Eïc4 SjrltZscïie TTconceJ. Na alle mogelijke en onmogelijke blyspelen en possen uit de Duitsche comediefabrieken van do firma Von Moser en Schönthan, van Benedix van Kudelborg, van Nix en van zoo vele anderen genoten te hebben, mochten wy gisteren wederom eens kennis maken met een meer ernstig product van Duitschen bodem. Deze verrassing bereidde ons gisteravond de heer Jan C. Do Vos door zijne vertaling van het „Wehe den Besiogton", drama van Richard Voss, oen der in Duitschland meest bekendo letterkundigen der jongere school. De auteur heeft in dit werk eenige blad- zyden weergegeven, ontleend aan de „cent jours" van Napoleons geschiedboek. In grove omtrekken zuilen wy den inhoud hiervan trachten weer te geven. De gravin De Saint-Aubonne is door haren vader aan een ryken, doch veel ouderen graaf uitgehuweiykt, ofschoon zy voor dezen geene genegenheid, geene liefde koesterde. Getrouwd zynde, vergeet zy de voor het altaar afgelegde belofte; zy verzaakt haren plicht en brengt een zoon ter wereld, dieniet haren wettigen man, maar Napoleon Bona parte, toen nog jeugdig brigade-generaal, tot vader heeft. Twintig jaren zyn sedert haren misstap vervlogen. Napoleon, inmiddels keizer van Frankryk geworden, is, geslagen door de ver bondene mogendheden, naar het eiland Elba verbannen en middelorwyl is het koningschap hersteld. Mario, de door hem bij de gravin verwekte zoon, heeft als officier den eed van trouw gezworen aan koning Lodewyk den Achttienden en, onbekend met de nauwe banden, welke tusschen hem en den trotschon overweldiger bestaan, haat en veracht hy den heerschzuch- tigon tiran, den onderdrukker van Frankryk. Als de tyding van Napoleons vlucht van Elba zich verspreidt, wordt hem in last ge geven zich van den vluchteling dood of lovend meester te maken. Hier ontspint zich het dramatisch elemont in al zyn© kracht, in al zijne grootheidhier ontstaat de hevige stryd tusschen liefde en plicht, want waar de zoon don hem onbeken den vader aan züne vyanden wil overleveren, daar heeft de moedor den man, dien zij nog altyd liefheeft, in haar eigen huis eene schuil plaats aangobodenwaar hy op het punt staat een sluipmoord op den slapenden keizer te doen, daar werpt zich de moeder tusschen hem en zyn prooi en verhindert op zoodanigo wyzo den vadermoord. Er volgt daarop eon gesprek tusschen Napoleon en Mario en ook op dezen laatste maken de woorden van den grooten man ziilk oen indruk, zy hebben op hem zulk een invloed, zulk eene mac.ht, dat hy don aan zun koning gezworen eed verbroekt en zyn degen en leven den beheerscher van Europa aanbiedt. En als dan eindeiyk Napoleons leger bij Waterloo verslagen is, als byzelf gevangen is genomen, dan worden allo officieren, die 's konings dienst hebben verlaten, als mein- eedigen ter dood veroordeeld en offert Mario, onverschrokken als een held, zyn loven voor den keizer en voorzyn vader. Ziedaar het geheel. Onwillekeurig roept hot ons de „Severo Torelli" van Francois Coppée voor den geest, dezelfde intrigue, maar met een ander slot. Ofschoon het ook in het drama van R. Voss niet aan roerende taferoelon, aan hartstoch- telyke scènes ontbreekt, maakt echter het geheel niet dien overweldigenden indruk als dit het geval was by de opvoering van het Fransche treurspel. Volgens onze bescheiden meening moet voornamelijk de oorzaak hiervan gezocht wordon in de lange monologen, in de philo- sophische bespiegelingen, welke den hoofd persoon zoo menigvuldig in den mond gelegd waren. Er was in het geheel te voel dictie en daarentegen te weinig actie. Do heer Has pels, als Napoleon, vond in deze rol een moeiolyk te overwinnen bezwaar in zyn eigen figuur; dit was te groot, te forsch om don kleinen, nietigen wereldboheerscher naar be- hooren weer te gevendoor het afscheren van don knevel, door eene pruik, welke het hoofd haar van den grooten man zeor getrouw na bootste, gaf hy ons toch een zeer draagiyken Nap doonskop te aanschouwen: vooral was dit het geval, wanneer hy zweeg; by het spreken echter brachten ons do scherpe trek ken om den mond meer een bekend lid onzer Volk-vertegenwoordiging dan wel den Fran- schen keizer in herinnering. Zijn spel was zeer verschillend. Zijne alleenspraken konden Cvrn--C—\Z'I7.VT- V77Vj, niet bepaald onze goedkeuring wegdragen. D. Haspels is geen causeur of raisonneur; zijne kracht ligt meer in actie en to dezen opzichte konden wy hem onze waardeering en bewondering ten volle schenken. Waardig werd liy ter zydo gestaan door mevrouw Beersmans als de gravin De Saint-Aubonne. Het was vooral in die taferoelen, waarin zy ons do verscbrikkelyke gemoedsaandoenin gen schetste, teweeggebracht door don folte renden zielestrijd, welken zy in haar binnenste voerde by hot aanschouwen van den man, dien zy vereerde en liefhad, en by de ont dekking dat haar zoon dienzolfden man wilde verraden en vermoorden het was vooral hier dat hot spel onzer eerste tragodienno ons be wondering afdwong. Ook bij de slotscène, by het sterven van Mario, juichten wy haar van ganscher harte toe. De heer Tartaud speelde de rol van Mario met kracht en gloed; hy dicteerde daarby uitstekend en, evenals immer, was hij be schaafd en natuurlyk. Do kostumeering was zoo onhistorisch mogelyk; om een onkel voorbeeld te noemen, aanschouwden wy de getrouwe grenadiers van den keizer niet mot de oude borenmutsen, maar daarentegen het hoofd bedekt met de tegenwoordige artillerie-politiemutsen. Zelden hebben wy oen geestiger lever de rideau gozien dan gisteren voor het voetlicht werd gebracht en ook zelden beter gespeeld. Het doet ons oprecht genoegen ditmaal ook een woord van byzondere hulde te kunnen brongen aan den heer Van Eysden, als Leo pold Fels. Het styve, het gedwongene, hem steeds eigen, had liy thans geheol en al laten varen, en hij gaf ons daarvoor in de plaats eene losse, vrye, natuurlyke jonggehuwde man, die als wederhelft van mej. Vink deze uitnemend ter zijde stond. Zou het amoureux- zyn hem tot een goeden jeune amoureux kun nen vormen, dat hy dan nog dikwyls moge spelen met en naast onzo lieftallige soubrette 1 30 Oct. '88. Mr. L. H. Gememgd Nlauwa. Morgen zal door de bataljons inf. alhier, in vareeniging met do veld-artillerie, eene manoeuvre in het vuur worden gehouden onder leiding van den majoor Hofstede. Do justitie te 's-Hage heeft eene vervolging ingesteld tegen een medewerker van „Argus," die gehouden wordt de schryver te zyn van een uit vragende volzinnen samen gesteld, door het blad gepubliceerd artikel, hetwelk beleedigend wordt geacht voor den hoofdcommissaris van politie te 's-Hage. De Hoogo Raad heeft gisteren het cassatieberoep verworpen van G. Roo, arbeider te Moppol, die door hot Hof te Leeuwarden veroordeeld is tot 20 jaar gevangenisstraf, wegens vergiftiging van zyn vierjarig zoontje. Met boliulp van een vechtbrand- kraan werd gisteravond omstreeks negen uren te Amsterdam een groote binnenbrand in zeer korten tyd door de brandweer gebluscht in het manufacturenmagazyn van don heer J. I. Kan, op de St.-Anthoniebreestraat No. 57. De winkel is gedeeltelyk uitgebrand en heeft groote waterschade bekomen. Oorzaak onbekend. De soldaat te Maastricht, die een schot met eene losse patroon in do oogen heeft bekomen, is weder in zoover hersteld, dat hy zien kan. Daarentegen heeft een ander soldaat, die bij de legeroefeningen in 't oog werd getroffen, zyn gezicht verloren. De teRysel verschonende „Echo du Nord" meldt dat de voorzitter van het Geographische Instituut aldaar hot bericht heeft ontvangen van den dood van Stanley, die met zyn geheel geleide is vermoord. Slechts twee mannen zouden ontsnapt zyn. Daniel Hunt, van Clinton, Con necticut, oen voormalig koopman in de Zui delijke Staten van Amerika, heeft voor het onderwys der negers in die Staten ongeveer twee milhoen dollars geschonken. Zondagavond is aan den overweg Ringdyk-Watergraafsmeer een marinier door een trein der Oosterspoorwegmaatschappy overreden. Het deerlyk verminkte lyk werd naar Amsterdam vervoerd. Sinds eenige dagon loopt te Am sterdam het gerucht, dat de White-Chapel- moordenaar van Londen, Jack-tlie-Ripper, in die stad zou zyn. Men weet er zelfs bij te voegen dat hy daar reeds verscheidene moordon zou hebben gepleegd, o. a. in do Nes een bloedbad aangoricht van twaalf vrouwelyke slachtoffers. Deze overdryving geeft een maat staf aan ter beoordeehng van do waarheid van dit verhaal, dat trouwens ook reeds toe- passelyk is gemaakt op Parijs, waar men trouwens ook meent dat do beruchte man toeft. (Hbl). Op het slot van vryheer Von Roggenbach, by Fahrnau, aldus wordt uit Ludwigshafen gemeld, werd, naar aanleiding van het proces-Geffcken, eene huiszoeking ge daan. Deze moet echter niets byzondere aan het licht gebracht hebben. Te Par ij s is gisterochtend om zos uren een in aanbouw zynd huis op den boulovai d Richard-le Noir ingestort, op het oogenblik dat de werklieden den arbeid zouden aan vangen. Vier hunner geraakten onder de puinhoopen, doch twee werden spoedig gered, zonder dat zy ernstige kwetsingen bekwamen. De derde is mot gebroken ruggegraat te voor schijn gebracht, doch was spoedig een lyk; de laatste is met gebroken beenen en een verwonding aan het hoofd naar het ziekenhuis getransporteerd. Een onderzoek naar de oorzaak van deze ramp is ingesteld. BUITENLAND. Dmltaohland. Blykens eene mededeeling van de stede- lyko deputatie van Berlyn, heeft de keizer aan het ©inde der toespraak, waarin hy het hem overhandigde adres beantwoordde, het volgende verklaard: Hy kon niet nalaten, ook aan eene recht smartelijke herinnering zyner reis uiting te geven. Terwijl hy zijne gezondhoid en al zijne krachten op het spel zette om den vrede en de welvaart van het vaderland en dus ook van do hoofdstad te verzekeren, door het aar.koopen van nieuwe vriendschapsbanden, haddon dagbladen der hoofd- en residentie stad in het openbaar aangelegenheden zyner familie besproken op eene wyzo als geen particulier man zich zou laten welgevallen. Niet alleen was hy daardoor smartolyk ge troffen, maar ook zijn misnoegen was gewekt. Hy verlangde vóór alles, dat het voortdurend aanhalen van den naam van wylen zyn vader tegenover zyn persoon eindelijk mocht ophou den; zulk eene handeling griefde hem als zoon in do hoogste mate, en was ook onbo tamoiyk in don hoogsten graad. De keizer verklaarde verder de verwachting te koesteren, dat, wanneer hy Berlijn voor- namelyk tot zyne residentiestad koos en als Berlijner voelde hij zich steeds tot die stad aangetrokken men voortaan zou na laten byzondoro aangelegenheden zyner fami lie tot een onderwerp van bespreking in de pers te doen dienen. Do taak, welke den vorst en het volk vereent om het vaderland groot en gelukkig te maken, was gewichtig en veelzydig genoog om zich daaraan met volle kracht te wyden, zich daarmede alleen bezig te houden en alle andere aangelegen heden als de hiervoren genoemde te laten usten. In getrouwe toewijding aan dit hooge en verheven doel, behoort men zich te ver- oenigon en zyne krachten te gebruiken. Hij vertrouwde dat do vertegenwoordigers der stad Berlyn, die hy nu met byzonder ge noegen begroette, daartoe van hunnen kant zouden willen medewerken. Uit Hamburg wordt van gisteren ge meld dat de vaart van den keizer op de Alster, waarby de stoomboot, welke den keizer aan boord had, door 30 Alster stoomers geflankeerd was en alle roeivereenigingen met hare booten twee gelederen vormden, uiterst schitterend was en onder hot eindeloos gejubel der be volking een formeelen triomftocht geleek. Te óén uur kwam de keizer, in wiens ge volg zich graaf Von Moltke en de ministers Von Bötticher en Herbert Von Bismarck be vonden, aan den Jungfernstieg. Nadat Z. M. langs het front der aldaar geplaatste eere compagnie van het 2de Hanseatische regiment infanterie gegaan was en het corps officieren begroet had, steeg de keizer in een met vier paarden bespannen rytuig om een rit door do straten der stad te ondernemen. In het tweede rytuig waren graaf Von Moltke en graaf Herbert Von Bismarck gezeten. Het feest der aansluiting van Hamburg by het Tolgobied is overigons geheel naar het programma afgeloopen. De keizer werd overal met uitbundige geestdrift ontvangen. By het leggen van den sluitsteen, deed de keizer de gebruikelyke drie hamerslagen, on der het uitspreken der woordenTor eere Gods, ten beste van het vaderland, tot welzyn van Hamburg. By het feestmaal dronk de burgemeester Petersen, onder luiden byval der dischgenoo- ten, de gezondheid des keizers. Do keizer botuigdo zyn dank voor do hem beroido groolsche ontvangst. Hy herdacht zyne vroegere bezoeken aan de stad, waar hy steeds komt, wanneer hy zich naar de vloot bego. f welke door hem op zoo hoogen prijs wordt gesteld. Zyne laatste buitenlandsche reis, zeide hij verder, was ondernomen in het belang van den vrede, van de nyverheid en de wel vaart des vaderlands. Hy hoopte dat Gods zegen op hot heden voltooide werk mocht rusten. Na herinnerd te hebben aan de groote diensten, welke Hamburg steeds aan Duitsch- lands handel verleende, dronk de keizer op de welvaart van Hamburg onder Gods zegen- Italië. Tydens de terechtzitting is de procureur- generaal by hot hof van cassatie te Rome, de heer Luciani, door eene beroerte getroffen. De president gaf hem het woord, maar hij scheen te zyn ingeslapen. Eerst wekte dit ergernis, maar toen hij, luid aangesproken, niet ontwaakte en men hem naderde, bleek hij geheel buiten kennis te zyn. De zitting werd natuurlyk opgeheven. De zydeweefsters te Varesa en omlig gende plaatsen, hebben na eene korte grève het werk weder hervat. Het is gebleken dat het loon, aan deze ongelukkigen uitbetaald, slechts van 10 tot 90 centimes por dagwerk van U-uren, dus gemiddeld 50 centimes be draagt; daarby moeten zy in sommige fabrie ken nog de verlichting betalen. Volgens de „Riforma", heeft de minister van financiën, de heer Magliani, in de laatste zitting van den ministerraad den staat der geldmiddelen overgelegd, met de byvermel- ding dat de daarover verbreide ongunstige berichten geenszins gerechtvaardigd zijn. Rusland. Een gerucht dat, toen do keizer van Rus land zich to Kutaïs bevond, eene poging is ontdekt om een aanslag op zijn leven te plegen, wordt uit Berlyn van allen grond ontbloot genoemd. Deze tegenspraak betreft een bericht der „Daily Telegraph" dat, even vóór deczaarte ICutais, een stadje met 13,000 inwoners in Transkaukasië, aan den weg van Tiflis naai de Zwarte Zee, aankwam, een persoon werd goarresteerd, die zich voordood als kozakken officier en eenige ontplofbare bommen, eene proclamatie van het revolutionaire comité en vergif by zich had. De man is afkomstig uit Taganrog en bood by de inhechtenisneming geen tegenstand, maar later beproefde hy zich met vergif, dat hy in gelatine by zich had, het leven te benemen. Deze poging werd echter door zyne bewakers verhinderd. KOLONIE IV. BATAVIA, 22 - 29 Sept. Do gouverneur-generaal heeft, nadat hy den Raad van Indië er over heeft gehoord, do vestiging van erfpachtsondernemingen in de buitenbezittingen willen bevorderen, en daarom daar het hoofdgeld afgeschaft, de vry- stelling van de verponding voor tien jaren vorleend en don canon op hoogstens f 1 ge steld. Dit laatste geldt van nu af, het andere al sedert 1 Jan. 1888-, Benoemd is tot onderwijzer der 3de klasse by het lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelykgestelden in Ned.-Indië, -J. Stigter. Overgeplaatst is van de openbare 2de lagere school te Kotta-Radja naar die te Menado, de onderwyzer der 3de klasse, J. Ploeger. Werkzaam is gesteld als hulponderwyzeres, buiten bezwaar van den lande, te Soerabaia, mejuffrouw L. M. Gravenhorst. Mejuffrouw M. Knoop, hulponderwijzeres aan de openbare lagere meisjesschool te Cheri- bon, heeft eervol ontslag uit 's lands dienst gevraagd. De tevens met de Engelsche mail ont vangen „Deli-Courant" loopt tot 29 Sept. Het volgende is er aan ontleend: Luidens geloofwaardige berichten, zyn eenige Battakstammen op onze grenzen onderling aan het oorlogvoeren. Van eon Battakkampong, op onafhankelyk gebied gelegen en Brasdagei geheeten, zijn da bewoners gewapend op het terrein der onder noming Betimoes gekomen, hebben de kam pong Batoe Layang aangevallen, de bewoners op de vlucht gedreven en de huizen in brand gestoken. Dit geschiedde in de onmiddellyke nabijheid van de tabaksvelden van den heer Tabel, aan welke velden echter geen nadeel is berokkend. Men zegt dat de aanleiding dezer vyande-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2