburger zullen deelnemen; vervolgens eene hardrydery van mannen, een groot avondfeest by electrisch licfat en waar- schyniyk eene rydery van mannen en vrouwen of van de leden. Volgens de „Chronique des Tra- vaux" zijn by do conversie der schuld ten stadliuize te Brussel aanmerkelyke geldver- duisteringen ontdekt. Met premiën uitgelote obligatiën, met name twee premiën van 25,000 franken, moeten tweemaal zyn uitbetaald, tetaalde coupons weder in de wandeling zyn gebracht. Deze knoeiejyon dateeren van acht of tien jaren geleden en de voornaamste schuldigen moeten reeds overleden zyn. Do geheele schade, door de stad geleden, moet meer dan 100,000 fr. beloopen. In het Zwitsersche kanton AVal- lis heeft een hovige sneeuwstorm gewoed. In het Zermatt-dal en op den Simplon- weg zyn de telegraafpalen gebroken. Het spoorwegongeluk by Borki.— Nog steeds verkeert men in het onzekere aangaande de eigeniyke oorzaak van hot spoor wegongeluk te Borki, waaraan czaar Alexan der en zyn gezin als door een wonder zyn ontsnapt. Aan gissingen ontbreekt het echter niet. Zoo o. a. schryft een Duitscher, die be weert volkomen op de hoogte te zyn van het spoorwegwezen in Rusland, het ongeluk toe aan het te snelle ryden. „De Russische spoorwegen", zegthy. „vooral in het zuiden, zyn licht gebouwd. De dwars liggers liggen niet zoo stevig vast als in Duitschland en daarom is langzaamryden daar een eerste vereischte. Snelryden met twee locomotieven, waarvan de achterste bo vendien nog door het gewicht van een langen trein wordt gedrukt, is op deze spoorwegen zelfs zeer gevaariyk." De directeur van den Kursk-Azoff-spoorweg, geheimraad Kowanko, vernemende dat de czaar langs deze lyn wilde reizen, ried daarom dringend aan vooral langzaam te ryden, daar hy eene snelheid van 65 werst (70 kilometer) per uur met twee locomotieven zeer gevaariyk achtte. Niettemin werd met deze snelheid go- reden, zonder dat men weet op wiens bevel dit geschiedde. Eene opheldering van dit snelle ryden, welke alleszins aannemelyk schynt, komt echter uit Ween en. De directeur van den Kaukasischen spoorweg, staatsraad Nicolaï Alennikoff, ontving van den czaar eene strenge berisping, omdat de keizer op zyne lyn niet zoo snel kon ryden, als hy in de andere stre ken van zyn rijk gewoon was. De directeur trok zich deze berisping zóó aan, dat hy zich voor het hoofd schoot, na eerst een brief aan den czaar te hebben geschreven. De bestuur ders der andere lynen, die het geval spoedig vernamen, wilden althans eene dergelyke be risping vermyden en daarom werd overal de gewone snelheid van 65 wersten per uur ge handhaafd. Het station Borki is het derde station van Charkow. By eene bocht, terwyl het terrein ongelyk was, bezweek plotseling een der dwarsliggers onder het gewicht der locomo tieven, waardoor de rails braken. De trein kon niet meer tot staan worden gebracht door de rem en zoo was eene ontsporing onvermydelyk. Yan alle kanten ontving de czaar telegram men van gelukwensching met zyne redding. 1 Zelfs generaal Boulanger, die zich reeds als pretendent doet gelden, meende niet achter wege te mogen biy ven. In zyn fraaien landauer reed Boulanger naar het gebouw der Russische n legatie te Parys en betuigde daardoor zyne (j groote blydschap over de redding des czaren. In een manifest heeft de czaar verklaard met het volk het gevoel van dankbaarheid I 1 over zyne wonderbare redding te deelen en 11 den wensch uitgedrukt dat hem kracht worde geschonken om de groote plichten, waartoe hy geroepen is, trouw tot het einde te vervullen. 1 De oorzaak van het spoorwegongeluk wordt nu geweten aan de zorgeloosheid van den minister voor het verkeer Possiet. In den i zomer heeft de minister in zyn spoorwagen eene proefreis gemaakt over de lynon, waar over de czaar moest ryden. Alles was in orde, behalve datzelfde rytuig, dat reeds by het begin van de reis des czaren op bedenkeiyke wyze schommelde en schokte. Daar deze wag gon het eerst ontspoorde, meent men in een gebrek aan dit rytuig de aanleidende oorzaak tot de ontsporing gevonden te hebben. Het onderzoek wordt althans nu in deze richting geleid. In de schilderswerkplaatsen van hetzuider-spoor teWeenen geraakten gistermid dag acht waggons, waaronder drie hof-salon- rytuigen, in brand. Het vuur werd wel door de brandweer tot het aangetaste perceel be perkt, maar vernielde toch de daar aanwezige voorwerpen geheel. In den waggon, welke het eerst in brand stond, zaten verscheidene werklieden te arbeiden. Een hunner bekwam levensgevaarlyke, een andere zware en nog vier andere lichte brandwonden. De oorzaak, waardoor de brand ontstond, is nog niet bekend. De veelgenoemde twee Ameri kanen "Woodcock en Hendry, de gunstelingen van den koning van Wurtemberg, hebben in alleryl Nizza verlaten, waar zy sedert eenige dagen, in eene fraaie villa, gelegen tegen over die van den koning, vertoefden. Te Stuttgart werd in den nacht van 4 op 5 November midden in de stad een II koetsier door een metselaar gedood. De rechtbank der gezworenen te Görlitz veroordeelde den pottebakkersknecht Noack, wegens moord, ter dood. BUITENLAND. Frankrjjk. De president der Republiek heeft de be noeming van den heer Mariane tot gezant by het Italiaansche hof geteekend. De opbrengst der indirecte belastingen in de afgeloopen maand October is 3 millioen hooger dan de raming. De Jeromist Maurice Richard, minister in het kabinet-Ollivier, is op 56 jarigen leef- tyd overleden. Grootvorst Wladimir heeft den heer Carnot een bezoek gebracht. DnltaokUnd. De uitslag der tot dusver bekonde 429 verkiezingen voor het Pruisische Huis van Afgevaardigden is aldus: 133 conservatieven, 64 vry-conservatieven, 98 centrum, 87 natio naal-liberalen, 29 vrijzinnigen, 13 Polen, 2 Denen en 2 Welfen, 11 tot geene fractie be- hoorende. Te Halle werden gekozen de heeren Fried- borg (nationaal) en Voss (vry-conservatief). In het vierde district van Coblenz werd de heer Gneist gekozen. Te Beriyn zyn her kozen de negen Duitsch-vryzinnige afgevaar digden, onder wie de heer Yirchow, met eene groote meerderheid van stemmen. De tegen-candidaten van de conservatieven en de nationaal-liberalen verkregen slechts hier en daar eene betrekkelyk aanzienlyke minderheid. Verder zyn gekozente Bielefeld de heer Stócker, te Hagen de heoa Richter, te Dantzig de heer Rickert. Te Frankfort a./M. behaalden de nationaal-liberalen de overwinning. Te Breslau is nog slechts de verkiezing van den vry conservatief Scholier bekend de verkie zing der twee anderen is nog niet afgeloopen. By deze verkiezingen is wel het belang wekkendste dat de hofprediker Stöcker te Bielefeld herkozen is. Op verlangen des keizers (naar men zegt) worden alle naar de fantasie ontwor-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2