71 Kikeriki. Botsingen op spoorwegen. Het is bekend boo by het op elkander loopen van twee treinen de eene waggon veelmeer te iydon heeft dan de andere, en dat som mige passagiers als door een wonder onge deerd blyven, terwyi anderen gedood of ver minkt werden, ofschoon allen toch in den zelfden trein gezeten waren. Een zeer onver klaarbaar voorval had plaats by de hevige botsing op den Illinois Hollyhead-spoorweg van 3 Oct. jl., waarby twee sneltreinen in volle vaart op elkander liepen. In den trein van Chicago was in eene coupé 1ste ki. ge zeten Mr. Bright, die zich onledig hield met het lezen der „Daily Express", terwyi tegenover hem gezeten was Mistr. Bloomy, met een kind op haren schoot, dat ze lief koosde, zooals moeders dat kunnen doen. Te vier uren 's middags had de botsing plaatshet onheil was ontzettenddo machinis ten en de stokers werden onmiddellyk gedood van de 118 passagiers kwamen er 62 om, 30 worden zwaar en eenigen licht gewond. Twee waggons geraakten los en rolden van den 40 voet hoogen spoorwegdyk naar bene den; in een dezer waggons waren de boven genoemde reizigers gezeten. Toen men met veel moeite hunne coupé geopend had, deed zich het onverklaarbaar geval voor dat op de plaats van mr. Bright mistress Bloomy zat met de „Daily Express" in de handen en op do plaats van mistress Bloomy mr. Bright was gezeten, terwyi het kind van do eerstge noemde, een aardige krullebol, op den schoot van mr. Bright lag te spelen. De beide reizigers, die op zoo wonderiyko wyze gespaard bleven, zyn in Amerika wel bekende persooniykheden. Mr. Bright is een hooggeplaatst recbterlyk ambtenaar te Chi cago en mistress Bloomy is de gevierde schryfster, die zoo monigmaal geheel Amerika in verrukking brengt. Deze reizigers hebben van dit voorval dus niets geleden. Diamantendiefstal. Eenige kooplieden in diamanten en paarlen, die Hatton-Garden, te Londen, bewonen, zyn het slachtoffer geworden van een behendigen dief. Deze, bewerende van Roumaanschen oorsprong te zyn en Michaöl Eisenberg te heeten, had onder zekere voorwaarden van Braum en Peild en verscheidene andere welbekende kooplieden, diamanten gekregenhy had be loofd ze aanstonds aan eenige ryke vreem delingen te verkoopen, of wel ze terug te brongen. Hy had in de nabyheid van Hatton Garden een bureel gehuurd, en, om meer vertrouwen in te boezemen, toonde hy ver scheidene aanbevelingsbrieven van hoogge plaatste personon. Toen hy eenmaal de dia manten in handen had, verdween hy. Men schat de waarde der steenen, welke hy heeft meegenomen, op 100,000. BUITENLAND. Frankryk. Volgens de „Lanterne", is er een anti-Bou- langistisch Verbond ter verdediging van do Republiek opgericht, bestemd om alle scha keeringen der republikeinsche en socialist! sche party tegen het Caesarisme te ver eenigen. De prefect van politie te Parys heeft aan de commissarissen eene circulaire ge richt, hun kennis gevende dat op last van het ministerie van binnenlandsche zaken een vyftal opgenoemde gekleurde prenten, o. a. generaal Boulanger, den graaf van Parys en prins Victor in uniform voorstellende, in be slag moeten genomen worden, wanneer zy op straat worden uitgedeeld of te koop geboden. De toren van Eiffel heeft thans eene hoogte bereikt van 178 meter; 122 meter zullen er nog bijkomen, en deze hoogte, rekent men, zal tegen het einde van Januari bereikt zyn. De man, die by het gevecht te Bordeaux in de vergadering van het "Werkliedencongres op Zondag 11. den commissaris van politie Monicault in het aangezicht sloeg, zekere Julien Georges, oen smid, is tot 4 maanden gevangenisstraf on 5 jaar verlies van zyne burgerrechten veroordeeld. Wat het congres betreft, dit heeft verder in eene der voorsteden, Bouscat, vergaderd en snotion van afkeuring aangenomen tegen het ministerie, het gemeentebestuur van Bordeaux en de opportunistische bladen. De prefect had strenge maatregelen genomen tegen de roode vlag. Belangstelling schynt het congres zelfs onder de gedelegeerden weinig of niet te wekken. Omtrent hot testament van mevrouw Ledru Rollin meldt men nader dat zy do stad Parys universeel erfgename heeft gemaakt, om, na aftrok van oenige legaten, uit hare nalatenschap in het 11de arrondissement eene kostelooze neutrale school voor lager onder- wys te stichten voor kinderen der beide sokten. In de hoofdzaal dier school moet de buste van haar overleden echtgenoot worden ge plaatst. Zoo de stad Parys de erfenis niet aanvaarden mocht, belast zy de executeurs met de oprichting der school in de wyk St.- John's Wood te Londen, waar Ledru Rollin vele jaren tydens zyne ballingschap woonde. Dultaohland. In het jaar 1887 zyn, volgens mededeoling van den rijkskanselier in Pruisen, op eenige plaatsen huiduitslagen waargenomen by kin deren, die de inenting hadden ondergaan. De Duitsche rogeering acht het wenschelyk om trent die ziekte impetigo contagiosa) en hare verspreiding nadere inlichtingen in te winnen. Naar aanleiding daarvan heeft thans de regeering van Mecklenburg eene order uitge vaardigd, waarby de inëntende artsen verplicht worden de ingeente kinderen tot den 8sten dag in het oog te houden, en komt impetigo voor, daarvan onmiddellyk kennis te geven aan den mot het geneeskundig staatstoezicht belasten physicus, opdat deze een nader onder zoek instelle en de te nemen maatregelen voorschryve. De physicus is gehouden van zyne bevin ding rapport uit te brengen zoowel aan de hoogere regeering als aan het Hcdizinal-Kol- legium. Een klein geïllustreerd weekblad te Ber lijn is in beslag genomen, wegens eene daarin voorkomende afbeelding van Von Bismarck, die voorgesteld wordt terwyl hy zich de schoe nen laat poetsen door Crispi. Volgens de „National Zeitung" heeft keizer Wilhelm den koning van Griekenland beloofd dat hij het aanstaande buwelyk van den hertog van Sparta met zyne zuster, prinses Sofie van Pruisen, te Athene zal bywonen. Hetzelfde blad meldt dat de keizer zyne goedkeuring heeft verleend aan de reorgani satie van het bestuur der marine. Aan het hoofd daarvan blijft graaf Monts. Het zee bataljon wordt hervormd in een regiment van twee bataljons. België. De jury, in Belgiö benoemd om den prijs „Guinards" van 10,000 fr. voor het boste werk tot verbetering der materiëele of intel- loctueele positie van den werkman toe te kennen, beeft dien toegewezen aan den heer Ernest Gilon, van Vervier, voor zyn werk: „Misère sociale. La lutte pour le bien-être." De jury bestond uit de heeren Van Beneden, ICivier, Briart, E. De Lavaleye en Liagre. leden der Kon. Academie van wetenschappen, letteren en kunsten. De tentoonstelling te Brussel zal niet, zoo als gemeld is, den Gden maar den lOden Novem ber a. s. gesloten worden. De bekroningen zullen tevens op den dag der sluiting uitge reikt worden. Oroot-Brlt-nn nlt. Er zyn gisteren voor de commissie in de zaak van den heer Pamell en de „Times" onthullingen gedaan, welke veel sensatie maken. Kapitein Oshea, gewezen lid van het Parlement, die in den zomer van 1882 de onderhandelingen voerde tusschen het minis- torie-Gladstone en Parnell, waarby deze aannam de agrarische beweging in Ierland tot bedaren te brongen, als de liberale regee ring zekere aangeduide personen wilde los laten en eene vrijzinnige wet wilde voorstellen tot regeling der achterstallige pachten in Ierland, grootendeels door kwijtschelding van deze, kapitein Oshea verklaarde namelyk dat hy de meeste bescheiden omtrent deze zaak in 1883 vernietigd heeft, toen eene par lementaire enquête nopens het zoogenaamde Kilmainhamtractaat dreigde. De toenmalige minister van binnenlandsche zaken, de heer Harcourt, zou getuige tot vernietiging dezer papieren aangespoord hebben op verzoek van Gladstone, ten einde indiscretiën te voorkomen. Deze verklaring wekten gelach en sensatie. Een memorandum van den heer Chamber lain, dat de onderhandelingen met den heer Parnell samenvatte en aan de vernieling was ontsnapt, werd voorgelezen. Zeven brieven, naar beweerd wordt van den heer Parnell, werden heden aan kapitein Oshea overhandigd en de gewezen boezem vriend van den heer Parnell verklaarde de zeven handteekeningen, na die nauwkourig onderzocht te hebben, voor echt. Onder deze brieven was ook de beruchte, reeds veelvul dig golezen missive van 15 Mei 1882, waarin Parnell schreef dat Burke in het Phoenix- park te Dublin zyn verdiende loon heeft ge kregen. De „Times" heeft het eerst het facsimile van dezen brief openbaar gemaakt, welks echtheid door den heer Parnell is geloochend. Kapitein Oshea ontkende dat hy den brief dostyds ontvangen hadook ontkende hy dat de „Times" door hem in bezit daarvan was gekomen. Hy wist niet hoe de „Times" dien had ontvangen. Maar hij stemde toe dat de moord van lord Cavendish en van Burke in het Phoenixpark het prestige van Parnell sterk bad geschokt, zóó sterk, dat de leider der Ieren aan Gladstone verklaarde zich in het privaatleven te willen terugtrekken. Kapi tein Oshea voegde er by dat Parnell's hou ding wogons don moord in het Phoenixpark hem destyds zóó impopulair maakte, dat hij toen de regeering bescherming vroeg door eene speciale politie. De minister van binnenland sche zaken stond hem dit toe. De Londensche vereeniging voor de zending in Afrika is officiéél in kennis gesteld van een ophandon zynd optreden der Engel- sche regeering ter uitroeiing van den Afri- kaanschen slavenhandel. Allen Europeanen, die zich in de binnenlan den bevinden, wordt aangeraden zich naar de kuststations te begeven. Eenige boeren hebben gisteren te Birr een gezelschap Engelsche sportmen, die op de vossenjacht waren, met stokken en zeisen achtervolgd. Eenige der paardon werden met groote steenen gedood en 2 rijknechts vry ernstig mishandeld. Dinsdag e. k. zal in de groote zaal van hot Parlementsgebouw te Londen het stand beeld van lord Iddesleigh door burggraaf Cranbrook worden onthuld. De „London Gazette" meldt: De Engel sche consul-generaal te Port-au-Prince heeft oen telegram ontvangen, waarin wordt mede gedeeld dat wegens het oproer de havens in het noorden van Haiti in staat van blokkade zyn verklaard. Uit enkele bijzonderheden, door do „Times" omtrent het thans feitelijk onder Britsch protectoraat geplaatste gebied van Britsch Noord Borneo, Broenei en Serawak meegedeeld, blijkt dat Engelands nieuwe be zitting eene zeekust beslaat van ongeveer 2000 Eng. mijlen en eene oppervlakte van omstreeks 70,000 vierkante Eng. mijlen. Bnaland. Volgens eene mededeeling van de „Grash- danin" ontspoorde by het ongeluk van don keizeriyken trein, welke eene snelheid had van slechts veertig wersten, eerst de wagen van den minister voor het openbaar verkeor. Hierop volgde eene locomotief en werden de overige waggons verbrijzeld, terwyl de bodem van het spoorrytuig des keizers vernield werd. Het keizerlijk gezin viel met het dak van den spoordyk. De bediende, welke even te voren den keizer een kop koffie aanbood, werd evenals de hond des keizers gedood. De groot vorstin Olga werd uit het spoorrytuig geslin gord, gleed van den spoordyk, doch bleef ongedeerd, evenals de grootvorst Michael, dien mon tusschen de overblijfselen der vernielde waggons vond liggen. Toen de czaar met zijne familie Donderdag- raiddag op zyne doorreis naar Moskau te Char- kow aankwam, werd hem eene groote ovatie bereid. De by het "spoorwegongeluk gewonden werden door de keizerlijke personon bezocht. Ten nadeele van den czaar is een groote spoorwegdiefstal gepleegd tusschen de stations Iioveld en Goleby in zuidwest-Rusland. Een deel van den trein, uit 32 wagens bestaande, waarvan twaalf met bagage van den keizer waren beladen, werd afgehaakt onder 't ryden, zonder dat de machinist er iets van bemerkte en daarna beroofd. Tal van kostbare voorwerpen zyn gestolen. Uit Odessa wordt aan de „Standard" ge meld dat de buitenlandsche landpachters uit Polen worden verdreven, en wel de Israëlie- tische met aanzegging van een termyn van vier weken. Servië- Het blykt reeds dat koning Milan van Servië een handigen zet deed, toen hy on middellyk na de echtscheiding de grondwets herziening aankondigde. De bevolking der hoofdstad was zóó ingenomen met dit besluit, dat zy den koning een schitterenden fakkel tocht bracht. De koning verscheen met den kroonprins op het balkon en beantwoordde van daar de toespraak, waarin de koopman Pawlovic namens do burgery der hoofdstad hare in genomenheid met de aanstaande herziening uitsprak. In de eerste plaats spoorde Milan de verschillende partyen tot eensgezindheid en tot eendrachtige samenwerking by het herzieningswerk aan. De commissie, welke een ontwerp moet uitwerken, bestaat uit 85 leden en zal dezer dagen hare werkzaamheden aanvangen. Alle goederen van koningin Nathalia, die nog te Belgrado waren, zyn in drie waggons naar Rad weg gezonden. Voreeiil^fde State tu De strijd over het zonderlinge geschil, door de onhandigheid van den Engelschen gezant te Washington uitgelokt en in do hitte van den Amerikaanschen verkiezings.su yd schro melijk overdreven, is nog in vollen gang. Vooral vindt de ruwe en niet zeor hoffelijke wyze,. waarop de Amerikaanseho minister Bayard de betrekkingen met lord Sackville West heeft afgebroken, niet alleen te Lon den, maar ook by velen in Amerika scherpe afkeuring. De „New-York Herald" eischt- zelfs het onmiddellyk ontslag van den minister. Indien president Cleveland de Engelsche regeering had verzocht haren gezant terug te roepen, zou ieder dit hebben goedgekeurdmaar nu de heer Bayard op zoo ruwe wyzo is te werk gegaan, acht het Nieuw-Yorksche blad zyn ontslag noodig tot handhaving der waardig heid van de republiek en den president. Niet minder boos is de „Standard". Het- Londensche blad geeft lord Salisbury den raad, tie handelwijze der Amerikaan.sche regee ring op dergelijke wy'ze te beantwoorden, door eveneens de betrekkingen met don Ameri kaanschen gezant te Londen af to breken. Het blad betoogt dat Engeland niet mag berusten in de ontzettende beleediging, welke door Amerika wordt aangedaan door Sackville weg te jagen. Lord Salisbury moet minstens Engelands misnoegen te kennen geven, daar Engeland anders meer en meer don naam zal krijgen van zich straffeloos te laten beloedigen. De democraten zyn daarentegen byzonder tevreden met de wyze, waarop do heer Cleve land de zaak heeft behandeld. Nu lord Sack ville West zoo onbeleefd bejegend is, achten zy het gevaar geweken en gelooven zy niet dat by de ophanden zijnde verkiezing Cleve- lands kansen door dit voorval zullon ver minderen. In alle opzichten is het goed, dat de ver kiezingsstrijd weldra een einde neemt. In de volgende week moeten republikeinen en demo craten ter stembus gaan, ten einde te kiezen tusschen Harrington en Cleveland. Eerst wan neer deze keuze gedaan is, kunnen de gemoe deren weer tot kalmte komen en dan zal zeker ook het gevaar voor ernstiger twisten met Canada en Engeland spoedig wijken. Murchison, de schrijver'van den brief aan lord Sackville, die dezen zoo leelijk in de val deed loopen, zal strafrechtelijk wor den vervolgd. Hy schreef ook een brief aan don Spaanschen ambassadeur te Washington om hem zyne opinie over de verkiezingen te vragen, maar deze was slimmer en antwoordde niet. De particuliere correspondent van de „Times" te Philadelphia meldt dat het den werklieden aan den Red-River-Valley-spoor- weg door list is gelukt eene locomotief over de rails van den Canadian Pacificspoorweg te krygen. Zy zyn nu bezig spoor te leggen noordeiyk van de Canadian-Pacific-lyn. Beide partyen hebben gewapende macht in het veld. De wetgevende macht van Manitoba is tot eene bijzondere zitting op 9 dezer opge roepen, waarschijnlijk met het doel repre saille maatregelen tegen de Canadian-Pacific te nemen. In de Sted. Wcrklnr. zijn opgenomen: DATUM DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. 1 Totaal. 23 October. Zondag 38 4 42 29 Maandag. 61 10 30 Dinsdag 72 11 83 31 Woensdag 74 12 I 86 1 Novemb. Donderdag 77 12 89 2 Vrijdag 76 12 I 88 3 Zaterdag. 68 12 80 Aan de Abonnó's daarop, wordt by dit noramer verzonden No. 6 van JCike/iki.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6