A0. 1833. geze (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van §pn- en feestdagen, uitgegeven. fit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 30 October. Feuilleton. Een Nutsavond te Overveen. N°. 8806. f&rïh rfS PRIJS DEZER COURANT: 'oor Leiden per 3 maanden1.10. jranco per post....1.40. ifzonderlijke Nommert0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer/0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Your het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Ofücieele Kennlfgevinffeii. Burgemeester en Wethouders van Leiden Gezien art. 8, late alinea, der Wet van 2 Juni 75 (Staatsblad No. 95), tut regeling van het toe- ht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, iade of hinder kumien veroorzaken; Brengen bij deze ter algemeene kennis dat door hen gunning is verleend aan C. YAN EES en rechtverf fgenden, tut het oprichten van eene Smederij in i perceel Raamsteeg 15, en aan J. P. RitterahaiiF, Keulen, en rechtverkrijgenden, tot het oprichten i eene fabriek tut bereiding van alumine uit we'( i het perceel aan den Rijnsburgersingel, Kadastraa end Sectie A, No. 976. Burgemeester en Wethouders voornoemd, jjeiden, DE KANTER, Burgemeester. Oct. 1888. E. KIST, Secretaris. Hedenmorgen werd op de begraafplaats aan voormalige Marepoort ter aarde besteld 3t stoffelijk overschot van den heer J. Schreu- er, in leven gemeentebode en concierge van Bt Raadhuis alhier. Behalve de familieleden, was bij deze treu- ge plechtigheid o. a. tegenwoordig het ge- jele college van Dagelijksch Bestuur, dat, loals de burgemeester in zijn aan de groeve Bproken kort woord opmerkte, ook hierdoor de aantoonen hoezeer de overledene aller ting had verworven. schreuder was voor zyne vrouw een goed tgenoot, voor zyne kinderen een goed vader, r die met hem in aanraking kwamen een lwillpnd en een goed vriend, en voor de neente een goed en trouw dienaar, die zijne ,k met nauwgezetheid vervulde, zoodanig, burgemeester en wethouders met den neente-secretaris en de verdere ambtenaren m in zjjn ijver hoog leerden waardeeren. Ie beteekenis van de aanwezigheid te dezer atse zjj der familie naast het leven zelf i den overledene een troost in het door geleden zoo droevig verlies. Zijne nagedachtenis zal bij allen in dier- re herinnering blijven. Tot leden der keuringscommissie voor «rages enz. zijn benoemd de ritmeester raaf Van Limburg Stirum, de 1ste luitenant 'an Lilaar en de paardenarts lste kl. Stickkei choemaker. Voor de 328ste Staatsloterij zijn verstrekt Üi de collecteurs de heeren C. J. Heintz Zn. •90 en aan de heeren H Van Romburgh Zn. 150 loten, alsmede aan de voormalige gedele geerden der lste klasse de heeren J. M. Secréve Co. 5 loten. Dezer dagen is het eerste nummer ver schenen van een nieuw weekblad, getiteld „De Gereformeerde Kerk," onder hoofdredactie van dr. Ph. J. Hoedemaker. Tot de vaste medewerkers behooren o. a. dr. Ph. S. Van Ronkel, alhier, en ds. J. W. Felix, te Utrecht. Aan het verslag van de opleiding van jongens by de Kweekschool voor Zeevaart alhier, van 1 Juli tot 1 October 1.1., is het volgende ontleend: Bij de verschillende kantoren van aanneming voor de marine hebben zich gedurende dit tijdvak 233 jongens aangemeldhiervan werden er 171 afgewezen, zoodat er 62 jongens bij de zeemacht in dienst zjjn getreden. Volgens het laatste verslag waren den lsten Juli 110 jongens bjj de kweekschool gedetacheerd, en zou dus de sterkte, vermeerderd met bovengenoemd getal, 172 bedragen hebben. Er werden echter gedurende het kwartaal 2 jongens wegens lichaamsgebreken en zeer slecht gedrag ontslagen, terwijl van de 170 overblijvende 106 werden voorgedragen om over te gaan aan boord van Zr. Ms. oplei dingsschip „Admiraal Van Wassenaar." Omtrent den gezondheidstoestand wordt vermeld dat van 27 Juli tot 10 Augustus 18 jongens door typheuse koortsen werden aangetast, doch dat de ziekte van goedaardigen aard was en een gunstig verloop had. Medio September hadden al de aangetaste jongens geheel hersteld het hospitaal verlaten. Ged. Staten van Zuid-Holland hebben aan de Prov. Staten voorgesteld: I. Aan de Vereeniging „De Zuid-Hollandsche leerhoeve voor Zuivelbereiding" toe te kennen een subsidie van 3000 in de kosten van de gebouwen, welke op de leerhoeve te Oudshoorn worden gesticht, uit te betalen zoodra de eerste cursus in de zuivelbereiding is geopend. II. Aan die veroeniging, tot wederopzeggens toe, te verleenen een subsidie, berekend tegen 3000 per jaar, ingaande bjj den aanvang van den eersten cursus ten behoeve van het theoretisch onderwijs, aan hare leerhoeve te geven; onder voorwaarde: lo. dat van de kosten van dit theoretisch ouderwijs eene afzonderlijke rekening worde gehouden, en de subsidiën van het Rijk, de Provincie, de Maatschappij van Landbouw en andere corporatiën, alsmede minstens de helft der schoolgelden uitsluitend tot dekking van deze kosten worden gebezigd. 2o. dat het geheele leerpla» onder goed- DOOR A. J. RIVM Hoe zjjne bezielde taal ons medevoerde met ie vlag over alle zeeën, naar alle landen; ioe hij de gouden zon hare banen vergulden iet aan Oost- en Westerstrandenhoe hjj de raehtige stralen van het Noorderlicht op haar iet schijnen in het barre noorden, hoe hij haar helden liet beschaduwen, wier aandenken Js in verrukking brengt; hoe hjj dienamen bitteren deed in glorie van die krachtige annen, Trompen en De Ruiters, Evertsen en an Galen, Kortenaar en Piet Hein en zoo peer, te veel om te noemen; hoe hy alles list te kruiden met citaten uit de beste ge- lelten van Helmers „Hollandsche Natie" en liens' „Nova-Zembla"; hoe hij vervolgons fatjes aan haar dalen liet, haar ons voorstelde eene schaduw van vroeger, tot hjj ze met emoed zag ondergaan en verdwijnen en ■rvangen door een vreemde, welke ons was ■gedrongen; hoe hjj uit deed komen dat ■uwhartigheid en verdeeldheid daaraan niet weinig schuld hadden; hoe donker en akelig ons bestaan was in die donkere dagen; hoe arm het rijke Holland werd; hoe het gras groeide op de straten onzer handelstedenhoe er eindelijk licht kwam in de duisternishoe ons volk, als opnieuw geboren, weder in de rij der volken trad, weder zjjn dundoek liet wapperen, weder de vroeger zoo gevierde en gevreesde en by de vernietiging van ons volksbestaan zoo diep vernederde banen liet ontplooien in oost en west, in zuid en noord, terwyi de band, die Nederland en Oranje sa menbond, vaster dan ooit werd dichtgesnoerd; ziet, ik kan dat niet beschrijven. Ademloos was de stilte, ondeelbaar aller aandacht, en 't is my niet mogelyk de geestdrift te beschry- ven, die er heerschte na do krachtige slot woorden van den begaafden man: „"Wat ik wensch? Dat het Nederland welga "Wat ik verwacht? Dat Nederland nooit van zyne vaderen ontaarden zal. Wat ik bid?Dat God Nederland bescherme. Wat ik weet? Dat Nederland en Oranje één zyn. Wat ik roep Leve de Koning Nooit zal ik die improvisatie vergeten. Nooit zullen die slotwoorden uit myn geheugen gaan. Nooit heb ik op 't Nut zulk een entliusiasme waargenomen in de pauze. De notaris bracht een dronk aan den eerwaarden Improvisator, keuring van Ged. Staten worde vastgesteld, tenzij de Regeering by het verleenen van het Rykssubsidie zich zoodanige goedkeuring voor- behoude. 3o. dat de begrootingen en rekeningen als mede een verelag omtrent het vak-onderwys, in het afgeloopen jaar gegeven, telken jaren aan Gedeputeerde Staten worden ingezonden. 4o. dat door het Ryk zoowel eene bydrage in de sticlitingskosten als een jaariyksch subsidie ten behoeve van het onderwys worde verleend, minstens geiykstaande met de van wege de Provincie toegekende sommen. Aan de goedkeuring van Prov. Staten van Zuid-Holland is onderworpen eene schik king, getroffen met de gemeente Leiden over eene overname door de provincie van de noor- delyke sluishoofden, deuren en.remmingswer- ken van de Naakte sluis, met ontlasting der gemeente van dit onderhoud, tegen uitkeering aan haar van het bedrag, waarop die ontlas ting door beide deskundigen zou worden ge schat. Dat bedrag is door beiden bepaald op 2905. Ook hebben Ged. Staten voorgesteld om de over den Delftschen Vliet onder de gemeente Voorburg gelegen en by die gemeente in on derhoud zynde bruggen, genaamd de Wyker- brug, de Kerk-, Voorburgsche of Dorpsbrug en de Oude Tolbrug, welke ten behoeve der vaartverbetering tusschen Ryn en Schie verandering zullen hebben te ondergaan, daarna voor de Provincie in voortdurend onderhoud te nemen op voorwaarde dat de Provincie verzekerd zy van de inkomsten, thans te dezer zake door de gemeente genoten. Lord Churton, voorzitter van de com missie tot viering van de landing van Prins Willem III in 1688 te Torbay in Engeland, heeft van onzen Koning bericht ontvangen dat Z. M. gaarne hot beschermheerschap zou aannemen en voor het ontworpen gedenk- teeken ƒ1200 zou beschikbaar stellen. In 't geheel wordt ƒ18,000 vereischt, waarvan reeds voor de helft is ingetoekend. Op 5 November zal de eerste steen voor het gedenkteeken gelegd worden door lord Clinton, lord-lieutenant van Devon. Onze Koning heeft aan den Nederlandsclien gezant te Londen opgedragen Z. M. te ver tegenwoordigen by de aanstaande feesten te Brixham ter herinnering aan Prins Willems landing in 1688. Haarlem staat nog altyd voor de moei- ïykheid, dat het noordelyk deel der stad van de oude stad gescheiden is door het ran geerterrein van den Hollandschen spoorweg. die door dezen beantwoord werd met een toost op den Koning, die beiden met een boordevolle werden gedronken, ja, had de President er geen schotje voor geschoten, 't zou pauze gebleven zyn tot aan het scheidensuur. Maar we waren op 't Nut. Nog verscheidene bydragers waren ingeschreven en het stond te vreezen, dat, evenals in de vorige maand, niet alle sprekers aan het woord zouden ko men. Of ds. Brons Van der Hagen dat ook begreep? Hy was nu aan de beurt. Zyne by drage, ter vorige vergadering niet uitgespro- wen, ten gevolge van hot optreden van den flinkon Lilliputter, zou heden den voorrang hebben, doch hy beweerde dat men do domi nees zoo vaak kon hooren spreken en dat, daar er nu al zooveel goeds en schoons door een dominee was geleverd, de eer van optre den voor heden wel aan een ander kon wor den overgelaten en hy altyd bereid zou zyn tot hot leveren zyner bydrage, als er behoefte aan was. Dientengevolge, hoewel het velen speet, kwam alsnu het eerst in aanmerking de heer Stapelman, hulpondorwyzer te Bollen- dooi, een vast man op 't Nut en een vurig beminnaar van de edele poëzie, die hy dan ook zelf met yver beoefende. Slot volgt). De plannen tot verhooging der spoorbaan en het maken van wegen daaronder scbynen op uitvoering voorloopig goen kans te hebben. Een inzender in „Haarlem's Dagblad" geeft der Hollandsche Spoorweg-Maatschappy in overweging den korteren weg van Amsterdam naar Leiden aan te leggen over Sloten en Haarlemmermeer^ waardoor de reis der treinen naar liet Zuiden met tien kilometer zou be kort worden, en de drukte aan het station Haarlem zóó zou verminderen, dat het on gerief verdween. Aan den minister van waterstaat, han del en nyverheid is door den Nederlandschen Uitgeversbond het verzoek gericht dat voor de verzending van gedrukte stukken tusschen Nederland en Ned. Oost- en West-Indië het porttarief moge verlaagd worden. De Bond herinnert hierby dat de Tweede Kamer reeds in Juli 1884 eeno motie aannam, waarby de wensch werd uitgesproken dat het porto tusschen Nederland en Indië zooveel mogelyk. in overeenstemming werde gebracht met dat der omliggende landen (nl. Duitsch- land en België) waar het porto de helft be droeg van het onze. Slechts zeer langzaam werd aan dien wensch eenig gevolg gegeven. De Nederlandsche handelaars en industriëe- len zien zich thans, om maar iets te noemen, voor de verzending hunner prospectussen of aanbiedingen naar Indië met niet minder dan het dubbele port belast, 't welk hunne buiten- landsche concurrenten voor dit doel hebben te betalen, terwyl omgekeerd uit Indië do bestellingen, 't zy per brief of per gedrukte circulaire, goedkooper aan den buitenlandschen dan aan den Nederlandschen fabrikant of han delaar kunnen worden gericht. Bevinden zich derhalve de buitenlandsche handelaar en fabrikant in eene bevoorrechte stelling tegenover onze landgenooten, in dub bele mate geldt zulks van den buitenlandschen boekhandelaar tegenover dien in Nederland met het oog op de verzending van boekwer ken en tydschriften naar Ned.-Indië. Waar toch het port van boekwerken en tydschriften naar Ned.-Indië uit het buiten land slechts do helft bedraagt van hetgeen hier te lande wordt geheven, daar ligt het voor de hand, dat door belanghebbenden in Indië de vreemde boekwerken en tydschriften allengs niet meer uit Nederland, maar recht streeks uit Frankryk, Duitschland en andere landen betrokken worden, omdat, ten gevolge van het lagere port, de buitenlandsche boek handel die werken en tydschriften goedkooper kan leveren dan de Nederlandsche zulks, dank zy dor regeling der porto's voor dergelyke verzendingen, vermag te doen. De Nederlandsche Uitgeversbond veroor looft zich dus eerbiedig maar dringend den minister te verzoeken het besluit van zyn ambtsvoorganger wel in nadere overweging te willen nemen en, met het oog op het ge vaar, dat den Nederlandschen handel dreigt ten gevolge der buitenlandsche concurrentie, met den meesten spoed de gewenschte gelyk- stelling van het port voor de verzending, inzonderheid van drukwerken, naar Ned.-Indië met dat, 't welk in het buitenland wordt ge heven, aan Z. M. den Koning voor te dragen. By den Rotterdamschon gemeenteraad is door B. en Ws. ingediend een ontwerp tot voortzetting van den aanleg der Rynhaven en tot uitdieping van do rivier voor de Prmses- sekade, van welk werk de kosten worden geraamd op 374,000. Het stoomschip „Drente," van Java naar Rotterdam, arriveerdo 28 Oct. te Suez; de „Semarang," van Java naar Rotterdam, vertrok 28 Oct. van Colombo; de „Leerdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 29 Oct. Lizard; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, passeerde 29 Oct. Sagrès; de „Sumatra," van Batavia naar Amsterdam, vertrok 30 Oct. van Padang.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1