I N". 8771. A». 1888, Dit nommer bestaat nit TWEE Bladen. Eerste Blad. Leiden, 19 September. Feuilleton. DE TWEELINGEN. §kM PRIJS DEZER COURANT: Voor Leiden per 3 maanden1.10. Franco per post1.40. Afzonderlijke Nommofs0.05. geze Gourant wordt dagelijks, met uitzondering van (§pr.- en feestdagen, uitgegeven. PRIJS DER ADVERTENTIEN: Van 1—6 regela 1.05. Iedere regel meer ƒ0.171- Grootore lettera naar plaaternimte. Voor hot in- ,.en buiten de atad wordt f 0.10 berekend. 'H Offleioole KennlMffevinKen. Vrijwillige oefening In den Wapen handel. Burgemeester der gemeente Leiden, Gezien de beflctiiki^ Yan Z' E den Mj™,terv*n Oorlog, in dftto 13 Angüötfle 11., Ilde on tuae aia.j Generale Staf en Militie en Schutterij, No. 87 Brengt ter algcmeene kennis dat, in plaatsen waar ünfanterie of vestingartillerie iö garnizoen ligt, aan jon gelingen van 17 jaren tot aan deti toilitieplicbtigen loef- ^tijd, die zich daartoe bg den commandeerenden officier aanmelden, gelegenheid zal worden gegeven om bij •de corpsen infanterie en vestingartillerie kosteloos •onderwijs te ontvangen in den wapenhandel en, voor zooveel de vestingartillerie betreft, ook in do bedie ning van hot geschut; dat aan de deelneming daaraan, voor hen, bij de latere vervalling van hun militiodienat, belangrijke voordeden verbonden zijn; dat de aanmelding jaarlijks vóór 1 October moet geschieden, onder overlegging van eeno ge boorteakte of een extract uit het geboorteregister, alsmede van een certificaat van goed gedrag, afgegeven door den Burgemeester van de gemeente, waar de jongeling woont; en dat nadere inlichtingen dienaangaande, dagelijks tusschen 104 uren, zijn te verkrijgen ter Gemeente- Secretarie (afd. Nat. Militie). Leiden, De Burgemeester voornoemd, 15 Sopt, 1888. DE KANTER. De sergeanten Tetenburg, Teensma, Bloe- mink, Van Leyden en Stakman, allen van het 4de reg. inf., zijn geslaagd by het toelatings examen tot den hoofdcursus. De Nederlandsche mail uit Batavia wordt 21 dezer alhier verwacht. „Geertruud" is de titel van een nieuwen oorspronkelyken roman, welke binnenkort het licht zal zien by de uitgevers H. C. A. Cam pagne en Zoon, te Tiel. De schryver van het boek is onze stadgenoot de heer R. Koopmans van Boekeren. Op last van de Duitsche regeering is den heer Schulz, geheim opperregeeringsraad van het bouwdepartement by het ministerie van ■openbare werken te Beriyn en den heer Tolle, adviseerend bouwraad, opgedragen, de verschil lende belangryke waterstaatswerken hier te lande te bestudeeren. Den adsp.-ingenieur van den waterstaat, den heer A. B. Marinkelle, is opgedragen hun tot geleide te strekken. Indien zooals verwacht wordt het besluit van de benoeming van jhr. mr. Beelaerts Van Blokland tot voorzitter van de Tweede Kamer hedenavond te 's-Hage ontvangen wordt, zal de Kamer morgennamiddag te half- twee vergaderen tot installatie van den pre sident en tot bepaling van den dag van aan bieding der Staatsbegrooting, dienst 1889, op aanstaanden Vrydag. In de heden gehouden openbare ver gadering van do afdeeling voor de geschillen van bestuur van den Raad van State, werd behandeld het beroep van den gemeenteraad van Haarlemmermeer, van een besluit van Gedep. Staten van Noord-Holland, houdende goedkeuring der begrooting dier gemeente voor 1888, met verhooging van den daarop voor jaarwedden van onderwyzers uitgetrok ken post, - Rapportour was do Staatsraad De Vries. Als gemachtigde van den go- meenteraad voerde de gemeente-secretaris het woord. 's Konings beslissing in deze zaak volgt later. De aftredende rector-magnificus der Am- sterdamsche universiteit, prof. dr. J. H. Gunning, droeg gistermiddag in eene open bare byeenkomst in het gebouw der Waal- sche gemeente het rectoraat over aan den nieuwen titularis voor 1888 89, prof. dr. J. C. Matthes. Een talryk gehoor, waaronder, evenals te Leiden, eenige dames, woonde deze plechtigheid by. Het gemiddeld aantal promotion bedroeg aldaar in het afgeloopen jaar 30, tegen 36 in het vorige jaar. Het aantal studenten bedraagt, voor zoover het getal op te geven is, 702, en naar schat ting is het 890. Dat van de geneeskundige faculteit vermeerderde met 20terwyl ook do rechtsgeleerde faculteit een grooter wor dend aantal kon aanwyzen. De overige facul teiten zyn stationnair gebleven. Spreker deed de wenschelykheid uitkomen van eene officiëele vertegenwoordiging van een orgaan der studenten, waardoor de band tusschen hen en de hoogleeraren meer tot hun practisch nut zou kunnen strekken. De hoogleeraren toch zouden het op prys stellen, indien zy andere dan alleen vertrouwelyke, indien zy officiëele wenken uit den boezem der studenten konden ontvangen. Het uitschryven van eene prysvraag door de rechtsgeleerde faculteit over „strafbare opruiing" had de inzending van een antwoord ten gevolge gehad, waaromtrent, op uitnoo- diging van den spreker, door prof. Van Hamel verslag werd uitgebracht. Daaruit bleek dat het antwoord zich ken merkt door eene uitvoerige behandeling van het onderwerp, die allen lof verdient en dat het met opgewektheid geschreven is. De jeugdige inzender gaf blyk van nauw gezetheid, scherpzinnigheid en soberheid, van groote kennis der literatuur van zyn onder werp en van hare onderdeelen, terwyl enkele fouten in de conclusie aan de erkenning van zyn vryheidlievenden gee3t niet afdoen. De faculteit had dan ook niet het geringste bezwaar tegen de toekenning van do grooto gouden medaille voor dit prys-antwoord. Den schrijver, Joseph Lemburg, student aan de hoogeschool te Leiden, en hier aanwezig, werd dan ook. met eene kernachtige toespraak van prof. Gunning het eere-metaal overhandigd, welke handeling door warme toejuichingen bezegeld word. Het dootoraat n«jnoris causa der univer siteit te Bologna is ter goi<,Tenliei<i van haar jubileum, ook aan prof. F. C. ^.^nders ver leend. Het eere-diploma werd den oua-~°°8' leeraar dezen dagen toegezonden. Daar er te Bologna geene lyste.n van de laureati werden openbaar gemaakt, kreeg men eerst thans van deze benoeming kenJ113- De „Tyd" meldt dat de toestand van het Tweede Kamerlid den heer Van Nunen, aanmerkelyk is verbeterd. De burgemeester van Amsterdam, ver gezeld van de wethouders Van Lonnep en Coninck Westenberg, den directeur der ge meentewerken, heeft gisteren eene bespreking gehad met de ministers van waterstaat en financiën, over eene eventueele afschaffing der haven- en kanaalgelden op het Noordzeekanaal. Hen deelt ons uit Apeldoorn mede: Z. M. de Koning slaapt tegenwoordig zeer goed. Toestand merkbaar vooruitgaande. H. M. d6 Koningin maakte. Maandag-mid dag met eene hofdame een rytoer over het dorp. (7?. N.) Naar men aan het „Rott. Nbl." mede deelt, zou professor Donders te Utrecht voor nemens zyn binnenkort in het huwelyk te treden met mejuffrouw Br. Hubrecht, de schilderes van het hem op zyn jongste jubileum aangeboden portret. Het Algemeen College van Toezicht op het beheer der kerkelyke goederen en fondsen by de Hervormden, heeft in zyne vergadering van gisteren aan de algemeene kas der Ned.- Herv. Kerk eene gift van duizend gulden ge schonken, ter tegemoetkoming in de proces kosten, door de kerkelyke besturen in do laatste tyden gemaakt. Hot stoomschip „Conrad", van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 19 Sept. te Mar seille; de „Prins Alexander", van Amsterdam naar Batavia, vertrok 18 Sept. v. Southampton. De gewone audiëntie van den minister 'aken zal op 22 dezer van binnenlandsche niet plaats hebben. Z. M. heeft met ingang van 1 October 1888, aan don directeur van het postkantoor te Koevorden, J. H. Ter Poorten, op zyn verzoek, verleend een eervol ontslag uit die betrekking. Zaak Verstege De KochcmOnkt^ In de vergadering van ridders van de Mili taire Willemsorde, te 's-Gravenhage gehouden, ter beoordeeling van de houding van den gep. luit.-kolonel De Rochemont, in do aan onze lezers bekende zaak, is, zooals wy reeds medegedeeld hebben, met byna eenparige stemmen verklaard dat de heer De Roche mont niet aan de wetten der eer heeft vol daan. Met op twee na algemeene stemmen werd echter tevens verklaard dat, aangezierï de heer De Rochemont eene klacht wegens laster by de justitie heeft ingediend tegen den heer Verstege, deze laatste nu, in geen geval eene mogelyke, nu nog volgende uitda ging van den heer De Rochemont zal mogen aaniv0Daen- De aanleiding tot eerstbedoebj besluit is gelegen jrt een vlugschrift, dat is verschenen van de hand van den heer Verstege, getiteld „De Staatscommissie in zake de berri-berri- quaestie, haar ontstaan, haar doel en haar secretaris. Eene onthulling en eene karakter schets". Deze brochure was reeds voor zy geheel compleet was, Zaterdag 8 September 11., aan de leden van de toen vergaderde berri-berri-commissie toegezonden. Daarin deelt de schry ver allereerst mede dat de benoe ming van de berri-borri-commissie het gevolg is geweest van overleggingen tusschen ver schillende hoofdofficieren, die hem uitnoodig- den tot bespreking mot den minister van koloniën. In eene herhaalde conferentie met dien minister werd èn de zaak zelve over wogen èn werden namen van verschillende personen genoemd, die voor het lidmaatschap in aanmerking zouden komen. De naam van den heer Do Rochemont werd daarby geen enkelen keer genoemd. Dat juist deze des niettegenstaande tot lid en secretaris werd benoemd, heeft den schryver er toe geleid tot onthullingen ten zynen aanzien. By het lezen van die benoeming overviel den heer Ver stege „een gevoel van afschuw, een gevoel, zooals den mensch overvalt, wanneer hy on voorbereid in aanraking komt met. een afzich- telyk voorwerp." Die naam toch heeft, volgens den schryver, in Ned.-Indië een eigenaardigen somberen 4) DOOR I». J. O. Oswald zag dit en bereidde zich voor op iets zeer onaangenaams. Hy kon zyn ongeduld echter niet bedwingen. Met een stortvloed van vragen, op angstigon toon uitgestooten, bestormde hy zyn eerwaar den vriend, want zyn vriend was hy, die geestelyke. Dezo nam zyn vroegeren kweeke- ling met zich in eene kamer, waar geen menschelyk wezen zich bevond en daar deelde hy Oswald, na eenige voorbereiding en zoo voorzichtig mogeiyk mede dat zyne zuster, zyne teergeliefde Jeannette, den vorigen avond aan de gevolgen van een niet te bevredigen verlangen naar hem, Oswald, en ook uit angst om zijne te late thuiskomst, was overleden. Oswalds gelaat werd bleek als witmarmer; bevende over het geheele lichaam zonk hij in een stoel neder; geen woord kwam er over zyne trillende lippen; geen traan welde op in zyn als verstyfd oog. In dien toestand vonden zyne ouders hem, nadat zy van zyne komst verwittigd waren. Welk een wederzien! Niet vast was de handdruk des vadersdie hand, ze beefde. Geen vróolyke welkomstgroet kwam er over 's mans lippenslechts eenige weinige, op fluisterenden toon uitgesproken woorden bereikten Oswalds oor. Het waren geene vreugdetranen, welke zoo overvloedig langs de bleeko wangen der be minde en liefhebbende moeder vloeiden; het waren tranen, te voorschyn geroepen door diepe smart, tranen, zooals alleen geschreid kunnen worden door eene moeder, wie een kind, het dierbaarste wat men mag veronder stellen dat sy op aarde bezit, van het harte is gescheurd. Welk een wederzien! En toch, die woorden des vaders, welkq getuigden van zyne groote droefheid, die tra liën, opwellende uit het moederoog, ze schenen het vermogen te bezitten Oswalds diepe ver slagenheid eenigszins te verminderen. Ja, ge- meenschappeiyk gedragen leed verzacht dik- wyls de smart. Oswald vernam nu hoe laat Jeannette's oogen zich voor altyd gesloten hadden, hy vernam nu op welk uur Jeannette's hart had opgehou den te kloppen, te kloppen ook voor hem. Juist in die stonde, juist op dat oogenblik, waarop hy waande, toen hy met de woeste golven kampte, iets zachts aan zyne borst te gevoe len, juist toen hy zich verbeeldde omhelsd en geliefkoosd te worden, juist toen blies Jean nette den laatsten adem uit. Na de plechtige teraardebestelling van de op zoo jeugdigen leeftyd ontslapene, bleef Oswald steeds stil en in zichzelven gekeerd en welke pogingen daartoe ook werden aan gewend, hy wilde na do vacantie niet meer naar de academie-stad vertrekken. Zyn voort durend aandringen om op het kasteel te bly- ven, en de wensch der moeder om niet ook, hoewel dan slechts tydelyk, van de nabyheid van haar andere kind beroofd te worden, deden den wil des vaders eindelyk te niet, zoodat Oswald bleef. De kamer zyner voor hem onvergetelijk^ zuster was voortaan de zyne en hy trachtte ook zooveel mogelyk Jeannette's plaats met betrekking tot zyne ou'ders in te nemen, o. a. las hij in de lange winteravonden zyner moe der iets voor, evenals wyien Jeannette dat deed, wanneer de baron met don burgemees ter en eenige andere mannelyke gasten kaart speelde. Hy verrichte al datgene, waarmede hy wist zyn ouders een genoegen te zullen doen, maar.hy deed het te werktuigelijk, hy deed het als iemand, wiens lichaam mechanisch werkt, terwyl de geest als afwezig, als in andere sferen is. Zoo gingen herfst en winter voorby. Zoo brak de lente, dat jaargetyde, dat zoo heerlyk zyn kan, wederom aan. De herlevende natuur, het vroolyke gezang der vogelen, het woder met een groen tapyt overdekt worden van die plokjes, waar hy zoo dikwyis met Jeannette van het buiten leven genoten had, dat alles schoen op Oswald een droevigon, in plaats van een vrooiyken indruk teweeg te brengen. De heldere zonne stralen schenen by hem dezelfde uitwerking te hebben als scherpgepunte pyien, welke hem zwaar verwedden. lïi bulk eenó stemming mocht en kon, vol gens 's vaders oordeel, Oswald niet langer blyven ^erkeeren. Maar hoe daarin verandering te brengen? Na lang peinzen meende de goede man een middel gevonden te hebben, dat Oswald wel licht genezen zou. Slot volgt).

Leidsch Dagblad | 1888 | | pagina 1