N°. 3804. 3Iaaiidag 29 October. A0. 1888. Tweede Blad. (Deze (gourant wordt dagelijksmet uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 27 October. Feuilleton. Een Nutsavondte Overveen. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. ï'raneo per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Olücioele Henni»geving;en. PRUS DER ADVERTENTIEN Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174- Grootcre letters naar plaatsruimte. Voor het in- caseeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Inkomstenbelasting. Burgemeester en Wethouders van Leiden brengen in herinnering dat op 31 Oct. a. 8. de zesde termijn ia vervallen van den aanalag op het kohier, dienst 1888, zoodat vóór of op dien dag minstens drie vierde ge deelten van den geheelen aanslag moeten zijn voldaan. Zij noodigen daarom belanghebbenden uit, om, ter voorkoming van de vervolgingekosten, tot de betaliDg van het verschuldigde ten kantore van den gemeente ontvanger over te gaan. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester. 27 Oct. 1838. E. KIST, Secretaris. Aan de universiteit alhier is met goed ge volg afgelegd het candidaats-examen in de godgeleerdheid (2de ged.) door den heer G. A. Lolcama; dat in de Nederlandsche letteren door den heer B. Van Rijswijk; dat in de klassieke letteren door den heer J. Van Bins- bergen; het doctoraal examen in de rechts wetenschap door de heeren W. Suermondt (cum laude) en H. Zaalberg; dat in de god geleerdheid door den heer A. A. Humme. Na eene langdurige ziekte overleed heden de heer Johannes Schreuder, bode-conciorge van het Raadhuis alhier. Hy bereikte den leeftijd van 62 jaren, waar van eene reeks aan den dienst der gemeente was gewijd. In de betrekkingen, welke lijj bekleedde van agent werd hy aangesteld tot gemeente- bode en bij overlijden van den heer La Rivière, volgde hij dezen op als concierge deed hij zich steeds kennen als een nauwgezet en welwillend ambtenaar, die over de vervulling zjjner plichten de volkomen tevredenheid zijner meerderen verwierf. Zijne laatste betrekking mocht hy, helaas, slechts kort vervullen. By beschikking van den minister van binnenlandsche zaken is bepaald dat de commissie, aan welke wordt opgedragen het examineeren van hen, die eene akte van be kwaamheid voor het middelbaar onderwys wenschen te verkregen in wis- en natuur kundige wetenschappen, boekhouden en gym- ïj nastiek, voor het jaar 18SS zitting zal houden I te 's-Gravenhage, en zyn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie: dr. A. T. Van Aken, .inspecteur van het middelbaar onder wys te 's-Gravenhage; tot leden: dr. P. Van Geer en dr. A. P. N. Franchimont, hoogleeraar aan de Rijks-Universiteit te Leiden; dr. C. H. C. Grinwis, hoogl. aan de Ryks Universiteit te Utrecht; dr. D. Van Lankeren Matthés, oud-dir. der H. B.-S. met 5-jarigen cursus te Amsterdam, A. J. Goedkoop van Nelle, leeraar aan de H. B.-S. te Delft; dr. J. D. Van der Waals, hoogleeraar aan de Universiteit te Amsterdam; dr. C. J. Vaillant, oud-school opziener te Schiedamdr. J. H. H. Hülsmann, directeur der handelsschool te Amsterdam; J. IJzerman, leeraar aan de handelsschool te Amsterdam; C. J. Theunisse, oud-leeraar aan de H. B.-S. te Rotterdam; J. Van der Bruyn, leeraar aan de H. B.-S. te Schiedam J. H. Dykman, leeraar aan de H. B.-S. te Dordrecht; C. D. Doeleman, onderwyzer in de gymnastiek te 's-Gravenhage; en J. S. G. Disse, leeraar aan de H. B.-S. te Rotterdam. In ons derde blad komt het bericht voor dat de moeder onzer Koningin, ten gevolge eener longontsteking, sedert Maandag op haar kasteel Pyrmont ernstig ziek ligt. Kort vóór het afdrukken van dit nommer, ontvingen wy reeds uit Den Haag de tele- graphische mededeeling dat aldaar het treu rige bericht is ontvangen dat de Duitsche vorstin te Arolsen heden is overleden. Vorstin Helena van Waldeck-Pyrmont be reikte den 12den Augustus 11. den leeftyd van 57 jaren. Voor de literarisch mathematische exa mens, van 1 tot 25 October te Amsterdam gehouden onder presidium van dr. D. Van Lankeren Matthes, hadden zich 47 mannelyke en 3 vrouweiyke candidaten aangemeld. 3 mannelyke candidaten kwamen niet op, 2 mannelyke en 1 vrouweiyke trokken zich terug. Van de 44 volledig geëxamineerden slaagden de volgende 24, in tydsordeD. Breesnee, S. Van de Kar, J. H. J. Barmen 'tLoo, A. Koster, H. J. Dykstra, F. W. C. De Grave, J. J. A. B. Van Royen, A. J. De Koek, J. Planteydt, G. Schipper, F. H. De Groot, mej. A. M. Zembsch, C. Noé, A. Van der Hoeven, B. H. Jürgens, H. P. Krull, A. W. C. G. Kamerling, W. Van der Slooten, A. Bakels, J. Schryver, F. A. Laurman, J. C. Bom, C. A. D. Chambry en P. F. A. Nuyens. By kon. besluit van 24 October is bepaald dat met 1 Mei 1889 de volgende garnizoens veranderingen zullen plaats hebben lste regiment infanterie, 2de bataljon, 2de compagnie, van Assen naar Leeuwardenlste bataljon, 4de compagnie, van Leeuwarden naar Assen. 3de regiment huzaren, 4de eskadron, van Amsterdam naar 's-Gravenhage3de eskadron, van 's-Gravenhage naar Amsterdam. 4de regiment vesting artillerie, lste com pagnie, van 's-Gravenhage naar Hellevoetsluis; 5de compagnie, van Hellevoetsluis naar 's-Gra- vonhage; 2de compagnie, van 's-Gravenhage naar Den Helder; 3de compagnie, van Wil lemstad naar 's-Gravenhage; 4de compagnie, van Den Helder naar Willemstad. De Commissaris des Konings bracht gis teren een bezoek aan do gemeenten Valkenburg, Rynsburg en Katwyk. Het wetsontwerp tot tegengaan van overmatigen arbeid van vrouwen en kinderen is van den Raad van State terugontvangen en zal binnen enkele dagen de Tweede Kamer bereiken. Is deze voordracht wet geworden, dan mag men verwachten dat de Regeering ten spoedigste, overeenkomstig hare belofte in de openingsrede, maatregelen zal nemen tot voortzetting der afgebroken enquête. Het is biykbaar hare bedoeling eene staatscom missie in te stellen en deze by eene wet toe te rusten met dezelfde bevoegdheden, als aan eene parlementaire commissie toekomen. (F.) De gemeenteraad van Utrecht besloot tot het benoemen van een vierden wethouder. Daarvoor werd 2000 op de begrooting uit getrokken. Uit Apeldoorn wordt gemeld dat Don derdag '8 Konings lyfarts dr. Vinkhuyzen onverwachts by den Koning ontboden werd. Vanwege de gemeente Tilburg is gis teren de gedenksteen aangebracht in den gevel van het huis, waarin professor Donders het eerste levenslicht aanschouwde. De „Leeuw. Crt." verneemt dat aan de zuivelvereeniging te Bols ward voor de door haar op te richten zuivolschool eer. rykssub- sidie van 7000 is verstrekt in twee gedeel ten, het óóne van ƒ5000, het andere van ƒ2000. Aan den heer E. J. C. Greven, directeur van het postkantoor te Zwolle, die met den lsten Nov. a. s. zyne betrekking zal nederleg- gen, is gisteren door het geheele personeel, ten postkantore werkzaam, een stoffelyk be- wös van waardsering en achting geschonken. In eene breede lyst van bruin pluche zyn op zwart fluweelen grond al do portrettt n geplaatst der ambtenaren, op dit oogenblik aan het kantoor werkzaam. .Boven is in kabi netsformaat hot portret van den directeur zelf aangebracht. Rechts daarvan vindt men de portretten van de zes commiezen, links van de assistenten, aan het kantoor verbonden, en daaronder in drie breede rijen die van de 25 bestellers. Vlak onder het portret van den directeur is dat van H. Van Aalderen, den kantoorknecht, gedurende al den tyd, dat de heer Greven aar; het kantoor verbonden was, aldaar werkzaam. Een keurige zilveren lauwer krans, waarin men leest1848 1 Nov. 1888, is boven het portret van den directeur op de lyst geplaatst, terwyi op eene breede zilveren plaat in de beuedeniyst wordt gelezen„Bewys van hoogachting. De ambtenaren van het postkantoor te Zwolle aan hunnen directeur, den heer E. J. C. Greven." In de afdeelingen der Tweede Kamer heeft men het denkbeeld in overweging ge geven, de fraaie oude zaal der Gecommitteerde Raden van Holland, onder het lokaal dei- Eerste Kamer, thans gebruikt voor archief van het departement van oorlog, in te richten voor vergaderzaal der Provinciale Staten van Zuid-Holland. De heer J. M. Kraaüenbrink zal op 1 Nov. a. s. 25 jaren werkzaam zyn op het Loo, waarvan de laatste 6 jaren als chef-bloemist. Tevens is hy dan 50 jaren by het vak der bloemistery werkzaam. In de laatste jaren was hy ook chef-bloe mist te Oranje-Nassau's Oord en Soestdyk, terwyl de Koning hem meermalen belangrijke opdrachten elders, ook in het buitenland, uit te voeren gaf. (Utr. Dbl.) Als opvolger van den heer Pazzani, als directeur van de gasfabrieken te Amsterdam, wordt nu reeds genoemd de heer H. Salomons, thans directeur van de gasfabriek te Haarlem. Sedert eenige dagen liep te Groningen het gerucht dat de heer G. Van Milligen zyn ontslag zou hebben gevraagd als directeur van de kweekschool voor onderwyzers en dat de directeur der kweekschool te 's-Her- togonbosch als zyn opvolger zou zyn aange wezen. Nu van Groningen aan het „Dbl. van Ned." dit gerucht als feit wordt gemeld, kan ds „Prov. Gron. Crt." uit vertrouwbare bron meedeelen, dat dit feit allen grond mist. Onze Koning heeft het beschermheer schap aanvaard der Engelsche commissie voor het monument ter herinnering aan de landing van Prins Willem III in 1688 en 100 pd. st. geschonken. Het stoomschip „Batavia", van Rotter dam naar Java, vertrok 26 Oct. van Suez; de „Soerabaia", van Java naar Rotterdam, vertrok 26 Oct. van Suez; de „Koningin Emma", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 26 Oct. van Adende „Edam", van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 27 Oct. Dover; de „Gelderland", van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Oct. van Colombo. 3) DOOR A. J. K(\'k. Waar elk zyn uil een valk denkt te wezen, wil de spreeuw fluiten als een nachtegaal, daar wil men vliegen eer men vleugels heeft, en als men dan soms zoo'n hoogvlieger laat biyken, dat zyne munt nog niet gangbaar is, zal hy, als h;i niet opstuift van kwaadheid, u antwoorden„elk vogeltje zingt zoo 't ge bekt is ,,'t is makkeiyk berispen, waar men niet verbetert" of, om u de gal te doen over- loopen, met het onnoozelste gezicht van de wereld vragen„was het dan geen mooi vers?" Neen, ik bljjf sr by, de nutsvoorlezingen, van vroeger en den aankleve van dien, waren in den regel zóó, dat ik de spreuk in herinnering durf brengen: „vraag niet, wat zyn vorige dagen beter dan de tegenwoordige, gy zoudt daar niet uit wysheid naar vragen." Mijn goede vriend zag wel dat ik met hem niet meeging ten aanzien van zijne voorliefde voor een ouderwetsch Nut, maar bleef toch bij zyne opinie over de zaak. Het gezellige praatje had my echter niet verveeld en by nadenken kwam het my zelfs voor, dat hy wellicht niet geheel en alonge- lyk had, al wilde ik dat nu zoo maar niet toegeven. Nadat ik my'ne pyp had uitgeklopt en vrouwlief haren mantel had omgehangen, zeide hy dat hy, om my pleizier te doen, later nog eens op 't Nut zou terugkomen, dat hy de moeite zou nemen eene Nuts vergadering te beschry ven, zooals wy samen er eene had den bygewoond en zyn opstel my op een goe den avond zou voorlezen, als ik weer den avond kwam passeeren. „Bravoriep ik„ik houd u aan uw woord." En hy heeft woord gehouden en ik verheug my dat hij het deed. Ik herinnerde my de vergadering, waarvan hierna de rede is, zeer goed en ik kan niet anders dan hem dank baar wezen voor de volgende schets van Een Nutsavond te Overveen. Overveen was en is een welvarend dorp, eon der grootste uit de Provincie, 't Was dus geen wonder dat men er eon departement van 't Nut had, dat tal van leden en in de wintermaanden druk bezochte Nutsavonden had. Er om heen lagen eenige kleinere ge meenten, welke niet talryk genoeg bevolkt waren om eene zelfstandige afdeeling te vor men en zich dus by Overveen hadden aange sloten. Daarom werden de zes wintervergade ringen gehouden op den dag der volle maan of den Dinsdag, welke daar het naaste bykwam. Het zal dus geene verwondering baren, daar verscheidene burgemeesters, ontvangers, domi nees, geneesheeren, schoolmeesters enz. en tal van boeren en gezéten burgers aan te treffen en het is gemakkelyk te begrypen, dat we te Overveen een bloeiend departement vinden. De function van president, penning meester, bestuursleden en hunne secundii (voor zooveel noodig) werden gedurende twee jaren waargenomen en de aftredende leden waren niet terstond herkiesbaar, zoodat eene gedu rige afwisseling aan de groene tafel plaats had, wolke om vele redenen gewenscht was. Alleen de secretaris was permanent. Reeds twee jaar geleden had hg zyn 25-jarig jubilé als zoodanig gevierd en in eene daartoe ge houden buitengewone vergadering, waarin aan het klokje van gehoorzaamheid geen gehoor was verleend en men nog lang daarna vroo- lyk had feestgevierd, was hem een zilveren iaktstel met toepasselijke inscriptie vereerd, ais blyk van hoogo waardeering van den nederigen man. Want nederig was hy. Sinds 30 jaren was hy hoofd der school te Overveen en zyn on verpoosden yver, zyn onuitputtelyk geduld, zyn tact van onderwyzen, zyne belanglooze hulp aan allen, die by hem kwamen om raad of voorlichting, en zyn altijd vriondelyk gelaat, hadden hem de onverdeelde achting dor inge zetenen doen verwerven. Opmerkeiyk was het echter dat hy in al den tyd, gedurende welken hy het secretariaat van 't Nut waarnam, nog nooit op den kathe der was gezien. Hoe men daar ook op aan drong, steeds had hy redenen van verschoo ning. Hy had het te druk, (dat was waar) hy was geen redenaar, hy kon niet decla- meeron, hy was geen dichter, hy liet het aan de liefhebbers over, en zoo meer. Maar einde- ïyk had dominee Van Hulken, die dit jaar «president was, hem weten over te halen om eindelyk, geene redevoering, maar eene bidrage te leverenen met daverend applaus was ve'.*v nomen dat de „Bovenmeester" op den 17den Januari 1800 en zooveel, ook eens van wal zou steken. Men begreep maar niet wat het zeggen wou dat meester zyn karakter van secretaris zelfs op den katheder niet verlooche nen zou. En toch, slechts op die voorwaarde had hy aan den aandrang van ds. Van Hulken toegegeven. Wordt- vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5