Yerrolg der Adyertentiën. Burgerlijke Stuud. Een ware schat elfbewariag.l Dat Is Toch Kost Voor Alle Blonden. Let Wel Yoor ƒ1.25: -U-.J. -- - 1 BUITENLAND. Frankrjjk. „La Cocarde", eon Bonapartistisch blad, meldt dat Boulanger eerst hedon te Parijs terugkomt. Hoezeer bij zich als een gewichtig perso nage beschouwt, kan men afleiden uit de mededeeling van het blad, dat Boulanger, te beginnen met 9 dezer, de personen, niet voor zien van een aanbevelingsbrief voor eene audiën tie, des Dinsdags, Donderdags en Zaterdags, van negen uren 's morgens tot 's middags twaalf uren, ten gehoore zal ontvangen. Op de andere dagen der week zal hy 's mor gens vóór negen uren en des namiddags van vier tot zes uren de personen ontvangen, die voorzien zyn van een dergelyken brief. Volgens de „Figaro" wachten Boulanger by zijne terugkomst te Parijs niet minder dan 6000 aanvragen om audiëntie. Zijne vrienden berokenen dat bij de algemeene ver kiezingen do generaal in meer dan 50 depar tementen zal worden gekozen. Van de 900 mijnwerkers te St.-Etienne, dio hot werk hadden gestaakt, hobben 300 den arbeid hervat. Dnltaokland. Van goederhand verneemt de Berlynsche correspondent der „N. R. C.", dat Duitsch- land stellig opkomt voor het recht van her tog Adolf van Nassau en' diens zoon op Luxemburg. In het begin van dezen zomer zou Von Bismarck gelegenheid hebben gehad zich met volkomen beslistheid te verklaren voor het erfrecht der Nassaus en voor de zelfstandigheid van een neutraal Luxemburg hetgeen van eene andere zyde werd bestre den ten bate van andere verlangens. Ten govolge van het proces tegen prof. Goffkon, hebben de hoofdredacteuren van de „Krouzzeitung" en van de „Post" elkander zóó hevig aangevallen, dat de eerste met den laatste wilde duolleeren. Kaystler van de „Post" woigerde en verklaarde gisteren open lijk dat hy er niet toe wilde bijdragen dat de rovolvor als politiek argument in de Duitsche pers wordt ingevoerd. Volgens gerucht, heeft prof. Geff ken's familie den keizer om genade gevraagd. De heer Geffken zal binnenkort van Ham burg naar de Alt-Moabit, gevangonis te Ber lijn, worden overgebracht, alwaar de proc.- generaal van het hof van Leipzig, Von Tes- sendorf, hem een verhoor zal doen ondergaan. De armbesturen van Straatsburg, Col mar en Mülhausen hebben aan de regeering doen weten dat het hun onmogelijk was aan alle aanvragen om hulp te voldoen. De ellende onder den werkenden stand is groot; vele huisgezinnen leven alloen van aardappelen en eene slechte quaüteit brood; de handel gaat hoe langer hoe meer achteruit, hetgeen wordt toegeschreven aan de afzondering, waarin de Elzas verkeert. De laatste twyfol aan de echtheid van keizer Frederiks dagboek, gelyk dit in de „Deutsche Rundschau" werd medegedeeld, is weggenomen door professor Dolbrück, den gewezen leermeester van 's keizers kinderen. In de „Preussische Jahrbücher" schiyft Delbrück een artikel over het dagboek en deelt daarin eenige uittreksels mode, welke strooken met hetgeen in de „Rundschau" werd openbaar gemaakt. De hoogleeraar be treurt echter deze openbaarmaking als ontijdig. Volgens hem werd van het dagboek van 1870, evenals van 's keizers aanteekeningen tijdens den oorlog tegen Oostenrijk en zijne reis naar het Heilige land, enkele exemplaren aan ver trouwde vrienden geschonken. Terwyl vroeger in beginsel door den ge meenteraad van Berlijn werd besloten voor keizer Friedrich een standbeeld op te richten, is er nu weder eene strooming ontstaan om terug te komen op die beslissing en voor do beide laatste keizers te zamon óén monument te stichten. Dit denkbeeld vindt echter be strijding, vooral by hen, die meenen, dat naast het van Rijkswege te stichten gedenkteeken voor keizer Wilhelm, ook aan den laatsten keizer een afzonderlijk monument behoort te worden gewijd. In de gisteren te Berlijn gehouden ver gadering van het bestuur en de commissie van het Amerikanisten-congres werd Parijs gekozen als plaats voor de eerstkomende vergadering. Het Luther-monument te Berlijn zal niet voor den toren van de Maria-kerk, maar op de Nieuwe Markt, aan 't front van de Keizer-Wilhelmstraat, geplaatst worden. Groot-Brltannlë. Uit Simla wordt gemeld dat de Engelsche expeditie steeds voortmarcheert tegen de stammen dor zwarte bergen. Eone colonne heeft Donderdag ochtend Maunkadana, naby do grenzen, ingenomen; 4 inboorlingen werden daarby gedood. Volgens een telegram uit Konstautinopel aan de „Times", is de quaestie oetreilende den spoorweg in Anatoliö een ernstig stadium ingetreden, doordien do Turksche regeering de voor de Engelsche belanghebbenden uit het contract voortvloeiende rechten niet erkent en met verbeurdverklaring dreigt. De Engel sehen protesteerden en hobben de hulp hunner regeering ingeroepen. De onrustwekkende berichten betreffende de droogte in verscheidene districten van Britsch-Indiö nemen toe. Men vreest voor hongersnood. Spanje. In Spanje zyn op het oogenblik niet minder dan 221 kloosters met 4,220 monniken en 1109 kloosters met 25,000 nonnen. Sedert 1876 zijn ongeveer 200 nieuwe kloosters ge bouwd, vele door Fransche uitgewekenen. Sommige bezitten een vermogen van eenige millioenen franken. Oostenr^Hong.-Monnrchle. Na afloop van het tweede ontbyt te Schön- brunn, nam keizer Wilhelm gisteren op de hartelijkste wyze afscheid van de Oostenrijk- sche keizerin. De beide keizers vertrokken toen met den koning van Saksen en de prinsen naar Stier marken. De aanblik in de ridderzaal van den Hof- burg, tijdens het concert, dat daar ter eere van den Duitschen keizer werd gegeven, moet schitterend zyn geweest. De zaal heeft fraaie Corinthische zuilen van schoon geel marmer en werd door twee duizend waskaarsen verlicht. Het kostbare kleed van de keizerin was van crême-brocaat mot donkere veeren bezet en hot kleed van kroonprinses Stephanie was van blauw brocaat met zilveron sterren. Beide vorstinnen droegen eon veder in het haar. Een denkbeeld te geven van de weelde en pracht, welke op dien avond in de ridderzaal werdon ten toon gespreid, is schier onmogelijk Zulk een aantal schittorende uniformen, van smaakvolle en kostbare toiletten, van diaman ton en paarlen zien slechts weinigen eenmaal in hun leven bjjeon. Het programma word op uitmuntende wyze uitgevoerd, doch volgens de etiquette werd er niet geapplaudisseerd. De kunstenaars bogen diep bij het komen en heengaan, doch ontvingen geen teeken van waardeering. Het trok zeer de aandacht dat de keizer ich byna tien minuten lang mot den gewe zen minister van buitenlandsche zaken, graaf Julius Andrassy, onderhield. Keizer Wilhelm zag er uitstekend uit in de Hongaarsche blauwe huzaren-uniform met de roode broek en keek. bijzonder vroolyk. Ook keizer Frans Jozef maakte in de Pruisi sche generaals-uniform den indruk van opge wekt te zyn. Uit het oogpunt dor kunst was het tweede gedeelte van het programma zeker het beste; maar het gezelschap was oogenschynlyk ver moeid en onder den indruk van de hitte, welke op 't laatst ondraaglijk werd. Na afloop werden de kunstonaars aan don keizer voorgesteld. De zangeres Pauline Lucca, die reeds meermalen voor don keizer gezon gen heeft, kreeg een handdruk, de anderen eenige vleiende complimenten. Aan den kapel meester zeide hij, dat vooral de keus dei- stukken hem zoo uitstekend had bevallen. Keizer Wilhelm zal keizer Frans Jozef een album van 18 prachtige photographieen, in ryken band saamgevat, aanbieden. Dozo photo graphieen bevatten de interessantste momen ten van de by Mimcheberg onlangs gehouden corpsmanoeuvres. Italië. De minister president Crispi is naar Boven- Italië vertrokken om den senator Correnti, die zeer bedenkelijk ziek ligt, te bezoeken. De „Italië" meldt dat Crispi zich waarschijnlijk ook naar Monza zal begeven om met do vor stelijke familie naar Rome terug te keeren. - Gisteren is dr. Schloezer door den paus ontvangen geworden, ten eir.de officiéél de aan komst van keizer Wilhelm te melden en de laatste détails van de ontvangst te regelen. Do oude armenwijken van Napels zullen worden afgebroken en nieuwe wijken voorde armen worden gemaakt. De kosten zullen 36 millioen gd. bedragen en binnen tien jaren al alles moeten zijn voltooid. Te Rome is op het Dante-plein eone samenkomst van 4000 werklieden gehouden, naar aanleiding van de crisis in het bouwvak, waarby 15 sprekers het woord voerden; do meesten betoogden, dat de sociale revolutie het eenige middel was om de crisis te ver helpen. Eene motie, waarby op de bedoelde revolutie werd aangedrongen, werd bij accla matie aangenomen. Volgens de „Riforma" is er groote kans dat de zending van kapitein Cecchi naar Zan zibar de oplossing der quaestie tusschen de Italiaansche regeoring en den sultan ten ge volge zal hebben. Badend. Eene wet is afgekondigd, betreffende do bevordering van den uitvoer van graan en meel uit de havens van de Oostzee, de Zwarte Zee en de Zee van Azof, door vergunning tot vrijen invoer van de daartoe benoodigde buitenlandsche zakken. Eene andere wet vergunt aan naamlooze vennootschappen, alszjj slechts buitenlandsche fabrikaten in Rusland verkoopen, en aan bui tenlandsche scheepvaart-maatschappijen, die verkeer met Russische havens onderhouden, in Rusland hunne zaken te drijven zonder bij zondere vergunning des keizers. Uit Warschau wordt gemeld dat 10,000 reservisten onder de wapenen zyn geroepen, in ieder der 4 zuidelijke districten8000 paar den zyn aangevraagd om het materieel en do mondbehoeften te vervoeren. Vereenlgdo Staten. Het schijnt er met de oorlogsvloot der Ver- eenigde Staten nog vty wat treuriger uit te zien dan met de Engelsche. Do geheele Ame- rikaansche zeemacht bestaat uit drie kruisers, die nog gereedgemaakt moeten worden voor den oorlog. Do republiek heeft voorts niet meer dan 50 nieuwerwetscho kanonnen en een stuk of wat torpedo's om de haven van Nieuw-York te verdedigen. Doze haven is zóó weinig versterkt, dat eene vyandelyke vloot een groot deel der stad zou kunnen platschieten zonder eenig ernstig gevaar te loopen. De Amerikaansche vloot bestaat grooten- deels op papier. In 1881 is een krediot van omstreeks 30,000,000 dollars toegestaan voor het bouwen van twee oorlogsschepen, 10 kruisers en eene torpedoboot. Deze vaartuigen moesten in tijdperken van één tot twee jaren gereed zyn, doch men is nog niet eens aan de beide oorlogsschepen begonnen. Deze toestand verwondert te meer, met het oog op de groote kustlengte (13,000 mylen) en eene handelsvloot van 25,000 schepen. In Amerika bestaat sinds eonigên tyd eene nieuwe „Internationale", ter vervanging van de Internationale Vereeniging van Socia listen van Carl Marx. Het hoofdcomité is te Nieuw-York en in de voornaamste steden der wereld o. ook te Amsterdam bevinden zich onder- besturen. Het uitvoerend internationaal revo- lutionnair bestuur beraadslaagt met de grootste geheimzinnigheid. Het telt 46 leden, voorna melijk Duitschers. Er zyn 15 correspondenten, die elk een verschillend gedeelte van den aardbol voor hunne rekening nemen. Alle ambtenaren wer ken eondrachtig, bereidvaardig en onder goede tucht. Zos reizende leden, die 8 talen spreken, brengen de bevelen van het hoofdbestuur naar de afdeelingen en correspondenten over zes anderen vormon een scheidsgerecht, welks besluiten in eene algemeene vergadering moe ten worden goedgekeurd en daarna onveran derbaar zyn de veroordeelde kan nooit kwijt schelding of uitstel van straf verkrijgen. Servië. Een telegram uit Belgrado luidt dat de bemiddeling van keizer Frans Jozef tusschen koning Milan en zijne vrouw tot niets heeft geleiddat do koning de Synode verzocht onmiddellijk uitspraak te doen in de schei- dingsquaestie; dat de Synode dit weigerde, dat Cristics zich daarop wendde tot het Consistorie, hetwelk met algemeene stemmen verklaarde dat de wet moest worden ge ëerbiedigd. ALKEMADE. Bc-iallou: C. Jansen geb. Schrama, dochter. C. Couzijn geb. Y'asman, dochter (leven loos). T. Van Amerongen geb. Van der Klugt, dochter. Over] eden: Hc-ndrika Stcphanus Bleyawijk, 1 maand. Het College van Kcgcntcn over de Gevangenissen te Leiden zal, onder nadere goedkeuring van den Minister van Justitie, op Vrjjdag den I9den October 1888, des namiddags te twee uren, in het Huis van Bewaring te ietden, in het openbaar aanbesteden, de levering der benoodigd- heden tot onderhoud en verpleging der gevan genen in de strafgevangenis naby Leiden, voor het. jaar 1889, bestaande in Gebuidcld broodOngtbuideld brood, RoggebroodAardappelen, Rund- en Kal/s- vleesch zonder betnen, Rundvet, Boter, Gort, Rijst, Groene erwten, Groenten, Zout, Peper, Azijn, Kaarsen, Tarwebloem, Groene-, Witte- en Scheerzeep, Soda, Bruine suiker, Siroop, Eieren, Koffie, Cichorei, Roode wijn, Prinsessebier, Zoete melk, Ligstroo, Zand, Kachel- en Smee- kolen, Gascoke, Lange en Korteturf, Stal en Heibezems en Heiboenders. Voorts eenige Schoolbehoeften. ¥an onderscheidene artikelen zullen Mon sters ter bezichtiging voor de belanghebbenden voorhanden zyn in voornoemde gevangenis en aldaar de voorwaarden ter lezing liggen. De biljetten van inschrijving zullen vóór twaalf uren van den dag van aanbesteding ingeleverd moeten zijn en worden daarna niit meer aangenomen. Het College voornoemd, Dr. BOURSSE WILS, Bresident. Mr. F. WAS, Secretaris. voor allen, die door jeugdige verkeerd- a heden ïyden, is het beroemde werk IPr. RETAlI's Hollandsclie uirgave, met 27 afb. Prys E 2 Gulden. Iedor, die aan do gevolgen van zulk kwaad ljjdfc, moet het lezen. Duizenden hobben hun herstel er aan te dankori. To verkrijgen by het Ver- lags Magazir. to Leipzig, Neuinarkt No. 34, franco, togen inzending van hot, P bedrag, (ook in po»: zegel»), on in eiken jïï boekhandel in llnil.iml. W. O. v. HORN, liet Ceven van Mich. Adr. De Kuiter. Nieuwe herziene druk, met gekleurde platen. 'tls een moei hoek dat altijd ƒ1.50 heeft gekost, doch nu voor slechts f 1.25 met de volgende echt mooie Vaderland- sche en Volksgeschiedenissen, O dee- len, allen van onzen E. GERDES, den be kenden schryver by uitnemendheid. 1. W. O. VON HORN. Het lieven van M. A. De Ruyter, 1 deel met gekleurde platen. 2. De Spion, een verhaal tydens de komst van Alva in de Nederlanden, 1 deel met gekl. plaat. .3. De Man van de Blczenbruggcn of Coevorden in 1672, 1 deel mei gekleurde plaat. 4. Gcuzenwraak, een verhaal uit den Geuzentyd, 1 deel met gekleurde plaat. 5. De Spaanschc Vastenavond tijdens Prins Maurits in 1624, 1 deel met gekleurde plaat. 6. Leve de Geus, een verhaal uit den Spaanschen tyd, 1 deel met gekleurde plaat. 7. Bij 't Wachtvuur, Hist. Verb., 1 deel met gekleurde plaat. LEES ISII GOEDAl deze boven genoemde boeken met platen verkoop ik te zamen voor -slechts ƒ1.25; 't is ondenk baar, vroeger kostte het werk van De Ruyter alleen ƒ1.50, en nu krygt men er die zes mooie boeken van GERDES nog by, en dan dat alles voor slechts ƒ1.25 franco thuis door 'theele land. Maar stuur dan liever nog vandaag dain mor gen den postwissel van slechts 1.25 weg, waarby moet staan: Pakket Be Ruyter. Te bekomen, zoolang de voorraad strekt, bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Hang by de Vischmarkt, te Rotterdam.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6