N». 8773. Zaterdag September. A°. 1888, <geze (Courant wordt dagelijks, met uitzondering van (Zon- en feestdagen, uitgegeven. Leiden, 21 September. LEIDSCH DAGBLAD. 1 1 PRIJS DEZER CQ, A "N'T "Voor Leiden per 3 manden.1.10. Franco per pOtst>s'B 1.40. Afzonderlijke Nommeruy.'0.05. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regels/1.05. Iedere regel meerƒ0.171. Groofcere lettere naar plaatsruimte. Voor het in- caeeeeren buiten de etad wordt 0.10 berekend. Officieels Kennisgevingen. Patentbladen. De Sftï'gemeeeter, hoofd van het bestuur der ge meente Deiden, brengt ter kennis van belanghebben den, dat de ingevulde patentbladen voor de w\jken V'tffc VI, over het dienstjaar 1888/89, bij het College van Z-ct'ters, in een der vertrokken van het Raadhuis dezer gemeente, op vertoon van het aanslagbiljet-, vorkrijgbaar cijn, dagelijks des namiddags van ééntotdrie uren, en wel op Donderdag 20, Vrijdag 21, Zaterdag 22, Maandag 24, Dinsdag 25, "Woensdag 26 en Donderdag 27 September a. e., terwijl, na het verstrijken van 'dien termijn, de onafgehaalde patent bladen ter uitreiking moeten worden afgegeven aan de deurwaardera der directe belasting alhier, die voor hunne moeite mogen eischen t i e n cents, zender meer» Lei don, De Burgemeester voornoemd, 19 Sept. 1S88. DE KANTER. Binnen enkele dagen zal bat eerste deel •Verschenen der nieuwe geïllustreerde uftgave 'der "Werken van J. Van den Vondel, icïertyd "Uitgegeven door mr, J. Van Lennep, thans béten gryk herzien -en bijgewerkt door den 'heer J. H. W.Unger, archivaris te Rctterdam. Dit deel bevat, behalve «enige kleinere ge dichten (van 1637—1639), de „Gysbreght van 'lAiemstel", „Elektra" en „Maeghden", zoomede met en duidelijk «uitgevoerde reproducties van daarbjj behoorende prenten en handschriften, te zamen vormende :342 bladzijden. Zoowel op letterkundig als op typographisch gebied is aan deze uitgave de meeste zorg besteed, zoodat hot geheele werk in beide opzichten den 'dichtrenvorst tct een nieuw monument zal strekken en in de bekende Sythoff's „Vijftig-cents-editie" naast de wer ken van Van «Lennep, Cremer-en Luiken eens volkomen waardige plaats zal vervullen. Tevens is <voor hen, die dien verlangen, tegen eveneens geringen prijs, een fraaie band vervaardigd, in den stijl van Vondels tijdeene aan deze uitgave verbonden eigenaardigheid, waarop hier insgelijks wel de aandacht mag ge vestigd worden,-omdat ze mede getuigt van een streven tot bezorging eener uitgave, waarop men, niettegenstaande den lagen prijs, inder daad trots mag z(jn. Aan don directeur van 's Rijks Ethno- graphisch Museum, mr. L. Serrurier, alhier,sis de vertegenwoordiging der Nederlandsche Regeering by ihet aanstaande internationale Amerikanen-Congres te Berlijn opgedragen. De Oost- en West-Indische huizen, toebe- hoorende aan 's Rijks Ethnographisch Museum, naby de Sterrenwacht alhier, zullen op Zondag 23 dezer van 12 tot 4 uren veor het publiek ter bezichtiging zyn opengesteld. Tot onderwyzer aan de openbare school te Koudekerk aan den Ryn, is benoemd de heer S. Westra, .te ïïeiloo. Voor deze betrekking (jaarw. ƒ500) hadden zich niet minder dan 38 sollicitanten aangemeld. Voor de Ned.-Herv. gemeente te Zoeter- woude zal a. s. Zondag, des morgens te tien uren, optreden de heer Eger, godsdieostonder- wyzer te 's-Gravenhage. In de heden gehouden zitting van den Hoogen Raad heeft mr. J. W. Spin wederom den eed afgelegd als advocaat en procureur. Wy vernemen dat het nog niet indienen by de Staten-Generaal van de Indische be grooting, dienst 1889, hetgeen gewoonlijk vóór het aanbieden der Staatsbegrooting placht te geschieden, is toe te schryven aan den wensch van den minister van koloniën om de Kamer later niet te stellen voor ingry- pende nota's van wyziging. De minister wil dat een zoo volledig mogelyk Indisch budget zyn departement verlate. De heeren Schaepman en De Savornin Lohman hebben in hun voorstel tot herziening van het Reglement van Orde der Tweede Kamer eene nadere wyziging gebracht, ten einde, geiyk de toelichting luidt, het stelsel van de commissie van rapporteurs, betreffende het onderzoek der Staatsbegrootingswetten, scherp en duidelyk te stellen tegenover het hunne. Naar men verneemt, is er sprake van, om, naar aanleiding der bepalingen op het tweegevecht, voorkomende in het nieuwe Wetboek van Slrafrocht, rechtsvervolging in te stellen tegen verschillende personen, be trokken in do zaak van de heeren Verstege en De Rochemont. Behalve andere feiten, welke volgens genoemd wetboek strafbaar zyn, stalt art. 153 straffen vast op dengene, die ierfland ia het openbaar of in tegenwoor digheid vaa «derden verwytingen doet of hem aan bespotting prysgeeft, omdat hy niet tot tweegevecht heeft uitgedaagd, of omdat hy eece uitdaging heeft afgewezon. Gp de voordracht tot benoeming van leden Tan het college van zetters in de ge meente Zegwaard, komen voor de heeren J. Van Beek, A. v. d. Eyk, J. Uyterïinde enA. J. v. Reeuwyk. Naar men san bet „Haagsche Dbl." van vertrouwbare zyde mededeelt, is de be noeming van A. baron Schim meipen ninck Van der Oye Van Nyenbeek, lid der Tweede Earner van de Staten-Generaal en adminis trateur van het Kroondomein, tot Commissaris •des Konings in Drente, zeer waarschyniyk «geworden. De Staatscourant van 'heden bevat het koninkiyk beéluit van 19 dezer, waarby voor het tydperk der tegenwoordige zitting, 'tot voorzitter var. de Tweede Kamer der Staten- Generaal is benoemd jhr. mr. G. J. Th. Beelaerts van Blokland. De Paus heeft den heer H. J. Smidt, vicaris-generaal van den R.-K. aartsbisschop te Utrecht, benoemd tot zyn huisprelaat. Te Schiedam overleed gisteren, in den ouderdom van bjjna 75 jaren, de heer P. Melchers. De overledene, the sedert 1 October 1873 de betrekking van raadslid dier gemeente vervulde, genoot om zyn helder oordeel en minzaam karakter de achting van velen-zyner stadgenooten. Naar 'het „Rott. Nbl." verneemt, is van het kapitaal van de koninklyke Pakketvaart- maatschappy, groot 4 miiiioen, circa 80 pet. ingeschreven. Het restant is, zooals bekend is, door het consortium genomen, zoodat hot kapitaal ten volle geplaatst is. In 1889 zal het 275-jarig bestaan -der Groninger Hoogeschool feesteiyk herdacht worden. De gewone audiëntie van den minister van binnenlandsche zaken cal op Zaterdag 22 September niet. plaats hebben. Het stoomschip „Noerd-Holland," wan Rotterdam naar Java, vertrok '20 Septv van Marseillede „Prins van Oranje," van Am sterdam naar Batavia, vertrók 20 Sept. van 6uezde „Zeeland," van Rotterdam naar Java, vertrok 20 Sej>t. van Aden. Z. M. heeft den heer E. J. Ovink, ge wezen predikant by de Proteatantsche ge meente te Samarang, laatstelijk met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's iands dienst ontslagen, met toekenning van pensioendan heer A. Dudök van Heel, geweten houtvester 3de kl. by het boschwezen op Java en Madura, laatstelyk met verlof hier te lande, op zyn verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van jensioen. 0e Mlllioeaen-rede. Door den minister van financiën werd in de heden door de Tweede Kamer gehouden zit ting de Staatsbegrooting voor 1889 ingediend, anet de daarby behoorende verschillende wets ontwerpen. Evenals zyne voorgangers, deed hy by deze gelegenheid nopens den algemeenen toestand van 's Ryks financiën eenige mededeelingen in eene redevoering waaraan wy het volgende ontleenen By de verschillende begrootingswetten voor het dienstjaar 1889, zyn de uitgaven geraamd op een gezamenlijk bedrag van f 133,557,857.52*. Yoor 1888 bedroegen de bereids toegestane kredieten136,789,594.33s. zoodat voor 1889 in het geheel minder wordt aange vraagd dan voor 1888 is toe gestaan, de som van. 3,232,206.81. hoofdzakelyk ten gevolge van het feit, dat in 1888 voor de aflossing der entrepot leening eene som van ƒ2,945,000 besteed is, welke in 1889 niet zal worden uitgegeven. Er wordt onder anderen minder dan ten vorigen jare aangevraagd: Voor VIIA (Nationale Schuld) 2,844,402.50 VII.B (Financiën) 522,131.25 IX (Waterstaat). 1,652,486.58 en daarentegen méér voor VI (Marino) 1,633,770.10 VIII (Oorlog) 394,294.00 Ten aanzien van de raming der middelen worde op het volgende gewezen De geheele opbrengst wordt geraamd op120,602,965, die voor 1888 is geraamd op 118,966,686, en de raming voor 1889 is dus hooger1,636,279. De geheele begrooting van uitgaven voor 1889 beloopt eindeiyk 133,557,387.52s de raming der middelen120,602,965.00 en het geheele tekort voor het dienstjaar 1889 zou dus, volgens deze raming, be dragen. 12,954,422.52s Naar het den minister intusschen voorkomt, kan het tekort, hetwelk de dienst 1889 by de afsluiting der rekening zal aanwyzen, op een veel 'lager cyfer geschat worden. Immers is ir. de eerste plaats by de raming der ge wone middelen (belastingen) geene rekening gehouden met het feit, dat de opbrengst daar van, na oen tydperk van stilstand in de jaren 1881 tot 1885, in de laatste jaren weder stygondo is, zooals -onder anderen blykt uit de toteadcyfers voor -de jaren 1885, 1886 en 1887, welke respectief bedragen byna 107, ruim L'09 en ruim 110 millioen, terwyl die zelfde -cyfers voor 1C88, niettegenstaande voor 1888 «p oene opbrengst van omstreeks 112 millioen schynt te mogen gerekend worden, slechts «geraamd zyn op ƒ110,662,770. Voorts mag op grond van de bekende uit komsten over het laatste tiental jaren veilig worden -aangenomen, dat de werkelijke uit gaven =ten minste 3 millioen gulden zullen biyven beneden het cyfer, dat daarvoor by de nai ingediende wetsontweipen is aangevraagd. Volgens de Staatsrekeningen toch hebben die zoogenaamde besparingen op do gezamen lijke uitgaven, behalve op <die voor den aan leg van het Merwed©kanaal en voor zilver- ontmunting, nooit minder bedragen dan ƒ3,279,921 (dienst 1882), en gemiddeld 4,935,545. Ook van tost wederom aangevraagd krediet voor kosten van ontmunting vaaa Nederlandsch zilvergeld ad f 5,000,000 zal, naar het den minister voorkomt, met het oog op de groote hoeveelheid goud, welke thans by de Nederland sche Bank voorradig is, (n 1889 wel geen gebruik behoeven gemaakt te worden. Naar 's ministers ovortuiging mag dan ook by -de schatting van het tekort, hetwelk de dienst van 1889 ten slotte zal biyken op te leveren, de daarvoor hierboven opgegeven som van 12,954,422.52y2 met eens som van ten minste 8 millioen gulden verminderd, en mitsdien hoogstens geraamd worden op 4,954,422. Het heeft een punt van overweging uitge maakt of by de tegenwoordige begrooting de middelen tot bestryding van dat tekort reeds dadelyk behoorden aangewezen te worden. De minister heeft evenwel gemeend die vraag in ontkennenden zin te kunnen beantwoorden en wel op grond van de navolgende overwe gingen. Op de begrjf ling wordt aangevraagd voor den aanleg van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede2,874,000, en voor den aanleg van Staats spoorwegen 2,095,000. Deze beide posten van uitgaaf alléén wegen dus reeds op tegen het tekort, hetwelk de dienst 1889, naar's ministers schatting, hoog stens zal opleverende mogelykheid is echter geenszins uitgesloten, dat zy, onder eenigs- zins gunstige omstandigheden, dat tekort met een min of meer aanzienlyk bedrag zullen overtreffen. Waar het voor 1889 te wachten te kort, evenals in de vier voorafgaande jaren het geval was, dus enkel zyne oorzaak vindt in de uit gaven voor twee groote werken van openbaar nut, welko, in directen of indirecten zin, pro ductief mogen worden genoemd, en waar het bovendien werken geldt, welke binnen zeer enkele jaren zullen zyn voltooid zonder dat het zich voorzien laat dat andere zoodanige werken van dergelyken omvang daarvoor in de plaats zullen treden, zoude de minister het ongeoorloofd achten daarvoor nleuwo lasten op te leggen en acht hy het integendeel alles zins te verantwoorden, en met de eiscben van een voorzichtig finantiëel beleid volkomen bestaanbaar de middelen daarvoor, voor zoo verre noodig, byoen te brengen door het sluiten eener geldleening, welker uitgifte intue- schon, by de bestaande kasruimte, ter bespa ring van rente, zyns inziens behoort te wor den uitgesteld totdat de toestand van 's lands schatkist die noodig maakt. Uit dien hoofde heeft de minister gemeend by de indiening der wetsontwerpen tot vast stelling der Staatsbegrooting voor 1889 geene andere middelen tot dekking van het volgens die ontwerpen geraamd tekort op de ontvang sten te mogen voorstellen dan den gebruike- lyken sluitpost, krachtens welken de Regee ring, indien dit noodig mocht biyken, voorloopig de beschikking zal bekomen over het voor het bovengemelde doel benoodigde geld, en wel door de uitgifte van vlottende schuld tot het maximum van hot voor dat tekort volgons deze wetsontwerpen benoodigd bedrag van ƒ13,000,000. De minister durft intusschen de verwach ting wèl uitspreken, dat van deze machtiging, tenzy geheel onvoorziene omstandigheden daar in verandering mochten brengen, in het ge heel geen gebruik zal behoeven gemaakt te worden. Wordt toch zyne onderstelling verwezen- lykt, dat de rekeningen van 's Ryks ontvang sten en uitgaven binnen enkele jaren in den regel geen tekort meer zullen aanwyzen, dan mag op grond van de ten deze opgedane ervaring worden aangenomen, dat er, om den dienst van 's Ryks schatkist hier te lande gaande te houden, vooreerst geen geld zal behoeven opgenomen te worden. Immers bedraagt het tekort op de Staats begrooting, tot dekking waarvan nog geene middelen zyn aangewezen voor 1885 6,119,545.62s 1886 849,764.56» 1887 volgens raming 4,254,256.26 1888 idem 5,212,343.35s 1889 idem 4,954,422.52* te zamen .ƒ21,390,332.33" welk bedrag is te vermin deren met het nog onbeschikt gebleven saldo der geldleening 1884 ad2,369,343.00 zoodat per saldo een onge dekt tekort overblyft van .ƒ19,020,989.33 hetwelk nog zal vermeerderen met het be drag, na 1889 benoodigd voor de voltooiing van ons spoorwegnet en van het kanaal van Amsterdam naar de Merwede, hetwelk op ongeveer 6 millioen kan worden gesteld. Do ondervinding, sedert eene reeks van jaren opgedaan, leert intusschen dat by het einde van eenig jaar méér dan f 25,000,000

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1