N°. 8733. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. 3J[aaii.«Ia.«>; October. *5 into r* EOOU. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. J ixco per post1.40. ;i crlijko Kommcrs0.C5. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Yan 16 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.17£. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseercn buiten de stad wordt 0.10 berekend. G-emonar«$ Nlsnwe. Tot de bemanning van don Maas- sluisschen logger „Erga", welke, blykens te Maassluis dezer dagen ontvangen berichten, met man en muis is vergaan, behoort ook do matroos T. Hartevelt, te Scheveningen, vader van zeven kinderen. De ongelukkige is de laatste uit het geslacht der Hartevolts, die allen, van vader op zoon, den dood in de golven hebben gevonden. Het geheim, waardoor de be roemde hit in de Haarlemmermeer zoo hard loopt (onlangs nog gebleken by den wedloop tegen don wielrijder P. W. Scheltema Beduin) meent men ontdekt te hebben. Het schynt hierin te bestaan, dat zyn eigenaar onbarm hartig genoeg is, hem een kwartiertje vóór den afrit een flink pak slaag te geven, waar door de schrik er zóó in zit, dat hy als een bezetene voortrent. Onderweg echter schijnt, om dat doel te bereiken, die kastijding nogal eens herhaald te moeten worden, en met malsch ook, althans men schrijft het aan het daardoor breken van de zwoep des eige naars toe, dat de hit ditmaal door het rijwiel werd overwonnen, hoewel de aanmoedigingen met hetgeen er van de zweep was overge bleven van dien aard waren, dat de bericht gever er voor gespaard hoopt te blijven, ooit den opgewekten invloed te ondervinden, welken de eigenaar met dat onvolkomen werktuig nog wist te oefenen. (i\T. T'. K.) Ten Stadhuizo te Amsterdam kwamen gistoren zes.personen den burge meester spreken, namens honderd anderen, die buiten bleven wachten en nog een hon derdtal die eene voorafgaande vergadering in het Volkspark hadden bijgewoond. Drie aan drie werden de mannen b(j den burgemeester toegelaten. Zjj verklaarden geen werk en geon brood te hebben, en vroegen werk om brood te kunnen krijgen. De burgemeester antwoordde o. a. dat in -dit jaar van gemeentewege reeds 10 bestekken meer zijn aanbesteed dan het vorige jaar, dat de gemeente dus doet wat zy by machte Is te doen, om het door haar benoodigde werk te doen 'uitvoeren. Voor onderstand verwees hij hen naar het Burgerlijk Armbestuur. In antwoord op de vraag, of de werkloozen arbeid mochton gaan vragen by de werkgevers, zeido de burgemeester dat daar natuurlijk niets tegen was, mits dat niet in optocht geschiedde. Bij de vermolding van het bovenstaande mag de mededeeling niet ontbreken dat de personen, die thans als werkloozen zich op den voorgrond stellen, naar vertrouwbare "nliclitingen, voor verreweg de grootste meer derheid eerst in den jongsten tijd zich te Amsterdam hebben gevestigd. De nadoelige gevolgen van de wijziging der armenwet na 1870, waarbij het domicilie van onderstand werd afgeschaft, doen zich voor de groote gemeenten meer en meer gevoelen. {HU.) Door onbekende oorzaak ont- Slond gisteravond te Amsterdam een binnen brand in een manufaoturenwinkel op het Rokin h"o. 4, welke zich zeer ernstig liet aanzien, waar door de spoedig aangerukte brandweer is bedwongen met behulp van een Vechtbrand- 'aan. In ongeveer 15 minuten was z(j den brand geheel meester. De brand heeft zich btrerkt tot eene woonkamer en alkoof en eonige koopmansgoederen, die nogal door waterschade lieïoen geleden. |n eene briquettenfabriek aan de Fabrieksstraat in het Zwaanhals. te Rot terdam, is gisteravond, omstreeks 10' 4 brand ontstaan, welke gevoed werd door de in do fabriek aanwezige stoffen, en dan ook spoedig een ernstig aanzien had. Het duurde tot 1 uur in den nacht vóórdat de brandweer de vlammen geheel meester was. De genoemde fabriek is geheel afgebrand. Ook het aangrenzende lorronpakhuis van Cohen werd door het vuur aangetast, maar bleef godeoltelijk gespaard. N.12. C.) Donderdag-avond te zeven uron voer de stoomboot's Gravenhage-Haarlem Alkmaar in eone groote grind-aak, welke in de Ringvaart van Haarlemmermeer, by Lisse, trachtte te koeren. De schok was zóó hovig, dat beide vaartuigen aanzienlijke schade be kwamen en slechts na een arbeid van een paar uren gescheiden konden worden. Mot behulp van eene sleepboot is het stoomvaartuig naar Leiden gebracht. Van de aanvaring is proces-vorbaal opgemaakt. Te Hilversum had een 14-jarige jongen om een kwartje de onzinnige wedenschap aangegaan, dat hy achter elkaar vier kop appelen zou opeten. De knaap werd onder het eten door eene hevige benauwdheid over vallen, en is overleden. In den ochtond vandenlGden October werd de boerenbehuizingo van L. S. M. te Bovenbergum eene prooi der vlammen. De brand had dadelyk zulk een dreigend aanzien, dat er aan redding van don inboedel niet te denken viel. De bewoners zeiven hadden nau welijks tyd, het brandend perceel te ontvluch ten. Eenige varkens kwamen in do vlammen om. Alles was tegen brandschade verzekerd. Het broeien van het hooi wordt voor do oor zaak van den brand gehouden. Te Leur, b.y Breda, ontstond Don derdag-avond door oene uiibekonde oorzaak brand bij Rombout Broek, waarbij twee groote rnijton met graan eene prooi der vlammen werden. Hot woonhuis bleof gespaard. Het verbrande was niet verzekerd. Tot overmaat van ramp werd de 60 jarige kleermaker Maryn Kop overreden door den knecht van Broek, in diens dolle vaart te paard, om hulp te gaan halen. De zwaar ge wonde was in een kwartier uurs een lyk. In de wyk Olrle, te Tilburg, brak gistermorgen brand uit in het huis van den heer Van der Pas Latour. Dit huis was door zeven verschillende gezinnen bewoond en is geheel in de asch gelegdeen groot gedeelte der meubelen is geborgen. Naar men verneemt, is hot huis voor een gering bedrag tegen, brandschade verzekerd. Door behulp der brandweer zijn de belendende gebouwen behouden gebleven. Het buitengoed Martena-State te Cornjum, by Leeuwarden, eens de ver- blyfplaats van den bekenden Duco van Mar- tena, zal eerstdaags voor afbraak worden verkocht. Daarmede zal weder een överblyfsel uit de vroegere tyden verdwynen. Aan de „Daily News" wordt uit Athene gomeld, dat de aanhoudende slag regens geduchte overstroomingen hebben ver oorzaakt, die groote en velerlei schade hebben teweeggebracht. De spoorweg van Athene naar Patras is gedeeltelyk weggespoeld. Mackenzie scbryft aan de „Times" een brief, waarin hy ten stelligste Spaarmann's bewering tegenspreekt, dat keizerin Frederik zyn boek heeft gelezen vóórdat het werd uitgegeven. Naar luid van een bericht uit Sofia aan de „Times", is een Bulgaarsch uit gewekene in Servië gevangengenomen, die erkende in betrekking te staan met roovers in Belova en hun geld heeft verstrekt uit naam van een Russisch revolutionair comité. Uit Danzig wordt van den 14den Oct. geschreven: Eene sensatiewekkende ontvoering wekt hier algemeer.e opgewondenheid. De in do Bergstrasse op ec-ne dorde verdieping wonende regeerings secretaris Schwarz, een algemeen geacht man, leeft gescheiden van zyno vrouw, geb. Drüwell. Gistermorgen drong deze met haren broeder dr. Drüwell met neg eens zuster en een politio-agent Boyke in de woning van Schwarz, scheurden hem uit het bed, deden hem een dwangbuis aan, bonden hem de handen en stootten hem de trappen af. Daarna droegen zy hem in een gereedstaand rytuig, reden met hem naar het station en brachten hem in eene coupé, waarin hy naar het provinciaal krankzinnigengesticht te Neu- stadt reed en daar als oen „krankzinnige" binnengebracht werd. Gelukkig hem volgde terstond een bevel tot vrylating, daar do directeur der inrichting hem voor gezond verklaarde. De heer S. is nu terstond hier teruggekeerd en heeft van het voorgevallene aangifte gedaan by de justitie. Men is zeer verlangend naar den afloop van het proces. In het bosch van Meudon, by Pa rijs, hebben twoe bekoorlyko schoonon, Anna Dobry en Jeanne Keszler geduelleerd. Beiden waren op een zelfden jongen man verliefd en hoewel deze herhaaldelyk getracht had, zyno vriendinnen te overtuigen van do on zinnigheid van een duel tusschen vrouwen het hielp niets, er moest bloed vloeien. Do politie voorkwam echter te rechter tyd, dat het koude staal do teedere boezems der schoenen doorboorde. Op hot oogenblik, dat de degens zich kruisten, verscheen de gewapende macht, die op de govaarlyke zaken beslag legde en de koene vochtsters in hechtenis nam. Na eenigen tyd werden de wraakzuchtigen met eene ernstige vaderlyke vermaning van den commissaris van politie weder vrijgelaten. Men twyfelt er ochter zeer aan of dezo iots helpen zal. G i sï ei namiddag kwam te Ber lijn een hofrytuig aan den hoek der Oberwall- en Werdersche straten in botsing met een tramwagen. In het rytuig zaten de prinsessen Sophfia en Margaretha. De disselboom van het rytuig brak en een paard stortte neder. De prinsessen verlieten het rytuig en zotten in een ander voertuig den tocht naar het sta tion voort. Te Parijs heeft eene dame. ten prooi aan ellende, haar elfjarig zoontje over reed, met haar den stikdood te sterven. Zy stopten alle gaten en reten in de wanden der kamer goed dicht, ontstaken eon pot met kolen en werden dan ook voor dood gevonden door do buren, die door de lucht van kolen damp op hot spoor der misdaad werden ge bracht. Ofschoon twee dokters verklaarden, dat beide ongelukkigen dood waron, is oen jong geneesheer, Budaille, er in geslaagd, door drie uren lang de kunstmatige ademhaling met zuurstofgas toe te passen, de schyndooden weder op te wekken. Een troep Zigeuners is te Nieder- hausen (Nassau) aangekomen in zóó grooten getale, als men nog niet heeft aangetroffen. Hy bestaat uit 260 personen, mannen, vrou wen en kinderen, 41 paarden en 31 wagens. Zulk eene karavaan is voldoende om de dorpen, die op haren weg liggen, in schrik en angst te brengen. Het plan bestaat om, van Frank furt aan den Main komende, naar Limburg te gaan. Wegens het verdwynen van een kind, is de geheole bende aangehouden, maar zonder eenig resultaat. Zy waren allen flink gewapend en staan hun man. De laatste mail uit de Congo brengt nadere berichten omtrent het vermoor- don van majoor Barttelot. Het schynt, dat een der inlanders, die by de expeditie behoorden, uit persooniyken haat den majoor doodschoot, ten gevolge waarvan groote wanorde ontstond. Do heer Jameson nam toen het bevel over en keerde naar Stanley-Falls terug. Hy vond daar Tippoo Tib, die zeer geroerd bleek door majoor Barttolot's dood. De moordenaar werd aan 't gerecht van Stanley-Falls overgeleverd eri ter dood gebracht. Kort daarna stierfMuitenant Jameson nan de koorts en viel de achterhoede dor Stanley- expeditie geheel uiteen. Alle pogingen van do heeren Ward en Bonny om de verstrooide krachten weer te verzamelen leden schipbreuk. Sir Charles Warren, het hoofd der Londensche politie, heeft de meeste stra ten der wijk Whitechapel van huis tot huis laten doorzoeken om den moordenaar op te sporen. D9 inwoners hebben alles gedaan om het onderzoek gemakkelyk te maken, doch tot dusver heeft dat onderzoek niets opgeleverd. Een der speurhonden heeft reeds goede diensten bewezen. Te Whitehall vond men dezer dagen den romp van een vrouwenlyk. Men stelde een onderzoek in met een hond van Spitsbergen, en weldra bleef het dier staan op eene plek, in de nabyheid van de plaats, waar het lyk was gevonden. Men ging aan het graven en vond, zes voeten onder den grond, een been, dat by het gevonden lijk behoorde. Opnieuw hebben overstroomtn- gen in Italië groote schade aangericht. Teramo, Pescara en Trani zyn overstroomd. Bij eerstgenoemde stad zyn verscheidene huizen ingevallen en vier personen gedood. Op volo plaatsen is het verkeer verbroken. By Pescara verdronken drie menschen, doch in Trani had men bytyds voorzorgsmaat regelen genomen. Een Engelschman, lord Sack- ville, heeft by testament zyn kasteel, met alle toebehooren en alles, waarover hij vorder volgens do wet de vryo beschikking had, nagelaten aan de hofdames der Koningin. En zonderling avontuur, bjj de Hongaarscho manoouvres voorgevallen, weten Hongaarsche bladen te vertellen. Van den corpscommandant te Hermannstadt, Anton Von Czvetenay, heette het, dat hy, ofschoon hy onder zyne troepen eene voorbeeldige tucht wist te houden, niet afkeorig was van eone aardigheid. Op eene der laatste divisie-manoeu vres, die de genoemde comm. aanvoerde, moet eene battery zich ongestraft eene ietwat ruwe, niet geheel ongovaarlyke „grap" veroorloofd hebben. In den loop van het gevecht werd deze battery, welke kapitein W. aanvoerde, door een vjlandig eskadron huzaren, onder aanvoering van een eerston luitenant graaf P. K., aangevallen en zóó in 't nauw gebracht, dat zy zich moest terugtrekken. Toen do bat tery eene naburigo hoogte gewonnen had, klonk het bevel: „Keert!" en in het volgen de oogenblik openden de kanonnen een moord dadig vuur op de haar achtervolgende huzaren. Deze lieten zich evenwel met uit het veld slaan, maar roden do hoogte op en naderden de battery zoó dicht, dat hunne paarden de dampende monden der kanonnon besnuffelden. De kapitein der artillerie was woedend, de huzarenluitenant echter groette vriendeiyk en riep hem met een boosaardigen glimlach toe: „Ik hob niets bespeurd, heer kapiteinDaar mede maakte hy rechtsomkeert en reed met zyn troep naar de vroegere stelling terug. Het gevecht werd voortgezet en weldra zag de battery zich weer aangevallen, en opnieuw door het eskadron huzaren van graaf P. K. Kapt. W. besloot nu, zyne tegenparty eene her haling van dit spel af te leeren. Naast de stand plaats der battery lag een aardappelenveld. Plotseling heette het: „Met aardappels laden De munitiedragers sleepten nu met alle macht aardappels naar de schietplaats. Toen de hu zaren tot op ongeveer 500 passen genaderd waren, gaf de geheele battery vuur. De uit werking was zeer kluchtigde paarden werden schuw en steigerden, do huzaren vloekten en wischten zich de in brei veranderde aard appelen uit het gezichthet geheele eskadron vloog uit elkaar. Kapitein W. echter riep den aanvoerder der huzaren toe: „Bat hebt gy toch wel bespeurd, hoer luitenant?" De zaak word weldra voor den co'.nmandarii Szvoter.ay gebrachtmaar doze lachte hartolyk en do geschiedenis had geono verdere gevolgen.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9