lings-ptdbizen dor schoone on vrije kunsten (beaux arts et arts libéraux), die in den beginne eenige onrust veroorzaakten, definitief op den goeden weg zijn en als afgewerkt kunnen beschouwd worden. Voor het einde dezer maand zal de „galerie d'honneur" welke dertig meters breedte heeft en door de nijverheid-sectiën loopt, geheel en al voltooid zijn wat den bouw van het ijzerwerk aangaat. Dank zij der goede vorstandhouding tusschen de HH. Georges Berger en Alphand, de twee hoofddirecteuren der machine-galerij, leiden dezen gelijktijdig en zonder zich te hinderen, de één de inwendige werken, do ander de voltooiing van het ge bouw. Op de Quai d'Orsay, tusschen de brug de l'Alraa en de Esplanade des Invalides (waar de toegang voor het publiek verboden is) eindigt men de landbouw-galerjj, waartoe men de ijzerwerken gebruikt, welke van het oude gebouw der post en telegraaf van de Place du Carroussel, thans in afbraak, komen. In het kortoveral heerscht de grootste be drijvigheid. Na de vacantie zullen de verschillende com- missiën opnieuw zonder oponthoud fungeeren. Hunne rol zal voornamelijk zyn, en den Hol- landschen exposanten wordt dit nadrukkelijk onder het oog gebracht, de deelnemers te haasten met de expeditie hunner goederen, het zenden van alle inlichtingen, welke tot hen gericht mochten worden betreffende den algemeenen catalogus. Voor wy zes weken verder zijn, zullen alle exposanten de officiëele bekendmaking beko men van hunne toelating op de tentoonstelling, alsmede de drukwerken, In te vullen voor den catalogus, alsook do reglementaire etiquetten voor hunne kisten. Anton Oudshoobn. P. S. Aangezien de plaatsruimte zeer beperkt is en de tyd van opening nog wel ver verwij derd, meen ik de HH. Leidsche inzenders opmerkzaam te moeten maken niet te dralen hunne plaats te reserveeren en hun represen tant te benoemen, waartoe ik mij, zooals ach terstaande annonce meldt, gaarne bereid verklaar. Geaiengd Nieuw». Tydens het volksfee-s t-b e-L-o o s- drecht, op jl. Donderdag, heeft een dor bekende kaartspelers beproefd zijn slag te slaan. Aanvankelijk liep het zaakje best, daar hij 12 a 13 gulden uit de zakken van onnoozele lieden had geklopt; maar niet zoodra begon het publiek gewaar te worden met welk soort speler men te doen had, of binnen weinige minuten was het gewonnen geld uit 's mans zakken geklopt. Geklopt in den letterlijken zin van hot woord Hy word zóó geranseld, dat hy er geen oogenbük over dacht zyne winst te behouden. Bovendien heeft de politie goede nota genomen van naam, voornamen, beroep en woonplaats van den man. Aangaande den dood van den vader en diens kind, van wie de lyken, ge- ïyk wy reeds mededeelden, onder Havelte zyn gevonden, verneemt men dat vermoedeiyk de vader eerst zijn zoontje en daarna zichzelven heeft vergiftigd. De man was reeds lang aan do grootsto armoede ten prooi on moet daarom uit wanhoop tot die daad zyn overgegaan. Donderdag-avond hoorde te Leeuwarden een politie-dienaar by do vrouwen poortsbrug oen plomp in het water en zag hy daarna eene pet op het water dry ven. By het dreggen werd ongeveer oen uur later een ïyk opgehaald, dat herkend werd als dat van een 60-jarig werkman, die nog al misbruik van sterken drank maakte. Devan g e 1 d v e r d u i s teringen aan de gemeentekas te Gent verdachte ambtenaar Engelbeen, dien men tot dusver by gebrek aan afdoende bewflzen op vrye voeten had gelaten, is eindeiyk in hechtenis genomen. Hy schynt volgonderwyze te werk te zyn gegaan: Als een belastingbetaler zyne schuld kwam voldoen, teekende de ontvanger een kwytbrief, en Engelboen, die de som opstreek, teekende ze op de rol der betalingen aan, doch hy deed dit niet op zyn register. Men zag alzoo dat er betaling gedaan was en er was geone vrees dat men den betaler zou manen. Hy volgde denzelfden weg met de gelden, die de ontvangers uit den omtrek kwamen storten. By de ontvangst gaf hy quitantie en hy teekende slechts eenige dei- namen op zyn boek aan. Zoolang men goeno verificatie deod, bleef d9 zaak verborgen; dat dit zoo lang kon duren, bewyst dat het toezicht niet goed of in het geheel niet gehouden werd. Men had een onbe paald vertrouwen in hem en liet hem in alles begaan. Of ooit alle verduisteringen aan het licht zullen komen, is twyfelachtig, daar Engelbeen reeds onder drie ontvangers in dienst is geweest. By den dood van den vorigen ontvanger was er een tekort in de kas van meer dan 100,000 fr., waarvoor de erfgenamon aansprakeiyk werden gesteld. Uit medelyden schynt men toen eene schikking met hen te hebben gemaakt. Thans wordt, terecht of ton onrechte, Eagelbeen ook daar van verdacht. Uit S t.-P e tersburg wordt gemeld dat men een moord heeft ontdekt, welke aan de nihilisten wordt toegeschreven. Eene groote kist was uit Warschau naar St. Petersburg gezonden en werd door de spoorwegbeambten in tegenwoordigheid van de politie geopend, omdat het adres niet duidelyk was. In de kist vond men het ïyk eener dertigjarige vrouw, die, volgens de geneesheeren, verworgd was. De ongelukkige bleek de dochter van een winkelier uit Ufa te zyn, die vroeger te St.- Petersburg gestudeerd en ook in dienst van de geheime politie gestaan had. Men vermoedt dat zp het slachtoffer geworden is van de wraak der nihilisteneen 40-tal verdachte personen is in hechtenis genomen. Te Lyon is men eene georgani seerde dievenbende op het spoor gekomen. Onder de in hechtenis genomenen is de aan voerder, Mare Belin, zoon van een gepension- neerd en gedecoreerd kapitein, en uitstekend opgevoed, welgemaakt en schoon, naar het uiteriyk een man van de wereld. Ook ginghy met aanzieniyke jongelieden om. Hy heeft bekend reeds op veertienjarigen leeftyd eene som van 12,000 franken gestolen te hebben te Marseille, hetgeen nooit was uitgekomen. Behalve juweelen, is ten zynent allerlei inbrekersgereedschap gevonden. De rechter van instructie, be last met het onderzoek in zake de moorden te Whitechapel, gelooft den moordenaar op het spoor te zyn. Het ïyk van Annie Chap man werd zóó verminkt, dat het blykbaar geschied is door iemand, die zeer bedreven is in de ontleedkunde. De geneesheer, aan wien de lykschouwing werd opgedragen, is nu naar- Gateshead vertrokken, ten einde de daar vermoorde vrouw te onderzoeken. Men vermoedt dat er verband tusschen beide mis daden bestaat. In Griekenland zjjn weer aard bevingen gevoeld. Verscheidene hevige schok ken werden Dinsdag-avond langs de kust der baai van Prevesa waargenomen. Voor zoover men weet, is er geene schade van eenig be lang aangericht. De Fransche stoomboot „Eugène Péreiro" heeft hare eerste reis tusschen Mar seille en Algiers in 25 uren afgelegd. Ze liep dus gemiddeld 12 knoopen per uur. Uit Lon den kan men daardoor in 52 uren naar Algiers komen. Te Parys vervalscht men togen- woordig de peper met fijngemalen olyfpitten, waarmede de specery voor de helft vermengd wordt. Men laat geheele wagenladingen pitten tot dit doel uit het zuiden komen, zonder andere kosten dan de vracht. Te Liverpool is eenevrouwin hechtenis genomen wegens het vervaardigen van valscho shillings. Zy had reeds vroeger deswege gevangengezeten. Toen zy uit de gevangenis terugkwam, heeft haar man haar gedwongen weer aan het werk te gaan, daar hy zeido besloten te zyn niets meer uit te voeren en van hare bedrevenheid te leven. Niet dan weorstrevonde gehoorzaamde zy en hy gaf de shillings uit, welke zy vervaardigde. Van de begrafenis terugkee- rende. By de teraardebestelling van den dezer dagen te Parys overleden talentvollen schilder G. Boulanger waren vele personen tegenwoordig, die als model voor den thans ontslapene hadden dienst gedaan, mannen zoowel als vrouwen, in Italiaansch kostuum. Na afloop der plechtigheid gingen twaalf hunner, zeven mannen en vyf vrouwen, vol gens gewoon gebruik, naar een wyntapper iu de rue des Batignolles, waar zy een heer- Ïyk maal bestelden en nuttigden. Alles ging uitstekend tot het dessert. Toen ontstond er eene woordenwisseling over de verdiensten van nu wylen Boulanger. Die verdiensten werden door één model te laag gesteld naar den zin van een ander, ze keren Colla-Santo. Deze stond op en bracht Canali, bywyzo van overtuigend argument, een dolksteek toe, welko eene wond veroor zaakte van meer dan vyftien centimeters diepte. Canali, die, bloedspuwende, nederzeeg, werd stervende naar het hospitaal Beaujon vervoerd. Wat Colla Santo betreft, hy werd zonder verwyl door de politie in hechtenis genomen. By Har wood, in Texas, is ver leden Zondag een trein door eene rooverbende aangehouden, die echter door eenige gewa- penden op de vlucht werd gedreven, nadat twee der bandieten waren doodgeschoten. By ongeluk werd de machinist door het gewapend geleide eveneens doodgeschoten. Do roovers werden met behulp van speurhonden nagezet. Dezer dagen is de jonge bankier Von Krause te Berlyn in den echt getreden met gravin Westorf. Naar gewoon gebruik zond hy zyner bruid en den 12 bruidsjuffers 's morgens op den trouwdag een bouquet; die van de 12 jongedames gingen vergezeld van eene ryk met edelgesteenten bezette bra celet. De bouquet van de bruid stak in eene oirkonde, waarby de jonge echtgenoot zyner ega een prachtig kasteel met aangrenzende bosschen en landeryen schenkt. De „Avenir Militaire" deelt thans de lang geheim gehouden sterftecyfers mede der Fransche troepen in Tongkin. In 1885 kwamen op 3778 sterfgevallen 2969 voor aan cholera en andere ziekten, en slechts onge veer 800 door het vuur van den vyand. Van 16,891 zieken, in de hospitalen behandeld, waren slechts 1332 gewonden en 15,559 zieken. Gedurende het tydperk der zoogenaamde pa cificatie, 1885 tot 1 April 1887, stierven 5700 soldaten en werden 20,145 wegens ziek ten uit de gelederen verwyderd. Do politie van Parys heeft een gevaariyken dief aangehouden, zekeren Paul, ook Boucher en Avinain bygenaamd. In plaats van met kameraden op roof te gaan, die hem later konden verraden, ver richtte Boucher zyn bedryf met een reus- achtigen berghond. Den ganschen dag lag het dier vast en zag niemand dan zyn meester; ook gehoorzaamde het aan geene andere stem dan aan de zyne en was buitengewoon woest. 's Avonds trokken beiden naar de afgele gen straten der stad. Indien zy hier of daar een nachtelyken wandelaar ontmoetten, gaf Boucher zyn hond een kort bevel en het dier greep den man by de keel, terwijl zyn heer hem van achter aangreep en van alles be roofde. Iemand, die het slachtoffer geworden was van dergelyken aanval, heeft Boucher doen aanhouden. In het Amerikaansche stadje Brazil, Ind., stiorf voor korten tijd een man, genaamd John Kauffmann, die eene zonderlinge erfenis naliet. De man had namelyk eene verzameling damesschoenen en laarzen aan gelegd en was in de keus der middelen zich in het bezit van dergelyke voorwerpen te stellen, zóó weinig kieskeurig, dat hy ze stal, wanneer hy er maar kans toe zag. Weinige jaren geleden werd hy nog wegens zulk een diefstal in hechtenis genomen en tot eene korte tuchthuisstraf veroordeeld. Destyds vond men hem in het bezit van veertig tot vyftig paar damesschoenen, welke allen in beslag werden genomen. By zyn dood was Kauffmann weer eigenaar eener collectie van ruim honderd paar schoenen. Spaansche brieven. Cadix, September 1888. Het is myn doel niet, u in dezen brief te onderhouden over de laatste onthullingen in zake onze gevangenissen, naar aanleiding van het gerechtelyk onderzoek van den moord, te Madrid in de straat Fuencarral gepleegd, ont hullingen, welke, hoewel niet zonder tegen spraak gebleven, hier echter minder indruk zouden gemaakt hebben, om reden dat de bedorven toestand der Spaansche administratie maar al te wel bekend is, ware het niet dat de zaak ook uit een politiek oogpunt de ge moederen in onrust brengt. Evenmin is het myn voornemen u mededeelingen te doen over het ongeluk, dat den cathedraal van Sevilla, een der schoonste gedenkteekenen van Spanje, nu onlangs heeft getroffen, of over de duurte van het leven in Spanje, hoewel die maar al te schrikbarend is; neen! doze brief zy ge- wyd aan lieflyker tafereelen en wat kan daartoe beter dienen dan het laatste volksfeest te Cadix, den tweeden Augustus 11. geopend en heden eindigend, en welk feest bekend is onder den naam van de „Feria en la Velada do Nuestras Senora de los Angeles?" Byna iedere stad in Spanje viert jaariyks een dergelyk feest, waarvan de kosten uit de gemeentekas betaald worden en dat esniger- mate met onze kermissen, welke gelukkig of ongelukkig, al naarmate van het oogpunt, waaruit men ze beschouwt, langzamerhand tot de geschiedenis zullen gaan behooren, overeenkomt. De „Feria" of „furie" wordt hier te Cadix gevierd in de zoogenaamde „Pasco de los Delicias", een geliefkoosden wandel weg van de Gaditaansche beau-monde, en welks verlenging, de zoogenaamde „Apodeca de Alameda", 's avonds levendig aan het terras van het Badhuis te Scheveningen herinnert. Het feestterrein, ter lengte van ongeveer 350 meter, wordt aan de ééne zyde door den Oceaan bespoeld, terwyl aan de andere langs- zyde eene allée, met accasia's beplant, zich uitstrekt. Tot dit terrein geeft eene reusachtige, fraaie en in allerlei kleuren verlichte eerepoort toegang, welke voor ieder openstaat. Het middendeel van het feestterrein wordt door verschillende houten gebouwen, „casetas", aan alle kanten open en in den vorm van feest- tempels geconstrueerd, ry'k versierd en over vloedig met gas verlicht, ingenomen. Heteerst treft ons oog het fraaie „Casino Gaditano", waar, zooals trouwens ook in de andere „casetas", eiken avond bal-champêtre ge gegeven wordt en van welk sierlyk gebouw terecht is opgemerkt dat het overal „de ariba, de debajo, de delanta, de detras, of „van boven, van onder, van voren en van achter" even artistiek is. Verder merken wy op de twee „Casetas de Autoridade8 Militares", van welke de eerste met krygssymbolen, als: affuiten, geweren, stapels projectielen enz., versierd is. Ongeveer in het midden bevindt zich het gebouw van den Gemeenteraad, dat tot groote hoogte als muziektempel is opgetrokken en in de ver schillende verdiepingen rykeiyk met gas is geïllumineerd. Het einde wordt ingenomen door eene rustique cascade, met gas- en Drummonds-kalklicht verlicht, en waar het water over geïmiteerde rotsblokken van groote hoogte in eer, bassin stort. Het effect, wan neer het water in verschillende kleurenrood en groen, naar beneden stort, is uitnemend fraai, en de cascade is een der aantrekke- lykste deelen van het feest. Ter weerszyden van deze verschillende ge bouwen zyn, over de geheele lengte van het feestterrein, groote gothische bogen, schitte rende met gasïlluminatie in ballons, opgericht, welke bogen perspectivisch een gewelf van licht vormen van een verrassend, ja overrom pelend effect. Aan den zeekant zyn daaren boven twee tuinen kunstmatig aangelegd en verryzen voorts talryke café's en théaters, waar men verpoozing kan genieten. Voeg hierby nu nog de verlichting a giorno van duizenden Venetiaansche lampions, in allerlei kleuren; denk u ondor den zachten Andalu- sischen hemel, eene verrukkelyke, zoele atmos feer, met geuren bezwangerd, en gy waant u verplaatst in een dier toovertuinen uit de Arabische Nachtvertellingen. Welke verrukkelyke détails! Welke prach tige verlichting! Welk onvergelykelyk pers pectief! Welke fraaie muziek! Schoone vrou wen Alles een volmaakt harmonisch geheel. Overdag wordt het terrein tot verschillende doeleinden, als: wedstryden van wielryders, volksspelen, waarin het mastklimmen eene voorname plaats inneemt, gebruikt. Verschil lende avonden daarenboven prachtig vuurwerk, waarvan Zondag-avond wel een groot oorlogs schip en vuurtoren het voornaamste deel uit maakten. Een eigenaardig kenmerk van het Spaansche karakter is de bedaardheid en kalmte, waar mede men dat alles geniet. Openbare dron kenschap komt weinig voor en de waterdra gers, met hun onophoudelyk geroep van „Quien quiese agua?", „Wie verlangt water?" maken de beste zaken. Geen het gehoor kwetsende uitroepen, zooals waarmede men by ons met een langgerekt „Hè!" een vuurwerk bewondert, worden hier vernomenhoogstens hoort men uit den mond eener lieflyke senorita, want niet ten onrechte roemt men de schoonheid der Andalusische vrouwen, een „Que preciozo, que bonita!" Welk beschamend verschil met feestvieringen in ons dierbaar vaderland! Iets eigenaardigs moet ik nog mededeelen. Het is namelyk dit: Des nachts om één uur kreeg ik last van den burgervader om direct zooveel mogelyk te illumineeren, daar het gouvernement eene voor Cadix gunstige be schikking had genomen op het bouwen van oorlogsschepen, eene beschikking, waarvan het evenwel de vraag nog is of ze niet een wassen neus zal blyken. Dit doot er niet toe. Het volk stak onmiddollyk do nachtlantaarns aan overal illuminatie; de wynhuizen tapten gratis. Do opgewondenheid stoeg toen tot razerny. Rossi.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 10