Nog slechts eenige dagen dnnrt VOORTZETTING Grooten Finalen UITVERKOOP, HAARLEMMERSTRAAT 116 WAAR 122. Haarlemmerstraat 116, tegenover de Donkersteeg. j. c. KORT. wegens VERPLAATSING der Zaak DE Alle voorradige MANUFACTUREN worden steeds tot de bekende lage prijzen opgeruimd. Nog voorhanden eenige TRICOT-TAILLES, welke eveneens tot verminderde prijzen worden opgeruimd. N°. 8787. Dinsdaa; O October. A0. 1888. Ticeede Blad. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zen- en feestdagen, uitgegeven. VAN DEN VAN LEIDSCH DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Gr e men UA Nieuw». Omtrent den wedstrijd, op 6 October jl. te Hoofddorp gehouden tusschen wielrijders en de hit van den heer J. De Jong op een afstand van 3 kilometers, welke door den heer Scheltema Beduin in 4 minuten 14 seconden 'en door de hit in 4 minuten 16 seconden is afgelegd, wordt ons gemeld dat de zweep van den heer De Jong onderweg is ge broken (I) en de bank in de kar losgeraakt, zoodat de heer De Jong op den bodem der kar moest zitten. Ware dit niet gebeurd, zeer waarschijnlijk zou de hit winner geweest zijn, daar het verschil (de een zegt 1, de ander 2 seconden) zeer gering was. Naar aanleiding van een en ander, daagt de heer De Jong de beste wielrijders uit, nog eenmaal een rit tegen de hit te doen, van Hoofddorp naar Nieuw-Vennep, afstand drie, vier, vijf of zes kilometers, naar verkiezing, terwijl de hit aan de westzijde zal loopen, zoodat de wielrijders den besten weg houden. Na voormelden wedstrijd werd er nog een gehouden tusschen wielrijders. Afstand 6 kilo meters; 15 deelnemers, waarvan 3 zich na het afrijden terugtrokken. De uitslag was als volgtJ. Stroethoff, van Amsterdam, 13 min. 14'/s seconden 1ste prijs; T. L. Heil, van Haarlem, 13 min. 36 sec. 2de prijs; L. M. Den Ouden, van Hoofddorp, 13 min. 39 sec. 3de prjjs; K. Pander 13.51, P. Witteman 13.53, G. Oudejans 14.5, B. Spanjaard 14.47, J. Oudejans 15.13, D. Eggink Dzn. 15.23, A. Van Dorsten 15.30, K. Schorer 15.50 en Bultman 16.30. Na afloop werden de prijzen door den voor zitter der commissie, den heer J, Samson, na eene zeer gepaste toespraak, waarbij zoowel de wielrijders als de hit zeer werden gerespec teerd, aan de winners uitgereikt: aan den heer Scheltema Beduin een bon ter waarde van f 25, aan den heer Stroethoff eene veld- flesch, aan den heer Heil een sigarenkastje, en aan den heer Den Ouden een inktstel. Verder werd dank betuigd voor de door zoo- velen betoonde belangstelling, en eindelijk aan allen, die hebben medegewerkt aan de rege ling en de goede orde, waartoe de officier van justitie de rijks-, en de burgemeester de ge- meente-politie had gerequireerd. Mede werd nog, een woord van dank gebracht aan den heer Bultman, die zoo welwillend is geweest een paar prijzen voor den wielerwedstrijd dis ponibel te stellen. De dag werd begunstigd door uitstekend weder, en de wedstrijd besloton met een ge- zelligen, genoeglijken avond, waarbij niet de minste ongeregeldheid is voorgevallen. Men schrijft aan het „Hbl."uit Haarlemmermeer De zomer van 1887 gaf ons vele zonnige dagen, welke de graangewassen uitmuntend deden gedijen; een beschot van 30 tot 50 HL. tarwe per hectare behoorde in onzen polder niet tot de zeldzaamheden. Thans is, door de buitengewoon vochtige en weinige zonnige dagen, de uitslag geheel anders. Reeds in de vorige maand zjjn verscheidene hectaren met stoom afgedorscht, waarvan enkele slechts een beschot van 7 a 8 HL. opleverden. De hoedanigheid der tarwe is verschillend. De korrel is hol, scheutig, niet tot voldoende dikte uitgezet en staat ver achter bij den puiken korrel van 1887. De schoono dagen van September hebben het inzamelen van den „witten bouw" in de hand gewerktalleen de duivenboonen, welke in deze eerste dagen van October gemaaid worden, moeten het veld nog ruimen. Met zekerheid kan nog weinig van dit laatste gewas worden gezegddit kan evenwel wor den medegedeeld, dat de boonen, welke nog laat in den zomer tot tweemaal bloeiden, hoog in den stok geladen zjjn en dat dit zeker het karig beschot van dit jaar ten goede zal komen. Nu het koude jaargetijde is aan gebroken, geeft het „Utr. Dagbl." den raad een horloge des morgens by het opstaan, in plaats van des avonds by het naar bed gaan, op te winden. Men zal zich daardoor de kosten van menige gesprongen horlogeveer besparen en wel om de volgende reden Het horloge wordt overdag gewoonlijk onder de kleeding in een daarvoor bestemd taschje of zakje gedragen en is dus warm als hot des avonds wordt afgelegd. Die overgang van de lichameiyke warmte tot de koude in de slaapkamer doet het ge vaar ontstaan van het springen of breken der horlogeveer, wanneer deze door opwinding tot hare hoogste spanning is gebracht. Een 60-jarig man, zekere D., te Zantvoord, sloeg ten huize zyner dochter in drift de petroleumlamp van de tafel, met het ongelukkig gevolg dat de kleine, die op den schoot der moeder lag, met brandende petro leum overgoten werd. Het zal te bezien staan of de kleine, met het oog op de daarby ontvangen ernstige brandwonden, er het leven zal afbrengen. Te Uden (N. - B.) is de boerderü van A. Klerx, tydens de afwezigheid der be woners, geheel eene prooi der vlammen ge worden. Door de buren werden het vee en de huismeubelen gered. De geheele oogst werd echter vernield. Alles was verzekerd. De Belgische postboot „Comte de Flandres", welke met 41 reizigers en de mail uit Ostende vertrok, kwam in het kanaal in botsing met eene onbekende bgot en werd zóó zwaar beschadigd, dat ze moest terug- keeren. De passagiers en de mail werden in eene kleine haven by Ostende aan wal gezet en later met eene andere boot naar Dover gebracht. Men gelooft dat ook de andere boot ernstige schade heeft beloopen. De overstroomingen in Zwit serland houden aan. Niet alleen de kantons Bern en Freiburg, maar ook Genève, Waadt, St.-Gallen, Aargau en Thurgau zyn zeer ge teisterd. Het spoorwegverkeer is op twaalf punten gestremd. Payerne is volkomen onbe reikbaar en de stad Moudon staat byna ge heel onder water. Freiburg wordt ernstig bedreigd. Van verschillende plaatsen worden reeds bergverschuivingen gemeld. De schade is overal zeer aanzieniyk. De spoorweggemeenschap zal gedurende veertien dagen afgebroken zyn tusschen Ecu- blens en Lucens, en gednrende eene week tusschen Lucens en Payerné. „Reeds 30 uren lang," wordt uit Bern ge schreven, „regent het zonder ophouden. De Aar is op verscheidene plaatsen overstroomd, boomen ontwortelend en zyne oevers vernielend. Eene kleine beek, de Stadtbach, heeft alle laag gelegen wyken der hoofdstad onder water gezet. Reeds eenige weken lang arbeidde men PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. naby de spoorwegbrug aan de kanalisatie der stadswateren, om ze in gemeenschap te bren gen met de Aar. Des nachts is eene groote bres ontstaan, ten gevolge waarvan de ge weldige massa zand in de Aar gestort is en die versperd heeft. Een aantal huizen staan als 't ware boven een afgrond, en men ver wacht elk oogenblik dat ze zullen-instorten. Den geheelen dag was de brandweer aan het werk om de bewoners te helpen hun meubelen, linnengoed en andere zaken uit het huis te dragen, en hier en daar o. a. in de gevangenissenin veiligheid te brengen. Een stuk van de quai des Casernes te Chöne, dat door het water ondermynd was, is Woens dagmiddag in de Arve gestort. Dezelfde rivier heeft het stadje Chène overstroomd, zoodat de inwoners niet dan met moeite in booten gered werden. Ook uit Spanje komen berichten van over stroomingen. De Giradalfo te Grenada is plot seling zeer gestegen en heeft op verscheidene plaatsen groote schade aangericht. Frankryk heeft eene ongeluk s- ïyn, dat is de Paris-Lyon-Méditerranée, in de wandeling „P(our)-L(a)-M(ort)" genoemd, om dat er op die lyn zoo dikwijls treinen ont sporen en in botsing komen. Nog zeer kort geleden gebeurde er een ernstig ongeluk, dat aan vele mensclien het leven kostte, en nu hebben er op één enkelen dag weer twee botsingen plaats gehad. De eerste had plaats op de lyn Dóle-Bel- fort en had ten gevolge dat een tiental per sonen gewond werden; de tweede was van ernstiger aard. De trein van Lyon naar Chambéry had een oponthoud voor de tunnel van Lépine. Men onderstelde, dat er iets gebroken was aan de locomotief en seinde daarom naar Chambéry om eene andere. Onverwacht vond men echter het beletsel en, zonder de machine, welke ter hulp kwam, te waarschuwen, vervolgde men den weg. Toen gebeurde wat te voorzien was: de trein -liep in volle vaart op de ter hulp snel lende locomotief. De botsing was natuuriyk verschrikkeiyktwee machinisten werden ge dood en zes conducteurs en een reiziger zwaar gewondterwyi de locomotieven en de meeste waggons verbryzeld werden. De maat-

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 5