■nrfm N°. 8806. Woensclaa 31 October. Ac. 1888. Tweede Blad. Goddcfroy's tweede reis naar de Westkust van Afrika. V7 <§eze Qourant wordt dagelijksmet uitzondering van <§on- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 30 October. In de Groote Magazijnen JiiiLi 7 B "Uü BekroondAmsterdam, Utrecht, Arnhem. Gevestigd 1842 en op verlangen van eenige Concurrenten in 1888 door twee Buitenlandsche Kachelfabrikanten Geboycot omdat hij zoo goedkoop verkoopt, opnieuw ontvangen eene groote collectie zwart geëmailleerde Haarden en XCacliels, vervaardigd naar nieuwe teekeningen en volgens de beste constructie. Evenals het voorgaande Seizoen, zijn ook voorhanden de meest gunstig bekende Aiil-jl ieoiileci'kacliels, verbeterd Amerikaansch Systeem uit de Fabriek van de HH. GEBRS. GIENANTH, te Hochstein. Ameublementen. g|!BRS. REINKE, Botermarkt 5 en 6, Tapijtgoederen. BeddenenMatrassen. opgericht 177a Gordijnstoffen. DEVENTER SMYRNA-TAPIJTEN ra fle Koiklle TajïtfalM, FabMsprijscoiiraiit STOFFEERDERIJ en VERHUIZINGrEN door liet geheele land. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. ui. Te tien uren (25 Sept.) liet de kapitein hot anker lichten en zette men koers naar Cindad de las Palmas, meestal eenvoudig Las Palmas genoemd, de hoofdstad dor Spaansche pro vincie „Kanarische eilanden" en gelegen op het eiland Gran-Canaria. Op de vaart der waarts ziet men zich door de voornaamste eilanden dezer groep: Teneriffe, Lanzerote, Fuorteventura en Gran-Canaria omringd. Pal- ma hadden onze reizigers in de verte gezien, alvorens Teneriffe aan te doen. Do „Lualaba" bereikte Las Palmas te half- vior na den middag. Een paar uren te voren waron twee der negers aan boord, naar aan leiding van het verlorengaan eener kolen schop, met elkander slaags geweest. De een had er eene diepe wonde boven het oog en een gat in het achterhoofd, de ander eene ge kloofde lip b(j opgedaan. Het schoen onzen reizigers toe dat deze zwarten niet al de meewarigheid verdienden, waarmede zy te Brussel waren gadegeslagen, en dat men hun geen dienst bewees met hen naar hun vader land terug te voeren. Het dit laatste waron zy dan ook volstrekt niet ingenomen. De heer Kremer, die, na een verbluf van acht jaren onder do zwarten, beter dan onze reizigers kon oordeelen over hetgeen er in hen omging, was van oordeel dat zy allen, wanneer zy er maar kans toe zagen, van boord zouden ont snappen om naar Europa terug te keeren. Vooral de tolk Toka scheen de Belgische vloeschpotten te betreuren en beklaagde zich bitter by eon der agenten van het huis de Roubaix, dat hy terug moest naar een land, aar het voedsel zoo schaarsch is, en waar in plaats van eenige dansen ton ver- make van het publiek uit te voeren, hard mon moet werken om het apenloon, d. i. eene dracht van 25 tot 50 slagen, te ontgaan. To Las Palma3 hadden do passagiers over eenigen meerderen tijd te beschikken, daar hier steenkolen voor de verdere reis moesten worden ingenomen. Nadat de kapitein eene goede ligplaats gezocht en vlak vóór de stad gevonden had, konden zij zich te vier uren aan wal begeven. Las Palmas ligt aan de noordoostpunt van het eiland aan eene kleine baai, welke hare haven vormt, en ten noorden door het uit geheel kale bergen bestaande schiereiland Isleta ge dekt wordt. Aan dit schiereiland is in de baai oen aanlegplaats of steiger gemaakt, waarby thans ook een havenhoofd wordt uitgebouwd, dat reeds een honderdtal meters in zee uitsteekt. Achter de aanlegplaats ligt de fabriek van de kolossale steenblokken, uit saamgeperst Port land cement bestaande, waaruit het hoofd wordt samengesteld. Op eenigen afstand ten zuidoosten van dit hoofd, zagen onze reizigers de toppen van vier masten en een schoorsteen boven het water verryzen, eene treurige her innering van eene ontzettende ramp, die hier kort te voren, den 15den September, had plaats gehad, toen eene groote Fransche stoom boot, „la France" geheeten, eene Italiaansche boot, de „Sud-America", door aanvaring in den grond had geboord, waarby omstreeks 60 menschen het leven hadden verloren. Van de aanlegplaats voert een weg om de haven heen en dicht langs haren rand naar de stad. Onze reizigers voorzagen zich van een rijtuig en besteedden voor het afleggen van dien weg een goed half uur. De paarden des lands trokken zeer hunne aandacht. God- defroy vond dat ze veel overeenkomst hadden met de Sandelwoods, die hy op Java had leeren kennen, maar nog iets kleiner waren. Zy worden slecht gereden door kwajongens, die ze door aanhoudende zweepslagen nood zaken, den weg in den kortst mogelykentyd af te leggen. Rondom de baai ryzen van alle zyden hooge bergen op, waaronder er óén is, die, achteraan de baai gelegen, de aandacht trekt, doordien hy uit eene zuivere zandmassa schynt te bestaan. Men zegt dat dit zand wordt aangevoerd door den Harmattan, den bekenden woestynwind, die op de kust van Guinea in December het naderen van den rogentyd aankondigt, en dat op de dagen, waarop hy waait, ook de schepen in de haven, met dit als een fijne regen nedervallende zand bedekt zyn. De stad ligt aan de zuidzyde der baai, vlak by haren ingang, terwyl de Isleta zóó ver naar het Oosten vooruitspringt, dat zu' het nieuwe hoofd en de aanlegplaats vlak tegen zich over heeft. Hare nauwe straten en lage huizen ryzen als de banken van een theater trapsgewyze langs de holling van een berg op. De huizen, allen uit saamgeperst Portland- cement gebouwd, ontvangen in den regel hun licht en lucht alleen door de deur. Slechts de aanzienlykste, die dan ook éóne of twee ver diepingen hebben, worden door vensters ver licht. Voor den afvoer van het regenwater, dat van den berg afkomt, is de stad door sneden van een breed kanaal met steenach- tigen bodem, dat tydens het bezoek onzer reizigers geheel droog was. Ook te Las Palmas was eene kazerne voor de Europeesche sol daten; maar daar onze reizigers ze niet be zochten, konden ze niet beoordeelen, of zy even goed als die te Santa-Cruz was ingericht. De wün te Las Palmas werd slecht en zuur bevonden. De liefhebbery voor kanarievogels scheen er zeer groot te zyn, zoodat er veel handel in gedreven wordt; overal ziet men ze, altyd alleen, in teenen kooitjes, welke buiten aan de huizen der armen hangen. Zy zyn veel hooger van kleur dan in Europa. Ook hier, geiyk te Santa-Cruz, bleek de geestelykheid een onbeperkt gezag te oefenen. Overal getuigden beelden van Christus, van de Heilige Maagd, van de Engelen, en daar nevens portretten van den Paus, van de vrome gezindheden der inwoners, die echter geen invloed schenen te hebben op hunne zedeiyk- heidhet is althans opmerkelyk dat do huizen der ontucht in dat opzicht niet voor die der PRIJS DER ADVERTENTIEN: V»n 1—6 regele 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voer het in- eaeeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. eerzaamste burgers onderdoen. Yerder wordt over de bevolking niets medegedeeld, dan dat men in het binnenland van Gran Canaria nog ovorblyfselen vindt van een stam van inboor lingen, Guanchias genaamd. Te halfelf in den avond (26 Sept.) waren de reizigers aan boord terug en gingen ze, ver moeid door den welbesteden dag, spoedig ter ruste. Daar te elf uren het anker gelicht was, waren, toen zy den volgenden dag ont waakten, de Canarische eilanden lang uit het gezicht verdwenen. Den 27sten en 28sten werd de reis geregeld en voorspoedig voort gezet, schoon met groote afwisseling van wind en temperatuur. Den 29sten kwam men op de hoogte van Cabo Verde, en kon men waarnemen met hoeveel recht deze westelykste punt van Afrika haren naam draagt. De berg, waarin deze Kaap eindigt, is geheel en al met groen overdekt, en de geheele omtrek heeft een lieflyk voorkomen, zooals zich zel den op Afrika's barre kusten vertoont. Don volgenden dag de reis voortzettende, vond men de zee bevolkt door talryke scholen van blaasvisschen, groote dolfijnen, soms van drie tot vier meters lengte, welke het water hoog opspuiten als een walvisch, en wier broede lichamen de reizigers vergelyken met do red dingssloepen der stoomboot, dobberende op den Oceaan. In den morgen van den lsten October voelden de reizigers de eerste regendroppelen, welke zy sedert hun vertrek van Antwerpon hadden waargenomen. Zy hadden nu de kust van Sierra Leone bereikt en juist toon zy hun eerste aan boord soms met veel moeite go- schreven reisbericht sloten, kwam de kapitein hun aanzeggen dat zy in den nacht tusschon 1 en 2 Oct. de Engelsche kolonie van dien naam zouden bereiken. De gisteravond aangekomen Nederlandscho mail brengt geen verdere berichten dan de reeds per Fransche mail ontvangene. VAN Iet 23. LEIDEN. Alles tegen vaste, lage prijzen, netto contant. Levering boven ƒ10.— franco. 1 CiFiLL€§TREERDE PRIJSCOURANT, met ruim 20O afbeeldingen, voorhanden.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5