KOLONIËN. BATAVIA, 3 T September. (Nederlandsche mail.) Aan het kort verslag omtrent den stand van zaken in de residentie Oostkust van Sumatra over de maand Juli, ontleent de „Jav. Cour." bet volgende.: De gezondheidstoestand was over het alge meen goed. Met het snijden der tabak werd voortgegaan; de aanplant had veel van de droogte geleden. Handel en scheepvaart bleven levendig. Den 2den April is te Seroeawan (afdee- ling Kairatoe, residentie Amboina) eene open bare inlandsche school geopendde lessen zyn aangevangen met 35 leerlingen. Een nader door den mijn ingenieur W. Godefroy aan den chef van het mijnwezen verzonden telegram, gedagteekend Semarang 2 dezer, luidt: „Gisteravond draadbericht verhoogde wer king Merapi. Eenige dessa's vluchten reeds naar Merbababoe. Heden derwaarts ver trokken." Dat de nieuwbenoemde gouv. generaal, de heer Pynacker Hordijk, zich met een trak tement van ƒ11,000 'smaands heeft tevre den gesteld, zal minder verwondering wekken, als men er by weet dat hem een pensioen van 8000 en aan zijne weduwe een van f 4000 is verzekerd, terwijl het eerste tot nog toe 6000 bedroeg, en het tweede in het geheel niet aan de betrekking van land voogd was verbonden. Het is nog de vraag of de Staten-Generaal met die voorwaarden gonoegen zullen nemenhet weduwenpensioen vooral is zonderling, daar dit hier alleen wordt toegekend wanneer aan het fonds is bijgedragen, hetgeen indertijd den gouverneur- generaal Mijor word geweigerd, en het in Holland niet bestaat. (J.-B.) De Atjeh-correspondent van de „Soer. Crt." schrijft dat men daar met ongeduld den uitslag te gemoet ziet van de zending des hoeren Van Assen, die, naar het gerucht wil, adviseeren zou om den sultan te herstellen, en terug te trekken naar Oleh-lehen dat bijna allen op Atjeh de noodzakelijkheid in zien van verandering, daar de tegenwoordige toestand al te ongezond is, dan dat hij nog zou mogen blijven voortduren. De laatste berichten van den Atjeh-cor- rospondent der „Locomotief" z(jn niet opwek kond. Behalve klachten over droogte, klein geestigheden in den dienst, gebrek aan ijs, bevat de brief de mededeeling, dat de Atjehers eiken nacht bjj hoopen binnen de linie dringen en de telefoondraden en -palen vernielen, en dat zjj tot twee malen toe hebben getracht door ondergraving van de rails de stoomtram te doen derailloeren. Gelukkig werd nog bijtijds die nieuwigheid ontdekt. Eene gewapende bende stond anders klaar om de gederailleerde wagens te overvallen en zelfs tot op vijf passen van de rails durfden de vijanden naderen. Naar men ons van Sumatra's Westkust mededeelt, gaan do werkzaamheden aan de in dat gewest aan te leggen spoorlijn zoo danig vooruit, dat men binnenkort de verplaat sing van ingenieurs en verder personeel van Padang naar Solok tegemoet ziet. Logementhouders en verdere eigenaars van huizen op laatstbedoeld plaatsje wrijven zich de handen over het vooruitzicht dat een zeker aantal goed bezoldigde ambtenaren, zij het dan ook maar tijdelijk, op de plaats hunner inwoning komen neerstrijken. Java-Bode Met het oog op enkele gevallen van cholera, die zich te Tandjong-Priok hebben voorgedaan, zullen Zr. Ms. oorlogsschepen „Van Speijk" en „Merapi" zich uit die haven voor korton tyd in het belang van de gezondheid der bemanning naar zee begeven. Na eene negendaagsche zitting beëindig de de Raad van justitie heden de zaak van beklaagde E. W. F. K., gewezen administra teur op de tabaks-onderneming Ludwigsburg te Langkat (Deli). De eisch van den officier van justitie was tien jaren tuchthuis. Uit spraak over 8 dagen. De rechtbank van omgang te Batavia heeft den inlander Wangsa, beschuldigd van moord op den heer Wigman, schuldig verklaard aan den moord en veroordeeld tot de straf ■des doods. De rechtbank overwoog in hoofd taak, dat de bekentenis van den bek!., voor "unmandant, adjudant en schout geheel gelogd, niet wordt ontzenuwd door ■'gemotiveerde ontkentenis op ^terechtzitting, da«mevrouw Wigman hem als don dader herkent erf J>et bewezen is dat de gevonden hoofddoek de zyne aanwezigheid bewezen; dat hy met voorbedachten rade handelde, hljjkt daaruit, dat hy binnenkwam met eon groot, scherp wapen, dat hp om 1 uur nog in huis was en er bleef, terwyl hjj gelegenheid had om te ontkomen en dat hjj bljjkbaar hoeft gewacht tot de heer Wigman zou opstaan dat niet aan zelfverdediging kan worden gedacht, omdat er van diefstal geene sporen zjjn en omdat de wonden zoo zwaar waren; dat dorhalvo doodslag is gepleegd met voorbedachten rade, die als moord met den dood wordt gestraft. den u vrijwillig zjjno geheel Gemengd Nieuw». zijne was, terwijl het huis voldoende is Mevrouw de wed. v. D., wonende aan de Lange Nieuwstraat te Utrecht, is tot de treurige ontdekking gekomen, dat uit eene gesloten chiffonnière eene som van ruim zeven honderd guldon aan bankpapier en goudgeld is verdwenen, zonder dat aan kast en geld- trommel 6poren van braak waren op te mer ken. De politie doet onderzoek. De opening der nationale ten- tojnstelling te Athene is bepaald op 2 Nov. Door den gouvorueur-gaooraal van Ncd.-Indië zyn de volgonde beschikkingen genomen: Civiel Departement. Verleend: Een 2-jarig verlof naar Europa, wegens ziekte, aan den laten comm. bij het dep. van financiën W. P. C.Pennink; oen 2-jarig varlof naar Europa, w. ziekte, aan den adv.-ree. van Bejolali (Soeraknrta) L. Collar,] en aan den ingenieur late kt. bi} den waterstaat en 'e lands burg. en openb. werken ff. P. Meneingn. Ontslagen: Eervol nit 'elande dienat, wogens volbrachten diensttijd, de schout voor de politie te l'adaug (Sumatra's westkust) W. J. Bons; op verzoek, eervol uit 'e lands dienst, do vendom, to Batavia F. Th. Peeroboom Voller; op verzoek, eervol nit hare betrekking, de bulponderwjjzeres aan de op. 1ste lag. chool B te Semarang C. Nieuwenhuyzen, geboren Kilian. Ontheven: Op verzoek, eervol van bare tijde lijke werkzaamstelling als hulpondcrwijzcree M. A. A. Bartolds, geboren Nagel; op verzoek, wegens zickto, eervol, van de waarneming der betrekking van onder schout bij de politie te Soorabaia W. F. Van Duiken. Benoemd: Tot ambt. bij de in- en uitvoerr. en accijnzon, de hoofdopz. bij die middelen J, H. De Sausin; tot schout voor do politie: te Padang, de schout voor dc politie te Pasoeroean J. C. Van Leu ven te Pasoeroean, de gegageerde adj.-onderolT. der genie W. C. Eigonmann, thans tijdelijk liehtopz. bij den dienst ter knstverlichtingtot onderschout bij de politie in de res. Soerabaia, de gegageerde wacbtm. der cav. U. K. Hutten. Bij het binncnl. bestuur op Java en Maduratot contr. lsto kl., de contr. 2de kl. C. Mac Gillavry tot oontr. 2do kb, do adsp.-contr. C. J. ffaesolnian; tot adsp.-contr. A. A. Fokker cn J.E. Meyboom, thans die betr. bekleedondo op de bezitt. buiten Java en Madura, en A. H. Blaeeer, ambt. voor den burgert, dienat ter beach, van den direct, van binnonl. bestuur. Bij den post- en telograafdieust: tot comm. lste kl., de comm. 2de kl. J. W. Gunsch; tot comm. 2de kl., de comm. 3de kl. W. A. P. F. Sijnja; tot comm. 3de klde adj.-comm. J. W. Bakhoven. Tot onderw. 3do kl. L. Hazelboff ou Tb. J. A.Hil- gers, onderw. voor den Indischen dienst, daartoe uit Nederland uitgezonden. Geplaatst: Als hulpomlerw. aan de openb. 1ste lagere school B te Semarang, de benoemde onderw. der 3do kl. L. Hazelhoff voornoemd; aan dc openb. 2de lagere echool te Kota-Badja (Atjeh en Onder- boorigheden), do benoemde onderw. der 3de kl. Th. J. A. Hilgers voornoemd.in de contr.-sfd. Godong, afd. Demak, de contr. 2de kl. G. F. Van Wijk; in de contróle-afd. Pati II, afd. Pati, (Japara) de contr. 2de kl. J. Eintboven. Verplaatst: Van de contr.-afd. Sindanglaoet, aid. Cbcribon, naar de contr.-ufd. Lwali, afd. Galoeb, dc contr. 2de k). D. De Boer. Toegevoegd: Aao den ads.-ree. van Kendal, do aep.-contr. C. W. A. Van Binsumaan den ads.- res. van Grobogan, do adep.-contr. H. Somermeijer; aan den ads.-roe. van Salatiga, de adsp.-contr. K. Peo- reboom, thans ter boschikking van den ade.-rcs. van Grobogan; aan den ade-res. van Djoewana, de adsp. contr. H. Carpontier Alting. Departement van Oorlog. Ontslagen: Eervol als mil. commandant van Bonkoelen, do kapt. der inf. F. C. A. J. Schnolle; op verzoek, eorvol uit Zr. Ms. mil. dienst, do mil. apotb. 2de kl. P. Van Edo Van dor Pats, met vergunning om de aan dien rang verbonden activiteitsuniform te blijven dragen. B e n o o m d Tot mil. commandant van Benkoclen, de kapt. der inf. G. H. L. F. O. Ilgen. Overgeplaatst: Bij den goneralen staf, de luit.-kol. der inf. H. Helb. - V o r 1 c o n d Een twesüarig verlof naar Enropa, wegens ziekte, aan den mil. paardenarts 2do kl. A. M. VermaBt. A' Bovordord: Bij bet wapen der infanterie: tot luit.-kol., de maj. H. J. De Bank Langenhorst; tot maj., de kapt. C. M. Burgerboudt. Geplaatst: Bij do infanteriebij de garnizoene compagnie van Bauka, dc lsto luit. D. W. F. Van Langen; bij de art.: bij do 23ste comp. (2de conip. vost.-art.) te Batavia, do lste luit. G. C. F. Poelman bij den geueesk. dienst: bjj den gewestel. cn plaats, goneesk. dienst in dc lste mil. afd. op Java (hospi taal to Batavia), do off. v. gez. lste kl. 1'. Scbljff; allen onlangs van verlof uit Nederland teruggekeerd. Overgeplaatst: Bij do inf.: bij liet 14de bot., de lste luit. W- Puffius; bij bet 15de bat-, de lsto luit. J. H. Kroet; bij het garn.-bat. van Atjeh en Ondorh. do maj. W. A. Schneider en de lsto luit. A. N. A. Pauli, do lsto luit. H. J. Laarbuis, en do 2de luit. M. W. E. Van Bloemen Waanders; Genie: bjj den gewest, cn plaatsel. geuiedienst in de 3de mil. afd. op Java (to Soorabaia) de kapt. K. J. Leef- lang. Genecsk. dienst: bi.j hc-t garnizoen te Meester- Cornelie, do milit. apotheker 2de kl. A. F. De Wolff; bij het hospitaal to Padang, de off. van gez. lstokl. dr. H. De Cock en bij het garnizoen te Kajoctanam, do off. van gez. 2de kl. dr. P. J. Minck. Ingetrokken: Bij do infanterie: de overplaat sing bij liet garnizoensbataljon van Celebes, Menado cn Timor van den 2den luit. jhr. A. W. Van Holthe en overgeplaatst bij bet 18de bat. Departement van Marine. Ontslagen: Op ver zoek, eervol, uit 'stands dienst, de liebtopz. lste kl. bij den dienst der kustverlichting, J. Sparenberg. Mackenzie's geschrift over de ziekte van keizer Frederik zal Maandag te Londen verschenen. De Londensche correspondent der „Indépen- dance beige" is in staat reeds nu meer nadere inlichtingen te geven aangaande dit boek van dr. Mackenzie. „In dat werk beklaagt de goneesheer er zich over dat hem geweigerd werd kennis te nemen van belangrijke documenten, welke ter beschik king waren gesteld van de Duitsche artsen. Hjj verklaart verder keizer Frederik nooit te hebben misleid aangaande diens toestand. De Duitsche goneesheeren brachten tegen dr. Mackenzie zekere beschuldigingen In, van welko zij wisten dat zij valech waren, met het doel hem in de achting des keizers te doen dalen. In den aanvang van 1887 erkende dr. Berg- mann dat de door hem, Mackenzie, voorge schreven behandeling de beste zou zjjn. Dr. Mackenzie constatoerd dat dr. Bramann op bekwame w(jze de operatie Yan het strot tenhoofd verrichtte, maar dat het buisje drie millimeters rechts van het doorsnjjdingspunt doordrong. De door dr. Bramann gebezigde canule was van ongewone afmetingen en vorm en bracht schade toe aan de slijmvliezen. De doorluchtige lijder had daardoor met eene groote moeilijkheid te kampen en werd zeer uitgeput. Dr. Mackenzie verklaart met nadruk dat den keizor de doodelijke slag werd toege bracht den 12den April. Toen verkortte de luchtstroom, door de canule van dr. Bergmann teweeggebracht, het leven des keizers minstens tien maanden. In het algemeen verklaart dr. Mackenzie do Duitsche doctoren voor onbe kwaam." In de „Daily News" worden uittreksels openbaar gemaakt uit oen eigenhandigen, niet gedateerden, brief van keizerin Frederik aan Mackenzie. Daarin wordt nogmaals uitdrukkelijk be vestigd dat zjjne behandeling van haren ge maal de volkomen goedkeuring van de kei zerin-weduwe wegdraagt. Do keizerin erkent dat Mackenzie haar dadelijk gewaarschuwd hoeft dat de kwaadaardige keelziekte, ofschoon toen nog onzichtbaar, bestond, en zichtbaar worden kon, niettegenstaande de daarmede gepaard gaande goedaardige en kwaadaardige gezwellen uiterst zeldzaam waren. Mackenzie voegde daarbij dat in den leeftijd des keizers de bedenkelykste bijomstandigheid gelegen was. De keizerin erkent verder dat Mackenzie de in Mei 1887 door de Duitsche doctoren voorgestelde operatie heeft verworpen als ge vaarlijk, omdat z(j den patiënt nagenoeg ho peloos uitgeput zou laten als zjj slaagde, terwyl voor den patiënt de kansen gunstiger zouden zyn, als er geene operatie plaats had. Mackonzie voegde daarby, zulk eene operatie zelfs aan zyne eigen keel niet aan te durven. De keizerin schryft voortsIk vernam daarna, dat verscheiden Duitsche doctoren hetzelfde denken. Zy machtigt Mackenzie haren brief, waarin de volzinnen, die in het bijzonder de aandacht verdienen, onderschrapt zyn, aan iedereen te vertoonen. In het „British Medical Journal" zyn de facsimilës opgenomen van twee autografen van keizer Frederik, kort vóór zyn overlyden in het Engelsch geschreven. Do redactie voegt daarby de mededeeling, dat zy do autografen gekregen heeft van Mackenzie. Deze erkent de echtheid van deze uittrek sels uit het boek en den brief, welken do kei zerin-weduwe Frederik hem zes weken geleden zond, doch hy verklaart volstrekt niet te weten hoe de uittreksels, tot het maken waarvan hy geene machtiging heeft gegeven, vorkregen en openbaar gemaakt zyn, Van het nog in het licht te verschynen boek van dr. Mackenzie zyn reeds 50,000 exemplaren besteld, waarvan een gedeelte naar Berlyn is verzonden. In het „Théatre du Parc", te Brussel, ontstond Donderdag brand in de kleodkamer van mile. Réjane, op het oogen- blik dat deze in het derde bedryf van het blyspel „Décoré" het tooneel zou betreden. De brand was niet geheel zonder beteekenis er drong eenige rook in de zaal door, de muzikanten zochten een goed heenkomen en eenige toeschouwers begonnen zich te ver- wyderen, maar door de kloekheid en tegen woordigheid van geest van mil. Réjane werd eene paniek voorkomen. Zonder zich to be kommeren over het geloop en het rumoer achter de schermen, speelde zy wakkSr door, en hield de toeschouwers aan het lachen. Toch ging hetgeen er voorviel haar meer dan iemand anders aan, want hare kleed kamer is geheol uitgebrand en verscheidene harer toiletten en kleinoodiën zijn onherstel baar bedorven, zoodat mile. Réjane in de kleederen, welko zy in het derde bedryf droeg, naar huis is moeten gaan. Ook de burgemeester, de heer Buis, die de voor stelling bywoonde, bracht veol toe om het publiek gerust te stellen, doch algemeen, roemt men de kordaatheid der actrice, die den volgenden dag hare betoonde geestkracht met eene vry ernstige reactie harer zenuwen heeft moeten bekoopen. In de nabyhei'd van Stuttgart is brand uitgebroken, nl. in het tuchthuis te Rottenburg. De vlammen woedden met kracht. De gevangenen kwamen er allen heelhuids af. Over geheel Wurtomberg en het Schwarzwald stormt het hevig en vaK veel sneeuw. Te Mireval-Lauragan is een man gevangen genomen, beschuldigd van zyne 65 jarige moeder, de wed. Gras, met stok slagen te hebben gedood. In Bulgarye, op de lyn Bellova- Vakarel van den internationalen spoorweg naar Konstantinopel, is een goederentrein ontspoord. De machinist werd onmiddellyk gedood en de stoker zwaar gewond, terwyl de andere beambten min of meer ernstige kneuzingen bekwamen en verscheidene wagens omvergeworpen en zwaar beschadigd werden. Te Parjjs is weer een groot aantal valsche Fransche banknoten in omloop gebracht. Het zyn biljetten van 100 francs, welke men kan herkennen door de dikte van het papier en doordat het watermerk aan den boven- linkerhoek niet doorschijnend is. Overigens zyn de biljetten nagemaakt met eene zorg en eene nauwkeurigheid, eener betere zaak waardig. Minstens 300 stuks zyn reeds ontdekt. Een zeer nuttige toestel begint op de Fransche spoorwegen in gebruik te komen, nameiyk eene wyzerplaat, waarop in eiken wagen do namen der stations achter eenvolgens by de aankomst worden aange wezen. De hoofdconducteur brengt in zijn wagen telkens een electrischen stroom ln be weging, waardoor de wyzer verspringt. De oppasser van een officier te Bonn had dezer dagen, toen hy met twee paarden zyns meesters uitreed, het ongeluk, dat de beesten op hol gingen, ten gevolge van het knallen met de zweep van een voor- byrydenden voerman. Het paard, waarop de soldaat gezeten was, kwam daarby zóó hevig tegen een voertuig aan, dat de oppasser op twee plaatsen het been brak en eene hersen schudding kroeg, hetgeen zjjne overbrenging naar het militaire hospitaal noodzakelyk maakte. In den loop van den dag, waarop het ongeluk plaats had, stierf de man. Ook het paard moest hot leven benomen worden. Te Minden werd eene vrouw uit het naburige Backhauson gevankelyk binnen gebracht. Yóór eonigen tyd moet zy haren echtgenoot, een dronkaard,, dien men dood by haar te huis vond, mathoen strik" geworgd hebben. Een ideale kruiser is de „Admi- raal Kornilow", die de Russische regeering OQlangs te Saint-Nazaire heeft doen bouwen. Het vaartuig is van staal, heeft een inhoud van 5000 tonnen en kan 18'/j knoop per uur loopen. Maar de grootste deugd van dit schip is, dat het genoeg kolen kan bergen, om by ge matigde vaart 15,000 mylon, d. i. den afstand van de Oostzee tot China, af te leggen, zonder nieuwen voorraad in te nemen. De „Neue freie Press e" geeft, om den dames beleefdheid te leeren, eemge Weener tram-anekdoten ten beste. Eene dame stapt een natuurlyk ei vollen tramwagen binnen. Een jong heer staat op en biedt haar zyne plaats aan, welke zy inneemt zonder een enkel woord te spreken. „Wat belieft u?" zeide de heer. „Ik zeide niets", antwoordt de dame bits. „O, pardon I ik dacht dat u dank u zeide," sprak de heer weder. Hot gezelschap lacht, de dame staat woedend op en gaat naar buiten. Tweede geval. Eene dame stapt een na- tuurtyk eivollen tramwagen binnen. Een oud heer staat op en biedt haar zyne plaats aan, welke zy inneemt zonder een enkel woord te spreken. De oude heer maakt een praatje. „Gaat u ook mede naar Penzing?" vraagt hy. Do dame staat verschrikt op en vraagt„Gaat deze tram dan naar Penzing?" De oude heer neemt terstond zyne eigen plaats weder in en zegt kalm„Deze niet, maar die daar ginds aankomt." Het gezelschap lacht, de dame gaat woedend naar buiten en stapt uit.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6