N°. 8807. Doiiclei-dag; x November. A0. 1888. Leiden, 31 October. geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Feuilleton. Een Nutsavondte Overveen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leklt-n per 3 maandenf 1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Eene zeer talrijke schare had zich heden morgen op de begraafplaats aan de Groeneateeg vereenigd ter opwachting van het stoffelijk overschot van den heer Pieter Los Gz., in leven predikant by de Gereformeerde gemeente alhier. Achter den door vier rijtuigen gevolgden lijkwagen hadden zich bovendien de leden van den kerkeraad en eenige gemeenteleden aan gesloten, die, op den doodenakker aangeko men, den overledene op de lijkbaar grafwaarts droegen. Toen de kist in de groeve was neergelaten, werd door een drietal sprekers het woord gevoerd, nl. door de heeren Van de Velde en Van Mantgem, predikanten te Rot terdam en te Harlingen, alsmede door den heer Faarties, koopman te Dordrecht. Breedvoerig werd or door hen in beschou wingen getreden over het leven en den dood in het algemeen en in het bijzonder van den overledene, die veel gestreden heeft, niet op het slagvold of ten dienste van zijn vaderland en zijn koning, waarvoor hem dus geen monu ment op zijn graf opgericht of hem tijdens zijn leven ridderkruis of andere ordeteekenen konden geschonken worden, maar wel in de verkondiging van Gods AVoord. Hij heoft daarbij veel miskenning onder vonden, veel geleden, maar ook veel liefgehad. Liefde voor anderen was immer eene der hem kenmerkende eigenschappen. Zijn volgelingen, die hij eene reeks van jaren voorging, met zijne eenvoudige, ongekunstelde woorden en spre kende daden, strekte hij steeds ten voorbeeld. Met hen] zullen de velen, die hij mocht doen bekeeren, veel door zijn dood verliezen. Maar een troost is het, dat bij ter eere van Christus gewerkt heeft zoolang hij kon. Zyne Ujdens- en stervenssponde, waaraan hij zoo lang was gekluisterd, viel hem niet zwaar; daarvan ondervonden zij, die hem bezochten, dagelijks de bewijzen. Al kon hij lichaamiyk niet meer spreken, zijn geest deed dit nog. Het eervol ontslag, dat hem na zijn langdurigeh arbeid gegeven werd, de eeuwige ruste, welke hy is ingegaan, ze zyn een hem toekomend deel. Had ook hy, evenals elk sterveling, zyne gebreken, voor de weduwen was hy een trooster, voor de weezen een vader, voor de armen een ver zorger; bij hen, en by allen, die hem gekend hebben, zal zyne nagedachtenis in eere en in dankbare herinnering blpven. De broeder des overledenen wydde even eens nog eenige woorden van waardeering aan den diepbetreurde, dankende voor de zorgvolle verpleging, dezen ten deel gevallen, en voor de bewyzen van liefde en belang stelling, hem geschonken, maar tevens tot allen de bede richtende dat diezelfde liefde thans op zyne treurende weduwe mocht wor den overgedragen. Naast den troost, welken zy reeds bezit, zal dit voor haar een troost te meer zyn. Met het zingen van het 8ste vers van Psalm 103: „Geiyk het gras is ons kort stondig loven", werden de toespraken verder afgewisseld door het aanheffen van Psalm 98 vers 3 en van Psalm 87 vers 4 en 5, terwyi ze besloten werden met door de heeren Van de Velde en Faarties uitgesproken gebeden. De plechtigheid,, welke juist een uur duurde, maakte op de omstanders, vooral op de vrou welijke aanwezigen en op enkele kinderen, van wie er tot de cathechisanten des afgestorvenen behoorden, een diepen indruk en de aan veler oogen ontvloeide tranen waren er de tolken van hoe hoog de predikant by zyne gemeente naren stond aangeschreven. De Commissie voor de Volksbyeenkem- sten alhier, heeft, evenals de vorige jaren, wederom het plan opgevat, om aan zeshonderd kinderen van geheel onvermogende ouders, binnen deze gemeente woonachtig, een St.- Nicolaasfeest te bereiden. Om de kosten voor dit kinderfeest te dekken, zal genoemde Com missie op den 3den December aanst. eene soirée geven, met medewerking van mejuf frouw Maria Speet, uit Arnhem (zang), den hoer Willem Van Zuylen, uit Rotterdam (voor drachten), en de kapel van het 4de regiment inf., onder leiding van den heer J. G. H. Mann. De heer Willem Van Zuylen zal gedurende dezen winter alleen ditmaal te Leiden met voordrachten optreden. Deze week zal de inteekenlyst voor dezen kunstavond aan de ingezetenen worden aangeboden; de pry's der kaarten is: voor de zaal f 1.25 en voor de gaandery f 1.00. Moge de Commissie door het nemen van kaarten of door vrywillige giften in staat gesteld worden haar plan te kunnen verwe- zoniyken en haar beroep op de liefdadighoid en de offervaardigheid van Leidens ingezetenen andermaal niet tevergeefs zyn! Haar streven toch verdient aller lof en ondersteuning. De aandacht der lezers van dit blad zy er op gevestigd dat by de voorstelling op 5 Nov. a. s. van het Hollandsch opera gezelschap de pryzen van loges en baignoires in den Leidschen Schouwburg gelykstaan en voor beiden f 2 bedragen. By de gisteren plaats gehad hebbende stemming voor een lid van bestuur van den Veender- en Lykerpolder, buiten de bedyking onder Alkemade en Woubrugge, in de plaats van wyien den heer C. v. a. Zwet, verkreeg de heer C. J. Bocxe, candidaat der stemge rechtigde ingelanden, 91 stemmen, terwyl de heer P. v. d. Zwet, candidaat der bestuurs- party, 60 stemmen op zich vereenigde, zoodat genoemde heer Bocxe gekozen is. Beroepen is te Amsterdam dr. F. E. Daubanton Fz., te Heemstede; te St.- Filipsland (cl. Zieriksee) de heer L. Smit, candidaat te Noordwyk. Blykens ontvangen bericht, heeft op 29 October 1888 te Konstantinopel de ondertee- kei.ing plaats gehad der overeenkomst, strek kende om ten allen tyde en aan alle Staten het vrye gebruik van het Suez-kanaal te verzekeren. (Sts.-Crt.) De staatscommissie voor de wettoiyke regeling van art. 181 der Grondwet (defen sie) vergaderde gisteren en dineerde des na middags by den minister van oorlog, kolonel Bergansius, in het „Hotel do l'Europe". Het „Hbl." verneemt dat de verzameling Japansche teekeningen en plaatwerken, die a. s. Zaterdag, 3 Nov., door den heer Martinus Nyhoff te 's-Gravenhage zou geveild worden, inmiddels uit de hand is verkocht. De eilandon Bali en Celebes zyn met het algemeen telegraafnet verbonden. To Boeleleng (Bali) en te Makassar (Celebes) zyn telegraafkantoren gevestigd en tegen de voor Nederlandsch-Indië geldige tariefspryzen bereikbaar. Gedeputeerde Staten van Zuid Holland hebben aan de Prov. Staten dier provincie voorgesteld voor den aanleg van eene spoor lijn Gouda-Schoonhoven aan de heeren Noor dendorp c. s. een vast provinciaal subsidie van f 127,500 te vorleenen. De nieuwe opera van den heer C. Van der Linden te Dordrecht, getiteld „Catharina en Lambert," zal den lOden November a. s. te Amsterdam door het gezelschap der Hol- j landsche opera worden ten tooneele gevoerd. Aan 's ryks-veeartsenyschool te Utrecht is de cursus 1888/89 aangevangen met 94 leerlingen, van wie 15 in het vierdo, 21 in het derde, 25 in het tweede en 33 in het eerste studiejaar. Er zyn 55 leerlingen, die in de school verblyven en 39 uitwonenden. Do minister van oorlog heeft bepaald dat er ook in den a. s. winter in de voor naamste garnizoenen tactische oefeningen op PRIJS DER ADVERTENTTEN: Y»n 16 regels MI. Iedere regel meer/0.171. Qrootere letten lur plwtenümte. Voor het lo- clusteren buiten de eted wordt 0.10 berekend. de kaart zullen gehouden worden, waaraan door officieren uit naburige garnizoenen zal worden deelgenomen. Het stoomschip „Drente," van Batavia naar Rotterdam, vertrok 30 Oct. van Port- Said; de „Bromo," van Rotterdam naar Java, arriveerde 30 Oct. te Marseille; de „Conrad," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 30 Oct. van Southampton. Z. M. heeft, met ingang van 1 November 1888, by 's Ryks archief te 's-Gravenhage benoemd tot adjunct-commies mr. P. A. N. S. Van Meurs en mr. J. E. Heeres, thans klerken by die Ryksinstelling; met ingang van 8 December 1888, aan C. J. Gigandet, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als leeraar aan de Ryks hoogere burgerschool te Groningen. Gemeafd Nieuw*. In de Snoekstraat te 's-Hage kwam het gisteravond tot eene hevige vecht- party tusschen twee mannen, zoo men be weert naar aanleiding van onwelvoegiyk ge drag van een dier mannen jegens de vrouw van den ander. De beleedigde echtgenoot gaf daarby zyn tegenstander een slag met een hamer op het hoofd, die een bloedende wonde ten gevolge had. De politie maakte proces verbaal van het gebeurde op. Do volgonde tragisch-comische aanklacht moet dozor dagen by don burge meester van Loosduinen, als hoofd der plaat- selyke politie, zyn ingediend. Een Hagenaar woonde op zekeren avond, krachtens eone hom verstrekte volmacht, de vergadering by eener coöperatieve bouwver- eeniging, welke vergadering onder de gemeente Loosduinon gehouden word. De president zag echtor bezwaar in zyne tegenwoordigheid en trok den stoel onder het lichaam van den gevolmachtigde weg, waardoor deze op den grond viel. De aanklacht geldt deze vriendelyke beje gening. Terwyl men het in den regel ter- dege voelt wanneer men in het lichaam gesne den wordt, maakte een man, die gisternacht aan het politiebureel op de Groenmarkt te 's-Hage om nachtverblyf kwam vragen, eene uitzonde ring op dien regel. By toeval toch, doordien de man eehige kitteling in don rug gevoelde, kwamen hy en de politie tot de ontdekking dat hy eene lange en diepe snede over den rug bokomen had. Hoe hy daaraan gekomen Slot.) DOOR A. JT. RANK. De heer Stapelman namelyk had twee eigenaardigheden, welke vaak den lachlust opwekten. Hy keek een weinig loens en kon de R en de L niet uitspreken, welke hy altyd door eene W verving. Bovendien was hij een voorstander van het luimige genre en als hy ons niet m6t een product van zyn eigen maaksel bezighield, was Yan Zeggelen zyn man, dien by ons, naar het scheen, in zyn ge heel aan portiën wou te genieten geven. Ik sprak van twee eigenaardigheden, maar eigen- lyk moest ik er spreken van drie; want hy praatte ook nog een beetje door den neus en ge kunt u nog best verbeelden, vriend, hoe het ons, by onze opgewekte stemming te moede was, toen „de kist" aan de beurt was en hoe we het uitgierden toen we hoorden van Bawt Bik, de nyvewe dowpewing, Die ewken mawktdag stadwaawts ging, Om ondew taw van vweemden en van vwinden, Daaw koopews voow zyn waaw te vinden, enz. hoe lang de voordracht duurde doordien de declamator telkens moest ophouden, daar het uitbundig gelach hem gedurig het voortgaan belette en hoe het hem was aan te zien, dat hy waande dat de voortreflfelykheid zyner voordracht en die alleen de menschen zoo plei- zierig maakte, kyk, man, al word ik honderd jaar oud, dan zal ik nog aan die kist denken. Jammer, zeg ik maar, dat alle kisten niet even pleizierig zyn. Ik ben geen secretaris en schryf dus geene notulen dor vergadering van 17 Januari 1800 en zooveel. Ik was, om een denkbeeld te geven van het genot, dat de avond van dien dag ons opleverde, wel verplicht om in geregelde orde te vertellen, wat er tot aan en met de by- drage van den heer Stapelman gebeurde en gezegd werd, maar verder behoef ik de namen der bydragers niet allen te noemen. Wat nu volgde, is dan ook spoedig verteld. Nog verscheidene sprekers lieten zich hooren, ernstig en luimig, maar er was weinig van te zeggen. We hoorden wel gewagen van het gordyn, dat de tyd van de eeuwigheid „schynt", van „zure" akkoorden, en van een „leerling", die geworpen was, waar „scheidt" en „zui vere" en „teerling" meer zin zouden hebben gehad, maar zelfs de krukken en breekebeenen in de edele kunst van declameeren, konden onze aangename stemming niet verstoren en zelfs de bokken, die geschoten werden, ver hoogden de pret. Wy beaamden ten volle voor deze vergadering wat onze waardige secre taris van de vorige zeide: „De tyd staat niet stil, en hoe 't ons ook pynde, „Hy joeg veel te gauwdezen avond naar 't einde." Hetzy dat we vermoeid waren, hetzy ten gevolge van ontstentenis van iemand op het spreekgestoelte, er was een oogenblik van stilte in de vergaderingmaar ook dat moment werd klankvol aangevuld, daar wy vlak onder de ramen der zaal met kracht hoorden roepen „de klok hait tien, tien hait de klok ["uitge galmd als vanouds door den nachtwaker, die zyne ronde begon. De praeses greep naar zyn hamer, maar eer hy nog een woord kon uitbrengen, stond de ontvanger op en zeide „Ik wil, zy het dan met staamlende klanken, Den waardigen Improvisator bedanken. De Redenaar kan dit zichzelven toch niet, En schande is 't vast, zoo 't niet heden geschiedt. Hy heeftin de plaats van den goeden Yan Gynen, Zyn vaderlandsch licht voor de menschen doen [schynen, En 'k ben hier de tolk van elk, die my hoort, Wy brengen hem dank voor zyn vaderlandsch [woord." Nog eens een daverend applaus, toen nog een harteiyk woord tot slot van den gevier- den voorzitter en.daar viel de hamer en de Nutsavond te Overveen was onherroepeiyk ten einde. O.-I. DIAILDIFAim. Dagen van verzending uit Leiden. Via Amsterdam (Ned. Zeepost) 9 en 23 Nov. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Rotterdam (Ned. Zeepost) 2 en 15 Nov. laatste lichting aan het postk. 's nachts 12 u. Via Genua (Ned. Mail) 6 en 20 November; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Via Marseille (Nod. Mail) 13 en 27 November; laatste lichting aan het postk. 's avonds 3.50 en alleen voor brieven en briefkaarten 5.55. Via Marseille (Fransche Mail) 3 en 17 Nov.; laatste lichting aan het postk. 's morg. 7.55. Via Brindisi (Engelsche Mail) 9 en 23 Nov.; laatste lichting aan het postk. 'snam. 12.15 on alleen voor brieven en briefkaarten 5.55.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1