aMbW^UHBM!gClMWjCB<gMWiiW.3giWltWU I WI WMJtOMSCTOP 3 - p99nns«(wmm swsrewfwrei: -ss?snw^cthcc'v^a-av 'n:^.- -ru^r - _•- -.rv.-v ntur.^\r.- to was, wist by met geene mogelijkheid te ver klaren, daar hy, volgens zyn boweren, niet de minste pijn gevoeld had. Evenals te Amsterdam plaats vond, zijn workloozen te 's-Hage voornemens zich naar den burgemeester te begeven en aan te dringen op werkverschaffing. De commissaris van politiete Schiedam verzoekt opsporing, aanhouding en opzonding van twee personen, volgens hunne opgaven genaamd Hubertus Henricus Johan nes Terwinkel, geboren te Almeloo, 34 jaren, reiziger, wonende te Amsterdam: Jacob Van Lennepstraat 112, en Gorrit Dirk Jan Zuider broek, geboren te Haarlemmermeer, 27 jaren, timmerman, wonende te LeidenVischmarkt 3. Zy hebben op den 24sten Oct. jl. te Schie dam verkocht aandeelen in loten van de Antwerpsche leening van 1S87, van welke de trekking moet plaats hebben op 10 Nov. a. s., valschoiyk met den naam J. Du Bois onderteekend. Vermoedeiyk trachten zp dergoiyke stukken ook in andere gemeenten to verkoopen. De R o t te r d a ru s c h e rechtbank deed gisteren uitspraak in eene beruchte zaak van een jongmensch van goeden huize, den heer H. v. P., die na een jool in don nacht van 15 Sept. een lid van de H. Hermandad, dat hem wilde arresteeron, een klap in het golaat had gegeven. De rechtbank veroordeelde hem tot eene boete van f 50. Te Amsterdam zal op 27 Novem ber of 4 December a. s. een najaar s-reclame- ■optocht worden gehouden. Tegen het begin vaa-December verwacht men voor het eors'_ te Amsterdam de aankomst van eene zoogenaamde tank- stoomboot, gevuld met B us3ischo petroleum, merk „Bnito," aangev j6rd <joor de „Société Commercialo" te Par' j3j -p.-elko reeds eenige ladingen aldaar hee' r aangebracht. Ofschoon het lossen van zul' x eene lading van ongeveer 2000 ton goena gemakkelyke taak is, zullen de moeiiykhed ,en morden overwonnen en rekent men r jT 0pi dien geheelen voorraad in vier of vyf dagen in ongeveer 15,000 vaten over te t appen, aan het petroleum-magazyn van den heor g Olivier Jr. Da enoemde Parysche f.Iaatschappy, waar 'by de flrma d0 Rothschild een der voornaamste belar ,ghobbonden is, en die ook te Antwerpen ^ot' .'oleum aanvoert, heeft hot voornemen w uandelijks zulk eono lading naar Amsterdam .e zenden. {Hbl.) Schrikkende voor de stoomtram, liepen gistermiddag de paarden voor oen fouragewagen van de artillerie te Utrecht den steilen kant van den Singel aldaar (Keul- sche vaart) af, on kwamen in het water terecht. De artillerist, die op een der paar den zat, is verdronken; van de beide sol daten op den bok sprong er één bytyds af, de andere werd uit het water gered. Voorby- varende schippers redden do paarden, terwyl militairen en burgers den wagen met veel mceite op het droge brachten. Gistermiddag ontstond er brand in de woning van don heer Kalis, naby het Borger tolhek (gem. Borgen, by Alkmaar). Het huis is byna geheel door de vlammen vernield. Do oorzaak is onbekend. Dezer dagen overleed te Herpen oen persoon, naar men vermoedt aan do ge volgen eener mishandeling, welke hij op 22 Juli jl. onderging. De justitie uit 's-Hertogenbosch was heden tor plaatse aanwezig om oen on derzoek in te stellen. Het bracht zulke bo- zwarende omstandighoden tegen F. M. aan het licht, dat zyne inhechtenisneming onver- wyid door de justitie bevolen weid. De vorige week was te Goes een echtpaar aan het stoeien. Beiden trokken aan een sleutel en wilden dien elkander afhandig maken; nóg een ruk en de vrouw liet los. Door dien schok kwam hot voorwerp in het oog van den man terecht, en kwetste dat zrodanig, dat de stoeierjj waarschyniyk met eene operatie te Utrecht zal eindigen. Niet alleon Duitschers, maar ook Nederlanders worden getroffen door de Russische verbanningsmaatregelen. De direc teur van eene door oen Hollander opgerichte fabriek te Nowy Dwor, by Warschau, die vroeger genie officier was, word verbannon, omdat hom uit Meppel het jaarverslag van de schermcïub „Pro Patria" was toegezonden, op welks omslag twee gekruiste degens zichtbaar waren. Men verdacht er hem nu van dat hij do vestingwerken van Warschau wilde opnemen en paste daarom op hem de bekende maatregolen toe. Het stadje Hünsfeld, by Kassei, is byna geheel door brand vernield. Meer dan 300 huizen zyn in de asch gelegd, waardoor 2000 personen van huisvesting beroofd zyn. De brand ontstond 's ochtends om 7 uren in een biorhuis en breidde zich zóó snel uit, dat men, ondanks do hulp dor soldaten, eorst dos avonds om 6 uren het vuur meester was. Behalve hot stadhuis, het postkantoor en de grootste winkels, zyn ook alle bakkeryen verbrand, zoodat nergons meer brood te krygen is. Evenwel zyn nog vier bierhuizen gespaard gobleven, zoodat alhans de dorst nog gele3cht kan worden. Alleen door het draaien van den wind bleef het ovorige van het stadje gespaard. Ofschoon de meeste der verbrande huizen verzokerd zyn, is de schade zeer aanzienlyk en is de oogenblikkelijke nood zeer groot. Zaterdagnacht is uit het hoofd- postkantoor te Berlijn oen zak met aangetoe- kende brieven gestolen, welke met den koerier- trein uit Keulen waren aangebracht. Daar onder waren gewichtige documenten uit Parys. Dezen vond men gisterochtend onbeschadigd in een kanaal terug. Vele Amorikaansche, Engelscho, Fransche en andero brieven met geldswaarde zyn echter verdwenen. Voor- Ioopig is de schade nog niet berekend ge worden. De keizer van Duitschland heeft voor de slachtoffers der aardbeving by Gras- sano 5000 franken beschikbaar gesteld. Het centraal-spoorwegstation van Posen is Zrterdag afgebrand. De schade bedraagt een half millioen Mark. Het voorbeeld van den ongeluk kigen Boierschon koning wordt telkens weer gevolgd. Het Starnberger meor schynt, sinds den tragischen dood van koning Leopold, eene wonderlyke bekoring te hebben voor hope looze zielen. Reeds herhaaldelyk las men in de Beiersche dagbladen van personen, die zich in het meer hadden verdronkon, en nu weer hebben twee vrouwen, nadat zy langen tyd geknield hadden gelegen voor het monument van koning Lodewyk II, zich te zamen in het wator gestort. De lyken worden vast aaneengestrengeld gevonden door denzelfden visscher, die ook hot lyk van den ongelukki- gen koning uit de diepte naar boven bracht. Te Brussel is door de Société Anonyme d'Horticulture eene fraaie planton- tentoonstelling geopend. Hot belangwekkendst is oene groote verzameling van 42 soorten vleeschetende planten. De tentoonstelling blyft tot 15 Januari geopend. In December zal eene groote tentoonstelling van keukengereedschap pen gehouden worden. Op 174° WL. en 74° NB. zitten 13 walvischvaarders met oone bemanning van 500 koppen in hot ys gevangen. Mon vroest dat mannen en lading verloron zyn. In hot bosch by Swansoa heeft een slagersjongen een kind van vyf jaren op de vreoselykste wyze verminkt. Men vond het lyk van het kind in een onbeschryfiyken toestand. By het onderzoek is gebleken dat do jeugdige moordenaar krankzinnig is. Hy moet nog een tweeden jongen naar het bosch gelokt hebbon, maar deze wist te ontsnappen, toen by zag dat de bedoeling was hem te „slachten". Verloden week had te Dyon eene zonderlinge hu welyksvoltrekking plaats. Zekere Guthknecht, eon 37-jarig Elzasser, onlangs wegens diefstal tot 20 jaren dwangarbeid veroordeeld, word met eene Fransche wasch vrouw, Hermance Poiret, 33 jaren oud, eene Parisienne, in den echt vereenigd. De bruide gom word van do govangenis naar 't stadhuis en van daar naar do kerk gebrachteen inspec teur van politie, eon gevangenbewaarder en twee detectives waren de getuigen Na de plechtigheid werd aan do bruid toegestaan met haren man in de gevangenis te dejeuneeren en zy mocht vorder den dag by hem door- brongen. 's Avond3 namen ze afscheid voor een paar jaron, wanneer zy haren echtvriond in Nieuw-Caledonië hoopt te ontmoeten, om daar samen lief en loed te deelen. Op hot drierad, zegt een Ber- lynsch blad, is nu ook het vyfrad gevolgd. Donderdag-avond zag men er zoo één in de Loipziger-straat. Dit voertuig torste 7 per- sonon, waarvan de moesten krachtig mede werkten tot de beweging. Thans is de véloci- pèie-omnibus in aantocht. De stad An nisbon, in Alabama, is in groote opschudding gebracht door een moordaanslag, geploegd op mr. Edmonds, don uitgever van oen lokaal blad „Hot Blast," door een vrederechter, Lawrence genaamd, en diens handlanger Lacey, naar aanleiding van vinnige aanvallen, door de courant op den vrederechter gericht, met het oog op het ver bod van den verkoop van sterken drank. Dit had ten gevolge dat Lawrence en Lacc-y het bureau binnendrongen en met revolvers naar Edmonds en twee zynor redacteurs schoten; alle drie werden ernstig gekwetst. De krijgs haftige vrederechter en zyn metgezol werden terstond gearresteerd. BUITENLAND. Frankrijk. Te Parys hebben weer een paar rumoerige vergaderingen plaats góhad. Op eene byoen- komst van ongeveer 200 porsonen, die door een socialistisch kloedermaker, Avronsart, geleid werd, maakte een aantal studenten zulk een heidensch leven, toon mme. Huot, presidente van den anti-vivisectischen bond tegen Pasteur's cholera-vaccine te velde trok, dat de vergadering moest worden opgeheven. By een „congres" van arbeiders kwam het niet eens tot besprekingen. Reeds vóór do vergadering zou aanvangen, geraakten de aanwozigen handgemeen on moest de politio de zaal doen ontruimen. Eene poging om het lawaai op straat voort te zetten werd spoe dig onderdrukt on een aantal personen werd in hechtenis genomen. De prefect van politie te Parijs heeft be slag doen leggen op alle chromo-litographieén, voorstellende Boulanger, den graaf van Parijs, of wel prins Victor, voor zoover zy afgebeeld zijn in uniform en voor oene troepenmacht ge plaatst, die voor hen de geweren presenteert. Zooals wy reeds meldden, heeft het feestmaal te Parys, waarop Boulanger zyno denkbeelden omtrent de grondwetsherziening uiteenzette, tot ongeregeldheden aanleiding gegeven. Er werd zelfs beweerd dat men den generaal had willen vermoorden, maar dit bleek niet moor dan oene bydrage tot de ge wone oplief-middelen van zyne voorstanders. Op hot feestmaal zelf ging het loveridig toe en toon Boulanger zyr.e rode hield, vorkeerden allen reeds in min of meer opgewonden toestand. De gonoraal verklaarde dat het horzienings voorstel van den hoer Floquet bodriegery was en geone der partyen in deKamor had kunnen voldoen, omdat 't hot weinigje verantwoorde- ïykheid wegnam, dat by de togenwoordigo grondwet aan president, ministers en Kamer was overgelaten. Boulanger was overtuigd dat het volksgeweten deze herziening ver werpt on veroordeelt. Hot voorstel, dat geheel Frankryk wil en dat alleen in staat is om het land van eene govaarlyke, drukkende, onoenige regeering te verlossen en 't volk zyno souveroiniteit terug te geven, was, zeide do generaal, dat van don heor Boulanger zelf. „Ik drink - besloot hy - op de stad Parys en het departement der Seine. Leve Frank ryk 1 Lovo de Republiek!" De vergadering ging daarop uiteen. Boulan ger werd in eon open rytuig gezet en zoo in triomf rondgereden, terwyl 500 camelots het rytuig begeleidden onder hot roopen van „Leve Boulanger!" en het zingen van „toepasselyke" liedoren. Op het plein van Fontenay gekomen, geraakten de BoulaHgisten handgemeen met een dertigtal tegenstanders van den generaal, doch toen kwam do politie tusschenbeide en nam eenige personen gevangon. Dnltaohlaud. Keizerin Fredorik, die thans in haar paleis woont, zal half November een bezoek brongen aan het Engelsche hof en daar, naar gezegd wordt, tot Februari blyven. Het is nog onzeker of de gewezen keizorin aan haar voornemen om Italiö te bezoeken, gevolg zal geven. In eone groote vergadering van Duitsohe studenten te Beriyn, is besloten eono ovatie aan de professoren Bergmann en Gerhardt te gaan brengen, ton eindo te protesteeren tegen alles, wat dr. Mackenzie togen deze genees- heeron aanvoert. Do keizer is gisternamiddag te drie uren van Friedrichsruho naar Beriyn teruggekeerd. By het verlaten van het paleis, gaf hy den arm aan prinses Von Bismarck en kuste haar by het afscheidnemen de hand. Van den rykskanselier nam de keizer hartolyk afscheid door hom herhaaldelyk de hand te drukken. Het publiek juichte mot geestdrift. Aan de fabriek van Krupp te Essen zyn van het Duitscho oorlogministerie voor 4 millioen mark bestellingen op vostingmateriöel ontvangen. Da 1ste luitenant Wissmann heeft gis teren te Beriyn, uit naam van het Emin-pacha- comité, eene voordracht gehouden over de betoekenis van den opstand in Oost-Afrika. 1 Hy betoogde dat nog de mogelyklieid bestond, door afsnijding van den toevoer van wapenen 'f on ammunitie don opstand te d.: mot vereende macht het geweld der te beteugelen. Het Duitsche en Emin-comité, kardinaal Lavigerie, land, Engeland, Portugal en de Cot moeten voreenigd optreden, ande Afrika aan de macht der Arabieren den slavenhandel overgeleverd. Voor zoover do uitslag van de vi der „Wahlmanner," die de leden Huis van Afgevaardigden moeten ki Beriyn reeds bekend is, zal de same; der volksvertegenwoordiging niet aant worden gewyzigd. Evenals Beriyn, hebben ook de groote steden ledon der Duitsch-vi partij gekozen. Ook is do verkiez] Eugen Richter, don leider dier party district Hagen, verzekerd. België. De hoer De Laveleye wydt in do aan de indortyd door Napoleon III zien van België gekoesterde plan nieuw artikel, aan het slot waarv| hot volgende leest: „Generaal Brialmont, die het sti verdediging dor Maas in overleg mol Leopold heeft ontworpen en die beter dan ieder ander de denkbeell dezon souverein moot kennen en woordigen, heeft my verleden jaar gende gezegd, dat hy my machtigt herhalen „Indien de oorlog mocht uitbreken de nieuwe forten gereed zyn, zou temin de plicht van het Belgische lege het belangryk middelpunt van verke- tot het uiterste te verdedigen, steun de twee oude citadellen en voorloop teiyen, de by de stad gelegen hoo; zettende, van waar men do Maasl bestryken kan. Het heeft my dus veri- te zien dat men zich verzette tea nieuwe stelsel van verdediging, waal forten tot 7, 8 en 9 kilometers midden der stad worden verwyderd wolk de schending van ons grondget verhinderen in alle gevallen, waarin valler ten doel zou hebben tijd uit to Indien hot Duitsche leger g dit den aanval deed al ware heil tien dagon verliest met onze pos] vermeesteren en wy zouden het v> uithouden dan heoft het er geen meer by door on3 land to trekken." „Hieruit blijkt dat het Belgische lel tegenwoordigd door zyn uitnemends» raai, hot als een punt van eer en ei beschouwt onzo onzydigheid te ve ook met de onvoldoende middelen, het thans beschikt. Wy verzoeken er in Frankryk wol acte van wille Oroot-BrltaanlA De aftredende lord-mayor van Lo j heer De Koysor, is door koningin wegens de vordiensteiyke wyze, w zyn ambt heeft uitgeoefend, in den verheven. Hot programma voor de ar; feestelijkheden te Brixham, op 5 eere van de landing van Prins "Wi Dérden in 1688, is nog niet gereed, volgende kan men, naar do „N. meldt, byna als officieel program aa Te één uur in den namiddag zal commissie te Brixham byeenkome stadhuis, om de hooge bezoekers i land en Holland, die aan de uitnooi commissie gehoor mochten geven, vangen. Daarna zal de historische optoch gevormd naar do kade, alwaar te tl de grondsteenlegging voor hot sti door oon bekend beeldhouwer te Lom handen genomen, zal plaats vinden, van den grondsteenlegger is nog nie doch het is niet onwaarscliynlyt Nederlandsche gezant te Londen, tegenwoordiger van Koning "Willem d: der Nederlanden, zal worden uitgeno eersten steen te leggen van het gede ter eere van Koning "Willem den D Engeland. Op de plechtigheid aan de kade luncheon met de onvcrmydelyke t0 in de groote hal der markt, 's Avo naval, fakkeloptocht, gekostumeerde bal, algemeene illuminatie te land e en marsch naar den naburigen Hill, waar een reusachtig vreugd één uit vele aan de kust zal ontstoken. In het graafschap "Westmorela: I

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2