leer. Boelhuis. OPENBARE VERKOOMG 3CENTS SIGAREJN Te liunr gevraagd: Warme Kadetjes. N°. 8801. Donderdag 25 October, A0. 1888. Tweede Blad. Leiden, 24 October. (Deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van §on- en feestdagen, uitgegeven. Vervolg der Advertentiën. Pr emie-Aan deelen der Noord-Hollandsche Vereeniging „'Het Wit te Kruis." .5 DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. In haar rapport over de morgen door den Raad te behandelen gemeente-begrooting, zegt de commissie van financiën dat, naar het haar voorkomt, tegen geregelde stijging van den post voor dag- en weekgelden der werklieden en bedienden in dienst der gemeente, moet worden gewaakt. In 1886 werd hiervoor uitgetrokken 18,192, in 1887 ƒ18,400, in 1888 ƒ19,300, terwijl thans wordt voorgedragen ƒ19,900. Yan veranderde omstandigheden, welke de aanstelling van een vierden vasten timmerman, ten vorigen jare door den Raad onnoodig ge acht, thans wenschelijk zouden maken, is der commissie niet gebleken. Zjj geeft den Raad dus in overweging dezen post ook thans met ƒ500 te verminderen. Het heeft tevens de aandacht der commissie van financiën getrokken, dat voor het onder houd der kachels van de beide hoogere bur gerscholen is uitgetrokken eene som van ƒ450, dus slechts 100 minder dan voor die van alle lagere scholen te zamen. Dit doet vragen of bjj het onderhoud der eerste wel de noodige zuinigheid wordt in acht genomen. Bene vrjj uitvoerige beschouwing wijdt de commissie verder aan den op de begrooting voorkomenden post voor aankoop van inschrij vingen op het grootboek der nationale wer kelijke schuld, thans uitgetrokken tot een bedrag van 9885. Deze post, zegt de com missie, is reeds meermalen ingericht evenals in deze begrooting,stilzwijgend aangenomen. Toch heeft herhaalde overweging de com missie tot de overtuiging geleid, dat zij tot onveranderde aanneming daarvan niet meer mag adviseeren. Die post heeft eene bijzondere geschiedenis. Op den 20sten October 1881 besloot de Raad bij de behandeling van het voorstel be trekkelijk de aanvulling van het Uitbreidings- en Vernieuwingsfonds der Stedelijke Gasfabriek met 125,000, in verband met de uitbreiding dier fabriek, dat de aflossing van de te ver strekken som werd bepaald op minstens 5 pet., te beginnen na sluiting van de rekening der Gasfabriek over 1882, in overeenstemming met het Raadsbesluit van 6 Augustus 1881, waarbij eene som van ƒ97,500 voor de Gas fabriek is toegestaan. Op de ontwerp-begrooting voor 1884 werd dan ook onder volgn. 173 Aankoop van Inschrij ving op het Grootboek, eene som gebracht van ƒ11,126, wegens belegging van 5 pet. van het aan de Gasfabriek voor uitbreiding dier fabriek verstrekt kapitaal van 222,500 (welk kapitaal later teruggebracht is tot 206,300, waarvan 5 pet. bedraagt ƒ10,315.) In eene sectie werd echter, blijkens het verslag, namens het Dagelijksch Bestuur ver klaard dat de uitgetrokken som van ƒ11,250 wegens belegging van 5 pet. van het aan de Gasfabriek verstrekt kapitaal, moest worden verminderd met ƒ6000, omdat gelijk bedrag reeds was uitgetrokken op den post Aflossing van geldleeningen. In de Memorie van Antwoord werd daarop bij Volgn. 173 aangemerkt, „zooals in eene sectie reeds is medegedeeld, zal dit artikel met-ƒ6000 moeten worden verminderd." De commissie van financiën vereenigde zich destijds met die opvatting en de gewijzigde post werd onbesproken aangenomen. Toch was ongetwijfeld de eerste opvatting van het Dagelijksch Bestuur de ware. Van de 5 pCt. van het aan de Gasfabriek voor uitbreiding verstrekte kapitaal mag geen deel worden gebezigd tot dekking van de verplichte aflossing der leening van 1882. Volgens art. 136 der Gemeentewet wjjst elk besluit tot het doen eener geldleening de middelen aan, waaruit de renten en aflossing der leening zullen worden gevonden. Ingevolge dit voorschrift, bepaalt art. 5 der voorwaarden van de leening van 1882„het „bedrag van rente en aflossing wordt jaar lijks op de begrooting der gemeente in uit- „gaaf gebracht en uit de gewone inkomsten „der gemeente bestreden." Volkomen terecht, zegt de commissie, zoo als zij reeds hierboven opmerkte, de jaarljjk- sche aflossing is niets anders dan eene ver goeding voor het genot, dat men in het dienst jaar, waarin de aflossing geschiedt, heeft van datgeen, waarvoor is geleend. Volgens het uitdrukkelijke voorschrift in art. 5 der voorwaarden, moet dus de verplichte aflossing der schuld van 1882 worden bestre den uit de gewone inkomsten. Hiertoe behooren nu ontwijfelbaar niet de aflossingen van het kapitaal der Gasfabriek, zooals reeds blijkt uit de begrooting zelve, waarbij de aflossingen van voor de Gasfabriek verstrekte kapitalen zijn gebracht tot de buiten gewone ontvangsten en terecht zeer zorgvuldig onderscheiden van andere ontvangsten uit hoofde dier fabriek. Bovendien, de Raad heeft bij twee verschil lende besluiten bepaald, dat: a. van de leening van 1882 jaarlijks een bedrag van minstens ƒ5,813.95 zal worden afgelost b. jaarlijks 5 pCt. van het aan de Gasfa briek voor uitbreiding verstrekte kapitaal zal worden bestemd tot geldbelegging of schuld delging. Die naast elkaar staande besluiten moeten ieder op zichzelf worden uitgevoerd. Volgt men den weg, bij deze begrooting ingeslagen, zoo blijft inderdaad de uitvoering van het laatstgenoemde besluit ten deele achterwege. De commissie van financiën stelt daarom voor den post van 9885 voor aankoop van inschrijvingen op het Grootboek met 6000 te verhoogen. Visitekaartjes naar België, waarop de in ons land toegestane bijvoegingenp. f., p. c., p. r., enz., voorkomen, worden aldaar steeds met port belast of wel aan de afzenders teruggezonden met de aanmerking: „bevat schrift." Het is dus raadzaam, die bijvoegingen weg te laten. In verband met het op 1 Aug. jl. in wer- I king getreden verminderde port voor druk- PRIJS DEE, ADVERTENTIEN: Van 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.174. Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caaeeeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. werken van en naar België, kunnen druk werken (dus ook visitekaartjes), tot een ge wicht van hoogstens 15 gram verzonden worden a 1 cent, mits die stukken open, in den vorm van kaarten, of wel onder een strook of kruisband, ter post bezorgd worden. In eene open enveloppe verzonden, blijven ze onderworpen aan het port van 2cent per 50 gram. Postbladen, welke, door welke oorzaak dan ook, voor h9t gebruik ongeschikt zijn gewor den, mits zij niet reeds vroeger gediend heb ben, kunnen, tegen bijbetaling van de formu- lierkosten ad '/i cent, tegen nieuwe worden ingeruild. Het is niet overbodig hierbij te herinneren dat deze bepaling reeds lang van kracht is ten opzichte van onbruikbaar geworden brief kaarten en gezegelde omslagen. De Koning heeft de gouden medaille doen uitreiken aan den ridder der Milit. Wil lemsorde 4de kl. P. Meeuwissen, adjudant onderofficier-ordonnans van Z. M. De prins Von Wied wordt a. s. Zondag in de residentie verwacht, ten einde in de daarop volgende dagen deel te nemen aan de jaarljjksche jachtpartijen op de goederen onder Wassenaar. De kiesveroeniging „de Grondwet", te 's-Hage, zal Maandag, 29 dezer, vergaderen tot het stellen van candidaten voor den ge meenteraad aldaar. De oud-minister Bloem, vroeger raadslid, die voor eene der plaatsen genoemd werd, wenscht, naar men verneemt, voor geene candidatuur in aanmerking te komen. DeChineesche regeeringscommissarissen, die thans in Den Haag vertoeven, hebben gisteren hunne opwachting gemaakt bij den minister van buitenlandsche zaken. Door de genie wordt thans krachtig gewerkt aan de voltooiing van de stelling Amsterdam. Te Uithoorn, waar een fort op de Zuwe gebouwd wordt, voert men dagelijks groote hoeveelheden zand aan. De Amstel wordt daar In plaats ƒ9.20 de 3 groote nieuwe deelen voor 1.50. 3 groote beste nieuwe deelen 1.50, anders 9.20, nu samen ƒ1.50. JU 1 GROTHE, Kennis van Work- INUi tuigen, ten dienste van Inge nieurs, Architecten, Werklieden, Fabrikanten en Particulieren. Onmisbaar handboek voor elkmet honderden houtgravures en duidelijke platen, prijs ƒ4.80, nu slechts ƒ1. Dit werk handelt over heitoestellen werk tuigen voor het opvoeren van vloeistoffen, touwen en kettingen, hefboomen, katrollen, windassen, hellend vlak, schroeftakels en tui gen, bak, schrank en schalk, dommekrachten, kranen, hjjschmachines, verdeeling der werk tuigen, emmers en tonnen,hoozedak, waterwip, schepraderen, trommelrad, kettingmolen, wa- terschroef, roteerende pompen, centrifugaal- pompen, zuigerpompen, andere pompen, spui ten en honderden andere werktuigen, geschre ven door Prof. D. Gkothe voor de Polit. School te Delft. JUj. O Dr. A. v. OVEN, leerboek der werktuigkunde. 2 groote nieuwe deelen mot meer dan 200 figuren, zeer uit voerig werk, bevattende de geheele theorie der Mechanica; de prijs van dit werk is afzon derlijk 5.60. Beide onmisbare wetenschappelijke, dege lijke werken, het werk van GROTHE en het werk van Dr. v. OVEN, franco togen zending van een postwissel a 1.50 verkrijgbaar bij GEBR. E. II. COIIEX, Magazijnen van Goedkoope Boeken te Arnhem en te Nijmegen. P. S. Op den postwissel te zetten„Weten schap, 3 groote deelen." GEGARANDEERD door oen speciaal Toor deze Lecning Vorbondon WAARBORGFONDS en eon RESERVEFONDS, beide gedeponeerd bij de Nederlnndsche Bank te Amsterdam. EERSTVOLGENDE TREKKING 1 DECEMBER E. K. d 2 Prijzen a 2000 2 Prijzen a 500 280 a 14.— 300 100,420.- I1V 1889 DRIE TREKKINGEN. 1 April HOOFDPRIJS ƒ50,000.- i Augnstue HOOFDPRIJS ƒ200,000.— 1 December HOOFDPRIJS ƒ50,000. Do minüte prijs, die op een HOLLANDSOH WITTE KRUIS LOT vallen moet, ia ƒ14.—. Vorkrijgbaar tot den koers van ƒ12.75 bij do Heercn C. U. FELIX, C. J. HEINTZ ZOON, LEZW1JN EIGEMAN, te Leiden. (om contant geld), op Dinsdag 30 October 1888, des voormiddags te 10 uren, op de Bouwmanswoning, bewoond door den Heer C. VERSLUS, te Hoogmade (gem. Woubrugge), ten overstaan van Mr. J. A. F. COEBERGH, Notaris te Leiden, van: 10 Kalfkoeion, 9 Varekoeien, 1 vette Koe, 5 Kalfvaarzen, 6 Graskalveren, 1 Paard, ruim 60 duizend kilo best Hooi; voorts een Boe renwagen, Kaarn, Wringkuip, Kaaspers, 5 Weikuipen, 3 Roomstaren, Melktesten, Kaas- vaten, Schragen, 3 Kaasstanders, Bargheeft, Spil, Ladders, 4 Kruiwagens, 2 Vletschouwen, Roeiboot, een zwaar Rolblok en hetgeen meer ten verkoop zal worden aangeboden. Te zien: daags vóór de Verkooplng, tegen 1°. Mei a. s., een net HEEREBWCI8 met 5 a 6 kamers, liefst metTLHV of Tuintje, in het centrum der stad Leidm. Franco brieven met opgaaf van stand en prijs aan den Boek handelaar J. W. WIERDA, Breestraat alhier, onder motto Huls. Ulangel. Engelsch merk „Kroon", Rollengte 61 76 91 96cm. 20.75, 25.75, 41.-, 44.50 Phenix-Hangcl. a H S s M ca o Ji W g i P-1. m a O LAIVGE- g ZAALAZOON, Hooigracht, te Lelden Hier hebben we 2 geestige, aardige, echt pikante Hollandsere boeken, vol aardige schet sen, geestige verhalen, pikante opstellen, voor 1, in plaats 4.40. 1. AQUARIUS, Warme Kadetjes, vol gees tige schetsen, bevat o. m.Een Herderspraatje, Hoe de straatjongens te keer gingen, Een verschrikkelijke Droom, De Melkknecht en andere fopperijen, De Puisten aan de haring pakkerij, De wonderen van het Oetgenspad en een groot aantal andere aardige humoris tische schetsen, in plaats 1.50 voor sl. 0.75. 2. AART ADMIRAAL, Oudheden, een bundel geestige verhalen, o. a.: Van huis, Uit de school geklapt, Over Multatuli; dit geestige nieuwe werk kost anders 2.90, nu slechts ƒ0.75. Nu de beide werken samen in plaats 4.40 slechts ƒ1, tijdelijk verkrijgbaar tegen zending van postwissel franco, waarop staatWarme Kadetjes, bij GEBR. CODEX, Magazij nen van Goedkoope Boeken, te Arnhem of te Nijmegen,

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1