zgyj»sg»s pi ar staarag-, y: klank gekregen, reeds van hot eerste cogen- blik dat mr. J. Loudon als opperlandvoogd Insulide's bodem betrad. Eene treurige ver- maardhoid verkregen en behouden, omdat hy zoo nauw is verbonden met den Atjeh oorlog, welke onder genoemden opperlandvoogd en onder den heilloozen invloed van onzen toen- maligen „chef der adjudanten", De Rochemont, in een onzalig oogenblik, zoo ter kwader ure werd aangevangen. De schryver noemt hem den slechten Genius van den gouv.-generaal Loudon. Hy deelt thans mede dat hy zich den majoor De Rochemont als oppermachtig adjudant tot vu'and had gemaakt, omdat hy in 1872 aan dezen geweigerd had opnieuw handelend op te treden ten aanzien van eene reeds lang afgedane eerezaak tusschen een te Buitenzorg gevestigd kapitein en een daar mede gevestigd civiel-ingenieur. Later werd de heer Verstege beschuldigd in zyne hoe danigheid van militair commandant te Bui tenzorg eene verkeorde influentie te hebben uitgeoefend op de officieren van het garnizoen, ten opzichte van de door die officieren ge volgde gedragslijn tegenover den meerbedoel- den ingenieur. Den Ssten April bood hy zyn memorie van verdediging den afdcelingscom- mandant aan on reeds in den vroegen morgen van den 9den werd hem gelast onmiddeliyk 21jti fommandement ?ver 'e geven en zyne nieuwe beslemming, Meestor-Öornells, le vol gen; als schuldig veroordeeld, alvorens ge hoord te zyn, zonder ooit eenig antwoord op zyne momoriën te hebben ontvangen, mocht hy op officiëele wyze nooit vernemen wie zyn beschuldiger was. Intusschen erlangde hy do zekerheid dat als zoodanig was opge treden de gouv.-generaal, die, onder den in vloed van zyn gunsteling en adjudant, en hem tor wille, zich zelfs het vervullen dezer rol voor hem liet welgevallen. Als lid der militaire ridderschap heeft De Rochemont, naar des schryvers opvattingen van ridderlykheid, van eer en loyauteit, zyn eed en ridderplicht geschonden en verzaakt. Naar aanleiding van diens benoeming tot lid en secretaris der commissie, begaf de schryver zich op Zaterdag 2-5 Aug. tot den minister van koloniën en gaf hy lucht aan zyn gemoed, aan zyne diep gevoelde veront waardiging en aan zyne bevreemding hoe die man voor deze eervolle onderscheiding in aan merking had kunnen komen. De minister be tuigde en toonde op onverdacht hartelyke wijze zyn leodwezen, hem geheel onwillens zoo te hebben gegriefd, en verzekerde dat, indien Z.Exc. alles vooraf had geweten, de benoeming niet zou hebben plaats gevonden. Vorder verklaarde de minister zich by die be noeming vooral door een gevoel van groot moedigheid te hebben laten leiden. In zyno vroegere geschriften had De Rochemont ook don heer Keuchenius op de heftigste wyze aangevallen en beleedigd, en zelfs Bellamy's bekend gedicht „Aan een verrader dos vader lands" op hem van toepassing verklaard; maar nauwelyks toen de heer Keuchenius als minis ter was opgetreden, was diezelfde man by den minister komen vragen om herstel in activi teit, of wel om eene betrekking by voor komende gelegenheid. De minister was later getroffen geworden door de mededeeling van ds. Fierson, aan wien De Rochemont zyne verrassing had medegedeeld over de vriende lijke ontvangst, welke hy van den minister had ondervonden, en wetende hoe vaardig De Rochemont de pen voerde, had de minister gemeend in hem den goschikten persoon te hebben voor het secretariaat der bedoelde Staatscommissie, De minister betuigde den heer Verstege zyne oprechte spyt hem geheel onwillens dat leed te hebben aangedaan, gaf hom vryheid aan zyn voornemen gevolg te geven om het publiek in te lichten en te laten oordeelen, maar drukte hem gemoede- lyk Op het hart grootmoedigheid te betrachten. Hoe hoog die deugd ook waardeerendo, komt de schryver alleen er tegen op dat de minister daaraan heeft toegegeven zonder voorafgaand onderzoek, zonder het landsbelang bovenal te stollen. Door deze benoeming werd slechts beloond des schryvers laatste arbeid, ofschoon hy dien aanving zonder eenig baatzuchtig oogmerk, alleen ter wille van het lydend leger. Had hy aan de mogelykheid van deze benoeming kunnen denken, liever zou hij gewenscht heb ben dat zyne hand ware verstyfd voor dat zy, voor dat werk, eene letter had kunnen voort- brongen. Do brochure wordt aangevuld door ver schillende bylagen omtrent do zaak en brieven botreffende het gebeurde in Indiö. Gemengd Nteuwa. Op hot Malieveld te 's-Hage had Zondag jl. oen cricketmatch plaats tusschen de Loidsche cricketclub „Sixteen en do Delft- sche cricketclub „Olympia". „Sixteen" maakte 98 punten en „Olympia" 74, zoodat eerstge noemde club met 24 punten de overwinning behaalde. Hedenochtend werd uit de Loos- duinsche Vaart, by Den Haag, het lyk opge haald van een manspersoon, dien men meent te herkennen als een bewoner van den Leid- schondam. Heden had ten Raadhuize te 's Hage in 't openbaar de trekking plaats van de lotery der landbouwtentoonstelling aldaar. De voornaamste pryzen zyn gevallen op de navolgende nommers: No. 240, eene kalfdra- geilde koe; No. 697, een driescharige 'stop- pelploeg; No. 1610, een stroosnybonk; No. 1662, een extincteurNo. 2073, eene paarden- hooihark; No. 2218, eon stroosnyder; No. 2275, een paardenhooiharkNo. 2671, een bakwagon; No. 2817, een zaaiwerktuigNo. 3217, een Utrechtsch wagentje met paard en tuig; No. 405(1, een tuin ameublementNo. 4825, een wanmolen; No. 4849, een Amerikaanschó ploeg; No. 5063, een rosmolen; No. 5319, een hooischudder; No. 5579, eene kar; No. 5698, één tweescharige ploeg; No. 5889, eene ver zameling werktuigen voor zuivelbereidingNo. 6168, een driescharigo ploeg; No. 6285, eene brandkastNo. 6366, een driescharige ondiep- ploeg; No. 6953, een stier. Eene ruim zestigjarige juffrouw, behoorende tot het gezelschap eener trouw- party liep hedenvoormiddag te Amsterdam, snel van de plaats van het stadhuis het hek uit, en, onder de yzeren leuning doorschuivend, de gracht in. Het geschiedde met zooveel spoed en kracht, dat de vele omstanders 't niet kon den beletten en de vrouw wel een paar meter ver wegschoot. Zy werd zoo spoedig doenlyk op het droge gebracht door den agent Mok, die haar, over de leuning heen, nasprong. In bewusteloozen toestand werd zy naar het Binnengasthuis vervoerd, waar zy weldra tot het bowustzyn werd teruggebracht. De vrouw, moeder der bruid, was niet gesticht over het- huweiyk harer dochter met iemand van een ander geloof. (Hbl.) By den wedstryd van kleine kinderen te Spa heeft het dochtertje van den heer F. Stokvis to Rotterdam het groote diploma gekregen voor schoonheid en gezondheid. Er waren meer dan 250 mededingende kinderen. Uit Beesd wordt aan de „N. R. C." van 17 September gemeld: Hedenavond halfacht verschenen hier uit Tiel de rechter commissaris, substituut-officier, substituut-griffier en dr. Pameyor, ten einde een onderzoek in to stellen naar den plaats gehad hebbenden aanslag. De toestand van den gewonde schynt min der gevaarlyk dan zich eerst liet aanzien. De messteek is op de ribben afgestuitslechts iets lager toegebracht, zou hy doodelyk ge weest zyn. Nadat een onderzoek in loco ingesteld was, zyn eerst eonige getuigen verhoord en is ver volgens te halftien de dader zelf in verhoor genomen. Deze was zoowel vóór als na het verhoor zeer onverschillig en gaf zelfs zyne verwondering te kennen, dat de menschen zoo laat op waren. Omtrent het verhoor zelf is niets bekend. Zooals men weet, heeft hy zicbzelven in arrest begeven, doch hedenmiddag wilde hy tegenover de rykspolitie zich niet verder uitlaten en trok zelfs zyne bekentenis in. Het mes, waarmeo hy de wend aan zyn zwager J. K. toebracht, vertoonde hy hodeil- morgen onmiddeliyk aan den burgemeester, die het terstond opvorderde. Do gewonde heeft eene vrouw en verschei dene kinderen, terwyl iederen dag de bevalling zyner vrouw verwacht wordt. De dader is ongehuwd. Do twist schynt ontstaan over eene kleinigheid, hot koopen van peren, welke koop door den gewonde werd afgekeurd. Omtrent het al of niet dronken zyn van Yan Diejen loopen do verklaringen uiteen. Na de daad moet hy nog eenige glazen jenever gebruikt hebben, maar zyn ongewoon loopen was, naar sommigen getuigen, meer het gevolg van groote opgewondenheid. Nader meldt men het volgende: Van Diejen heeft workelyk eene volledige bekentenis afgelegd, doch betoonde zich vry ongevoelig. Hy is hedenmorgen naar Tiel overgebracht. De toestand van J. K. is nog van beden- keiyken aard, daar gebleken is dat ook do long is getroffen. Een postbeambte toBatley, in Engeland, is met een pak brieven, waarin zich 5000 p. st. in effecten bevonden, op den loop gegaan. Een klein Napolitaansch blad deelt het volgende mede uit een brief van een luitenant Vigano, dd. 14 Juni 11. „Gisteren hebben 50 man ongeregelde troe pen van Arkiko een gevecht gehad met 300 man van Debeb. De verrader bracht er 48 om het leven, hieuw den twee anderen de armen af en zond hen naar den bevelhebber van Arkiko om het geval te berichten. Wanneer gy dezen ontvangt, zullen do bladen reeds kennis van het gebeurde hebben. Maar zy zullen niet zeggen dat het weinig gescheeld heeft, of ik was met het bevel over de baschi- bozoeks belast en had alle kans gehad by dit Dogali No. 2 te zyn." Eene maand later sneuvelde de ongelukkige te Saganeiti, Dogali No. 3. Het 5-jarige dochtertje van mme. Rute, gob. Bonaparte, de weduwe van Rattazzi, is te Aix les-Bains door een omnibus overreden. Het kind had een bal op straat laten vallen en wildé dien oprapen. In Engadin zyn vier bruggen door de overstroomingen weggeslagentwee fabrieken werden vernield. De prefect van St.-Moritz verdronk. Uit Friedrichshafen wordt ge meld dat het bovon-Ryndal ten gevolge van eene wolkbreuk is overstroomd; te Fussach kwamen 14- personen in den vloed om. In het Etschdal is de waterstand zóó hoog, dat verschillende plaatsen geheel zyn overstroomd. De schade is zeer aanzienlyk ook zyn reeds vier menschenlevens te be treuren. Door een struisvogel gedood.— De stoomboot „Caid" bracht dezer dagen een dertigtal struisvogels te Marseille aan. Allen zaten in hokken, waarin zy naar den Dieren tuin moesten worden overgevoerd. Eenigen zyn voor Antwerpen bestemd. Iemand, begeerig eenige struisvogelpluimen te bezitten, sloop een dezer hokken binnen en ontrukte don bewoner eene pluim. Nauwelyks echter had hy die, of hot dier bracht hem een klauwslag in den onderbuik toe, waaraan de man na eenige oogenblikken stierf. Uit Tunis wordt, d d. 18 Septem ber, gemeldEen orkaan heeft de spooriyn naby het station Bordj-Toumi wederom voor een gedeelte opgebroken. De treinen kunnen niet dan met groot oponthoud aankomen. By Cawnpore, in Britse h-I n d i wierp eene weduwe zichzelvo, na het begrafe nismaal van haren man, op den brandstapel. BUITENLAND. Frankryk. In de vergadering van timmerlieden in „Mille Colonnes" te Parys, waar tot het houden van eene algemeene werkstaking by gelogen- h9jd van de Parysche tentoonstelling van 1889 t«sloten werd, waren de meeningen omtrent do mogelykheid en het nut dier staking ver deeld, daar men voor geldgebrek vreesde. Doch Franchet, een lid der arbeiders-commissie, die door den Paryschen gemeenteraad naar do tentoonstelling te Kopenhagen was afge vaardigd, verklaarde deze vrees voor ongegrond. Yerder gaf hy verslag van do reis naar Kopenhagen. Overal waren de socialisten goed ontvangen en zy hadden er zich van over tuigd, dat hot socialisme zich overal uitbreidde. De Belgische en deDeensche socialisten zouden de werkstakers van 1889 met geld steunen en ook de Duitsche afgevaardigde Liebknecht zou hen, naar Franchet's beweren, helpen. Na een dronk op de Duitsche werkstakers, werd met byna eenparige stemmen tot de „algemeene werkstaking van 1889" besloten. - In den ministerraad te Parys heeft de minister van financiën medegedeeld dat do kosten voor den herbouw der opéra eomiqüe (6'/j millioen), met uitzondering van de aan vullingskredieten, die tot nog toe werden toe gestaan, door de vermeerderde opbrengst van 30 millioen der indirecte belastingen gedekt waren. - Volgens de „Intransigeant" zal den 24sten dezer te Vexaincourt een gedenkteeken worden onthuld voor den ongelukkigen Brignon, die verleden jaar op dien datum door den Duitschen soldaat Kauffmann werd doodgeschoten. - De werkstaking in het bekken der Loire is algemeen. - De verdreven president van Haïti, gene raal Salomon, ligt to Parijs bedenkelyk ziek. - Het bericht dat in Oran een Fransch officier zou doodgeschoten zyn door oproerige Arabieren, wordt als ongegrond tegengespro ken. IVel moet in het zuiden dor provincie de spanning groot zijn. Het aantal grevisten te St.-Étienne ver mindert gestadig, niettegenstaande de werk stakers der Loire-putten tot eene algemeene gróve besloten hadden en hunne kameraden hiertoe trachtten over te halen. De minister van marine heeft bevolen dat de bevelhebbers van Franscho schepen aan de oostkust van Afrika jacht moeten ma ken op schepen, welk met slaven beladen zyn, onder welke vlag zy ook varen. Dnitseliland. De keizer van Duitschland heeft een salon wagen besteld, welke ongeveer 170,000 M. zal kosten. Men moet zich trouwens niet verbeelden dat de keizer kosteloos reisthy betaalt zyne plaats op alle spoorwegen, op dien van Kassei naar Frankfurt uitgezonderd. Voor de extra-treinen betaalt hy 1'/, mark per kilometer voor elke locomotief en 50 pf, per kilometer voor eik paar wielen. De heer Von Schlözer, do Pruisische gezant bij het Vatieaan, is door prins Von Bismarck naar Friedrichsruhe ontboden. Graaf Herbert Von Bismarck is naar Rusland vertrokken, ten einde graaf Schuwa- loff een bezoek te brengen. By de gisteren gehouden groote manoeu vres nam keizer Wilhelm zelf het opperbevel over het derde legercorps op zich. In officiëele kringen te Straatsburg ver zekert men dat de keizer 1 November, ca zyne terugkomst van Italië, te Straatsburg zal zyn. Den 15den October moet hotkeizer- lyk paleis aldaar in gereedheid gebracht zyn. De „Norddeutsche Zeitung" tracht aan te toonen dat het bezoek van Kalnocky aan Von Bismarck volstrekt van geen politiek belang is. Een ander blad wyst er op dat het vertrek van Kalnocky naar Friedrichsruhe plaats had togelyk met het begin der Slavi sche agitatie, door het incident Strossmayer in het leven geroepen. Prinses Sophia van Pruisen zal niet van godsdienst behoeven te veranderen om met den kroonprins van Griekenland te trouwen, maar de kinderen van het vorstelyk paar zullen in den Griekschen godsdienst worden opgevoed. Beljjië. Eene depeche uit Brussel oppert het ver moeden dat majoor Barttelot op zyn tocht tot opsporing van Stanley niet door zijne negers, doch door Arabieren, in dienst van Tippo Tip, zou vermoord zijn. Waarop [dit vermoeden rust, blykt niet. Kapitein Becker is Zondag uit Brussel naar den Congo vertrokken om met 200 man het nog onbekende Noorden en Oosten van den Congo-Staat te gaan doorkruisen. Men hoopt daardoor tevens berichten omtrent Stanley te zullen krijgen. De jury voor den thans te Spa gehou den wordenden schoonheidswedstrijd is druk bezig. Zy begon de dames in vier klassen in te doelen, en 27 mededingsters, die in de vierde klasse (middelmatig) waren geplaatst, werden verder buiten den wedstryd gesloten. De meesten dezer gingen dadelijk per spoor trein weg. Ook uit de derde klasse (tamelijk) zullen nog eenige dames worden afgewezen, en het getal der toegelatenen zal waarschyn- ïyk 80 bedragen, terwyl 350 dames zich had den aangemeld. Groot-Britannlë. De heer Dillon, lid van het Parlement, is gisteren wegens redenen van gezondheid uit de gevangenis to Dublin ontslagen. In Beneden-Birmah hebben groote over stroomingen plaats gehad. In Pegu staan 20000 acres land onder water. Eene stoomboot tusschen Calcutta en Howrah is verleden week ten gevolge van aanvaring gezonken. Het aantal verdronkenen is nog niet vastgesteld, maar de boot is met een groot aantal passagiers in de diepte verdwenen. Oostonr.-Houfir--Mcmai-cliie. In verschillende deelen van het ryk begint de Slavische party weder onrustig te worden en te Agram is in eene vergadering een feli citatie-adres opgemaakt en den bisschop toe gezonden. Een nieuwsblad is te Diakovar in beslag genomen, wegens een artikel, waarin gezegd wordt dat de keizer ongelyk heeft de Duitsche politiek na te jagen en dat hij dit spoedig zal inzien door de al grooter wor dende ontevredenheid der Slaven in Oostenrijk- Hongarije.

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 2