v. /A vertrouwen, hare stem hinderde ons niet meer door dat langzame, dat teemende, waarmede deze vroeger behept was, in het kortz(j voldeed oneindig veel beter dan wy van haar hadden durven verwachten. Vooral in de laatste acte, by het verhaal van haar succes, van de uitbundige toejuichingen, haar ten deel gevallen, van de hulde, haar als zangeres gebracht, wekte zy onze bewondering op. Met vertrouwen zien wy dan ook by haar de toe komst te gemoet. Enkel dat eeuwigdurend ter zyde werpen van het hoofd, wenne zy zich nog af. Mejuffrouw Mario Vink als Herma Römer, als het ondeugend vrijmoedig en toch zoo goedhartig meisje met hare ruwe, dikwyis onbeschaafde taal, was een uitstekend type. Bepaald geestig was zy in den dialoog met haren oom Von Traunstein, toen deze langs omwegen haar zyne liefde bekende. De ver schillende gemoedsaandoeningenonrust, jaloerschheid, biydschap en liefde werden door haar op dit oogenblik mee3terlyk weergegeven. Hare woorden „ik heb je lief, kyk, zóó lief, om je op te vreten," deden haar dan ook daverende byvalebetuigingen verwerven. Onze dames waren van oordeel dat ditmaal het toilet dezer actrice niet voldeed aan de eischen, welke het publiek ten minste het vrouwe- lyk, mag stellen. Mevrouw Cath. Beersmans als Paula Hart- wig, als het factetum, als de vrouw, die alles in het reine brengt, was ons dikwyis te ernstig te raidden van zooveel boert en scherts, de tragédienne was te veel merkbaar, het hier passend gemoedeiyke heldo menigmaal over naar het treurige, het vroolyke naar het sérieuzedit deed zich volgens onze bescheiden meening het sterkst gevoelen by de lessen, haar nichtje by de globe gegeven. Do heer D. Haspels was een by uitstek goede roué, een volmaakte Don Juan van twee en veertig jaren, met zeer goode grime. Jan C. De Vos was te veel doordrongen van den ernst des levens; hy vond zichzelven te gewichtig, te voornaam en was dienton gevolge veel to styf; het was ons dan ook ten eenenmale onverklaarbaar hoe de levens lustige, vroolyke en opgewekte Herma Römer zulk eeno hartstochtelyke liefde kon koesteren voor dien deftigen mynheer. De heer F. Tartaud als de Hongaar graaf Bela Palmy spoelde met zyne gewone losheid. Ziedaar onze eerste voorstelling in het nieuwe jaar. Mocht het heengaan én van Willem Van Zuylen èn van den heer Poolman ons ook al de toekomst eene enkele maal donker hebben doen inzien, de krachten, gisteren aanschouwd, do talenten, gisteren bewonderd, leveren ons een vaste waarborg voor het ydele dezer vreeze. Mr. L. H. Gemengd Nieuw» Morgen zal door de beidebat, inf., alhier in garnizoen, in vereeniging met de artillerie, eene manoeuvre in het vuur worden gehouden in den omtrek van Katwyk. Vóór eenigo wekon moesten 50 honden in het toevluchtsoord voor dieren in Den Haag afgemaakt worden, op vermoeden dat er onder de beesten één was opgenomen, welke kenteekenen van dolheid gaf. Mot stof van het verdachte dier is later vivisectie toegepast aan de Voeartsenyschool te Utrecht, waardoor is aangetoond dat de afgemaakte hond werkelyk door dolheid was aangetast. In den laatsten tyd kreeg de Haagsche politie herhaaldelyk aangifte, dat uit het water, rondom de bosch wachters woning, eenden, aan het domein toebehoorende, waren ontvreemd. Hot is thans der politie mogen gelukken vior knapen aan te houden, die bekend hebben de daders te zyn. Wetendo dat de eenden tam waren, lokten zy dezen naar den oever, zoodat zy niet de minste moeite hadden de dieren te grypon. Nadat proces verbaal tegen de vier jongens opgemaakt was, werden zy op vrye voeten gestold. Dat het beroep van kellner nog zoo kwaad niet is, bleek o. a. dezer dagen uit het feit, dat twee Duitschers, die in hunne betrekkingen in verschillende landen de voor-.aamste Europeesche talen geleerd hadden, en dezen zomer to Solieveningen als kellner zyn werkzaam geweest, iodor in het bezit van f 3000 aan goudgeld, over Rotterdam naar Duitschland terugkeerden. (Maasb.) Op Tessol zijn lykon aangespooid, benevens wrakhouten, waarop: „Maassluis -13." Schipper Poldervaart, van den logger „Maria Wilhelmina", te Maassluis aangekomen, heeft verder de treurige tyding medegebracht dat, volgens rapport van schipper A. De Graaf, by de laatst gewoed hebbende stormen met man en muis in de Noordzee is vergaan het te Maassluis te huis behoorend vischloggerschip „Secunda". De directeur der Succursale te Buda-Pesth van de verzekerings-maatschappy „The Grosham" is uit zyne betrekking ont slagen en vervolgd wegens verduistering ten nadeele zyner maatschappy van een bedrag van fr. 100,000. Een koffiehuishouder uit Bourges, Droux genaamd, is Donderdag ochtend teParys op de imperiaal van een omnibus eene porte feuille met 10,000 fr. ontrold. De uitgevers Sampson Low Co., te Londen, die Mackenzie's verdediging moesten uitgeven, zyn zeer boos, daar de Engelsche bladen zulke uitvoerige stukken uit het geschrift mededeelen. Voor f 12,000 werd indertyd aan de „New-York Herald" het recht aangeboden Mackenzie's boek in de Vereenigdo Staten uit te geven. De corres pondent van de „Herald" was echter niet te Londen en zoo kwam er niets van. De uit gevers verkochten daarna het recht aan de „New-York Sun." De „Herald" was daarover boos en verze kerde dat zy toch het boek wilde hebben, op welke wyze dan ook. Het blad heeft deze gelofte vervuld, maar hoe het den inhoud te weten is gekomen, voerdat het boek verscheen, is den uitgever een raadsel. De uitgevers van Mackenzie's boek zyn nu voornemens een proces wegens nadruk te voeren tegen den „New-York Herald". Het hof van a s s i s e s t e N a n t e s heeft de vorige weok zekeren Pichereau, een schoenmakersknecht, ondanks zyne volgehou den beweringen van onschuld, tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld wegens een dief stal van 232 fr., wolke hy zyn baas ontvreemd had. Het merkwaardige van de zaak was, dat het hypnotisme te hulp is geroepen om de plaats te ontdekken, waar de gestolen som verborgen was. De rechter van instructie, geen kans ziende om den beschuldigde eene bekentenis te ontlokken, wendde zich namelyk tot een .hypnotiseur, Zamora geheeten. Deze nam, als oen gedachtenlezer, geblinddoekt, in de gerechtszaal Pichereau by de hand en hield die geruimen tyd in de zyne vast. Daarna ging hy, steeds geblinddoekt en gevolgd door de rechters, door een doolhof van straten en stegen, totdat hy, by een ouden muur komende, welke een tuin afsluit, stand hield aan een der uiteinden van d6 stad. Daór trapte hy op den bodem en begon dien om te woelen met de voeten. Men ging nu aan het zoeken en werkelyk werd daar onder een steen geld gevonden: 217 fr., dat is 15 fr. minder dan den schoenmaker ontstolen was. Pichereau bleef zyne schuld ontkennen, maar het gerecht hield die nu voor bewezen en nam aan dat Pichereau de 15 fr. onder zich had gehouden. De advocaat van Pichereau beweerde dat de hypnotiseur misschien wel zelf het geld daar verborgen heeft om reclame voor zich te maken. De „Figaro" laakt het arrest van het hof. Er is, zegt het blad, een man veroordeeld zonder eenig rechtstreeksch bewys, enkel op de twyfelachtige gegevens eener wetenschap, welke nog in hare kindsheid is en dikwyis door kwakzalvers geëxploiteerd wordt. Gele koorts te Jacksonville. Don derdag 47 nieuwe ziekte- en 2 sterfgevallen. By het gerechtelyk onderzoek naar den moord op Mitre Square te Londen is gebleken dat op eenigen afstand van het lyk een met bloed bevlekt stuk van een voor schoot gevonden is. Op die plek was tevens, geiyk men weet, met wit kryt op een zwarten muur geschreven„De Joden zyn mannen, die niet voor niet zullen beschuldigd worden". De politie, uit vrees dat nieuwe verbittering tegen de Israëlieten mocht gewekt worden, liet terstond die woorden uitvegen. Dit wordt haar nu door de meesto bladen zeer euvel geduid, omdat het schrift op het spoor van den moordenaar had kunnen brengen. Eer het uitgewischt was, had men er een photogram van moeten maken. Sir Charles "Warren heeft voorloopig van 't gebruik van bloedhonden by de Londensche politie afgezien. In verband met de arrestatie van John Forster to Belfast, wordt nog gemeld dat de avondbladen een brief hadden ontvangen, met bloed geschreven en aldus luidende„Waarde Boss! Ik ben in uwe stad aangekomen, omdat het me tegenwoordig te Londen te warm is. Belfast mag dus goed uitkyken, want ik stel me voor Zaterdagnacht myne operatiën te beginnen. Ik heb eenige heerlyke vetten, die prachtig opsnyden, ontdekt. Ik verlang er al naar, want ik heb hart voor myn werk. Uw Jack de Snyder." Bovendien heeft de politie vermoedens op een man, die onlangs in het gasthuis te East-End is opgenomen en wiens gedrag zeer verdacht is; en heeft zy een bewoner van Spitalfields gearresteerd, zekere J. Andrew, wien de buren den bynaam Parnell hadden gegeven. Te Liverpool is eene dame, die 's avonds in Sheetpark liep, volgens hare aangifte, door een. man aangehouden, die haar vroeg of er veel slechte vrouwen in deze buurt kwamen plotseling haalde hy een mes te voorsehyn, en riep: „Ik zal er in Liverpool evenveel dooden als in Londen!" Het is zeer goed mogelyk, dat die dame eene hallucinatie heeft gehad, of door een krankzinnige is aangesproken. De treurige gebeurtenissen hebben op vele zwakke ge stellen diepen indruk gemaakt, zoodat velen zich by de politie komen beschuldigen den Ontweier te zyn terwyl later blykt, dat zy doodonschuldig zyn. Zy verkeeren in een toestand van opgewondenheid, waarin zy meenen zeiven de schuldigen te zyn. Een moedig kind. Te Marchienne wonen de echtgenooten Permeke-Bossaert en hunne kinderen. Dezer dagen, kort nadat de achttienjarige zoon was uitgegaan, verliet ook de vader het huis om eene avondvergadering te gaan bywonon. Een dief, die deze twee het hui3 had zien verlaten, maakte gebruik van een geschikt oogenblik om den tuinmuur over te klimmen en zich op het dak der serre te verschuilen, van waar hy al de bewegingen der overige huisgenooten kon gadeslaan. Toen de moeder met de overige kinderen ging slapen, wist hy in de "Woning te dringen; maar de vrouw, gerucht hoorende, kwam de trap af, voorafgegaan door haren tienjarigen zoon. Deze zag beneden aan de trap in de duisternis den indringer wegsluipen. „Moeder," riep de kleine, „daar is een dief I Neem spoedig uwe revolver en schiet hem dood!" De dief, dit hoorende, wachtte niet tot die raad gevolgd werd. Hy sleop de eetzaal door, naar de -keuken, en ontvluchtte zooals hy ge komen was. BUITENLAND. Fr»nkry k. Er heerschte gistermiddag groote levendig heid by de opening der zitting van de Kamer van Afgevaardigden. Generaal Boulanger trad onder algemeene aandacht om twee uren binnen. Op weg naar de vergaderzaal was hy door eenige partygenooten, die zich rondom zyn rytuig schaarden, begroet De gezant graaf Münster woonde de zit ting by. Do politie had voorzichtigheidsmaatregelen op groote schaal genomen. De heer Meline las het besluit voor betref fende de opening der Kamer. De heer Floquet verzocht daarop, dat met de beraadslagingen over de begrooting Maandag a. s. een aanvang zou gemaakt worden. Aldus werd besloten. De heer Goblet diende daarop twee gele boeken in, het eene betreffende de suiker conventie, het andere betreffende de onder handelingen tusschen Frankryk en Italië. De heer Floquet, minister-president, las ten slotte zyn rapport over de grondwetsherzie ning voor. Hy noemde haar een vraagstuk van groot gewicht. Hy geloofde aan de op portuniteit der herziening. Het thans aan het bewind zynde ministerie, zeide de heer Floquet, zou stilstand niet kunnen goedkeuren. In den verderen loop der zitting stelde de minister-president de quaestie van vertrouwen ten opzichte van zyn voorstel om het ont werp der grondwetsherziening naar de com missie te verzenden. Ton slotte heeft de Kamer met 307 tegen 181 stemmen tot de verzending naar de com missie besloten, zoodat het ministerie er voor heden zegevierend afkwam. Een voorstel van den heer Andrieux, die der commissie wil voorgeschreven zien binnen veertien dagen rapport uit te brengen, werd verworpen met 297 tegen 187 stemmen. Nadat de agenda voor de volgende verga dering was vastgesteld, werd de zitting ge sloten. Boulanger werd by den uitgang van het gebouw ontvangen metLeve Boulanger 1" MaMUCTiriir en „Weg met Boulanger!" Zyn rytuig kon niet dan met groote moeite door de dichte menigte voortryden. Onderweg hoorde men hetzelfde roepen als voor het paleis Bourbon. Later trokken de Boulangisten zingende en joelende door eenige straten van Parys. Overal trad de politie, waar zulks noodig was, krach tig op en arresteerde verscheidene rustver stoorders. Floquet's ontwerp tot herziening der Grond wet komt op het volgende neer: De Kamer en de Senaat zullen worden onder worpen aan eene gedeeltelyke vernieuwing p om de 2 jaar treedt een derde der leden af. De samenstelling der Kamer bly ft geschieden door het rechtstreeksch algemeen stemrecht. De verkiezingen voor den Senaat zullen plaats hebben met twee trappen; de leden zullen namelyk worden benoemd door de gemach tigden der gemeenten, die rechtstreeks zullen worden aangewezen door de gemeentelyke kiezers, in plaats van, zooals tot heden, door de gemeenteraden. De leden van den Raad van State zullen worden gekozen door de beide Kamers op voordracht der regeering, behoudens ééne afdeeliag, welke door de Kamers wordt samen gesteld uit eene voordracht van byzondera colleges, namelyk Kamers van Koophandel, syndicaten enz. De wetten zullen worden onderzocht en voorbereid door den Raad van State, en ver volgens onderworpen aan de Kamer van Afge vaardigden, die daarover beraadslaagt en stemt. Zy worden in de Kamer verdedigd door com missarissen, die de Raad van State daartoe aanwyst. De Senaat zal ten aanzien der wetten,, welke hy oordeelt niet te moeten bekrach- t tigen, slechts een recht van veto hebben, dat ze voor den tyd van 2 jaar buiten behandeling stelt. Na de tweejaarlyksche vernieuwing komt de wetsvoordracht, waarop dit veto is toege past, opnieuw in behandeling. Op hettydstip der vernieuwing, die voor de beide Kamers gelyktydig plaats heeft, beslissen alzoo de kiezers, door de samenstelling der Kamer al dan niet te wyzigen, over het lot van zoo danige wetsvoordracht. In finantiöele aangelegenheden zal de Senaat zelfs dit veto niet hebben. Zyn afkeurend votum in zulke aangelegenheden zal alleen tot gevolg kurtnen hebben, dat de Kamer de zaak opnieuw in beraadslaging brengt. Het laatste woord zal aan de Kamer biyven. Het recht tot ontbinding der Kamer, thans aan den president der Republiek en aan den Senaat opgedragen, wordt opgeheven. Ook in de werking der ministeriëele verantwoordelyk- heid zullen veranderingen worden gebracht. De ministers zullen namelyk alleen te wyken hebben voor eene plechtige verklaring der Kamer, dat zy opgehouden hebben haar ver trouwen te bezitten. De ministerraad heeft den dag voor de indie ning van het herzienings-voorstel niet vast gesteld; men heeft den heer Floquet volle vryheid gelaten om daarvoor het oogenblik te kiezen, dat hy geschikt zal oordeelen. De minister van oorlog heeft besloten dat voortaan geene vreemde officieren mogen opgenomen worden in de regimenten of toe-, gelaten tot de militaire opleidingsinrichtingen^ DmlUokland. Volgens de laatste te Berlyn ontvangen berichten is de opstand op Afrika's oostkust nog niet geëindigd. Het station Madiniola, aan de Kingani, is door de inboorlingen in brand gestoken en vernield. De Duitsche beambten zyn echter ontkomen. Uit Zanzibar wordt, dd. 14 dezer, aan de Londensche „Standard" geseind: Het is niet waar dat de jongste opstand onder de in boorlingen veroorzaakt werd door godsdien stige dweepzucht en door de vyandelyke ge zindheid der Arabieren. Gebrek aan tact en aan kennis van het karakter der inboorlingen by de beambten der Duitsche Oost-Afrikaan- sche Maatschappy is er de schuld van. De beambten behandelden de inlanders slecht en toonden steeds diepe minachting voor de gemachtigden en voor de vlag van den Sultan. Drie matrozen, die van de Duitsche kanon neerboot „Möve" deserteerden en het land doortrokken, de inboorlingen neerschietend waar zy konden, zyn door een stam aan gene zyde der Kiwami gedood en gedeeltelyk op gegeten. Indien ze in handen waren govallen hunner landgenooten, waren ze zeer waar- schynlijk doodgeschoten wegons desertie. Naar de „Norddeutsehe Allg. Ztg." mededeelt, heeft de rechtbank te Müllheim

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2