van ruim 14 jaren. Niet slechts door burger lijke en kerkelijke armbesturen, door den Staat en door voogden, maar ook door regenten van sommige Weeshuizen, die verzorging van enkelen hunner pupillen In het huisgezin wensehelyker achtten, werd hare hulp inge roepen, zoodat sedert hare oprichting ruim 314 weezon aan hare zorg zyn toevertrouwd, aan wier opvoeding zy, door de hulp van volen, eene som van ƒ178,000 mocht ten koste leggen. Sommigen dezer weezen worden aan een wissen ondergang ontrukt, anderen stellig voor eene gebrekkige opvoeding be waard, enkelen reeds in staat gesteld om overeenkomstig hun aanleg zich te ontwik kolen, veel meer dan anders het geval zou zijn geweest. Do Vereeniging wenscht met dezen arbeid voort to gaan niet alleen, maar dien ook uit te breiden, niet door aan de corporation en do personen, die tot de weesverzorging geroe pen en verplicht zyn de taak uit handen te nemen, noch door bloedverwanten en botrek- kingen, die tot do verzorging hunner ouder- looze aanverwanten zedelyk verplicht zyn er van te ontheffen, maar door hun, die daartoe niot by machte zyn, de helpende hand te bie den. En het aantal van dezen is workolyk aanzienlijk. Monig voogd, vooral ook menig kerkelyk en burgerlyk armbestuur, zou gaarne moor doen voor het weeskind, als het daar toe maar by machte was. Het bestuur der Maatschappy viel het dikwyls hard, aanvra gen van dezulken door gemi3 van middelen te moeten afwyzen. Daarin verandering te brengen acht hot eon heiligen plicht, het daarin behulpzaam te zyn is zyn dringend verzoek aan allo belangstellenden, hetzy door oen lidmaatschap van 5, of als begunstiger met eene bydrage van 2 'sjaars, of door een aandeel in renteloos voorschot ad 10; door eene gift, hoe klein ookdoor hot geven van kleedingstukkon, geschikt voor do ouder- loozen. De Maatschappy sluit geeno enkelo kerkelyke gezindte buiten. 222 weezen der onderscheidene gezindten van de Protestanten, 73 P.oomsch-Katholioke en 19 l6raëlietische weezen werden en worden gelykelyk door haar verpleegd en in gezinnon van dezelfde belydenis, die niet tot de gealimenteerden be- hooren, geplaatst. I-Iet bestuur dor Maatschappy is thans samengesteld als volgt: J. Attoma, teNyme- genjhr. mr. A. E. Van Boelens Van Eysinga, te Leeuwardenjhr. H. H. A. J. De Geer, te Doorn; F. H. Coblyn, te Utrecht; Alexan der Daniels, te Amsterdam, Zwanenburger straat; J. H. A. A. Kalff, te Amsterdam, Vondelstraat; M. W. Scholtema Ez., op „Zand bergen", te Amersfoort. GenaenKd Nieuw*. Zooals blykt uit eene in dit blad voorkomende advertentie, heeft de heer J. C. Kort zyne zaak in manufacturen, bed den, dekens enz. verplaatst van de Haarlem merstraat 116 naar 122 over de Donkersteog. Is allo verandoring niet. altijd verbetering, met deze verplaatsing is wel degelyk eene gunstige verandering tot stand gekomen. Het nieuwe, ruime magazyn van den heer Kort toch ziet er, zoowol uit- als inwendig, zeer fraai uit en bevat oene zeer grooto keuze goederen, tot bovengenoemde artikelen behoorendo, in allo quahteiten en, als govolg daarvan, ook in alle pryzen. Eene vette koe van don landbou wer Js. Van der Post, te Hoogmade, gister morgen naar do markt te Leiden vervoerd wordende om daar verkocht te worden, werd naby Spanjaardsbrug razend, ontsnapte haren geleiders en holde in dolle vaart naar Hoog made terug, waar zy in het land der ge broeders Leeuwonhoek, op last van den eige naar, is doodgeschoten. Een twist met hoogst ernst!gen afloop, hoeft gistermiddag plaats gehad in het Klaverbladhofje, aan den Zuid Oostbuitensingel te 's-Hage. Een daar wonend metselaar J., bygonaamd „do dakduivel," kreeg woorden met oen be woner van hetzelfde hofje en wierp dezen ten slotte eene flesch met zoutzuur, een zeer ge- vaariyk bytend vocht, in het aangezicht. Woe dend van pyn, bracht hierop dogoen, die hot vocht in liet gelaat gekregen had, den metse laar met een broodmes eene lange en diepo snede over het aangezicht toe. Hevig bloedende word do metselaar voor- loopig aan het politiebureel aan de Nieuwe Haven door dr. Hoymans verbonden; hy moest daarna per radorbaar naar het ziekenhuis worden overgebracht. Ook de andere persoon, die een gedeelto van de vloeistof in het linkeroog gokregen en op het lichaam brandwonden bekomen had, werd naar liet ziekenhuis gebracht. De politie nam het broodmes en de gebroken flesch in beslag. Velen zullen zich nog zeker do sensatie herinneren, die het bericht maakte, dat er te Heemstede in den nacht van 8 op 9 Augustus 11. in het huis van den heer Eschauzier, waarvan de bewoners tydelyk afwezig waren, was ingebroken. Het was, om zoo te zeggen, eene echt oudervvetscho inbraak. De dieven hadden op hun gemak de voorkamer doorsnuffeld en alles medegenomen wat van hunne gading was. Voorwerpen, waarvan men met zou vermoeden dat zy door inbrekers werden begeerd, waren door hen medegeno meno. a. oen stuk flanel, eene tricot-onder broek en een tooneelkyker. Natuurlijk was wat er zich aan goud, zilver en contanten bevond evenmin gespaard, terwijl ook oene grooto overjas door lien was gestolen. Zelfs het spaar potje van don jeugdigen zoon des huizes was opengebroken en de geringe inhoud ontvreemd. Letteriyk niets was gespaard. Van alle meubelen was de sluiting verbroken, en de inhoud door zocht. Daar de familie E. naar Brussel was on de dienstboden met verlof afwezig waren, duurde het tot den morgen van Zaterdag 11 Augustus, eer de daad ontdekt word. Toon merkte do tuinbaas op dat er een raam open stond, waarvan eene ruit was ingeslagen. Hy begaf zich daardoor naar binnen en bespeurde de verwoesting, waarop hy de gemeentepoli tie met de zaak in kennis stelde. Wellicht ware het dor justitie nooit gelukt de daders te vinden, daar dezen roods zulk een voorsprong van tyd haddon, indien niet toeva'ligerwyze de Amsterdamscbe recherche er in geslaagd ware de hand op een der beide inbrekers te leggen. De rechercheurs Rust on Peters, gewaarschuwd zyndo dat. een persoon goederen te gelde trachtte te maken, begaven zich tot hem en, de goederen ziende, schoot hun plotseling te binnen dat deze wel deel konden uitmaken van het ontvreemde 'oy den diefstal te Heemstede, en na onderzoek bleek dit het geval te zyn, torwyi de gear resteerde bekende en zyn medeplichtige noemde eri doze, na door bovengenoemde rechercheurs, die zelfs naar Rotterdam waron gogaan, op gespoord te zyn, oveneens door de mand viel. Nadat zy eerst op de Haarlomsche kermis in dienst waren geweest van een eigenaar van eene wafelkraam, waren zy vertrokken en hadden zy don nacht, in den Hout door gebracht. Den volgenden avond waren zy naar Heemstede gegaan, alwaar een van Iiod, H. Verlee, het onbewoonde huis ziende, op het denkbeeld kwam daar eens te gaan in breken en den ander, J. Moot, overhaalde mede te doen. Zy klommen over een hek, duwden eene ruit in, openden een raam en, binnengekomen zynde, verbraken zy eene glazen gangdeur, waarna zy op hun gemak alles openbraken en zich onderwyl te goed deden aan een aldaar gevonden stuk koek en oene flesch bier. Gisteren stonden zij hiervoor voor de Haar- lemsclie rechtbank terecht. Beiden zijn reeds meermalen gestraft on het laatst binnen 0 jaar, en zyn dus recidivisten. 14 getuigen bevestigden het bovenstaande, terwyl boven dien de beide beklaagden het hun te last gelegde volmondig bekenden. Na de daad volbracht te hebben, waren zy over Haarlem naar Halfweg gewandeld en daar door de postkar modegenomen naar Amsterdam. Van daar waren zy naar Rotter dam gereisd en toen naar Antwerpen, daarop weder per boot naar Rotterdam terug, om eindelijk weder te Amsterdam terug te komen, alwaar Moot word gearresteerd. In al deze plaatsen hadden zy een gedeelte van hun buit verkocht. De beklaagden bekenden vol mondig. In zyn requisitor wees de substituut-officier van justitie, mr. E. M. Von Baumhauer, er op, dat de beklaagden door de kalmte, waar mede zy hunne daad hebben volbracht, getoond hebben op de hoogte van hun vak te zyn. Ook de tyd was goed gekozen, daar zy kon den denken dat de politie van Heemstede wol naar de Haarlemmer kermis kon gegaan zyn. Sprekor bracht hulde aan de Amstor- damsche rochercheurs en laakte tevens de bestuurders van de postkar, die de beklaag den te Halfweg opnamen. Zjj overtraden daar mede een verbod van den dienst, waarvan nu het nut duidelyl blykt. Immers, de boklaag- den hadden zoer goed ook de postkar, waarin j veel waarde was, kunnen beroovon. Uit de getuigenissen, in verband mot de bekentenis, j blykt hunne schuld ten volle, torwijl ook de Antwerpsche getuige, do heer Lintoio, die, op verzoek der justitie, is overgekomen, lien ten volle als de verkoopers der gouden voorwer pen erkende. Het was diefstal met allö verzwarende om standigheden. Het erf was afgesloten door eene sloot en een hek en dus besloten, ter wyl do daad tusschen 10 en 1 uur 's nachts hoeft plaats gehad, dus in den tyd, voor de nachtrust bestemd, en ook de inklimming en braak, zelfs binnen- en buitenbraak, niet hebben ontbroken. Tegen den beklaagde Ver lee, als den meest schuldige, vroeg Z.E.A. eene gevangenisstraf van 6 jaren en tegen J. Moot eene van 4 jaren. De verdediger, mr. S. J. H. Van Waichren, zal oenige bedenkingen maken tegen de qualificatie in de dagvaarding. Wat betreft den tyd, voor do nachtrust bestemd, zoo ging de familie, die het huis bewoonde, niet vóór halftwaalf ter ruste, en hot O. M. was in gobreko gebleven aan te toonen, dat do daad vóór dien tyd plaats had. Is het een besloten erf? Neen, zeide ploiter. Do sloot, die er langs loopt, is publiek vaar water en sluit dus evenmin af als oen open bare weg. Pleiter bracht overigens alle hulde aan de beide rochercheurs. Men moge dit vreemd vinden van een verdediger, doch, zeide pleiter, z. i. is het niet de taak der ver dediger om wit te praten hetgeen zwart is en de justitie waar zy goed te werk gaat, den lof te onthouden welke haar toekomt. Overigens vond pleiter de gevraagde straf te hoog. Na re- en dupliek over het al of niet open baar vaarwater zyn der sloot, en nadat de president den heer E. nog even had voorge roepen om inlichtingen hieromtrent to geven, werd de uitspraak iu deze zaak bepaald op 18 October. Eone treurige strafzaak is gis teren voor do rechtbank to Amsterdam be handeld. Een betaalmeester van de Kon. Ned. Stoombootmaatschappy stond terocht wegens valschheid in geschriften. Hy had op de werkbriefjes der sjouwers de cyfors van de uren vervalscht en daarvoor ƒ40.50 meer dan hy uitkeerde in rekening gebracht en ontvangen. By de ontdekking bekende hij. dergelyke oneerlykheid reeds lang te hebbon bedreven en aldus ongeveer 10,000 te hebben verduisterd. Daar die feiten echter niet meer te bewyzen waren, stond hy enkel terecht voor het laatste feit en werd tegen hem op logging eener gevangenisstraf van 2 jarou geëischt. Donderdag is te Essen, by Gro ningen, de zout fabriek „Eos", van den heer Beins, door eene onbekende oorzaak in de asch gelegd. Hoewel do stoomketels onder volle spanning stonden en de fabriek in volle working was, is niemand gewond, doch er kon niets gered worden. Het gebouw en de werktuigen waren verzekerd; vele anders goederen niet. De gemeentelijke politie teGro- ningon heeft weder vry zeker eene goedo vangst gedaan. Zy heeft namolyk de hand golegd op eon persoon, dio zich o. a. daardoor onderscheidde, dat hy verschillende namen en titels droeg. Hier heette hij Dykstra, dan weer Wolda, vervolgens Da Boor, nu weer Posthumus en ten slotte eigende hy zich den naam toe van Pieter Ottens. Die man met vele namen en een stuwen blik, die reeds oenige dagen den argwaan van do politie had gewekt, werd scherp in het oog gehouden en het gevolg was dan ook, dat hy, als verdacht van diefstal, werd gear resteerd. Uit een onderzoek bleek nu dat de politio niet had misgetast en den zwerver is dan ook voorloopig vrij logies bezorgd, maar nog ver keert de heilige Hermandad in het onzekere omtrent zy'n waren naam en vroeger leven. Evenwel meent zij hot als vry zeker te mogen beschouwen, dat zy de maatschappy, althans tydelyk, van een govaarlyk individu heeft verlost. CV. G. C.) Volgens een politiek tinne gieter op de tribune der Tweede Kamer beluisterd door den Haagschen kouter der „Prov. Gr. Ct." zou de zitting van vier dagen per week Dinsdag, Woensdag, Don derdag, Vryidag alleen ingesteld zyn om den kamerleden de gelegenheid te laten do reis te maken op een 4daagsch retourtje. De ryks-advocaat heeft togen I den in staat van faillissement verkeerenden i zoutzieder C. J. S., te Dordt, wegens het aan wezig zyn van minder zout of pekel in zijne 1 ziedery dan waarvoor hy als zoutzieder is gedebiteerd, eene goldboete van niet minder dan 401,863.05 geöischt. In Kieuw-Brunswp heeft het byna 128 uren aaneen geregend. Er viel byna 28 centimeter hemelwater, de grootste hoeveelheid, in 30 jaren gevallen. De oogst werd zeer beschadigd en geheele velden ston den blank. Op sommige plaatsen werd zelfs het spoorwegverkeer gestremd, doordat onder de rails grond was weggespoeld. In Amerika beginnen de sneeuwstormen reeds. Te Montreal viel 15 centimeter snoeuw te Richmond en te Newport (Rhode-Island) sneeuwde het by vry sterken wind. Een hevige sneeuwstorm woei in Vermont on New-Hampshire, waar de grond met 2 Engelscho duimen sneeuw bedekt was. Nog in den loop dezer maand zal, volgons de „Voss. Ztg.", eeno nieuwe Duitsche expeditie vertrekken naar hot deel van Zuidwest-Afrika, dat ondor Duitsch be schermheerschap staat. Het doel is, eone nieuwe haven te vinden, welke gemakkelijk met het binnenland in gemeenschap kan worden gebracht, waardoor do Duitschers- niet langer afhankelyk zouden zijn van de Engelsche ondernemers, die thans het ver voer van den Walvischbaai bezorgen. Een der mededingsters van den schoonheidswedstryd te Spa, Betty Stuckart geb. Scheffer, is in het Roichshallen-tlieater te Berlyn opgetreden. Zy vertoonde zich daar- by in drie beelden, haar eigen portret op- Rembrandtsmanior, als Gretchen uit Faust en als bloemengodin. In deze drie houdingen zal zy door een groot aantal portretschilders en teekonaars op het doek worden gebracht. In het aquarium te Bo lie, in Al giers, heeft een vreeselyk ongeval plaats ge had. De oppasser had zich in eene kom begoven,. waarin niet minder dan zeventig krokodillen rondzwommen, met het doel de dieren te- voeren; een groot aantal monschon stond er naar te kjjken. Maar terwijl by, op den rug van een der krokodillen gezeten, een stuk vleesch uit de handen van zyn helper wilde aannemen en even een anderen kant uitkeek, sloop één der krokodillen plotseling op hem af en beet hem in den buik. De omstanders gaven een luiden kreet en zij, die het dichtstbij stonden, trachtten don krokodil weg te slaan, die echter,, ondanks den hevigen tegenstand van den op passer, dezen medesleepte en dreigde te ver scheuren. Ongelukkig gleed de man uit, en viel hy te midden van de krododillen, die nu allen verwoed op hem aanvielen. Er ontstond eene paniok onder de toeschouwers, en voor hot moerendeel liepen zy, luid gillend, weg. Men slaagde er intusschen in den oppasser te bevryden. De man bleek ernstig, doch niet levensgevnariyk gewond. Uit Chicago komt het bericht dat een aldaar wonend,- eenigszins excen triek man, zyne vier kinderen, in plaats van namen -geven, eenvoudig één, twee, drie en vier' ffê'eft genoemd. De man had waar- schynlyk mevr. Yan Calcars „Dertiende" go- lezen. Hy heeft echter tevens bepaald dat zij op hun twaalfde jaar zelf hunne voornamen zullen mogen kiezen. Als vermeldenswaardig feit deelt de ,,Ind. Mercuur" mede dat sc-dort 9 Mei jl. voor niet minder dan 6,300,000 aan zilveren muntspecie voor rekoning van parti culieren naar Ned. Oosl.-Iudiö is gezonden. De hooge wisselstand, thans 103 pet., is hier van de oorzaak. Het is nl. voordeeliger de stoombootvracht en de assurantie van de specie te betalen, dan togen den togenwoor- digen koers wissels te koopen. Te Tarascon is het fourage- magazyn van het garnizoen eene prooi der vlammen geworden. LICHTSTERKTE. Resultaten der waarnemingen aan de Gasfabriek. WEEK van 30 Sept. tot 6 Oct. Datum. Uur. Aantal. Gem. Eng. Standk. 30 September. G.15 8.15 7 1G.8 1 October. G.15 8.— 8 16.4 o 6.15 8.15 7 16.4 3 6.15 8.30 8 16.5 4 6.15 8.30 7 16.4 5 6.15 8.15 8 16-2 6 6.15 8.15 8 lG-5 Dit beteekent: Wanneer men 5 cubic feet 341.6 liters per uur van zulk gas verbrandt in etn Sugg a London-Argand-Standard burner No. 1, met 24 gaatjes, eon liebt wordt verkregen, dat in sterkte gelijk s'aat met 1G.S, 10.4 enz. Standaardkaarscn, waarvan elko kaars 20 grails 7.S grammen Spermaceti per uur verbrandt.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10