Hoytema, to Zierikseo, met ingang van 1 Nov. 1888, tot schoolopziener in hot arrondissement Zierikseegoedgekeurd dat de burgemeester van Oldekork, H. A. Aalfs, is benoemd tot secretaris dier gemeente; aan den officier van gez. 2de kl. dr. J. K. H. Brumund, van het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, op zijn verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend en dien officier van gez. benoemd tot resorvo- officier van gez. 2de kl. by de landmacht; aan O. A. Koorevaar, eervol ontslagen opzichter 2de kl. van den waterstaat, een pensioen verleend van ƒ426 'sjaars; mot ingang van 22 Oct. 1888, aan de telegrafisten 2de kl. bij de Rijkstelegraaf P. A. Wolswjjk en P. Campbell, op hun verzoek, eervol ontslag verleend uit 'sRijks dienst; verleend de volgende pensioenen, als aanJ. Plu, brieven besteller te Leiden, 174; E. J. C. Grovon, directeur van het postkantoor te Zwolle, ƒ2000; aan B. J. Hoetink, op zjjn verzoek, met ingang van 15 Nov. a. s., eervol ontslag verleend als ontvanger der registratie en domeinen te Elburg. Be gcmccaJe-begvooting in «Ic sectiën. (Verwig.) Volgn. 127. IV. Onderhoud van gebouwen GymnasiumNaar aanleiding van den post van ƒ450 voor oen bliksemafleider, werd ge vraagd of deze op dezelfde wijze zoude wor den aangebracht als onlangs by het Stedelijk Musoum in de Lakenhal was geschied, waar door, naar hot oordeel van onkele leden, dit gebouw eenigermate was ontsierd. Antw. van B. en Ws.: "Wat den bliksem afleider aan de Lakenhal betreft, word het wonschelijk geacht daarvoor het matoriêel te gebruiken, dat door alle deskundigen als het beste wordt beschouwd, nl. bandkoper. Dat het tot dusverre weinig werd gebezigd, is, be halve aan den betrekkelijk hoogen prijs, daar aan toe te schrijven, dat de fabrikanten eorst in den laatsten tjjd zich op het vervaardigen van groote lengte bandkoper hebbon toegelogd en men vroeger derhalve gedwongen was zeer veel te lasschen. Volgens de nieuwere inzichten moet men tevens zooveel mogelijk alle eenigszins bolang- ryke motaalmassa's in het gebouw, als: gas- en waterleiding, zinken daken, goten enz. in de leiding opnemen. Dit is dan ook geschied, doch daartoe was hot aanbrengen van een band langs den voorgevel dringend noodzake lijk. Bij een dergelijk belangrijk werk, van welks meerdore of mindere volkomonheid zoo veel afhangt, mag een, trouwens zeer onbe duidende, misstand niet afhouden van het vol gen der beste wjjze van constructie. Voor den Stadhuistoren zoude daarentegen bandkoper moeilijkheden in hot aanbrengen hebben opgeleverd; daar is een kabel, welke uit ééne lengte op en neder 'neer kan gaan, het meest te verkiezen. Datzelfde geldt van den toren der Lodewijkskerk, terwijl voor het Gymnasium vermoedelijk bandkopor zal wor den toegepast. Volgn. 133. Kosten van het Herhalings- onderwijs. Medegedeeld werd dat, ten gevolge van het vermeerderd aantal leerlingen aan do Herhalingsschool, afdeeling Meisjes, het aantal lesuren in de Handwerken is uitgebreid met 2 uren 's weeks, waardoor hot tijdelijk salaris van de onderwijzeres met 50 moet worden vermeerderd. Antw. van B. en Ws.Ten govolge van de vermeerdering van het aantal leerlingen aan de Herhalingsschool (Afd. meisjes) en de met 1 April jl. daardoor gevormde dorde klasse, is hot noodig geworden de onderwijzeres in de handwerken voortaan meerdere uren onder wijs te doen goven. Voor het geven van twee uren onderwijs por week aan de tweede klasse is vroeger eene tijdelijke bezoldiging van 50 per jaar toegekend, terw(jl het meerder aan tal lesuren thans ook twee per week bedraagt. B. en Ws. stellen daarom voor de tijdelijke bezoldiging van de onderwijzeres in de hand werken mot 50 te verhoogen en het artikel met dit bedrag te vermeerderen. Volgn. 135. Kosten van het instandhouden van schoollokalen enz. Medegedeeld werd dat de post van 100 voor herstelling en veran dering van ramon in de school 3de klasse No. 2 aan do Van-der-Werfstraat bohoort to vervallen, op grond dat dit werk reeds is geschied uit de op de begrooting voor dit jaar beschikbaar gestelde gelden. Inlichting werd gevraagd aangaande de plaatsing van oen muur b(j de school 3do klasse No. 1, aan het Plantsoen, waarvoor 450 is uitgetrokken. Antw. van B. en IPs.Zooals uit do medo- doeling in de sectiën bljjkt, kan dit artikel met 100 worden verminderd. Het hek van het lokaal der school derde klasse No. 1, aan do zijde van het Plantsoen, is slechts voor een deel door een muur ver vangen van daar dat thans wordt voorge steld den bestaanden muur door te trekken. Volgn. 141. Kosten van vergelijkende examens. Met het oog op de opening van de school 3do klasse No. 4 in den loop van het volgend jaar, werd gewezen op dejwonschelijkheid om in de betrekking van Hoofd der School te voorzien door overplaatsing van een der Hoof den van bestaande Scholen en alsdan de vaca ture, welke daardoor zoude ontstaan, door eene nieuwe benoeming aan te vullen. Het zoude toch voor den nieuw benoemde gemakkelijker vallen aa i het hoofd to staan van eene goed ingerichte school, dan aan te vangen met eene school, die nog geheel moet worden ge organiseerd. Antw. van B. en Ws.Reeds voor geruimen tjjd heeft het Hoofd van eene der bestaande scholen zich voor eene eventueele overplaat sing naar de nieuwe school aanbevolen, en eene zoodanige overplaatsing komt ook ons in alle opzichten gowonscht voor. Hetzelfde is dan ook vroeger reeds geschied by de oprichting van nieuwe scholen, o. a. ten aanzien van de school voor jongens en meisjes 2de klasse, thans Leerschool, en de school van de 3de klasse No. 3. Volgn. 179. Toelage aan de eigenaars van den Schouwburg. Een lid bracht in herinne ring de discussion omtrent dit artikel, gevoerd bij de behandeling van do begrooting voor 18S5 in de Vergadering van 30 October 1884. Uit do aanhaling van de stukken en de be raadslagingen, in 1864 gewisseld omtrent de eerste aanvrage om subsidie is alstoon duide lijk gebleken dat de bewering als zoude do gemeente zedelijk verplicht zjjn bij voortduring de toelage te vorleenen niet juist is. De ge meente blijft alzoo volkomen vrij in deze. Intusschon meende dat lid dat de commissie voor den Schouwburg op dit oogenblik de toelage niet kan missen en dat eene geheele intrekking tot groote moeilijkheden voor do exploitatie zoude aanleiding geven. Tegen eene geleideljjko vermindering kan echter z. i. uil dit oogpunt geen overwegend bezwaar bestaan. Wanneer toch commissarissen weten dat zij telken jare op een minder subsidie bedrag moeten rekenen, dan kunnen zij tijdig de Doodigo maatregelen nemen om in de kosten in volgende jaren te voorzien en de gemoente zal dan binnen het verloop van eenigen tjjd van dezo uitgave geheel zijn ontslagen. Inlichtingen werden gevraagd of thans vol doende is voorzien tegen brandgevaar en de noodige maatregelen zijn genomen tot bevei liging van het publiok in geval van brand of bij eventueele paniek. Antw. van B. e>i Ws.: Wat betreft den te kennen gegeven wonsch om deze toelage jaarlijks met een zeker bedrag te verminderen, brengen wjj in herinnering dat reeds driemalen een voorstel van die strekking in de laatste jaren is aanhangig gemaakt, doch telkens is verworpen. In de zitting van 26 October 1882 werd door den heer Donner voorgesteld het subsidio jaarlijks mot 10 pCt. te verminderen, in te gaan met het jaar 1883, zoodat het geheele subsidie alsdan na 10 jaren van do begrooting zoude verdwijnen. Dit voorstel werd verwor pen mot 16 tegen 4 stemmen. Een geljjk voorstel werd door den heer Donner gedaan in do zitting van 25 October 1883, met dien verstande, dat de vermindering zoude aanvangen met het jaar 1884. Dit voorstel werd verworpon met 18 togen 6 stemmen. Ten derde werd in de zitting van 30 October 1884 door den hoer Van Dissel eene motie voorgesteld, luidende: Het jaarlijksch subsidio aan de eigonaars van den Schouwburg min stens in dezelfde verhouding te doen afnemen als bij Raadsbesluit van 19 November 1867 bepaald is ten opzichte van de godshuizen en armbesturen. Deze motie werd verworpen met 14 tegen 8 stemmen, terwijl daarop een door den heer Van Dissel ingediend amendement om den post met 75 te verminderen, door den voor steller werd ingetrokken. In de Leeskamer zjjn ter inzage van de leden nedergolegd do stukken betrekkelijk de maatregelen tegen brandgevaar in den Schouw burg. Sedert het opmaken dier stukken zjjn nog verbeteringen aangebracht, o. a. is een waterreservoir boven hot tooneel ingericht, zoodat by het voorkomen van brand het too neel onder water kan worden gezet. Gemengd Nieuw n. De „Stoompost" meldt o. a.Men verzekert ons dat de intercommunale telefoon lijn tusschen Amsterdam on Rotterdam nage noeg voltooid is. Aanvankelijk bestaat deze lyn uit slechts twee geleidingen, waarvan ééne uit één draad met grondverbindirigen te Amsterdam en te Rotterdam, en de andere uit twee draden, één heen- en één teruggaande, zonder verbinding met don grond. De nieuwe lijn met drie koperdraden is, voor zooveel het gedeelte langs de straatwe gen betreft, met de meeste zorg, onder toe zicht van Rijkswege, aangelegd met materieel, dat den besten waarborg aanbiedt voor deug delijke isolatie. Men weet dat bijaldien de enkelvoudige draden, waarmede thans de geabonneerden in de steden met do centraal telefoonbureelen zjjn verbonden, een hinderpaal mochten zjjn voor de goede telefoongemeenschap tusschen Amsterdam en Rotterdam, de Nederlandsche Bell-Telefoonmaatschappjj van Rijkswege kan worden gedwongen, naar do woning der ge abonneerden, die van de intercommunale lijn wenschen gebruik te maken, oen tweeden draad by te spannen. Do brigade marechaussoo te Sche- veningen zal met 1 November a. s. naar do veenstreken van Drento worden overgeplaatst. Tevens bostaat by de Regeering het voor nemen een detachement van 24 marechaussees uit de divisie Limburg naar de Drentsche venon te verplaatsen. Zooals wy roods mede gedeeld hebben, is de divisie commandant van Limburg met het oog daarop een bezoek gaan brengen aan de noordelyke provinciën. Naar de „Asser Crt." verneemt, zullen in Drente de 12 marechaussees, in drie gedeelten, vermoodolijk te Sleen, Nieuw-Amsterdam en Weerdingermarke, worden geplaatst en wel binnenkort. Als eone bijzonderheid kan ge meld worden dat door den jager A. Van Ewijk in de duinen van den heer J. H. "Willink, onder Noordwjjkerhout, een geheel zwart wild konjjn is geschoten. Nu wordt het waarlijk al te erg! zegt het „Rottord. Nieuwsblad." By een inwoner van Rotterdam weigerde de waterleiding te loopen. Men besloot toon de kraan af te schroeven on wat vond men? oenlge halfvergane stukken van een. kikvorsch. Wanneer, vraagt het blad, zal eindelyk eens boproefd worden de waterleiding alleen klaar water to laten schenken? De werkloozon te Amsterdam, die Vrydag, nadat hunne woordvoerders het onderhoud met den burgemeester hadden ge had, groepsgewijze by verschillende groote werkgevers om arbeid hebben aangeklopt welke hun echter niet kon worden gegeven, hebben het nutteloozo van dergelijke pogingen inge zien. Zjj hebben besloten om op die wyze niet meer om werk te vragen. Zaterdag middag werd in het Volkspark echter weder eone vergadering gehouden, waar beraadslaagd werd wat nu verder is te doen. Er werden verschillende middelon aan de hand gedaan, vóór men tot overeenstemming kwam omtrent het besluit, om aan don gemeenteraad een adres te zenden met verzoek om werkver schaffing en steun. Ook zullen zjj pogingen aanwenden om van de liefdadige genootschap pen onder een of anderen vorm steun te erlangen. Het adres der werkloozen luidt als volgt: Aan den Gemeenteraad van Amsterdam geven to kennen de ondergeteekonden, uitmakende de commissie, benoemd in eene vergadering der werkloozen, gehouden in het Volkspark op 20 October j.l., dat in uwe laatst gehou den vergadering een adres op de agenda stond vermeld, dat aan uwe opmerkzaamheid schijnt ontsnapt te zyn en waarin de werkloozen arbeid vroegen om vrouw en kinderen voor den honger te beveiligen; dat op voorstel van den voorzitter besloton is genoemd adres te behandelen als de voor dracht omtrent de tramplannen vandolieeren Sanders c. s. in behandeling komt; dat der commissie uit de dagbladen is ge bleken dat die voordracht ter visie is gelegd en B. en Ws. voorstellen om de concessie niet te verleenen aan do heeren Sanders c. s., maar ze alsnog aan te bieden aan de Amster- damsche Omnibus-maatschappij, zullen deze werken, ingeval van uitvoering, later door de gemeente gedeeltelijk worden uitgevoerd; dat adressanten thans inzien, dat hun adres geone reden meer heeft om bij die voordracht to worden behandeld, daar er nog geruimen tjjd, zeer zeker maanden, zal verloopen aleer zelfs eene beslissing in deze door den Raad zal worden genomen; dat echter de werkeloosheid met den dag toeneemt en derhalve duizonden met den naderenden winter aan honger, koude en ge brek en ellende zullen blootstaan; redenen waarom zij nogmaals dezen toe stand onder de aandacht uwer vergadering brengen en verzoeken maatregelen te bera men, opdat er hulp zal worden verschaft. Dezer dagen kwamen des avonds honderden menschen op den Zwanenburgwal te Amsterdam byeen, om te trachten het spook te zien, dat sinds zeven weken van zich doet hooren. Het is in perceel 96, be woond door den heer Van Moppes, waarin des avonds, op geregelde tijden, kloppen werd vernomen en wel zóó duidelyk, dat. als de politie, die eiken avond aanwezig was, aan het zoogenaamde spook verzoekt om 14 of 20 kloppen te geven, het aan dien wensch voldoet en zelfs nog een liedje er by klopt. Alle pogingen, in het werk gesteld om dit vreemdsoortige spook te ontdekken, bleven vruchteloos. Noch op daken, nog tusschen muren, noch in kelders kon men iets van een levend wezen ontdekken. Het was, volgens de Amst. Crt." zeker vreemd en onbegrypeiyk, dat, indion eiken avond zooveel politie aan wezig is en daaronder verschillende personen van de recherche, men niet tot de ontdekking van dezen klopgeest kon komen. Volgens het „Nbl. van Nd.", is thans echter do sluier, welke over de spookgeschiedenis lag, opgeheven. Door de nasporingen van den heer Batelt is men tot de ontdekking gekomen dat de oorzaak was een elfjarig dochtertje, dat in sterk overspannen geestestoestand ver keert. De arme kleine is thans onder behan deling van een kundig geneesheer gesteld en het spook verdwenen. Gisteravond, omstreeks acht uren, ontstond te Amsterdam brand in het kleerenmagazyn Kalverstraat 35, vermoedelijk door onvoorzichtigheid met gaslicht. De vlam werd door de brandweer in weinige minuten met behulp van eene Vechtkraan bedwongen. De brand was ontstaan op een der boven lokalen en heeft aan de goedoren, bestaande uit gomaakte kleederen en stoffen daarvoor, nogal schade door den sterken rook en door hot water aangericht. Een Duitscher, voornemens naar Amerika te vertrekken, heeft aan de politie te Amsterdam kennis gegeven, dat hij met een andoren Duitscher in eene tappery, in de Korte Amstelstraat, met eenige onbe kende personen heeft zitten kaartspelen, waar- by hy 75 en zijn kameraad 1000 dollars (ƒ2500) verloren heeft. Rechercheurs hebben de zaak onderzocht. Do tapper zegt, niet be merkt te hebben dat in zyne tappery grof om geld gespeeld werd en dat hy de perso nen niet kent. Iemand, woonachtig in deSt.- Annastraat, is intusschen als de bewuste speler gearresteerd. Vrydag-avond ontstond brand op eer.e hofstede op Breeveld, onder Voerden,'" bewoond door J. Hoogendoorn. De gebouwen en do hooiberg werden door het vuur geheel vernield. Biykens eone depeche, door de „New-York Herald" uit Santiago de Cuba, dd. 13 October, ontvangen, hebben de bevol king van noordelyk en die van zuidelyk Haïti zich volkomen van elkander afgescheiden. Verder wordt in die depeche gemeld dat de inwoners van Port-Raix, in het noordelijk deel van het eiland, naar Port au-Prince optrokken om wraak te nemen over den dood van gene raal Télémaquo. Op het wachtschip teTandjoeng Priok heeft een matroos zichzelven door een paardenmiddel van de cholera genezen. De modicynen van den geneesheer, wiens hulp dadilyk wordingeroepen, liot hy onaangeroerd, maar hy wist eene flesch cognac machtig te worden on versloeg die geheel. Toen de flesch cognac niet meer was dan eene cognacflescb, en als een lyk op den grond lag, sliep Jan maat rustig den slaap des beschonkonen en was gered! Maar toen hy beter was, moest hy op 't rapport komen en werd hij gestraft wegens het niet innemen der medicynen(B.N.) In Noorwegen heoft de winter reeds zyne intrede gedaan. Een sne.' rein van Christiania naar Trondbjim is dezer dagen by het station Reitan in do sneeuw blijven stoken. Eerst nadat een andere trein, die van een sneeuwploeg voorzion was, den weg vrij had gemaakt, kon de tocht worden voort gezet.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 14