telyk voor. En lot welke godsdienstige ge zindte gij ook bohooren moogt en op welke wyze gij het doet vergeet niet den bravon Koning te gedenken, achter wiens naam „Willem' wij voortaan zullen voegen den schoonsten eeretitel van „den Goeden", van den Weldoener van Helenaveen. De bevolking was opgetogen over hetgeen zjj gehoord had, en bracht den dag in go- paste feestvreugde door. De „Taalgids", tijdschrift voor Neder- landsche Taal- en Letterkunde, onder redactie van R. K. Kuipers, zal, wegens gebrek aan belangstelling, ophouden te bestaan. De gistermiddag gehoudon vergadering van de Vereer.iging tot Ondersteuning van de Hoogduitsche Opera te Rotterdam, was zeer slecht bezocht. De heer H. M. Hijmans Van Veenendaal stelde voor te melden dat, indien het bezoek van de Opera niet verbetert, de heer Von Bongardt zjjne uitmuntende directie niet zai kunnen voortzotten het volgende jaar. Nog werd er door een der aanwezigen op aangedrongen, dat men zooveel mogelijk zal trachten abonnementen en reductie-kaarten te plaatsen. De „Tijd" meldt dat de toestand van den heer Van Nunen, lid der Tweede Kamer, veel gunstiger is, zoodat hjj reeds eiken dag het ziekbed een uurtje verlaten mag. Evenwel zal hot waarschijnlijk nog maanden duren, vóórdat het herstel volkomen is. De minister van oorlog heeft bepaald dat de schaal van beoordeeling voor de eind- examina der hoogere burgerscholen, van 1 October van dit jaar af ook algemeen by de landmacht zal worden toegepast. Deze. be paling zal echter, voor zooveel het de konink'. militaire academie betreft, eerst den lsten September 1889 in werking treden. Het stoomschip „Bromo," van Rotterdam naar Batavia, arriveerde 21 Oct. te Southamp ton de „Drente", van Batavia naar Rotterdam, vertrok 22 Oct. van Aden; de „Soenda," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 22 Oct. Gibraltar; de „Borneo," van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 22 Oct. te Aden; de „Prins Alexander" arriveerde 22 Oct. van Amsterdam te Padang. Z. M. heeft aan Albert Siogrist, geboren te Bazel, en Carl Meijer, geboren te Winterthur, vergunning verleend de geneeskunst uit te oefenen op Nederlandsche zeeschepen, met uitzondering van oorlogsvaartuigen, onder voorwaarde, dat zjj de wettoljjko bepalingen omtrent de uitoefening der geneeskunst in Nederland stiptelijk nakomen; aan dr. A. De Sóvaux, te Venloo, vergunning verleend des Zondags kosteloos lager onderwijs te geven aan jongelieden tusschen 12 en 18 jaar, kin deren van minvermogende ingezetenen van Venloo; aan de eervol ontslagen lichtwach- ters bjj '8 Rijks kustverlichtingen te Tessel en te IJmuiden, X. L. Lang en T. Schraa, ter zake van lichaamsgebreken, die hen voor de verdere waarneming van hnn dienst on geschikt maken, boven het hun bereids toe gekende pensioen ton laste van den Staat, een tweede pensioen verleend, en wel aan eerstgenoemde van 85 en aan laatstgenoemde van ƒ77 'sjaars; den officier van gezond heid 1ste kl. N. Van Rijnberk, van het per soneel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijne aanvrage op pensioen gesteld en het bedrag bepaald op ƒ1495 'sjaars; voorts den kapitein G. Van der Laan, van het 1ste reg. infanterie, op pensioen ge steld en hot bedrag bepaald op 1.'100 'sjaars benoemd by het wapen der artillerie tot twee den luitenant: bij het 1ste rog. vesting-art., de sergeanten-volontair J. E. Krioger, J. H. Deddes en A. G. Landaal, van hot 2de reg. vesting-art.; by het 2de reg. vesting-art. de sergeanten-volontair L. Hanau, W. E. Van Putten, J. Friso Roorda en P. P. Schefl'elaar Klots, van het corps; bjj het 3de reg. ves ting art. de sergeanten-volontair G. T. Van Dam, J. G. A. Van der Putten, A. L. Van Aftelen Van Saemsfoort en J. R. L. Collette, van het 2de reg. vesting-art.bjj het 4de reg. vesting art. de sergeanten-volontair J. D. Fast, J. Van Gastel en P. J. Romein, allen mede van het 2de reg. vesting art. Het I^cldsclic Tooneol. Giuseppe Verdi, de grootste der Itatiaansche componisten van den niouweren tijd, de schep per van eene roeks van opera's, waaronder vooral „Rigolotto", „La Traviata", „Les vêpros siciliennes" uitmunten, heeft echter voornamelijk aan zjjn „II Trovatore" de roem rijke plaats te danken, welke zijn naam in de muzikale wereld inneemt. Er is in Europa geen enkele schouwburg, welko, wanneer hjj slechts kan bogen op coulisses, ook maar even voldoende om eene govangenis voor te stellen, Verdi's hold, den ongelukkigen minnezanger, niet den laatsten ademtocht op zjjne planken heeft zien uitbla zen met den naam der geliefde op de lippen er is bjjna geene beschaafde taal meer in dit werelddeel, waarin niet de oorspronkelijke tekst van Salvadore Cammarano is overgezet geworden. Heinrich Proch hoeft hem in het Duitsch vertaald onder den titel van „Der Troubadour", Emilion Pacini heeft hem in het Fransch gedoopt als „Le Trouvöre", en gisteren heeft de heer X ons met het Neder- landsch libretto, tot hoofd voerende „De Trou badour", in kennis gesteld. Zooals dit bij verreweg de moeste opera's het geval is, kan ook hier de inhoud niet be paald roem dragen op eene bijzondere litora rische waarde. Wy laten dezen inhoud zoo beknopt mogelijk volgen. De graaf van Luna heeft de moeder van Azucena, eene Zigeunerin, als tooverhek3 levend laten verbranden. Ten einde hare wraak te koelen, rooft do dochter Manrico, don jongsten broeder van den beul harer moeder. Zjj voedt dezen op en vormt hom tot een alom gewaardeerden en gevierden minstreel. Door zyne schoone stem weet hjj het hart te veroveren van Leonore, die echter ook reeds eene hartstochtelijke liefde heeft opgewekt by den graaf van Luna. De beide broeders staan derhalve tegenover elkander als modeminnaars, zonder bewust te zyn dezer nauwe banden, welke tusschen hen bestaan. Beiden kampen om het bezit dor schoone met eone hartstochtelijke woede; beiden strijden met allo mogelijke middelen. De graaf verspreidt het gerucht, dat zjjn tegenstander den dood heeft gevonden. Leonore, daardoor misleid, wil hare overige levensdagen in een klooster aan haren Heer wjjdende graaf komt echter nog ter juister tjjd om haar van het altaar te ontvooren en Manrico om haar weder aan de handen van z(jn broeder te ontrukken en zichzelven tot echtgenoot der geliefde te promoveeren. Door wraakzucht gedreven, neemt de graaf de pleegmoeder van zijn vjjandeljjken broeder gevangen en geeft vervolgens het bevel haar levend te verbranden. De brave zoon snelt ter hulpe, wordt verslagen, gevangengenomen, ter. dood gebracht. Leonore eindigt haar leven door vergif en als dat alles gebeurd is, vertelt de oude Zigeunerin den graaf dat h(j zijn eigen vleescheljjken broeder hoeft vermoord en eveneens den zolfmoord zjjner schoonzuster gerust op z'n zondenrogister mag schrijven. Dezelfde intrige, hetzelfde thema derhalve als zoovele andero opera's, als bjjv. „Mignon", „König Arpad", „Carmen", „Le Tribut de Zamora", „der Zigeunerbaron", „Silvana" enz. enz., welke ons allen Zigeuners en gestolen kinderen voorstellen, al is dan ook het einde voor hot meerendeel niet zoo tragisch als wjj dit gisteren aanschouwden. Wat de uitvoering zelve aangaat, deze kon na de bepaald ongunstige en ten eenenmale afbrekende recensies, welke wjj gelezen had den, niet nog beneden de gestelde verwach tingen blijven. Z(j heeft deze dan ook in alle mogelijke opzichten overtroffen. Volmaakt was het geheel niet, dit zy gaarne toegegeven, maar in geen g-ival rechtvaardigt deze uitvoe ring de venynigo beoordeeling, welke de Nieuwe Rottordamsche Courant, in haar nummer van 10 October 11., ons to lezen gaf. Onwille keurig maakte zich gisteravond het denkbeeld van ons meestor, dat eene bepaalde parti pris tegen het nationalo stroven van den heer De Groot, misschien ook wel eene zekere partydig- heid ten gunste van het Rotterdamsch Opera gezelschap, den schryver niet geheel en al vreemd waren by het stellen dier critiek. Mej. Louisa Van Bosten, als Leonora, kon bogen op eene fraaie en goed ontwikkelde sopraan stem, W6lke hare zuiverheid behoudt tot zelfs in de hoogste registers. Vooral in do laatste acte in het duet met den Troubadour legde zy eene bravoure aan den dag, welko haar talryko byvalsbetuigingen deed verwer ven. Hare accentuatie laat wel ietwat te wenschen overook op eene betere uitspraak van het Noderlandsch legge zy zich toe. De heer Orelio, als graaf van Luna, zong zuiver on beschaafdhet was in het byzondor in de tweede acte in zyn duo met Fernand (den heer Schmier) en in do slotscène der laatste acte, dat hy onze bewondering afdwongzyne actie verdient eveneens in velo opzichten onzen lof. Dezelfde getuigenis kunnen wy afleggen van mevrouw Van Ophemert-Schwencke, als Azucena. Lief en met gevoel gaf zy het: O dierbaar Spanje, land myner vaadren, weder; krachtig klonk haar lied: Daar loeien vlammen. Van verre komen In grooto scharen De menschenstroomen. Herhaalde malen mocht ook zy zich ver heugen in de meest ondubbelzinnige biyken van waardeering van de zyde van bet publiek. Een ongelukkig toeval verhinderde den heer Pauwels de rol van Manrico te vervullen. In zyne plaats trad de heer Van Kerckhove als zoodanig voor het voetlicht. Deze zanger bleek niet geheel en al deze zware party meester te zyn; vooral in het hooge register schoot hy eene enkele maal te kort; toch ontbrak het ook hom niet aan tal van goede oogenblikken, waarop wy kunnen wyzen en daartoe behooren voorzeker zyne romance: „Eenzaam moet ik zwerven" en het: „God, wil myn bee verliooren 1" De koren waren zeer goedalleen de miserere had iets zachter kunnen zyn. Wy houden ons overtuigd dal na deze eerste kennismaking met de keurbende van ons Hollandsch Opera gezelschap, het zeer talryk opgekomen publiek met verlangen nog eenige opvoeringen te dezer stede tegemoet ziet. Leiden, 23 Oct. '88. Mr. L. H. Gemengd Nlenwa. Er wordt zoo dikwyls hoog op gegeven van nieuwigheden, welke in het buitenland zoozeer de aandacht trekken, dat wy gaarne van een vooruitgang op hnishou- delyk gebied hier ter stede melding maken. Wy waren nl. in de gelegenheid afgeleverd strykgoed te zien van de wasch- en stryk- inrichting van M. S. Van den Honvel, Oude Singel 28, en constateeren dat wy zelden beter werk zagen. Hot goed was in het kort prachtig gestreken; het was mooier dan nieuw Men overtuige zich door eene proef te nemen. II oden mocht J. J. Lezwynden dag herdenken, waarop hy vóór 45 jaren by zyn patroon, den heer G. H. Blanken, als tabakskerver in dienst trad. De bewyzen van belangstelling, welke hy dagelyks van zyn patroon ondervindt, zyn blyken van zyn nog krachtigen handenarbeid. Ook mocht hjj in do laatste dagen karaeraadschappelyke ge zindheid van de andere gezellen van zyn patroon ondervinden. Het is dan ook te wenschen dat hy nog vele jaren voor zyn patroon en voor zyne tweede echtgenooto, met wie hy eerstdaags zyn 25-jarig huweiyksfeest hoopt to vieren, mag blyven werken. De werkzaamheden aan deIJs- baan zyn thans zoover gevorderd, dat het land in het vierkant geheel ontgraven is en de be planking voor den dyk tot over de helft is ge schied, zoodat de grondwerkers nu bezig zyn met den inmiddels aangevoerden ballast den dyk te voltooien. Morgen zullen de bataljons inf. alhier, in vereeniging met de artillerie, onder leiding van den luit.-kolonel der artillerie baron Van Haersolte van den Doorn, eene manoeuvre in het vuur houden. De vrouw van een schipper had hedenmorgen te acht uren het ongeluk, ter- wyl zy behulpzaam was met het laden der schuit, welke by de steenbakkerij van Gebrs. De Koning aan den Morsch, onder Oegstgeest, lag, van de plank met den kruiwagen in het ruim te vallen, waardoor zy haren voet kneusde en zy naar hot ziekenhuis moest vervoerd worden. Ten einde uitvoering te geven aan het reeds vroeger door ons medegedeelde voorgenomen plan om Woubrugges nieuwen burgemeester, den heer A. L. Wichers, aan de grens dier gemeente, naby Leiderdorp, op waardige wjjze te ontvangen, begaven zich hedenmiddag vele gedecoreerde heeren en een muziekcorps in tal van rytuigen naar de plaats der ontvangst. Eenige dior rytuigen passeerden de Haven. Daar trok vooral een paard, voor eene der landauers gespannon, plotseling veler aandacht, doordien het opeens voor het rytuig neder- stortte. Het beest was echter spoedig op de pooten, zoodat de tocht weer kon worden voortgezet. Do kapitein der Haagsche schut- tery en do student, die onlangs in de Sche- veningsche duinen geduelleerd hebben, zullen zich deswege in de eerste week der volgende maand in de openbare zitting van de recht bank te 's-IIage bobben te verantwoorden. Men meldt uit Boskoop: De han del en verzendingen van planten zijn zeer levendig. Sedert drio weken worden er groot massa's naar alle landen verzonden, on dage lyks laden stoombooten de collis naar G da, Rotterdam en Amsterdam, om van daar ve r geëxpediëerd te worden. Vooral naar Amerika neemt de verzending sterk toe, en, ontwikkelt de handel zich daar nog meer, waaraan niet te twyfelen valt, dan zal dat land voor Boskoops plantenhandel weldra even belangryk zyn als Duitschland. De bodem in deze gemeente is bij uitne mendheid geschikt tot het aankweeken van die planton, welke door bloemisten in den winter in bloei getrokken worden en thans zeer veel gevraagd zyn. Daarby komt de vraag in Amerika naar Clematis, eene klimplant, welko reeds bij tien duizenden aangekweekt wordt, maar waarvan men aan de vraag niet voldoen kan, omdat alles reeds vroegtydig verkocht is. Uitgebreide kennis van het vak en vrye handel beloven aan Boskoop eene schoone toekomst. Begunstigd door het schoonste weder, had Zondag morgen de wegwedstryd plaats der Haagsche vélocipède-club „Excel sior." Deze wedstryd, uitgeschreven en ge organiseerd door den heer H. graaf Van Lim burg Stirum, burgemeester van Noordwijk, is in alle opzichten uitstekend geslaagd. De weg liep over 32 kilometer van het Warmonderhek af naar den Huizo Oosterbeek in het Haagsche Bosch en terug. Er waren twaalf mededingers. De uitslag was, dat de heer H. W. Van Raden van Rotterdam als eerstaankomende den weg in 1 uur en 17 min. had afgelegd; 2o. de heer C. Boor van 's Hage; 3o. de heer F. Thiebout, van Utrecht. De, pryzen uitgeloofd door den heer Van Limburg Stirum, bestonden uit eene gouden medaille en een prachtigen lauwerkrans met rood zijden linten, waarop met gouden letters „War monderhek Huize Oosterbeek"2de prys eene zilveren; 3de prys bronzen eene medaille. Na afloop van den wedstryd, inviteerde de heer Van Limburg de geheele club op een dejeuner, waarop do heer J. Herckenrath- president van „Excelsior", namens do club w.irmen dank bracht aan den sportsman-gast; heer en hem het eere-voorzitterschap van „Excelsior" aanbood en hem tevens het distinc tief, een gouden insigne, overhandigde. De Haagsche correspondent van het „Utr. Dagbl." meldt het volgende: „Er zyn hier berichten ontvangen omtrent den notaris Andries, die onlangs zyn kantoor ver liet. Dat hy in Griekenland is, blijkt een ver zinsel te zyn. Toen men hem op de bouwval len van den Akropolis waande, zat hy rustig te Parys, en toen de Fransche politie hem Onlangs waarschuwde, dat zy wellicht binnen eenige dagen verplicht zou zyn zic-h met zyne zaken in te laten, vertrok hy naar het Rijks- land, waar hy nu veiliger is voor uitlevering, wanneer die noodig mocht worden, wat geens zins zeker is, want men wil weten dat alles in orde wordt gebracht." „Zyn ex-collega Visser is, zegt men, niet lang geleden gezien in de „Folies bergères" te Parys." Te Middelburg had gistermor gen de teraardebestelling plaats van de ovor- blyfselen der zoo rampzalige slachtoffers van het ongeluk, dat in den nacht van Woensdag op Donderdag aldaar plaats had. Tegen halfolf verzamelden zich voor de woning op den Wal, waarheen de lyken uit het gasthuis waren vervoerd en waaruit de begrafenis plaats had, vele belangstellenden. De twee kisten, welko de overblyfselen van de vijf ongelukkigen bevatten, werden in twee lykkoetsen geplaatst en gevolgd door twee rytuigen, waarin de familie en eenige vrienden van de omgekomonen gezeten waren, o. a. do vader der kindoren, de broeder van zyne overleden schoonzuster en hy, die weldra met deze in het huweiyk zou treden. Aldus zette de treurige stoet zich in beweging. Ook op de R.-K. begraafplaats, waar de byzetting geschiedde, waren velen tegenwoor dig. Nadat de kerkelyke ceromoniën waren verricht en de tweo kisten in de groeve waren neergelaten, hiold pastoor J. F. Bernsen eer.e toespraak. Ofschoon het niet myne gewoonte is zeide hy o. a. by de teraardebestelling van leden onzer gemeente eene toespraak te hou den, wijl elk jaar op den 2den November door de Katholieken hunno dierbare overledenen worden herdacht en voor do rust hunner ziel wordt gebeden, gevoel ik er toch behoefte aan om, waar hier velen tegenwoordig zy.n

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2