N°. 8779. Zaterdag ^1) ^eptciiilbei*. A0. 1888. Leiden, 28 September. feze (jCourant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Oc-.£h *a PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Blijkens den Feestwijzer bij gelegenheid van de viering van den Gedenkdag van Leidens Ontzet, op Woensdag 3 October a. s., zijn de feestelijkheden geregeld als volgt: 's Voormiddags te halfnegenKoraalmuziek in het Park, door het muziekcorps dor dd. schutterij. Uitgevoerd zullen worden: Psalm 118, Psalm 9, koralen van Schumann, Bach, Beethoven enz. '8 Voormiddags te 9 urenUitdeeling van brood en haring aan omstreeks 2700 vrouwen, in het Waaggebouw, (ingangAalmarkt), en van tabak en bons voor bier aan omstreeks 2300 mannen, in het gebouw der Vereeniging: „Nut en Genoegen", (ingang: Pieterkerskgracht). 's Voormiddags te 10 urenBespeling van het carillon. Springen dor fontein. 's Namiddags te 1 uur: Volksspelen op het Schuttersveld, opgeluisterd door het muziek corps der dd. schutterij. Deze spelen zullen bestaan uitlo. mast- klimmen door jongens van 14 16 jaar. (40 deelnemers); 2o. zakloopen door jongens van 14 19 jaar. (60 deelnemers); 3o. ringsteken door jongens van 12 14 jaar. (60 deelnemers) 4o. boegsprietloopen door jongens van 12 14 jaar. (30 deelnemers)5o. sneltouwtjespringen •met hindernissen door meisjes van 12 14 jaar. (50 deelneemsters); 6o. hardloopen met blokjesrapen door meisjes van 10—12 jaar. (60 deelneemsters); 7o. touw-enteren door jongens van 10 12 jaar. (60 deelnemers); 8o. ton- en zeilkruipen door jongens van 10—12 jaar. (40 deelnemers); 9o. sleuteltrek- ken (draaimolens), door kinderen van 8 10 jaar. (250 deelnemers). De deelnemers aan deze volksspelen moeten zorgdragen te 1 uur op het terrein tegen woordig te zijn. Door het lot wordt de volg orde aangewezen. Wie niet gereed is, wanneer zjjn nummer wordt afgeroepen, mag niet mede dingen en verliest dus alle aanspraak opeen prijs. Aan de mededingers wordt een nummer uitgereikt, dat zij zorgvuldig moeten bewaren en eerst afgeven b(j de uitreiking der prijzen. Wie zjjn nummer verliest, verbeurt daardoor zjjne aanspraak op een prijs. De mededingers mogen elkander op geenerlei wijze hinderen. Wie zich niet geheel en al gedraagt overeen komstig de bevelen van de commissarissen, kan door hen worden verwijderd en is daardoor van alle mededinging uitgesloten. Omtrent elk der spelen afzonderlijk bevat de Feestwijzer verder eenige bijzondere bepalingen, zoowel voor de deelnemers als voor de toescheuwois va* belang om ze te kennén, alsmede een" plattegrond van het feestterrein, waarop de plaatsen der spelen, der kramen, der tenten en van de draaimolens zjjn aan geduid. Den gehpelen dag zullen op het Schutters veld deze verschillende tenten en kramen geopend zjjn, als vélocipèdespel, „de schoone Galathé", eendenvermaak, schiettent, electri- sche machine, slagmachine, schommelschuitje, ballentent, negerzangers uit het Congo-gebied, draaimolen, poffertjeskramen, voortsbloemen- kraam, waarzegster, werptent, poppenkast, zang, enz. enz. De hiervoor hoogstens te be talen entrée-prjjzen zijn in den feestwijzer vermeld. Op het voor het publiek opengestelde ter rein, zullen gevonden wordenpoffertjes-, koek- en oliebollenkramen, slagmachine, elec- trische machine, Turksche schop, schommel schuitje, enz. enz. 's Avonds te halfachtgroot avondfeest op het Schuttersveld. Toegang tot het terrein door „Zomerzorg" en door „Zomerlust". Drievoudig concert: lo. door het muziek corps der dd. schutterij, directeur de heer Ary Van Leeuwen, op het Schuttersveld; 2o. door de stafmuziek van het 4de regiment infanterie, directeur de heer J. G. H. Mann, op Zomerzorg; 3o. door het muziekcorps der jagers, directeur de heer S. Calff, op Zomerlust. Rondom de muziektent op het Schutters veld: gelegenheid tot dansen. De uit te voeren programma's komen in den feestwijzer voor. Het avondfeest zal besloten worden met het volgende luisterrijk vuurwerk, vervaar digd door A. Gall, kunstvuurwerkmaker te Rotterdam: No. 1. Gloria, prijkende met twee sleutels, omstraald door fonteinen, eindigende met zware kanonnades. No. 2. Bengaalsche Maan. No. 3. Guilliochis van gekleurde cirkels in gouden wrongen. No. 4. Meta morphose van zilveren stralenbundels, eindi gende met kanonnades. No. 5. Batterij, vuur brakende en gloeiende kogels werpende, afgewisseld door ontploffingen en kanonna des. No. 6. Gekleurde rozetten van ben- gaalsch licht, omstraald door fonteinen. No. 7. Blinkende bengaalsche zon. No. 8. Decoratie, toegewijd aan het 3-Octoberfeest. Alles afgewisseld door vuurbommen, bou- quetten, zwermpotten, kunstprojectielen, vuur pijlen met pyrotechniach kantwerk en kleuren. Ieder belangstellende zal niet nalaten zich den Feestwijzer aan te schaffen, want deze be vat niet alleen nog een aantal bijzonderheden, welke hier onvermeld moesten blijven, maar bovendien komt de winst, verkregen uit den verkoop der exemplaren, weer ten bate van de kas der 3-October-Vereeniging. Jïaar wij vernemen, is het der afdeeling Leiden van de Maatschappij tot bevordering der Toonkunst gelukt, den heer Joachim, den koning der violisten, zooals de Fransche bladen hem verleden jaar na zjjn optreden te Parijs noemden, voor hare eerste uitvoering te enga- geeren. De heeren Bosmans en Róntgen heb ben voor die gelegenheid ook hunne mede werking toegezegd. Wij kunnen er dus zeker van zijn, dat de bezoekers van het concert iets zeer buitengewoons zullen genieten. De commandant van het 2de reg. veld artillerie, kolonel jhr. Von Pestel, heeft giste ren en heden eene inspectie gehouden over de beide batterijen van het regiment, welke alhier in garnizoen liggen. Volgens achterstaande advertentie staat de inteekening wederom open op de abonne mentsvoorstellingen, in den schouwburg alhier te geven. De lijsten zullen eerstdaags worden aangeboden. Het is zeer goed mogelijk dat men öf afwezig Is, öf onwillekeurig de lijsten niet ontvangt. In zulk een geval is een enkel woord aan den secretaris, den heer Henri Van de Velde, voldoende om zich van een abonnement te verzekeren. Onder de fabrikanten hier ter stede cir culeert een adres aan den gemeenteraad om den prjjs van het gas (tegenwoordig 6 cents) te verlagen. De 's-Gravenhaagsche Scherm- en Gym- nastiek-Vereeniging „Olympia" (directeur de heer J. H. Retjs Jr.) zal haar 10-jarig bestaan feestelijk vieren in het gebouw voor K. en W. aldaar. Zaterdag 6 Oct. zal z(j er eene uitvoering gSven en er den volgenden dag 7 Oct., een wedstrijd houden in vrije en in toe steloefeningen. Een concert van het stafmu ziekcorps van het 4de reg. inf. te Leiden en een kermis in den tuin zullen het feest besluiten. Maandag a. s. hoopt een geacht inwoner van Katwijk aan Zee, de heer J. F. Schneider, werktuigkundige, den dag te herdenken, dat hij 25 jaren in dienst van het Hoogheem raadschap van Rijnland werkzaam is. Aanvankelijk als chef-machinist aan het stoomwerktuig te Spaarndam geplaatst, wist de heer Schneider, zoo door zijne kunde als door zijn ijver, spoedig het vortrouwen te winnen zijner superieuren, om welke reden hem dan ook in 1880 het stoomwerktuig te Katwijk aan Zee werd toevertrouwd, waarbij hij den titel ontving van werktuigkundig opzichter. Door den gemeenteraad van Haarlem mermeer is benoemd tot onderwijzer aan de school No. 3 de heer W. W. Vallentgoed, te Moerbeek, en tot onderwijzeres aan de school No. 8 mej. J. A. Burgdorffer, te Apeldoorn, beiden om met 16 October a. s. in betrekking te treden. De aangeboden gemeentebegrooting voor li 89 bedraagt in ontvangst en in uitgaaf f 71,814.65 en die van het burgerlijk arm bestuur in ontvangsten in uitgaaf/- 6832.87'/,. Op een adres van den onderwijzer A. Vree ken, te Hoofddorp, om verhooging van jaar wedde, is afwijzend beschikt. Tot lid der plaatselijke schoolcommissie is in de plaats van den heer A. M. Vorst man, die bedankt heeft wegens vertrek, be noemd de heer C. Bos. Tevens werd besloten sollicitanten op te roepen voor de betrekking van gemeente geneesheer in w(jk I, op eene jaarwedde van f 1000. Bedankt is voor Waspik, door ds. J. Bolke- stein, te Ter-Aar. De Scheveningsche Gymnastiekvereni ging heeft, aanvankelijk reeds met veel succes, het denkbeeld geopperd om den 30eten Nov. a. s., den dag der landing van Koning Willem I te Scheveningen, aldaar feestelijk te vieren. Er zal een comité worden gevormd uit alle klassen der burgerij. Het plan is om op ge- melden dag een optocht te houden, voorstel lende den intocht van Willem I te Scheve ningen en de voornaamste takken van be drijf aldaar. Tot deskundigen by de onderwijzers examens in Zuid-Holland zijn benoemd: de heeren Gouda uit Gouda, Van Hemert uit Gorkum, Labberton uit 's-Hage en Op de Laak uit Noordwijk voor rekenen; Van Riet uit Katendrecht en Mulders uit Zwtjndrecht voor opvoedkunde; Van Term uit Rotterdam, Over- eem uit Brie), Teebaal uit 's-Hage en Uitten- broek uit Waddingsveen voor Nederl. taal; Wassen uit Delft en Schreek uit Gouda voor aardrijkskunde; Hofman en Eerdbeek uit 's Hage voor geschiedenisCocheret uit Rotter dam en Bokhove uitCharlois voor natuurkennis. De bisschop van Haarlem heeft benoemd tot kapelaan te Maasland den heer C. W. Kortekaas; te Haarlemmermeer den heer J. S. Van Buchem. Sarah Bernhardt zal Maandag den 8sten October om één uur te 's-Hage aankomen. In het „Hötel du Vieux Doelen" zijn verschei dene kamers "besproken voor haar en haar gevolg, samengesteld uit 3 secretarissen, 4 bedienden en Sarahs jongen tijger, welke haar sedert hare laatste reis in Amerika niet meer--verlaat. De bagage der diva bestaat uit 60 koffershare toiletten zijn gemaakt in de ateliers van de bekende Parijsche modieten Laferriore en Baron. Heden herdenkt de heer dr. C. Ekama te Haarlem den dag, waarop hy gedurende 40 jaar als geneesheer aldaar de praktijk uitoefende. In dien tijd heeft de jubilaris zich oen goeden naam weten te maken. Verschil lende boeken, vooral over de geschiedenis van Haarlem, werden door hem geschreven. De heer Ekama, thans 64 jaar oud, is lid van verschillende geleerde genootschappen. Naar „De Tyd" meldt, worden door „be voegde" personen in ons vaderland maat regelen beraamd tot eene beweging in het belang van het herstel der wereldlijke macht van den Paus. Het stoomschip „Noord Holland," van Rotterdam naar Java, vertrok 26 Sept. van Psrt-Said; de „Noord-Brabant" arriveerde 25 Sept. van Rotterdam te Batavia; de „Prins Alexander," van Amsterdam naar Batavia, vertrok 27 Sept. van Marseille; de „Zuid- Holland," van Batavia naar Rotterdam, ver trok 26 Sept. van Gibraltar; de „Conrad," van Batavia naar Amsterdam, passeerde 27 Sept. Dungeness; de „Schiedam" arriveerde 2G Sept. van Amsterdam te Nieuw-York; de PRIJS DER ADVERTENTEEN: Van 1—6 regels 1.05. Iedere regel meer 0.17 j. Grootere lettere naar plaateruimte. Voor het in- caseeeren bniten de etad wordt f 0.10 berekend. „Voorwaarts" arriveerde 27 Sept. van Am sterdam te Batavia. Gemea (d Nlenwa. Onder de honden, inhet honden- asyl te»'s-Hage gebracht, wegens overtreding der muilkorvenwet, is, wellicht ten gevolge van de beperkte ruimte, hondsdolheid gecon stateerd, zoodat al de honden, ten getale van ruim 80, zjjn afgemaakt moeten worden. De directeur-generaal derMaat- schappij „Zeebad Scheveningen" maakt be kend dat het badseizoen op Vrijdag den 5den October a. s., te twaalf uren 's middags, wordt gesloten. Voor de arrondissements-recht- bank te Haarlem stond gisteren terecht Wil helmus Langerhorst, oud 55 jaar, wonende aan de Prinsenlaan, onder de Glip, by Heem stede, beschuldigd van poging tot moord op zgn 14-jarigen zoon. Tegen hem werd het maximum van de door de wet gestelde straf geéischt, nl. 15 jaar, benevens ontzetting uit de vaderlyke macht. De inauguratie der nieuwe leden van het Delftsche Studentencorps zal reeds heden-(Vrydag)-avond plaats hebben. Een fakkeltocht zal worden gehouden, en de stoet worden opgeluisterd door de staf muziek der huzaren, en de muziek der jagers. Ook zal by deze gelegenheid eene serenade worden gebracht aan den hoogleeraar H. Cop. Sedert 10 September jl. wordt te Haarlem vermist Abraham Jelle De Vrres, oud 15 jaren, kort en dik, blond haar, blauwe oogen, gezonde kleur, gekleed met grys jasje, Engelschlederen broek, dito vest, blauwge- streept boezeroen en klompen. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Namens de ouders verzoekt de commissaris van politie zyne opsporing en bericht. (H. C.) Gisterochtend is op den oprij van de Boezembrug, te Rotterdam, een vee wagen, beladen met ledige vleeschkisten en bespannen met twee paarden, omgeslagen, doordien een der paarden schichtig werd vqjr* een aardhoop. Twee jongetjes, oud 10 en 12 jaar, geraakten daarby onder den wagen. Op last van een geneeskundige, die spoedig ter plaatse aanwezig was, zyn de kinderen onder politiegeleide naar het ziekenhuis over gebracht, waar het bleek dat het jongste reeds was overleden, en het oudste er met eene lichte wond aan het hoofd was afgekomen. De geleider van den wagen, die het ongeluk zag aankomeD, sprong van den bok en kwam met den schrik vry. K. O.) Gis'teravond, omstreekszeven uren, brak in dén Zuidplaspolder, onder de gemeente Nieuwerkerk aan den IJsel, een felle brand uit in de boerenwoning van H. Van den Heuvel. Huis, schuur, stal en hooiberg waren spoedig aangetast en tot redden was haast geen tyd, zoodat er slechts weinig van den inboedel enz. behouden is. Naar men be weert, was niets verzekerd. By den landbouwer K. Van den Boogaard, in de Sloterdykermoer, heeft men, door middel van insluiping, zich in het voor huis begeven en eenige voorwerpen van goud en zilver ontvreemd. Blykbaar is men met zekere overhaasting te werk gegaanalthans eene doos, waarin het gouden kaptuig der vrouw bewaard werd, is onaangeroerd gebleven. De politie doet onderzoek. Omtrent een brand te Luntoren meldt men: In den nacht van Dinsdag op Woensdag is de pas voltooide boerenhofstede van F. Van den Brink, in de Stroet, geheel afgebrand. Van het huisraad is slechts zeer weinig gered. De vrouw is met de kindoren, waarvan één ziek, bgna ongekleed den vlam men ontkomen. Toen de bewoners den brand bemerkten, stond er eene bergladder, welke niet op de hofstede thuis behoorde, tegen het huis. Neemt I

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1