Tevens is besloten de p^cht van bet buffet ondershands te gunnen aan den heer H. A. Yau Iugen Schenau. De commissie voor de in 1890 alhier door de studenten te houden Maskerade ia geconstituoerd en geïnstalleerd. Reeds gaf zü toekenen van leven. Na oen voorafgaanden rytoer overdag, werd Zaterdag avond om elf uren, na eon feestelijk diner in het Hotel Levedag, opnieuw een ommegang door en langs enkele straten en grachten gehouden in een Z9stal rijtuigen, waarin eonige jongelui gezeten waren, terwijl daarnaast de leden dor commissie te voet gingen en in roodhuiden- of ander kostuum, gekleurde ballons en bengaalsch vuur met zich voerende, dienst deden als fakkeldragers. Eenige muzikanten openden den stoet, welke, al was hot laat, nog heel wat menschen op de been bracht. Van voetgangers waren de commissieleden hedenmiddag weer ruiters geworden. Met een liouschelijken trompetter aan het hoofd, door kruisten zij op de viervoeters nu wederom de stad, andermaal vele nieuwsgierigen, door de verschillende signalen, tot zich trekkende. Door de agenten van politie alhier worden thans bjj herhaling oefeningen gehouden in do behandeling der in tijd van nood aan de brandkranen te verbinden slangen. Van het regiment grenadiers en jagers zijn vier miliciens als desertour afgevoerd, wegens het niet voldoen aan eone oproeping voor den werkelijken dienst. Vol gens mededeeling van dorpsgenooten, zjjn zij naar N.-Amerika vortrokken. Een bediende van de kassiers firma B. on v. E. te Scheveningon, heeft zich met het bedrag van twee hem toever trouwde wissels, gezamenlijk groot 250, uit de voeten gemaakt. De politie doet on derzoek. Hedenochtend, tegen elf uren, ontstond er brand in een bokkinghang van den heer G. Dijkhuizen, aan het Boven-Kolen- wagenslag te Scheveningen. De vlam, welke reeds uit het dak sloeg, kreeg, vooral ten gevolge van den sterken wind, een vrjj drei gend aanzien, maar werd in bedwang gehou den door zekeren Van der Zwan en eenige andere rappe mannen, met behulp van ton netjes water, totdat de slangonwagen van de politie, onder leiding van den commissaris, den heer Vernée, er weldra oen (linken water straal in het brandend poiceol aanvoorde, terwijl spoedig daarna de nieuwe brandweer een tweeden straal op het porceel richtte. Tegen halftwaalf was de brand gebluscht. De stoomspuit van de nieuwe brandweer rukte evenoens aan en ook de spuiten van 't reg. gren. en jagers. Z(j behoefden echter geen water te geven. Do agent van politie A., teSche veningen, sprong hedenmiddag in do Keizer straat in averechtsche richting van een tram- rjjtuig. De wielen gingen hem over den rech terarm, welke zwaar gekneusd werd en welk lichaamsdeel hij wellicht verliezen zal. Hjj word naar het ziekenhuis te 's-Gravenhage vervoerd. Te Alfen brak oen begin van brand uit in de woning, gedeeltelijk bewoond door inej. de wed. Hoogoboom en gedeeltelijk verhuurd aan den lieer IC., nabij de „St.-Joris" aldaar. Hoe de brand ontstond, is nog onbe kend; de huurder had 's avonds omstreeks 8 uren met zijn inboedel de woning verlaten, om die voor eene andere te verwisselen, en een half uur daarna ontdekte men dat het plafond en het bohangsel vuur hadden gevat. Spoedig was er eene massa menschen op de been en de spuit vertegenwoordigd, doch de laatste behoefde geen dienst te doen, daar men met een paar emmers water den brand meester werd. De spuit bleef echter den ge- heelen nacht in de nabijheid. (IÏ6.) Te Rotterdam is Zaterdag-avond, te ongeveer halftien, op den Nieuwen Bin nenweg, plotseling ongesteld geworden eene vrouw, die, welwillend in hot St-Anthonius- gesticht opgenomen, kort daarna overleed. Hot lijk dier vrouw is naar de algemeene begraafplaats te Crooswjjk overgebracht, en tot heden is hare identiteit niet gebleken. De Amsterdamsche Kiosk-onder neming heeft opnieuw uitbreiding gegeven- aan hare zaken. Zy is tegen 1 Januari a. s. pachteres geworden van het recht tot verkoop van dagbladen aan de stations Amsterdam, Haarlem, Leiden en 's-Hage. In die pacht is tevens de spoorweg boekhandel begrepen, en in verband daarmede zjjn reeds maatregelen getroffen, waardoor de boscheiden winkeltjes der stations voorzien zullon zjjn van de nieuwste en beste snufjes op het gebied van onderhoudende spoorwegiectuur, reisgidsen, photographieën en andere kleinigheden, welke den reizigers, krachtens do ervaring, aange naam zijn. Op al de genoemde stations zuilen weder weduwen met den verkoop belast wor den, terwjjl jongens, behoorlijk in uniform gekleed, de lectuur aan de treinen te koop zullen aanbieden. Op den trein van den Ooster- spoorweg, welke jl. Zaterdag-avond te 8 u. 35 min. van Amsterdam was vertrokken, is nabij Weesp in een waggon 3de klasse de noodrem in werking gebracht, zoodat de trein spoedig stilstond. De rem was gebruikt, omdat zich in dien waggon een beschonken persoon bevond, die het den mode passagiers zeer lastig maakte en daarom te Hilversum uit den trein werd verwijderd. De „Echo" vermeldt de volgende daad van menschonliefde: Aan boord van het oorlogsschip „Friso", commandant-kolonel G. Doorman, op reis van Nederland naar Suriname, stierf de matroes 1ste kl. v. d. B., die eene weduwe met drie kinderen te Nieuwodiep achterliet. Voorafgegaan door bevelhebber en officieren, werd door de bemanning eene col lecte gehouden, welke de belangrijke som van ƒ400 opbracht. Deze gelden zullen aan de weduwe worden uitgereikt. Weer een v e r schrikkelij k e brand. Zaterdag-nacht werd door de politie to Kra lingen brand ontdekt in de broodbakkerij van U., aan den Lagen Zeedijk aldaar. Men wekte de bewoners, die een dichten rook in de slaap kamer ontwaarden. Oogenblikkelijk snelde de vrouw des huizes, gevolgd door de politie, naar het slaapvertrekje der kinderen, dat zich boven bevond, en dat bijna niet meor te be reiken was. De kinderen werden terstond naar buiten en in eene naburige woning ge bracht, waar echter bleek dat de levensgeesten reeds uitgedoofd waren. Ofschoon alle pogin gen nog in het werk werden gesteld om de kinderen te behouden, mocht niets baten, zoo dat door den inmiddels geroepen geneesheer slechts kon worden geconstateerd dat de kin deren, drie in getal, oud 4, 6 en 7 jaren, door verstikking waren omgekomen. De politie spoedde zich nu weder naar de woning terug, en, geholpen door de buren, trapte men de deur van de bakkerij if en be merkte men dat de vlammen, die uit den oven sloegen, zich reeds mededeelden aan den zolder. Door welwillendheid van den heer Commen- derf boekhouder aan de glasblazerij, die bet zich op de fabriek bevindende handbrand- spuitje aan de politie afstond, slaagde men er in, nadat de spuit een half uur in werking was geweest, den brand te blusschen. De brand was ontstaan in te drogen ge legde spaanders, welke vuur hadden gevat. De beklagenswaardige ouders hebben door dit onheil al hun kroost verloren. (AT. R. C.) Omtrent de werkstaking te Enschedee schrijft men van Zondag-middag 4 uren aan het „HM". Tot nog toe is hier alles rustig gebleven. Zaterdag avond was het wat drukker dan gewoonlijk, doordien eene menigte nieuws gierigen zich op straat waagde. Hun groot aantal moet evenwel worden toegeschreven aan nieuwsgierigheid en aan de aantrekkelijk heid, die de onder de wapenen geroepen schut terij blijkbaar bezit. Deze namelijk patrouil leerde nu en dan, maar behoefde toch niet krachtdadig op te treden. De burgemeester, hoofd der politie, was zelf overal tegenwoordig waar meer dan gewone drukte heerschto en opstopping van nieuwsgierigen en vooral van veel kwajongens plaats vond. Desniettemin is er niets van belang voorgevallen wel werden een paar personen in hechtenis genomen, doch hiervan wa3 geene rustverstoring in den zin van rebellie de reden. Een detachement huzaren uit Deventer, sterk 23 man, onder bevel van den ritmeester Wijnmalen, is hier ingekwartierd. De man schappen vertoonden zich des avonds niet op straat, naar men zegt om goene onnoodige ergernis aan den werkman te geven. De aanwezigheid van genoemd detachement moet toegeschreven worden aan de vrees voor de gevolgen eener, tegen 5 uren hedenmiddag bij Johannes Van Amerongen te houden ver gadering, waar verschillende sprekers zullen optreden. Volgens gerucht, zouden nl. uit verschillende omliggende plaatsen, alsook uit Amsterdam, werklieden, socialisten en socialis tische sprekers hierheen komen tot het bij wonen der vergadering ^n, zooals men denkt, ook tot opruiing dor hu nog rustige werk lieden. Volgens de „T\v. Crt.", heeft de bekende sociaal-democraat Eenr.ink uit Hengeloo aan de werkstakers te Enschedee ondersteuning beloofd en is aan Domela Nieuwenhuis per telegram van de werkstaking bericht gezonden. De arbeiders eischen hooger loon. Van loonsvermindering is geen sprake geweest; integendeel had de firma Jannink, in over eenstemming met eene commissie uit de arbeiders, eenige verbetering in de weefloonen en eene vermindering van arbeidsuren toege staan, en eerst daarna is het werk gestaakt. Ten gevolge van socialistische inblazingen en boloofde ondersteuning van die zijde, stelt men thans onmogelijke eischen. Men schrijft uit Winschoten: Sedert eenigen tijd vertoefde alhier een Duitsch handelsreiziger, zich noemende W., die voor gaf directeur en tevens aandeelhouder te zjjn yan eene aanzienlijke fabriek te Lübeck. Deze knoopte relatiën aan met zekeren koopman, in het bezit van twee huwbare dochters, waarvan eene den vreemdeling weldra zooveel genegenheid toedroeg, dat zij zich bereid ver klaarde om aan zjjn wensch gehoor te geven en met hem naar Lübeck te vertrekken, ten einde zich te overtuigen van de winstgevende betrekking, welke hij daar bekleedde. Onnaden kend stemden de ouders van het meisje hierin toe. De jongelieden vertrokken per landauer naar Weenen, om van daar de reis per spoor voort te zetten. Den volgenden dag kwam een van de direc teuren der fabriek uit Lübeck hier aan om informatiën te nemen naar genoemden per soon en de hulp der politie in te roepen voor zjjne inhechtenisneming, uit welk een en ander men besluiten mag dat de handelsreiziger niet de eenvoudige en betrouwbare man was, voor wien hij zich had uitgegeven. Vier dagen zijn sedert verloopen en noch hier ter plaatse, noch to Lübeck is het der politie mogen ge lukken het jonge paar op te sporen. De ouders van het meisje verkeeren in de grootste onrust over het lot van hun kind. Te Sluipwijk is eene ruim 8 0- jarige weduwe, door de duisternis misleid, in het water gevallen en verdronken. Naar men mededeelt, is te Op heusden een kind geboren zonder voeten en met slechts één arm. Te Wimborne, in Engeland, is een stationschef door den trein overreden. Hij zou Zaterdag in het huwelijk getreden zjjn. Prins Dometer Couza, preten dent voor den troon van Rumenië, heeft op zijn landgoed Dabij Jassy door zelfmoord een einde aan z(jn leven gemaakt. De Duitsche bladen bevatten de mededeeling van een verschrikkelijk drama, dat afgespeeld is te Crefeld, in Pruisen. De schilder Kreutzer, zoon van den welbekenden componist Conradin Kreutzer, heeft zichzelven van het leven beroofd, na vooraf z(jne twee kinderen, twee jongens van acht en elf jaren, gedood te hebben. Kreutzer, die èn schilder èn toonkunstenaar was, en betrekkingen bekleed had bij de academie te Dusseldorf en het orkest te Aken, was sedert eenige jaren we duwnaar. Het ging slecht met zijne zaken, hoewel men erkende dat het hem niet aan talent ontbrak. De honger bracht den onge lukkige nu tot deze misdaad. De heer Hakelberger, een Pa- rysch financier, bracht een bezoek by eene dame en trof daar den schilder Jan Van Beers aan. Spoedig ontstond er twist, welke weldra van weerszijden met revolvers werd beslecht. Beide hoeren wisselden tien schoten, welke geen ander gevolg hadden dan dat de heer Hakelberger licht gewond werd aan den arm. Evenwel word deze heer, die de aanlei ding gaf tot den stryd, in hechtenis genomen en naar do gevangenis overgebracht. BUITENLAND. Frankrijk. Volgens bijzondere berichten uit Saigon, welke echter slechts onder voorbehoud worden medegedeeld, zou een post van 40 man van het vreemdenlegioen op 7 Augustus door zeeschuimers in de delta van Tongkin zijn aangetast, en zouden 39 hunner daarby zyn omgekomen. (De minister van marine spreekt dit bericht in zoover tegen, dat slechts twee man ge dood zpn.) De president der Republiek is door den koning der Belgen benoemd tot ridder-groot kruis der Leopoldsorde. Dultaohland. De „Reichsanzeiger" zegt: Daar het ant woord van den keizer op het adres van den Berljjnschen gemeenteraad, ondanks de ondub belzinnige duideiykheid, aanleiding heeft gege ven tot eene onjuiste en kwaadwillige polet in sommige bladen, en daar, naar het set 1 de bedoelde bladen volgens een afgespr. plan de strekking van 's keizers uitn trachten te verdraaien, heeft de keizer gegeven tot de uitdrukkeiyke verklaring, hy by zjjne afkeuring vooral het oog ha den inhoud en den toon der vryzinnige Be: sche bladen, en dat juist daardoor zyne gi ligheid is gewekt. By de bekende betrei gen van sommige Borlynsche gemeenten leden tot dit deel der pers, hoopte de dat zy in staat en, volgons de door henzJ geuite gevoelens, ook gezind zouden zijil mede te werken ten einde in dien toes, verbetering te brengen. Deze tweede verklaring van den Duitsi# „Reichsanzeiger", tot toelichting van de! risping, welke keizer Wilhelm den Beriynsi- burgemeester Von Forckenbeck onlangs diende, laat, wat duidelykheid betreft, in daad niets te wenschen over. Mocht me: de eerste betuiging van 's keizers ontevre heid over de Berlijnsche pers, nog in onzekere verkeerd hebben, wie de keizer ei; iyk had bedoeld, nu is alle twyfel weggenot De toorn des keizers is uitsluitend gei tegen de organen der Duitsch-vryzinnige pa waarvan de „Freisinnige Zeitnng", de sische Zeitung" en het „Berliner Tagebl de voornaamste zyn. De keizer meende het stedelyk bestuur invloed kon oefenen deze bladen en daarom gaf hy den bu meester te kennen, dat het hem aangen; zou zyn, indien deze bladen hunne houd wyzigden. Blykbaar berust deze meening des keii op het feit, dat de heer Von Forckenbi Beriyns eerste burgemeester, tot de leic der „Fortschritt"-party behoort, want ovr gens is er geen verband tusschen het bestl van Berlyn en de liberale pers der hoofdq te bespeuren. Vooral schynt het den kei gehinderd te hebben, dat de genoemde bb steeds keizer Frederik als den liberalen kei verheeriyken en nog onlangs op Frederiks boortedag uitvoerig deden uitkomen, wat liberale Duitschland in dezen vorst heeft loren. Keizer Wilhelm meent een even g vorst te zyn als zijn vader en daarom hy dergelyke vergeiykingen zeer ongepast kwetsend. Zelfs in Pruisen, den militairen staat, vn de koning, ondanks de constitutie, grooti macht uitoefent dan eenige constitution: vorst, moet dit optreden des keizers gr: opzien wekken; want zelfs daar is men niet aan gewoon, dat het hoofd van den St; zoo openiyk der oppositie-pers eene kastijd toedient. Vandaar dat een der Duitsche blai reeds begint met Pruisen te vergelijken Rusland, waar de pers onder het streng] toezicht der regeering staat. De heer Eugen Richter, de leider Duitsch-vryzinnige party in den Duitsclj Ryksdag en het Pruisische Huis van vaardigden, tegen wion 's keizers berisping de eerste plaats gericht is, zegt dat hy r, keizer Frederik in tegenstelling met ke; Wilhelm II heeft aangehaald noch op M sende wyze 's keizers familie-aangelei heden ter sprake heeft gebracht. Opzetti zyn daarvoor alle nummers der „Freisinri Zeitung", welke sedert 's keizers troons| klimming zyn verschenen, nauwkeurig na| zien, doch er is geene mededeeling te vin' welke 's keizers berisping kan rechtvaardigl Het maandschrift „Die Nation", evew een orgaan der Duitsch-vryzinnige party, wj er op dat de liberale pers althans niets hi bedreven, wat strafbaar is, want anders de strafrechter zeker zyne taak wel ven- hebben. Daarom kan 's keizers berisping allf tot voorzichtigheid aansporen. In een Sti waar de koninklyke macht onbeperkt is, 's konings woorden natuuriyk wet. In rechtstaat is dit niet het geval. Toch nu men daar wel degelyk rekening hou met dergelyke verklaringen van don voi doch alleen indien deze in staat zijn teov tuigen. Beide bladen verklaren daarom dat zij huri houding niet kunnen wyzigen en niet begi pen, welken invloed de Berlynsche gemeen raad op de houding der pers kan oefenen. Van de liberale bladen, welke niet te Berlj verschynen, behoeft alleen de „Frankfurl Zeitung" zich de kastyding des keizers te trekken, daar dit blad in Zuid-Duitsclib het hoofdorgaan is der „Fortschritt"-par Het Frankforter blad vindt het optreden keizer Wilhelm tegen de liberale pers vreemd, dat het geneigd zou zyn aan vergissing van het officiëele regeoringstt

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2