Kölner-Dombau-Loterij. 'i Is haast niet om te gelooven. Steenkolen. Breuklijders XXIII en laatste B. J. DUSSAULT, Köln, Brandenburgerstr. 2. liet boek der beroemde reizen en ontdekkingen. Terstond TE HUUR, I.LaasezaalHooa Gutta-Percha-SCHOEISEL J. OBER, Antwerpen, 35 Groenplaats. Hoofdprijzen (alleen in baar geld.) 95,000, 30,000, 15,000 MARK, enz., Trekking op 21 Februari 1889. BLOTEN fa-, Eenig Generaal-Agent: Voor /3.ÖO, in plaats /SO. 4 groote deelen met fraai gekleurde platen. Groote voorraad van af ƒ10. LEIDEN, Adres voor: ZOOWEL NIEUW ALS REPARATIE. De hoor Alberdingk Tliym schryft in het „Weekblad voor Nederland" het volgende omtrent de tot 11 November in het koninklijk Oudheidkundig-Genootschap te Amsterdam beschouwd wordende tentoonstelling van Van-Lennep-illustraties „Dio bij ons de kunst liefheeft heeft groote verplichting aan den Leidschen Uitgever SytholT. Aan dezen hebben wy te danken, dat -drie kunstenaars, als Ch. Rochussen, David Blos, en de Hr. W. de Famars Testas, ons eene reeks van allerbelangrijkste ge- wasschen teekeningen leverden, geïnspireerd op de werken van Jacob van Lennep. Die teekeningen zullen, in fotogravure, eene nieuwe prachtuitgave van Van Lenneps romans op luisteren. Do ilustraties voor „Onze Voorouders", „Klaasje Zevenster", „Ferdinand Huyck" en „do Pleegzoon" zijn gereed. Zij maken een getal uit van ca. 80 stuks. Met nog een veertigtal, te voegen bij de overige proza werken van onzen aangenamen romanschrijver, zal de onderneming kompleet zjjn. Tot „Onze Voorouders" leverde de Heer de Famars Testas 9 teekeningen; waarbij do bladen, die tooneelen met paarden aan bieden, bizonder aantrekkelijk zijn. De heer Rochussen leverde tot de „Voor ouders" 12 proeven van zjjn onvergelijkelijk talent. Dit zjjn geen ilustraties van een text: dit z(jn er plastische melodiën op, die den schrijver niet voor den goest hebben gestaanzij rektificeeren en kompletoeren Van Lenneps voorstellingen. „Klaasje Zevonster" is geheel door don Heer Tostas in beeld gebracht. Aan dezen roman werden insgelijks 21 teekeningen gewijd. De schilder heeft de moeilijkheden van het „ouderwetsche" kostuum zich niet verbloemd heeft ze niet vermeden; hoeft ze gelukkig overwonnen. Allerfraaist, dramatiesch gevoeld en met innigheid uitgedrukt i« no. 21. „Ferdinand Huyck" vercierde de Heer Bles (een geestiger, objektiever, oven frissche C. Troost) met 14 teekeningen. Er zijn ware meesterstukken bij. Die de XVIIIo eeuw kent, moet zoggen: Dat is het. Vosmaer (wiens ontydig verlies wij nog steeds betreuren) zegt niet ton onrechte, in zijn voorreden tot don katalogus, dat Bles „soms nog beter dan Van Lennep zjjn 18de eeuw kent". De „Pleegzoon" is weër door Rochussen geïlustreerd. 't Zjjn niet minder dan 20 tafe- reelen. Hoe lief is die bassecour van No. 8; hoe goed en hoe gemakkelijk zijn die foules uitgedrukt op No. 16 en 18. Wat zjjn er fraaye kompozities bij. Maar vooral de gratie, die Rochussen in het middeleeuwsche tijdperk der „Voorouders" weet op te sporen en uit te drukken, is allerbekoorlijkst. Zie bijv. No. 8. Aan Jacob van Lennep kon geen vereerender monument gesticht worden." In eene vroeger gehouden vergadering van pan- en steenfabrikanten in 't hoog heemraadschap „Rijnland", werd eene com missie benoemd, aan wie de samenstelling eener statistiek der arbeidsloonen en der productie- en verkoopprijzen gedurende het tijdvak der laatst verloopen 50 jaren werd opgedragen. De commissie, van meening dat, naarmate by de bespreking van het maat- schappeiyk vraagstuk dat der werkloonen, in verband met den toestand der arbeidende klasse, meer op den voorgrond treedt, acht het alleszins gewenscht dat dit onderwerp aan een nauwgezet onderzoek worde onder worpen. Om hiertoe te geraken, heeft zy nu aan de verschillende pan- en steenfabrikanten in ons land opgaven gevraagd betreffende de arbeidsloonen, de pryzen der grondstoffen, de gemiddelde pryzen van het fabrikaat en de gemiddelde pryzen der levensbehoeften, een en ander over de jaren 1840 tot 1888. De kamerheer-ceremoniemeester maakt, by afwezigheid van den opper-ceremonie- meester, bokend, dat, ingevolge de bevelen des Konings, het hof voor den tyd van elf weken, ingaande op den 28sten dezer, den rouw zal aannemen, te weten: twee weken grooten, drie weken halven, en zes weken lichten rouw, wegens het overlyden van Hare Doorluchtige Hoogheid Mevrouw de prinses Helena Wilhelmina Henrietta Pauline Mari anne, vorstin van Waldeck-Pyrmont. (Sts.-Crt.) De einduitslag van het notariëel Staats examen is als volgt: 1ste gedeelte, toegelaten 65, afgewezen 138, totaal 203; 2de gedeelte, toegelaten 68, afgewezen 39, totaal 107; 3de gedeelte, toegelaten 69, afgewezen 86, totaal 155. De Chineosche Rogeerings-Commissa- rissen verlieten Zondag de residentie, om zich, via Hamburg, naar Stokholm te be geven en worden van daar wederom alhier terugverwacht. Het Hospitium der Vrye Universiteit te Amsterdam heeft van N. N. eene gift van f2000 ontvangen. Benoemd is tot onderwyzeres aan de opb. school te Willige Langerak mej. S. J. Lazon- der, te Arnhem. Z. M. heeft den heer M. E. J. Last drager, hoofdcommies by het departement van de thesaurie des Konings, eervol ontslagen, met toekenning van pensioen en by die the saurie bevorderd tot hoofdcommies den heer B. A. Bruns, thans lsten commies. Gaatanfd Nicnwi. „De commiezen, de commiezenl" Op dezen alarmkreet van bet jonge slagers vrouwtje uit Delft, wierp de eene slagersknecht het mes weg en nam zyn confrater het pas geslachte kalf op zyne schouders en wilde er de slachtplaats mede verlaten. Maar eilacy! een wagen versperde den uitgang van het poortje, waaruit de slager wilde ontkomen en de commies der belastingen hield den man met het kalvenlyk staande. Daar geen bewys van betaalden accyns kon vertoond worden, maakten de commiezen pro ces-verbaal op tegen het hoofd der affaire, die heden ter terechtzitting verscheen. '8 Mans bewering (en deze werd door de commiezen waarschynlyk gemaakt) was dat hy van het slachten niets wist. Hy sliep nl. en tydens hy in Morpheus' armen rustte, had zyne vrouw eene groote bestelling voor kalfs karbonaden ontvangen. Op initiatief van zyn knecht nu werd besloten den baas te laten slapen en doodde men het kalf, waarvoor geen accyns betaald was. Op grond echter dat de baas verantwoor- delyk is voor de handelingen van zyne knechts ook terwyl hy zyne siesta houdt, vorderde de waarn. Ryksadvocaat jhr. mr. E. N. De Brauw veroordeel in g van bekl. in eene geldboete van f 10 a f 150 met verbeurdverklaring van het kalf, waarna substituut-officier mr. Ort tot toewyzing van den eisch der adminis tratie concludeerde. De hierop volgende belastingontduiking was ten laste gelegd aan een jongmensch uit 's-Hage, dat op de markt te Leiden tydelyk eene koopmans uitstalling bewaakte en als koopman fungeerde. Gevraagd naar zyn patent, kon hy dit niet toonen. Beklaagde verdedigde zyne meening dat hy geen patent noodig had, daar hy geen koop man was en slechts tydelyk de zaken van een koopman behartigde. Jhr. mr. De Brauw vorderde veroordeeling van bekl. in eene boete van niet minder dan f 25 en niet hooger dan 400. Het openb, min. concludeerde ook in dezen tot toewijzing van den eisch. Zaterdagavond hoorde deHaar- lemsche politie in de Turfsteeg moord 1 roepen. Zy snelde toe en vond twee personen te mid den van een bloedplas op straat liggen. By onderzoek bleek dat één hunner volkomen ongedeerd was I De andere had van hem, naar aanleiding van een twist in eene tappery, een paar ernstig bloedende wonden aan het hoofd ontvangen. De verwonde is naar het gast huis gebracht, de dader naar de gevangenis. Zondag jl. is uit de ringvaart der gemeente Haarlemmermeer, naby de Lyn- den, opgehaald het lyk van Gerrit Vechter, van Haarlem, oud p. m. 62 jaar, die vermoe- delyk Woensdag of Donderdag te voren door welke oorzaak is niet bekend te water moet zyn geraakt. Eenige opgeschoten jongens, die Zondag de zandwagens van de tram voor Amsterdam Edam, tusschen Buiksloot en Nieuwendam van eene hoogte lieten rydon, vermaakten zich daarmede zoolang tot er een onder den wagen geraakte, overreden en dood opgenomen werd. Hoe men in China met het geld omspringt. De Pekinger Staatscourant bevat een besluit, waarby de keizer alle met den bouw van dyken langs de Gele Rivier belaste ambtenaren degradeert of bestraft. Eene som van 2,000,000 pd. st. was uit de Staatskas voor deze dyken toegestaan, en thans is ge bleken dat de ambtenaren dat sommetje zoek gemaakt hebben en er eigenlyk nog niets is uitgevoerd. Vele ambtenaren, zyn verbannen naar Mansjoerye, waar zy nu als dwang arbeiders aan de wegen moeten werken. De keizer heeft het toestaan van nieuwe mil- lioenen bevolen en aangedrongen hetnoodige werk thans vlug af te doen. De ondorgeteekenden JAC. VAN DER KAMP Co., heb ben de eer hiermede kennis te geven, dat zy hun handel In gezaagde en ongezaagde Houtwaren, op heden hebben overgedragen aan de Hoeren HORE- VAiUl »E LAIVCE. Bedankende voor het genoten vertrouwen en de begunstiging, bevelen zy hunne opvol gers beleefdolyk aan. JAC. VAN DER KAMP A Co. Leiden, 1 November 1888. Verwyzende naar boven staande kennisgeving, bo- velen wy ons beleefdolyk aan voor do levering van gezaagde en onge- zaagdc Houtwaren, belovende door eene prompte en vlugge bediening te trachten ons het vertrouwen waardig te maken. De Handel zal gedreven worden onder de Firma KOREVAAR DE L.ANGE, voor hoen JAC. VAN DER KAMP Co. KOREVAAR A DE LAVGE. van af 40 Liter/" 9.75 tot 175 Liter ad 24.50 met Deksels. 91. LANCEZAAL, A ZOON, Hooi gracht HO, te Velden. Volkomcne genezing «Ier Rreukcn, speciale inrichting voor Vrouwenziekten, genezing dor verzwakkingen en verplaatsing der Baarmoeder. Eono Dame is aan het gesticht verbonden. Dr. WAERSEGERS, Breukmeester van de Belgische Gasthuizen, Groot-Officier, Comman deur enz. van verschillende Orden, 60 gouden Medailles en Eere-Diploma's. (Voor Porto en Cysten 25 Cents). Beschouw dit aanbod als: wcreldverrassend. Gloednieuw werk, in plaats ƒ20.— slechts ƒ3.60. Deze 4 omvangryke deelen met ontegenzeggelyk spannende Verhalen, boeiende Novellen, aangrypende Schetsen, Jacht- en reisavonturen, Roofscènes, Verbanningstochten, Revolutio naire aanslagen enz. enz. Elk deel vormt eon prachtig compleet werk op zichzelf. Ze zyn ondor de titels van 1. Over Berg en Rots. 2. Door Zee en Woud. 3. In woest(jn en Wildernis. 4. Bij Krijg en Jaclit. Leeslustige en weetgierige mensclien vinden hier in den aantrekkeiyksten trant verteld hooiende Reisavonturen, keurige Natuurtafereelen, belangryke Geschiedenissen uit alle wereld- deelen. Degelyke mannen, wereldberoemde schryvers geven hierin onder meer de volgende verhalen Cu. MURREY, Prairievogel, verhaal uil Ohio. De wouio van den Bedouïen. DOS- TOIEFSKY, Tafercelcn uit de strafgevangenis in Siberië. SPEKE, GRANT en BAKER. Ont dekking van de bronnen van den Nijl. Een Jacht op Gorilla's. Reizen van DAVID LIVING STONE. De Mijnwerkers van Rayas. Slangenjacht in Guyana. STANLEY'S tocht dicars door Afrika, ALEXANDRINE TINE'S reizen in Afrika. KNORTZ. Tochten van een Duitsch Matroos. TOURGENIEFF. Avontuur van Luitenant Joungounoeff. - GERSTaCKER. Gemzen- jacht in Tyrol, enz. Deze 4 roy. octavo dikke deelen, zeer degelyke en fraaie werken, bevatten het nieuwste en het beste op het gebied van Land- en Volkenkunde, aangename en onderhoudende vertellingen. Fraaie, flinke en duidelyke druk en prachtige platen maken dit werk ook byzonder geschikt tot voorlezing in den familiekring. Het is een prnclit werk voor Oud en Jong. Ruk, fraai, degeiyk en kostbaar ziet het werk er uit. Deze 4 werken zyn verkrygbaar in 4 zeor fijne prachtbanden in daarvoor expres vervaardigde stempelbanden voor slechts ƒ4.90 in plaats ƒ20.— of in nette omslagen voor slechts ƒ3.60. Wy deden in lang geen fraaier, degelyker en welkomer aanbod, waarover iedereen byzonder tevreden zal zyn. Men zende een postwissel, waarop vermeld: Het Boek da- Reizen. - ƒ4.90 voor het werk in 4 pracht volle banden; alleen het binden is het geld waard; ƒ3.00 voor dit werk in nette om slagen. Onmiddellyk geschiedt franco toezending van uit de Magazynen van Goedkoope Boeken van GEBRs. E. A. M. COHEN, te Arnhem of te Nijmegen. Stationsweg No. 8, een zeer flink BOVEN HUIS, dageiyks te bezichtigen. Het Huis bevat: Aparten Opgang, Voorkamer, Kantoortje, Keuken, flinke Achterkamer, grooten Zolder, met afgesloten Meidenkamertje. Het Huis is ook voorzien van Gas- en "Waterleiding. Brieven franco of te bevragen onder letter K aan het Bureel van dit Blad. Solled werk. Hooigracht HO, Eigen fabrikaat. Doclcnachtergracht, achter de Kalscr- straat, Nog. 14 en 19. De ondorgeteokende beveelt zich aan tot het leveren van puike eerste qualiteit Machine-, Gas-, Haard- en Kachelkolen tot zeer lage pryzen. Monsters te verkrygen aan het Stations- terrein Hollandache Spoor. Ook te verkrygen geklopte Cokes tego biliyke pryzen. CARON, Stationsweg ondor Oegstgeest> Leiden, ter Boekdrukkerij van A. W. SIJTHOFF.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6