Feuilleton. Eene tragische herinnering. —I— 4L*é£*. *i A-W... zeker bedrag op de begrooting gebracht en by voortduring daaraan met kracht doorge- workt. Thans wordt wederom ƒ4500 aange vraagd, welk bedrag B. en Ws. voldoende voorkomt. Zy bly ven van oordeel dat de stadspompen niet alle kunnen worden gemist, omdat zy gebruikt worden voor het schrobben. De volgende pompon zyn nog aanwezig: Haverstraat. Afgesloten. Duizenddraadsteeg. Yoldersgr. b/d V. d.-Werfstraat. In gebruik. Lammermarkt. Varkenmarkt. Afgesloten. Pieterskerkgracht. Pieterskerkhof b/d Kerk. In gebruik. Breestraat by het Raadhuis. Lange Raamsteog b/d Doezastraat. Garenmarkt. Vrouwenkerkhof. Afgesloten. Winterstoeg b/d Hoogl. Kerk. Middelweg. Nieuwstraat. 4de Binnenvestgr. b/d Rynstraat. In gebruik. Kraaierstraat. Geeregracht. Oranjegr. by Kerkst. (Nortonpomp). Afgesloten. De proeve met houten vuilnisbakken heeft niot voldaan. Ondanks de asbestverf, waren de bakken niet bestand tegen het telkens inwerpen van heete asch enz., zoodat er her- haaldeiyk brand ontstond. Daarom wordt nu voorgesteld eene proeve te nemen met ge metselde bakken. Voor hot reinhouden der urinoirs wordt zooveel doenlyk zorg gedragen. Aan het voort durend gebruik van duinwater zyn te groote uitgaven verbonden. Volgn. 99. Kosten voor het verstrekken van en aanleg voor Duinwater. In herinnering wor- don gebracht de discussiën in de Raadszitting van 7 Juni jl. omtront de invoering van eene straatbesproeiing alhior; den uitslag van de daaromtrent toegezegde overwegingen zoude mon gaarne te zyner tyd vernemen. Anho. van B. en Ws.Ook by nadere over weging komt het B. en Ws. voor dat aan eene eonigermate afdoende straatbesproeiing te groote kosten zyn verbonden zoowel wegens de levering van het duinwater als wegens arbeidsloon en dat die uitgaven niet zouden zijn te rechtvaardigen met het oog op het weinigo nut, hetwelk do straatbesproeiing oplevert. Volgn. 101. Reiniging van riolen, stelsel Liemur. Naar aanleiding van de mededeeling in het Verslag van den toestand der gemeente, dat plannen, strekkende tot uitbreiding van de exploitatie van het Liernurstelsel by het College van Burg. en Wethouders aanhangig waren, werd dienaangaande nadere inlichting gevraagd. Antw. van B. en Ws.; De bedoelde voor stellen, door den heer Liernur ingediend aan gaande eene verdere exploitatie van het stelsel, zyn nog van zeer voorloopigen aard, terwyl de onderhandelingen worden voortgezet en nadere voorstellen worden ingewacht. 'r BUITENLAND. Frankryk. De Franscbe herzieningscommissie is yverig aan den arbeid en zy heeft reeds eene lyst opgemaakt der vorschillonde ontwerpen, welke tot dusver zyn ingediend. Het blykt dat in het geheel negen voorstellen, tot herziening der Grondwet zyn gedaan, waarvan die der heeren Jolibois, Michelin, Pelletan, Boulanger en Floquet de voornaamste zyn. De leden der rechterzijde, voor zoover niet behoorende tot de Bonapartisten, hiolden eene byeenkomst en namen daar een besluit, waarin het herstel der monarchie onder den graaf van Parys het eenige middel werd ge noemd om aan de tegenwoordige verwarring een eind te maken. Heden zal in de Kamer van Afgevaar digden een voorstel worden ingediend, strek kende om de zoogenaamde speculatieve Beurs zaken met eone belasting te treffen. Er worden thans 850 Lebel-geweren por dag te St.-Etienne gefabriceerd. Weldra zullen de werkplaatsen van St.-Etienne, Chatellesant en Tulle 1500 a 1600 geweren per dag kun nen afleveren. Het park op de terreinen van de Tuile- rieën zal zeer eenvoudig worden aangelegd, omdat het slechts tydeiyk biyft bestaan. Later zal men toch daar het monument ter herin nering aan de revolutie oprichten, gelijk in den ministerraad werd medegedeeld. Te Parps zyn 5876, in de departementen 2481 perceelen telefonisch verbonden. De heer Maurel, afgevaardigde van de Var in de Kamer, is tot gouverneur van Martinique bonoemd. Dalttöhlftnd. De dood van den landgraaf Frederik Wil helm van Hessen moet niet aan een ongeluk worden toegeschreven. Do prins heeft zich overboord geworpen, op een oogenblik dat zpne bewakers, die hem wegens zyn gees testoestand gegeven waren, zich even hadden verwyderd. Do „Landes Zeitung" bevat een besluit v.in de regeering, waarby bepaald wordt dat de Fransche bladen „L'Estafette", L'Intransi- geant", „Le Voltaire", „Le Pays" en „Le Télégraphe" voortaan niet meer in Elzas Lotharingen mogen worden ingevoerd. Aan „Truth" wordt uit Berlyn gemeld dat keizerin Augusta plan heeft binnenkort een gedeelte der correspondentie uit te geven, welke zy met keizer Wilhelm en de toen malige kroonprinses heeft gevoerd. Het Duitsche Reichsgericbt heeft nu openlyk de echtheid van keizer Frederiks dagboek erkend. Dit blykt hieruit, dat de aanklacht tegen prof. Gecffken alleen wordt ingesteld wegens het openbaarmaken van staatsgeheimen. Van 's keizers nagedachtenis is daarby geen sprake. Professor F. Von Esmarck, de beroemde chirurg, de echtgenoot van prinses Henrietta van Sleeswyk Holstein, (de tante van de kei zerin van Duitschland) ligt gevaariyk ziek. Men vreest voor zyn leven. De minister van onderwijs heeft een wetsontwerp bekrachtigd, waarby de ouders beboet worden, als zy hun kinderen een te grooten last boeken naar school laten mede- nemen. De agenten van politie moeten aan de kinderen, die te zwaar boladon zyn, het adres van hunne ouders vragen, die dan met boete gestraft worden, van 5 tot 50 mark. De correctioneele rechtbank te Motz heeft De Gcni.eenite-lïegroofing in de sectiën. Vervolg.) Volgn. 92. Onderhoud van wandelplaatsen «n plantsoenen. Naar het ooideel van enkele leden, werd niet voldoende zorg gedragen voor de verwydering van onkruid op sommige ge deelten van het Park door behoorlyk wieden, o. a. by het Gymnasium, alwaar voor eemgen tyd in plaats van gras alleen onkruid was waargenomen. Door anderen werd echter op- gomerkt dat dit jaar voor het gras zeer on gunstig was en dat alleen de eerste snede hoog was, terwyl het gras daarna steeds is geschoren. Het voorstel tot vernieuwing van do fontein gaf aanleiding tot don wensch dat thans iets beters in de plaats van het tegenwoordige zoude worden gesteld. Anderen zouden er de voorkeur aan geven om, nu de fontein moest worden verwyderd, op deze plaats een gewoon bloemperk in te richten en geene nieuwe fontein te plaatsen. Antw. van B. en IPs.; Zooveel mogelyk wordt geregeld gewied; de dienst van het Park is echter in don zomer voor één man te uitgebreid; voor zooveel de beschikbare geldon zulks gedoogen, wordt hem adsistentie verleend, doch dit kan, al wordt ook voor het jaarlyksch onderhoud 1200 toegestaan, niet voortdurend geschieden. De bedoeling is in de eerste plaats om de leiding, wolke te nauw is en vroeger samen gesteld uit oude voorhanden pypen, te ver nieuwen. Verder is de eigenlyke fontein onher stelbaar versletendeze zoude nu weggenomen moeten worden en vervangen öf door oerie rots öf door eene meer schaalvormige fontein. Geschiedt dit niet en wordt op deze plaats een bloemperk ingericht, dan zoude de post voor jaarlyksch onderhoud met ongeveer 100 moeten worden verhoogd, aangezien geene meerdere bloemperken voor de beschikbare gelden kunnen worden onderhouden. Overigons meenen B. en Ws. dat het publiek wel eonigen prys stelt op de aanwezigheid van eene fontein of een ander waterwork in deze bunrt. Volgn. 93. Onderhoud van bruggen. Er werd medegedeeld dat dit artikel met ƒ400 moest worden verhoogd voor de herstelling van de draaibrug over de Middelstegracht, by de Vleeren8teog, welke in 1879 vernieuwd is. Sommige hoofddoelen zyn zóó vergaan, dat herstel dringend noodig is. Volgn. 94. Onderhoud van pompen en riolen. Gewezen werd op don onvoldoenden toestand, waarin vele riolen nog vorkeeren, en de wensch uitgesproken dat met kracht daaraan mocht worden voortgewerkt, ook al zouden daarvan eenige meerdere uitgaven het gevolg zyn. Evenals vroeger werd het nut van do be staande stadspompen met het oog op de slechte hoedanigheid van het water betwyfeld en eene opgave verzocht van het aantal nog in gebruik zynde stadspompen. Naar aanleiding van het voorstel om nog twee vuilnisbakken te plaatsen, word gevraagd of de ondervinding het nut van zoodanige bakken heeft aangetoond. Aanbevolen werd het behoorlyk reinhouden van de urinoirs en vooral van de omgeving daarvan door besproeiing met duinwater. Antw. van B. en Ws.; Sedert 1S74 wordt voor het onderhoud en herstel van riolen een Slot. „Het ergste, dat u kan overkomen, is een beetje nat te worden; kleed u spoedig aan, zoo licht en zoo warm als ge kunt." Ik hielp haar, en kleedde ook myzelven, stak eenige papieren en zaken van waarde in myne zakken, deed den reddinggordel haar on myzelven aan en ging toen met Mabel naar boven, ja, inderdaadmen had ons beiden geheel vergeten. De laatste boot werd neergelaten, waarin do kapitein en eenige matrozen plaats zouden nemen. AVy kwamen nog juist bytyds om er in te springen. De boot, welke vóór de onzo het schip ver laten had, was door eene zee omvergeworpen en allen, die er in geweest waren, spartelden in het water. In plaats van dadelyk weg te roeien, bleven wy in de gevaarlyke nabyheid van het zinkende schip om hen te redden. Opeens barstte het dek van de „Arcadia" open, en het schip zonk weg. Onzo boot sloeg vol vvater. Ik kon echter Ma- bel nog by de armen vastgTljpon, on zoo raakten wij beiden in het wielende en warrelende water. De kurken gordels waren ons van uitne- menden dienst. Ik had myne vrouw in do armen, en zoo dreven wy op den kop der golven. Het was een pikdonkere ryacht. De maan scheen niet, en de sterren waren achter dichte wolken-massa's verborgen. Ik kon Mabel's gezicht niet zien, maar ik voelde dat zy het bewustzyn had behouden. Nadat er zoo tien minuten verloopen waren, was er eene kleine pauze in hot loeien van den wind, en ik zeide tot haar: „Gy ziet het, lieve, dat het zoo wel gaat. De nacht is niet koud en wy dryven zoo goed als we kunnen verlangen. Over een uur of drie wordt het licht, en dan zal men ons wol oppikken. Gy voelt u immers veilig by my?" Zy kreeg het vermogen om te spreken terug, en zeide tot my in de dikke duisternis: „Ja, Eugène, ik ben gerust. Maar ge hebt my den gordel zóó styf aangebonden, dat ik hot niet uithouden kan. Het is alsof ik flauw zal worden. Kunt ge hem niot een beetje losmaken „Zeker," antwoordde ik, „en daar do zee juist een weinig kalmer was, trachtte ik dade lyk aan haar verlangen te voldoen. Zy lag in myn óénen arm en ik maakte den gordel met myne vrye hand losser. Daar kwam eene hooge golf aanrollen en sloeg haar uit myn arm. Ik dook onmiddellyk en greep haar by de haren, juist toen zy begon te zinken. Boven water gekomen, sloot ik haar vast in myne armen. Den gordel voelde lk niet meer; hy was door het water zeker van haar afge slagen. Ik vertrouwde echter op myne krachten en op den gordel, dien ik aan had, om haar en myzelven dryvende te houden. Helaas! myn vrouw had het bewustzyn verloren en hing als eene doode op my. Te vergeefs smeekte ik haar iets te zeggen, te vergeefs trachtte ik met myne blikken de duis ternis te doorboren om haar lief gezicht te zien. Slechts aan eene flauwe trilling van het hart en aan haar tegen de myne aangedrukte lippen, die zich nu en dan even openden, kon ik bemerken dat de dierbare last, dien ik omklemd hield, nog leefde. Uren en uren lang hield ik haar zoo boven water in den donke ren nacht,1 terwyl ik haar telkens smeekte om toch tot my te spreken, en de oogen te openen, welke ik kon voelen, dat vast gesloten waren. Alles tevergeefs. Als ik niet nu en dan het flauwe kloppen van haar hart had gevoeld, zou ik het er voor gehouden hebben, dat zy dood was. Welk een nacht! Hoe vurig bad ik, dat het morgen mocht worden, dat een enkele iemand tot 6 dagen gevangenisstraf en 20 M. boete veroordeeld, omdat hy in zyn tuin da „Marseillaise" gezongen had. Italië. Keizer Wilhelm is gisternamiddag te 3 uren van Rome vertrokken, onder het gejuich dei- menigte. De koning vergezelde hem tot aan het station. Het afscheid was zeer hartelyk. Als zeker wordt nu gemeld, dat koning Humbert het volgend jaar eon bezoek te Ber lyn zal brengen. De minister-president Crispi is benoomd tot grootmeester der Siciliaansche vrymetse- laarsloge. Naar uit Rome wordt gemeld heeft de Paus aan do Roomsch Katholieke bisschoppen der geheele wereld last gegeven de beweging voor herstel der wereldlyke macht van den Paus voort te zetten door het houden van congressen en het teekenen van verzoek schriften. Groot-BrltannlA Te Triton hebben 400 mynwerkers den arbeid hervat, nadat hun de vereischte loons- verhooging van 10% is toegestaan. In Noord- en Zuid-Staffordshire is de gróve byna geheel ten einde echter vreest men dat de beweging zich in de andere myndistricten zal voortplanten en zoodoende eene algemeene gróve van 250,000 mynwerkers ten gevolge zal hebben. Indien dit gebeurde, zou het eene werkelyke nationale ramp vormen. De afgevaardigde Labouchère schryftin het dagblad „Truth", dat, niettegenstaande het streven van Von Bismarck en den keizer van Duitschland, prinses Victoria van Pruisen waarschynlyk reeds binnen eenige dagen in de koninklyke kapel te Windsor met prins Alexander van Battenberg in het huwolyk zal treden. De lord-mayor van Londen heeft in Mansion-House een diner van 230 couverts aangeboden aan de burgemeesters der voor naamste steden van het Britsche Ryk. Het Hof van Assises te Wieklow, in Ierland, heeft vier „Moonlighters" uitGalway veroordeeld tot 12 en tot 9 maanden dwang arbeid. Bulgarije. Vorst Ferdinand van Bulgarye en zyne moeder, prinses Clémentine, zyn Dinsdag-mid dag met den minister-president Stambuloft" van hunne reis door Oost-Rumelië te Sofia terug gekeerd. Men verwacht n# onverwyld het be sluit tot byeenroeping dor Sobranja. Volgens de „Standard" heoft de kroon prins van Denemarken in een gesprek met den burgemeester van Athene gezegd, dat prins Waldemar zal weigeren de kroon van Bulgarye te aanvqarden, en dat do koning van Griekenland zich tegen die aanvaarding trou wens zou verzetten. Volgens een bericht uit IConstantinopel, schynt het voorstel betreffende eene collec tieve nota der mogendheden aangaande do Bulgaarsche quaestie opgegeven. Engeland weigerde deel te nemen aan de onderhande lingen deswege, welke te Berlyn gevoerd werden. Lord Salisbury moet aan Von Bis marck hebben verklaard dat Engeland zijne onthoudende staatkunde in de quaestie der Balkan-staten wenscht te handhaven. lichtstraal my het gelaat myner vrouw mocht doen aanschouwen! Het was my alsof ik krankzinnig zou worden. Myne armen deden pyn al myne leden, myn gansche lichaam was styf en koud. Soms scheen het my toe dat ik overvallen werd door den sluimer des doods. Doch telkens ontwaakte ik weer en riep luidkeels: „Mabel, Mabel! myne liefste, zeg toch iets!" Doch er volgde geen ander ant woord dan het loeien van den storm in de verte. In den omtrek, waar wy ons bevonden, was het wat kalmer geworden. Ik keerde my naar alle kanten, altyd nog tevergeefs uitziende naar het eerste schynsel van den dageraad. Eindelyk, eindelyk, daar blonk een flauwe glans aan den gezichteinder. De onderkant van eene wolk werd rozerood gekleurd, een Zachte bries rimpelde de deining, die nu kalm ep en neer ging. De dag brak aan. Ik stamelde een dankgebed, en boog my over hetbeweginglooze en gevoellooze lichaam, dat ik in myne versty'fde armen hield, en voelde my tot nieuwe krachtsinspanning in staat. De zon reos langzaam en de dageraad kwam. By dat licht zag ik het gelaat, dat den gan- schen nacht tegen het myne had gelegen „Het was dat.... eener andere vrouw!...."

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10