1 15- De CieiiiecnJt-begrooUng in <lc sceliün. In antwoord op do in da afdeelingen ge- maakte opmerking op het feit dat vele oudors, die volkomen in staat zyn liel voor de scholen lste en 2de klasse vastgestelde schoolgeld ad ƒ60 per jaar te betalen, hunne kinderen zenden naar de scholen 2de klasse, waarvoor het schoolgeld is bepaald op f 16, en f 20 voor de hoogste afdeeling dor Jongensschool 2de klasse, zeggen B. en TVs. in hunne Memorie van Antwoord dat het hun voorkomt dat bezwaarlijk maatregelen te nemen zjjn om te voorkomen dat tot de scholen 2de klasse worden toegelaten kinderen van ouders, die voldoende gegoed moeten worden geacht hot schoolgeld, voor de scholen lste klasse vast gesteld, te voldoen. Daargelaten toch definan- tiëelo quaestio, kunnen redenen van paedago- gischon aard sommigen do voorkeur doen geven aan het bezoek van do scholen 2de kl. Eene verhooging der schoolgelden voor de scholen 2do klasse met oprichting van eene nieuwe school met een lager schoolgeld, van b. v. f 12, is reeds meermalen ter sprake gebracht. Vermoedelijk echter zouden daaraan geene finantiöele voordooien voor do gemeente zijn verbondenhet zou toch zijn te vreezen dat al3dan een groot aantal leerlingen van de scholen 2do kl. die nieuwe goedkoopere school zou gaan bezoeken, terwijl niet is te voorzien dat velo leerlingen van de scholen 3de klasse tot do nieuwe scholen zouden overgaan. Intusschen wordt een nader onderzoek in gesteld. Eene verhooging van het schoolgeld voor de hoogste afdeeling van de Me:sjosschool 2de kl. op dezelfde wijze als zulks voor de Jongensschool 2do klasse is bepaald, komt B.. en Ws. wenscheiyk en billijk voor, omdat ook aldaar in meerdere takken dan op de lagere klassen wordt onderwijs gegeven. Verder geven B. en Ws. eene opgave van het aantal leerlingen van de scholen lste en 2de klasse over de laatste 5 jaren. Daaruit blijkt dat het grootste verschil valt op te merken ten aanzien van de Meisjesscholen lste en 2de klasseop eerstgenoemde is namelijk het aantal leerlingen niet onbolangrijk ge daald, terwijl het tegenovergestelde het goval is met de Meisjesschool 2de klasse. Volgn. 10. Opbrengst der wik-, weeg-, meet- en keurloonen. Vermits uit de Toelichting bleek dat aan weegloonen van kaas over 1887 minder is ontvangen dan ovor 1886 189.35 tegen f 235.95) werd do vraag ge daan of goene maatregelen zouden kunnen worden genomen ten einde de vóór eenige jaren alhier opgerichte kaasmarkt meer te doon bloeion, waarbij werd gewezen op den grooten omvang, welke deze markt te Bodo- grave, mode eerst sedert eenige jaren opge richt, al spoedig had bekomen. Antwoord van B. en Ws.Bji de oprich ting van de kaasmarkt zijn zooveel doenlijk alle maatregelen genomen, welke konden strekkon om don bloei dier markt to bevor deren, doch tot dusverre heeft de markt nog niet dien omvang verkregen als gewenscht werd. Reeds vroeger zijn evenzeer pogingen, aan gewend om alhier eene bloeiende kaasmarkt te vestigen, mot geen gewenschton uitslag bekroond. Intusschen willen B. en Ws. gaarne over wegen wat in deze verder van gemeente wege zou kunnen geschieden. Wellicht zou aanbeveling vordienon het uitloven van pre- miën voor hen, die de grootste hoeveelheid kazen in een afgeloopen jaar ter markt heb ben aangevoerd. Volgn. 15. Opbrengst van collegegeld van de Inrichting tot opleiding van Oost-Indische amb tenaren. Medegedeeld werd dat thans zooveel leerlingen wareningeschreven.dat deopbrengst kan geraamd worden op ƒ1140, terwijl zich vermoedelijk nog eenige leerlingen zouden aanmelden, waardoor de collegegelden zouden stijgen tot een bedrag van ongeveer ƒ1300. Antio. van B. en TV's.Wordt voorgesteld dit artikel, in verband met de bovengaande modedoeling, met ƒ140 te verhoogen en alzoo vast te stellon op ƒ1140. Bij de vaststelling van de begrooting zal het juist aantal leer lingen worden medegedeeld. Volgn. 16. Opbrengst van schoolgeld aan het Gymnasium. Het aantal leerlingen bedraagt: 93 a 100 9300. 22 a 75 1650. 1 toehoorder 60. ƒ11025. Het artikel kan alzoo met 525 worden verhoogd. Volgn. 17. Opbrengst van schoolgeld aan dc Hoogere Burgerscholen. Het aantal leer lingen bedraagt: Aan de Jongensschool: 128 leerlingen a 00 7680. 26 id. a 45 1170. 1 toehoorder 40. 155 8890. Aan de Meisjesschool 89 leerlingen a 60 5340. 32 id. a 45 1440. 121 6780. te zamen 15670. Het artikel kan alzoo met 1670 worden verhoogd. Volgn. 22. I-Jkloon op de botervaten. Op eene vraag of weldra een voorstel kan wor den tegemoet gezien tot wijziging van de bepalingen omtrent de botervaten en de boter markt, naar aanleiding van het yorzook van de Afdeeling Leiden en Omstreken der Maat schappij voor Landbouw, werd geantwoord dat die aangelegenheid zoude worden behan deld bp do aanstaande herziening van de Al- gemeene Politieverordening. Volgn. 32. Ontvangsten bij de commissie van fabricage. In overweging werd gegevon op onderscheidene wegen en straten do onderste takken der boomen te snoeien ter bokoming van meer licht en lucht, waarvoor in de eerste plaats in aanmerking komen de boomen aan de Morsch- en Wittesingels, de Hooigracht en het Rapenburg. Antiv. van B. en Ws.: Aan den wensch om op de bedoelde plaatsen de boomen wat hooger op te snoeien zal, zooveel zulks doen lijk is zonder de boomen to schaden, gevolg worden gegeven. Volgn. 47. Bijdrage van het Bijk inde kos ten van het Gymnasium. Ten gevolge van de verhooging van do opbrengst van schoolgel den Volgn. 16 met 525 zal dit artikel met 262 moeten worden verminderd, aangezien voor de berekening van de bijdrage de op brengst der schoolgelden van de uitgaven wordt afgetrokken. Volgn. 50. Aandeel van de gemeente in de winst der Lcidsche Duinwater-llaatschoppij. Een lid achtte hot bodrag dor winst betrek kelijk laag, wanneer men lette op de groote hoeveelheid afgeleverd duinwater en op den hoogen prijs, govorderd zoowel voor de abon nementen als voor de metercontracten. De vraag was daarom gerezen of do exploitatie kosten wellicht te hoog waron. Anltv. van B. en TVs.: In de Leeskamer z(jn nedergelegd afschriften van de exploitatie rekeningen en -balansen over de laatste vier jaron, waaruit blijkt wat de levering bij abon nement en volgens metercontract aan de Maatschappij heeft opgebracht en hoeveel voor de exploitatie telken jare is noodig geweest. Vermits in do jaarlijksche verslagen wordt opgenomen hoeveel water is geloverd voor de abonnementen en voor de metercontracton, kan worden berekend wat voor het gelovord water per kubieken meter is ontvangen. Overigens heeft de opmerking B. en Ws. eonigermate bevreemd, aangezien zij eorder hadden verwacht dat zou zijn gewozon op het heugelijk feit, dat zoo spoedig reeds na den aanvang der exploitatie door de gemeente eene niet onbelangrijke winst wordt genoten. Volgens de raming toch, overgelegd bij de voorstellen tot het verleenen van de concessie, zou eorst in het 12de jaar, dus in 1888, eene winst door de gemeente worden genoten van ƒ250, terwijl thans reeds in 1886 do winst heeft bedragen ƒ6750 en in 1887 ƒ9000, welk laatste bedrag volgens die raming eerst zou behaald woelen in 1891. Volgn. 65. Jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter Gemeente Secretarie. Evenals het vorig jaar werd gewezen op de wensche- lijkheid van eene verhooging der jaarwedden van enkele ambtenaren, waartoe zoude kun nen worden overgegaan zonder verhooging van dezen post, wanneer aan den oudsten ambtenaar, die aanspraak hoeft op het volle pensioen, een eervol ontslag werd toegekend. B\j geruchte was vernomen, dat die amb tenaar het voornemen had te kennen gegeven om ontslag te vragen tegen Januari 1889, als wanneer 60 jaren zullen zijn verstreken sedert hij als zoodanig werd aangesteld. Uit don aard der zaak kan thans een geregelde en voortdurende arbeid in den gemeentedienst, golyk van de andere ambtenaren wordt go vorderd, niet meer van hem worden verlangd, zoodat een langer uitstel van het verleenen van eervol ontslag ten nadeele moet werken van de andero ambtenaren, die met de meeste toewijding en ijver dagelijks in het bolang van de gemeente werkzaam zijn. Met genoegen zoude men aizoo ontwaren dat aan het bovenvermeld voornemen gevolg werd gegeven en meende men dit punt aan de ovorweging van Burg. en Weths. te moeten aanbevelen, aangezien de gemeenteraad zelf bezwaarlijk hot initiatief kan nemen om langs dezen weg eene billijke regeling der jaarwedden tot stand te brengen. Antw. van B. en Ws.De bedoelde ambte naar heeft B. on Ws. te kennen gegeven dat hij het voornemen niet heeft tegen Januari 1889 eervol ontslag aan te vragen, omdat hij zich nog geschikt acht zijne betrekking be hoorlijk waar te nemen. Yolgn. 70. Jaarwedden van den Archivaris. Algemeen was men van oordeel dat de jaar wedde van 800 te laag is en zoude men oen voorstel van Burg. en Weths. om daarin verbe tering te brengen, mot het oog op de toewijding, waarmede de tegenwoordige titularis zijne betrekking vervult, volgaarne steunen. Ver schillend werd gedacht omtrent het bodrag, waarop de jaarwedde zoude moeten worden vastgosteld. Enkelo loden noemdon het cijfer van ƒ1600, welk bedrag voor eenige jaren by de behandeling van de organisatie van het Oud-Archief was voorgosteld. Andero leden meenden dat, ook in vergelijking mot andere gemeenten, een bedrag van 2000 in geenen doele te hoog moest worden geacht. Antw. van B. en TVs.Ook naar hunne meening bestaan er alleszins termen tot ver hooging van do jaarwedde van den Archivaris Wat het bedrag der verhooging betreft, is de meerderheid van hun college van oordeel dat de jaarwedde zou moeten worden vastgesteld op ƒ2000. Wordt mitsdien voorgesteld dit artikel mot ƒ1200 te verhoogen. Gemengd Nieuw*. De proefnemingen met het nieuwe Well's-licht, gisteravond op het terrein der Stadstimmerwerf alhier, door de Rotterdam- sche heoren Wijnmalen en Hausmann, go- daan, zijn uitstekend geslaagd De tegenwoordig bij branden gebruikelijke „pekkransen" zijn er niets by. De op electri8ch licht gelijkende groote vlam, voortgebracht door gasolie, verlichttè eerst hot uitgestrekt terrein van de binnen plaats, waarna het op een wagentje vrjj go- makkoljjk te verplaatsen toestel ook werd overgebracht naar aangrenzende straton, zoo als Smid8steeg, Morschstraat en op het kruis punt der vier stegen aldaar, ook in de Kruis straat zelve. Overal werd een gunstig resultaat verkre- gon. Tot op verren afstand was het terrein verlicht. Op een zestig meter van de vlam verwijdord, konden we nog gemakkelijk ge woon schrift lezen. We hoorden echter de opmerking maken dat, bjj aanschaffing, minstens een drietal toestellen noodig zou zijn. De kosten per uur, de uitgave tot aanschaffing niet mede- gerekend, worden berekend tegen 30 a 35 cents. De prijs van het tosstel zelf loopt om do 200 gulden, al naar mate men meer of minder meter buis, om het licht een hooger standpunt te geven, er bjj noodig heeft. Ook tot verlichting van ijsbanen bjj avond feesten kan dit licht ongetwijfeld goede dien sten bewijzen. Het vervangt de electrische booglampen, welke meer kosten met zich brengen, volkomen. Uit Zoeterwoude wordt ons heden gemold: Dinsdag-avond jl. werd aan den kant van eene sloot aan den Hoogen Rijndijk liggende ge vonden een zeer armoedig gekleed krankzinnig meisje van ongeveer 20 jaren, uit Nieuwkoop, aan wie gratis nachtverblijf werd verleend en dat Woonsdag jl. door de politie tot Hazers- woude werd vervoerd om verder naar hare woonplaats gebracht te worden. Het ware zeer te wenschen dat de bevoegdo macht, te Nieuwkoop de ongelukkige in oen gesticht deed opnemen, daar zjj soms bijna naakt het huis verlaat en in de omliggende gemeenten rondzwerft. Het voorkomen te 's-Gravenhage van een geval van hondsdolheid, tijdens do honden reeds moesten voorzien zjjn van een muilkorf, heofc 't aldaar noodig gemaakt nog vóór het einde van den thans loopenden ter mijn, een nieuw bovel tot het dragen van den muilkorf uit to vaardigen, zoodat do beesten daar in plaats van begin Januari eerst 16 Fe bruari van het masker bevrijd worden. Nu de honden te Haarlemmermeer niet meer gemuilkorfd behoeven te loopen, laten zjj dadelijk weer van zich hooren De hond van J. hoeft een schaap van K. ver scheurd en de hond van 't H. heeft gebeten in de hand van O. Een vleeschhouwer te Gouda ontdekte bjj een bezoek zijner klanten, dat ■zijn knecht daar geld ontvangen, maar niet behoorlijk verantwoord had. Nadat de knecht dit bekend had, en men hem verweet dathy al meer van die oneerlijke daden gepleegd had, geraakte hjj zóó in woede tegen zijn patroon, dat hjj hem op eene deorljjke manier mishandelde en om de maat vol to meten, verbrijzelde hij daarbij eenige glasruiten. Nadat de hulp der politie was ingeroepen, werd hij op eene plaats gebracht, waar hjj behoorlijk kan kalmeeren en over zijne zonden nadenken. Met November a. s. kunnen op Zon- en feestdagen de telegrambestellers te Amsterdam voor het bezorgen van dspeches gebruik maken van do tramwagens. Deze overeenkomst is tusschen de administratie van de Rijkstelegraaf en de directie der A. O.-M. gesloten, om te kunnen komen tot uitbreiding van de Zondagsrust voor de be stellers. Dezen zullen nu om de drie weken een vrijen Zondag hebben en bovendien zal voor de oudste bestellers des Zondags de dienst steeds te 6 uren eindigon. Onze ondernemende 1 andgenoot de heer A. D. Hamburger te Utrecht heeft besloten daar eene zink-erts smeltery op te richten, eene onderneming, welke hier te lanü9 nog niet bestaat. Door do alge m eene vergadering van de ysclub „Thialf" te Heerenveen is be sloten, eene garantie van 300 vorloenen aan het bestuur van den Nederlandsehen Schaatsenrydersbond, voor het goval dat de internationale wedstryd, welke in den vorigen winter niet kon doorgaan, in den a. s. winter aldaar gehouden mocht worden. Gisteravond is de hoofdconduc teur Septer, van de Centraal-Spoorwegmaat- schappy, te Zwolle uit een bagagewagen ge vallen. Ernstig verwond aan het hoofd, is hjj naar Utrecht overgobracht. By den landbouwer H., bjj Gen- dringen, is in een pot mot kokend varkens voer een kind van ruim 17 maanden gevallen. Het is aan de verwondingen overleden. Het te Tessel gestrande logger- schip „Secunda 43", van Maassluis, reeder TV. Loversteen aldaar, werd bevaren door schipper Johannes De Boon. De bomanning telde 14 personen. Twee lyken zy'n aange spoeld, waarvan één herkend werd, nl. M. Schouwenaar. Nog voortdurend spoelen er voorwerpen aan land. Dezer dagen werd in eene ge meente in Noord-Holland ontdekt dat een loteling der militie zich 14 jaren geleden als eenigen wettigen zoon van den dienst had doen vrystellen, terwjjl hy op die vrystelling geen recht had, omdat hy nog een halver broeder in leven had. Hij zal zich thans nog over deze ontduiking te verantwoorden hebben. Te Brunswijk heeft een droovig voorval plaats gehad. Den candidaat in de godgeleerdheid B. was het tot hiertoe niet gelukt ergens een hem passend ambt te ver kregen en daarom zocht hy door het gov6n van lessen in zyh onderhoud te voorzien. Maar ook dit bracht hem niet veel voordeel aan en in zyne behoeften kon hy hoe langer hoe minder voorzien. Toen de familie, bjj welke hy inwoonde, van eene reis van een paar dagen terugkeerde, vond deze B. dood op zyn bed liggen. Aanvankeiyk dacht men dat hy zicbzelven vergiftigd had, maar een ingesteld onderzoek bewees dat de voortdu rende ontberingen zyne krachten te zeer had den ondermynd. Van doctor Mackenzie's ver weerschrift tegen de Duitsche geneesheeren zpn in Duitschland reeds 130,000 exemplaren in beslag genomen. Te Parys heeft óe uitgever Ollendorff de geheole oplage der Franscce vertaling reeds uitverkocht, Prins Frederik van Hessen, de derde zoon van den landgraaf Frederik "Wil helm van ICeur-Hossen, die onze koloniën in Indië bezocht, is daar op eene ongelukkige wyze cm hot leven gekomen. De prins viel op de vaart tusschen Batavia en Singapore overboord en verdronk. Prins Frederik werd in 1868 geboren en was luitenant by de Prui sische garde. Te Rouaan hoeft gisterochtend om zes uren eene verschrikkelijke gasont ploffing plaats gehad in het douanenbureau op de Quai de-Havro. Vier beambten waren aanwezig; van één hunner werden beide boenen verbryzeld, van een ander de beenen en de schouders, terwijl de twee overigen even eens zwaar verwond werden.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2