Zoeterwoude, de opporbrandmeester dier ge meente en de directeur der Leidsche brandweer. Do spuit is van de nieuwste constructie, met zuig- en porsvermogen,'en staat op een vasten vierwieligen wagen. De cylinders hebben een diameter van 14»/, cM., terwijl er met 40 M. slang en eeno trompwijdte van 24 mil. eene hoogte van pl. m. 18 M. wordt bereikt en in hori zontale richting een afstand van 26 meter. Met eene trompwijdte van 16 mM. word onge veer eene hoogte van 20 a 22 meter bereikt. Daarna werd op de 40 meter slang een verdubbeld of spruitstuk gezet voor 2 slangen, elk van 20 M., waarmede een afstand door beiden met een mondstuk van 16 mM., van ongeveer 21 M. en eeno hoogte van 18 M. werden behaald. Nadat nog onderscheidene proevon met klei nere mondstukken waren genomen, werden ten slotte al de voorhanden slangen, hebbende eene lengte van 100 M., aan elkaar verbonden, ge dreven met 16 man. In 55 sec.] werd het water door een mondstuk van 24 mM. op een af stand van 23 en eeno hoogte van ongeveer 18 M. geworpen. Deze spuit munt uit door netheid en soli diteit, zoodat den leverancier er van alle eer toekomt. De rechtbank te 's-Hage ver- oordeelde heden den gewezen huisknecht van eene familie daar ter stede, die met behulp van een valschen sleutel geld had ontvreemd uit den schrijflessenaar zijner meesteres, tijdens de familie op reis was, tot 1 jaar gevange nisstraf, te verminderen met 1 maand wegens reeds ondergaan voorarrest. De „dame", die tal van meubelen in een magazijn op afbetaling te Leiden had inge slagen, en die goederen verkocht alvorens zy eigenares daarvan geworden was, word vrij gesproken. Het 12 jarige knaapje, dat te Leiden oplich ting gepleegd had ten nadeele zijner moeder, werd ontslagen van rechtsvervolging. Op eene buitenplaats, onder Monster, viel in den afgoloopen nacht een ongeval met noodlottigen afloop voor. Een man, die, naar men aan eenige ken- teekenen meent waar te nemen, zijn Zondag avond vroolijk had doorgebracht, keerde van nacht huiswaarts en liep eeno buitenplaats op, waar hy van het oprijpad afweek en in het daarnevenstaand hakhout viel. De koetsier van de plaats, die reeds eenige dagen op een otter loerde, hoorde geritsel en schoot, zon der zich nader te overtuigen, in de richting vanwaar het geluid kwam. Hjj hoorde een kreet en bij onderzoek bleek dat h(j een arbei der, uit bovengenoemde gemeente, doodeljjk geraakt had. De getroffene heeft nog slechts enkele oogen- blikken geleefd. In de Jan-Steenstraat, t e A m sterdam, is Zaterdag avond omstreeks kwart vóór elven een hevige brand uitgebroken in twee bovenverdiepingen. De brand ontstond door het omvallen van eeno petroleumlamp. De beide bovenverdiepingen en het dak zijn vernield. De Rijnspoorweg-conducteur v— -- '»-* /■»'-. f nu i Hui, uro uvu u-otuu voinirot 10 Utrecht door eon trein van den Centraal- spoorwog overreden en zwaar verminkt werd, is den 29sten aan de gevolgen van dat on geval overleden. rioter morgen, to o i in> t r o o ic acht uren, had te Dordrecht een droevig ongeluk plaats. Terwijl de brugwachter der kleine brug aan de Merwedekade bezig was de brug open te draaien, geraakte het zes jarig zoontje van A. R. met hot hoofd tus- schen de brug en een lantaarnpaal, waar de brug langs draait, waarbij het hoofd zoodanig gekneusd en verwond werd, dat het kind in hopeloozen toestand naar het Ziekenhuis moest worden vervoerd. Uit Noordbrook wordt van 28 September aan do „N. G. C." gemold: Even na tien uren is hier gisteravond waargenomen eon prachtig en indrukwekkend natuurver schijnsel, dat zich volgenderwijze eenigszins laat beschrijven Aan den oostol(jken hemel, een weinig zui delijk van het Zevengesternte, vertoonde zich eerst eene gewone zoogenoemde verschietende ster, tot op eenmaal do gloeiende massa, onder een aanhoudend knetteren, uiteenspatte. Een dier stukken nam schijnbaar althans do richting naar boven, in eene kronkelende Ijjn zeer langzaam opwaarts stijgende, tot ook dat eindolijk verdween, waarna zich nog oen geruimen tijd terzelfder plaatse een roode lichtkring vertoonde, welke, na pl. m. 5 minuten goed duidelijk zichtbaar geweest te zijn, zich oploste of ten minste niet meer waarnoembaar was. Zaterdag-avond had te Stavoren een droevig ongeval plaats. C. Bakker, van Zaandam, behoorende tot de bemanning van het stoomschip „Prins van Oranje," varende tusschen Enkhuizen en Stavoren, was om proviand uit geweest. Bij het terugkeeren aan boord stapte hjj bjjzjjden de brug en viel met het hoofd op een aan don wal liggend bootje. Per draagbaar is hjj naar het Stadsziekenhuis te Enkhuizen overgebracht. Er bestaat zeer weinig hoop hem in 't leven te behouden. De man is een oppassend echtgenoot en vader van drie kinderen. Te Made is een kind van anderhalf jaar in een onbewaakt oogenblik in eene tobbe met water gevallen en er levenloos uitgehaald. Te Wjjk-Maastricht is eene vrouw zoodanig door een rijtuig aangereden, dat z(j verschillende ernstige hoofdwonden bekwam en in hopeloozen toestand naar het gesticht Calvarienberg werd overgebracht. Te Philadelphia heeft een hevig gevecht plaats gehad tusschen eene lynching- partjj (dat is een aantal personen, die er op uit was een misdadiger te lynchen, of liever om het leven te brengen en zich zoo doende recht te verschaffen) en de politie, welke dit voorkomen wilde. Het gevecht duurde bjjna een uur; van beide kanten werd met woede gevochten en toen de overwinning eindelijk aan do politie bleef, waren 3 perso nen godood en een 20-tal ernstig gewond; ongeveer 30 arrestatiën hadden er plaats. De politie te Munchen heeft eene socialistische vergadering, welke Zaterdag plaats zou hebben, doen verbieden. Het „Volks- blatt" schrijft dat de vergadering toch plaats zal hebben. De politie heeft beslag gelegd op 20,000 socialistische proclamatiën in eene drukkerij te Graben. In den nacht van verleden Zon dag op Maandag is ingebroken by koning Frans van Assise, die te Epinay aan de Seine een fraai goed bewoont. De dader, die trou wens niet veel byzonders had kunnen mee nemen, zekere Benoist, alleen van diefstallen levende, is reeds gevat. De erfenis van den abbó Mellet, pastoor te Croieille, wien door oen bloedver want te Nieuw-York een vermogen van 45 millioen fr. werd vermaakt, wordt door andere porsonen van denzelfden naam betwist. Zekere heer L., eene villa bewo nende tusschen Vincennes en Joinville le-Pont, ging onlangs op reis en liet het huis in de hoede van een ouden concierge. Dezer dagen nu meldde zich 's ochtends vroeg iemand aan, die op de deur een biljet plakte, aan kondigende dat de inboedel dien middag zou worden verkocht. '6 Middags verscheen dan ook een afslager en twee of drie bieders. De toegewezen meubelen werden onmiddel- ïyk op groote wagens geladen en wegge- roden. De concierge gaapte alles in verbazing aan, zich ergerende aan de onbeleefdheid van zyn heer, die hem niet gewaarschuwd had. u io uatuuTl^n gQuiu&vil uitl du u door eeno dievenbende is bedrogen. Te Neuchatol heeft het Leger des Heils aanleiding gegeven tot ernstige on geregeldheden. By de inwyding van een nieuw góiiGüv* yOOF ïiêt logo?, OdOlOITOuO ito ïiiouigLO dit, doch werd door de politie verhinderd het te vernielen. Het hoofd dor politie werd ern stig gekwetst. Het gepeupel deed een aanval op de vergaderplaats van het leger, en ver- bryzelde de vensterruiten. De manneiyke aan vallers schoten vryelyk met revolvers in het rond, terwyi do vrouwelyke petroleum Uit goten. Voorloopig zyn daarom de optochten van het leger in de stad verboden. Een der Weener bladen spreekt over de verloving van den Russischen kroon prins met prinses Maud, de dochter van den prins van Wales. Het blad beweert dat deze te Omünden tot stand is gekomen. De „Agenzia Stefan i" spreekt de verontrustende geruchten tegen, welke omtrent den gezondheidstoestand van koning Humbert in omloop worden gebracht. Te Kroonstad is in oen huis van drie verdiepingen brand uitgebroken. Velen der inwoners hadden den tyd niet te ont vluchten en sprongen uit het raam, waardoor zy zware kneuzingen bekwamen. Door den brand zyn 14 personen om het leven gekomen. De jury te Spa heeft uitspraak gedaan. By den schoonheidswedstryd werd de eerste prys van 5000 franken toegewezen aan mej. Martha Soucaret, eene 18 jarige schoone uit Guadeloupe, de tweede van 2000 franken aan mej. De la Rosa, een 16-jarig meisje uit Ostende, en de derde van 1000 franken aan eene 23-jarige dame Marie Stevens uit Weenen. INGEZONDEN. Mijnheer de Redacteur! Het gerucht wil dat de acht nummers van het vuurwerk, dat op het Schuttersveld don 3den October zal worden afgestoken, niet geregeld achter elkander ten aanschouwe zullen gebracht worden, doch met tusschen- poozen. Bevat dit gerucht waarheid en dat is niet onmogelyk, want in het programma is noch sprake van een uur van aanvang, noch van „na afloop van het concert", dan zouden we dien maatregel niet toejuichen. Verbeeldt u: Men zit in eene poffertjes kraam daar hoort men een vreeseiyk lawaai men stuift, zyne of hare poffertjes in den steek latende, naar buiten en zietrook. Eén nummer is afgeloopen. Of men geniet in den tuin van „Zomerzorg" of „Zomerlust" van de muziek, welke inderdaad goed belooft te zyn, en bespeurt in de hoogte een pyl, welke nu juist zeer hoog vliegt. Alles staat op, rent naar het veld, zoo rennen door de kleverigheid van den bodem mogeiyk is, en zietrook. Men weet eindeiyk niet meer wadr post te vatten om alles goed te hooren en te zien. Het Schuttersveld is, helaas, weer nat in den hoogsten graad, maar zal wellicht beter verlicht worden dan verleden jaar. Gisteren zag ik aan de menigte reeds geplaatste lan taarns dat het ga3 nu weer dienst zal doen, Dat helpt I Leiden, 1 October 1888. X. Geveilde peroeelen. Gehouden verkooping in het Notarishuis aan den Burg alhier, op Zaterdag 29 Sept., ten overstaan van den notaris L. J. C. A. Gordon Het pakhuis met bovenwoning aan den Mid delweg, No. 35, kooper P. J. Hartevelt qq., voor 4001het huis aan de zuidzyde van de Doelensteeg, No. 4, in bod op 775, niet verkocht; het huis in de Doelensteeg, daar nevens, No. 6, kooper J. A. Reutlier, voor ƒ800; het huis en erf aan de oostzyde van de Vrouwensteeg, naby de Hoogewoord, No. 2, kooper J. A. Renther, voor ƒ2000. Ton overstaan van den notaris mr. J. A. F. Coebergh: Het huis en erf aan de noord- zyde van de Kloksteeg, No. 4, kooper C. J. Van Kas, voor 2595; twee huizen mi erven, aan de zuidzyde van de Langegracht, Nos. 147 en 149, gecombineerd, in bod op ƒ2501, niet verkocht; het huis en erf in de Paradijs steeg, No. 39, kooper I. Imans, voor 530; een dito aan de oostzyde van de Oranje gracht, No. 41, kooper W. Calkhoven, voor 1625; het huis aan de oostzyde van de Volmolengracht, No. 1, kooper J. Kruik, voor 850; het huis en erf aan de noordzydevan de Michielstraat, No. 12, kooper D. Van Nas sau, voor ƒ330. BUITENLAND. Frankryk. In den Zaterdag gehouden kabinetsraad is door den minister van marine mouegedooiu dat de toestand in Tonkin veel verbeterd is, dat groote benden der oproerlingen zich ont bonden hebben en de cholera verdwenen is. De „Temps" bevestigt het bericht dat de regeering een wetsontwerp tot herziening der Grondwet zal aanbieden. De opheffing van den Senaat en van den post van president der Republiek naar de tegenwoordige wyze van verkiezing, is daarvan echter uitgesloten. De prefect van politie heeft den venters van nieuwsbladen te Parys verboden den in houd uit te galmen, omdat door het uitroepen van onware sensatieberichten menigeen ge fopt wordt. Do venters mogen nu alleen do namen der couranten uitschreeuwen. Generaal Campenon, de gewezen minister van oorlog, heeft in het Bois de Boulogne zqn been gebroken. Terwpl de generaal een rit te paard maakte, reed een jongmensch op een hollend paard tegen hem aan. Beide ruiters werden uit den zadel gelicht. De een stond ongedeerd op, maar generaal Campenon moest mot een gebroken boen naar zyne woning worden vervoerd. Te Parijs is de bekende zanger Berthe- lier overleden. Berthelier vervulde eerst grap pige rollen in Offenbachs opera's en was daarna zeven jaren werkzaam by de „Opéra Comique." In 1870 schaarde hy zich onder de gelederen der francs tirears, maar na den oorlog vatte hy zyn beroep weer op en bleef daarby tot zyn dood. Vóór eenige dagen zou Berthelier zyn opgetreden in het „Théütre de la Gaité", in de „Dragon de la Reine", maar hy werd plotseling ziek en overleed op 58-jarigen leeftyd. De regeering van Rumenië is bezig hare Donauvloot te reorganiseeren en heeft al hare bestellingen aan de Fransche industrie gegund, terwijl vroeger Duitschland alleen de leve- rantiën voor Rumenië had. Eene Rumeensche commissie zal te Havre dezer dagen de bestelde torpedo-booten in ontvangst nemen. Dmltaokland. De Berlynsche „National-Zeitung" vult hare- mededeeling aan over den professor, die het dagboek des keizers openbaar maakte. De schuldige is do geheimraad professor Geffcken uit Hamburg, voorheen als diploma tiek vertegenwoordiger der Hansestad te Berlyn werkzaam en sedert vele jaren hoogleeraar In de rechten te Straatsburg. Sedert 1881 woonde de heer Geffckon te Hamburg. Hy behoorde niet tot de vrienden van Von Bismarck. Ook woonde de hoogleeraar geruimen tyd te Londen en leverde, geiyk de „Times" weet mede te deelen, voor Engelsche tydschriften menig artikel over de Duitsche staatkunde. Het gerechte<Jk onderzoek is in vollen gang. Niet alleen te Beriyn, maar ook buiten de hoofdstad heeft de officier van justitie een onderzoek doen instellen. Ten bureele der „Deutsche Rundschau" werd echter geene huis zoeking gehouden, daar de uitgever Paetel onmiddeliyk den naam noemde van den persooDr die hem het dagboek ter hand stelde. De geheimraad Geffcken is Zaterdag-avond te kwart over tienen van Helgoland te Ham burg aangekomen en aan het spoorwegstation in voorloopige hechtenis genomen. De heer Geffcken had zich uit eigen beweging voor de justitie beschikbaar gesteld. De liberale Duitsche bladen verzuimden natuurlyk niet er op te wyzen, tot welke party professor Geffcken behoorde. De natio- naal-liberalen en de conservatieven stelden de „Fortschritt"-party verantwoordelyk voor deze onbescheidenheid, daar deze blykbaar prins Yon Bismarck in het vaarwater wilde zitten, maar nu blykt dat de schuldige niet alleen tot de conservatieve, maar zelfs tot de streng ortho doxe party behoort. Geen wonder dus dat de „Freisinnige ZeituDg" en de „Vossische Zeitung," de hoofdbladen der geavanceerd libe ralen, zich de voldoening niet ontzeggen dit op den voorgrond te stellen. Overigens is in het algemeen de Duitsche pers evenmin met de vervolging ingenomen als de Engelsche bladen. Vooral te Londen heeft het geen aangenamen indruk gemaakt, dat prins Von Bismarck den toenmaligen kroonprins niet in alle staatsgeheimen mocht inwydon, omdat de koning de onbescheiden heid van het Engelsche hof vreesde. De Parysche bladen zyn natuurlyk volstrekt niet teleurgesteld over de openbaarmaking van het dagboek en de gevolgen, welke dit zal weder in móeiiykheden komt en deze de Duitsche politiek slechts kunnen verzwakken. Eenige bladen, gelyk o. a. de „République framjaise" en de „Temps" wyzen er op, dat avinug v^ui ovv" vv"vv UMitWUllVBVlU tl Q«) daar hy een afschuw had van den oorlog an den wensch uitsprak nimmer meer een oorlog te mogen bywonen. De tegen professor Geffcken ingestelde ver volging heeft echter anderen niet afgeschrikt hetzelfde voorbeeld te volgen. De „Kieler Zei tung" althans begint met de openbaarmaking van het dagboek, dat keizer Frederik in 1866 tydens den oorlog tegen Oostenryk heeft ge houden. Keizer Frederik heeft ook van dat dagboek eenige exemplaren aan zyne vrienden ter hand gesteld en de „Freisinnige Zeitung" juicht het zeer toe, dat nu ook deze aantee- keningen openbaar worden gemaakt. Tot dusver bevatten de medegedeelde aan- teekeningen slechts een verhaal van den slag by Königgratz en de gewaarwording, welke do toenmalige kroonprins daarby ondervond. Ook deze strekken weer ten bewyze van het humane karakter des keizers, en den afschuw, dien hij voor de gruwelen van den oorlog gevoelde. Gedurende den veldslag is de kroon prins geheel soldaat en denkt hy slechts aan de vervulling van zijn plicht als opperbevel hebber, maar nauwelyks is de overwinning behaald of hij wordt overweldigd door den aanblik, welken het slagveld vertoont. „De oorlog schryft de prins is iets

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2