adsistentschap bij dit vak noodig. Daarvoor is by dit onderdeel 1000 uitgetrokken. Het physiologisch laboratorium is te klein geworden voor het sinds zyne stichting vier voudig toegenomen aantal studenten. De noo- dige werkkamers voor electrische en acustische proeven ontbreken, en de collegekamer is ook, b\j splitsing en verschikking dor lesuren, onvol doende. De bedoeling is thans deze laatste behoefte te bevredigen door aanbouw van eene tweede collegekamer met een kelder en eene kleine kamer voor wetenschappelyke onder zoekingen van den hoogleeraar. Daarvoor wordt ƒ7300 uitgetrokken. Eene reorganisatie van het personeel in het stads-, provinciaal-, en academisch ziekenhuis te Groningen is voorgesteld. Thans is de ver zorging opgedragen aan 9 mannoiyke en 8 vrouwelijke bedienden, terwyl voor nacht waken en buitengewone hulp andere personen tydelyk in dienst worden gesteld. De ver pleging op dien voet laat veel te wenschen over. Er zullen nu worden aangesteld: eene huismeesteres, twee hoofdverpleegsters en 24 andore verpleegsters, die zich tot levenstaak hebben gesteld hulp aan zieken te verleenen en die daarvoor eene goede opleiding hebben genoten. De kosten, met inbegrip van het traktement van den ziekenvader (of moeder), thans bedragende ƒ8149, zullen stygen tot ƒ13,371. Herhaaldeiyk is sedert 1877 geklaagd over de gebrekkigheid van de inrichting van het natuurkundig laboratorium, dat tot dusverre in eenige bovenlokalen van het universiteits gebouw te Groningen gevestigd is. De nood- zakelykheid van een nieuw gebouw ig niet meer te ontkennen. Met het departement van financiën is overleg gepleegd tot het bekomen van een aan het Ryk behoorend terrein, in do nabyheid van het Reitdiep. Het nieuwe gebouw, dat daarop te stichten is, zal omvatten eene collegezaal, eene instru mentkamer, eene balanskamer, vier laboratoria, twee oefeningslaboratoria, eene ruwe werk plaats, eene werkkamer en eene studeerkamer voor den hoogleeraar enz. De kosten van den bouw worden goraamd op ƒ83,500. Daarvan wordt thans een eerste termyn ad 23,500 uitgetrokken. Omtrent de 20,000, in 1888 beschikbaar gesteld voor subsidiën aan inrichtingen van tandbouw-vakonderwps wordt medegedeeld dat by het opmaken der begrooting van 1889 was, naar aanleiding van het overleg met de landbouwcommissie aan do Maatscliappy van Weldadigheid te Frederiksoord, ten behoeve var. de door haar opgerichte boschbouwschool een subsidie van 2500 verleend. Op de overige aanvragen kon nog geeno beslissing worden genomen. De Hollandsche Maatschappy van landbouw was nog niet geslaagd in het vinden der noodige gronden voor het stichten eener leerhoeve van zuivelbereiding in de provincie Zuid-Hol land. Van deze Maatschappy worden nadere inlichtingen tegemoet gezien. Eene aanvrage van de Friesche Maatschappy van landbouw voor de oprichting eener zui- velschool te Bolsward zou reeds tot eene gun stige beschikking hebben geleid, ware het niet dat deze Maatschappy het door haar noodig geacht bedrag, na de in 1887 gedane aanvrage, zeer aanzienlyk had verhoogd. Het overleg wordt inmiddels voortgezet. Na ernstig onderzoek is de minister tot de overtuiging gekomen dat, hoezeer ook de toestand de aandacht dor Regeering verdient, eene wetteiyke regeling van het zeevaartkundig onderwys niet op den voorgrond behoeft te treden. De vraag is mede overwogen en zal nog nader een punt van overweging uitmaken, of wottelyko voorziening tegen het in dienst ne men van ongediplomeerde gezagvoerders of stuurlieden wenscheiyk moet worden geacht. Het komt den minister echter voor, dat, hoe het antwoord op deze vraag luiden moge, vóór alles meerdere en betere gelegenheid tot voorbereiding voor de examens, zoowel voor hen, die zich aan de grootevals voor degenen, die zich aan de kleine vaart wyden, nood- zakeiyk is. Tot dat einde wenscht de Regeering be- st&ande particuliere of gemoenteiyke zeevaart scholen op ruimer schaal te steunen dan tot dusver, en dien steun ook nader uit te strek ken tot onkele scholen, waarvan de oprichting nader noodzakeiyk mocht biyken. Aan de toekenning van het subsidie zullen mitsdien voorwaarden worden verbonden, welke hoofd- zakeiyk zullen booogen: lo. dat in de gemeente, waar de zeevaart school gevestigd is, voldoend lager onderwys worde gegeven in de vakken, welke voorna- melyk voor den zeeman van belang zyn, ook in die vreemde talen, waarvan de kennis voor hem onmisbaar is; 2o. dat er behooriyk toezicht op de zesvaart- school worde uitgeoefend; 3o. dat het leerplan, de verordening op het getal en de jaarwedden der onderwyzers aan de zeevaartschool, alsmede de jaarlyksche be grooting van kosten aan de goedkeuring der Regeering worde onderworpen. Voor 1889 is voor deze subsidiën 10,000 uitgetrokken. Onder de uitgaven ten behoeve van het lager onderwys trekken de buitengewoon hooge kosten voor de opleiding van onder- wyzend personeel byzonder de aandacht, en wel in de eerste plaats de opleiding aan Ryks- kweekscholen voor onderwyzers. De opleiding van eiken onder wyzer, die aldaar gevormd is, kost, biykens de resultaten van de laatste jaren, den Staat 3500. Ernstig wordt overwogen of reeds by het einde van den thans loopenden cursus eone dier scholen zal kunnen worden opgeheven doch, ten einde die kosten eenigs- zins te verminderen, wenscht de minister, voor zooveel die scholen betreft, het daarheen te leiden dat, met wyziging der regelen voor die inrichtingen, vastgesteld by kon. besluit van 28 Mei 1879 (Stsbl. No. 105) aan de kweekelingen geene huisvesting en verpleging voor rekening van het Ryk meer worde ver schaft. By het ontwerpen der bestaande rege ling gaf het schooltoezicht reeds te kennen dat het afschaffen van de zoogenaamde beurzen voor kweekelingen leiden kon tot een gezonder toestand, welke verwacht werd als er geen gebrek aan onderwyzers meer zou bestaan. Daar intusschen in de gemeenten, waar Rykskweekscholen bestaan, ook normaallessen worden aangetroffen, met een voldoend getal kwoekelingen, aldaar woonachtig, die de Ryks kweekscholen kunnen bezoeken, ware het doel, met de in 1887 in de Regeling voor de Rykskweekscholen gebrachte wyziging be oogd, spoediger en beter bereikt door afschaf fing der beurzen, waarvan het gevolg zou zyn dat alleen jongelieden, wier ouders ge noegzaam bemiddeld waren om zeiven de kosten te dragen, toegang tot de Rykskweekscholen zouden verlangen. Sedert het aantal onder wyzers, die in het bezit eener akte van be kwaamheid zyn, doch geene plaatsing kunnen vindeD, jaarlyks toeneemt, is er geene vol doende reden meer om het stelsel van beurzen by de kweekscholen, zy het ook dat het strekt ter vervanging van een internaat, te handhaven. De minister acht het daarom wenscheiyk, met ingang van den cursus 1889 1890, geene toelagen voor huisvesting en verpleging van kweekelingen, opgeleid by de Rykskweekscholen voor onderwyzers, meer beschikbaar te stellen, met dien ver stande, dat de thans aanwezige kweekelingen de hun verleende beurzen behouden, totdat zy de inrichting verlaten en de toegelatenen tot den cursus 1888 1889 daarvan alsnog in het bezit worden gesteld. Over het geheel valt daardoor voor het jaar 1889 een bedrag van 28,000 vry. Onder de gesubsidiëerde kweekscholen voor onderwyzeressen zyn er tweo, die van Haarlem en Arnhem, geene gemeente instellingen, doch geheel van particulieren aard. Volgens art. 90 van de wet op het lager onderwys is voor het verleenen dezer subsidiën een uiterste ter myn toegestaan tot 1 November 1890. De minister meent echter dat, zoolang niet de bydragen aan bijzondere kweekscholen door de wet zyn geregeld, niet langer uitzondering behoort te worden gemaakt voor de twee hier genoemde scholen. Ten einde echter het be stuur der scholen bekwamen tyd te geven om de door het vervallen der subsidiën noo dige voorzieningen te nemen ten opzichte van het finantiëel beheer, wordt voorgesteld de subsidiën nog te verleenen tot 1 September 1889, waarvoor 9333.33 wordt uitgetrokken. De post voor Ryksnormaallessen is ver minderd met ƒ50,000. Onder de bestaande omstandigheden schynt het raadzaam de normaallessen gaandeweg te beperken en allereerst niet langer de inrich tingen te behouden, die een te gering aantal kweekelingen tellen om hare instandhouding te wettigon. Ook zyn op een aantal plaatsen aan de normaallessen voorbereidende klassen verbonden, die zonder gevaar kunnen vervallen. Vermindering der buitensporig hooge bedragen, die in de laatste jaren aan de opleiding van onderwyzors werden besteed, wordt ook om finantiëele redenon dringend vereischt. De Regeering is voornemens in deze richting mot kracht werkzaam te zyn. Hot overleg, daarom trent met de inspecteurs van het lager onder wys gepleegd, is evenwel nog niet ten einde gebracht. De toelagen ten behoeve der arrondisse- ments-bibliotheken en onderwyzersbyeenkom- sten zyn teruggebracht tot 75 per jaar, waardoor ƒ3000 is verminderd. Het subsidie aan de kweekschool voor be- waarschoolhoudoressen te Lelden, groot 5000, stelt de minister voor om ook slechts te ver leenen tot 1 September 1889; het artikel is derhalve verminderd met ƒ1666.6672- Gememyd NUaw*. Het Schuttersveld was gisteren wederom de kampplaats voor de liefhebbers van 't cricketen. Begunstigd door een prachtigen herfstdag, had er een cricket-match plaats tusschen de Leidsche cricketclubs „Sixteen" en „Achilles". Hoewel de toebereidselen voor het 3-Octo- ber-feest reeds druk gemaakt worden, vond men toch nog een plekje om de match te houden, ofschoon de fielders veel last had den van balken, greppen en paaltjes. Achilles" won de toss en koos het eerst aan bat te gaan. Doch vóór zy begon, kwam de veldwachter van Oegstgeest met het verzoek geen uitbundig geraas te maken, om de Zondagsrust niet te storenvandaar dat er by de match weinig aangemoedigd werd. „Achilles" maakte in de eerste innings 34 punten en „Sixteen" 42. De tweede innings was voor „Achilles" ongelukkiger; zooveel hoop de leden 's morgens nog op de over winning hadden, zooveel te spoediger kwamen zy tot de overtuiging dat zy de nederlaag zouden lyden. „Sixteen" spande zich nu eens iner werd fast geboweld en uitstekend ge field. „Achilles" bracht het aantal punten nu slechts op 22. „Sixteen" moest dus nog 15 punten maken om de match te winnendeze waren spoedig gemaakt. De uitslag was dan ook dat „Sixteen" won met 2 punten en 9 wickets. „Alle goede dingen bestaan in drieën," naar veelal wordt gezegd. Dit schynt ook het geval te zyn met de concurrentie en het reclame-maken op cacao- gebied. Men ziet immers in onze gemeente goede renwagens van verschillende spoorwegmaat- schappyen en niet te vergeten ook de meer sierlyke tramrytuigen elk voorzien van een bord, waarop óf KorfFs, óf Driessen's, öf Van Houtens's cacao wordt aangeprezen als het beste en goedkoopste der cacao-soorten. Of de leuze van den cacao-fabrikant, die met deze wyze van reclame-maken begon, in dezen óók geweest is „alle goede dingen bestaan in drieën," betwyfelen wy. En welk een geluk dat hier slechts éóne tramlyn isl Anders zou men inderdaad niet weten in welk rytuig men plaats zou moeten nemon, nu het „Station-Breestraat-Hoogewoerd- Plantage" vervangen is door eene cacao-ver- heeriyking. Hoevelen zouden dan door de cacao op een dwaal„spoor" worden gebracht Een koopman uit Rietveld kocht jl. Vrydag op de Leidsche markt twee jonge runderen voor 120 van een landbouwer uit Haarlemmermeer. De afspraak was 's morgens te 11 uren leveren en betalen. De kooper ontvoerde ze echter toen de ver- kooper zich even had verwyderd, doch de dryver, onderricht dat de zaak niet zuiver wa3, bracht ze weer by den verkooper terug, toen de gezagvoerder van de Woerdenscho boot ze niet had willen laden. De eigenaar besteedde ze toen by een landbouwer te Lei derdorp met het doel om ze in de volgende week weer ter markt te brengen. De quasi-kooper scheen daarmede geen ge noegen te nemen en nam do vryheid Zaterdag middag naar de weide te gaan, waar de run deren liepen, en ontvoerde ze. De politie, die van dit feit kennis bekwam, liet hem voorloopig stilletjes zyn gang gaan, maar nam onderweg de runderen in beslag en den koopman in arrest, wegens diefstal van vee uit de weide. By zyn verhoor beweerde hy dat hy die runderen had betaald, maar de waarnemende burgemeester had vooraf den eigenaar uit Haarlemmermeer ontboden en tegen dit kruisvuur van verhooren was de man niet bestand. Waarschynlyk is hiermede een lid van de oplichtersbende, die het er op toelegt om te koopen zonder te betalen, in de val geloopen. Uit het water aan de Waldeck- Pyrmont kade, te 's Hage, is Zaterdag-ochtend opgehaald het lyk van een timmerman, sedert Maandag nacht vermist. Op het lyk werd be vonden eene flesch met jenever. In den avond van Maandag was de verdronkene aan het politiebureel op de Groenmarkt wegens dron kenschap in bewaring geweest. Het aantal beklaagden, die eigen- lyk nog op de schoolbank in stede van op de bank der beklaagden in eene rechtzaal behoorden te zitten, neemt in den laatsten tyd by de Haagsche rechtbank onrustbarend toe. Heden was 't weer een ventje van 12 jaren uit Oegstgeest, dat door zyne moeder by de autoriteiten was aangeklaagd, omdat by haar, door zyne tallooze oneerlykheden, tot den bedelstaf bracht. Nu stond hy terecht wegens oplichtery van dweilen en luiwagens, welke voorwerpen hy op naam, doch buiten medeweten zyner moe der had gehaald en daarna verkocht, ten einde in 't bezit te komen van kermisgeld. Subst.-officier, mr. baron De Vos Van Steen- wyk, vorderde opzending van den knaap naar 63n Ryksopvoedingsgesticht voor den tyd van 6 jaren. De moeder, ter terechtzitting als informants gehoord, betuigde thans haar leedwezen de klacht te hebben ingediend en gaf te kennen dat zy haar zoontje, dat thans werk had by een tuinman, toch maar liever by zich zou houden, hetgeen haar eene ernstige vermaning van den subst.-off. op den hals haalde, die haar beduidde dat de justitie er niets op ge steld is kinderen voor den rechter te roepen en zulks niet doet dan na herhaald aandringen van de ouders. Daarna stond terecht eene „dame", die in een magazyn te Leiden, waarin de goederen op afbetaling kunnen gekocht worden, inge slagen had6 stoelen, een tafel, een spiegel, een ledikant, een waschtafel en een kachel, en dip meubelen verkocht toen zy degeheele koopsom nog verre van betaald had. En in die magazynen geldt de regel dat de goederen eerst dan het eigendom worden van hen, die ze op af betating inslaan, wanneer de koopsom tot den laatsten cent is betaald. Bekl. beweerde onkundig te zyn geweest van deze bepaling, althans haar niet goed begrepen te hebben, doch de koopman ver klaarde nadrukkeiyk haar de zaak goed uit gelegd te hebben en, toen zy den winkel verliet, den indruk te hebben gekregen, dat zy de bepaling zeer goed begreep. Het Openb. Min. vorderde wegens verduis tering drie maanden gevangenisstraf. In beide zaken uitspraak over acht dagen. Een ongeveer zesjarig knaapje, dat Zaterdag jl. naby den aschstaal te 's Hage was gaan spelen, keerde 's avoDds niet in de ouderlyke woning terug. Vermoedelyk is het spelende in het ververschingskanaal geraakt. Zondag ochtend althans werd hetlykje daaruit opgehaald. Daar er herhaaldelyk kogels in de cellulaire gevangenis te Scheveningen terechtkomen (o. a. onlangs een in de woning van een der bewakers) is het schieten op een 6-tal banen van het regiment grenadiers en jagers verboden en zullen er in andere rich ting nieuwe banen worden aangelegd. De trein v a n h e t Centraal sp oor, welke Zaterdag om 12 uren het station Utrecht binnenreed, heeft den conducteur van het Rynspoor Ten Hoff beide handen afgereden. De man hielp den trein naar Leiden rangeeren, verliet zyn waggon, struikelde, viel en ge raakte daardoor onder den voorbystoomenden trein van het Centraalspoor. Een hevige brand woedde Zaterdag te Ooy, onder Zevenaar. De hofstede van den landbouwer H. Weyers ging met al wat er zich in bevond, alsmede met 28 varkens en 3 kalveren, in de vlammen op. Met moeite en ongekleed werden de bewoners gered. De oorzaak is niet bekend. Alles was verzekerd in de assurantiemaatschappyen te Tiel en te Oudewater. In den nacht vsn 20 op 21 Sep tember heeft eene ontploffing plaats gehad in eene Belgische buskruit-fabriek te Esquerdes, niet ver van Saint-Omer, in de vallei van do Aa. Te halftwee werd door werklieden, die in eene naburige loods werkzaam waren, brand ontdekt in een gebouw der fabriek, waar zich op dat oogenblik niemand bevond, doch 1500 kilo meliniet geborgen lagen. De directeur en de ingenieur, onmiddellyk gewaarschuwd, lieten alle gebouwen ontruimen. Voor het overige scheen er niets aan den brand te doen te zyn, en te drie uren had de ontploffing van het meliniet plaats, waarvan de knal drie uren in het rond gehoord werd. Er zijn vyf gebouwen vernield en zeven huizen door brand

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2