Whraeuo De gezamenlijke bakkers te Yroomshoop, Daarlerveen en Beerzerveen heb ben eenparig besloten hot brood op vaste prijzen te stellen en by niet-naleving boete toe te passen. Tot dusver verkocht de een voor lager prijs dan de ander. Te Utrecht wordt thans als curiositeit vertoond een zesjarig meisje, Hestra Johanna Josephina Slieken geheeten en te Kapelle aan den XJsel geboren, dat eene zwaarte heeft van 55 kilogram, 114 centimeter lang is en een omvang van 113 centimeter heeft. De loodgietersknecht Jacob Bos, die Donderdag-middag te Overveen-Bloemen- daal van het dak van een in herbouw zijnd huis viel, is gisteren aan de gevolgen overleden. Te Loosdrecht heeft de stal- houder G. De B. zulk een hevigen slag ge kregen van een veulen, waarmede hy ter markt ging, dat hjj reeds eenige dagen in zeer zorgwekkenden toestand verkeert. Te Brummen is uit den IJsel opgevischt een vrouwonlyk, gekleed met bruine japon, regenmantel, bottines en witte kousen. Het lijk verkeerde in verren staat van ont binding.' Volgens de „S o i r" bedraagt het tekort der Brusselsche tentoonstelling nu reeds 350,000 franken. Het geheele tekort wordt op 400,000 franken geraamd. Een jongmensch te Parys had voor ongeveer 700 franken schulden gemaakt, die zyn eenige bloedverwante, eene tante, niet wilde betalen. De schuldeischers drongen op betaling aan en de jonge man, die niet wist hoo hij aan geld moest komen, sloot eindelijk eene overeenkomst met den ondernemer van een Parysch beestenspel, waarbij hy zich tegen eene som van 700 franken verplichtte, acht avonden achtereen, ongewapend in het leeu- wenhok te gaan. De avond van de voorstelling naderde en de tante, die van haren neef een vrykaartje had gekregen, nam in de grootste spanning hare plaats in. Het leeuwonhok werd in den circus go- bracht; maar toen de jongeling zich er heen begaf, zegevierde het vrouwenhart over de spaarzaamheid; de tante haalde hare beurs voor don dag, wierp haren neef een bankbiljet van duizend franken toe, en riep„Daar heb je het geld, en ga nu dadelyk mede!" Op het 1 a n d g o e d v a n d e n g r a a f De Boudy, te Ceron, by Blois, sprong een stoomketel, waardoor 8 man gedood en 5 ge wond werden, waarvan twee levensgevaarlyk. BUITENLAND. Frankrijk. ■De Duitsche spion te Nizza, by wien huis zoeking is gedaan, heet Makowski en is oud officier der ulanen. Hy was zeer bevriend met Fritz ICilian, die 14 dagen geleden werd ge- ajrresteerd. Men heeft Makowski niet gearres teerd, van welke gelegenheid hy gebruik maakte om naar Italië te vluchten. Naar de correspondent der „Köln. Ztg." te Parys verneemt, verkeeren de autoriteiten in groote verlegenheid, aangezion tegen den gearresteerden Van Heurck niets kan worden ingebracht en niet eens bewezen is dat de uitspraken zyner dochter waarheid behelzen. De Londensche „Standard" bevat een artikel, getiteld: „Het Hebei geweer", waarin het volgende voorkomt„Voor do eerste maal sedert 1871 heeft men reden de vraag te stellen„Is hot wel zoo zeker, dat, indien de oorlog uitbreekt, Frankrijk verslagen zou worden en zouden de kansen ditmaal zich niet eens kunnen keeren?" De Fransche artil lerie doet niet onder voor de Duitsche en in hot Hebelgeweer, zonder rook, bezit Frankryk een niet gering te schatten voordeel. De invoer van Duitsche bieren in Frank ryk neemt in de laatste jaren in aanmerke lijke mate af. In 1882-'85 was 't bedrag nog gemiddeld ll'/2 millioen fr. in de eerste 7 maanden van elk jaar, in 1886 nog 9,781,000 fr., in 1887 was 't reeds tot 8,172,000 fr. gedaald; thans tot 6,192,000 fr. De Fransche bierbrouweryen ryzen nog steeds als padden stoelen uit don grond. Uit Tanger wordt aan de „République francaise" bericht dat Boulanger daar is aan gekomen. Van Tanger zou hy naar Gibral tar gaan. De berichten omtrent Ciievreul lu ion minder gunstig. Hy is zeer zwak en kan u meor uitgaan, of iemand :v..ngen. Dultaot! and Uit Hamburg wordt gemeld dat het tydsti der aansluiting van Hamburg aan het Tc.- verbond, blykens eene bekendmaking van den Senaat, door den Duitschen rykskanselier, krachtens de door den Bondsraad verstrekte hem machtiging, is bepaald op 15 October, a. s. Eergisteravond zyn zes waggons van den trein, die de troepen van Müncheberg naar Berlyn vervoorde, gederailleerd. De kwetsu ren, die eenige soldaten bekomen hebben, zyn niet ernstig; de verwarring was groot. De soldaten moesten op het veld overnachten, zonder levensmiddolen. Eerlang zullen alle nieuw uit te geven Duitsche postzegels en briefkaarten een geheel ander voorkomen verkrygen. In de Ryks- drukkery te Berlyn althans is men bezig met proeven om ze, tevens met minder kosten, eenvoudiger dan de vroegere te doen zyn. Twee ambtenaren van de staatsspoorweg- maatschappy zyn te Straatsburg in arrest genomen, beschuldigd van hoogverraad. Tusschen de doctoren Weigert en Halter te Berlyn is een zeer belangwekkende stryd uitgebroken over de vraag wie van hen de eerste aanspraken kan doen gelden op de ont dekking om longtering te genezen door het laten inademen van heete lucht. Halter doet moeite om voor deze methode een patiënt te verkrygen, om er eene eigen zaak van temaken. Weigert daarentegen wil de uitvinding maken tot gemeen goed der menschheid. De geheele pers houdt zich met dit onderwerp bezig. Waarschynlyk zal keizerin Frederik in de volgende maand een bezoek brengen aan de koningin van Engeland, hare moeder, te Balmoral. Sedert de oprichting der Duitsche Ver- eeniging tot redding van schipbreukelingen zyn door hare booten reeds 1703 personen geredin het vorig jaar bedroeg hun aantal 94. Er zyn 111 stations van de reddingmaat- schappy aan de Duitsche kusten. De geheimraad M. Simon, dezer dagen te Koningsbergen overleden, heeft aan de stad zijner inwoning 500,000 mark voor liefdadige on kunstinstellingen vermaakt. Voorts 200,000 mark aan de Israëlietische gemeente en 400,000 mark ongeveer aan Joodsche en andere liefdadige vereenigingen. De bekende Duitsche zeeschilder, de heer Salzman, die keizer Wilhelm by zyne jongste rois naar Rusland vergezelde, heeft voor zyne schildery, ingezonden op de Beriynsche ten toonstelling van dit jaar, de hoogste onder scheiding voor kunstenaars, namelyk de groote gouden medaille, vorkregen. De feestcommissie ter viering van het 600 jarig bestaan der stad Dusseldorf is voor nemens den 14den October aldaar een grooten historischen optocht te doen plaats hebben, welke zal voorstellen acht perioden uit Dus- seldorf3 geschiedenis. De minister der spoorwegen heeft be zwaren geopperd tegen het plan om voor het personenverkeer, in plaats van kaartjes naar bepaalde stations, zooals die tot dusverre ver- krygbaar waren, biljetten af te geven per kilometer en naar de meest verschillende richtingen, welke tevens op verschillende tyden gebruikt zouden kunnen worden. Hy acht dit niet doelmatig. Te Hamburg is eene nieuwe Duitsch- Australische Stoombootmaatschappy opgericht, met een kapitaal van 4 millioen mark. Het bestuur bestaat uit de heeren C. F. Lacisz, August Blumenthal, C. Broedermann, H. F. Kirsten, den directeur Probst (van de filiale der Duitsche BankJ en B. Wencke Söhne. Keizer Wilhelm heeft de villa Reiss, naby Homburg, in het Taunusgebergte, voor zyne moeder aangekocht. Italia. Men zegt te Rome dat de ontvangst van den keizer van Duitschland op het Vaticaan zeer plechtig zal zyn. Alle hoogwaardigheidsbeklee- ders, de kardinalen en de bisschoppen zullen tegenwoordig zyn. De Palatynsche garden zullen van den ingang van het Vaticaan tot aan de zaal van ontvangst geschaard staan. De garden der edelen zullen de eerediensten waar nemen. Zeven kardinalen zullen onmiddellijk om den troon staan, welke twee zetels heeft, de hoogste voor den Paus en de andere, een weinig lagor, voor keizer Wilhelm. Kardinaal Pecci en andere waardigheidsbekleders zullen den keizer in het Vaticaan voorgaan. By het bezoek van koning Humbert aan de Romagna riep eene oude vrouw te Forli, zoo hard zy kon: „Leve de Koning! Leve de Revolutiel" Zy werd door do politie f ngc- hoc t. op <le, vraag, wtarom zy „Leve -!c v v. i .•«-)!" had geschreeuwd, antwoordde zy dat uoende dat de vrouw des konings „R. vol t e" heette. - Trins Amadeus en prinses Laetitia zullen op verzoek van koning Humbert hun vertrek uitstellen tot na het bezoek van koning Wilhelm, daar de koning verlangt dat alle leden van zyn Huis by de ontvangst zullen tegenwoordig zijn. De jonggehuwden zyn de gasten van den koning. Het literarisch Congres te Venetië heeft voorstellen aangenomen, strekkende om wyzi- gingen te brengen in de ovoreenkomst van Bern en langs diplomatieken weg de toetre ding te verkrygon van Nederland, Oostenryk, Portugal, Rusland en Zwitserland tot die over eenkomst. Wegens den rouw der keizerlyke familie, zal het Italiaansche hof bij gelegenheid van keizer Wilhelms bezoek aan Rome, alleen een groot banket geven, gevolgd door eene receptie en een concert. Te Imola hebben Dinsdag 60 socialisten Cipriani een afscheidsbanket aangeboden, daar hy naar Milaan vertrekken zou. Zy brachten hem daarna naar het station, alwaar eenige kreten van „leve de sociale revolutie" ge hoord werden en eenige arrestatiën plaats hadden. Hieruit ontstond eene botsing tusschen de gendarmerie en de socialisten, welke niet eindigde voordat de carabiniers kwamen op dagen. Op voorstel van Italië's minister-president Crispi heeft de Koning besloten de volledige werken van Macchiavel op staatskosten uit te geven. Eene commissie van twaalf leden zal belast worden met het toezicht op de uitgave. België. De wedstrijd van schoone vrouwen werd Woensdag in het Casino te Spa geopend. Er waren slechts twintig vrouwen opgekomen, o. a. uit Frankryk, België, Duitschland, Por tugal, Zweden, Oostenryk, Bohemen, Rusland, Hongarye en West Indië. Hoden zal de prys van 10,000 franken worden toegewezen. Eene der bekoorlykste verschyningen is een jong meisje uit Guadaloupe, eene kleine Creoolsche, met zeer fijne trekken en uitstekende manieren. Eer,e schoone uit Stokholm behoort mede onder de favorieten. En de derde, die kans heeft den eersten prijs te behalen, is eene jeugdige brunette uit Parys. De wedstryd had eigeniyk Zaterdag jl. moeten beginnen, maar men stelde hem uit omdat de aantrekkeiykste mededingsters nog met waren aangekomen. De anderen werden daarop door den heer d'Hainault onthaald op eene serie feestelykheden, waarbij de jury steeds tegenwoordig was en dus gelegenheid te over had de bekoorlykheden der candidaten te bestudeeren. Uit Engeland is geen enkel meisje opge komen. Wel zonden velen haar portret en werden daarop tot den wedstryd toegelaten, maar op het laatste oogenblik zonden zy telegrammen, meldende dat zy niet konden komen. Blykbaar dus was het deze „misses" to doen om te vernemen of ze mooi genoeg waren om toegelaten te worden. Eene jonge Poolsche schreef dat ze reeds op weg was naar Spa, maar door hare ouders met geweld naar huis was teruggebracht. Zy schreef op haar portret dat het haar zeer speet niet te kunnen komen, daar zy over tuigd was dat hare schoonheid de bewonde ring der juryleden zou hebben opgewekt. De wedstrijd trekt vele toeschouwers. Hon derden komen naar het Casino om de 80 schoone mededingsters in betooverende bal- kleeding te zien rondwandelen. Eiken avond kan men de vertegenwoordigers van den Bel gischen adel en voorname Engelschen en Amerikanen met de dames zien walsen. De jury werd overladen met bloemen en kleine driehoekige papiertjes. Wat daarin stond is natuuriyk onbekend, maar het doel was on- getwyfeld de harten der beoordeelaars te win nen. Zy waren echter onvermurwbaar. Er wordt ook hier druk gewed. Een officiéél telegram, te Brussel uit den Congo-Staat ontvangen, bevestigt don moord van majoor Barttelot en meldt tevens het overlyden van zyn luitenant Jameson, ten gevolge van hevige koortsen, in het station Bangalos. Oostenr.-.Hong.-Monarchic. Het stoffel ijk overschot van Schubert zal morgen, Zondag, in zyne nieuwe en laatste rustplaats op het Centraal-kerkhof te Weenen worden bygezet. Een koor van 1500 zangers, onder leiding van Weenen's oudsten muziek directeur, Franz Mair, zal do lijkkist v-.lgen ei op het kerkhof eene uitvoering geven. öervii'-. Uit Belgrado wordt gemeld dat op aan dringen van de hoofden van verschillende richting der oppositie adressen aan den koning worden geteekend, om hem te verzoeken zich met de koningin te verzoenen. Het aantal reeds vorkregen handteekeningen bedraagt vyftig duizend. In de omgeving van koningin Nathalia houdt men niettemin eene verzoening met den koning voor onwaarschijnlyk, maar denkt men dat het echtscheidingsproces zal worden opgegeven en dat de keizer van Oostenryk tusschenbeide zal komen om eene schikkini tot stand te brengen. De koning van Servië wordt weldra t Belgrado terugverwacht. Gfrloltenlcmd. In de Duitsche bladen is herhaaldelyk ver zekerd dat de koning van Griekenland varj plan is om afstand van den troon te doen,ff' zoodra de Griekscho kroonprins volkomen it staat is om zyne taak van hem over te nemen Ook te Kopenhagen zyn deze geruchten zeerj verspreid en vinden zy algemeen geloof, vooralha nu de koning, die op dit oogenblik bij zijnsH ouders, den koning en de koningin van DeneE marken, vertoeft, voor 250,000 kronen diehlF by het kasteel Fredensborg een groot landl goed heeft aangekocht. Ook te Kopenhagen bezit hy een fraai paleis, dat hy verhuurt en waarin de zittingen van het hooggerechtshof gehouden worden. De Grieksche koning is in Denemarken steeds zeer populair gebleven en men verwacht hem aldaar reeds spoedig na het huwelyk van zyn zoon met de zuster van den Duitschen keizer. Deze laatste, prinses Sophia, legt zich thans yverig op do studie der nieuwe Griekschf taal toe en ontvangt daarin dagelyks les vat- Mitzotakis, den docent van het Oosterschf seminarie te Berlyn, denzelfden, die den erfprins van Saksen-Meiningen daarin onderricht ge geven heeft. Volgons een telegram uit Athene aan de „Standard", heeft Griekenland aan Turkjjt eene nota gezonden, waarin herstel gevraagd wordt van de grieven ter zake van knevela ryen van een Turkschen gouverneur tegen over Grieksche sponsvisschers in den Archipel, Egypte. Men geeft thans alle hoop op, dat de Njjl dit jaar nog hooger stygen zal. Het voor-B naamsto verlies zal hierdoor Oppor-Egyptef- lyden, waar minstens 150,000 acres land zul-f len ontheven moeten worden van de belasting, wat niet alleen beteekent dat er een groot verlies is te wachten voor de schatkist, maar ook zulk eene beperktheid van de voedings middelen, dat die onvermydelyk dezen winter tot een hongersnood aanleiding zal geven. Ir Beneden-Egypte zal het gebrek minder worden gevoeld en zelfs belooft de katoenoogst daar boven het gemiddelde te stygen. Aan de „Daily News" wordt uit Kaïr« gemeld dat 4000 vyandon Soeakim omringe: De gouverneur heeft versterking van troepen aangevraagd. Bumenië. Onder de boeren van het dorp Dobroveri in hot district Botuschanit heerscht, naar Uil Bucharest gemeld wordt, zekere gisting. Daarom is er eene afdeeling militairen heengezondei om de orde te bewaren en hulp te verleenen by het doen van arrestatiën. Rusland. De regeering doet in de omstreken van Warschau en Kalvaria eene kazerne bouwen voor eene nieuwe troepenbezetting, 12,O0( man sterk. Alle forten, welke te Warschat in aanbouw zijn, moeten einde October geree; komen. Te Woronesk, eene Russische stad aan den Don, brak Maandag, na het einde der jaarmarkt, een groote boerenopstand uit. De boeren sloegen de kramen stuk, drongen de huizen binnen en plunderden wat zy krygea konden. Zoo werd bij een bankier eene som van 75,000 roebels buitgemaakt. Men ver moedt dat de zaak door nihilistische dryveri aangestookt is. Te St.-Petersburg is het gerucht ver spreid dat Abdurrahman, de Emir van Afgha nistan, plotseling is overleden. Bevestigd is dit echter nog niet. De czaar is, zooals men woet, een mm van buitengewone lichaamskracbc. Hy gaf d - van onlangs een bewys, toen hjj by het bezoek aan eene kanongietery, in lenomtret v Poterhof, eon blok staal oplichtte van 300 kilogram. De aanwezige werklieden brachten den souverein eene ovatie.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 6