N°. 8775. Dinsdag Ö£5 September. A°. 1888. i O i /®irmX deze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van don- en §ustdagen, uitgegeven Leiden, 24 September. Feuilleton. Jenny's aanbidder. PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maaiulen1.10. Praneo per post1.40. Afzonderlijke Nommers0.05. Ofücieele Kennisijevingen. Burgemeester en Wethouders der gemeente Leiden brengen bij deze ter algemeene kennis dat de pas sage over de Lang eb rug, van de Pieters kerkgracht tot de Diefsteeg, wegens het herstel van het gewelf, van heden tot nadere aan kondiging voor rij- en voertuigen zal zijn a fgesloten. Burgemeester en Wethoudors voornoemd, Leiden, DE KANTER, Burgemeester, 2-4 Sept. 1888. E. KIST, Secretaris. Voor den bouw van eene kegelbaan met Ij^jartzaal op het terrein van den Burg alhier, waartoe in de vergadering van den gemeente raad- van 4 September 11, besloten werd, waren by de heden ten raadhuize gehouden openbare aanbesteding ingekomen 11 inschry- vingsbiljetten, waarvan het hoogste 2785 ■en het laagste 2087 bedroeg. Het werk is voor laatstgenoemde 8om gegund aan den heer C. E. J. Verhaaff, timmerman alhier. Blijkens de by de Tweede Kamer inge diende Staatsbegrootmg voor 1889 worden voorgesteld verhoogingen om de weverij uit de strafgevangenis nabjj Leiden geheel, die ■uit de bjjzondere strafgevangenis te Leeuwar den voor een deel over te brengen naar de gewone strafgevangenissen te Groningen en te Arnhem. Ook zal de blikslagerij uit de strafgevangenis bij Leiden naar de gewone strafgevangenis te Arnhem worden overge bracht, om aldaar onder toezicht van een meesterknecht in de cellen te worden uitge oefend. Deze regeling houdt verband met de vermindering van het personeel van beambten in de strafgevangenis fcy Leider, en in de strafgevangenis te Rotterdam. De kosten van bezoldiging van een meer uitgebreid personeel voor het toezicht op de weverijen, nu deze over verschillende gevange nissen verdeeld zijn, zullen ruimschoots worden gedekt, omdat met de nieuwe ijzeren toestellen veel meer kan worden geproduceerd dan met de tot dusver in gemeenschappelijke gevan genissen in gobruik zijnde houten toestellen het geval is. By de heden gehouden openbare verkoo ping van cokes, in partyen van 100, 50, 10 en 5 hectoliters, waren de hoogste pryzen 35, 18, 3.70 en 1.90; de laagste 35, 18, 3.70 en ƒ1.85. De derde jaarvergadering der „Vereeniging van Onderwyzers en Onderwyzeresson in het arrondissement Leiden", Zaterdag teNoordwijk- Binnen gehouden, onder presidium van den heer schoolopziener mr. J. F. Houwing, werd bÜgewoond door p. m. 140 leden, onder wie vele dames, en twee leden van de plaatse- .lyke schoolcommissie der gemeente Noord- wijk. Van de vroeger door ons medegedeelde agenda zyn in behandeling gekomen.de vol gende vraagpunten lo. De opleiding van kweekelingen tot ondorwyzers. (Inl. de heer A. Op de Laak, van Noordwyk.) 2. Prysuitdeeling op de lagere school. (Inl. de heer F. Hoekstra, van Hillegom.) 3. Een en ander naar aanleiding eener ge meenteverordening. (Inl. de heer D. G. M. De Hondt, van Leiden.) Deze drie onderwerpen riepen eene levendige en vriendschappeiyke gedachtenwisseling te voorschpn. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren C. H. De Mulder te Lisse, W. Beek te Katwyk-Binnen en D. G. M. De Hondt te Leiden. De rekening, een batig saldo van 55 opleverende, werd goedgekeurd. Als plaats der eerstvolgende jaarvergadering werd Lisse gekozen. Na den afloop der vergadering werd een wandeltocht ondernomen in de prachtige om streken, waarby men vooral de welwillend heid op prps stelde, met welke tot de schoone buitenverbiyven van den graaf Van Limburg Stirum en jonkheer Gevers toegang was verleend. Ten slotte vereenigden zich eenige bezoe kers, onder dezen ook de voorzitter en de voormelde heeren leden der schoolcommissie, aan een maaltyd, waar een gezellige toon heerschte, tot de aankomst van de tram het sein tot opbreken^gaf. Van 1 Januari 1889 af zullen ook do garnizoenen van Leiden, Delft en Gouda hun vleesch fourageeren in de militaire slagery, welke in het voormalig arsenaal aan de Sche- deldookshaven te 's Hage wordt opgericht. In de afgeloopen week slaagden in het notarieel staatsexamen, voor het eerste ge deelte, de heer A. P. Vorsluys te Zevenber gen en voor het tweede gedeelte, de heeren C. Munnich te Nijkerk, W. C. Piepte te Zalt- Bommel, B. M. Hordyk te Eindhoven, G. Ten Cate te Doventer, J. H. M. De Vocht te Eind hoven, J. J. M. Mertens te Oosterhout en A. Evenhuis te Groningen. In de residentie is op zeer hoogen leef- tyd overleden de heer J. A. Waldeck Sr., oud-hoofdcommissaris van politie aldaar. Naar in het „Hbl." wordt medegedeeld, heeft de groothertogin van Saksen-Weimar in de Koninkiyke Pakketvaart deelgenomen voor ƒ50,000. Zaterdag jl. is te 's-Gravenliage wederom de berri-berri-commissie vergaderd geweest. Staande de vergadering hebben 4 loden defi nitief ontslag genomen, en waarschynlyk zullen nog 4 leden dit voorbeeld volgen. Behalve de professoren Mac Gillavry en Pekelharing, zullen ook de oud chefs van den geneeskundigen dienst der marine en van het Ned. Indische leger (de heeren Van Leent en Cochius) met den secretaris zitting nemen. Door het bestuur dor „Nederlandsche Heidemaatschappy" is aan alle burgemeesters in den lande eene circulaire toegezonden, met verzoek, deze zaak te willen steunen, vooral door het werven van leden en het oprichten van correspondentschappen. De civiel ingenieur R. Van den Broek te Delft, als ingenieur werkzaam by de Zui- derzeo vereeniging, is door het Nederlandsch Aardrykskundig Genootschap belast met eene opdracht tot het opnemen van het eiland Flores. De heer J. H. Mathyssen, gepensionneerd luitenant der infanterie, heeft zich tot de Tweede Kamer der Staten-Generaal gewend met een adres, waarin hy klaagt over on rechtmatige behandeling in den dienst en verzoekt dat de hem toegebrachte buiten gewone schade zooveel mogelyk worde hersteld. Het stoomschip „Semarang" arriveerde 22 Sept, van Rotterdam te Bataviade „Soe- rabaia" vertrok 22 Sept. van Batavia naar Rotterdam; de „Edam'van Amsterdam naar Nieuw-York, passeerde 23 Sept. Dover; de „Rotterdam" vertrok 22 Sept. van Nieuw- York' naar Rotterdam; de „Zaandam" arri veerde 22 Sept. van Amsterdam te Nieuw- York; de „Conrad" van Batavia naar Am sterdam, is 23 Sept. Kaap St.-Vincent gepas seerd; de „Sumatra" van Amsterdam naar Batavia, arriveerde 24 Sept. te Padang; de „Prins Alexander"van Amsterdam naarBata via, passeerde St.-Vincent den 22 Sept. Op de Staatsbogrooting voor 1889 is Hoofd stuk V (Binnenlandsclie Zaken) ƒ183,368.53 lager dan verleden jaar geraamd. By het ontwerpen dezer raming is zooveel mogelyk gestreefd naar bezuiniging. Vermeer dering van sommige posten is het gevolg van onvermydelyke eischen van den dienst of van noodzakelyke voorziening in lang gevoelde behoefte. In het byzonder is hierop gelet by de raming der uitgaven ten behoeve van het lager onderwys. Dp, vermindering op desbe treffende posten, bedraagt niet minder dan PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regela 1.05- Iodore regel moor 0.17). Grootere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeeeeren bniten de stad wordt 0.10 berekend. ƒ129,296.665, wairvan 28,000 op het artikel „Toelagen aan kweekelingen by de Ryks- kweekscholen"ƒ9000 op het artikel „Subsi- dien voor kweekscholen voor onderwyzers"; 50,000 op het artikel „Normaallessen"; 25,000 op den post ter uitvoering van art. 49 der wet op hot lager onderwys; 1666.665 op het artikel „Verschillende uitgaven voor speciale inrichtingen voor onderwys" enz. Voor de afwending van het gevaar, waar mede besmettelyke ziekten den veestapel be dreigen, is ƒ50,000 minder geraamd. Aanlei ding hiertoe gaf het resultaat van do strenge handhaving van de bepalingen der veeartseny- kundige politie. Het totaal der verminderingen bedraagt - ƒ308,051.665. De vermeerderingen bedragen te zamen 124,683.33s, waaronder 10,000 voor aankoop van terrein tot stichting van een gebouw tot woning van den Commis saris des Konings in Overysel; ƒ12,000 als eerste uitgaaf voor de zevende algemeene volkstelling; ƒ23,500 als eerste termyn van den bouw van een nieuw natuurkundig labo ratorium by de Ryks-universiteit te Gronin gen begrepen zyn. Het te stichton gebouw voor woning van den Commissaris dos Konings te Zwolle aan den Stadssingel, op een terrein, door de ge meente voor 10,000 aangekocht, zal de som van 60,000 niot behoeven te overschryden. De bouwplannon zyn in bewerking. Uitbreiding van het personeel der beambten aan de hoogeschool te Leiden is noodig met een adsistent by do pathologie on hygiene, op oene jaarwedde van ƒ1000. Verder is ter vorhoogiog van de jaarwed den van de beide observatoren by de sterren wacht 400 meer uitgetrokken, waardoor hunne belooning zal gebracht worden van den eerste op 2000 en van den tweede op ƒ1600. Voor het ziekenhuis te Leiden is 4500 meer aangevraagd, nl. ƒ3000 ter verhooging van het gewone subsidie on 1500 tot aan schaffing van meubilair, ten behoeve van de nieuwe barakken voor besmettelijke ziekten. In hot getal dor hoogleeraren aan de hooge school te Utrecht is geene verandering ge bracht, Alleen is wegens voortdurende vacature de jaarwedde van den hoogleeraar in het oud- vaderlandsch recht voor memorie uitgetrokken. Het getal der lectoren is met één vermin derd, ten gevolge van de aanstelling van een hoogleeraar in de anatomie. Door het vervallen van de betrekking van lector in de anatomie, werd herstel van het 4) Naar het Fransch van T. COMBE. Jenny deed geene moeite om hen tot bly- ven te bewegen. Daarvoor was zy te boos op zichzelve, en tegelyk was zy veel te bly, dat zy van dien benauwden droom verlost werd. Zy ging naar binnen en.vond daar Abdias, die, met zyne pyp in den mond en kalmpjes, met de armen over elkaar, texon den muur in de gang geleund, door het kleine venster het geheele tooneel had gadegeslagen. „Ben jy daar.riep zy uit. „Ja.is het misschien verboden om hier te staan?" „En heb je mij dan niet hooren roepen?" Abdias deed een langen trek aan zyne pyp, blies eene dikke rookwolk in de lucht en antwoordde: „Hmjawel." „En waarom heb je dan geen teeken van leven gegeven?" Nog nooit had hij Jenny's oogen zóó toornig zien fonkelen. „Omdat ik het niet over my kan verkry- gen," antwoordde hji, in zyn volle gevoel van eigenwaarde, „den Weefden gastheer te spelen tegenover lieden, die ronduit zeggen dat Ca roline zich verlaagd heeft, toen ze met n)jj trouwde." „Zoo.Maar je scliynt het dan wel van je te kunnen verkrygen, my in don steek te laten als er bezoek komt en dat terwyi je weet dat ik pas uit den moestuin kom, er belachelyk uitzie, niet praten kan en niets dan dwaasheden kan begaan, vooral als ik altyd door begluurd word on pantoffels aan heb, welke my driemaal te groot zijn! Abdias schaamde zich wol een beetje over Jenny's verwytingen. Hy wilde door eene grap een eind aan de zaak maken. „Maar je bent eene geboren redenaarster, Jenny; de woorden rollen je uit den mond. Wat overigons dien neef aangaat, hij scheen je jakje nog al aardig te vinden, want, by keek er naar alsof hy er do maat van wilde nemen Dat was te veel. Jenny's gal liep over. „Spotter!... Oude smoker 1!" riep zy ver woed. Vlug als een rat trok zy Abdias de pyp uit den mond en wierp die tegen den vloer. Daarop verborg zy haar gezicht achter hare handen en barstte in snikken uit. „Heb je ooit!..." zei Abdias, geheel van zyn stuk gebracht. „Dat i% jp verdiende loon!" riep Jenny tus- schen We traney dpor, Toon liep zy weg. Abdias stond nog te ky- ken naar de treurige overblyfselon van zyne mooie pyp, toen hy eene deur met geweld hoorde toeslaan. Jenny sloot zich in hare kamer op. „Zy heeft het zeker op de zenuwen," dacht hy. „Ik zal 't Caroline eens vertellen." III. „Hoe bevalt je onze buurvrouw, Sully?" vroeg juffrouw Amaudin lachend. „Heel goed," antwoordde hy zonder aarzelen. „Dan ben je ook niet veeleischend. Je hebt zeker met veel belangstelling geluisterd naar hetgeen zy zeide?" „Ik zie wel, tante, dat u niet weet wat verlegenheid is!" „Gelukkig niet. Ik ben nooit zoo dwaas ge weest, dat ik my daaraan heb toegegeven." „Dat gobourt my herhaaidelyk," zei hy half luid. „En juist daarom kan ik zoo iets toe geven. „Eer.o mooie toegevendheid! Jy maakte haar juist zoo verlegen door haar zoo gedurig aan te kijkenVoor jou bloesde zy, goed ge teld, juist tienmaal achter elkaar," „Meent u dat, tante? Meent u dat werke- lyk?" riep hy uit. Juffrouw Arnaudin haalde de schouders op. „Nu," zei hy nederig; „het is de eerste maal dat my zoo iets overkomtBen ik dan onbeleefd geweest „Zóó onbeleefd, dat ik er verbaasd over stond." „Heb ik haar dan te veel aangezien?" „Vraag je dat nog? Een stuk hout zou ge bloosd hebben, als je het zoo had gefixeerd." „Ik dacht dat zy dat niet bespeurde; zy keek jmmers gedurig naar den grond?" Denk je men 200 *e's niet; voe" Dat voelt men dodf ttlagTet'sme> ^oor eene onzichtbare werking, hoe woet ik ze»V8 n'et---- „Dat spyt my." Nooit had hy iets gezegd dat zooveel geleek op eene leugen. Hy verheugde zich juist over den indruk, wolken hy had gemaakt. Het glimlachje van zyne tante maakte hem echter weer zenuwachtig. Dreef zy den spot met hem? In een oogwenk keerden al zyne beschroomdheid en zyn twyfol torug. „Zeg my eens alles wat u er van denkt, tante," hernam hy, na een pogenblik zivijgens. Wordt vervolgd.)

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1