K°. ZateircI ag Octolier. A°. isse (Ssze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Epn- en feestdagen, uitgegeven. t Leiden, 19 October. 07Q7 J v A O» .-a«v y %?-.vw »j f PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maandenf 1.10. [ranco per post1.40. onderlijke Nomraers0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 16 regels 1.05. Iedere regel meer/0.17J. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Officieel© Kennisgevingen. Patfentbladcn. Burgemeester, hoofd van het bostuur der ge- fente Loideu, brengt ter kennis van belanghebben den. dat dc ingevulde patent bladen voor de wijken ^11, VIII en IX, benevens restanten, over het dienst- lar 188 8789, bij het College van Zetters, in een der ver- kekken van hot Raadhuis dezer gemeente, op vertoon ku het aanslagbiljet, verkrijgbaar zijn, dagelijks des na- Kldagé van n tot d r i e uren, en wel op Maandag A Dinsdag 16, Woensdag 17, Donderdag 18, gij dag 19 en Zaterdag 20 O ct ob e r a. 8., terwijl, H het verstrijken van dien termijn, de onafgehaalde MBent-bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven A de deurwaarders der directe belasting alhier, die Ar hunne moeite mogen cischen tie n cents, zonder O^eid cn. ■Oct. 1688. De Burgemeester voornoemd, DE KANTER. _MHedon is aan de universiteit alhier de heer B E. Breeman, geb. te Soerabaia, bevorderd -ot doctor in de rechtsgeleerdheid, met aca- iSmisch proefschrift, get.: „Artt. 444 en 445 van het Burgerlijk Wetboek." Aan de universiteit alhier is afgelegd met gunstigen uitslag hot eerste natuurkundig amen door de hoeren A. C. Wittenrood, A. Piepers, J. J. Bergmans on P. J. N. Hocke i-bet propaed.-oxamen in de geneeskunde door ie heeren W. P. Smit Sibinga, J. H. Van r Meulen, P. Bogtstra en M. Wolff; het ieor.-goneeskundig examen door den beer J. Bosch; het candidaats-examen inde emie door den heer H. Van Erpdat in de btawetenschap door do heeren H. P. M. aakman, C. Hoogondijk, J. C. Van dor Lip, F. Bjjlevold, R. C. Six, E. R. Goteling jnnis, 3. J. W. Six, J. E. N. Cornelissen J. D. Verbroek; dat in de klassieke Iet- ren door den heer R. M. V. Van Oppenraay it doctoraal examen in de rechtswetenschap ior den heer Ph. Falkenburgen dat in de ineeskundo door den heer P. A. Bossors. Op Zomerzorg hadgisteravond nogmaals ine aigemeene vergadering plaats van do sidsche IJsclub. Hoofdzakelijk was deze uitgeschreven om Bn leden mede te doelen dat tot groot leed ezen van het bestuur het renteloos voorschot et was volteekend, maar dat ni8ttogenstaando it treurig feit bet bestuur tot het besluit as gekomen om dor vergadering toestemming :e vragen, het aanleggen van de kunst-jjs- baan toch door te zetten, zich overtuigd hou- ftnde dat de loden alle kracht zouden aan- enden om dezen en genen nog tot het nemen an aandeelen aan te sporen, ten einde zoo- oende het voorschot van ƒ3000 zoo nabij ogelijk te komen. Het is aan het bestuur elukt voor verschillend materiéel eenig ediet te verkrijgen, zoodat het bedrag, dat len eerst dacht noodig te hebben, aanmer- eljjk is verminderd en wanneer de verwach- ngen worden vervuld, welke het bestuur an de exploitatie dezer ijsbaan koestert, dan ertrouwt zij van de inkomsten de eerste oeilijke tijden te boven te komen. Mot na- uk echter verzocht de voorzittor dat toch Hen nogmaals pogingen zouden aanwenden enige aandeelen geplaatst te krjjgen. Nadat eenige bezwaren, door eenige leden :eopperd, door het bestuur voldoende weer- waren, werd tot stemming overgegaan, et dit gevolg, dat met algemeene stemmen frerd besloten het bestuur te machtigen met liet aanleggen van de particuliere ijsbaan aan vangen. Staande de vergadering werd door eenige ien hunne inschrijving verdubheid en deden ndere hunnen naam op de lijst plaatsen. De voorzitter achtte dit een waardig voor bid; hóe meer wordt medegewerkt, hoe 'eer de baan zal kunnen beantwoorden aan BetSeen men er van verwachten mag. Toch Bil er nog zoovolen, die dit niet inzien, door te vergeten een aandeel te nemen. Aan het einde van de vergadering werd een en ander omtrent de ijsbaan mede gedeeld. De baan wordt aangelegd op hot land, toebehoorende aan do firma Gebrs. Van Hoeken, liggende tusschen het Schuttersveld en de spoorbaan, dat voor vijf jaren is ge huurd. De lengte bedraagt 300 meter, de breedte gemiddeld 70 meter. In het midden wordt eene hardrijdersbaan aangelegd van 8 meter breedtetwee groote zybanen van onge veer 30 meter breedte zullon aan de leden met hunne dames gelegenheid geven op en neer te rjjden. Om zich een denkbeeld te vormen van do lengte van hot terrein, dione dat de baan verleden jaar op het Galgewater slechts 250 meter lang was. Het land wordt onder water gezet door middel van een duiker door den Marend jjk, waar voor aan de autoriteiten toestemming is vor- zocht. Op het terrein zullen voorts tweo kleed kamers komen, eene voor dames, de andere voor heerenoeno tent voor het in bewaring geven van jassen enz., eene muziektent en last not least zal er voor eerie goede tent voor consumptie gezorgd worden, waar men onder rustig gonot van het een of ander, de baan zal kunnen overzien. Ten slotte werd nog medegedeeld dat, altijd als er nog oenigen onzer ingezetenen werden gevonden, die het voorschot stounden, de baan des avonds tot tien uren zou geopend blijven, terwijl de verlichting zou geschieden door Well's licht. Dit licht is van zeer groot belang; hoevelen z(jn door zaken als anderszins vorhin- derd overdag schaatsen te rijden, die zich dan in de gelegonhoid gesteld zien 's avonds te rijden. Aan hot einde dor vergadering werd ten slotte mededeeling gedaan, dat, in aanmerking nemende don korton t(jd nog voor het in orde maken der baan en steunende op do mede werking der leden, de eerste spade voor de baan reeds in den grond was gestoken en de workzaamhedon met kracht werden door gezet. Onder algomeen applaus werd dit ver nomen, waarna de vergadering werd gesloten. De heer P. Somerwil herdacht gisteren den dag, waarop hij vóór 20 jaren tot pedel van hot Leidsch Studentencorps werd benoemd. Wat de heer Somerwil in die jaren voor dit corps deed, heeft zijn naam ook buiten den kring zijner leden bekend gemaakt. Hoe zijne groote verdiensten werden op pry's gesteld, leerde do viering '.'an zijn eerste jubileum voor 10 jaren, leerde wederom de dag van gisteren. In den namiddag begaf zich het collegium naar de woning van den heer Somerwil. De praeses collegii, de heer G. Vissering, bracht in eene hartelijke toespraak den jubilaris de hulde van het corps voor zijne werkelijk buitengewone verdiensten, die hij zijnen leden gedurende 20 jaren heeft bewezen. Uit naam van een groot aantal studenten bood hij hom daarbij een kostbaar geschenk aan, waarvan twee wilnkaraffen, met do wapens van het corps en toepasselijke opschriften in zilver, slechts het kleinste deel uitmaakten. Boven dien ontving de heer Somerwil van de oere- leden van het collegium uit de laatste 10 jaren eene eikenhouten tafel en twee arm stoelen. Den geheelen middag liep het bjj den ju bilaris storm van studenton, die nog per soonlijk hunne opwachting kwamen maken. Zij zullon wel allen den wensch hebben uit gesproken dat het Leidsche Studentencorps nog vele jaren van de ervaring en do werk zaamheid van zjjn onvermoeiden en wakkoren pedel moge profijt trekken. Hedenmorgen te elf uren arriveerde de generaal-majoor Baud, bevelhebber in de 1ste mil. afdeeling, om eene inspectie te houden over de militaire gebouwen in het gfiruizoen alhier. Op de alhier gehouden auctie-Ledeboer, bij de firma E. J. Brill, werd ook ons gemeente-archief verrijkt met een honderd- vjjftig middeleeuwsche brieven van het begin der 14do eeuw af; vooral voor do klooster geschiedenis van Leiden zijn dezo brieven van overwegend belang. Door de geneoskundige staatscommissie alhier is lieden bevorderd tot arts de heer C. Bakker en toegelaten tot 'iet eersto ge deelte de hoer J. L. Hage. Tot stationschof te Veenenburg is be noemd do hoor W. C. LI. Toe Water, thans commies by den goederendienst te Wor- mervoer. Eerstdaags zullen, ovenals dit te Katwijk en te Scheveningen plaats heeft, ook langs het strand te Zandvoort schietoefeningen (salvo- vuur op onbekende afstanden) worden gehou den, door het te Haarlem in garnizoen liggend 3de bat. van het 4de regt. infanterie. De voorbereidende maatregelen voor de algemeene veiligheid, hoofdzakelijk bestaande in het plaatsen van vlaggen enz., zijn reeds zoogoed als geëindigd. Onder leiding van den heer L. Kioviet, hoofdonderwijzer te Haarlemmermeer en onder wijzer in gymnastiek, is te Lisse eene gym- nastiek-vereeniging opgericht, welke reeds 15 werkende leden telt. Wenschelijk ware hot, nu de stoomtram de gemeenschap tusschen Sassenheim, Lisse en Hillegom zoo gemak kelijk maakt, dat ook uit de naburige ge meenten zich eenige jongelieden bij de ver- eoniging aansloten. Tot de werkende loden behooren reeds twee onderwijzers uit Haar lemmermeer en twee jongelieden uit de Kaag. De oefeningen worden dos Zaterdags-avonds gehouden. Morgen, 20 October, dos avonds te zes uren, zal ton huize van den heer M. H. Begeer, te Zoetermeor, eene bijeenkomst worden ge houden van ingezetenen dor gemeenten Zoe termeor en Zegwaard, ten einde middelen te beramen tot eene feestelijke herdenking van den 75sten gedenkdag onzer nationale onaf hankelijkheid. Door den commissaris dos konings zijn tot leden van hot college van zetters in de gemeente Zegwaard benoemd de heeren J. Van Beek en A. Van der Ejjk. De gemeente-begrooting van Woerden voor den dienst van 1889 bedraagt in ont vangst 49,334.47 en in uitgaaf 42,331.66'/), batig saldo 2.80'/,. Onder de ontvangsten behooren o. m. hoofdelijke omslag 7800 geldleening 10,000vergunningsrecht 950. Tot de uitgaven o. a.kosten voor werken en inrichtingen, tot openbaren dienst bestemd, 12,000; openbare veiligheid en brandweer ƒ4800; lager onderwijs ƒ7355; armwezen 2750, enz. Beroepen is te Kesteren (cl. Tiel) ds. J. Van Walsem, te Alfen aan den Rijn. Het stoomschip „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Oct. van Port-Said; de „Schiedam," van Nieuw- York naar Amsterdam, passeerde 18 Oct. Wight; de „Soenda," van Batavia naar Am sterdam, vertrok 18 Oct. van Genua; de „Ba tavia," van Rotterdam naar Java, vertrok 18 Oct. van Marseille. I Dc Geraeentc-bcgrootlng In de secllPn. Vervolg.) Yolgn. 77. Kosten voor het onderhouden van het Raadhuis enz. Naar aanleiding van eene opmerking omtrent do noodzakelijkheid van het in orde brengen van de wachtkamer naast de burgemeesterskamer en eene vernieuwing van het meubilair, werd medegedeeld dat dit artikel en het volgende voorkomen op de lijst van verhoogingen, waarvan de noodzakelijk heid na hot opmaken van do begrooting was gebleken. Mede werd ter sprake gebracht eene ver betering van de ventilatie der Raadszaal, die thans menigmaal veel te wenschen overlaat en de wensch uitgedrukt tot plaatsing aldaar van meerdere kapstokken. Antwoord van B. en Ws.: Wordt voorge steld dit artikel alsnog met- ƒ600 te verhoo- gen voor het ontdoen van de verf van den eiken schoorsteen en de plafondbetimmering, alsmede voor het verven van het overige houtwerk met het behangen der kamer van den burge meester en van de wachtkamer. Een onderzoek wordt ingesteld op welke wijze in eene betere ventilatie van de Raads- zial kan worden voorzien. Voor do plaatsing van meerdere kapstokken zal worden zorg gedragen. Volgn. 78. Onderhoud en aankoop van meu belen. Vermits het kleed in de vergaderkamer van burgemeester en wethouders is versleten, werd gevraagd of op dit artikel geene geldon moesten worden uitgetrokken voor de aanschaf fing van een nieuw kleed of tapijt, meer in overeenstemming met do inrichting van de zaal. Antw. van B. en Ws.De aanschaffing van een nieuw tapijt wordt ook door de meerdor- heid van hot college van B. en Ws. noodig geacht. Volgens bekomen inlichtingen, kan een Smyrna-tapijt worden aangeschaft voor 1000, terwijl daarbij noodig zou wezen een dekkleed voor 200. Een nieuw cokoskleed kost 400. Oorspronkelijk was een bedrag van ƒ1200 voor een nieuw tapijt op dit artikel der be grooting gebracht, doch is daarvan weder af genomen, nadat het eindcijfer der begrooting bekend was, ten einde de plaatselijke directe belasting op een laag bodrag te kunnen houden. Intusschen is niet te ontkennen dat het tegenwoordig kleed in een betreurenswaar- digen toestand verkeert en dat binnen een r.iet te zeer verwijderd tijdstip tot de aan schaffing van een nieuw tapijt zal moeten worden overgegaan. Wordt varder voorgesteld dit artikel met 75 te vorhoogen voor herstelling van het meublement in de wachtkamer. Volgn. 81. Kosten van debevolkingsregisters. Bij nadere overweging is gebleken dat bij aanneming van het voorstel tot aanstelling van drie buurtcommissarissen, een bedrag van 150 voor drukwerk en schrijfbehoeften vol doende kan worden geacht, zoodat wordt voor gesteld dit artikel mot 50 te verminderen. Volg. 86. Vergoeding van schrijfloonen enz. aan de heeren der gebuurten. Vermits in het voorstel tot aanstelling van drie buurtcom missarissen de jaarwedden worden geregeld respectievelijk op 450, 450 en 400, zal b(j aanneming van dat voorstel op dit artikel benoodigd zijn een bedrag van 1300, zoodat eene verhooging met 50 wordt voorgesteld. Volgn. 88. Bezoldiging van den concierge in het Museum. Gevraagd werd of er geene termen bestaan deze jaarwedde eenigszins te verhoogen, terwijl ook reeds vrooger op de billijkheid daarvan was aangedrongen, en de bijverdiensten wegens ten behoeve van het Museum verricht werk in de laatste jaren niet onbolangrjjk zijn verminderd. Hiertegenover werd echter gewezen op de betere woning, welke, ten gevolge van den aankoop van hot naast het Museum gelegen perceel, aan den concierge eerlang zoude wor den verstrekt. Antio. van B. en Ws.: In geen geval kan, naar het inzien van B. en Ws., van eene verhooging sprake zijn alvorens door de com missie van hot Stedelijk Museum, die by uit nemendheid bevoegd is om te beoordeelen of de bezoldiging al of niet voldoende moet worden geacht, daaromtrent een voorstel is ingediend. Volgn. 90. Onderhoud van straten en pleinen. Gewezen word op de noodzakelijkheid van eene verbetering van de bestrating der Morsch- straat. Uit de besprekingen bleek dat daar mede eerst een aanvang kon worden gemaakt zoodra de vernieuwing der rioleering aldaar is afgeloopen. De wensch werd te kennen gegeven om een spoeltrapje te doon maken aan den Nieu-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1