PK 8794. A0. 1888, (Qourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Dit nominer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad Leiden, 10 October. Feuilleton. SIDSCH É8É DAGBLA PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommersn 0.05. De 2de luitenant-kwartiermeester Smits, onlangs overgeplaatst by het 5de reg. inf., zal 17 dezer zyne nieuwe bestemming volgen. Het telegram omtrent, de nieuw on lusten in Indië, waarvan wy in onze vorige avond-editie melding maakten, luidt, vtlgens opgave in de Staatscourant van heden, aldus Blijkens tetegraphisch bericht van -de In dische Regeering, vernaai de resident van iSoerakarta in den nacht van 11 op 12 dezer dat een dertigtal inlanders, als priosters ge kleed, zich laeester gemaakt hadden van de pasangrahan te'Tawangmangoe, in betdistrict Karangpandan, naby de grens van 8-adioen, en door do politie niet waren te ver-drijven. I Terstond werden militairen derwaarts ge zonden, met «en gedeelte van de -lyfwaeht- ■dragonders en <van het legioen van ipangeran ■Prang-AVedono, terwijl zich ook de resident en genoemde pangeran daarheen begaven. Ten gevolge van dit -krachtig optreden, word de peging tot verzet an hare geboorte on derdrukt. Tan -d9 b9nde in de pasangrahan igaven zich 42 personen, waaronder vrouwen en kinderen, over, terwyl de leider der -bende en tien anderen, die ziek niet wilden ever geven, werden gedood. Nleanand is ontkomen. Ce bevolking is volkomen rustig. liet 1 November a. e. zullen in de ver schillende garnizoenen de rijlessen voor -de officieren van onboreden wapens wederom een aanvang nemen en zullen, naar uit goede bron wordt vernomen, ook officieren van naby- gelegen garnizoen (waar geen rycursus ge geven wordt) in de gelegenheid worden ge steld de lessen tweemalen per week by te wonen. Mr. Van Weckherlin, die in de residentie eenige maanden met verlof heeft doorgebracht, neemt morgen de terugreis naar zyn gezant- schaps-post te Washington aan. Aan hot departement van marine werd heden herbesteed: het maken van twee ge beu won, voor den dienst der verlichting van de Beneden-Eems te Deifzyl en Watum. Minste insehry ver was de heer P. C. Quist, te 's-Hage, voor f 38,500. Het bestuur van de „Vereeniging tot stichting van een toevluchtsoord voor aan den drank verslaafden" heeft zich, naar prof. Else en Ilse. Slot.) Uit het Duitsch. Vertelling van C. HIRUNDA. „Gy moet leven voor myn kind. Groet Erich en leef, leef gelukkig." Het was stil in het donkere vertrek; de zachte stem was voor altyd verstomd. Ilse bracht slapeloos den geheelen nacht by het lyk van hare geliefde zuster door. Eerst des morgens begaf zy zich naar het hooge studeervertrek van Erich, welks ramen op het park en het meer uitzagen, en schreef 4e treurige tyding aan den verafzynden gade van hare zuster. Toen zy klaar was met schry ven, ging zy naar de wieg van het kind en legde de kleine, teere handjes van Else op den brief. „Dit is de eerste groet aan uw vader," sprak zij. Toen nam zy eeD couvert en adresseerde den brief aan Erich Van Molten, die, als kapitein van de reserve, met het Duitsche leger naar Frankryk was getogen. De winter was voorbyde vrede werd ge sloten en graaf Van Molten keerde huiswaarts. «Verwacht my niet vóór den herfst," had Van der Lith in het „Utr. Dagbl." mededeelt, in de vorige week geconstitueerd. Het bestaat uit vyf loden en zal later op zeven gebracht worden. Alvorens tot verdere organisatie over te gaan en een nader beroep te doen op de veelzijdig toegezegde hulp, heeft hot bestuur gemeend met ee* uitgewerkt plan -te moeten gereed zyn, wasrtoo thans de noeüige stap pen gedaan worden. Het bestuur hoopt dat nog deze maand zyne plannen bekend ge maakt, de platóselyke commissies benoemd, ciroslaires verzonden en bydragert gevraagd zul-len kunnen -wordeD. Te Zoetermeer is, in den -ouderdom van 66 jaren, overleden de heer iL. Koetsier, wethouder en ambtenaar van den Burgeriyken Stand dier -gemeente en hoofdingeland van Rjjoland. Tot lid van het kies college der Her vormde gemeente van Zoetermeer en Zeg waard, in de plaats van den bear A. Visser, die zyne benoeming niet heeft aangenomen, is gekozen -de heer C. Van Dorp,-te Zegwaard. Beroepen is te Kuinre en te Kortenhoef, (N.--Hde heer L. Smit, cand. te Noordwyk aan Zee. Men me/klt uit 's-Gravenhage Sarah Bernhardt speelde gister- (Maandag) avond voor de laatste maal alhier in „Fedora" voor eene stampvolle zaal. Het verrukkelyk spel -der tragédienne bracht het publiek her haalde malen dn geestdrift en na een aan- grypetid tooneel, waarin Fedora, na eerst maatregelen te hebben genomen dat Loris Ipanoff hare wooing niet kan verlaten zonder door de politie te worden gearresteerd, doch, dezen stap betreurende, hem ten slotte weet te dwingen by haar te overnachten, waardoor hy gered is, barstte het publiek op alle rangen in een aanhoudend applaus uit Ook in de stervensscène was zy meesterlyk. Verschil lende bloemgeschenken werden haar vereerd. Na afloop der voorstelling, werd der diva door de kunstvereerdors en de administratie d6r Fransche Opera eene serenade gebracht voor het „Hotel den Ouden Doelen", fantastisch verlicht door Bengaalschen gloed. Het publiek juichte Sarah Bernhardt, die, omringd door vele kunstvrienden, aan een ge opend benedenvenster stond, stormachtig toe, vooral toen het muziekcorps de Nederlandsche volksliederen speelde. Zy groette, zichtbaar getroffen, de volksmenigte herhaaldelyk. Het inrichten van het Centraal station der brandweer te 's-Hage is gisteren aan besteed voor 20,649. hy naar huis geschreven, en was naar Egypte gereisd. Ilse bleef by de kleine Else. De dringende beden der familie Bonella konden haar niet bewegen naar het Como-meer terug te keeren. In ernstigen arbeid werden do dagen door gebracht. Een gedeelte van het slot werd door haar voor verwonde soldaten ingericht, die zy zorgvuldig hielp verplegen. Toen echter de lente in het land kwam en met deze veel arbeiders weer huiswaarts keerden, had zy den rentmeester Bauman laten komen om mot hom de plannen van Erich, aangaande de vergrooting der met de bezittingen verbonden fabrieken, in te zien. Ook vond zy by Erich's papieren ontwerpen om de oevers te versterken, ten einde de be woners der streek tegen de overstroomingen van het meer te beveiligen. Onverpoosd had zy, door den ouden rent meester geholpen, de versterkingswerken, ten afweer van het water, laten ten uitvoer bren gen. Toen het Kerstfeest werd, waren de groote werken klaar. De bewoners van het vlakke strand konden nu gerust de stormen afwachten. Zy waren tegen de golven van het meer beschut. Het eigendom, dat sedert honderden jaren Doctor Georg Ruge, uit Heidelberg, aan vaardde gisteren te Amsterdam hot profes soraat in de ontleedkunde, met eene rede in het Duitsch over d« beteekenis der ontlood- kunde in de medische wetenschap. Do collecte veer de feestviering van 30 November te Schereningen heeftin hot geheel f 12S7.96'/2 opgebracht. Het comité verwacht nog eenige giftep„ De te KenstantinopeC verscliynende „Torquie" bevaftte dezer dagen een artikel orer Duitschla»d e i Nederland, waarin ge wezen wordt op den te verwachten dood van onzen Koning -on op de opvolging als Koningin van de jonge prinses Wilhelmina. Verder merkt genoemd blad op dat voor het geval deze prinses kinderloos sterft, de kroon der Nederlanden zal overgaan op de zuster des tegenwoordigen Konings, de groothertogin van Seksen - "Weitnar, dus aan een Duitsch Huis. Hier voegde het blad, volgens do „KOln. Ztg." er de onwaardige uiting by dat do Duitsche politiek er h-et meeste belang by heeft dat WSlbelmina niet biyve leven, terwyl rast drieste brutaliteit wordt te kennen ge geven dat de Duitsche staatkunde eventueeie belemmeringen, zonder naar de stem van het geweten te hooren, zou uit den weg weten te ruimen. Naar do „KOln. Ztg." opmerkt, kan het merkwaardig goacht worden dat een Turksch blad zich met zaken bemoeit, welke volstrekt niet in verband staan mot het belang van •Turkye. Naar echter uit den inhoud van bedoeld artikel blykt, is deze minder de tolk -der Turksche dan wel der Fransche gezindheid jegens Duitschland en levert hy er slechts op nieuw een bewu's van hoe Frankryks invloed aan alle oorden en in alle landen togon Duitsch land woelt en aanzet. De Turksche regeering heeft, ingevolge deze uitingen, der „Turquie" voor onbepaalden tyd de verschyning ontzegd. Te Twelloo is in den ouderdom van 81 jaren overleden V. M. F. baron Bentinck tot Nyenhuis, kamerheer des Konings in b. d., ridder der Willemsorde 4de kl. Volgens eene mededeeling op de jongste algemeene vergadering der Ned. Zondagsschool- vereeniging, telt Nederland 1400 Zondags scholen met een 150,000 leerlingen. De minister van financiën maakt bekend dat het saldo van 's Ryks schatkist op 13 dezer bedroeg: by de Nederlandsche Bank ƒ21,631,862.53 en by de betaalmeesters f i,675,173.15'/ïte zamen f 23,307,035.68'/2. bet luimig element ten speelbal diende, was door Else's vaste werkkracht behouden. Uit iedere hut steeg een dankgebed voor haar ten hemel. Op Kerstavond bezichtigde een in een peis gehulde heer, met den ouden Bauman, de versterkingswerken aan den oever. Op al zyne vragen ontving hy van den ouden man, op wiens gelaat trots en vreugde straalden, ten antwoord: „Dit is het werk van onze gravin 1" Deze woorden deden den vreemdeling ver stommen; zyne Hercules-gestalte beefde. Hoe meer zy het slot naderden, des te zachter sprak Bauman. In de groote slotpoort verdween de heer op de duistere trappen. Boven in de zaal had Ilse den Kerstboom aangestoken voor de kleine Elsetoen zy den boom zorgvuldig had getooid en de kaarsen had aangestoken, ging zy de kamer uit om zelve het kind te halen, ten einde haar ten volle de pracht dos Kerstbooms te doen genieten. Toen zy met de juichende, spartelende Else op den arm de kamer weer binnenkwam, stond naast den helder stralenden „Noordlands- tanne" eon amandelboom met rooskleurige bloesems. Een groote, blonde man kwam haar tegemoet en riep, de armen naar haar uitbrei dend 'X' dl tranen in de oogen: „Ilse, myn Ilse!" - PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—8 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Orootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de atad wordt 0.10 berekend. Z. M. heeft vergunning tot het geven van hooger onderwys aan het college van St.-Albortus te Venloo verleend aanlo. Hein- rich Hoffschulte, geboren te Parys, en 2o. Gottfried Grandpierre, geboren te Kónigstein; benoemd jhr. mr. L. H. J. M. Van Asch van Wyck, te Renen, tot burgemeester der ge meente Venendaal; met ingang van 1 No vember 1888 benoemd tot directeur van het Rijkstelegraafkantoor te Middelburg J. C. Pilaar, thans telegrafist der 1ste kl. by de Rijkste legraaf. Het Lcldschc Tooneel. De man moet steeds de meerdere zijn, niet alleen in kracht, maar ook in talenten, in den mond van een tooneelspeler gelegd, nader toe-- gelicht met de woorden: „als gy ooit eene vrouw aaDtreft op hare kamer, in eene pein zende houding gezeten voor de bustes van een Dante, van een Shakespeare of van andere zulke beroemdheden, neem dan gerust een stok op, slaat die geleerde koppen tot ze in gruizelementen op den grond liggen en jaag haar, uwe echtgenoote, uit dit vertrek, jaag haar naar de keuken, naar de plaats, waar zy te huis behoort; maar als zy dan berouw gevoelt, u vergiffenis vraagt en belooft zich nooit meer aan zulke dwaasheid over te geven, vergeef haar dan van gansc'ner harte, haal eene fijne flesch uit den kelder en breng, onder het genot daarvan, eeno verzoening tot 6tand." Ziedaar de stellingen, welke de heeren F. Von Schönthan en G. Kadelburg in hunne „Die beriihmte Frau" hebben willen verdedigen. Blykbaar is het tooneelspei derhalve togon de vrouwen emancipatie gericht, tegen hot wezen, door Schiller in diens „Beriihmte Frau" „in einem epistel eines Ehemanns an einon andern" op zulk eene geestige wijzo gehekeld. Hoe belangwekkend het onderwerp zelf ook zyn moge, voor eene lange bespreking schynt het echter niet geschikt te zyn. Aardig, tintelend van geest, is het tegen hetzelfde dool geschreven lever de rideau, „Vrouwen-emancipatie" getiteldvervelend gerekt, langdradig daarentegen het gisteren hier ten tooneele gevoerde tooneelspei, be staande uit drie lange bedryven. Tót deze overtuiging schynen ook de auteurs by het samenstellen van hun stuk gekomen te zyn, ten minste, behalve het echtpaar, dat, reods jaren gescheiden, weder tot elkander komt, nadat de vrouw afstand heeft gedaan van haren titel van „de beroemde vrouw" behalve het huwelyk, dat tot stand wordt gebracht nadat het jonge meisje haar idoaal heeft leeren vinden, niet in toekomstige eor- bewyzen, maar in den man, die haar lief heeft behalve deze beide betoogingen, tegen de vrouweiyke ontwikkeling gericht, geven zy ons ook nog een aantal philosopbische beschouwingen ten beste over do liefde, over hare verschynselen en over hare kenteekonon, natuurlyk gekruid met de noodige philippicae tegen de mannen in het algemeen en tegen de gehuwde in het byzonder; er worden huwelyken gesloten, waarvan de toeschouwers den bruigom niot anders dan slechts bij name leoren kennen; kortom: het geheel vormt als het ware een pièce a tiroir, zonder ter.denz, zonder bepaalde intrige. Kan het stuk derhalve onze goedkeuring niet wegdragen, het spel daarentegen ver dient in vele opzichten onzen onverdeolden lof. Genoegen deed het ons by de opening van dit tooneeljaar moj. Beukers wederom voor hot voetlicht te zien verscbynen. Do haar door de studenten-commissie aangeboden bou quet was ongetwyfeld een gelukwensch met haar herstel uit eene zware ziekte en tevens een welkomstgroet, waarmede allen van harte instemden. Haar spel scheen ons opgewekter, krach tiger te zyn dan voorheen, hare actie en dictie verraadden meer zekerheid, meer zelf-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1