meene vergadering verzocht rapport over die vergadering uit te brengen. De heer E. Th. Witte bracht nu een vry uitvoerig rapport uit, waaraan door den secre taris, als mede afgevaardigde, nog eenige bij zonderheden werden toegevoegd. Na eene korte pauze werd overgegaan tot het voorstel van het bestuur betreffende de buitengewone wintervergaderingen. Het bestuur stelde voor, evenals vorige jaren, sprekers uit te noodigen om in buitengewone vergaderingen op te treden. De heer Witte Jr. sprak den wensch uit dat men, evenals vroe ger, weder geregeld eene gewone en eene buitengewone wintervergadering per maand zou houden. Naar aanleiding van dezen wensch werd een lang en levendig debat gevoerd over de wijze, waarop men de wintervergade ringen het aantrekkelijkst en gezelligst voor de leden zou kunnen maken. Op het einde dezer discussie zeide de voorzitter uit het gehoorde te kunnen opmaken dat de leden het geregeld houden der wintervergaderingen op prijs stellen, en beloofde hij daarvoor te zullen zorgen, terwijl verder het bestuur zou trachten deze vergaderingen voor de leden zoo aantrekkelijk mogelijk te maken. (S.) Thans is bij de Twtede Kamer ingediend het wetsontwerp, houdende bepalingen tegen het visschen door opvarenden van vreemde vaartuigen in de territoriale wateren van het Rijk. De internationale overeenkomst tot regeling van de politie der visscheri) in de Noordzee buiten de territoriale wateren, bepaalt wel in art. 2, alinea 1, dat de visschers van eiken Staat het uitsluitend recht van visscherij zul len genieten binnen een kring van drie mijlen langs de geheele uitgestrektheid der kusten van dien Staat, doch tegen inbreuk op dit onbetwistbaar recht der nationalen bestaat geen strafbepaling. De conventie zelve geldt dan ook alleen buiten de territoriale wateren, aan den oever- staat overlatende die maatregelen te nemen, welke noodig mochten blijken tot handhaving van de rechten der nationalen op of in de territoriale wateren. Iedere oeverstaat is der halve ook na genoemde overeenkomst bevoogd gebleven op het hem toekomende zeegebied zijn hoogheidsrechten uit te oefenen en te doen oerbiedigen, en daarvan te weren hen, die zich niet gedragen naar de voor dat gebied geldende wetten of besluiten. De conventie beperkt die bevoegdheid slechts in één enkel opzicht, namelijk door aan vreemde visschersschuiten de vrijheid te waar borgen om in territoriale wateren te komen varen of ankeren, welke vrijheid in gewone omstandigheden trouwens in ieder beschaafd land wordt gelaten. Het wetsontwerp strekt om het inbreuk maken op de rechten der nationalen tot vis scherij in de territoriale wateren strafbaar te stellen en maatregelen te nemen, opdat zonder gevaar voor moeilijkheden met eene vreemde regeering aan vreemde visschers kunne belet worden, aldaar hun bedrijf uit te oefenen. Art. 1 bepaalt: „Het is aan opvarenden van vreemde vaartuigen verboden te visschen in de territoriale wateren van het Rijk, zoo als die zijn omschreven in de artt. 2 en 3 van de bjj de wet van 15 Juni 1883 (Stbl. No. 73) goedgekeurde internationale overeen komst tot regeling van de politie der vis scherij in de Noordzee, buiten de territoriale wateren. Tegen overtreding van het verbod is geld boete bedreigd en verbeurdverklaring van het vischtuig. B(j de behandeling der begrooting voor Amsterdam had gistermiddag in den gemeen teraad aldaar een incident plaats tusschen de heeren Gerritsen, raadslid, en Coninck Wes tenberg, wethouder van publieke werken. De heer Gerritsen meende dat de verorde ning op den stads-reinigingsdienst niet werd toegepast zooals 't behoorde wat het personeel betreft. Tot staving van zjjn beweren beriep lijj zich op eon gezogdo van den heer Coninck AVestenberg in oen gesprek, met dezen wet houder gevoerd. De wethouder zou toen heb ben gezegd dat 't wel mogelijk zou kunnen zijn, dat de verordening niet werd nagekomen. Dit nu ontkende de wethouder pertinent. Hjj voegde er aan toe dat hot niet van takt getuigde eon particulier gesprok in den Raad aan te halen, en verweet den heer Gerritsen, dat deze zijne bewering over het niet toepassen dei- verordening had geput uit modedeelingen van een wegens wangedrag achteruitgezetten, thans tot ontslag voorgedragen ambtenaar.' Op zijne beurt kourde da heer Gerritsen het brengen van een persoon in het debat af, ontzegde hjj den wethouder het recht hem toe te 'spreken op de w(jze en in den toon, waarop deze dat had gedaan, en ont kende hij dat hot gesprek van particulieren aard was geweest. Van beide zijden was de toon niet zeer vriendschappelijk. De heer Gerritsen werd boos en zette de puntjes op de i, vooral in het slot van zjjn antwoord. Voor die heftigheid heeft de heer Gerritsen in de avondzitting zijne verontschuldiging aangeboden aan de leden van den Raad en aan den voorzitter, wiens moeilijke taak hij daardoor had verzwaard. In de avondzitting werd een amendement- AVilleumier om het schoonhouden van de straat voor de 68 lagere scholen, thans voor 1260 aangenomen, door de afdeeling straat reiniging van de „Maatschappij voor don Wer kenden Stand," te doen geschieden door de stadsreiniging, verworpen met 18 tegen 16 stemmen. De gewone subsidiön werden verleend, ook aan de Quellinius-school. Eene reeds in de afdeelingen besproken verkiezings-brochure van den hoogleeraar Sprujjt gaf nogmaals aanleiding tot eene beraadslaging. De heer Gerritsen kondigde bovendien een voorstel aan om de kerkelijke hoogleeraren af te schaffen. Het subsidie aan de Tooneelschool 2000) werd met 21 tegen 11 stemmen verleend. Verleden jaar waren de cijfers 17 tegen 15. De gemeenteraad van Rotterdam heeft gisteren met eenparige stemmen de begrooting voor 1889 vastgesteld op 5,109,230.78. De onvoorziene uitgavon bodragen 20,920.97 '/2- De debatten waren over het geheel onbe langrijk. Alleen verdient vermelding dat de heer Van Raalte aansluiting bij de adresbe weging, van den Raad van Amsterdam uit gegaan, voor eene betere regeling van het gemeente-belastingstelsel wilde. De wethouder van financiën beloofde de indiening van een ontwerp nopens do gemeentelijke belasting, waardoor in menige leemte zou worden voorzien. Z. M. heeft pensioen verleend aan W. Van Ravenhorst, leeraar aan de Rjjks hoogere burgerschool te Alkmaar, 760; G. "C. Min gelen, adjunct commies 1ste klasse prov. griffie van Zuid Holland, 496; J. J. Gote ling Vinnis, loeraar aan de burgeravondschool te Haarlem, 297L. P. Delinotte, leeraar aan het Erasmiaansch gymnasium te Rot terdam, 660; F. F. W. Koch, leeraar aan de Rijks hoogero burgerschool te Leeuwarden, 967J. A. Alers, districtsveearts, 584 J. Hemsen, hoofd der openbare lagere school te Koudum, ƒ617; P. Germeraad, id. te Molk- werum, 517R. Raak, id. te Zuideropgaande, gemeente Hoogeveen, 534J. Klaver, id. te Diemen, gemeente Putten, 534; C. A. Pockel, lsten onderwijzer aan eene openbare lagere school te Rotterdam, 475; P. Lou- werse, onderwijzer aan eene openbare lagere school te 's-Gravonhage, 566C. Van Dam, id. te Rotterdam, 419; C. Zeelenberg, id. te Delft, 203H. v. d. Berg, hoofd der openbare lagere school te Naaldwijk, 894 J. E. Helmhout, onderwijzeres te Edam, 348 J. Brands, hoofd eener openbare lagere school te Noordschermer, 259R. Sasbergen of Sasburg, id.»te Wydenes, ƒ714; A. J. Frenk of Frenks, onderwijzer eener openbare lagere school te Vlissingen, ƒ600; L. Kreeft, zich noemende en schrijvende L. Kreefft Johsz., hoofd eener openbare lagere school te Oos terzee, 534J. Ferwerda, id. te Hollum, 455. Benoemd voor het tijdvak van 1 November 1888 tot 31 Oct. 1889 tot leeraar aan do Rjjks- hoogere burgerschool te Zalt-Bommel J. Al- bias, te Utrecht. Eervol ontslagen, op hun verzoek, niet ingang van 1 Nov. a. s., mr. C. J. Van Marle, als rechter in de arrondissements-rechtbank te 's-Gravenhage, en T. N. Aran der Stok, als kantonrechter-plaatsvervanger in hot kan ton Heerenveen. Benoemd tot kontonrechter te Groningen, jhr. mr. W. II. De Savornin Lohman, thans kantonrechter-plaatsvervanger, advocaat en procureur aldaar. Den kapitein H. I. F. Dommers, van het leg. grenadiers en jagers, op pensioen gesteld en het bedrag van het pensioen bepaald op 1935 's jaars. Benoemd bij het wapen der infanterie, tot errsten luit., don tweeden luit. J. P. L. Nies te van het wapen, gedetacheerd bij het leger in Nod6riandsch-Indiê; bij het le reg., tot kapitein, do eerste luits. L. A. J. ATan Boxmeer, van het 6e, en R. H. Troost, van het 2e reg.; tot eersten luit., den tweeden luit. L. Noest, van het corps; bjj het 2ereg., tot eersten luit., den tweeden luit. A. A. H. Koestal, van het corps; bij het 5e reg., tot eersten luit., den tweeden luit. W. C. Schön- stedt, van het corps. Met ingang van 1 November 1888, benoemd tot directeur van het postkantoor te Venloo, J. A. A. Küller, thans directeur van het post kantoor te Sittard. Gemengd Nleawa. Geraakte vóór eenigen tijd een vertegenwoordiger van het mannelijk geslacht met zijn rijwiel aan den Zoeterwoudschen Singel in het slootwater, hedenmorgen viel eener jonge dame met hare vélocipède een dergelijk lot ten deel aan den AVitten Singel, met dit onderscheid evenwel dat zij niet in de sloot, maar in den breeden en dieperen singel zei ven terechtkwam. Spoedig werd de jongejuffrouw gered door den jongeling A. M., die daartoe gebruik maakte van een in de nabijheid liggend vaar- (uig en wien voor de redding een bewijs van dankbaarheid van de zijde der vélocipèdiste gewerd. De machine werd door een ander persoon op het droge gebracht en, hoewel in hooge mate nat, kon de jonge dame huiswaarts wielen. Tegen een alhier wonend per soon is door de politie proces-verbaal opgemaakt wegens het van den openbaren weg nemen en dooden eoner kat, met de bedoeling het dier te verkoopen. Eene vreemde wjjzevanbetoo- gen heeft zekere J. M., te Haarlemmermeer. BJj eene buurvrouw was brand 'geweest, en nu had h(j het mensch voor „brandsticht ster" uitgemaakt. In de zitting van de recht bank beweerde hij dat de vrouw hem voor „dief' had uitgescholden, en toen de Officier van justitie aanmerkte dat z(jn uitschelden ook dan nog niet te pas kwam, antwoordde hjj„Nu, als ik een dief ben, is zij eene brandstichtster." De officier eischte acht dagen gevangenisstraf. Uit Zoeter woude wordt onsgemeld: Tot vóór eenigen tijd hoorde men hier veel van het stelen van appels en peren, dat trouwens niet te verwonderen is, omdat die van den weg zeer gemakkelijk te bereiken zjjn. In den laatsten tijd legt men zich echter meer toe op het ontvreemden van eenden. In de nu afgeloopen week werden op één nacht verscheidene eenden van twee land bouwers in de Zuidbuurt ontvreemd. Men is de daders nog niet op het spoor. Do montagnes russes teSche- veningen zijn geheel opgeruimd en het mate rieel zal, naar men verneemt, te koop worden aangeboden. Door den heer H. J. Justema, te Rotterdam, is eene scheepswekkerklok uitge vonden, welke, zoodra er eene lokkage ont staat en er ongeveer 2 centimeter water in het schip komt, terstond waarschuwt, zoodat de opvarenden, al lagen zij in rust, voldoenden tjjd hebben om zich te redden en veelal ook het schip voor zinken te bewaren. Te Amsterdam heeft iemand bjj de politie eene klacht ingediend tegen een barbier, omdat die hem.den halven knevel had afgeschoren. Eenjongmensch uit Rott erdam heeft zich in den plas onder Hillegersberg door verdrinking van het leven beroofd. Bjj den kastelein L. huurde hjj eene roeiboot, onder voorgeven van te willen gaan visschen. Bij het van wal steken zeide hjj echter tegen den jongen, die hem had geholpen, dat hij zich ging verdrinken. Onmiddellijk werden personen geroepen om hem na te gaan, doch eer men bjj hem was, had hjj inderdaad zjjn noodlottig plan volvoerd. By het ophalen kon de geneeskundige slechts den dooi constateeren. Men zegt dat onaangenaamheden met zpn patroon de oorzaak zjjn. Gele koorts. Van 23 ep24dezor to Jacksonville 33 nieuwe ziekte-gevallen; geene aangifte van overlijden aan de ziekte. Sedert hot begin der epidemie: 3872 lijders en 333 dooden. Van de vier schoonsten der 19 schoonen, die op het concours te Spa bekroond werden, zal frl. Martha Sucaret, no. 1, weldra te AVeenen optreden en frl. Maria Stevens, no. 3, in het Kristallen paleis te Londen. Madame Betty Stuckart, no. 4, behaalt dage lijks nieuwe lauweren in het Reiehshalle-theater te Berlijn. Mile. Delrosa, no. 2, echter ver smaadt zulk openlijk optreden zij is namelijk verloofd geraakt met een schatrijken Rus. A-.iA5BQ3ia<g^:^gCTa3»w^tjgr,'?gggaM4afKaai«c«KgaCTSt.«eaHBoeBW6 Wanhoop van een verliefde. - Een jongeling te St.-Gilles, bij Brussel, was verliefd op de dochter van zjjn huisbaas. Hjj moest en zou haar tot vrouw hebben. De moeder zou wol over te halen zjjn, maar de man bleef hardvochtig. Onze jonge held zocht een middel om hem te verteederenden zelf moord. Eergisternamiddag kwamen de huisgenooten den commissaris zeggen dat zjj hoorden zuch ten en klagen op de kamer van den verliefde en het leed geen twjjfel of er was een on geluk gebeurd. De agenten volgden spoedig met het noodige om de deur open te breken en windsels, zalf enz., wat zou kunnen noodig zijn om de eerste hulp te bieden. Boven gekomen, zag men inderdaad het bloed onder uit de deurspleet stroomen. Binnen vond men den ongelukkige half ont kleed op zjjn bed zitten en aan zjjno voeten lag een scheermes. Hem te ontkleeden en te onderzoeken was het eerste werk. Maar met verwondering vond men aan zjjn geheele lichaam geen spoor van wond, zelfs geon schram. Ondervraagd, bekende de wanhopige min naar dat hij, om den hardnekkigen vader over te halen, een liter bloed bij den slager had gekocht, dit voor de deur had uitgegoten en toen op zjjn bed was gaan zitten zuchten en klagen. Of de list geholpen heeft, meldt de historie niet! Onder de gevangenen te Toulon, zijn gisternacht verschijnselen van vergifti ging waargenomen. Een 30-tal moest onver wijld naar de infirmerie worden vervoerd, alwaar één onmiddellijk na aankomst overleed. De oorzaak van dit ongeval is tot nu toe onbekend, doch het is waarschijnlijk, dat eene of andere spijs bedorven was. Een onderzoek is ingesteld. Zekere Mary Boyd, eene 6 0-ja- rige vrouw uit Dairy, is door het gerechtshof te Glasgow ter dood veroordeeld, wegens moord, op haar 2-jarig kleindochtertje ge pleegd, met de bedoeling om uit het begra fenfefonds 30 shillings machtig te worden. In Noord-Lancashire is de gróve voorkomen, doordien de mjjnmaatschappijen het loon der werklieden hebben verhoogd. Moeder: „O, dokter, wat ben ik bljj dat u komt. We waren zoo bezorgd. AVe dachten eerst dat Jantje een goudtientje had ingeslikt." Dokter„Zoo. En heeft hy niets ingeslikt?" Moeder: „Jawel, maar 't was gelukkig maar oen cent." KOLONIËN. BATAVIA, 18 21 September. (Nederlandsche mail.) Vergunning is verleend om te repatriëerei: wegens langdurige diensten in deze gewesten, aan de luits. ter zee 2de, kl. A. .J. M. A. ridder Van der Does de Bye en A. EE^G, Heydeman. De 2de luit. der inf. J. H. L. SchneiSer, van het 2de depót bat. te Magelang, is ter nadere indeeling overgeplaatst by de troepen macht te Atjeh- 1 1 De onlangs uit Nederland aaffjgekomen 2de luit. der inf. J. J. Engelen is ter nadere in deeling geplaatst in de 1ste mil. afd. op Java. Uit Tjilogon schryft men dat den 16den September voor het eerst na de kolonne Areen huizen weer eens eene patrouille uitrukte, bestaande uit 10 cavaleristen onder den lsten luitenant Posno en 15 infanteristen, onder der 2den luitenant Ferguson, begeleid door der patih. Men had nl. bericht ontvangen dat ii kampong Koebong Lesong-wetan zich twet muitelingen bevonden. Een hunner was ee: neef van hadji Wasid en moordenaar van Grond hout. Aangezien deze persoon veel in vloei en familieleden had, word het raadzaam ge acht eene patrouille mede te geven, met hê oog op mogelijk verzet. Hier was echter geer.' quaestie vanbeide muitelingen kwamen zie: onder het maken van een sembah zelf over geven. De djaro van de kampong, welke bi het naderen der patrouille was weggelooper werd door een cavalerist buiten de kampon) opgepakt. De men was half lam van schril en angst. Hierop gingen de troepen en do gd vangonen naar Tjilegon terug. Door den Resident van Bali is per telegra: medegedeeld dat het stoomschip „Amboin: van de Ned.-Ind. Stoomvaart-Maatschapp'j Teboengkoes (Bali) op een rif gostooten heeft.- Hot Gouvernements-stoomschip „Reiger" vf leende assistentie, zoodat de „Amboina" vk raakte en do rois kon voortzetten. De Raad van Justitie te Semarang ''-■ uitspraak in de misdryfzaak van H. M. 'a Hogezand, gepensionneerd ambtenaar, won: ;3

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2