N°. 8310. Maandag 5 November. A0. 1888. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. De Eiffcltoren. Feuilleton. Brandtmann's Dochter. Leiden, 3 November. LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. (Tour Eiffel). Dit reuzenwerk, dat waarschijnlijk het laatste wonder der 19de eeuw zijn zal, en dat ge roepen is om de grootste attractie dor Parijsche wereld-tentoonstelling te zijn, werd kort ge leden bedreigd niet klaar te zjjn op het ver wachte oogenblik, ten gevolge eener werk staking der 150 werklieden, die uitsluitend aan dezen toren werken. Hun loon varieert van 45 tot 80 centimen per uur. Zij werken 11 uren per dag en de gomiddelde verdienste voor iederen arbeider is ongeveer 7 franken per dag. Met het oog op do talrijke gevaren, welke iederen dag toenemen, ziet men dus dat de werklieden zich niet verrijken aan deze onder neming; daarbij komt dat de heer Eiffel, onder voorwendsel van tyd te besparen, zijne werk lieden verplichten wilde hun middagmaal in eene hem toebehoorende cantine te gebruiken, welke hjj op de tweede verdieping des torens wilde laten inrichten. Ziedaar de hoofdreden der ontevredenheid der smeden, die aan dit kolossaal monument werken. Met saamgestoken hoofden richtten zij, toen e toren oene hoogte van 145 meters bereikt ad, eon ultimatum tot den patroon, eeno erhooging van 20 centimen per uur eischend oor iederen werkman, deze eisch grondende p de toenemende gevaren, waaraan zjj eiken ag, ja elke minuut, blootstonden. Do heer iffel antwoordde kortweg dat hij niet meer an vijf centimen verhooging toestond en dat og slechts aan een gedeelte van zyne werk- Beden. I Men trok zich terug en tot eeno werksta- (ing was besloten, zonder andere vormen van proces. 1 Den 19den September 1888 liet de heer Eiffel eene kennisgeving aanplakken om de werklieden, die het werk niet wilden hervat ten, uit te noodigen zich aan te molden om het hun toekomende loon te ontvangen. Slechts dén werkman meldde zich aan en ontving zijn geld. De anderen hielden vol, zeggendehot is niet de werkstaking, welke wij verlangen, maar eeno redelijke botaling. I Het is waar dat de eischen der werklieden niet geheel en al ongegrond waren, als men zich hun toestand denkt over twee of drie ïaanden, in weer en wind, op eene hoogte an 250 a 300 meters. Novelle. iaar het Duitsch van Gravin M. Keyserling. Met voel moeite gelukte het hem op het aard te komen en Mining reed in de richting an het strand terug. Zij had een tevreden gevoel en op haar choon gelaat lag een glans van geluk. Ook ing de terugweg gemakkelijker en sneller; e paarden vonden hem als bij instinct. Maar Jining voelde aan het einde van den tocht iet hoofd van den vreemdeling zwaar op haren schouder zinken; toen kwam er echter hulp ran het strand; men ondersteunde den ge redde en hielp de paarden op het droge. Vroo- ijk klonken de stemmen door het bruisen Ier golven. Nu was ieder trotsch op de dap pere daad, welke twee uit hun midden had- ien volbracht. Vooral voor Mining had ieder son woord van lof en het was alsof zij het [aarne hoorde. Hare schoone oogen straalden in zjj zag er heldhaftig uit, toen zjj den zuid wester wegwierp en het jeugdige hoofd met ie blonde vlechten fier ophief. De vreemdeling, dien zij gered had, staarde Gelukkig was op den derden dag het con flict geëindigd; wel is waar heeft ieder een beetje mooten byzakken. Het eindigde op de volgende voorwaarden: Alle werklieden, zonder onderscheid, ontvangen eene vorhooging van 5 centimen por uur van af 1 September; op 1 October eene nieuwe verhooging van 5 centimen. Daarbij werd nog eene nieuwe vorhooging van 5 centimen beloofd, zoodra door het slechte weder en de korte dagen de werk uren van elf op negen zouden gebracht wor den en, niettegenstaande de vormindeling van werkuren, zou elk een dagloon op den voet van 10 uren betaald worden. En last not least wanneer men de derde verdieping van het gebouw bereikt zal hebben, bekomt elk werkman, die op dat oogenblik aan den toren werkt, eene gratificatie van honderd franken. Hierbij kan men nog bijvoegen dat van het plan der cantine afgezien werd. Van dien tijd af wordt er vlijtig en met lust gearbeid en men mag aannemen dat in het begin van November de toren eene hoogte van 200 meters zal bereikt hebben. Niettegen staande do hoogte, zal het gedeelte, dat nog te bouwen is, d. w. z. de laatste honderd moters, minder tijd en moeite kosten, vooral sedert men het nieuwe systeem van mate rieel naar boven hyschen heeft aangenomen. Op het oogenblik heeft de toren reeds 3,530,000 franken gekost en is daartoe 5,568,000 kilo ijzer gebruikt. In 't geheel zal eer.e hoeveelheid van 6,800,000 kilo aan den toren gebruikt worden. Als eene eigenaardigheid kan men opmerken dat niets verloren gaat: alle overblijfselen van plaatijzer, bouten, kromme spijkers enz. worden naar do fabriek gebracht om hervormd te worden in kandelaars, inkt kokers, presse papiers enz., welke als souve- niers aan de tentoonstelling zullen verkocht worden. Het geraamte van den toren, gevormd door verschillende ijzeren stukken, wordt verbon den door aangeklonken spijkers. Alleen 450,000 kilo ijzer wordt verbruikt voor het vervaar digen van de 2 millioen 500,000 spijkers, welke noodig zijn. Aangaande de quaestio van het naar boven komen in den Eiffel-toren werd eerst kortelings overeengekomen. Het aangenomen systeem van ascenseeren is a piston articuló. De beweging wordt voortgebracht door eene stoommachine van hoogstens honderd paarden kracht. Do nedsrlating zal geschieden door eene hydraulische rem. Mot dezen ascenseur zal men honderd per- haar aan als een vizioen. Op eon schipper geleund, ging hij naar haar toe on strokto de hand naar haar uit. Zijne lippen bewogen zich, als wilde hjj haar danken en zijn gelaat toekende diepe ontroering. Maar eensklaps verbleekte hy, sloot zijne oogen en viel in zwijm, door aandoening en pijn overmand. Mining knielde dadelijk met een uitroep van schrik b(j hem neer. „Is hjj dood?" vroeg zjj, terwijl zij zjjne wonde onderzocht. En zich tot de omstanders wendend„Wij moeten hem in het naastbijzjjnde huis brengen." Met echt vrouwelijk gevoel wijdde zjj zich nu slechts aan hem en vergat de andoren, voor wie zij kort te voren toch ook haar leven had gewaagd. Fred Würmers zag het en het vervulde zijn hart met bitterheid. Zelfs kwam de zondige wensch bjj hem op, dat de vreemdeling dood mocht zjjn, zooals Mining vreesde. Wie was hij, dat zjj waarde hechtte aan zijn leven? Hjj had haar met zjjn arm omvat en zijn hoofd op haren schouder gelegd en zij had hem ongeveinsd medelijden betoond. Fred Wörmers had een gevoel alsof zjjne keel werd dichtgesnoerd. Als jongen had hjj dat gevoel gehad, wanneer hij verdriet had en hjj met wilde schreien, maar nu lieten de inge- houdon tranen een wrok na in zjjn binnenste. sonen tegelijk naar boven halen met eene snelheid van één meter per seconde. Dit plan van opstijgen is slechts aange nomen voor hot onderste gedeelte. Voor de tweede en derde verdieping zal het systeom van twee kooien of kasten van gelijke zwaarte aangenomen worden, werkonde door twee hydraulische pistons. Men beweert dat de heer Eiffel zjjn toren reeds verkocht hooft aan eene compagnie aan deelhouders, welke zich gevormd heeft met een kapitaal van 5,100,000 franken. Vjjf millioen zullen aan den heer Eiffel uit betaald worden als aankoopsprijs des torens, zoodra deze laatste geheel en al klaar zal zjjn, dat is wanneer de laatste bout zal ge klonken zijn en geplaatst. Hot bedrijfskapitaal voor de exploitatie van den toren zal 100,000 franken zjjn. De ontvangst zal eorst besteed worden om het kapitaal van 5,100,000 fr. te amortiseeren. Hot surplus, als het er is, zal tusschen de aandeelhouders en den heer Eiffel gedeeld worden. Wordt vervolgd.) N.B. Niettegenstaande de byna algemeene deelneming der Holl. fabrikanten aan de Pary- sche wereldtentoonstelling, zjjn er nochtans vele firma's, welke terugdeinzen voor do hooge kosten. Sommige beweren dat men nooit oen eind ziet aan de betalingen. Een eenvoudig middel is hiervoor aan de hand te doen, nl. door eeno overeenkomst „a for fait" met den ondergeteekende aan te gaan, waardoor men inoens van alle betalingen verlost is. Een bericht der Nederlandsche Commissie luidt dat na 10 November geene aan vragen meer worden aangenomen, aangezien reeds nu de geheele ruimte, bestemd voor de Nederlandsche afdeeling, zoo goed als ingenomen is. Avis aux retardataires! Anton Oudshoohn. Toen in het October-nummer van „De Gids" het opstel van den majoor Kielstra verscheen over „Java's grootste ramp", had de heer H. J. Bool, vroeger directeur van financiën en van openbare wérken in Ned.- Indië en thans lid der Tweede Kamor voor Leiden, over hetzelfde onderwerp (de opium- vraag) oeno studie voor „Vragen des -Tijds" gereed gemaakt. In do November-aflevering is dat betoog verschenen en de slotsom staat lijnrecht tegenover die van don heer Kielstra. Acht de laatste geene verbetering mogelijk zonder opheffing van hot pachtstelsel er. cm.' wu Mining had den vreemdeling op twee aan elkander gebonden planken gelegd en droeg hem met de andere vrouwen naar het dorp. Zjj hielp flink mede, zooals bjj alles wat zjj eens begonnen was. Frod zag naar Karl Brandtmann. Hij deelde met krachtige stem weder zjjne bevelen uit en liet de rustelooze oogen overal gaan, alsof hy zpne dochter had vergeten en slechts voor anderen leefde. Toen voegde ook Fred zich weder by do mannen, die het roddingswerk voortzetten en hielp alsof hy nog niets had gedaan. In de nette keuken van don strandoverste zat Hendrik Kraft zyne pyp te rooken. Nie mand zou in den flinken man, wien de beste plunje van den reusac-htigen Brandtmann als aan het lyf gegoten zat, den uitgeputten dren keling herkend hebben, die vóór vyf dagen door een meisje uit de golven was gered. Dit dacht Mining ook, terwyl zy het witte deeg tot kleine, ronde koekjes kneedde en op eene blikken plaat logde. Dit werkje moest in de warmte, dicht by het vuur, verricht worden en Mmning had daarom de keukentafel voor den haard geschoven. Maar zy keek dikwyls naar het venster, waar Kraft zat en lachte hem onder het bakken vriendeiyk toe. Op zljii PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels f 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. en invoering van de regie (verkoop van Staatswege), de heer Bool is daar tegen, omdat het hoofddoel moot zijn de misbruiken te verminderen door de pachters en de Chi- neezen te doen medestryden tegen den sluik handel in opium. Het stelsel van verpachting moet, volgens hem, worden behouden, maar zóó, dat de opium van regeeringswege niet veel hooger dan de inkoopsprys wordt ver strekt en er voor den pachter dus geen be lang meer is om te smokkelen. Tegen de geheime verkoopplaatsen moet worden ge waakt door belangryke vermeerdering van het getal geoorloofde „kitten" en door onbe perkte verstrekkingen aan de pachters. De pachtporceelen moeten allengs worden ver kleind, en vooral de sluikhandel tegengegaan. Door deze en andere maatregelen, meent de heer Bool, dat men er toe kan komen allengs het gebruik zelf te beperken en Java van een kanker te bovryden. Men schryft ons uit Hillegom, dd. 2 Nov.: De Hillegomsche muziekvereeniging „Harmonie" gaf de eerste uitvoering in dit seizoen, in de zaal van den heer Koning alhier. Het programma was goed gekozen en voor gepaste afwisseling zorg godragen. De leden gaven bewyzen van flinke studie. Het geheel liet dan ook een gunstigen indruk achter. Een woord van lof komt den heer Holman toe, directeur der veroeniging, die, met inspanning van alle krachten, tyd noch moeite ontziet om de pogingen van „Harmonie" te doen gelukken. Met leedwezen is het bericht ontvangen van het overlyden van den kapt.-luit. ter zee J. F. M. Lange. Eerst jongstleden Zondag met het schroefstoomschip „Sommelsdyk", waarop hy het bovel voerde, uit West-Indië te Amster dam in minder gunstigen gezondheidstoestand aangekomen, overleed hy op 1 dezer in den kring van zyn gezin te 's-Gravenhage. De ministers van binnenlandsche zaken en van financiën, gelet op art. 1 van het Koninklyk besluit van 2 September 1888, (Staatsblad No. J 46), brengen ter algemeene kennis, dat, mot ingang van 5 Nov. 1888, de in- en doorvoer van lompen, gebruikte kle dingstukken en ongowasschen lyf- en bedde- goed uit Sicilië verboden is. Bagages, door reizigers medegebracht, zyn onder dit verbod niet begrepen. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken van 2 dezer, is A. Yan Wyk, met ingang van 1 Januari 1889, voor den tyd van één jaar benoemd tot hulponder- wyzer aan 's Ryks kweekschool voor vroed- voorhoofd had hy nog een pleister, welke door het krullende haar byna bedekt werd. Mining kon een gevoel van moederlyke vreugde niet verbergen, dat hy onder hare trouwe verple ging zoo spoedig was hersteld. Hij had echter niet in Brandtmann's huis gelegen, maar bij den naasten buurman. Mining was in dien tyd veel by hem geweest en nu was hy nog moer hier. Met welgevallen zag hy de heldere keuken rond. Langs de muren stonden blauwe oud- Delftsche vazen on borden en hingen rond- buikige koperen kannen. De ketel op den haard zong en Mining's grys katje streek met opgetrokken rug snorrend langs zyne boenen. „Alles doet my hior denken aan myn kin- dertyd," zei hy. „In de keuken van myne moeder was alles zoo rein en blinkend als hier en dan was ik even vroolyk als nu. wan neer ik achter myne moeder aandrenLelde en niets uitvoerde, terwijl zy druk Aiezig was. Later heb ik het nergens zoo ge'zellig en pret tig gevonden." „Maar als je dan weer f'uuiskwam?" vroeg Minipg. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9