N°. 8734. "Vrijdag 5 October. A0. 1888. Dit nommer bestaat uit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 4 October. Feuilleton. Jenny's aanbidder. feze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. DAGBLAD. PRIJS DEZER COURANT: Yoor Leiden per 3 maanden.*.1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Ofltcleel© Kennisgevingen. Vergadering van den Gemeenteraad van Leiden, op Donderdag, 11 October 1888, waarin o. m. zullen •worden behandeld het voorstel betrekkelijk de heffing ■vau schoolgeld op de Kweekschool voor onderwijzers cn de overdracht aan de Provincio van de Naakte Sluis. Als vervolg op hot reeds gisteren door ons medegedeelde omtrent de ochtend-viering van den derden October, kan thans vermeld worden dat de te één uur aangevangen volksspelen, op het Schuttersveld, naar wensch geslaagd zyn. Alvorens zich naar die spelen te begeven, had menigeen reeds een bezoek gebracht aan de Lakenhal, ter kostelooze bezichtiging van datgene, dat betrekking heeft op Leidens Beleg en Ontzét. Ook het monument in he' Park werd drukker dan anders beschouwd. Eene talryke volksmenigte was bijeen op het feestveld, waar toen nog niets te bespeuren viel van eene in toepassing gebrachte afschei ding en waar de onophoudelijk draaiende draaimolens en de verschillende tenten en kramen, welke volstrekt niet onbezocht bleven, eene groote levendigheid teweegbrachten. Volksspelen vallen bijna steeds in den smaak. Dat was ook blijkbaar gistermiddag het geval. Zy, nl. jongens van 14 tot 16 jaar, ten getale van 40, die, mastklimmende, het „excel sior", het „steeds hooger", betrachtten, onder vonden vele blijken van belangstelling, terwijl de 60 zakloopers, jongelingen van 14 tot 16 jaar, veel aanleiding gaven tot uitbundig gelach en telkenmale ondervonden dat het in figuur lijken zin weieens gewenschte in een zak loopen, in werkelijkheid leidt tot tal van buitelingen, al is het te betreden pad dan ook nóg zoo effen. De ringstekende, daarbij in een kring rond dravende twaalf- tot veertienjarige knapen, ter sterkte van 60, kweten zich over het alge meen behendig van hunne taak, over het geheel ook met meer zekerheid dan het even jeugdige dortigtal, dat de boegspriet trachtte te bewandelen. Het touw-enteron door 60 mannelijke per sonen van 10 tot 12 jaar en het ton- en zeilkruipen door 40 derzulken van denzelfden leeftijd, lokten eveneens tal van toeschouwers SM.) Naar het Fransch van T. COIHBE. Zaterdag-oclitend nam zij een koen besluit. Met hare groote, zwarte mand onder den arm, verliet zy hot huis en begaf zij zich langs een omweg zoodat men haar van den straat weg niet zien kon naar het nabijgelegen boschje. Het weer was verrukkelijk mooi; eene frissche koelte blies over de weilanden en door de boomen, en speelde met den blau wen rook, welke uit den schoorsteen omhoog steeg. Op de open plek voor het bosch was de grond steenachtig. Tusschen de bloemen van de wilde thijm, tusschen bremstruik en gentiaan zag men hier en daar eene kale plek van de rots uitsteken. Jenny neuriede een ouderwetsch liedje; zij was vroolyk en opge ruimd, als een gevangene, die zijne cel ont vlucht. „Zóó was het geen leven meer," dacht z(j„ik zou sterven door gebrek aan lucht. Maar ik moet nu oppassenGelukkig gaat hy de volgende week weg.De arme jon gen als het niet ware.Tegeiyk bukte zy om hier en daar een dennenappel op te rapen. By het eerste groepje boomen was de grond zóó vol bezaaid, dat zy een uitroep van ver rondom de afgesloten ruimten, waar dio vreedzame manoeuvres plaats vonden. Ook de vrouwelyke deelnemers weerden zich, men zou zeggen met mannenmoed, van datgene, waarvoor zy zich hadden aangemeld en dat bestond in sneltouwtjespringen met hin dernissen, en hardloopen met blokjesrapen. Aan het eerste namen 50 meisjes van 12 tot 14 jaar, aan het tweede 60 van 10 tot 12 jaar deel. Het sleuteltrekken aan of liever van uit de draaimolens was meer gewoon, maar toch niet onaardig. 250 kinderen smaakten dit ge not, en ontvingen, evenals de anderen, aardige pryzen en prysjes. De eerste en tweede pryzen werden door mevrouw De Kanter eigenhandig uitgereikt. De scliuttery-muziek, zetelende in eene tent op het Schuttersveld, zeer eigenaardig dus, luisterde de spelen met muziek op. Die muziek noodigde toen reeds velen ter springing uit op den houten dansvloer Dat Zomerzorgs en Zomerlusts tuinen menigeen herbergden, behoeft zeker geene nadere vermelding. Het weder hield zich tydens de middag-feestviering vry goed, de stortbui niet in aanmerking genomen, welke omstreeks twee uren nederdaalde. Die bui had echter eene goede uitwerkingde op het feestteuein verzamelde menschenmenigte be vroedde nu eerst recht, hoe aangenaam het is, gespaard te blfl ven voor hemelwater, vooral op 3 October, en gevoelde na het eindigen daarvan eene mildere temperatuur. Te halfvier spoedden de leden der schut- tery-kapel zich naar de Sociëteit „Amieltia," op de Breestraat, om daar hunne muzikale gaven ten toon te spreiden en namen met zich veel feestvreugde mede. Als de muziek zwygt, stelt men haar vorig bezit eerst op prys. De3 avonds tegen halfacht kwamen leden en nlet-leden der 3-October-Yereeniging weer met nieuwen moed op de been en daardoor deels in den tuin van Zomorzorg, Zomerlust en het nu gereserveerde deel van het tame- lyk droge Schuttersveld, deels op het andere van dat uitgestrekte terrein, waar het weldra ook zeer levendig werd, vooral in de buurt van Jaapjes koekvoorraad. Do muziekcorpsen, drie in getal, (dat van de schuttery weer op het Schuttersveld); dat van het 4de regiment inf. op Zomer- zorg; dat der jagers op Zomerlust), voerden op flinke wyze de vastgestelde programma's en éxtra-nommers Uit het feestterreiri was rassing niet kon weerhouden. Met hunne bruine, vergulde schubben, door de zonne warmte half geopend en de geurige harsdrop pels schenen ze op haar te wachten. „Juffrouw Jen»y, mag ik u helpen?" Zy hief het hoofd op. Was hy dat? Was hy dan overal?.... Verschrikt wierp zy hare mand op den grond mi vluchtte, maar hy liep haar vastberaden na. „Heb je dan zulk een afkeer van my Jenny 1 Jenny 1" schreeuwde hy, terwijl hy voortholde over de puntige steenen en de knoestige wor tels, waarover zy met de vlugheid van eene geit heensprong. Zy liep wat zy kon om hem te ontwyken, rende over tal van glibberige steenblokken heen, tot in het dichtst van het bosch. Zy hygde van vermoeidheid en pyn, want er was een klein steentje in haar laarsje geraakt, dat haren voet onder het loopen verwondde. „Jenny, blyf toch staan!" smeekte Sully. Je zult van dat loopen nog ziek worden Luister maar één oogenblikja naar my." Twee- of driemaal was Sully op het punt de vluchtende Jenny te bereiken, maar tel kens ontsnapte zy door eene behendige wen ding langs een boomstam. Het denneboscbje leende zich uitstekend tot deze soort van krygertjo-spelen, dat Jenny tien minuten lang wist vol te houden. Eindelyk kon zij niet meer; haar hart klopte alsof het wilde bersten. I goed met eene menigte gaslantarons, w. o. met byzondere branders, verlicht en vormde eene gunstige tegenstelling met de Egypti sche duisternis, welke er verleden jaar, trots het aanwezig zyn van electrisch licht, stik- donkerer gedachtenis, nu en dan heorschtede tenten en kramen hielpen ook nog wat ter verlichting en waren niet tevergeefs op het veld geplaatst. Nadat bengaalsch vuur, ontstoken in de Aloëlaan, aan den gevel der stoombleekery des heeren Van der Spek, de omgeving fan tastisch had verlicht, snorde iets, in de lucht, om de aandacht te vestigen op hetgeen nu komen zouhet vuurwerk. Gloria, prykende met twee sleutels, om straald door fonteinen, eindigende met zware kanonnades, opende de ry van do vuurwerk kunstvoortbrengselen des Rottordamschen kunstvuurwerkmakers A. Gall, op bevredigende wyze. De Bongaalscho maan schoen slechts kort en bood geen romantischen maneschyn aan. Guilliochis van gekleurde cirkels in gou den wrongen voldeed uitstekend. Het gedraai was hierin, evenals in de Metamorphose van zilveren stralenbundels, eindigende met kanon nades, zeer hevig en het geheel alleen bestemd voor hen, die nog aan geene kleurenblindheid ïydende waren. De Battery, vuur brakende en gloeiende kogels werpende, afgewisseld door ontploffingen en kanonnades, had eene echt battery achtige ultwerkiag. De gekleurde Rozettan van bengaalsch licht, omstraald dcor fonteinen, waren prachtig. De blinkende Bengaalsche Zen hulde het geheele veld in een fel, oogverblindend licht en promoveerde allen tot roodhuiden, terwyi de Decoratie, toegewyd aan het 3-October-foest, het slotstuk vormde. Het „Leiden Ontzet", daarby zichtbaar, gaf der schuttery, ain'ei- ding het Volkslied te spelen, dat door velen werd meegezongen. De vuurbommen, bouquetten, zwermpotten, kunstprojectielen en vuurpylen, waarvan enkelen eene hoogte a la L'Hoste bereikten, deden menige uiige opmerking den lippen ont- vlieien. Nog langen tyd bleef men, ook de schuttery muziek, wie eere toekomt, op het veld der vreugde. De tent van dat corps was verlicht door middel van gaslicht. De Siemons-I-lamp No. 7, aangebracht aan het plafond dier tont door de heeren De Vries en Stevens alhier, bewees èn muzikanten èn springlustigen uit stekende' diensten," terwyi, het zij hier meteen Zy liet zich op het gras neervallen en hield hare oogen dicht. Het was of zy zeggen wilde „Nu mag er gebeuren wat er wil; ik heb my ten minste tot het uiterste verdedigd." Sully knielde naast haar neer en begon, eveneens geheel buiten adem, maar beter meester van zyne zinnen dan zy: „Wat ben je toch bang voor my, Jenny?" Zy kon niet spreken, maar schudde ont kennend het hoofd. Heb je dan een afschuw van my?" Hetzelfde ontkennende gebaar, met meer nadruk. „Waarom loop je dan zoo weg? Waarom wil je niet hooren wat ik je wil zeggen?" Zy draaide het hoofd om, maar reeds had hy haar by de hand gevat en begon hy met vuur zyne zaak te bepleiten. „Ik zal je gelukkig maken Ik zal nooit iemand anders kunnen liefhebben, Jenny, dan jou Moet ik dan myn geheele leven alleen blyven „Ik wil niet trouwen," zei zy, nog telkens hygend. „Ik heb het alleen heel goed." „Samen zullen wy het beter hebben." „Ik houd niet van verandering. Ik ben al te zeer gewend aan het landleven." „Wy zullen een grooten tuin hebben, waar je alles kunt planten wat je wilt." „Ik zou geen huishouden weten te besturen zooals dat behoort." PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels ƒ1.05. Iedere regel meer 0.174. Grootere letters naar plaatsruimte. Yoor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. vermeld, het gedrang op den Rynsburgersingel beschenen werd door vetlichtjes, stergewyze aan de boomen aldaar aangebracht. Kettingen, van boom tot boom gespannen, beletten dat men van den wal in do sloot geraakte of in het singelwater terechtkwam. Men draaide op het veld en men sprong er, het laatste op den zoo gelukkig aangebrachten dansvloer; men deed tochten door overvolle poffertjes- en vervorschingskramen met het doel om daar iets te gebruikenmen haalde de brandendheete wafelen zoo maar uit de yzers en menig heer had gaarne voor een oogenblik beslag gelegd in en op de pof fertjespan om zyner dame iets te kunnen aanbieden. De feestviering is alzoo uitstekond geslaagd het bestuur der 3-October-Vereeniging komt lof toe. Het werd in de uitvoering er van door de sub-commissie dapper ter zyde gestaan. Het publiek, zoo leden als niet-leden dier Veroeniging, hulde voor zyne zucht naar orde, voor zyne vrooiyke stemming. Politie en zonen van Mars een compliment voor hun bedaard, maar met overleg optreden. Dat er ook lieden uit andere gemeenten herwaarts gekomen waren, bewezen de on gewoon bezette tramwagens der verschillende stoomtramweg-maatschappyen en het vertrek te middernacht van eene stoomboot der Maat- schappy „de Volharding." Wy hoorden, ondanks het samepzyn van zoovelen, van geen enkelen wanklank. Ook buiten onze goede stad verschynende nieuwsbladen bespreken ons derde October- feest. Zoo meldt de „N. R. C." dat Lelden den dag van het Ontzet vierde met eene op gewektheid, of het voor de eerste maal ware en niet eene jaarlyksohe herhaling van het zelfde feest. „Ik geloof niet," zoo schryft men aan genoemd blad, „dat or vele steden in ons vaderland zyn, die zich zoo levendig aan het echoone verleden van don Spaanschen tyd verbonden gevoelen als Leidonweinig steden ook, waar zulk esprit de corps heorscht als hier. Als het om den goeden naam en den roem der stad te doen is, dan vindt men den Leidenaar bereid zyne dubloenen te storten voor eene luisterryko ontvangst van vreemde lingen, voor een historischen optocht, voor volksspelen, bereid om zyne vlag uit te steken, en zichzelf in zyne Zondageche plunje, tot zelfs om zich met de studenten te ver broederen. En nu is de 3de October een uit- „Bestuur het zooals je wilt; dan is het zeker goed." „O!" zei zy zacht; „je hebt op alles een antwoord." „Zeg toch ja, Jenny; toe, zeg jal" „Ik heb bet nooit over my kunnen verkry- gen om neen te zeggen," zei zy met een zucht. Sully slaakte een vreugdekreet. Zy stond langzaam op. „O, wat doet myn voet een pijn I" zei zy, terwyi zy onwillekeurig leunde op den arm, welken hy haar bood. „Maar waarom liep je ook weg alsof de booze je op de hielen zat?" zei hy op zacht verwytenden toon. „Omdat ik wel dacht dat je mij „ja" zoudt doen zoggen," antwoordde zy zacht, terwyl een blos hare wangen bedekte. Caroline was de eerste, die hen samen zag. „Jenny heeft hare mand in den steek gelaten er is zeker iets byzonders gebeurd," dacht zy, terwyl zy hen tegemoet ging. „Nu?" vroeg zy, en tegelyk sloeg zy beide armen om den hals van hare zuster. „Zoo was het geen leven meer," zei Jenny, terwyl zy het hoofd boog. „Hy wilde my met alle geweld hebben.Ik heb hem ryoeten nemen om van zyne vervolgingen verlost te worden!

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1