schrifte en verduistering van gelden, ton na- deele van de BI inden-werk inrichting aldaar. Omtrent deze zaak schrijft men aan het „Politienieuws" uit Utrecht: Sedert eenigen tyd liepen alhier voor baron v. S. thoe H. zeer booze geruchten, en wist men zelfs te vertellen, dat hy zich in zyne betrekking van penningmeester eener instelling van liefdadig heid zooverre zoude hebben vergeten, dat de justitie zich in de zaak had gemengd en reeds een onderzoek had bevolen. Toch werd nog door velen aan de geloofwaardigheid dier ge ruchten getwyfeld, totdat genoemde heer jl. Woensdag-avond onverwachts in zyno woning werd gevangengenomen en naar de cel over gebracht. Welke feiten hem eigeniyk worden ten laste gelegd, is nog niet met zekerheid bekend. Wel spreekt men van valschheid in geschrifte en verduistering van gelden, doch dit eischt nadere bevestiging om als waar te kunnen worden aangenomen. Te Zuidbroek is alles weer rus tig. De hoer Scholten heoft zyne aardappelmeel fabriek Donderdag weder geopend, zoodat alle arbeiders het werk hervat hebben. Vrydag was de termijn verstreken, waarop het verzoek schrift tot het in werking stellen van de nieuwe inrichting tot het wasschen der aard appelen op het gemeentehuis ter inzage moest liggen, zoodat deze wasschery Zaterdag weder in werking gesteld kon worden. Daar de orde gehoel is hersteld, zyn do agenten naar hunne posten teruggekeerd. Zaterdag avond hebben de werklieden hun volle weekgeld ontvangen. Een gro entenkoopman op Raak- eind, tusschen Breda en Ulvenhout, was Zater dag-avond in een boom geklommen om noten te plukken. Door een noodlottig toeval viel hy en was terstond een lyk. Uit nadero berichten betref- fende het ongeluk, hetwelk Woensdag-avond jl. op den Lehigh Valley spoorweg, by Mud Run, in Pennsylvanië, heeft plaats gehad, biykt dat ongeveer 8000 pleizierreizigors ver voerd werden in drie treinen. De eerste trein bestond uit negen, do tweode uit tien, en de derde uit twaalf rijtuigen. De eerste trein ging ongestoord over den weg. Terwyi de tweede stilstond, in afwachting dat de wog vry zou worden, rende do derde met volle kracht op hem in. Beide treinen waren dicht bezet. De achterste wagen van den staanden trein schoot op twee derden der lengte in don voorsten wagen van den anderen trein, waar door op zyne beurt die voorste weder in den daarop volgenden gedrongen werd. Van de reizigers in den achtersten wagen ontsnapte niemand den dood. Ook de tweede was vol verminkte ïyken, en alleen uit den derdon konden eenige lieden zich redden. De onge deerd gebleven passagiers deden al het moge- ïyke om degenen, die zich in en onder de wagens bevonden, te bevryden. Onder dezen was eene jonge dame, wier beide beenen be klemd waren geraakt. Het eene been werd spoedig bevryd, doch het andere werd, door een verkeerd gerichten houw met eene byi, van het lichaam gescheiden. De dame hield zich heldhaftig en werd zoo spoedig mogelyk verpleegd, doch woldra gaf zy don geest. In het geheel schynen er ongeveer zestig perso nen te zyn omgekomen, terwyi oen zeventig tal gekwetst word. Het ongeluk wordt toegeschreven aan zor geloosheid van den machinist, die tot zyne verontschuldiging aanvoert acht en veertig uron aaneen dienst te hebben gehad en van uitputting in slaap te zyn gevallen. Naar reeds gemeld werd, is aan het station te Billingen, by Stuttgart, vier dagen vóór de aankomst van keizer Wilhelm, zekere Troppmann aangehouden, die, naar uit Berlyn aan hot „Petit Journal" nu wordt medegedeeld, belast moet zyn geweest met het doen van een aanslag op 's keizers leven. De politie heeft aldaar ook vior bommen en zestig ontplofbare kogels govonden. Troppmann had het voornemen den keizer- lyken waggon tot op een honderd meters veor hot station Billingen te naderen. Hy Veeft eene som van 100,000 mark ge weigerd om daarvoor inlichtingen te verstrek ken omtrent zyne medeplichtigen. Hy moet gezegd hebben dat keizer Wilhelm te Rome wel zou omkomen. Het „Petit Journal" is voor hot boven staande verantwoordelijk. KOLONIËN. BATAVIA, 14-15 September. (Fransche mail.) Volgens den correspondent van „Do Loco motief" to Soerabaia, is do officier van justitie a laar mr. De Vries, die pas een paar maanden geleden van verlof uit Europa terugkwam, zóó ziek, dat hy waarschyniyk opnieuw verlof zal moeten vragen, daar men alleen van eene zeereis herstel hoopt. Van het bericht uit het „Bat. Nbl.", dat in Madioen onlusten zoudon zyn uitgebroken en .hadjies gevangengenomen, wordt nu ge zegd niets waar te zyn. De „Java-Bode" zegt, naar aanleiding hier? vanHet doet ons genoegen uit de beste bron zulk een geruststellend bericht te kunnen geven. Aangenaam zal het ons zyn, wanneer ook een ander gerucht, dat hier liep, zal biyken een canard te zyn, nl. dat het plan was ge maakt om drie bataljons infanterie in het Bekassische te doen bivouacceeren wegens den slechten geest, die daar zou heerschen, doch dat van dit plan is afgezien op advies van den ads.-resident van Meester Cornelis. [Zie echter de laatste berichten.] - Met leedwezen zal door velen hier te Batavia en elders in Nederlandsch-Indië het overlyden worden vernomen van den heerG. In dor Maur, directeur van 's Lands Drukkery. De overledene was a self made man, een van die menschen, die de positie, welke zy in de maatschappy Innemen, door y ver, kunde, rechtschapenheid en vakkennis hebben ver kregen. Na in Nederland in verschillende drukke nen te zyn werkzaam geweest, o. a. ook by den heer A. W. Sythoff, te Leiden, vertrok In der Maur 30 jaar geleden naar Japan, waar hem opgedragen was eene uit Europa aangebrachte drukkery in te richten, van welke taak hy zich zóó verdienstelyk kweet, dat hem by zyne aankomst op Java onmid- deliyk eene goede positie by de landsdrukkery werd opgedragen. Hier bracht hy het eerst tot hoofdopziener, sedert tot directeur. Hy genoot het volle vertrouwen van de Regee ring, zooals onder anderen bleek toen zyn voor stel om eene zeer kostbare drukmachine aan die inrichting te verbinden, beantwoord werd met de opdracht die machine zelf in Europa aan te koopen. Onder zyn bestuur is de lands drukkery eene inrichting geworden, die terecht vermaard is en waarheen men den vreemde ling brengt om hem te toonen, dat Indië niet achteriyk is op het gebied der typografie. De heer In der Maur vertoefde sodert eeni gen tyd te Buitenzorg, om herstel te zoeken van eene kwaal, die hem ten grave sleepte. Den 2den September had hy den ouderdom van 57 jaren bereikt. (Bat. Ml.) Zondag vond de heer v. d. E., op zyne wandeling te Djelambar, een inlander uitge strekt op den publieken weg aldaar. By onder zoek is gebleken, dat de man ïydende was aan cholera, en niet meer spreken kon. Oogenblikkeiyk liet de heer v. d. E. hem naar het stadsverband brengen. Op het request van mr. J. H. Carpentier Alting, houdende verzoek om de straf van J. H. Van Alphen in 's lands gevangenis tePadang te mogen ondergaan, is door den directeur van justitie afwyzend beschikt. Door den gouverneur-generaal ran Ned.-Indië rijn de volgende beschikkingen genomen: Civiol Departement, Benoemd: Tot president vau den raad van justitie to Padang (Sumatra's West kust), do voorzitter van den landraad te Soemenep (Madura) mr. C. Baach. Tot griffier van den landraad: te Poorwodadi (Sema- rang) do ambtenaar voor do rechterlijke macht ter bcacbikking van den voorzitter van den landraad te Palombang mr. C. H. O. Hultman, te Eoetoardjo (Bagelen) do ambtenaar op non-activiteit mr. G. Aldus, laatstelijk waarnemend griffier van dea landraad te Kodiri. By bot op. lager ond. voor Europeanen on met dezen gelykgeetelden in Ned.-Indié: tot hulponder- wyzcree M. C. Van Overveat. Tydelijk gestold: Ter beschikking van den omgaanden rechter in de lBte afdeeling op Java en Madura, ten einde te worden belast met griffiere- werkzaawbcden, de ambtenaar voor de rechterlijke macht mr. J. Barlagen Bnaaemaker, thans tor beschik king van don landraad te Sidoardjo (Soerabaia). Overgeplaatst: Van bet boschdistrict Japara naar het boschdistrict Toeban-Bodjonegoro, de opziener 3do kl. r. C. Lansvan hot boschdietrict Toeban- Bodjonegoro naar bet boachdiBtrict Japara, do opzie ner Sdo kl. I. W. Pieplenboech. Geplaatst: In de contröle-afdoeling Soekana- gara, afdeeling Tjiandjoer, do controleur 2do kl. J. Dunnowold; in do contrólo-afd. Bandar, afd. Batang, do controleur lsto kl. P. La Fontaine. Toogovocgd: Aan den controleur der contróle- afd. Toeren, afd. Malang, met aanwijzing van Goudan- glegi als standplaats, de adsp.-contr. W. J. Ketjcn. Van de contróle-afd. Malang, afdeeling van dien naam, naar do contróle-afd .el ng Pasoeroean, afdeeling van dien naam, do controleur 1ste kl. G. A. F. J. Oosthoutvan de contróle-afd. Batoo naar do contróle- afd. Malang, afd. van dien naam, do control, late kl. E. Constant; van Gondanglcgi naar do controle-afd. Batoe, afd. Malang de controleur 2de kl. jbr. J. Do Pcri. rovan de ondcrafdccling Tamiang naar de ondcrafdecling Tadang cn Bedagei, afdeeling Dcli, do controleur der 2de klasse A. D. Tj. T. Boutmij. Geplaatst: In de afdeeling Semaugka, do con troleur 2do klaaao J. Van Weert. In de ondcrafdee- 1 ng Tamiang, afdeeling Dcli, do controleur der 2de klasse F. A. H. Van den Bossche. BUITENLAND. Frankrijk. Zaterdag had te Parys in eene zaal in de Avenue la Bourdonnais eene door anti-Bou- langisten belegde vergadering plaats. Men scheen die zaal, waar vóór tien a twaalf dagen eene Boulangistische byeenkomst ge houden was, gekozen te hebben om haar van de Boulangistische lucht te zuiveren. Het ging er woest toe. De Boulangisten hadden zich voorgenomen den boel in het honderd te sturen en waren in grooten getale in de zaal verschenen. Zoodra een anti-Boulangist aan het woord kwam, maakten zy een helsch alarm, zoodat geen jota verstaan kon worden. De anti-Boulangisten wreekten zich op hunne beurt en weerden zich dapper. De Boulan gistische afgevaardigde Laur, die niet had willen blyven, hoorde bulderend zingen„Laur est une chimère, mèmèmèmère." Men begrypt nu waarop het uitliep. De stokken en vuisten moesten over en weer dienst doenglazen, stoelen en banken werden gegrepen en elkander naar het hoofd geworpen. Menigeen kreeg dan ook een bebloeden kop, en eenige vrouwen waren in zwym gevallen. Ten slotte kregen de anti-Boulangisten de overhand en dreven zy eene motie in hun zin door. Dalttohland. De verschenen uitvoerige uittreksels uit Mackenzie's brochure stellen te Berlyn vriend en vyand sterk te leur, daar zy slechts de reeds van vroeger bekende antwoorden van Mackenzie behelzen. De „Vossische Zeitung" meent dat- „zy weiDig geschikt zyn om de officieuze alarmmakers te bevredigen, die er politiek kapitaal uit willen slaan." De „Natio nal Zeitung" zegt„het is geheel onverschil lig, welke nieuwe zwendelary de ongeluk brengende charlantan Mackenzie op het touw zet om zyne in gevaar verkeerende zaak te redden." Hoeveel teleurstelling Mackenzie's brochure aldaar wekte, toont ook het „Berliner Tageblatt." Vroeger een warm aanhanger van Mackenzie, deelt het blad thans geen woord uit het geschrift mode, maar noemt het een onverkwikkelyk geneeskundig gekyf in eene nieuwe editie, waardoor de edele keizer niet weder levend gemaakt wordt. Mackonzie verklaart dat de uittreksels uit zyn boek, welke de „New-York Herald" mede deelde, gestolen en bovendien onnauwkeurig zyn. Professor Von Bergmann heeft tegen Mac kenzie ingediend eene aanklacht wegens laster, omdat deze hem beschuldigt dat hy keizer Frederik door zyne onhandigheid heeft gedood. Italia. Eenige bladen weten reeds mede te deelen wat keizer Wilhelm en paus Leo met elkaar hebben besproken. Volgens de „Kölnische Volkszeitung" werd geen woord gerept over de Romeinsche quaestie, maar werd wel go- sproken over den toestand der Katholieke Kerk in Duitschland. De „Germania" weet nog meer. Volgens dit blad gaf de keizer zeer bevredigende ver klaringen over het behoud des vredes en opende hy het vooruitzicht op verdere con cession namens Pruisen. Do Paus begon met den keizer te herinneren aan het bezoek, door zyn vader als kroonprins op het Vati- caan gebracht, en sprak daarna den wensch uit dat hy met hem op even vriendschappe- lyken voet zou blyven als met keizer Frederik. In het algemeen wees Leo op den treurigen toestand, waarin de Paus verkeerde, zette uiteen wat het Pausdom is voor de maat schappy, en verlangde daarom meer vryheid voor de Kerk. De „Popoio Romano" beweert daarentegen dat de Paus het herstel zyner wereldiyke macht ter sprake heeft gebracht, maar dat de keizer geen lust betoonde hierover in byzonderheden te treden. Toen de Paus ech ter over dit onderwerp doorging, maakte de keizer een einde aan het gesprek door te verzoeken of hy zyn broeder, prins Hendrik, die zoolang in de troonzaal vertoefde, aan den Paus mocht voorstellen, 's Keizers broeder werd toen binnengebracht en daardoor kwam vanzelf aan het onderhoud een eindo. Luidens een bericht aan de „N. R. C." echter wilde prins Hendrik na 15 minuten de byzondere vertrekken van den Paus, waar de keizer zich bevond, binnengaan, maar een wacht hebbende prelaat wilije hem zonder vergun ning van den Paus niet binnenlaten. Graaf Von Bismarck opende toen kortweg de deur, zeggende dat de broeder des keizers niet mocht antichambreeren. -----mi -wmm vihib^I ui. m Volgens een ander bericht, zinspeelde de Paus op den toestand der Katholieken in Duitschland en sprak hy den wensch uit, dat dezen voortaan in vrede zoudon leven. Deze berichten zyn zeker meer een ver slag van de wenschen der verschillende bladen, dan wel van het onderhoud tus schen paus en keizer, want dit werd door niemand anders bygewoond. Om klokslag twee uren was de keizer in het Vaticaan. Prins Ruspoli, 's Pausen opperceremoniemees- ter, ontving den keizer en geleidde hem naar de vertrekken des Pausen, terwyl twee com pagnieën der Nobelgarde aan weerszyden als eerewacht geschaard stonden. De Paus ontving den keizer, omgeven door de leden van zyn hof, in de troonzaal. De keizer trad op den Paus toe, boog tweemaal en reikte den Paus tot driemalen de hand. De Paus verzocht den keizer naast hem op een gereedstaanden troon plaats te nemen. Daarna werden de leden van het gevolg van weerszyden voorgesteld en na deze formali teit rees de Paus van zyn troon en geleidde zyn gast naar zyn particulier kabinet, waar drie zetels gereed stonden. De Paus wees den keizer den zetel aan zyne rechterhand en zoo bleven beiden een kwartier alleen. Toen eindelyk ook prins Hendrik binnonkwam, nam deze aan 's Pausen linkerhand plaats. Nadat het onderhoud nog een paar minuten had geduurd, nam de keizer op dezelfde wyze afscheid, als waarop by den Paus had begroet. De Paus richtte zich nu ook tot het gevolg des keizers, en betuigde zyne inge nomenheid dat hy Duitschers als gasten mocht ontvangen in het Vaticaan, waar zoovele Duitsche geleerden en kunstenaars hadden gewerkt. In plechtstatigen optocht bezichtigde de keizer toen het Vaticaan. Voorop gingen de soldaten der Zwitsersche garde, gevolgd door de Nobelgarde, en daarachter liepen de keizer met kardinaal Rampolla en prins Hendrik met kardinaal Sinistri. Eene afdeeling Zwitsers scheidde dit eerste deel van het gevolg en de leden van het pauseiyk hof, die den stoet besloten. De Paus liet den stoet voorbytrek- ken en begaf zich toen naar zyn kabinet, waar hy terstond de kamerheeren Marini en Bisleti ontbood en hun het geheele onderhoud dicteerde. inmiddels bracht de keizer een bezoek aan de schilderyen-verzameling, de musea en de boekery en vervolgens aan de St.-Pieterskerk. Om vier uren was alles bezichtigd en reed de keizer weg, nu echter niet naar de woning van den Pruisischen gezant, maar onmiddellyk naar het Quirinaal. By dezen rit ontmoette de keizer het rytuig van koningin Margaretha. De keizer liet onmiddellyk stilhouden, ging in het rytuig staan en salueerde, hetgeen de talryke toeschouwers zóó in verrukking bracht, dat zy den gast met buitengewone geestdrift toejuichten. Slechts stapvoets kon het rytuig des keizers voortgaan, zóó dicht was de volks menigte, welke het omringde. Aan het déjeuner by den Russischen gezant, dat het bezoek voorafging, stelde kardinaal Rampolla een dronk op den keizer, welke door den keizer met een dronk op den Paus werd beantwoord. Als eene merkwaardigheid wordt daarby gemeld, dat keizer Wilhelm by die gelegenheid dronk uit een glas, dat het eigendom van keizer Karei V is geweest. Als herinnering aan zyn bezoek bood de keizer den Paus een gouden snuifdoos aan, welke met diamanten was bezet en op welks deksel het portret des keizers prykte. Eene dergelyke snuifdoos schonk de keizer ook aan monseigneur Mocenni. Volgens berichten uit Rome werden by den tocht des keizers naar hot Vaticaan op de Engelenbrug weder roode papieren met be schimpingen van de triple-alliantie en uitroe pen ter eere van Frankryk en Elzas Lotharin gen In het rytuig geworpen. De Romeinsche politie nam tot hiertoe 17 personen als de vermoedeiyke daders in hechtenis, meest jon gelieden, die zich ledeD van eene revolution- naire club noemden. Rome was Zaterdag als uitgestorven. Hon derd duizenden waren naar het veld te Cen- tocelle getrokken, waar de revue plaats had. Zeldzaam fraai weder begunstigde dit militaire schouwspel, dat bygewoond werd door des keizers oudste zuster, do erfprinses van Sak sen-Heiningen. De keizer droeg dezelfde uniform als by hot bezoek aan den Paus, en passeerde de revue met een schitterend gevolg van 500 officieren van hoogen rang achter zich. Hij groette elk bataljonsvaandel en eiken vleugel- officier.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2