ridders der Militaire Willemsorde en z% niet ten doel had over de gemeenschappelijke be langen, die der orde, hare eer en waardigheid te beraadslagen. Het doel dat de vergadering had zijn de heeren bereid aan den heer Huber mondeling mode te deelen. Hot stoomschip „Utrecht," van Java naar Rotterdam, arriveerde 10 Oct. te Mar seille; de „Gelderland," van Rotterdam naar Java, arriveerde 10 Oct. te Port Said; de „Koningin Emma," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 12 Oct. van Genua; de „Zaandam," van Nieuw-York naar Amsterdam, passeerde 12 Oct. Lizard. Z. M. heeft benoemd mr. A. D. Van Assen delft de Coningh, thans burgemeester der gem. Hengeloo, tot burgemeester der gomeente Leiderdorp en mr. G. W. baron De Vos Van Steenwijk, te De Wyk, tot burgemeester dier gemeente; benoemd by het wapen der in fanterie: by het 7de rog., tot kapitein, den eersten luit. J. F. P. Bekkers, van het corps; by het 8ste reg., tot eersten luit., de tweede luitenants P. C. J. P. Kroeze en jonkheer C. L. Van Suchtelen Van de Haaro, beiden van het corps; en den eersten luit. C. H. Tiele- nius KruythofF, van het 3de reg. inf., op zy'n verzoek, een eervol ontslag verleend uit den militairen dienst; tot burgemeester van Oeffelt benoemd M. A. Haerkens, secretaris ■dier gemeente; met ingang van 16 dezer aan mr. A. H. H. Var. der Burgh, op zyn verzoek, eervol ontslag verleend als adjunct- -commies by het Ryksarcbief te 's-Graven- hage; - als blyk van Zr. Ms. goedkeuring en -tevredenheid de bronzen med. en een loffeiyk getuigschrift, ingesteld by kon. besluit van 22 Sept. 1855, No. 64, toegekend aan A. Klasen, kwartiermeester, dienende op Zr. Ms. stoom schip „Bandjermassin," wegens het mot levens gevaar redden van een matroos, die in den avond van 13 Juli 1888 te Atjeh te water was geraaktE. J. Jonasson, hoofdbrandwacht ■by de brandweer te Amsterdam, wegens het -met levensgevaar redden van twee drenkelin gen uit het Entrepotdok aldaar, op 11 Aug. 1888. Oeaeagd Nleowa. „De 100,000 is er nog in!" hoorde men velen heden uitroepen by het nazien - der lotery-lyst. Morgen moet hy er uitkomen. Wat zullen zy, die nog in het bezit zyn van een briefje, waarop een nog niet uitgeloot nummer staat, in spanning verkeeren! Mis schien is hun slaap zelfs hedennacht onrustig. Nu, de kans om den hoofdprys te verkrygen, is inderdaad groot. In de voorlaatste lotery viel do premie van f 30,000 ook op het nummer, waarop de f 100,000 viel. Als nu het zeer gelukkige nummer het allerlaatst getrokken wordt, kan daarop f 133,000 vallen. Men kan nooit weten De ballonnetjes, welke den 3don October, 's middags om drie uren, op het Schuttersveld alhier werden opgelaten, zyn gisteren, 11 October, gevonden op het land van J. Biemond, by Abbenes, te Haarlem mermeer. Men herinnert zich nog duid e - lyk het bezoek, dat onze Amerikaansche stam verwanten onlangs aan ons land, en by die gelegenheid ook aan onze gemeente brachten, alsmede de harteiyke wyze, waarop zy hier werden ontvangen. Werd in de Nederlandsche nieuwsbladen van dat bezoek vry uitvoerig melding gemaakt, nu met de Amerikanen ook oen correspondent van de „New-York Herald" «naar hier was meegekomen, was hot begry- ipelyk dat ook buiten ons werelddeel de ont vangst zou besproken worden. Genoemde cor respondent seinde zelfs reeds dadelyk by aan komst te Rotterdam en te Amsterdam naar zyn -blad het een en ander. Thans blykt dat ook een ander Amerikaansch 'blad, „The St.-Louis Republic," het bezoek -niet onopgemerkt deed voorbygaan, in een artikeltje, dat wel wat zonderling en soms zelfs vry onbegrypeiyk is, maar dat wy niette min voor diegenen onzer lezers, die de Engelsche taal niet machtig zyn, getracht hebben, zoo veel dit mogeiyk was, verstaanbaar te maken. Het bewuste verslag dan luidt ongeveer aldus „Wy hebben van een geacht correspon dent een exemplaar ontvangen van het „Leidsch Dagblad" van 14 Augustus, verge zeld gaande van een verzoek in geheimschrift, waarvan wy veronderstellen dat het den wensch bevat dat „The Republic" nota zal nemen van een in dat blad voorkomend groot artikel, met het opschrift: „Het bezoek der Amerikaanisclie donateurs van de 3-Oct.- Yereentging aan Leiden." „Dank zy Grimm's wet en de bemoeiin gen van Bopp en Mueller, kunnen wy mededeelen dat de komst van de New-York Knickerbocker Hollanders te Leiden oorzaak was van zóóveel drukte en geestdrift, als in do gryze stad niet gezien zyn sedert de dyken werden doorstoken. „Er werdzóóveol „Orange-bitter" gedronken, er werd zóó getoost op het Huis van Oranje en op de Nieuw-Amsterdamsche Knicker bockers, er werden zóóvelo verzekeringen van genegenheid uitgesproken jegens „de groate Amerikaanische Republiek" „de spruit", genomen van den „boom" der vryheid in Oud-Amsterdam en geplant in het Nieuwe, waar „ook de spruit een boom werd, die als de Republiek der Vereenigde Staten be- wonderung opwekt"; en behalve dit alles, werd er zóóveel „hutspot", „boterham" met „bloesch" en „haring en wittebrood" genut tigd, werden er zóóvele handdrukken gewis seld, zóóvele bloemen gewyd en complimenten gemaakt aan de dames, zóó groote eer bewezen aan onze Nieuw Yorksche Hollanders, waarvan helaas, het schoonste verloren ging, omdat zy geen woord Hollandsch kennener werd zooveel vleiends gesproken van Amerikaansche braaf heid on grootheid door „de heer J. J. Yan Masyk Huyser Van Reenen" en anderen, de aanzienlykste burgers met de langste namen uit geheel Leiden, dat wy er spyt van hebben dat wy niet aldaar waren om te hooren en te zien. „Wy herhalen voor de echte Hollanders van Leiden en voor de niet-echte Hollanders vap Nieuw-York de betuigingen van onze achting en waardeering. „Oranje blyve bovenal 1 Oranje bovenal I" Men ziet 't, aan goeden wil ontbreekt het niet, maar de enkele Hollandsche woorden, door het blad gebruikt en door ons tusschen dubbele komma's aangehaald, kwamen er in hunne verbastering over het geheel minder goed af. Dezer dagen werd in brieveir uit de residentie aan dagbladen gemeld dat een hoofdofficier der Haagsche schuttery, een van wiens onderhebbende kapiteins met een stu dent geduelleerd heeft, dezen officier tot het tweegevecht indirect zou hebben aangezet. Bedoelde hoofdofficier, die van het ge beurde, hetwelk tot het kruisen der degens de naaste aanleiding was, kennis moet heb ben gedragen, vond het alleen raadzaam dat de kapitein niet zon verschynen op den schiet- wedstryd van de officieren-schietvereeniging der schuttery, blykbaar van oordeel datzyne aanraking met en het zich in gezelschap bevinden van zyne wapenkameraden onder deze omstandigheden, hangende de onderhan delingen, minder raadzaam was. Niettemin vatten velen dien stap aldus op, als zou daarin eene bedoeling doorstralen van den superieur om een ondergeschikt officier onder het oog te brengen, dat by niet onder zyne kamera den mocht verkeeren dan na door eene ont moeting op de wapenen de eer van het corps te hebben opgehouden. Van de haringvisschery kwa- men te Noordwyk gisteren 2 schuiten terug van den reeder P. Van Duyn, voor de 2de reis, aanbrengende 330 kantjes pekelharing, 125 kantjes en 20,000 stuks steurharing.. Een ingozetene van Sasse-nheim heeft aangifte gedaan dat hy in de gang van een huis in de Binnen-Wieringerstraat te Amsterdam van eene som van f 92 is be roofd. De reistasch van den klager is in het bewuste perceel in beslag genomen, en de verdachten zyn in bewaring gebracht. De rechtbank te Haarlem heeft gisteren W. Langerhorst, die voor veertien dagen terechtstond wegens poging tot moord op zyn veertienjarig zoontje on tegen wien door het O. M. eene gevangenisstraf van vyftien jaren werd geëischt, veroordeeld wegens mishandeling met voorbedachten rade tot vier jaren gevangenisstraf en ontzetting uit de voogdy gedurende negen jaren. Tevens stonden torecht H. Verlee en J. Moot, beschuldigd van diefstal met braak in den nacht van 8 op 9 Augustus in het toen onbewoonde buitenverblyf van den heer Eschauzier, te Heemstede. Het O. M. eischte tegon H. Verlee 6 jaar en tegen J. Moot 4 jaar gevangenisstraf. Te Heer-Hugowaard brak gis- ternaclit een felle brand uit in de woning, be- hoorende aan de erve P. De Vries en bewoond door P. Peetoom. De bewonors moesten door de ramen een uitweg zoeken. Oorzaak onbe kend. Alles was tegen brandschade verzekerd. Gisteren is te Moppelaaneen meisje van ongeveer 4 jaren een treurig ongeval overkomen. Het kind had, om haren dorst te lesschen, gebruik gemaakt van het oogenblik, dat hare moeder tot het doen van eene boodschap afwezig was, een keteltje met kokend water voor den mond geplaatst en het vocht zoo sehielyk mogolyk in de keel gegoten. Treurig waron de gevolgen; de keel en de slokdarm zyn zóó vreeselyk gebrand, dat men aan het behoud van de kleine twyfelt. Te Callantsoog, by Schagen, heeft men het lyk gevonden van eene vrouw, het welk in zulk een vergevorderden staat van ontbinding verkeerde, dat het niet meer her kenbaar was. Te Diedam brak Woensdag-avond een hevige brand uit, welke de kapitale boerdery van mejuffrouw Van Raay in zeer korten tyd, met byna den ganschen inhoud, schuren, enz., in asch legde. Alleen een koren berg en eene graanmyt bleven behouden, terwyl van den inboedel een klein gedeelte werd gered. Vier kalveren en eene geit kwa men mede in de vlammen om. Alles was ver zekerd. Oorzaak niet bekend. Te Neerynen is Dinsdag-avond het eenige dochtertje eener weduwe, door de duisternis misleid, in eene sloot geloopen, waaruit het kort daarna levenloos werd op gehaald. De uitvinder van hetVolapük, de heer Schleyer, is dezer dagen te Costance op 51-jarigen ouderdom overleden. Twintig jaren van zyn leven heeft pastoor Schleyer besteed om de regels samen te stel len, naar welke hy zyne wereldtaal vormde, en eerst na zyne spraakkunst en zyn woor denboek tot de grootst mogeiyke volmaaktheid te hebben gebracht, liet hy ze in 1881 het licht zien. Duizenden hebben zich sedert op de beoefening van het Volapük toegelegd. De „hoofddirectie" der wereldtaal zal thans ovorgaan in handen van den heer Aug. Kerck- hoffs, leeraar aan de handelsschool te Parys, oen Nederlander van geboorte, doch in Frank- ryk genaturaliseerd. Hy heeft verscheidene werken en woordenbooken over de nieuwe taal geschreven. In 1889 zal weder een congres van Vola- pükbeoefonaars te Parys worden gehouden. Onafgebroken vallende regens in Midden-Duitschland doen voor overstroo mingen vreezen. In de Vogezen, Beieren, Wurtemberg en in den Harz heeft het hard gesneeuwd. Volgens bericht uit Perpignan van 8 dezer, sneeiiwde het in Cerdagne sedert 24 uren, alsof het midden in den winter was. Uit Luik schryft men dat de zwaluwen vertrekken, hare onvolwassen jongen in den steek latende, welke men dood in de nesten vindt. Uit Halifax wordt geseind dat „The Queen" van de National-Stoomvaartlyn op de kost van New-Foundland den schoener „Madeleine" van Granville in den grond heeft geloopen. Vier der opvarenden van de „Madeleine", onder wie de kapitein, werden gered; de ove rigen vonden den dood in de golven. Uit Hirschberg, in Silezië, wordt gemeld dat de bergtoppen sedert eenige dagen met sneeuw zyn bedekt. Ook in de dalen ligt versch gevallen sneeuw. De B o c h u me r lak-, v e r ia i s- en asphalt fabriek van Leye Co., te Bochum, stond gisteren in brand. Dat iemand sterft aan zeeziekte, is een zeer zeldzaam geval. Het is echter, volgens het „British Med. Journal", onlangs voorgekomen aan boord van eene Schotsche stoomboot. Daar is een achtjarig meisje, dat in zeer hevige mate door zeeziekte was aan getast, ondanks alle toegediende middelen, overleden. De Hooge Raad van Utah heeft, ten voordeele der regeering van de Vereenigde Staten, uitspraak gedaan in een proces tegen de Mormonen. De uitspraak is ontbinding der Mormoonsche kerk en verbeurdverklaring harer bezittingen. De Mormonen zullen by den Hoogen Raad der Vereenigde Staten in hooger beroep komen. BUITENLAND. Dnltaohland. Professor Geffcken heeft tot zyn verdediger gekozen dr. "VVollfsohn, een van de aanzien lijkste leden der nationaal-liberale party. Het eerste werk van dezen rechtsgeleerde zal zijn, het verzoek tot niet-toerekenbaar-verklaring van den heer Geffcken ongeldig te doen ver vallen. Do „Yossische Zeitung" gaat voort, prins Von Bismarcks verklaringen over het dagboek te bestryden. Nu weer verzekert het liberale blad op goede gronden, dat reeds in 1866 ge machtigden der noordel yke Staten in Thurin- gen eene byeenkomst hielden, ten einde over het herstel van het Duitsche keizerrijk te be raadslagen. De gemachtigden, vermoedelyk met medeweten des kroonprinsen byeenge- komen, besloten eenstemmig den koning van Pruisen uit te noodigen de keizerskroon te aanvaarden, maar prins Von Bismarck wei gerde ronduit dit verzoek ter kennis van koning Wilhelm te brengen. Aldus mislukte het plan alleen door toedoen van den rykskanselier. Niettegenstaande de firma Krupp te Es3en een groot gedeelte der bestellingen heeft voor het ryk, wordt het aantal socialisten aldaar steeds grooter. Men verzekert dat er to Essen niet minder dan 9000 socialisten zyn. Dinsdag hebben zy eene vergadering gehouden. Keizer Wilhelm heeft voor de algemeens armen te München 1000 mark beschikbaar gesteld. De chef dtr geheime politie te Berlyn, Krüger, is naar Rome vertrokken; 60 Ber- lynsche detectives waren er reeds heengegaan. Italia. Keizer Wilhelm is met prins Heinrich, graaf Herbert Von Bismarck en gevolg gis ternamiddag om ruim vier uren te Rome aan gekomen. Zy werden aan het station ontvan gen door koning Humbert, de prinsen, den minister-president Crispi en andere hoogge plaatste personen. De ontmoeting tusschen de vorsten was zeer hartelyk. By de aankomst des keizers speelde eene eere-compagnie het Pruisische volkslied. De beide vorsten omarmden elkander tot vierma len toe; de keizer hield eene revue over de genoemde compagnie, en daarna hadden de voorstellingen plaats. De fontein op het stationsplein sprong op het oogenblik, dat de keizer aankwam. Toen een kanonschot zyne aankomst meldde, klapte men in de handen en werd een stormachtig gejubel aangeheven. De keizer werd met bonte papiertjes bestrooid. Zyn gelaat was zacht en ernstig. By de begroeting weende hy. De paarden, voor de rytuigen gespannen, gingen stapvoets tusschen de troepen, die zich in ry hadden geschaard, en de dicht opeen gepakte menigte liet weder luide toejuichingen hooren. Alle vensters en balkons waren met nieuwsgierigen bezet, die met de zakdoeken wuifden en bloemen wierpen. De geestdrift was langs den geheelen weg naar het Quiri naal even groot, en de vorsten bogen herhaal delijk voor de menigte, ten bewyze van dank. Den keizer vooral was het aan te zien, dat hy getroffen werd door het gejubel van het volk. Ook Herbert Yon Bismarck werd ont zettend toegejuicht. By het ryden door de Via Nazionale werd het gejubel onbeschryflyk. Honderd duizenden begaven zich daarop naar het plein voor het paleis, vlaggetjes met de kleuren van liet Duitsche ryk zwaaiende. Op het Quirinaal werden de hooge perso nages ontvangen door den opper-ceremonie- meester in de groote zaal van het paleis, waar de koningin van Italië zich bevond met de hertoginnen van Genua en Aosta. Keizer Wilhelm kuste de hand der koningin. Na een oorverdoovend gejuich, dat tien minuten duurde, verscheen de keizer, een zap ha op, mot de geheele koninkiyke familie op het balkon. Aan het „Viva Guillelmo, Germania! bondgenoot van Italië!" kwam geen einde. De keizer boog diep geroerd, groette onophoudelyk, dankte den koning en de koningin, drukte hun de hand. Opnieuw steeg een hartstochtelyk gejubel op. De menschenmenigte omringde het Quiri naal tot de nacht viel. Nadat de voorstellingen op het paleis waren afgeloopen, begaf de keizer zich naar de voor hem bestemde vertrekken. Des avonds was er een familiediner van 48 couverts. Heden zou de keizer het middagmaal ge bruiken by den heer Von Schlöszer, voordat hy naar het Vaticaan ging. Alle dagbladen van Rome en in de pro vincie begroeten met geestdrift de komst van den keizer. Eenige dagbladen stellen voor om alle jon gens, die gisteren te Rome geboren werden, Guillelmo te noemen. In het slaapvertrek van den keizer is tegen over de deur geplaatst een levensgroot portret van keizer Frederik, in de woonkamer een der keizerlyke familie, tot eene verrassing van den hoogen gast.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2