N°. 8781. October. A0. 1888. (Deze Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Winterdienst Leiden, 1 October. - Feuilleton. Jenny's aanbidder. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.10. Afzonderlijke Nommers0.05. PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17J.. Grootere letters naar plaatsruimte. Voor het in- casseeren buiten de stad wordt 0.10 berekend. Heden wordt onzen Abonné's flc iVJnterdlenst-regeling aangeboden. Ld verten tien, voor het nummer, rschijnende 3 October, worden op en dag tot uiterlijk des morgens \EGEK uren aangenomen. eden is aan de universiteit alhier de heer C. Ublenbeck, geb. te Voorburg, bevorderd doctor in de Nederiandsche letterkunde, it academisch proefschrift, get.„Do vor- tschapsbetrekkingen tusschen de Ger- nsche en Baltoslavische talen." Door den rector-magnificus der Leidscbe liversiteit zijn tot heden voor de eerste maal schreven 95 studenten, verdeeld als volgt: ihten 47, geneeskunde 30, letteren en wys- igeerte 8, wis- en natuurkunde 6 en god ileerdheid 4. De commissie tot keuring van fouragos alhier is met 1 October samengesteld den ritmeester Bothnia Andre®, den lsten uit. der artillerie Roest Van Limburg en den .rden&rts '2de kl. Muizert. By het depot-eskadron van het 3de iment huzaren, alhier in garnizoen, is in- eeldde 1ste luit. Schreuder Van de Coolwyk. By do Leidscho Spaarbank werd in de nd Sept. ingelogd 45,049.52, terugbe- ,ld 45^)88.00'/,, terwyi zyn afgegeven 96 uwe- en geheel afgelost 90 boekjes. 30 Sept. bedroeg het gezamenlyk tegoed 8459 inleggers 1,645,494.44. By koninklyk besluit is mr. O. W. Star iman, griffier van de Eerste Kamer der ten-Generaal, benoemd tot curator derRyks- liversiteit te Leiden. By beschikking van den minister van enlandscho zaken, is voor het tydvak van tober 1888 tot en met 31 December 1889, loemd tot adsistent voor de natuurkunde de Ryks-universiteit te Leiden, de heer C. De Vries. In de maand September werd hot Stedeiyk useum in de Lakenhal alhier bezocht door 865 personen, van wie 1384 kosteloos (op iondagen) en 471 tegen betaling. Hedenmorgen vertrokken 106 jongens an de Kweekschool voor Zeevaart alhier, ie wegens de buiten-dienst-stelling van het pleidingsscbip te Rotterdam, allen geplaatst yn aan boord van het opleidingsschip „Admi- aal Van Wassenaer", te Amsterdam. Op de Kweekschool blyven thans nog on geveer 65 jongens over, met wie de winter- cursus aangevangen is. By do heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 36, ƒ18, 3.80 en 1.85; de laagste ƒ35, 18, 3.70 en 1.85. In de vorige advertentie Aanbesteding van Aardappelen, door de Garnizoens-Voedings- commissie, stond abusievelyk 15 November; dit moet zyn 15 October. Het „D. v. N." bevat een artikel over „Evenredige Schoolgeldheffing." Dat hot denkbeeld tot zulk eene school geldheffing reeds byval begint te vinden, blykt uit eene voordracht van burgemeester en wethouders van Leiden. Zy stellon voor dat hot schoolgeld aan de Kweekschool van onderwijzers en onderwyzoressen zal bedra gen 60, ƒ32, 16 of niets, in verband met den finantiëolen toestand der ouders, ter beoordeeting van burgemeester en wethouders. Het doet het „Dbl. v. Ned." genoegen dat door deze voordracht dit stelsel in een ge meenteraad, als die van Leiden, tot een onder worp van debat zal worden, en natuuriyk zou het aan genoemd blad nog meer genoe gen doett, als door aanneming van die voor dracht de theorie aan de vuurproef der prak- tyk wier-d onderworpen. Toch zou het blad in het laatsto geval er prps op stellen, dat eene wyziging ware aan gebracht in het oorspronkeiyk plan. Het is het geheel eens met het „Sociaal Weekblad", als het naar aanleiding van de Leidsche voor dracht schryft: „De byvocging" dat het schoolgeld worde geheven „in verband met den fftiantiöelen toestand der ouders, ter beoordeeling van burgemeester en wethouders" „dunkt ons ongelukkig. Niet het subjectieve oordeel van personen, maar een zakeiyke maatstaf, zoo mogeiyk die eener plaatseiyke belasting, be hoort, naar 't ons voorkomt, beslissend te wezen voor de indeeling der betrokkenen in de eene of in de andere schoolgeld-klasse. Wat te meer klemt, omdat van dien maat staf alles afhangt voor de beantwoording der vraag, of door zulk eene regeling een deel der ouders, wier kinderen de instelling be zoeken, al dan niet te zwaar zal worden gedrukt." Evenredige schoolgeldheffing heeft geen ander doel dan om hen, die tot de kosten van het onderwys kunnen bydragen, naar hun vermogen te doen deelen in de bestryding dor uitgaven. Daarom is het niet wenscheiyk zich tot slechts drie klassen te bepalen. Zyn er ouders, die ten volle de kosten kunnen vergoeden, die Staat of gemeente voor het onderwys van hun kroost zich getroost, waarom zou men van hen dan ook niet dat bedrag vorderen, on van dit maximum dalen tot het^ minimum, met inachtneming van de evenredigheid, die by de inkomstenbelasting geldt? Zoo zullen B. en Ws. ontheven zyn van den last, die niet gering is, om iemands finantiêelen toestand te beoordeelen, zal alle willekeur buitengesloten zyn, en het beginsel minder gevaar loopon uithoofde van eene ge brekkige toepassing te worden miskend. Dit neemt niet weg dat het Leidsch Dage- ïykach Bestuur reeds door deze voordracht een voorbeeld geeft aan verscheidene ge meenten, welke verplicht zyn in het algemeen belang een aantal inrichtingen van onderwys in stand te houden, welke zeer groote offers van de burgery eischen. De bogrooting der gemeente 'Voorhout, voor den dienst van 1889, is door den Raad vastgesteld in ontvangst op 6828.74, in uit gaaf op 6828.23 en alzoo sluitende met een batig saldo van 0.51. Blykens een by het departement van koloniën ontvangen telegram, is do nieuw benoemde Gouverneur-Generaal vanNed.-Indiö, mr. C. Pynacker Hordyk, op den 28sten Sep tember ji. te Batavia aangekomen en heeft hy den volgenden dag het bestuur aan vaard. St.-Ct Zyne Majesteit de Koning heeft aan hoogstdeszelfs adjudant-onderofficier ordonnans Th. J. Van der Meer, de gouden medaille met gratificatie geschonken. Dv. Z.-H.) Door den Hoogen Raad werd heden ver worpen het cassatieberoep van den gepen- sioneerden officier van het Indisch leger Wil link Ketjen tegen een arrest van het gerechts hof te 's Gravenhage, waarby bevestigd werd oen vonnis der Haagsche rechtbank, houdende zyne veroordeeling tot 25 boete wegens smaad tegen den vorigen minister van koloniën. Het stoomschip „Zuid Holland," van Batavia naar Rotterdam, is 28 Sept. Tariffa gepasseerd; de „Amsterdam," van Rotterdam naar Nieuw-York, passeerde 30 Sept, Wight de „Prinses Wilhelmina" vertrok 30 Sept. van Batavia naar Amsterdam;de „Zaandam" vertrok 29 Sept. van Nieuw-York naar Am sterdam; de „Koningin Emma," van Amster dam naar Batavia, vertrok 30 Sept. van Southampton. Z. M. heeft aan mr. A. R. Van Bel, op zijn verzoek, met ingang van 1 Januari 1889, eervol ontslag verleend als raadsheer in hot gerechtshof te Amsterdam, onder dank betuiging voor de door hem in verschillende rechterlyke betrekkingen bewezen diensten; herbenoemd tot kantonrechter plaatsvervanger: in het kanton Delft, mr. P. A. Post Uiter- weer en jhr. mr. W. Th. C. Yan Doorn; :n het kanton Middelburg, mr. F. J. Sprenger benoemd tot notaris binnen het arrondisse ment Winschoten, ter standplaats Stadskanaal, gemeente Wildervank, M. A. Vroom, thans notaris te Stad-Vollenhovenaan mr. I. J. J. Van den Helm, op zijn verzoek, met ingang van 1 November 1888, eorvel ontslag ver leend als notaris te Maarsseveen. Gemengd Ntenvrn. Belanghebbenden wordt gewe zen op art. 427 van het Wetboek van Straf recht, waarin o. a. is bepaald, dat met eone geldboete van ten hoogste 25 wordt gestraft hy, die niet zorgt dat eene door hem of op zyn last op een openbaren weg gedane op- of uitgraving of een door hem of op zyn last op don openbaren weg geplaatst voorwerp be- hoorlyk verlicht en van de gebruikelyke too- kenen voorzien is. De heer J. Van der Spek, Oude Vost 73, heeft, blijkens achterstaande adver tentie, Van-der-Werf-banket in den handel gebracht Dit banket is getooid met do Leidsche kleuren (rood en wit) en mot oranje. De inauguratie van denovitir van het Leidsch studentencorps is bepaald op Woensdag 10 October a. s. De tram naar Haarlem, bede n- morgon te 7.40 van hier vertrokken, is oven- voor het dorp Oegstgeest, alwaar eene sterke kromming in den weg is, gederailleerd. De locomotief stootte onmiddellyk tegen een boom, welke wel eono schuine richting aannam, maar toch verhinderde dat de machine in de sloot tuimelde. Het verkeer was eenige uren go- stremd, zoodat de passagiers verder naar Leiden mochten loopen. De machine is zwaar bescha digd. Om kwart over elven was de weg wocr vry en kon de dienst horvat worden. Men schryft ona uit Leiderdorp: Hedenmorgen om elf uren had, in tegenwoor digheid van den waarnemenden burgemeester, de wethouders en verdere autoriteiten, de be proeving plaats der nieuw aangekochte brand spuit, geleverd door den heer A. H. Van Borgen, te Heiligerlee, prov. Groningen. Ook waren o. a. tegenwoordig de burgemeester v.. n .1) Naar het Fransch van T. COHBE. Jenny's aanbidder,!' zei Caroline op dien alf geheimzinnigen, half zegepralenden toon, mrop men gaarne iemand een groot nieuws lelt. „Ah, zoo!" zei Abdias binnensmonds. „Zoo! I ah! ahl" aden hielden zich stil totdat Sully Arnau- het hek opende. Zyne oogen zochten eral tevergeefs naar Jenny, die hy uit de e gemeend had voor de schuur te zien n- Het kostte hem moeite om zyne teleur- |ing te verheelen en zich behooriyk van ipdracht to kwyten, waarmee zyne tante belast had. Juffrouw Arnaudin noodigde mes en Abdias uit om 's middags om ren by haar te komen etende pachter itl il ie 181 ie vyf vanUussy had haar eene groote kersentaart razdnden, welke zy en haar neef niet alleen tanijurfden. F™ryn man en ik zullen gaarne komen," aroline, zonder op de afwerende gebaren ten, welke Abdias maakte. „Wat Jenny aangaat, ik weet waarlyk niet waar zy geble ven is. Laten we eens zien of we haar vinden kunnenzy is zeker in den tuin." Maar neen, in het tuintje was Jenny niet te zien. „Dan moet zy in hare kamer zyn. Jenny i Jennyl" riep Caroline. De witte gordynen bleven echter dicht en daar achter zag men ook niets bewegen. Sully staarde zoo strak naar het venster of hy er een doode uit voor den dag wilde doen komen. „Dat is toch vreemd," zei Caroline. „Jenny gaat gowooniyk niet alleen uit. Zy zal zoo meteen wel thuis komen, mynheer Arnaudin wees zoo goed aan uwe tante te zeggen, dat wy gaarne de uitnoodiging aannemen, en dat wy zorgen zullen op tyd te zijn. Als u Jenny ontmoeten mocht, vraagt u het haar dan zelf even Door dezen straal van hoop eenigszins ge troost, ging Sully heen. Nauwelyks was hy buiten het hek, of Mica begon te lachen en zei tegen hare zuster: „Hy zal goed moeten kyken, als hy haar zien wil. Zy is naar de kerk om een evange list te hooren." „Heeft ze je dat verteld?" „Ja, zoo ia 't voorbygaan. Het was of zy voor iemand vluchtte, zó<5 hard liep zy; en zij zette onderweg haren hoed op. Mica keek by deze woorden Caroline aan alsof zy vragen wilde: „Wat beteekent dat?" Caroline haalde de schouders op: „'t Is kinderachtig 1" Het einde van den Zondag was voor Sully even onaangenaam als het begin prettig was geweest. Wie was die evangelist toch, voor wien Jenny twee uren ver liep? Waarom maakte deze zooveel te doen en hield de jonge meisjes van hun werk? Voor het eerst van zyn leven ondervond Sully Amaudin de kwel lingen van de jaloezie en al de eigenaardig heden van dien benydenswaardigen toestand, welken men vertolkt door het zoete woord-, verliefdheid. VI. „Ik moet haar zien; ik wil haar spreken," zei Sully Arnaudin, toen hy den volgenden ochtend 's Maandags ontwaakte. En toen hy zyne tante om raad vroeg, was deze de eerste om dat denkbeeld goed te keuren. „Het is Juist eone vrouw voor jou. Ze is zuinig, eene goede huishoudster. „En ik heb haar lief, tante!" „Ja, natuuriyk, je hebt haar lief, omdat je haar eens nog beschroomder dan jezelf g62icn hebt, en toen je meerderheid gevoeldet, zie je.Trouwens, voor zoover ik haar ken, zal ze je je meerderheid wel niet betwisten. En dat zoek ik juist voor jou: ik zou mijn neef niet gaarne onder de pantoffel van zijne vrouw zienBovendien heeft zy van haie moeder een klein fortuintje geërfd, dat in de spaarbank zeker al aardig zal zfln aange groeid." „Maar tante, lk zeg u immers dat ik haar liefheb. De rest laat my koud." „My niet, neefjeliefl Maar ik keur de zaak goed. Zie dat je Jenny hoe eer hoe lievor spreekt, maar kies vooral een goed oogen- blik.Wacht eens, als je haar dezen ochtend by toeval eens op den straatweg kon tegen komen?.... 's Maandags als ze de boter naar het dorp brengt, loopt zy altyd dien weg." Sully had zyn hoed al op. „Maar je hebt nog niet ontbeten!" riep zyne tante. „Dat komt er niet op aan. Als ik haar maar niet misloop. Zy is altyd zoo vroeg...." Met tweo sprongen was hy op de binnen plaats. Door een der geopende vensters hoorde hy de klok zeven slaan. (Wordt vervolgd)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1