N°. 3792. 3üa,£B.iacIa«- October. A0. 1883. feze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Derde Blad. Landbouw. Feuilleton. Leiden, IB October. LEID8CH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per postn 1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. September was nog niet ten einde of de barometer wierp den wjjzer in den vuilen hoek, zooals buurman zegt. September had anders den boer goed bedacht. Op den akker is veel werks gedaan en de lucht stond er naar om der. grond uitmuntend te bewerken. Alleen duurde het mooie weer nog niet lang genoeg. October begon zooals we dat van November zouden kunnen verwachten. Terwijl in kamers en werkplaatsen reeds hier en daar de kachels brandden, stond de oogst nog wol voor een vierde gedeelte op het land. Zoo zag en ziet men nog tal van haver-, kanarie- en boonenhokken en bjjna alle suikerbieten zitten nog in den grond. Wel is 1S88 een jaar met een vreemden staart. Wel is de zomertijd er geweest, maar de zomer zelf eigenlijk niet. Het boerenbedrijf had weinig aanlokkelijkshet was voor velen eene aaneenschakeling van teleurstellingen. Het is goed dat de menschen ook daar aan gewennen, anders ware het in zulke tijden op het platteland niet uit te houden. Toch is de oude fleur van vele landbouwende gemeenten zoek. Wanneer echter de landbouwer op dit oogen- blik zjjno tassen naziet, dan is menigeen nog beter tevreden, dan men had kunnen denken. Daarbij komt ook dat vele huurprijzen in de laatste jaren voel billijker zijn geworden. Hot slechtst zijn er de arbeiders aan toe. Aangezien de geldelijke opbrengst der lan derijen sedert, vele jaren merkelijk vermin derde, liet menig landbouwer weinig meer, soms wel minder doen, dan noodig was. Zelfs do loonen van de zoogenaamde vaste daggelders werden door eene bezuinigings- schroef geknepen. Menig boer redeneerde als volgt: de prijs van tarwe en rogge is, in vergelijk van eenige jaren geloden, ongeveer met een derde ver iriyderd; het brood is dus ook naar even redigheid minder in prijs geworden ergo het loon kan verminderd worden. Vraagt nu iemandis zes a zeven gulden per week dan te veel voor een werkman, om daarvan met een gezin te leven, dan klonk het antwoord zeer verschillend. Velen gaven toe, dat het volstrekt niet overdadig was. Anderen echter spraken dien barren regel „het loon regelt zich naar vraag en aanbod Nog anderen wezen ons op de vordiensten Else en Ilse. 5) Uit het Duilsch. Vertelling van C. IIIRUXDA. Hij greep haar en wilde haar kussen, doch zij trok zich ras terug. „Ga nu, Ericb, en maak Else gelukkig." herhaalde zij zachtjes, en verdween achter de portières van de salondeur. Molten stond nog lang op de plaats, waar zii had gestaan; altjjd nog hoorde hy de woorden: „En maak Else gelukkig!" En dat op dien toon! Zjj werden eene melodie in zijne ooron. Weer meende hy een lied te hoeren, dat de orgeltonen begeleiddehet was hare stem geweest, welke het in denkloos tertuin te Como gezongen had, toen hy den amandelbloesem afbrak, welken hy gekust en aan zyne lippen gedrukt had. Hoe dikwijls had hij in de kerk naar deze stem geluisterd, als zjj zwol in de volle akkoorden der loflie deren Hoe had zyn hart dan verlangd woor den van liefd9 van deze stem te hooren En nu, „Groote Hemel, erbarm u toch," I steunde hij en greep als in zwijmel naar zyn I voorhoofd. van vrouw en kinderen. Ja wel, er zyn enkele huisgezinnen, waarvan de vader met drie of vier min of meer volwassen zoons werkt, die dan wekelyks tot 20 gld. en meer tehuis- brengen. Maar dan zyn er ook vier of v(jf stevige kostgangers, die goed gevoed dienen te worden, 't Is een groot ongeluk, dat vele werkgevers voorbijzien, dat alleun een goed gevoed mensch veel zwaar en goed werk kan produceeren. Tot dusver ging alles nog tamelijk wel, maar 't is te verwachten dat de nadeelen van dit jaar vooral op den werkman zullen drukken. De aardappelteelt is byna geheel mislukt. Nu beteekent dit weinig voor den boer, die hier moestal in 't geheel geene aard appelen verbouwt, maar des te meer voor den daglooner. Deze heeft dikwijls van zijn boer een stuk gronds in gebruik, waarop byna zon der uitzondering aardappelen worden geteeld. We kennen een arbeider, die verleden jaar van zulk een stuk land ruim 30 hectoliter vry goede aardappelen won, en nu kreeg hy, van eene gelyko oppervlakte, slechts twee hoctoliter, zonder een enkel kruimpje. Op verre na waren zo het rooien niet waard. Als zijne huisvrouw nu maar erwten, boo- nen of meelspijzen gaat opdisschen, dan is dit voor de voeding veel beter; maar welk gezin kan zonder aardappelen? En de winter doet zoovoel eischenmeer voeding, dikkere kleeding, meer licht en vuur enz., zoodat menig huismoeder nu reads geen cent meer te mis sen heeft. Do menschen in do stad kunnen dan ook niet gelooven, wat ellendige aardappelen hier rondgevent worden. Wanneer de landeigenaren de boeren min der huur laten betalen, moeten de laatsten ook bedenken, dat het werkvolk nu niet het gelag moeten betalen? Ja wel, onder die menschen zyn ook ver keerden en halven, van wie het loon echter algemeen even hoog is. Daarin was verando- ring wenscheljjk, en het is een billijke oisch, dat een goed werkman in de allernoodzakelijkste behoeften van zijn gezin kan voorzien. De arbeiders van den boer zyn geene sociaal democraten, maar als het zoo voortgaat, zal het er spoedig op uitloopen. De nood is een strenge, maar zekere leermeester. Haarlemmermeer, 12 Oct. '88. T. De heer D. v. d. Aa te Rotterdam is benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school voor jongens te Leiden. Hoe lang hy daar in gepeins verdiept bleef staan, wist hy zolf niet. Eindelijk gingen de deuren opengraaf en gravin Bonella traden binnen, om de gasten te ontvangen. Ten laatste kwam de bruidverrukkelijk schoon en kinderlijk onschuldig zag zij er uit. Erich was te moede alsof hij bevrijd werd van den zvvaren ban, welke hem drukte, toen Else zoo vertrouwelijk naar hem opzag met een hemel vol rein geluk in hare oogen. Naast haar stond Ilse. Toen Erich de beide zusters met elkander vergeleek, was het hem alsof hy de maan naast de zon zag. Hier alles licht en gloed; daar alleen hare flauwe weerkaatsing. Met innige blijdschap zeide Hlse: „Zie Erich; dat is mijne Ilse." Eene stomme buiging was Molten's antwoord. Else scheen weinig gesticht door dozen stijven groet, doch zy had geen tijd haar ge voelen uit te spreken. De trouwplechtigheid zou in do kapel plaats hebben. Rechts naast het altaar stond Ilse, rustig en zonder zich te bewogen, met neergeslagen oogen, als een schoon marmeren beeld. Toen de ringen verwisseld worden, gleed de fijne gou den ring uit Else's hand op den grond en rolde hy voor Ilse's voeten, die hem snel opraapte Zaterdag 20 October zal er te Alfen aan den Ryn eene algemeene vergadering van ondorwyzers on onderwijzeressen in het arron dissement Woerden gehouden worden. De te behandelen onderworpen zijn lo. Het Ned. Onderw.-Genootschap, meer in het bijzonder de afd. Alfen, en de wensche- Hjkheid van meer aansluiting. In to leiden door den hoer A. Sogers, te Oudshoorn. 2o. Mr. C. Vosmaer. In te leiden door den heer T. C. Schur, te Koudekerk. 3o. De waarde der studio van de paedagogiek voor don onderwijzer en hare toepassing op de lagere school. In te leiden door don heor A. Mout, te Hazerswoude. Door den Commissaris des Konings zyn benoemd tot zetters voor 's Rijks directe be lastingen to Bennebroek M. Yan der Eist en F. Stam; te Haarlemmermeer G. B.'tHooft, A. J. G. Timmermans en B. Biesheuvel; te Heemstede M. Voster en M. Tibboel. Het nieuwe Centraalstation te Amster dam wordt, naar hot „Hbl." mot zekerheid verneemt, b(j het begin van den aanstaanden zomerdienst in gebruik genomen. De werk zaamheden, welke nog verricht moeten wor den, zyn van ondergeschikten aard, zoodat die termijn niet door de eene of andere on voorziene omstandigheid verschoven zal be hoeven te worden. Het niet ruime stationsplein heeft men reeds in den loop dezes jaars bestraat. Door den minister van koloniën zyn de heeren J. C. Van Aalst en G. F. M. H. De Pelser Berensberg gesteld ter beschikking van den gouverneur-goneraal van Ned.-Indië, om te worden benoomd tot adspirant-ingenieur by den waterstaat en de burgerlijke openbare werken daar te lande, en den heer J. Van Aalst, om in administratieve betrekkingen daar te lande te worden geplaatst. De „Staatscourant" van 13 Oct. bevat een koninklijk besluit van 11 dezer, waarbij aan jlir. mr. M. A. Do Savornin Lohman op zijn daartoe gedaan verzoek, met ingang van 15 October 1888, eervol ontslag verleend is als advocaat generaal bij den Hoogen Raad der Nederlanden. Ingevolge een besluitvan de jongste algemeene vergadering derNederlandsche Maat schappij ter bevordering van Nijverheid, is door directeuren hot volgende adres gezonden aan den minister van koloniën De Nederlandsche Maatschappij ter bevor dering van nijverheid, de groote wenscheljjk- heid beamende van de uitbreiding der irrigatie in Nederl.-Indië, verzoekt Uwe Excellentie en lachend aan hare zuster teruggaf. Erich keek ontsteld opzyn blik ontmoette dien van Ilse; het vaarwel van MoVusine lag daarin te lezen. Na het bruiloftsmaal werd er gedanst en op de piano gespeeld. Ook Ilse moest veel warme liefdeszangen, vroolyke bruiloftsliede ren zingenmen verlangde altoos meer. Hare stem was vol on schoon; zjj gaf zóó goed weer wat zjj zong, dat men mede lachte en mede weende. Erich drong er op aan, dat men scheiden zou. „Laat mij nog een enkel lied tot afscheid hooren!" smeekte Else; „al is het ook nóg zoo treurig." „Ik heb ze alle gezongen; ik ken geene vrooljjke liederen meer!" „O, slechts dat ééne; zing mij nog eens mijn lievelingslied voor; al is het ook nóg zoo treurig, zing het voor my, voor mjj alleen. Ik zal het in zoo lang niet meer hoorenlaat het my volgen in de verte, als de schoonste klank uwer ziel!" „Else, wat wilt ge dat kan ik niet!" „Weiger uwe zuster op haren bruiloftsdag geen verzoek," drong Erich aan. „Wilt go dat ik het zing?" vroeg zy bevend. „Ik bid u er om." En zy -zong: PRIJS DER ADVERTENTIEN: Tin 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer ƒ0.17). Grootere letters nssr plaatsruimte. Toer het in- cssseeren buiten de st&d wordt 0.10 berekend. eerbiedig, om zoowel door beschikbaarstelling van fondsen ris door ruim personeel, dezen voornamen hefboom voor ontwikkeling van welvaart te willen ondersteunen on verzekeren. Zy is echter van oordeol dat de daarstelling van kleine bevloeiingswerken ten nutte van enkele groepen van dessa's, na verkregen vergunning van de Regeering, aan het boleid en de verantwoordelykheid dor hoofden van gewesteiyke besturen kan worden overgelaten. Voldoende aan de opdracht, ons door de Maatschappy by bovengenoemd besluit gedaan, bieden wy Uwe Excellentie hiernevens aan de afleveringen van hot Tydschrift onzer Maatschappy, waarin medodeeling gegeven wordt van de overwegingon en discussiën, dio tot het besluit hebben geleid. Een tot nu in de kunstgeschiedenis onbekende Nederlandsche glasschilder George van Delft (meestal Joris Delffts genoemd), die tydens koning Maximiliaan te Weenen leefde, is onlangs als vervaardiger ontdekt van de bekende fraaie beschilderde glazen in de Georgen-Kirche te Wiener Neustadt. Er is namelyk een aantal oorkonden uit den tyd van Maximiliaan gevonden, waaruit blykt, dat hy de vervaardiger is. Zoo schryft o. a. de koning op 7 Juli 1500 aan de broeders der St.-George-orde in de Neustadt, dat Delffts de ruiten in de kapel van het klooster weder zal komen beschilderen. Jorigen van Delffts, „nederlendscher Maler", wordt meermalen In de gedenkboeken ge noemd en uit alles blykt dat hy aan de ruitbeschildering van kathedralen een belang- ryk aandeel heeft gehad. 's Ryks middelen hebben gedurende de maand September II. opgebracht 10,500,031, tegen ƒ11,133,085 in September 1887, en gedurende de eerste negen maanden van 1888 ƒ80,840,999, tegen ƒ79,458,409 in hetzelfde tydvak van 1887. Het a/,j der raming be draagt ƒ81,067,076. By het dezer dagen rondgezonden veer tiende jaarverslag van de „Maatschappy tot opvoeding van Weezen in het Huisgezin" beschermvrouw H. M. de Koningin der Neder landen is oen blaadje gevoegd, waarin het doel dezer nuttige Vereeniging nog eens kor- telyk wordt toegelicht en tot ondersteuning daarvan wordt opgewekt. Verbetering te brengen in hot lot der wee zen, die niet in gestichten worden verpleegd en hun getal is ongeveer a/3 van het geheel, dat aan de openbare liefdadigheid vervalt stolt de Vereeniging zich ten doel. Thans mag zy zich beroepen op eene werkzaamheid „Es war unterm blühenden Mandelbaum, Mir ist wie Traum Er küsste die Blüte so rot, so fein Und sprach Willst du nicht meine liebste Mir ist wie Traum.... [sein? Ich küsste die Blüte so fein, so rot. Es war nicht mein liebster, es war der Tod Das war unterm blühenden Mandelbaum, Mir ist wie Traum. Zacht in de zykamer, ver van de gasten, had Ilse gezongen. Alleen Else en Erich had den het gehoord. Zy was doodsbleek, toen zy geëindigd had. Else drukte haar hoofdje tegen haar aan. Erich stond als versteend. De sterke man beefde, als stond hy als een misdadiger voor zyn rechter. Eene doodsche stilte heerschte er in de zaal. Ilse herstelde zich het eerstzachtjes hief zjj het hoofd van harer zusters borst op, en zeide „Kom, Elso, geene afscheids,tranenge moet nu gaan!" Zwijgend omhelsden de meisjes elkaar. Ilse overreedde hare zuster te vertrekken. Erich volgde haar. „Vaarwelvoor eeuwig," zo htte Ilse. Toen bleef zy alleen. Wordt ertolgd

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 9