N°. 8799. I>mscl&g; October. A0. 1883. (Deze Deviant wordt dagelijks, met uitzondering van fpn- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 22 October. Feuilleton. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: ["Voor Leiden per 3 maanden1.10. franco per post1.40. fzonderlijke Nommers0.05. )fll<*ieel© Kennisjjevinen. -adering Tan den Gemeenteraad van Leiden, onderdag 25 Oot., des namiddags te één uur. Punten ter behandeling: Benoeming van een derden onderwijzer aan de -r Jongensschool 2do klasse. (210) 1°. Idem van eene onderwijzeres in de handwerken aan de Herhalingsschool, afdeeling voor Meis- l jes. (212) Voorstel tut uitbreiding van het onderwijzend personeel aan de school 3de klasse No. 1, met 1 één derden onderwijzer of eene derde onderwij» llzeres. (209) Verzoek van D. Taai, om vrijstelling van de j betaling van schoolgeld (Gymnasium). (213) Begrooting voor 1889 van de Bank van Lee ning. (207) Idem van de Stedelijke Werkinrichting. (208) Bekening van hot Evangelisch Luthersch Wees- en Oudeliedenhuis over 1887. (211) Voorstel betrekkelijk de Vorordcning regelende don werkkring voor de Commissie van Financiën. (124, 149 en 159 en Zittingsverslag van de Ver gaderingen van 28 Juni, 26 Juli en 16 Augustus). Verordening op de verdeeling der gemeente in Buurten en Wijken en instelling van de betrek king van Buurtcommis8aris. (127 en 216) Begrooting van de inkomsten en uitgaven der gemeente voor 1889, en bijbehoorende stuk ken. (198) Mot November a. s. zal de godsdienst- (fening by de Evang.-Luth. gemeente alhier plaats van te tien uren, te hal fel f des dags-ochtends gedurende den winter aan- gen. - Gisteren werd voor de laatste maal de genheid aangeboden de tentoonstelling voorwerpen van kunst en smaak, ge- jnken voor de lotery van de Vereeniging den H. Vincentius a Paulo, in het ge- w op de Hooglandsche kerkgracht alhier, >ezichtigen. Door zeer velen werd van die gelegenheid, J des middags als des avonds, gebruik (haakt; menig lot werd nog genomen en k dikwyls het geluk aan de tombola zonder eten beproefd. A. s. Donderdag-ochtend geschiedt de king. - Er zal hier ter stede een centraal Israë ich weeshuis worden gesticht voor on- iorgde weezen. Het is eene afdeeling van algemeene inrichting van dien aard. Er is ids eene beduidende som voor aangewezen, als een binnenvader en eene -moeder. - De minister van binnenlandsche zaken bgt ter kennis van belanghebbenden dat :ommissie, in 1888/89 belast met het af- len van de practische examens van apo- ter, vermeld in art. 11 der wet van 25 ember 1878 (Staatsblad No. 222), zal zitting houden op Donderdag 22 November a. s. en volgende dagen te Leiden. Gedurende de tweede helft der maand Sept. zyn aan het postkantoor alhier bezorgd de volgende brieven, welke, wegens onbekend heid der geadresseerden, niet besteld konden worden H. B. De Bruyn, mej. A. Heerbaart, Am sterdam; mej. B. Van Welse, F. W. Tiebry, mej. De Wekker, 's-GravenhageW. Pordam, Haarlem; Kranenburg, Leiden; J. F. Heems kerk, Rotterdam; mevr. Adams Lantermans, niet vermeld. Briefkaarten: Von Aesch, AmsterdamFrauveld, Delft; mej. M. Karstens, 's-Gravenhage; H. D. De Vos, Leiden; J. M. De Roos, Naardenmevr. J. Verstege, Rotter dam; B. W. Kieuwe, niet vermeld. Brieven, verzonden geweest naar Duitschland: L. Möllenhoff, Duisburg; J. W. C. Goethart, Güttingen. Engeland: R. Gardner, Londen. Frankryk: P. Olivier, Parys. Indië: P. H. F. Junius, Semarang. By de heden gehouden openbare verkoo- ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 44, 21.50, 4.40 en 2.15de laagste 42, ƒ21, 4.20 en ƒ2.10. Eindeiyk is door de Regeering gehoor gegeven aan den aandrang van verschillende zyden, om in de „Nederl. Staatscourant" berichten te geven aangaande den toestand van onzen Koning. In het officiéél gedeelte van het Nr. van 21/22 October leest men het volgende „Naar aanleiding van loopende, dikwyls onjuiste berichten omtrent den gezondheids toestand van Z. M. den Koning, zullen, naar omstandigheden, van tyd tot tyd berichten dienaangaande in de „Staatscourant" worden gegeven. „Volgens verklaring van Hoogstdeszelfs geneesheeren, is Z. M. thans hersteld van de oatharrale ziekte, waardoor Z. M. in Aug. 11. werd aangetast, zonder dat deze nadeelige gevolgen heeft nagelaten ten aanzien van de chronische kwaal, waaraan Z. M. lydende is. Z. M. neemt thans in lichaams- en werk krachten toe, doch de groote gevoeligheid en de moeilykheid van beweging vorderen zeer groote voorzichtigheid met betrekking tot het genieten van de buitenlucht." By de Zondag gehouden verkiezing van gemachtigden in het kiescollege der Ned.-Herv. gemeente van Voorschoten en Veur kwamen van de 230 kiesgerechtigden 144 ter stem bus. Herkozen werden de heeren C. Van der Graaf met 125, C. De Ruiter, met 90 en H. J. Balfoort met 87 stemmen. Gekozen werden de heeren J. Verkoren met 98 en J. M. De Kempenaer met 91 stemmen. Verder verkregen de heeren dr. G. F. Hellema 53, H. Snyders 53, C. P. Aartse 51 en D. J. Gesirk 49 stemmen. Te Noordwük zal het 75 jarig feest van het herstel onzer onafhankeiykheid gevierd worden door eene muzikale en letterkundige soirée, waarvan de opbrengst bestemd is tot het bestreden der kosten van geschenken, welke, ter gelegenheid van het St.-Nicolaas- feest, aan de kinderen der onvermogenden, zonder onderscheid van godsdienstige gezind heid, zullen uitgereikt worden. Te Noordwyk, waar het stoffeiyk overschot rust van een der leden van het driemanschap, dat vóór 75 jaren den stoot gaf aan het af schudden van hetFransche juk, is ongetwyfeld deze feestviering op hare plaats en de vorm vindt ongetwyfeld weerklank in de harten der oranje- en kindervrienden. Verschillende dames en heeren hebben zich reeds bereid verklaard, hunne gaven ten beste te geven. In het „Hotel des Indes" te 's-Hage zyn aangekomen de heeren P. J. Li en C. C. Tcheng, beiden commissarissen van de keizer- lyke regeering van China, benevens de heer A. T. Line, secretaris van het gezantschap. Naar wy vernemen, zyn deze afgevaardigden belast met het voeren van onderhandelingen met de Nederlandsche Regeering, vertegen woordigd door de ministers van buitenland- sche zaken en van koloniën, omtrent eene overeenkomst betreffende de emigratie van Chineezen in Deli. De hooge Chineescbe autoriteiten vertoonen zich niet in moderne kleeding, doch in natio naal kostuum, in het openbaar. Gisteren is de Russische gezant graaf Kapnist, van zyn buitenlandsch verlof op zyn post in de residentie teruggekeerd. By de posteryen worden verplaatstmet 15 Nov. de commies 4de kl. N. Mulder, van Leeuwarden naar Assen; met 16 Nov. de surnumerairs H. Van der Meyden en J. M. Neujean, van Scheveningen naar 's-Hage. Voor de betrekking van rijkstelegraaf- klerk zyn geslaagd: mej. J. Ouwenbroek, H. De Geus, P. Dryfhout, A. Van Varik, R. Van Gaaien, A. Koops, M. J. H. A. Rompen, A. Visser, T. M. Brouwer, C. O. Lohmann, D. Akrijn J. W. Kronenborg, C. C. De Smidt, P. J. - J. Creraers, mej. "C. J. M. Roose Walef, mej. W. M. Moesman, J. H. Belgraver. In de afgeloopen week slaagden in PRIJS DER AD VERTEN TIEN: V»n 1—6 regel» 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters neer pleeternimte. Voor het in- cesseeren bniten de etad wordt 0.10 berekend. het notariëel Staats-examen, voor bet tweede gedeelte, de heeren P. W. Menalda van Schou wenburg, te Loenen aan de Vecht, en B. D. Kriisemann, te Kampen. De volgende onderofficieren van het instr.-bat. te Kampen zijn als zoodanig over geplaatst by de achter hunne namen ver melde reg. inf., doch bly ven gedetacheerd by den hoofdcursus te KampenVan Nieuwland, v. d. Bosch en Maas, 2de reg. inf.Morel, Muyser, Bovens en Timmer, 4de reg. inf.; Berenschot, Wesselink en De Kleine, 7de reg. inf. Te Aalsmeer is de school met den Bybol ingewyd. Er zyn ingeschreven 117 leerlingen. Ook worden pogingen aangewend om aan den Ringdyk, naby de gemeente Sloten, eene derge- lyke school te stichten. Het examen voor de akte middelbaar onderwys (handteekenen in de perspectief) 10 October begonnen, is thans geëindigd. Daaraan namen deel 22 candidaten (heeren) 24 waren ingeschreven, 2 kwamen niet op. Gedurende den loop van het examen trok ken er 2 zich terug. De akte is verleend aan de heerenM. Baints van Amsterdam; B. A. Bongers en P. Demald van 's-Gravenhage; H. Edeling van Kralingen; J. H. De Groot van Amster dam; J. H. L. Hanau van Utrecht; J. A. Hingman van 's-GravenhageN. Van der Hoef van LeeuwardenJ. Krygsman van Rotterdam. Het examen voor de tweede groep candi daten voor dezelfde akte, 17 dames en 7 heeren, zal 22 October beginnen en duren tot en met 31 October e. k. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal op 25 dezer niet plaats hebben. Het stoomschip „Gouverneur-Generaal s'Jacob," van Amsterdam naar Batavia, ver trok 20 Oct. van Genua; de „P. Caland" arriveerde 19 Oct. van Amsterdam te Nieuw- York; de „Amsterdam" vertrok 20 Oct. van Nieuw-York naar Rotterdam; de „Zaandam", van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 21 Oct. Dover; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 20 Oct. van Suez; de „Noord-Holland" arriveerde 20 Oct. van Rotterdam te Batavia; de „Prinses "Wil- helmina", van Batavia naar Amsterdam, arri veerde 20 Oct. te Suez en vertrok 21 Oct. van daar; de „Utrecht," van Java, arriveerde 21 Oct. te Rotterdam; de „Burgemeester Den Tex," van Amsterdam naar Batavif^-passeBrde 21 Oct. Gibraltar; de „Semardgg^,vertrok 20 Oct. van Batavia naar Rotterdam. Z. M. heeft benoemd mr. D. N. Van eine oorzaken hebben groote gevolgen. !e« verhaal uit den Algerijnschen oorlog. n jaar of tien geleden bracht ik een be- aan het tuchthuis van San-Michele di ano. Op de ziekenzaal wees men my een ien gevangene, zóó zwak, dat hy zich byna t bewegen kon, en daarby blindmaar met )e tong, welke nog rad gebleven was. Hy d my een verhaal, dat, indien het waar opnieuw eene illustratie levert van het fenstaande spreekwoord. Het was in December 1847. Filippi zoo ®tte onze man diende als soldaat in het tndenlegioen in Afrika. Zyne compagnie kte deel uit van het corps, dat ter bewa- langs de Marokkaansche grenzen was steld en dat den uitslag moest afwachten worsteling tusschen de troepen van den if en het kleine hoopje soldaten, 'twelk nog Emir Abd-el-Kader overgebleven was. 'P zekeren dag, toen Filippi in hot kreu- posch bezig was hout te sprokkelen voor bivouac, vond hij aan den kant van een Sin een ïyk. Het was het lichaam van een inboorling, die klaarblykeiyk van honger en koude was omgekomen, want van eene kwet suur was niets te bespeuren. Filippi had niet een van zyne goede dagen: hy was slecht gehumeurd; een paar kleine straffen, welke hem weinige dagen geleden waren opgelegd, plaagden zyne herinnering, en het werk beviel hem niet. Hy kreeg opeens een inval. Zyne kameraden waren ver weg; de sergeant, die het toezicht moest houden, eveneens. In een oogenblik had hy zich ontkleed en trok hy de kleederen van den overledene aan; zyne uni form wierp hy in de rivier, welke beneden door het ravyn stroomde het lyk deed hy eveneens dien weg volgen, en hyzelf maakte dat hy weg kwam. Het eerste, dat gedaan moest worden, was nu de grens te bereiken. Eenmaal op Marok- kaansch grondgebied, zou hy den weg naar de kust wel inslaan en een plan verzinnen om over zee te ontkomen. Filippi, van geboorte een Napolitaan, had reeds vele jaren in Afrika doorgebracht; hy was eenigszins bekend met het Arabisch en dus rekende hy in zijne nieuwe kleeding wel den Muzelman te kunnen spelen. Den geheelen dag liep hy voort langs steile hellingen, door nauwe ravynen en door struik gewas. Het weder, toch reeds somber, word allengs triestiger. Een ondoorschynende nevel hing over de steile bergwanden. Filippi volgde een voetpad, dat als 't ware tusschen de rotsen uitgehouwen was. Eens klaps riep eene stem in het Arabisch hem toe „Halt!" Van iederen kant van den weg werd een geweer op hem aangelegd. „Wie daar?" „Een Muzelman," antwoordde Filippi driest. Twee mannen traden te voorschyn. Filippi herkende de grys roode uniform van de troe pen van den Emir. In spyt van zyne onverschrokkenheid, voelde onze avonturier zich niet op zyn gemak. Indien de soldaten bespeurden, dat hy gelogen had, was hy verloren, want ongetwyfeld zou men hem voor een spion houden. De verklaring, welke hy geven kon, had niet de minste kans om aangenomen te worden, en wisthygeene betere reden voor zyne vermomming te vin den, dan zou, dit wist hy zeker, de kogel niet lang op zich laten wachten! Aangenaam werd hy dus verrast, toen de houding van de beide mannen opeens eene geheele verandering onderging. Zy naderden hem eerbiedig, kusten zyn burnoes," vatten hem by de hand en overlaadden hem met zegenwenschen en plichtplegingen. Het werd onzen vriend al spoedig duidelyk dat die omkeer veroorzaakt was door eenige byzondere teekenen aan zyne kleeding. Zyn kostuum was dat van een Hadji. De man, wiens lyk hy geplunderd had, was waarschyn- lyk op de terugreis geweest van Mekka. De soldaten geleidden hem naar hunne kameraden, die tusschen de rotsen, waar zy de wacht moesten houden, waren achterge bleven. Onze Napolitaan uitte slechts eenige onsamenhangende woorden, terwyl hy woest met de oogen rolde. Hy was bang dat zyn vreemd accent hem verraden zou en verkoos daarom de rol te spelen van een krankzinnige. Men kent de vereering, welke de Muzelmannen een waanzinnige toedragen; de ontvangst was er dus te beter om. Allen omhelsden hem en ieder soldaat gaf hem een deel van zyn eigen schraal rantsoen van gerstebrood. Hy kon dus zyn honger stillen en werd verder met rust gelaten. In plaats dat het donkerder werd, klaarde het weder plotseling op. De nevelen scheurden. Het rossige schynsel der ondergaande zon verlichtte het landschap en wierp zyne stralen op een vreemd tafereel. Wordt vervolgd).

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 13