Burgerlijke Stand. vrouwen te Amsterdam, voor het geven van lager onderwijs aan de leerlingen dier instelling. Do minister van binnenlandseho zaken brengt tor kennis van belanghebbenden, dat do commissie, die in 1888 te Utrecht belast is met het afnemen der examens van apothe kersbediende, bedoeld in art. 17 der wet van 25 December 1878 (Staatsblab No. 222) zal zitting houden op Woensdag 7 November a. s. en volgende dagen. Aan de Aiasterdamsche studenten schiet- vereeniging is by koninklijk besluit vergun ning verloond tot het dragen "in den naam „Kon nklyko Studenten Schietvereeniging te Amsterdam" en tot het voeren van het konink lijk wapen. Door den minister van binnenlandseho zaken is aan de Commissarissen des Konings een schrijven gericht, inhoudende dat de commissie, aan wie, bij kon. besluit van 18 Sept. 1886, No. 28, word opgedragen een onderzoek in te stellen naar den toostand van den landbouw hier te lande, eerstdaags met dit onderzoek een aanvang wenscht te makon, en zich voorstelt dit ter plaatse te doen, waar voor tot dat doel in elke provincie eenige gemeenten zijn aangewezen, welke, in verband met den aard van het bedrijf, als typen van de streek, waarin zij zyn gelogen, kunnen dienen, onder voorbehoud, hot onderzoek ook uit te strekkon lot andere gomeenten, indion dit noodig mocht blijken te zijn. Het onder zoek zal, voor zoover dit niot door do leden der commissie zeiven kan worden verricht, worden opgedragon aan daartoe aangewezen personen, die zoowel door hunne kennis van den landbouw als door hunne bekendheid mot de plaatselijke toestanden, voor die zaak geschikt zijn. Als leiddraad bij het onder zoek heeft de commissie eene lijst van vraag punten opgesteld, voor welker beantwoording algemeene medewerking noodig en gowonscht is. De Commissarissen dos Konings zijn uitge- noodigd, hierin hunne medewerking to willen verleenen en den burgemeesters en verderen gemeenteambtenaren op te dragon, de leden en de aangewezen personen in de vervulling hunner taak zoo krachtig mogelijk behulp zaam te zjjn. Op onderscheidene plaatsen zal een vergelijkend onderzoek noodig zijn, ten einde eon behoorlijk inzicht te krjjgen in don agrarischen toostand van do gelieele groep go- meenten, waaruit de eene gemeente alstypo is genomen en om, zoo mogelijk, bestaande afwijkingen niet over het hoofd te zien, torw(jl tevens het voornemen bestaat om in onder scheidene deolen van het land eon bijzonder onderzoek in te stellen naar speciale cultures, alstabaksbouw, groententeelt enz. Om deze redenen is het wenschelyk dat de commissie kan rekenen op de hulp, niet alloen van amb- tenaron in de typo-gomeonten, maar van al do bedoelde ambtenaren in de provinciën, waartoe de minister tevens de tusschenkomst van de Commissarissen des Konings inroept, opdat do gevraagde medewerking worde verleend. Opgave van onbestelbare of geweigerde voorwerpen der pakketpost, welko nog eene maand na deze aankondiging bij het hoofd bestuur der posterijen ter beschikking bljjven van de rechthebbenden, om, na verloop van dien termijn, voor zooveel zij niet zjjn opge vraagd, te worden verkocht. Do opgave loopt van 10 Mei 1887 tot 8 Mei 1888. De namen der geadresseerden en hunne woonplaatsen zijn: "W. Nüsser te Rotterdam, dr. Tyl te Pilsen, J. Jezek te Praag, Trilloux te Cler mont, P. Warteveld te Zutfen, mej. G. Ver steeg to Amsterdam, J. Scheltons te Wester- nieland, Mulder to Bellingewolde, J. C. Pel te Koog-Zaandijk, P. G. Wjjtman te Ter-Nouzen, wed. Feenstra te Bolsward, Leiter Njjpels te Maastricht, S. M. Cats en Zn. te Rotterdam, F. Herkens te Utrecht, Gez. H. Hüetink te Amersfoort, H. N. Hanson te Dordrecht, H. Gronggrijn te Harlingen, Enter en Co. te Schagen, M. A. Zegers te Oostburg, B. J. H. Meijer te Dalen, E. J. Meijerinck te Nijmegen, K. L. Visser Azn. te Sliedrecht, Visser te Utrecht, J. Mulder Tzn. te Veendam, J. Van de Leur to Eindhoven, J. Aloxis te Arnhem, C. Heumann te Maastricht, wed. A. J. Du Fosse te Sluis, "Wogtenburg te Amsterdam. In verband met 's Konings ongesteldheid, maakt de „N. R. C." er melding van dat de onafhankelijkheidsfeesten te Rotterdam op 17 dezer hoogstwaarschijnlijk geen voortgang zullen kunnen hebben. Naar wy vernemen, is de telefoon-ge leiding tusschen Amsterdam en Rottordam deze week door het Ryk opgenomen en goed gekeurd, zoo-rat de indienststelling Maandag aangaande zal plaats hebben. Voorloopig zal de dienst zich bepalen tusschen do beur zon en de publieke telefoonstations in beido steden. (N. R. C.) G e ra ii gd Nieuwe. Hedennacht is te Leidschendam ingebroken by den kleinhandelaar in manu facturen L. Van Veen. Ongeveer f 30 schade word door deze inbraak berokkend aan Van V., die nu juist niet tot de gegoeden behoort en daarenboven geene goede gezondheid go- niet. Hot is te hopen dat do dader of de daders zullon gevat worden door de politie, die daartoe natuurlijk pogingen aanwendt. Men schrijft ons uit Roelof- arendsveen, dd. 2 Nov.: In onzen t(jd van ijzer en stoorn, waar alles met stoom schijnt te moeten gaan, ook het verwisselen van dienstpersoneel, doet het goed te kunnen wijzen op dienstboden van den echten stempel, wier leven is samengegroeid met dat van hen, in wier dienst zy grijs zyn geworden. Tot die trouwe gedienden der oude garde, die zich, jammer genoeg, nog slechts sporadisch ver- toonen, behoort zeker ook mej. Anna C. Schuch, dio thans feestelijk het tijdstip herdenkt, waarop zjj vóór 25 jaar als meid-huishoudster in dienst trad by den Zeereerw. heer Jac. C. Van 't Rood, pastoor dezer parochie, toen maals pastoor van Enkhuizen. Van vele zijden, maar vooral van haren pastoor, wiens zieke- ïyken toestand en lichamelyk lydon zy reeds jaren lang door hare toowyding helpt verlichten, ondervindt zy ondubbelzinnige bewyzen van erkenning on genegenheid, getuigen de menigte fraaie en kostbare geschenken en gelukwen- schen, haar op dit jubileum aangeboden. Een meisje vond in de Nieuwe Leliestraat te Amsterdam een gonden ring met diamanten steen. Zy toonde den ring aan een der voorbygangers, wien zy heel onschuldig vroegIs die ring van u, mynheer „Mynheer" antwoordde „ja" en nam den ring in ontvangst. Eenige oogonblikken later deod de rechtmatige eigenaar aan een der politie- bureaux aangifte van het verlies. Gisternacht is door eene onbe kende oorzaak brand ontstaan in de schuur van N. Degeling, vrachtryder te Rozenburg. Do brand nam zóó snel toe, dat aan blusschen niet te denkon viel. In korten tyd lagen de schuur met hot daarby staande woonhuis on koffiehuis in ascli. Van den inboedel kon weinig gered worden. Naar men vernoemt, is alles verzekerd. Geert Roo, arbeider te Meppol, die tot 20 jaren gevangenisstraf is veroordoeld, omdat hy zyn 4-jarig zoontje heeft vergiftigd, is gisteren uit het huis van bewaring te Leeuwarden overgebracht naar de gevangenis te Groningen, om daar de eerste vyf jaren te verblyven en daarna zyn overigen straftyd in hot tuchthuis te Leeuwarden te ondergaan. Tusschen de stations Arnhem en Oosterbeek is gisteren een goederentrein afgebroken; op het emplacement te Arnhom liepen beide doelen op elkander, waardoor 15 wagens zyn ontspoord en eene waterkraan werd omvergoslagon. Persoonlyke ongelukken hadden er niet plaats. Te Nieuwediep zyn door de Tes- selsche blazerschuit T. X. 81 aangebracht 12 k. zoutzuur, geborgen van een op den Vlie- hors gestranden Duitschen 3/m.-schoener. De sleepboot „Hercules" is van Nieuwediep ter assistentie vertrokken. Het. gestrande schip is nader gebleken te zyn de „Möwe," kapt. Hinok, mot stukgoe deren van Hamburg naar Santos. Zes man der equipage werden eerst door de reddingboot afgehaaldde kapitein en de stuurman wilden het schip toen nog niot verlaten, waartoe zy echter later besloten, zoodat de geheele be manning gered is. Het schip zal vormoedelyk wrak zyn en heeft reeds 6 voet water in het ruim. Door verkeerd genomen richting, stoomde gistermiddag de torpedoboot „Den Briel" op de havenboot No. 14, welke laatste belangryke schade heeft beloopen. Persoon lyke ongelukken hadden er niet plaats. Een verpleegde te Veenhuizen, dio sedert Mei j.l. geen woord heeft gesproken, is nu door den raad van tucht te Veenhuizen No. 2 gestraft met 8 dagen eenzame opsluiting wegensonbescheidenheid in woorden jegens zyn zaalopziener. Een zyner oppassers bracht het zoover, dat hy begon te spreken, en hierover kwaad geworden, brutaliseerde hy zyn zaalopziener. Later bleek dat hy zelfs do Fransche en de Dultache taal vloeiend spreekt. De Weener „Deutsche Zeitung" bevat het volgende ingezonden schryven„Ik verzoek u dringend in uw geacht blad dadelyk nadrukkelijk tegen te spreken, dat ik overleden 1 ben! Het gerucht, dat sommige bladen ver spreiden, wordt voor my, armen man, een zeer schadelyk leugenpraatje 1 J. M. Schleyer, uitvinder van het „Volapük". Volgens telegraphisch bericht van Nieuw-Francisco, verwacht men aldaar dagelyks nadere berichten betreffende de 13 walvischvaarders, welke op de NW.-kust van Aljaska in 't ys bezet zyn, met ruim 500 man aan boord. To Wiesbaden is, zooals het aldaar verschynend „Tagblatt" meldt, eenigen badgasten iels gebeurd, dat nog heel wat erger is dan overlast van straatbengels. In den laatsten tyd zyn te Wiesbaden noga! eens gevallen van diefstal en inbraak voorge komen men ziet dat ook daar niet alles evon rooskleurig is. De politie beyvert zich do daders op het spoor te komen en daarvan zyn twee vreemdolingon de slachtoffers ge worden. De beido heeren zaten in het „Schützen- haus" gezellig te praten en één hunner liet den ander eenige kostbaarheden zien, welke hy had gekocht om mee naar huis te nemen. De kastelein kreeg achterdocht telefo neerde naar het politiebureel, en weldra ver schenen eenige agenten, die beide vreem delingen in hechtenis namen. Het kostte dezen heel wat moeite aan to toonen dat zy volkomen onschuldig waren aan de ge pleegde diefstallen en integendeel te Wies- baden heel wat. haddon uitgegeven, in plaats van naar zich toe gehaald. Zy konden zich gelukkig op eonige bekende ingezetenen be roepen en werdon nu met eene betuiging van leedwezen wegens het misverstand op vrye voeten gesteld. Op welke wyze men op sommige plaatsen van de aanwezigheid van haaien weet party te trekkon, blykt uit het volgende staaltje De Franschen hebben eene kolonie te Porto- Novo, op de westkust van Afrika, waar zy in het begin echter veel te lyden hadden van de strooperyen dor inboorlingen. De koning van Porto-Novo, aan wien de Fransche handels firma De Rógis te Marseille jaarlyks oeno schatting betaalt van twee waggonladingen zeeschelpen, is niet bij machte do negers ge noegzaam in toom te houden. Daarom heeft men een ander middel bedacht om zich de lastige bezoekers van hot lyf te jagen. De Fransche factorie ligt niet op de kust zelf, maar op een eilandje, dat door eene smalle straat van het vasteland gescheiden is. In dit water vertoonden zich nu en dan haaien. Men kwam op het donkbeeld om deze dieren geregeld eiken dag met vleesch en allerlei afval te voeden, en het gevolg is geweest dat hot nu rondom het eiland van haaien wemelt en geen neger het meer waagt do straat over te zwemmen. Wel is de maatregel vry kostbaar, maar zy is doelmatig tevens. Sedert men dit middel aanwendt, heeft toch geen enkele aanval op de kolonie van die zyde plaats gehad. Ook op Martinique, een van de Fransche West-Indische oilanden, wordt aan de haaien in de haven geregeld voedsel verschaft. Hier geschiedt dit echter met het doel om de desertie van de schepen te voorkomen. Jan maat bedenkt zich wel tweemaal voor hy hier in het water springt, want hy weet dat hy moer kans loopt door een haai voor zyn maal te worden gebruikt, dan veilig aan land te komen. De bevolking geeft daarom aan de gevinde roofdieren den elgenaardigen naam van „oppassers". Begrafenis van een hond. Wil- liam Scott, een ryk grondeigenaar in de om streken van Westchester (Pensylvanië), had onlangs het ongeluk een zyner waakhonden door den dood te verliezen. Met de grootste praal liet hy het dier begraven. De doode hond werd gelegd in eene prachtige lykkist, van binnen met witte zyde bekleed; de kop rustte op een kussen. Alle familieleden des heeren Scott waren voor de plechtigheid uit- genoodigd en defileerden voorby de geopende lykkist. Toen werd de fraaie kist, waaraan zilveren handvatsels en waarop eene dito plaat, waarin de naam, de data van geboorte en sterven van den hond waren gegraveerd, ge bracht naar het kerkhof op vier mijlen afstands, terwyl tal van rytuigen het lyk volgden. De heer Scott zal nog een fraai gedenkteeken op het graf van zyn lieveling laten plaatsen. Onlangs ontving iemand te Parys voor een bewezen dienst ran den schatryk grondeigenaar in het Sarthe departement een getruflfeorden kalkoen. Hij deed dien over aan een restauratiehouder inden faubourgSt.-Denis en ontving twee dagen later een brief, waarin do schenker zyne bevreemding er over uitsprak dat hy niets hoorde van den gouden ring met diamant aan het adres van zyne vrouw, in den kalkoen verstopt. De man ondervraagde den restaurateur en deze zyne klanten. Een jong meisje, Mathilde R., die door een oud heer in bedoelde restauratie op den kalkoen gotrakteerd was, herinnerde zich by het eten van hot vleesch iets hards te hebben ingeslikt, dat zy voor een beentje had gehouden en nam in alleryl purgatieven in, doch zonder baat. Zy kreeg eene ingewandsontsteking, waaraan zy eergisteren overleden is. Omtrent de vernielingskracht der Amerikaansche vloot, schryft een Nieuw- Yorksch blad de volgende ironische regelen Er gaat nauwolyks eeno week voorby, dat niet in deze of gene wateren, welke door oorlogsschepen der Vereenigde Staten onveilig worden gemaakt, door een van hen oen ander vaartuig wordt aangevaren, in don grond ge boord of min of meor beschadigd. Onze prach tige oorlogsvloot heeft zich door deze, zoo dikwerf aan den dag gekomen, vernielwoede roods door de geheele wereld naam gemaakt. Ook in den loop dor vorige week kon deze manie weder worden geconstateerd. Het oor logsschip „Constellation," terloops gezegd eene half verrotte oude kast geraakte in de haven van Portsmouth, N.-H., met niet min der dan vier koopvaardyschepen in aanvaring en bracht hun aanzieniyke schade toe. Niet tegenstaande de „Constellation" ongetwyfeld het heilige voornemen had hare tegenstanders tot zinken te brengen, gelukte haar toch, dank zy der stevige constructie van do aangevaren schepen, deze manoeuvre niet. De grondbelasting in Amerika. Het belastingkohier voor 1888 is in de Ver eenigde Staten den lsten October in werking getreden en moor dan 1000 personen maakten te Nieuw-York queue om te betalen, welke yver te verklaren is uit de omstandigheid, dat, wie den lsten dag betaalt, ongeveer 1 pet. van het geheele bedrag korting krijgt. De grondbelasting is voor het overige niot hoog. De twee millioon inwoners van Nieuw- York betalen slechts 34 millioen dollars. De familie Van dor Bilt botaalde den lsten dezer aan grondlasten f 1,750,000, waaronder de belasting voor den grond, waarop hare spoorwegstations staande familie Astor f 1,250,000 enz. Te Madrid zyn gisternacht in eene buitenwyk 9 grooto huizen geheel af gebrand. Deze huizon waren door arbeiders bewoond en er zyn ongeveer 125 huisgezin nen door deze ramp van al hunne bezittingen beroofd, daar niets van den inboedel tegen brandschade verzekerd was. Miïj'u f f r q u w Fizzlotop wil dat haar Jantje-piano zal loeren spelen- Jantje heeft een piano onderwyzer gekregen en moet eiken, dag een uur studeeren. Onlangs roept mejuffrouw 'Fizzletop aan de trap: „Jantje, waarom studeer je niet?" De waarheid was, dat Jantje in een roman zat te lezen, maar hy riep terug: „Ik ben bezig!" „Ik hoor je niet", was het antwoord van de zorgzame moeder; „je hebt in het laatste halfuur de piano niet aangeraakt." „Ik studeer toch, moeEr zyn eene massa maten rust in deze muziek en die doe ik net zoo lang over, tot ik ze volkomen machtig ben." VOORHOUT. Geboren: Wilhelmus Johannes, z. van J. Raaphorst en van G. Welsink. Jacoba Maria, d. van L. Prins en C. P. Romijn. Gehuwd: P. Van der Voort jm. oud 26 jaar en C. Does, jd. oud 25 jaren. OEGSTGEEST. Bevallen: H. Van Gelder, geb. Boedels dochter. E. M. Schonoveld, geb. Van der Wijk, dochter. A. E. Smit, geb. Doove, dochter. Gehuwd: Tb. Schroder, jm. 25 jaren met L. Pelt, jd. 21 jaren. Overleden: Maaike Van der Hoogh, 4 maanden. ALKEMADE. Bevallen: M. Blonk geb. De Raadt, dochter. A. M. Verdel geb. Loos, zoon. T. Van der Zwet geb. Van Wieringen, zood. s. J. Engelsma geb. Jager, zoon M. Loos geb. Huig- sloot, dochter. Gehuwd: P. Meijer jm. 24 jaar en C. Loos, jd. 24 jaar. Overleden: Martha Maria Van Berkel, 11 jaar. Maria Krijger, 9 jaar. Martinus Van Ruiten, 2 maanden. SASSENHEIM. Ondertrouwd: GijsbertSlegt- kAmp, wonende to Lisse, en Jacoba Speelman. Getrouwd: Eduard Petrus Aruoldus Van Hoe kelen, wed. van J- Smakman en Anna Catharina Leenheer. Geboren: Cornelia d. v. C. F. Daudey en C. an Nieuwkoop. Gu9taaf z. v. W. T. Papendrecht en M- Lubbert. Hendrik Johannes z. v. N. A. Van der Bruggen'-en A» C. Andnesseü.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10