Leiden, 20 October. Burgerlijke Stand. Ten gevolge van het aan mej. Niemeyer verleend eervol ontslag, is de betrekking van onderwijzeres in de handwerken bij het Her- halingsonderwjjs, afdeeling Meisjos, vacant. Ter vervulling dier vacature is de volgende voordracht opgemaaktlo. mej. C. Theyssen, onderwijzeres in de handwerken bij het open baar onderwijs; 2o. mej. E. Hofke3 en 3o. mej. S. Lem, beiden kweekelinge voor de hand werken by het openbaar onderwas. Aan deze betrekking is eone jaarwedde van 100 ver bonden. Ter vervulling der vacature van derden onderwijzer aan de jongensschool 2de klasse, ontstaan ten gevolge van het aan den heer P. De Carpentier Wildervanck verleend eervol ontslag, wordt den Raad do volgende voor dracht aangeboden: lo. P. Hibma, ondei- wyzer te Meiden; 2o. W. C. A. Goedblood, ondorwyzer te Leerdam, en 3o. C. W. Lancel, onderwyzer te Rynsburg. Aan do betrekking is eene jaarwedde van 550 verbonden, welke verhoogd wordt met 100 voor de akte voor de Fransche taal. B. en Ws. geven in overwoging te beslui ten dat het onderwyzend personeel aan de school 3de klasse No. 1, (hoofd de heer A. Van der Harst) zal worden vermeerderd met een derden onderwyzer of eene onderwyzeres. Sedert April des vorigen jaars bedroeg hét aantal leerlingen dier school ruim 500. April '87 begon de nieuwe cursus met 510, October d. a. v. met 514 en April dezes jaars mot 504 leerlingen. Met October a. s. zal dat aantal 525 bedragen481 leerlingen bly ven over en 44 nieuwe zyn ingeschreven. Daardoor zullen vier klassen 50 of meer leerlingen bevatten. Volgens art. 7 der Verordening van 11 Nov. '80, had de hoor Van der Harst reeds l1/, jaar recht op 13 onderwyzers ofonderwyzeressen. Zoolang hy' het echter schikken kon, heeft hy geene volledige uitvoering van genoemd artikel verzocht, maar nu de schoolbevolking met Oct. a. s. meer dan 13 x 40 leerlingen zyn zal, neemt hy de vryheid voor te stellen voor zyne school het hulppersoneel met een 3den onderwyzer of eene 3de onderwyzeres te vermoerderen. Deze zou in het volgende jaar naar de nieuwe school kunnen overga plaatst worden. Het aantal bezoekers der Ryksverzamo lingen en monumenten, gedurende het dorde kwartaal van het jaar 1888, bedroegKonink lyk kabinet van schilderyen te 's-Gravenhago 16,797, museum Meermanno Westroenianum te 's-Gravenhago 65, Koninklyk penningkabinet te 's-Gravenhage 170, Ryks-Museum te Am sterdam 203,821, Ryks-Museum van Oudheden te Leiden 2343, Ryks-Ethnographisch museum te Leiden 1219, Ryks-kabinet van prenten en pleisterbeelden te Leiden 42, Gevangenpoort te 's-Gravenhago 12,094, Muiderslot 823, Ruine van Brederode 6591, Monument te Heiligerlee 542, historische zaal in het Prinsenhof te Delft 4094. (Sts.-C.) Aanstaanden Dinsdag, den 23sten Oc tober, des namiddags te één uur, zal de nieuwbenoemde burgemeestor van Woubrugge, de heer A. L. Wichers, aan de grens der gemeente naby Leiderdorp, door eene eero- wacht te paard en met muziek worden in gehaald. Twee eerepoorten, ééne te Hoogmado en ééne te Woubrugge zullen, des avonds verlicht worden, terwyl op kosten van ge noemden heer de schoolkinderen dien dag zullen worden onthaald op krentenbrood, chocolade en andere versnaperingen. De voorzitter der Nederlandsche com missie voor de a. s. Parysche tentoonstelling, rnr. W. Van der Vliet, vertrok gisteren naar Parys, om aldaar met den hoer Berger, direc teur-generaal der tentoonstelling, en do heeren De Keyzer en Carlier, commissarissen-gene raal voor Engeland en België, eene samen komst te hebben, waarin de gomeenschappe- lyke belangen dor op de tentoonstelling aan elkander grenzende drie landen zullen worden besproken. Wy vernemen verder dat het getal toege zegde inzendingen uit Nederland in de laatste ■weken aanmerkelyk is toegenomen. Zoo be looft de Hollandsche tuinbouw o. a. flink vertegenwoordigd te worden door verscheidene zeer bolangryke collection. In het park van het Trocadero zal eene uitgebreide verzame ling tulpen hare plaats vinden; de heer Berger heeft er zeer op aangedrongen, dat de alom zoo gunstig bekende Hollandsche tulpen by de opening in vollen bloei zouden prykendo bollen worden dan ook thans reeds in de aarde gelegd. Ook de Nederland sche landbouw bly ft niet achterwege: de voor die afdeeling bestemde oppervlakte van 200 vierk. meter is reeds geheel besproken. Het Nederlandsche Rundvee-stamboek zal bovendien op de tentoonstelling van levend vee met eenige der beste exemplaren van het Hollandscho ras mededingen. Ook do schilders, beeldhouwers en archi tecten maken zich tot den kunstslryd gereed, terwyl ook het onderwys en de vrye kunsten (arts libéraux) hunne plaats tusschen do andore staten van Europa met eere zullen innemen. Ten behoeve van bet departement van koloniën zal 7 November a. s. te Amsterdam de aanbesteding plaats hebben van: o. a. 4100 witte wollen dekens en van 580 blauwe paardendekens. Sarah Bernhardt komt te Amsterdam nog ééne voorstolling geven. Zij treedt, Vrijdag 26 dezer,in het „Grand Théatre" op als Frou-Frou, oene haror schoonste rollen, waarin al haar lyrisch talent, evenals in „La Dame aux Ca- mélias" op 't voordeeligst uitkomt. Zaterdag 27 October zal zy te 's-Gravenhage nog eenmaal optreden en wel in „La Tosca." ®e gcmcentc-bcgrootlDg ln de sectiën. Vervolg Volgn. 102. Dempen van grachten. Het voor nemen heeft bestaan de noodige gelden op d begrooting uit te trekken voor de demping van het zoogenaamde Burggrachtje; by nadere overweging is het B. en Ws. echter voorge komen dat de daarmode gepaard gaande uit gave van 2600 niet zou zyn gerechtvaardigd in verband met het geringe nut, aan de dem ping verbonden. Omtrent de tegen de demping van do Bin nenvestgracht door enkele fabrikanten aan gevoerde bezwaren, zal eene afzonderlijke voordracht aan den gemeenteraad worden ingediend. Volgn. 103. Onderhond van huizen enz. Mede gedeeld werd dat dit artikel nog moest worden verhoogd met ƒ400 voor de herstelling van het dak der Stadswaag. De som van 225, thans onder de gowone uitgaven voor verlichting van het Stedelyk Museum en de Timmerwerf uitgetrokken, kwam enkelen leden wat hoog voor, zoodat eene nadere toelichting daaromtrent wenschelyk scheen. Inlichting werd gevraagd of de som van 1000, uitgetrokken voor de verbetering van do verwarming van het goheele gebouw der Gehoorzaal, alleen noodig is voor de aanschaf fing van nieuwe kachels, dan wel of daarvoor een ander stelsel van verwarming zal wordon ingevoerd. Govraagd werd of de bliksemafleider op de Lodewykskerk, waarvoor ƒ400 is uitgetrok ken, geplaatst zou worden in overleg met dr. Goossens, door wien omtrent de herstel ling dóY bltkshmafleidors indertyd advies is uil gebracht. Hot voorstel tot het doen af bikken van den voormuur van het Stedelyk Museum voor de som van 900 gaf aanleiding tot de vraag of de toestand van den muur dit werk nood- zakelyk maakt, dan wel of het voorstel alleen de strekking heeft om den muur in overeen stemming te brengen mot den styl van het goheele gebouw. Antio. van B. en Ws.: In verband met de in de sectiën gedane mededeeling, wordt door B. en Ws. voorgesteld dit artikel nog met ƒ400 te vorhoogen voor herstelling van het dak der Stadswaag. De som van 225 strekt voor het gebruik van gas zoowel voor verlichting als voor ver warming van het Museum en voor de Tim merwerf, alwaar menigmalon by kunstlicht moet worden gewerkt. Voor de uitgetrokken som van 1000 kan gaeno verandering in het systeem der verwar ming van de Gehoorzaal worden aangebracht. Centrale verwarming van het gebouw met stoom onder lagen druk zoude eene uitgave van ƒ7000 a ƒ8000 vorderen. Het voornemen bestaat den bliksemafleider te plaatsen in overleg met dr. Goossens. Het afbikken van den muur voor de Laken hal is een vereischte met het oog op den wel stand en het geschikte oogenblik voor dat werk is nu gekomen, daar er zich zetting voordoet in de poort; deze dient derhalve hersteld, wellicht gedeeltelijk afgebroken en weder opgebouwd. Het is wenschelyk gelyktydig daarmede het vroeg of laat toch noodige afbikken der pleisterlaag te doen samengaan. Volgn. 104. Dag- en weekgelden der werk lieden enz. In eene sectie werd bezwaar ge maakt tegen het wederom by deze begrooting ingediend voorstel om eene som van 500 beschikbaar te stollen voor de aanstelling van een vierden timmerman. Men achtte het in liet belang van do financiën dor gemeente, het werk telkens wanneer het noodig was op'te dragen aan eon zoogenaamd los werk man. Deze persoon toch behoefde niet in het pensioenfonds te worden opgenomen, terwijl aan de aanstelling van te veel vaste werk lieden, gelyk de ondervinding leert, dit nadeel is verbonden, dat ze langer in dienst worden gehouden dan voor de belangen van den dienst nuttig is. Antw. van B. en Ws.: Wy bly ven van oordeel dat de aanstelling van een vast werk man ook uit een finantiöel oogpunt voor do gemeente voordoeliger is dan dat het noodige werk telkens aan niet in vasten dienst der gemeente zynde personen wordt opgedragen. Het gemiddeld loon per uur is uit den aard der zaak in het laatstbedoeld geval hooger en voortdurend is er voor de gemeente meer timmermanswerk te verrichten dan aan de bestaande vaste timmerlieden kan worden opgedragen. Wanneer de vaste werklieden voor den dienst ongeschikt worden, dan wordt hun eervol ont slag verleend en een pensioen toegekend voor het geval zy daarvoor krachtens de betrek- kelyke verordening in de termen vallen. Volgn. 115. Onderhoud der lantaarns en ver dere kosten der verlichting. Enkele leden acht ten de straatverlichting over het algemeen niet voldoende, terwyl h. i. de pitten der lantaarns te klein zyn. Antw. van B. en Ws.Het komt B. en Ws. voor dat de straatverlichting alhier, ook in vergelijking met andere gemeonten, zeer vol doende moet worden geacht, terwyl de nieuw- geplaatste lantaarns aan de verwachting beant woorden. Volgn. 126. Kosten, voortvloeiende uit hit nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand. Inlichting werd gevraagd welke uitgaven uit dezen post wor den bestreden, zoomede welke redenen tot het nemen van het in de Toelichting aan gehaald Raadsbesluit van 26 October 1871 hebben geleid. Antw. van B. en Ws.In 18S7 is uit dezen post het volgende uitgegeven Aan arbeidsloonen voor het doen desinfocteeren van privaten, schooi en straat-urinoirs785.73®. Voor het beschikbaar houden van een rytuig ten dienste van het vervoer van door besmettelyke ziekten aangetaste personen, als mede voor het vervoer dier per sonen Aan desinfectie-middelen leverantiën en verrichte werkzaamheden leverantiën van desinfectie- materiëel leverantiën van idem 70.- 67.92. 62.445. 8.01. 1.80. 2 70 ƒ998.61. By de behandeling van de begrooting voor 18-72 in de sectiën, werd de wensch te ken nen gegeven dat onder het Hoofdstuk Gezond- heidspolitio zou worden gobracht een artikel met een betrokkelyk aanzienlyk cyfer, bestemd om daaruit goed te maken alle kosten voor reiniging en desinfectie van huizen enz. en verder al die uitgaven, welke kunnen strek ken om de gezondheid en het welleven der ingezetenen te bevorderen, waarvan de rege ling en uitvoering later zouden kunnen wor den vastgesteld. Dit plan werd door burgemeestor on wet houders en do commissie van financiën ge steund en mitsdien op de begrooting oen nieuw artikel gebracht onder den naam van Kosten, voortvloeiende uit het nemen van maatregelen ten behoeve van den openbaren gezondheidstoestand en daarop 1000 uitge trokken. Deze post is sedert telken jare op de be grooting gebracht en B. en Ws. achten het zeer noodig dat steeds een zeker bedrag voor dit doel ter beschikking van hun college worde gesteld. Oeme>(d Nieuw». Op den High-Valley-spoorweg (e Pennsylvania is alweer een ongeluk ge. beurd. By Tamonend roden twee goederen treinen tegen elkander aanzes beambten werden gedood en 26 gewond, meest allen gevaarlyk. Een petroleumsc'nip in de haven van Calais is door ontploffing der lading in twee stukken uiteengesprongen. De boeg zonk, maar de achterhelft bleef dryven. Men vreest dat eenige menschon er by zyn om gekomen. Uit Gainesville komt bericht dat de gele koorts daar geheel over is. Ti Jacksonville echter kwamen eergisteren weder 58 nieuwe gevallen voor, waarvan 2 doodelyk. Samuel Smiles' vermaard werk „Self Help" (Help u zeiven), dat reeds in zoovele talen werd overgezet, is dezer dagen ook vertaald in het Siameesch en het Gu- jaritisch. Eerstgenoemde vertaling werd be werkt door een lid van het Siameesche ko ningshuis. Beetgenomon. De heer N., een man, die wegens zyne gierigheid algemeen bekend is en die in eene streek woont, waar op het oogenblik de gele koorts heerscht, wandelde, naar een Amerikaansch blad vertelt, onlangs in het dorp X. Het was snikheet en zyne overjas werd hem wat heel zwaar. Eens klaps ontwaarde hy een vry bleoken jongen, die hem heel beleefd groette. „Zeg eens, Jan, zou je myne jas met mij naar huis willen dragen?" riep by. „Mot pleizier," gaf Jan ten antwoord. Aanvankelyk liepen beiden naast elkander, maar weldra bleef Jan een heel eind achter en hy scheen zich slechts mot moeite voort to slepen. „Zeg eens," riep N., „als je niet gauwer kunt loopen, zal ik myne jas liever zelf maar dragen." „Neem me niet kwalyk, mijnheer," gaf Jar ten antwoord, „maar als een mensch pas uit het koorts hospitaal komt, is hy natuurlyk nog zwak op de beenen." „Koorts-hospitaal!" schreeuwde N., diedoods benauwd is voor al wat besmettelyke ziekte heet. „Ik hoop toch niet, kerel, dat je de gele koorts hebt gehad?" „Jawel; ik ben eerst twee uren geleden ontslagen," was liet antwoord, „maar hier is uwe jas terug; die wordt my toch wel wat zwaar." „Blyf me van 't lyf!" brulde N. „Als je te dicht by komt, sla ik je dood. Zoo'n stomme hond komt uit het hospitaal en zegt er geen woord van. Ik wil de jas niet hebben. Ga heen ruk toch uit, kerel! Houd die jas, smyt het ding in 't vuur, doe er mee wat je wilt! Daar heb je nog een gulden, maai pak je weg!" Toen zette mynheer boenen, om zoo spoedig mogelyk uit Jan's gevaarlyke nabyheid te komen. Jantje echter stond eensklaps weder heel stevig en vast. In do eene hand hield hy de jas en in do andere den gulden en mompelde, danig in zijn schik: „Zoo'n koorts-hospitaal is toch maar een mooi iets, vooral als je er, zooals ik niet in bent geweest," 1» de itcd. Wcrliinr. zijn opgenomen DATÜ M. DAGEN. Volw. pers. Kinde ren. Tot.lL 14 October. Zondag 39 5 41 15 Maandag. 61 7 68 16 Dinsdag 68 8 76 17 Woensdag 73 13 86 18 Donderdag 75 13 83 19 Vrijdag 72 10 82 20 Zaterdag. 68 10 78 In een gedeelte van Londen, Newington, hebben de koetsiers van de sta- tionneerende rytuigen het werk gestaakt. Te Hillhead, by Glasgow, heeft eon 83 jarig man zich, door het springen uit eon venster van de tweede verdieping, van het levc-n beroofd. SASSENHEIM. Ondertrouwd: EduardPetrus Arnoldus Van Hoekelen, weduwnaar van J. Smakman en Anna Catharina Leenheer. Geboren: Catalina d. v. F. Moolenaar on A. De Jong. Wilhelmina Johanna Cornelia d. v. J. Beu nier en W. C. Van Meurs. ALKEMADE. Bevallen: F. W. Van der Via, gel'- Cuvelier, dochter. M. P. Van Buiten, geb. Bon- genaer, dochter. TJILOTINGEN. 3-pCts.-pandbricven OosteDr. Crcdiet-Anstalt, trekking van 15 October 188S. Hocfi- prijzen: S. 87 N. 53 11. 50.000, S. 1737 N- 13 fl- 2000 S. 70 N. 8. S. 1757 N. 91 ieder tl. 1000- Voor amortisatie: Seriën 650, 2654,2913,3020,3308,3811 De in deze sericn vervatte 500 pandbrieven worden van 1 Juni 1889 af, met fl. 100 vrij van belasting afbetaald en tcgqn winst-aandeel en ingeruild, die aan de volgende trekkingen deelnemen. Freiburger-Lotcn van 1860 a fr. 15. Seriën- trekking van 15 October 1888. No. 81 285 441 538 668 332 1211 1235 1264 1581 1639 1910 1991 2198 2362 2408 2527 2683 2759 2948 2964 3112 3753 3761 4007 4038 4561 4603 4688 4727 4867 4942 5006 5015 5053 5256 5301 5360 5388 564G 5735 5844 5S95 6554 6592 6727 7071 7425 7668 7916 7947 7949. Premie-trekking 15 November.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6